پوسیدگی دندان – متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

پوسیدگی دندان

پوسیدگی های دندانی و حفره ها یا سوراخ هایی که طی پوسیدگی پدید می آیند از شایع ترین عوامل نیاز به ترمیم دندان است در ادامه نگاهی به عوامل ایجاد پوسیدگی، انواع پوسیدگی،نشانه ها و درمان آن خواهیم داشت

حفره ها نواحی آسیب دیده دائمی در سطح سخت دندان شما هستند که به منافذ یا سوراخ های کوچک تبدیل می شوند. پوسیدگی دندان در اثر ترکیبی از عوامل از جمله باکتری‌های موجود در دهان، خوردن تنقلات مکرر، نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین و تمیز نکردن خوب دندان‌ها ایجاد می‌شود.

برای رزرو نوبت جهت ویزیت توسط دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی که امور تخصصی درمانی و زیبایی (کامپوزیت، لمینیت، روکش) انجام می دهد با بیش از 8 سال سابقه با ما تماس بگیرید.

پوسیدگی دندان یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی در جهان است. آنها به ویژه در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مسن شایع هستند. اما هر کسی که دندان دارد ممکن است دچار حفره شود، از جمله نوزادان.

اگر حفره‌ها درمان نشوند، بزرگ‌تر می‌شوند و لایه‌های عمیق‌تری از دندان‌های شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. آنها می توانند منجر به دندان درد شدید، عفونت و از دست دادن دندان شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک و درست و اصولی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بهترین محافظت دندان های شما در برابر پوسیدگی دندان است.

مقالات پیشنهادی: مراحل کامپوزیت دندان ، متخصص دندانپزشکی زیبایی ، انتخاب مسواک مناسب

چگونه دندان ها دچار پوسیدگی می شوند؟

حفره‌های دندانی سوراخ‌هایی در دندان‌ها هستند و زمانی ایجاد می‌شوند که اسید موجود در دهان مینای دندان را فرسایش دهد. پوسیدگی های درمان نشده می توانند منجر به دندان درد، عفونت و کشیدن دندان شوند. افراد در هر سنی دچار پوسیدگی می شوند. مراقبت خوب از دندان – از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینات منظم دندانپزشکی – می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. حفره ها پوسیدگی دندان نیز نامیده می شوند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی ها چقدر شایع هستند؟

بیش از 80 درصد از آمریکایی ها تا زمانی که وارد اواسط 30 سالگی می شوند حداقل یک حفره یا دندان دچار پوسیدگی دارند. حفره ها یکی از شایع ترین بیماری های مزمن است که همه سنین را درگیر می کند.

چه کسی ممکن است دچار پوسیدگی شود؟

پوسیدگی دندان می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اگرچه پوسیدگی در کودکان شایع تر است. آنها ممکن است به درستی مسواک نزنند و غذاها و نوشیدنی های شیرین بیشتری مصرف کنند.

بزرگسالان نیز دچار پوسیدگی می شوند. گاهی اوقات، پوسیدگی جدید در اطراف لبه های حفره های درمان شده در دوران کودکی ایجاد می شود. بزرگسالان نیز بیشتر احتمال دارد که لثه‌هایشان تحلیل برود. این وضعیت قسمت های پایینی دندان ها را در معرض پلاک های ایجاد کننده حفره قرار می دهد.

انواع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان می تواند تمام لایه های دندان را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است سه سال طول بکشد تا یک حفره در لایه بیرونی قوی مینای دندان ایجاد شود. پوسیدگی به سرعت از طریق عاج (لایه میانی) به پالپ (داخلی ترین لایه) پیشرفت می کند. پالپ حاوی انتهای عصب و منبع خون دندان است. انواع پوسیدگی دندان عبارتند از:

 • سطح صاف: این حفره به آهستگی مینای دندان را حل می کند. شما می توانید با مسواک زدن مناسب، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دندان از آن جلوگیری کنید. افراد 20 ساله اغلب به این شکل از پوسیدگی دندان بین دندان های خود مبتلا می شوند.
 • پوسیدگی به شکل حفره یا شکاف: حفره هایی در قسمت بالایی سطح جویدنی دندان ایجاد می شود. پوسیدگی همچنین می تواند قسمت جلوی دندان های عقب را تحت تاثیر قرار دهد. پوسیدگی حفره و شکاف معمولاً در سال های نوجوانی شروع می شود و به سرعت پیشرفت می کند.
 • پوسیدگی ریشه: افراد مسن که لثه هایشان تحلیل رفته بیشتر مستعد پوسیدگی ریشه هستند. فرورفتگی لثه، ریشه دندان را در معرض پلاک و اسید قرار می دهد. پیشگیری و درمان پوسیدگی ریشه مشکل است.

علائم و علل پوسیدگی

علائم و نشانه های حفره ها بسته به وسعت و محل آنها متفاوت است. هنگامی که یک پوسیدگی تازه شروع شده است، ممکن است اصلاً علائمی نداشته باشید. با بزرگتر شدن پوسیدگی، ممکن است علائم و نشانه هایی مانند:

 • دندان درد، درد خود به خود یا دردی که بدون هیچ دلیل ظاهری رخ می دهد
 • حساسیت دندان
 • درد خفیف تا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی شیرین، گرم یا سرد
 • سوراخ ها یا حفره های قابل مشاهده در دندان های شما
 • لکه های قهوه ای، سیاه یا سفید روی هر سطحی از دندان
 • درد هنگام گاز گرفتن

مقالات پیشنهادی: ترمیم دندان ، راه های سفید کردن دندان ، دندانپزشک زیبایی در تهران

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

ممکن است از تشکیل حفره آگاه نباشید. به همین دلیل مهم است که به طور منظم معاینات و تمیز کردن دندان ها را انجام دهید، حتی زمانی که دهان شما سالم به نظر می رسد. با این حال، اگر دندان درد یا درد دهان را تجربه کردید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دلایل پوسیدگی دندان

پلاک تشکیل می شود. پلاک دندانی یک لایه چسبناک شفاف است که دندان های شما را می پوشاند. به خاطر خوردن زیاد قند و نشاسته و تمیز نکردن خوب دندان هاست. وقتی قندها و نشاسته ها از روی دندان شما پاک نمی شوند، باکتری ها به سرعت شروع به تغذیه از آنها می کنند و پلاک تشکیل می دهند. پلاک‌هایی که روی دندان‌های شما باقی می‌مانند می‌توانند در زیر یا بالای خط لثه سخت شوند و به جرم دندان تبدیل شوند. تارتار حذف پلاک را دشوارتر می کند و محافظی برای باکتری ها ایجاد می کند.

حملات پلاک. اسیدهای موجود در پلاک مواد معدنی موجود در مینای سخت و بیرونی دندان شما را از بین می برند. این فرسایش باعث ایجاد منافذ یا سوراخ های ریز در مینای دندان می شود – مرحله اول حفره ها. هنگامی که نواحی مینای دندان از بین رفت، باکتری و اسید می توانند به لایه بعدی دندان شما که عاج نام دارد برسند. این لایه نرمتر از مینای دندان است و در برابر اسید مقاومت کمتری دارد. عاج دارای لوله های کوچکی است که مستقیماً با عصب دندان در ارتباط است و باعث ایجاد حساسیت می شود.

ادامه تخریب. همانطور که پوسیدگی دندان ایجاد می شود، باکتری ها و اسید به حرکت خود در دندان ها ادامه می دهند و در کنار مواد داخلی دندان (پالپ) که حاوی اعصاب و عروق خونی است حرکت می کنند. پالپ در اثر باکتری متورم و تحریک می شود. از آنجایی که داخل دندان جایی برای گسترش تورم وجود ندارد، عصب تحت فشار قرار می گیرد و باعث درد می شود. ناراحتی حتی می تواند خارج از ریشه دندان تا استخوان گسترش یابد.

عوامل خطر

همه افرادی که دندان دارند در معرض خطر پوسیدگی هستند، اما عوامل زیر می توانند این خطر را افزایش دهند:

 

محل دندان. پوسیدگی اغلب در دندان‌های عقب شما (آسیاب‌های مولر و پرمولر) رخ می‌دهد. این دندان ها دارای شیارها، حفره ها و شکاف های زیادی هستند و ریشه های متعددی دارند که می توانند ذرات غذا را جمع کنند. در نتیجه تمیز نگه داشتن آنها سخت تر از دندان های جلویی صاف تر و راحت تر شماست.

برخی غذاها و نوشیدنی ها. غذاهایی که برای مدت طولانی به دندان شما می‌چسبند – مانند شیر، بستنی، عسل، شکر، نوشابه، میوه‌های خشک، کیک، کلوچه‌ها، آب نبات‌های سفت و نعنا، غلات خشک و چیپس – بیشتر از غذاها باعث پوسیدگی می‌شوند. که به راحتی توسط بزاق شسته می شوند.

مصرف مکرر میان وعده یا جرعه جرعه. هنگامی که به طور پیوسته میان وعده می خورید یا نوشیدنی های شیرین می نوشید، به باکتری های دهان سوخت بیشتری می دهید تا اسیدهایی تولید کنند که به دندان های شما حمله کرده و آنها را فرسوده می کند. و نوشیدن نوشابه یا سایر نوشیدنی های اسیدی در طول روز به ایجاد یک حمام اسیدی مداوم روی دندان های شما کمک می کند.

تغذیه نوزاد قبل از خواب هنگامی که به نوزادان قبل از خواب بطری های پر از شیر، شیر خشک، آبمیوه یا سایر مایعات حاوی قند داده می شود، این نوشیدنی ها ساعت ها در هنگام خواب روی دندان های آنها باقی می مانند و باکتری های عامل پوسیدگی را تغذیه می کنند. این آسیب اغلب پوسیدگی دندان شیشه شیر نامیده می شود. هنگامی که کودکان نوپا در حال پرسه زدن از یک فنجان نوشیدنی پر از این نوشیدنی ها سرگردان هستند، آسیب مشابهی ممکن است رخ دهد.

مسواک زدن ناکافی اگر بلافاصله پس از خوردن و آشامیدن دندان های خود را تمیز نکنید، پلاک به سرعت تشکیل می شود و اولین مراحل پوسیدگی می تواند آغاز شود.

دریافت نکردن فلوراید کافی فلوراید، یک ماده معدنی طبیعی، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند و حتی می تواند مراحل اولیه آسیب دندان را معکوس کند. به دلیل فوایدی که برای دندان ها دارد، فلوراید به بسیاری از منابع آب اضافه می شود. همچنین یک عنصر رایج در خمیر دندان و دهان شویه ها است. اما آب بطری معمولا حاوی فلوراید نیست.

سن کمتر یا بالاتر. در ایالات متحده، حفره ها در کودکان و نوجوانان بسیار کوچک شایع است. افراد مسن نیز در معرض خطر بالایی هستند. با گذشت زمان، دندان ها ممکن است فرسوده شوند و لثه ها تحلیل بروند و دندان ها را در برابر پوسیدگی ریشه آسیب پذیرتر کند. همچنین افراد مسن ممکن است از داروهای بیشتری استفاده کنند که جریان بزاق را کاهش می دهد و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

خشکی دهان. خشکی دهان به دلیل کمبود بزاق ایجاد می شود که با شستن مواد غذایی و پلاک دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. مواد موجود در بزاق نیز به مقابله با اسید تولید شده توسط باکتری ها کمک می کند. برخی داروها، برخی شرایط پزشکی، تشعشعات به سر یا گردن، یا داروهای شیمی درمانی خاص می توانند با کاهش تولید بزاق، خطر ابتلا به حفره را افزایش دهند.

پرکردگی های فرسوده یا دستگاه های دندانی. با گذشت سال ها، پرکردگی های دندانی می توانند ضعیف شوند، شروع به شکستن کنند یا لبه های ناهموار ایجاد کنند. این اجازه می دهد تا پلاک ها راحت تر ساخته شوند و حذف آن را سخت تر می کند. دستگاه‌های دندان‌پزشکی می‌توانند به خوبی نصب نشوند، و اجازه دهند پوسیدگی در زیر آنها شروع شود.

سوزش سردل. سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) می تواند باعث شود اسید معده به دهان شما جریان یابد (ریفلاکس)، مینای دندان شما را از بین می برد و باعث آسیب قابل توجه دندان می شود. این امر بیشتر عاج را در معرض حمله باکتری ها قرار می دهد و باعث پوسیدگی دندان می شود. دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا ریفلاکس معده دلیل از دست دادن مینای دندان شما است یا خیر.

اختلالات اشتها. بی اشتهایی و پرخوری عصبی می تواند منجر به فرسایش و پوسیدگی دندان شود. اسید معده ناشی از استفراغ های مکرر دندان ها را شسته و شروع به حل کردن مینای دندان می کند. اختلالات خوردن نیز می تواند در تولید بزاق اختلال ایجاد کند.

مقالات پیشنهادی: مراقبت از دندان ، اصلاح طرح لبخند، بهترین دندانپزشک زیبایی در شرق تهران

عوارض پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان آنقدر شایع هستند که ممکن است آنها را جدی نگیرید. و ممکن است فکر کنید که فرقی نمی کند که کودکان در دندان های شیری خود حفره ای داشته باشند. با این حال پوسیدگی دندان می تواند عوارض جدی و ماندگاری داشته باشد، حتی برای کودکانی که هنوز دندان های دائمی خود را ندارند.

عوارض حفره ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • آبسه دندان
 • تورم یا چرک اطراف دندان
 • آسیب یا شکستگی دندان
 • مشکلات جویدن
 • تغییر موقعیت دندان ها پس از از دست دادن دندان

هنگامی که حفره ها و پوسیدگی شدید می شوند، ممکن است موارد زیر را داشته باشید:

 • دردی که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند
 • کاهش وزن یا مشکلات تغذیه ناشی از خوردن یا جویدن دردناک یا دشوار
 • از دست دادن دندان، که ممکن است ظاهر شما و همچنین اعتماد به نفس و عزت نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد
 • در موارد نادر، آبسه دندان ؛که می تواند منجر به عفونت های جدی تر یا حتی تهدید کننده زندگی شود.

.مراحل ایجاد پوسیدگی در دندان عبارتند از:

 • باکتری های موجود در دهان از غذاها و نوشیدنی های شیرین و نشاسته ای (میوه، آب نبات، نان، غلات، نوشابه، آب میوه و شیر) تغذیه می کنند. باکتری ها این کربوهیدرات ها را به اسید تبدیل می کنند.
 • باکتری ها، اسید، غذا و بزاق با هم مخلوط می شوند و پلاک تشکیل می دهند. این ماده چسبنده روی دندان ها را می پوشاند.
 • بدون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، اسیدهای موجود در پلاک مینای دندان را حل کرده و حفره یا سوراخ ایجاد می کنند.

برخی عوامل خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش می دهند:

 • شرایطی مانند سندرم شوگرن یا داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی که باعث خشکی دهان می شوند.
 • مصرف غذاها یا نوشیدنی های قندی، نشاسته ای و میان وعده بین وعده های غذایی.
 • سابقه خانوادگی در داشتن حفره در دندان
 • پرتودرمانی قبلی برای درمان سرطان سر و گردن.
 • تحلیل رفتن لثه.

نشانه های پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در سطح خارجی مینای دندان معمولاً باعث درد یا علائم نمی شود. با پیشرفت پوسیدگی به عاج و ریشه، احتمال بیشتری وجود دارد که درد را تجربه کنید. علائم حفره عبارتند از:

 • بوی بد دهان یا طعم بد در دهان.
 • خونریزی لثه یا سایر علائم بیماری لثه.
 • تورم صورت.
 • دندان درد یا درد دهان.
 • حساسیت دندان به غذاها یا نوشیدنی های سرد یا گرم.
 • قرمزی اطراف یا داخل دهان.

مقالات پیشنهادی: قیمت طرح لبخند ، انواع لمینیت سرامیکی ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران ، اصلاح طرح لبخند در شرق تهران ، طراحی لبخند

چگونه پوسیدگی ها تشخیص داده می شوند؟

معاینات دندانپزشکی دو بار در سال بهترین راه برای تشخیص زودهنگام پوسیدگی است، و دندانپزشک شما می تواند قسمت زیادی از دندان را نجات دهد. دندانپزشک شما از ابزارهای مختلفی برای معاینه دندان های شما استفاده می کند. هنگامی که دندانپزشک شما آن را بررسی می کند، دندانی که دارای حفره است، نرم تر خواهد شد. همچنین ممکن است از اشعه ایکس برای بررسی دندان ها استفاده شود. اشعه ایکس حفره ها را قبل از مشاهده پوسیدگی نشان می دهد.

پوسیدگی ها چگونه مدیریت یا درمان می شوند؟

درمان بستگی به شدت پوسیدگی دندان دارد. درمان پوسیدگی شامل موارد زیر است:

 • فلوراید: هنگامی که پوسیدگی زود تشخیص داده شود، درمان با فلوراید می تواند مینای دندان را ترمیم کند. این فرآیند معدنی سازی مجدد نامیده می شود. ممکن است به خمیر دندان و دهانشویه و همچنین فلوراید درمانی در مطب دندانپزشکی نیاز داشته باشید.
 • پر کردن: هنگامی که سوراخی در دندان ایجاد می شود، دندانپزشکان بافت پوسیده را سوراخ کرده و سوراخ را پر می کنند. پرکننده های دندان از آمالگام نقره، رزین کامپوزیت یا طلا ساخته می شوند.
 • Root canal: درمان ریشه درد ناشی از پوسیدگی ریشه را درمان می کند.( Root canal درمانی برای ترمیم و نجات دندان آسیب دیده یا عفونی به جای کشیدن آن است. اصطلاح ” Root canal ” از تمیز کردن کانال های داخل ریشه دندان می آید.) اندودنتیست ها متخصصین دندانپزشکی هستند که مشکلاتی را که ریشه دندان را تحت تاثیر قرار می دهد درمان می کنند. در طول Root canal دندانپزشک، پالپ حاوی انتهای عصبی را که باعث درد می شود را از بین می برد.
 • کشیدن دندان: اگر Root canal امکان پذیر نباشد، پزشک شما ممکن است دندان را بکشد. ممکن است برای جایگزینی دندان دائمی کشیده شده به ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید. ایمپلنت ها از جابجایی دندان ها و تغییر ظاهر و نیش شما جلوگیری می کنند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

بهداشت دهان و دندان مناسب، از جمله مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن، می توانید از شر پلاک و اسیدهایی که باعث ایجاد حفره می شوند خلاص شوید. مراقبت خوب از دندان و لثه شامل موارد زیر است:

 • مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید حداقل دو بار در روز و ترجیحاً بعد از هر وعده غذایی.
 • کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین و نشاسته ای.
 • نخ دندان کشیدن روزانه برای از بین بردن مواد غذایی و پلاک گیر کرده بین دندان ها.
 • معاینه دندان حداقل دو بار در سال.

بهداشت خوب دهان و دندان می تواند به شما در جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. در اینجا چند نکته برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی وجود دارد. از دندانپزشک خود بپرسید که کدام توصیه برای شما مناسب است.

بعد از خوردن یا نوشیدن با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. دندان های خود را حداقل دو بار در روز و در حالت ایده آل بعد از هر وعده غذایی با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. برای تمیز کردن بین دندان ها، از نخ دندان استفاده کنید یا از پاک کننده بین دندانی استفاده کنید.

دهان خود را بشویید. اگر دندانپزشک شما احساس می کند که شما در معرض خطر ایجاد حفره هستید، ممکن است به شما توصیه کند که از دهانشویه با فلوراید استفاده کنید.

به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. تمیز کردن دندان به صورت اصولی و معاینات منظم دهان را انجام دهید، که می تواند به جلوگیری از مشکلات یا تشخیص زودهنگام آنها کمک کند. دندانپزشک شما می تواند برنامه ای را که برای شما بهترین است را توصیه کند.

سیلانت های دندانی را در نظر بگیرید. سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که روی سطح جویدن دندان های عقبی اعمال می شود. شیارها و شکاف هایی که تمایل به جمع آوری غذا دارند را می بندد و از مینای دندان در برابر پلاک و اسید محافظت می کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) استفاده از درزگیرها را برای همه کودکان در سن مدرسه توصیه می کند. درزگیرها ممکن است قبل از نیاز به تعویض چندین سال دوام بیاورند، اما باید مرتباً بررسی شوند.

مقداری آب لوله کشی بنوشید. به اکثر منابع آب عمومی فلوراید اضافه شده است که می تواند به کاهش پوسیدگی دندان کمک کند. اگر فقط آب بطری بدون فلوراید بنوشید، مزایای فلوراید را از دست خواهید داد.

از خوردن میان وعده و جرعه جرعه مکرر خودداری کنید. هر زمان که نوشیدنی‌هایی غیر از آب می‌خورید یا می‌نوشید، به باکتری‌های دهان خود کمک می‌کنید اسیدهایی ایجاد کنند که مینای دندان را از بین می‌برد. اگر در طول روز میان وعده یا نوشیدنی می خورید، دندان های شما دائما مورد حمله قرار می گیرند.

غذاهای سالم برای دندان بخورید. برخی از غذاها و نوشیدنی ها برای دندان های شما بهتر از بقیه هستند. از غذاهایی که برای مدت طولانی در شیارها و حفره های دندان شما گیر می کنند خودداری کنید یا بلافاصله پس از خوردن آنها را مسواک بزنید. با این حال، غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات تازه جریان بزاق را افزایش می دهند و قهوه، چای و آدامس های بدون قند به شستن ذرات غذا کمک می کنند.

درمان های فلوراید را در نظر بگیرید. دندانپزشک شما ممکن است درمان های دوره ای فلوراید را توصیه کند، به خصوص اگر فلوراید کافی را از طریق آب آشامیدنی حاوی فلوراید و سایر منابع دریافت نکنید. او همچنین ممکن است سینی های سفارشی را برای استفاده از فلوراید تجویزی روی دندان شما توصیه کند، اگر خطر پوسیدگی دندان شما بسیار زیاد است.

مقالات پیشنهادی: قیمت طرح لبخند ، انواع لمینیت سرامیکی ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران

عوارض پوسیدگی دندان

هنگامی که پوسیدگی دندان برای مدت طولانی درمان نشود، بخش زیادی از دندان را از دست میدهید و باید آن را بکشید. پوسیدگی پیشرفته دندان می تواند منجر به عفونت شدید داخل دندان و زیر لثه (آبسه دندان) شود. این عفونت می تواند در سراسر بدن پخش شود. به ندرت، عفونت ناشی از آبسه دندان می تواند کشنده باشد.

پیش آگهی برای افراد مبتلا به پوسیدگی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به پوسیدگی هیچ مشکل طولانی مدتی را تجربه نمی کنند. از آنجایی که حفره ها به کندی ایجاد می شوند، انجام معاینات منظم دندانپزشکی مهم است. فلوراید تراپی می تواند پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه آن متوقف کند. هنگامی که پوسیدگی دندان به سمت ریشه پیش رفت، خطر از دست دادن دندان یا ایجاد یک آبسه دردناک (عفونت) وجود دارد.

معاینات منظم دندانپزشکی و بهداشت خوب دهان کلیدی برای پیشگیری از پوسیدگی است. درمان های دندانپزشکی جدیدتر، از جمله سیلانت های دندانی و شستشوی فلوراید، خطر پوسیدگی را در کودکان و نوجوانان کاهش داده است. بزرگسالانی که از دوران کودکی دارای پرکردگی دندان هستند ممکن است حفره هایی در اطراف لبه های پرکننده های قدیمی داشته باشند. افراد مسن نیز ممکن است در ریشه هایی که در معرض عقب رفتن لثه قرار دارند، حفره ایجاد کنند. از دندانپزشک خود در مورد اقداماتی که می توانید برای محافظت از سلامت دهان و دندان خود و جلوگیری از پوسیدگی انجام دهید، بپرسید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search