درمان ریشه دندان در تهران

درمان ریشه دندان در تهران ؛درمان دندانپزشکی خوب و صحیح تنها با تشخیص صحیح امکان پذیر است. بخشی که شامل تشخیص و تشخیص در دندانپزشکی است «تشخیص دهانی» نامیده می شود. و می توان آن را به عنوان “هنر استفاده از دانش علمی برای شناسایی تمام مشکلات درون دهانی و برون دهانی و تمایز بین آنها” توصیف کرد.

تشخیص دهان نه تنها برای دندانپزشکی، بلکه برای بیماری های سیستمیک نیز بسیار مهم است. در واقع، برخی از یافته های داخل دهانی و خارج دهانی ممکن است پیش ساز برخی بیماری های سیستمیک باشند.

پس از نشستن روی صندلی دندانپزشکی، ابتدا به شکایات او گوش داده می شود. نکات ذکر شده در شکایت سرنخ هایی را نشان می دهد که مشکل چیست. خونریزی لثه هنگام مسواک زدن، بیماری لثه؛ حساسیت به سرما یا گرما، پوسیدگی دندان؛ مشکل در جویدن نشانه از دست دادن یا دردناک بودن دندان ها، عدم تطابق دندان های مصنوعی یا مشکلات مفصل فک یا ماهیچه های جویدنی است.

تشخیص دهانی خوب با معاینه خارج دهانی، داخل دهانی و رادیولوژیکی انجام می شود.

معاینه خارج دهانی معاینه ای است که پس از نشستن بیمار روی صندلی و شنیدن شکایات او انجام می شود. دهان و بافت های اطراف آن (صورت، فک ها، مفصل فک، لب ها، بینی، گردن، نوک چانه و …) را می پوشاند.در صورت مشاهده ناهنجاری در این بافت ها، در صورت لزوم معاینات بیشتر با توموگرافی (CT) درخواست می شود.

یک معاینه داخل دهانی خوب باید شامل لثه، کام، زبان، کف دهان و همچنین دندان ها باشد. هر گونه شرایط غیرعادی در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت لزوم معاینه دقیق انجام شود. لثه باید از نظر حجمی هم به صورت بینایی و هم به صورت دستی بررسی شود. اگر قرمز و شل باشد، می توان به بیماری لثه (لثه، پریودنتیت) اشاره کرد. اگر لمس شود و تورم پیدا شود، آبسه وجود دارد. دهان و لمس، ضربی و غیره. یافته های به دست آمده در نتیجه معاینات انجام شده با روش ها با شکایات بیمار ترکیب شده و در طرح های ویژه تهیه شده مشخص می شود. مثلا؛ می توان تشخیص داد که شکایت درد ناشی از پوسیدگی عمیق دندان است یا بیماری پریودنتال. دندان ها به ترتیب سیستماتیک معاینه می شوند. از نظر تحلیل لثه، پلاک، تجمع جرم، وجود فیستول، تحرک، پوسیدگی، ترمیم های ناسازگار، شلوغی، رنگ، تعداد و بدشکلی ها ارزیابی می شود. پس از معاینه تک تک دندان ها از نظر بسته شدن و روابط فک ها با یکدیگر نیز بررسی می شوند.

روش حمایت از تمام این تشخیص های ذکر شده در بالا، معاینه رادیولوژیک است. عکسبرداری با اشعه ایکس پانوراما و بایت راست و چپ به صورت استاندارد. اطلاعاتی در مورد پوسیدگی های مشترک ناشناخته، ضایعات مزمن، دندان های نهفته، مشکلات در بافت های پریودنتال (تخریب استخوان)، تشکیل در استخوان های فک، پرکردگی های سرریز، علاوه بر این در کودکان، موقعیت دندان های دائمی، تشکیل ریشه ها و تحلیل می دهد. 

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

به خصوص در دندان های آسیب دیده، عکس های پری اپیکال که در آن زمان و در فواصل زمانی معین گرفته می شود، به عنوان راهنمای وضعیت دندان، ریشه و اطراف آن عمل می کند. آنها شکایت دارند یا نه، از نظر شناسایی بیماری ها و آسیب شناسی های استخوانی که علائم بالینی را نشان نمی دهند، مهم هستند.

طرح‌های درمانی جایگزین پس از شناسایی تمام مشکلات که توسط یافته‌های رادیولوژیکی به‌دست‌آمده پشتیبانی می‌شوند، به راحتی تعیین می‌شوند.

به طور خلاصه؛ نیم ساعت صرف در اولین معاینه منجر به تشخیص کامل دهانی و سپس به یک رویکرد درمانی موفق و آگاهانه می شود…اندودنتیکس چیست؟

ریشه درمان ریشه در بین مردم شناخته شده است. این کلمه که در اصل یونانی است، ترکیبی از دو واژه endo “in” و odont “دندان” است. همانطور که از اینجا می توان فهمید، علمی است که به قسمت داخلی دندان ها می پردازد و مشکلاتی را که در آنجا ایجاد می شود حل می کند.

شکایات معمولاً مشکلاتی مانند درد است که برای مدت طولانی پس از مصرف غذای سرد یا گرم از بین نمی‌رود، تورم قابل توجه در ناحیه گردن و انتقال درد ضربان‌دار. دلیل این امر این است که پوسیدگی در دندان بیش از حد عمیق شده است. هنگام تشخیص چنین شکایاتی، درست نیست که بگوییم این فقط یک بیماری دندانی به خودی خود است. اگر این حالت که پس از انجام تمامی کنترل ها ایجاد می شود، ناشی از دندان باشد و دندان نیاز به درمان ریشه داشته باشد، در این مرحله درمان انجام می شود.

بیشتر اوقات ما از چیزهایی می ترسیم که نمی دانیم. اگر دندانپزشک شما درمان یک کانال ریشه را برای شما توصیه کرده است، ممکن است از خود بپرسید که چقدر درد را تحمل می کنید. برای اینکه ترس خود را از دندانپزشک کاهش دهید و کنجکاوی خود را برآورده کنید، در اینجا نحوه عملکرد کانال ریشه و دردناک بودن آن آورده شده است.

کانال ریشه یکی از رایج ترین عمل های دندانی است که هر سال بیش از 14 میلیون مورد انجام می شود. این درمان ساده می تواند دندان های طبیعی شما را نجات دهد و از نیاز به ایمپلنت یا بریج دندان جلوگیری کند. درباره نحوه انجام درمان ریشه با کیفیت بیشتر بخوانید.

در مرکز دندان شما پالپ قرار دارد. پالپ مجموعه ای از عروق خونی و اعصاب است که به ساختن دندان اطراف کمک می کند. عفونت پالپ می‌تواند در اثر ضربه به دندان، پوسیدگی عمیق، ترک‌ها و براده‌ها یا اقدامات مکرر دندان‌پزشکی ایجاد شود. علائم عفونت را می توان به صورت ضایعه قابل مشاهده یا تورم دندان، حساسیت به دما یا درد در دندان و لثه تشخیص داد.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چه کسی باید درمان ریشه را انجام دهد؟

درمان صحیح نیز توسط متخصص اندودنتیست انجام می شود.

برخلاف آنچه شناخته شده است، چیزی وجود ندارد که درمان ریشه در دندانی که درمان شده است دوباره انجام نشود. درمان ناکافی یا نادرست کانال ریشه می تواند بعداً باعث التهاب شود. یا، یک درمان خوب انجام شده ممکن است به دلایل مختلف جداسازی خود را از دست بدهد و به دلیل نشت باکتری ملتهب شود. همه این دلایل منجر به نیاز مجدد به درمان ریشه می شود.

برای بیماران ما، ترسناک ترین و دشوارترین درمان در بین روش های دندانپزشکی معمولاً درمان ریشه است. با خلاصه کردن خطوط اصلی روش درمان ریشه که در کلینیک خود انجام دادیم، هدف ما از بین بردن کنجکاوی و ترس بیمارانمان در مورد درمان ریشه بود.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

آناتومی دندان

1 برای درک عملکرد درمان ریشه، ابتدا باید به طور خلاصه به آناتومی دندان بپردازیم.

تاج به قسمت قابل مشاهده دندان در قسمت فوقانی لثه. قسمتی که در دهان دیده نمی شود و در استخوان باقی می ماند «ریشه» نامیده می شود. یک دندان از چندین لایه تشکیل شده است. بیرونی ترین لایه؛ قسمتی که در بالای مرز لثه دیده می شود “مینای دندان” نامیده می شود. مینا سخت ترین و معدنی ترین ماده در بدن ما است. در زیر مرز لثه، ماده ای به نام “سیمان” سطح ریشه را می پوشاند. در زیر لایه های مینا و سیمان، ساختاری به نام “عاج” وجود دارد. اگرچه عاج تقریباً به سختی استخوان است، اما برخلاف مینای دندان، ساختاری است که دارای انتهای عصبی است.

به زیرساخت عاج «پالپ» می گویند. پالپ از رگ های خونی کوچک و بزرگ، بافت همبند، رشته های عصبی و سلول های مختلف تشکیل شده است. وظیفه پالپ در طول رشد و نمو دندان، تغذیه آن است. هنگامی که یک دندان به طور کامل رشد کرد، تنها عملکرد پالپ این است. این است که با انتقال درد آسیب دیده یا عفونی (التهاب) شده است.

گاهی اوقات پالپ ممکن است ملتهب شود. در این مورد، پالپ باید با درمان ریشه برداشته شود. درمان ریشه تنها راه برای نگه داشتن چنین دندانی در دهان است. یک دندان کاملاً رشد یافته می تواند بدون پالپ به عملکرد خود با موفقیت ادامه دهد.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

درمان ریشه – کانال ریشه

درمان ریشه فرآیند برداشتن بافت زنده به نام پالپ در دندان است.درمان ریشه فرآیند برداشتن بافت پالپ آسیب دیده یا از دست رفته دندان، شکل دادن به کانال های ریشه و سپس پر کردن مجدد آنها با مواد مختلف زیست سازگار است. کانال ریشه از میکروارگانیسم ها پاکسازی شده و از ورود آنها جلوگیری می کند و بسته می شود.

بیشتربدانید:بهترین متخصص درمان ریشهقیمت پرکردن دندانكشيدن دندان در تهرانلولينگ لثه در تهران

شرایطی که باعث آسیب به بافت زنده دندان می شود:

دندان ترک خورده

کبودی های عمیقی که به بافت پالپ رسیده است

علل تروماتیک در نتیجه ضربه به دندان

هنگامی که پالپ که بافت زنده دندان است عفونی می شود یا حیات خود را از دست می دهد، در صورت عدم درمان، آبسه ایجاد می شود که ریشه دندان را در بر می گیرد و استخوان فک اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد. آبسه ممکن است باعث درد شدید شود. ایجاد اختلال در ساختار استخوانی استخوان فک اطراف دندان، درمان ریشه می تواند تصمیم گیری شود.

علائم و الگوهای درد که نیاز به درمان ریشه را نشان می دهد به شرح زیر است:

درد شدید، طولانی مدت و ضربان دار که بدون دلیل شروع می شود.

درد ناشی از تماس دندان ها با یکدیگر یا تماس ماده ای با دندان.

دردی که زمانی شروع می شود که دندان با یک عامل داغ (چای، قهوه و غیره) مواجه می شود.

دردهای شبانه که شما را از خواب بیدار می کند

درمان ریشه چگونه است؟

اول از همه، حفره‌ها یا ورودی‌های دسترسی روی دندان باز می‌شوند که برای ساختار آناتومیکی هر دندان مناسب است، جایی که می‌توانیم به کانال‌های دندان برسیم.

با حفره های ورودی آماده شده، در صورت وجود پوسیدگی، پوسیدگی تمیز می شود و بافت پالپ آسیب دیده یا از دست رفته برداشته می شود و در نتیجه به کانال های ریشه رسیده و با ابزارهای مختلف تمیز می شود و مطابق آناتومی شکل می گیرد.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پس از آن، کانال شکل و حفره پالپ به طور دائم با مواد زیست سازگار پر می شود. ماده زیست سازگاری که در کانال استفاده می شود، ماده ای به نام گوت پرکا است که شکلی مناسب با شکل کانالی دارد که به آن شکل دادیم. این ماده (گوت پرکا) در تمام کانال هایی که با خمیرهای پرکننده کانال زیست سازگار شکل داده ایم قرار می گیرد.

به منظور تعیین موفقیت آمیز بودن درمان ریشه در دندان های دارای عفونت انتهای ریشه که باعث تخریب استخوان می شود، فیلم های گرفته شده قبل از درمان و فیلم های گرفته شده در فواصل معین پس از درمان با هم مقایسه می شوند و بررسی می شود که آیا عفونت، از دست دادن استخوان پیشرفت می کند یا پسرفت می کند و بهبود می یابد.

چه مدت می توان از دندان های ترمیم شده استفاده کرد؟

دندان‌هایی که تحت درمان ریشه قرار می‌گیرند، در صورتی که بیمار مراقبت‌های مناسب از دهان خود را انجام دهد، می‌توانند مادام‌العمر در دهان باقی بمانند، در صورت عدم توجه کافی به مراقبت از دهان، باید معاینات دندانی منظم انجام شود، زیرا ممکن است دوباره پوسیدگی در دندان درمان‌شده و در دندان‌های درمان شده ایجاد شود. به منظور جلوگیری از مشکلات دیگر در آینده.

آیا در طول درمان ریشه درد احساس می شود؟

درمان ریشه درمانی است که هم از جانب پزشک و هم از طرف بیمار نیاز به صبر و پشتکار دارد. اگر پزشک شما لازم بداند، قبل از درمان، بیهوشی را روی دندان و اطراف آن اعمال می کند. به لطف بی حسی به دست آمده، بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند.

آیا تعداد کانال های هر دندان با یکدیگر متفاوت است؟

دندانهای ثنایا و نیش در ناحیه قدامی دهان معمولاً دارای 1 ریشه و 1 یا 2 کانال هستند. دندان های آسیاب کناری دهان معمولاً 2 ریشه و 2 یا 1 کانال دارند. دندان های آسیاب فک بالا معمولا دارای 3 ریشه و 3 یا 4 کانال هستند در حالی که دندان های آسیاب فک پایین دارای 2 ریشه و 3 یا 4 کانال هستند.

*همه این اعداد کلی هستند. گاهی اوقات ممکن است چند ریشه و کانال اضافی داشته باشید.

درمان ریشه چگونه انجام می شود و چقدر طول می کشد؟

  • بی حسی موضعی: بی حس کردن دندان ها و بافت های اطراف.
  • باز کردن کانال های ریشه با تمیز کردن پوسیدگی دندان.
  • تعیین طول کانال با گرفتن رادیوگرافی (اشعه ایکس).
  • پاکسازی محتویات (بافت پالپ) کانال های ریشه با برداشتن آنها.
  • شکل دادن به کانال های ریشه با استفاده از ابزارهای دستی مختلف و ابزارهای چرخشی.
  • ضد عفونی کانال های ریشه: تصفیه از میکروارگانیسم ها.
  • پرکردن کانال های ریشه.

*هدف از پرکردن کانال ریشه پرکردن هرمتیک فضای کانال و ایجاد سدی در برابر میکروارگانیسم ها و مایعات بافتی است. بنابراین، اگرچه دندان بی جان است، اما می تواند با موفقیت در دهان زنده بماند.

* درمان ریشه معمولاً با توجه به وضعیت دندان و تصمیم پزشک در یک جلسه تکمیل می شود. با این حال، درمان ممکن است در دندان های عفونی چندین جلسه طول بکشد.

* قیمت درمان ریشه با توجه به تعداد کانال و وضعیت عفونت متفاوت است، برای اطلاع از قیمت می توانید در کلینیک ما معاینه رایگان دریافت کنید.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

آیا درد بعد از درمان ریشه احساس می شود؟

پس از درمان، درد و حساسیت خفیف ممکن است در دندان مشاهده شود، اما این امر موقتی است. در این صورت بهترین راه حل عدم استفاده موثر از کناره آن دندان برای چند روز یا استفاده از داروی ضد التهاب است. پس از مدت کوتاهی مشاهده می شود که حساسیت از بین رفته است.

چگونه می توانم تشخیص دهم که درمان ریشه شکست خورده است؟

میزان موفقیت درمان‌های کانال ریشه بین 90 تا 95 درصد است. اگر بافت پالپ در طول درمان در ریشه ها باقی بماند (ممکن است در نتیجه درمان نکردن کانال موجود یا از دست رفته باشد)، نشت میکروارگانیسم ها به داخل کانال در مواردی که پرکردن کانال ریشه به خوبی انجام نشود، آسیب به دندان به دلیل آن است. به سوراخ شدن (پرفوراسیون) در طول عمل، یا شکستگی در ناحیه بین ریشه.درمان کانال ریشه ممکن است با شکست مواجه شود. گزش یا درد خودبخودی اغلب پس از درمان ناموفق ریشه ایجاد می شود.

آیا درمان ریشه دوباره انجام می شود؟

عمدتاً درمان ریشه تجدید می شود و با رفع خطا در صورت وجود به راه حل می رسد. پرکردن قدیمی کانال برداشته می شود، کانال دندان تغییر شکل داده، تمیز می شود، اسپری می شود و دوباره پر می شود.

در صورتی که این روش نتیجه ای نداشته باشد، از مداخله جراحی به نام «رزکسیون نوک ریشه» استفاده می شود. در طی این فرآیند به ریشه دندان می رسد. این منطقه و اطراف آن با جراحی تمیز و بسته شده است. در دندان های چند ریشه، ریشه عفونی برداشته می شود. اگر با مداخله جراحی نمی توان به راه حل دست یافت. کشیدن آن دندان ممکن است مناسب در نظر گرفته شود.

بیشتربدانید:قیمت ترمیم دندانقیمت ترمیم پوسیدگیقیمت ترمیم تاجقیمت هر واحد کامپوزیت تهرانقیمت عصب کشی دندان

درمان ریشه تک دندان چقدر طول می کشد؟

اگرچه درمان ریشه با توجه به وضعیت دندان متفاوت است، اما معمولاً در یک جلسه 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. در برخی موارد ممکن است 2 جلسه لازم باشد. در حین انجام درمان ریشه معمولاً به دلیل بی حسی موضعی که قبل از عمل اعمال می شود، درد احساس نمی شود. اگر درمان ریشه انجام نشود، پوسیدگی پیشرونده باعث آسیب بیشتر به پالپ دندان و بافت های اطراف می شود، در نتیجه ممکن است شکستگی دندان و عفونت در بافت های اطراف ایجاد شود و در صورت پیشرفت بیشتر، ممکن است دندان از بین برود.

قیمت درمان ریشه با توجه به تعداد کانال دندان اعمال شده متفاوت است.

پرکردن دندان که یکی از تخصص های دندانپزشکی است، طبق تعریف، اصلاح عیوب ساختار خارجی دندان در اثر پوسیدگی یا سایش با روش های خاصی است. هنگامی که پر کردن دندان ساخته می شود، دندان می تواند برای مدت طولانی تری زنده بماند و وظایف خود را انجام دهد. با این حال، پس از پر کردن، باید به مراقبت از دندان توجه شود. در مواردی که بهداشت دهان و دندان به اندازه کافی رعایت نمی شود، ممکن است پوسیدگی در دندان پر شده نیز رخ دهد.

در برخی موارد، پر کردن را می توان تغییر داد. مثلا؛ هنگامی که پر کردن آمالگام نوع قدیمی باعث ناراحتی زیبایی شود، می توان آن را با یک پرکننده جدید جایگزین کرد.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

التهاب و عفونت پالپ دندان

2ـ رایج ترین راه برای عفونی شدن پالپ، یعنی آسیب دیدن پالپ، کبودی درمان نشده است. در دهان هر فردی مقداری باکتری وجود دارد و در شرایط عادی هیچ آسیبی ایجاد نمی کند. اما برخی غذاها یا نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات (قند) را برای تولید اسید متابولیزه می کنند (یعنی تجزیه می کنند). این اسیدها به مینای دندان و عاج نیز آسیب می رسانند. هنگامی که پوسیدگی های ایجاد شده به این روش درمان نمی شوند، باکتری ها به سمت بافت پالپ (عصب) زیر عاج پیش می روند و باعث در معرض دید و التهاب آن می شوند. پالپ همچنین می تواند در اثر ضربه به دندان عفونی شود. در اثر ضربه شدید به دندان، گردش خونی که از طریق استخوان فک به دندان منتقل می شود، دچار اختلال می شود و در نتیجه بافت پالپ به مرور زمان حیات خود را از دست می دهد.

  3ـراه دیگری که پالپ می تواند عفونی شود، وجود بیماری طولانی مدت پریودنتال (لثه و اطراف) در اطراف دندان است. باکتری ها از طریق کانال های جانبی کوچکی که از طریق لثه ملتهب به سطح ریشه باز می شوند به پالپ دندان می رسند و باعث التهابی می شوند که آن را “عفونت رتروگراد” می نامیم.

* صرف نظر از نحوه عفونی شدن دندان، در صورت عدم درمان، به مرور زمان منجر به ایجاد آبسه دردناک در ناحیه استخوان فک اطراف دندان می شود.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چگونه دندان ملتهب را تشخیص دهیم؟

در صورت وجود حساسیت طولانی مدت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم در دندان، در صورت وجود درد با گاز گرفتن می توان به عفونت اشاره کرد.

در عین حال تغییر رنگ جدی دندان بدون درد و تورم در بافت های اطراف لثه نشانه عفونت دندان است.

در برخی موارد، یافته های به دست آمده در نتیجه معاینات دندانپزشکی و رادیوگرافی بدون چنین علائمی ممکن است نشان دهد که دندان نیاز به درمان ریشه دارد.

استفاده از آنتی بیوتیک در عفونت دندان تا چه حد ضروری است؟

در طول درمان ریشه در شرایط عادی نیازی به آنتی بیوتیک نیست.

در صورت وجود تورم گسترده، پزشک ممکن است برای تقویت سیستم دفاعی بدن و مبارزه با عفونت آنتی بیوتیک به شما بدهد.

نکات قابل توجه برای نگهداری دندان:

پلاک چیست؟

حتی اگر دندان‌هایمان را مسواک بزنیم، پلاک‌های دندانی ساختاری سفید، کثیف و شفاف است که وقتی ناخن‌هایمان را در هر زمانی از روز روی دندان‌هایمان می‌مالیم، به دستمان می‌رسد.

این ساختاری است که باید با مسواک زدن از دهان خارج شود.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پلاک چگونه تشکیل می شود؟

پلاک های دندانی در نتیجه همکاری باکتری هایی که از رژیم غذایی می گیریم و غذاهای چسبنده، قندی، آردی و کربوهیدراتی روی لایه بیوفیلمی که به طور طبیعی روی دندان وجود دارد و منبع آن را از بزاق می گیرد، تشکیل می شود. تا زمانی که این تشکیلات روی دندان باقی می ماند، به دلیل واکنش آن با قند گرفته شده از بیرون، عامل اصلی پوسیدگی دندان است. تمیز کردن و سلامت دندان ها بسیار مهم است، ما نمی توانیم قند را از زندگی خود حذف کنیم، اما مسواک زدن منظم برای از بین بردن پلاک و جلوگیری از تشکیل پلاک ضروری است.

بیشتربدانید:پر کردن تاج دندان ترمیم تاج دندان قیمت بلیچینگ قیمت روکش

چگونه پلاک را تمیز کنیم؟

پلاک دندانی ساختاری است که در شرایط عادی می توانیم با مسواک زدن آن را از دهان خارج کنیم، اما نکته ای که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که مسواک زدن باید به درستی انجام شود. زیرا یک شیار پاکت لثه آزاد در ناحیه گردن در پایین دندان های ما وجود دارد. این شیار پاکت لثه یک ساختار متحرک است. اگر مسواک از لثه به دندان نیامده، اما به نحوی از دندان به لثه از دندان به لثه پایین می‌آید، پلاک در اینجا به این شیار آزاد پاکت لثه فشار داده می‌شود. مسواک زدن باید از لثه تا دندان باشد. مسواک هرگز نباید لثه را از دندان جدا کند، وقتی از لثه به دندان می‌رسیم، با یک نوازش ساده که در آنجا انجام می‌شود، تمام پلاک‌های موجود در این شیار از محیط دهان نیز پاک می‌شود.

علاوه بر تمیز کردن پلاک، علاوه بر مسواک، دهانشویه ها، نخ دندان و برس های رابط نیز از تجمع پلاک در اطراف دندان جلوگیری می کنند.

در چه مواردی پلاک در کلینیک درمان می شود؟

اگر افرادی که پلاک روی دندان‌های خود جمع می‌کنند از مسواک زدن دندان‌های خود غافل شوند و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنند، میکروارگانیسم‌ها و باقیمانده‌های غذا در طول زمان تجمع کرده و به ساختاری سخت تبدیل می‌شوند. در این صورت، تارتار در اطراف لثه های فرد شروع به تشکیل می کند و مشکلات جدی لثه ایجاد می شود. در چنین مواقعی فرد باید به دندانپزشک مراجعه کند. دندانپزشک با انجام اقدامات درمانی لازم اطمینان حاصل می کند که سلامت دندان و لثه بیمار بازیابی می شود.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

درمان ریشه چگونه انجام می شود؟

اگر از هر یک از این علائم رنج می برید، دندانپزشک شما احتمالاً درمان غیر جراحی را برای برداشتن پالپ بیمار توصیه می کند. این قسمت پالپ آسیب دیده برداشته می شود و سیستم کانال ریشه دندان کاملاً تمیز و مهر و موم می شود. این درمان معمولاً شامل بی حسی موضعی است و بسته به درمان مورد نیاز می تواند در یک یا چند ویزیت کامل شود. موفقیت این نوع درمان تقریباً در 90 درصد موارد اتفاق می افتد. اگر دندان شما مستعد درمان ریشه نیست یا احتمال موفقیت آن مطلوب نیست، در زمان مشاوره یا زمانی که عارضه ای در حین یا بعد از درمان آشکار شد به شما اطلاع داده می شود. برای از بین بردن ناراحتی از بی حسی موضعی استفاده می کنیم. علاوه بر این، در صورت نیاز، بی‌دردی با اکسید نیتروژن ارائه خواهیم کرد. بعد از درمان می توانید به خانه برگردید و احتمالاً با بازگشت به روال عادی خود احساس راحتی خواهید کرد.

درمان کانال ریشه

اندودنتیکس (درمان کانال ریشه) زمانی انجام می شود که شرایط زیر وجود داشته باشد:

* پوسیدگی عمیق تا نفوذ باکتریایی عصب.

* آسیب (تروما) که باعث مرگ عصب شده است.

* التهاب نوک ریشه (پریودنتیت آپیکال).

* قبل از ترمیم پروتز، زمانی که ساختار دندان به قدری کم باقی مانده است که برای بهبود اهرم و ماندگاری نیاز به ایجاد هسته پس از آن است.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

رفتار

هدف از درمان ریشه بستن دندان برای جلوگیری از ورود باکتری است.

ابتدا، هنگام درمان کانال ریشه، دندان آسیب دیده باز شده (ترپان) شده و با ابزار سوزنی کوچک تمیز می شود. در این بین، با محلول های ضد عفونی کننده شستشو دهید.

در صورت درد حاد، دندان به طور موقت با یک درج طبی نصب می شود. این می تواند یک خمیر ضد باکتری یا یک آماده سازی حاوی کورتیزون باشد.

اکنون کانال ریشه بیشتر آماده می شود تا زمانی که تراشه های خشک از کانال خارج شوند، یعنی دیگر هیچ ماده عفونی در کانال وجود نداشته باشد.

طول آماده سازی باید 1 میلی متر قبل از راس ریشه تمام شود. این را می توان با اندازه گیری اندازه گیری اشعه ایکس یا اندازه گیری مقاومت الکترونیکی بررسی کرد.

در نهایت، کانال ریشه معمولا با ترکیبی از گوتاپرکا (رزین حاوی اکسید روی) و سیمان پر می شود. تکنیک های بطری ممکن است متفاوت باشد.

کنترل پرکردگی ریشه با اشعه ایکس به درمان ریشه پایان می دهد.

آیا درمان ریشه دردناک است؟

به لطف فناوری مدرن، درمان ریشه با بی حسی موضعی برای تسکین درد در طول عمل انجام می شود. تجربه و میزان درد بسیار شبیه به درمان پر کردن دندان است. با این حال، درمان ریشه معمولاً بیشتر از سایر روش‌های دندان‌پزشکی طول می‌کشد، زیرا شامل تمیز کردن پالپ و ترمیم ساختار دندان می‌شود.

کانال ریشه چگونه کار می کند؟

درمان کانال ریشه شامل درمان پوسیدگی شدید دندان در جایی است که پالپ دندان قبلاً عفونی شده است. این به جلوگیری از گسترش عفونت و آبسه دندان از یک پاکت پر از چرک در لثه کمک می کند. نحوه عملکرد درمان ریشه:

در طول درمان ریشه دندان، دندانپزشک شما از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن لثه های اطراف دندان استفاده می کند. هنگامی که بیهوشی شروع شد، دندانپزشک شما با سوراخ کردن دندان به پالپ دندان دسترسی پیدا می کند. در دندان های جلویی، سوراخ از پشت دندان، در دندان های آسیاب از طریق سطح اکلوزال سوراخ می شود. سپس پالپ همراه با بافت عفونی با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی طراحی شده جدا می شود. از این مرحله به بعد، دندان شما یا شما پس از درمان دیگر دردی در این دندان احساس نخواهید کرد. محلول های ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال نیز برای ضد عفونی کردن دندان و آماده سازی آن برای پرکردن کانال ریشه در محل شستشو داده می شود. دندانپزشک شما معمولاً عمق ریشه دندان شما را اندازه گیری می کند تا اطمینان حاصل شود که پرکردگی ها به نوک ریشه می رسند. پرکردن کانال ریشه استریل روی دندان قرار داده می شود و ناحیه با یک ماده ترموپلاستیک گرم شده مهر و موم می شود تا از عفونت مجدد جلوگیری شود. همیشه از پر کردن موقت برای آب بندی دائمی دندان استفاده می شود.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پس از درمان ریشه چه انتظاراتی باید داشت

ممکن است بعد از درمان ریشه دچار ناراحتی شوید، اما با بهبودی لثه و دندان آسیب دیده، این ناراحتی کاهش می یابد. با این حال، دندان تازه ترمیم شده شما مانند گذشته قوی نخواهد بود و باید با روکش دندان به طور کامل ترمیم شود.

اگر می خواهید دندان طبیعی خود را حفظ کنید، درمان ریشه راه حل مناسبی است. تا زمانی که دندان شما برای این روش زنده باشد، جایگزینی برای کشیدن دندان است.

ما در مطب دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی می‌توانیم در این مورد به شما مشاوره جامع بدهیم. اگر درد دارید، باید همین امروز وقت بگیرید.

پوسیدگی دندان، اقدامات مکرر دندانپزشکی، پرکردگی های بزرگ، ترک ها، تراشه ها و جراحات (تروما) می تواند باعث تحریک، ملتهب یا عفونی شدن عصب و پالپ دندان (پالپ) شود. اگر این درمان درمان نشود، بافت های اطراف دندان عفونی شده و آبسه ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است یک روش کانال ریشه برای نجات دندان آسیب دیده لازم باشد.

بیشتر بدانید: بهترين دندانپزشک زیبایی ، طراحی لبخند ،انواع کامپوزیت دندان ، انواع کامپوزیت دندان 

درمان ریشه یک فرآیند پیچیده است که شامل چندین مرحله است :

قبل از شروع درمان واقعی کانال ریشه، دندانپزشک بی حسی مناسب را انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که در طول درمان کاملاً راحت هستید.

دسترسی به کانال ریشه ایجاد می شود. قرار دادن یک سد لاستیکی روی دندان برای تمیز و خشک نگه داشتن آن انجام می شود. سپس دندانپزشک سوراخی بر روی تاج دندان ایجاد می کند تا به پالپ دسترسی پیدا کند.

دندان ضد عفونی می شود. دندانپزشک با استفاده از ذره بین خود، باکتری ها و رسوبات را با استفاده از حلال ها و ابزارهای کم تهاجمی از بین می برد. پالپ برداشته می شود. پالپ با استفاده از ابزارهای طراحی شده مخصوص برداشته می شود.

کانال ها تعریض و تمیز می شوند.

کانال های ریشه پر شده است. در مرحله بعد، متخصص کانال ها را با موادی برای بسته شدن دائمی کانال ریشه پر می کند.

پر کردن موقت در نهایت تاج دندان با یک پر کردن موقت پر می شود.

درمان کانال ریشه

به دلایل مختلف، کانال های ریشه ای که قبلاً درمان شده اند، گاهی اوقات بهبود نمی یابند یا دوباره عفونی می شوند. درمان مجدد (یا درمان اصلاحی کانال ریشه) فرآیند اجرای مجدد کانال ریشه است. علائم را کاهش می دهد و می تواند دندان شما را نجات دهد.

دلایل درمان مجدد:

کانال های پیچیده یعنی گاهی اوقات ممکن است یک بیمار دارای یک کانال به شدت منحنی یا باریک یا کانالی با ساختار پیچیده باشد. این بدان معناست که دندانپزشک مجاز به درمان آن در مراحل اولیه نیست.

تأخیر در ارائه پروتزهای مصنوعی اگر نتوان دندان مصنوعی را در مدت کوتاهی پس از انجام کانال ریشه تکمیل کرد، ممکن است کانال ها دوباره عفونی شوند و درمان های اضافی مورد نیاز باشد.

اتصال نادرست دندان مصنوعی اگر دندان مصنوعی به درستی نصب نشده باشد، بزاق گاهی اوقات می تواند داخل دندان را آلوده کند.

شکستگی در دندان مصنوعی. از بین رفتن موقت ها توسط پوسیدگی دندان می تواند باعث شکستگی در ترمیم یا دندان شود. شکستگی دندان را در معرض عفونت جدید قرار می دهد.

درمان اشتباه درمان نادرست سیستم کانال ریشه در طول درمان کانال اولیه دندان می تواند منجر به تجدید نظر در درمان ریشه شود.

جسم خارجی. گاهی در طول درمان اولیه ریشه، جسم یا جسم خارجی مانند سوهان بریده شده در دندان باقی می ماند. این بسیار نادر است، اما زمانی که اتفاق می افتد، نیاز به درمان بعدی است.

بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام درمان ریشه، پرونده درمان شما برای دندانپزشک ترمیمی شما ارسال می شود. شما باید طی چند هفته پس از تکمیل در مطب ما برای انجام ترمیم بعدی با مطب خود تماس بگیرید. دندانپزشک ترمیمی شما توصیه میکند که چه نوع ترمیم برای محافظت از دندان شما ضروری است. برای بیماران ریشه معمولی نیست که بعد از درمان معمول ریشه یا میکروجراحی دچار عوارض شوند. با این حال، اگر مشکلی رخ دهد، ما همیشه آماده پاسخگویی هستیم. برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر، به رعایت بهداشت دهان و دندان ادامه دهید.

برای اطلاع از درمان ریشه دندان در تهران و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

هزینه آن چقدر خواهد بود؟

هزینه مربوط به این روش بسته به عواملی مانند شدت آسیب به دندان آسیب دیده و دندان آسیب دیده می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، درمان ریشه بسیار کمتر از کشیدن دندان و جایگزینی با دندان مصنوعی است.

هدف کارکنان ما این است که روند درمان ریشه را تا حد امکان راحت و کارآمد کنیم. ما مطمئن می شویم که بیماران ما از درمان دور می شوند و متوجه می شوند که درمان های عصبی آنطور که تصور می شود دردناک و ناراحت کننده نیستند!

یک قرار ملاقات برای درمان ریشه تعیین کنید.

برای تنظیم یک وقت ملاقات با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search