اینله و آنله

اینله و آنله

اینله و آنله؛ تکنیک های دندانپزشکی زیادی وجود دارد که می تواند دندان آسیب دیده را ترمیم کند یا دندان از دست رفته را جایگزین کند. اما تکنیک‌های روند در سال‌های اخیر، اینله و آنله ها هستند. آن ها فناوری های نوآورانه مراقبت از دندان در دندانپزشکی هستند. اینله و آنله پروتزهای دندانی است که هدف آن جایگزینی پرکردن سنتی و همچنین تاج دندان است.

اینله و آنله چیست؟

اینله و آنله چیست؟اینله ها پروتزهای دندانی ثابتی هستند که هدف آن ها درمان یک حفره بزرگ است. این تکنیک‌ها همچنین امکان جایگزینی پرکننده‌ هایی را که چندین سال ترک خورده یا قدیمی شده‌اند را ممکن می‌ سازد. به عبارت دقیق تر، اینله و آنله روشی برای بازسازی و استحکام بخشیدن به دندان های فرسوده است. پروتزها در اصل حفره دندان را پر می کنند که به مرور زمان خراب شده است. این ایمپلنت های مدرن اینله و آنله باید توسط جراح دندانپزشک یا متخصص دهان و دندان قرار داده شوند. آن ها با مواد زیر ساخته می شوند:

  • طلا
  • سرامیک
  • زیرکونیا
  • رزین کامپوزیت

اینله دندان جایگزین بهتری برای روکش است. تاج روی قسمت قابل مشاهده دندان های بسیار آسیب دیده یا شکسته که دیگر ریشه ندارند قرار می گیرد. با این حال، اینله را می توان روی دندان دارای ریشه، حتی اگر حساس باشد، قرار داد. در نتیجه، دندان با هر فرآیندی مانند نصب روکش از بین نمی‌رود و بافت‌های سالم دندان شما را بهتر حفظ می‌کند. و مراقبت از دندان پیچیده نخواهد بود.

هنگامی که دندان دچار حفره میشود، دندانپزشک دندان را بررسی می کند و به خوبی آن را تمیز می کند تا عفونت از بین برود.

اینجاست که پزشک به استفاده از اینله (برای پوشاندن دندان در صورتی که حفره دیواره خارجی را تحت تأثیر قرار داده است) یا انله (برای پر کردن حفره ای که روی دیواره داخلی قرار دارد) متوسل می شود.

اینله و آنله ها به پرکردگی ها (که ممکن است نام آن ها برای شما آشنا تر باشد) جایگزین می شود. این پرکردن ها به دلیل خطرات بالقوه سلامتی که برای بیماران ایجاد می کردند، متوقف شد. آن ها همچنین مقاومت کمتری داشتند و کاملاً نامناسب بودند.

به نوبه خود، اینله و آنله را می توان با مواد مختلف ساخت. مواد کامپوزیت رزین و سرامیک دارای استحکام مکانیکی بسیار خوبی هستند. اینله و آنله های ساخته شده با این مواد به خوبی فشاری را که در حین جویدن تجربه می شود تحمل می کنند. آن ها با گذشت زمان پایدار هستند، همچنین از ایجاد حفره بین پر کردن و دندان جلوگیری می کنند، وضعیتی که اغلب در پرکردن دندان با آن مواجه می شود.

و سوال زیبایی شناختی، سایه آن ها با توجه به رنگ دندان های بیمار انتخاب می شود، به طوری که پرکننده با هم ترکیب می شود و در نتیجه مورد توجه قرار نمی گیرد.

 یک تکنیک مدرن پر کردن، اینله و آنله جایگزینی برای پر کردن یا رزین هستند. تفاوت با پرکردن این است که این پروتزها توسط تکنسین دندانپزشکی در آزمایشگاه ساخته می شوند و نه توسط دندانپزشک در محل در کلینیک.

اینله – مراقبت موثر از دندان داخلی

اینله – عبارتی که از زبان انگلیسی می آید – بنابراین قسمت داخلی دندان را بازسازی می کند.

همانطور که توسط متخصص پروتز بر اساس اثری که در دهان گرفته می شود، کاملاً با فک شما سازگار می شود.

رنگ آن مانند دندان های دیگر خواهد بود زیرا سایه ها را می توان انتخاب کرد،

و مهمتر از همه از بروز مشکلات جدیدی که اغلب با پر کردن رخ می دهد که به نوبه خود با گذشت زمان کوچک می شود، جلوگیری می کند.

آنله – مراقبت موثر از دندان خارجی

در مورد آنله دندان، پروتزی است که مستقیماً بر روی دندان خراب شده قرار می گیرد. مانند روکش سنتی، دندانپزشک مجبور است دندانی را که نیاز به ترمیم دارد را تراش دهد. بر خلاف اینله، آنله روی قسمت قابل مشاهده دندان ها قرار می گیرد. در این مورد، آنله نیازی به بی‌حسی دندان ندارد. در یک متخصص پروتز، آن را اندازه گیری می کنند و نتیجه ای با کیفیت بالا و لبخند زیبایی را ارائه می دهد.

آنله یک پروتز است که توسط متخصص پروتز نیز تهیه شده است، سپس کاملاً با فک شما سازگار می شود.

همچنین دندان را در ناحیه ضعیف شده ایمن می کند (بستن کامل سوراخ)

رنگ را می توان برای مطابقت با دندان های دیگر انتخاب کرد

بر خلاف مورد تاج، دندان نیازی به مثله کردن شدید ندارد

فیتینگ پروتزها: چگونه کار می کند؟

برای نصب پروتزهای اینله باید مراحل مختلفی را طی کرد. همه چیز با مشاوره با جراح دندان شروع می شود. این یک تشخیص را انجام می دهد که شامل ارزیابی ضایعه دندانی است. بنابراین او قادر خواهد بود تعیین کند که آیا نصب پروتزها بر روی دندان امکان پذیر است یا خیر. به دنبال این، او آماده می شود و برداشت شما را می گیرد. در این مرحله، مراحل اولیه دیگری نیز وجود دارد:

  • تمیز کردن حفره: برای برداشتن بافت عفونی ضروری است
  • تحقق شکل دهی حفره: لازم برای مطابقت با پروتزها
  • تحقق برداشت: مفید برای طراحی پروتزهای دندانی
  • پیشنهاد سایه برای پروتز آینده
  • محافظت از دندان با پانسمان
  • هنگامی که پروتز اینله طراحی شد، تنها چیزی که باقی می ماند چسباندن آن است.

روش اینله و آنله چگونه است؟

این ایمپلنت ها توسط جراحان دندانپزشک یا متخصصین دهان و دندان قرار می گیرند.

 اولی برای برداشتن قالب دندان و بعدی، بعد از چند روز، برای نصب اینله و آنله. قبل از این، پزشک باید علت عفونت دهان را درمان کرده و لثه یا دندان را درمان کرده باشد.

روش اینله و آنله بسیار ساده است و حداکثر در دو تا سه جلسه انجام می شود.

برای قرار دادن اینله یا آنله، باید انتظار داشته باشید که دو قرار متوالی داشته باشید:

در اولین ملاقات، دندانپزشک ما وضعیت دهان و دندان شما را بررسی می کند و دندان های بیمار را درمان می کند، حفره ها را درمان می کند، بانداژ را روی ترک می گذارد و غیره.

 او همچنین می ‌تواند از همان اولین بار مستقیماً قالب‌هایی را برای اینله بسازد که بر اساس آن چند روز بعد – که توسط متخصص پروتز تهیه شده است – پروتزها را دریافت می ‌کنید.

پس اولین مورد به دندانپزشک اجازه می دهد تا دندان را درمان کند. او آن را حفر می کند تا به خوبی تمیز شود تا حفره از بین برود. سپس دندانپزشک تخمینی را به بیمار پیشنهاد می کند. اگر بیمار تخمین را بپذیرد، دندانپزشک برداشت دندانی خود را ایجاد می کند تا آن را به آزمایشگاهی که پروتزهای دندانی را تولید می کند ارسال کند. منبت یا آنله به اندازه ساخته می شود.

در جلسه دوم، دندانپزشک بررسی می کند که هیچ حفره ای ایجاد نشده است و همچنین ترک رشد نکرده است و غیره. قرار دوم به دندانپزشک اجازه می دهد تا پر کردن را قرار دهد.

سپس پروتز اینله و آنله را قرار می دهد

به طور کلی، پروتزها “بزرگ” بریده می شوند تا بتوانند آن ها را با دندان های شما تنظیم کنند. بنابراین پس از چند روز سازگاری، ممکن است یک تنظیم کوچک در کلینیک توسط دندانپزشک شما انجام شود.

با پرکردگی های پرکننده و تاج های نامناسبی که دهان شما را تیره می کند خداحافظی کنید! به لطف پیشرفت های دندانپزشکی، اکنون می توان دندان ها را با استفاده از تکنیک های اینله و آنله درمان کرد.

بیشتر بدانید: اینله و آنله چیست؟ ، قیمت لمينيت سراميكی ، بهترين دندانپزشک زیبایی 

اینله و آنله دندان: پروتزهای نسل جدید

اینله و آنله پرکننده های دندانی هستند که از سرامیک، کامپوزیت (رزین)، فلز یا فلز گرانب ها (مثلاً طلا) ساخته شده اند. آنها پرکننده ها و روکش های فلزی را جایگزین می کنند.

اینله و آنله به لطف یک ماده روکش شده دندان را بازسازی می کنند. سه تکنیک برای انجام آن ها وجود دارد.

داخل دندان را با اینله ترمیم کنید

اینله از انگلیسی گرفته شده است که در آن به معنای داخل است. اینله دندان روشی است که شامل ترمیم داخل دندان می شود. قطعه پروتز حفره دندانی را پر می کند و قسمت بالایی دندان را که برای جویدن استفاده می شود، ترمیم می کند. بنابراین دندان عملکرد جونده خود را باز می یابد و از عفونت محافظت می شود.

اینله می تواند توسط جراح دندانپزشک شما برای موارد زیر پیشنهاد شود:

یک سوراخ باقی مانده توسط یک حفره را ببندید.

یک پرکننده فلزی یا رزین قدیمی را جایگزین کنید.

بیرون دندان را با انله دندانی ترمیم کنید

مانند اصطلاح آنله، از زبان انگلیسی آمده است. حرف اضافه بر به بیرون اشاره دارد. از آن ها برای بازسازی دندانی استفاده می شود که حداقل یکی از سطوح خارجی آن آسیب دیده است.

آنله دندانی برای بازسازی دندان پس از حفره زمانی که نمی توان از تکنیک های دیگر استفاده کرد توصیه می شود. همچنین جایگزینی برای تاج فلزی است.

هسته اینلی چیست؟

دندان به دلیل یک فرآیند پوسیدگی به شدت تغییر می کند. در این مورد، قرار دادن هسته اینله بیشتر توصیه می شود. این روش باید به وضوح از مراقبت های دندانی اینله متمایز شود.

 

زمانی که دندان خیلی از بین رفته یا خیلی شکننده باشد، به راحتی می شکند. برای نصب یک پروتز بادوام، جراح دندان ‌پزشک روی ریشه دندان مداخله می‌ کند تا یک نقطه لنگر محکم ایجاد کند. به این نوع روش، هسته داخلی می گویند. هسته اینله دندانی از 2 قسمت ستون و استامپ کاذب تشکیل شده است. اباتمنت تکیه گاه هسته اینله تاج خواهد بود.

طراحی سه بعدی دندان با حفره

چه زمانی یک هسته داخلی قرار دهیم؟

زمانی که دندان بیش از حد آسیب دیده باشد، دندانپزشک اینله را توصیه می کند. دندان ممکن است در اثر ضربه یا آسیب شکسته یا شکسته شود. دندان همچنین می تواند توسط یک حفره بیش از حد آسیب ببیند. هنگامی که نمی تواند تاج را پشتیبانی کند، هسته اینله راه حل ایده آلی برای استفاده از پروتز آینده است که چندین سال دوام می آورد.

اگر تمام سطح دندان آسیب دیده باشد، جراح آنله را انجام می دهد: آنله که تمام قسمت خارجی دندان را می پوشاند.

دندان از دست رفته را با آنله جایگزین کنید

Inlay-core یا Pivot وسیله ای برای جایگزینی دندان عمیقاً از بین رفته است، یعنی زمانی که فقط ریشه باقی مانده یا ساختار باقی مانده روی لثه نمی تواند از نصب پروتز پشتیبانی کند.

جراح دندان یک میله تیتانیوم به نام پست را در ریشه دندان از بین می برد. اگر دندان خراب چندین ریشه داشته باشد، پزشک یک محور به هر یک از ریشه ها وارد می کند. تنون ها توسط یک کلید مونتاژ می شوند که به سیستم اجازه می دهد تا تثبیت شود. محور به یک کنده دندانی ختم می شود که به عنوان تکیه گاه برای اینله یا تاج جدید عمل می کند.

این مداخله پس از پوسیدگی بسیار تهاجمی یا شکستگی دندان اندیکاسیون دارد.

چرا اینله و آنله دندان را انتخاب کنیم؟

In و On در دهه 1990 در دندانپزشکی ظاهر شدند. آن ها نتیجه پیشرفت های دندانپزشکی، به ویژه از نظر باندینگ هستند.

زمانی که دندان بیش از حد از بین رفته و ترمیم آن غیرممکن است، راه حل قرار دادن روکش مصنوعی دندان است. این پروتز برای جایگزینی تاج طبیعی فرد به طور کلی در نظر گرفته شده است. اما گاهی اوقات، ریشه دندان و بقیه دندانی که قرار است به عنوان تکیه گاه برای ثابت کردن روکش عمل کنند، بیش از حد آسیب می بینند. آن ها پس از قرار دادن تاج، استحکام و پایداری آن را به خطر می اندازند.

خوشبختانه، inlay-core به کمک می آید!

ممکن است آن را به عنوان یک کنده کاذب یا دندان محوری بهتر بشناسید. هسته منبت شامل یک پایه و یک کنده است.

پست به شکل یک میله فلزی بلند است که در کانال ریشه ریشه قرار می گیرد. اگر ریشه چند ریشه باشد، یعنی دارای چندین ریشه باشد، در مجرای هر یک از ریشه ها یک پست قرار می دهند. در این حالت، تنه های واگرا با یک گوه تثبیت می شوند. این یک سیستم قفل فلزی است و به آن هسته منبت کاری شده می گویند.

استامپ قسمتی است که بر روی تانون قرار دارد و از لثه بیرون زده زیرا برای قرار دادن یک تاج دندان مصنوعی در نظر گرفته شده است. این کار را می توان همزمان یا در یک قرار بعدی انجام داد.

اینله با تقویت ریشه دندان و در نتیجه امکان قرار دادن تاج، از کشیدن دندان جلوگیری می کند.

Inlay-core: دو فرآیند تولید

برای ساخت هسته داخلی می توان از موارد زیر استفاده کرد:

با روش مستقیم: با رزین فرسودگی دندان، دندانپزشک مدلی از پروتز آینده را مستقیماً روی بیمار می‌سازد. سپس آن را برای پروتز می فرستد تا پروتز فلزی را ریخته شود.

با روش غیرمستقیم: دندانپزشک این بار یک قالب سیلیکونی قبل از انتقال آن به متخصص پروتز ایجاد می کند. دومی یک مدل مومی می‌سازد که قبل از تنظیم مجدد روی بیمار آزمایش می‌شود تا به عنوان مدلی برای ساخت پروتز نهایی عمل کند.

بیشتر بدانید: بهترين دندانپزشک زیبایی ، طراحی لبخند ،انواع کامپوزیت دندان ، انواع کامپوزیت دندان 

تفاوت با اینله آنله

بسیاری از مردم Inlay-core و Inlay Onlay را با هم اشتباه می گیرند. با این حال، این دو روش مشابه نیستند، اگرچه هر دو می توانند جایگزین دندان های آسیب دیده یا پوسیده شوند. در واقع از اینله دندانی برای درمان داخلی دندان استفاده می شود. سپس حفره داخل پر می شود. آنله دندانی به دلیل باندینگ در قسمت بیرونی دندان برای زیبایی بیشتر دندان خراب استفاده می شود. اما هسته اینله از ریشه دندان آسیب دیده برای بازسازی آن استفاده می کند.

چرا این تکنیک را انتخاب کنید؟

در مقایسه با روکش کلاسیک، هسته اینله اجازه می دهد تا جنبه طبیعی دندان را پیدا کنید. همچنین برای تغییر موقعیت دندان در موقعیت بد استفاده می شود. همچنین، یک نقطه تماس جدید برای جویدن صحیح بدست می آورید. و واضح است که این پروتز طراحی و احتیاط بیشتری نسبت به پر کردن دارد. عیب واقعی آن قیمت بالای آن است. اما این یک سرمایه گذاری خوب است زیرا دندان اینله هسته ای احتمالا بیش از 20 سال دوام می آورد. بدون اینکه فراموش کنید که اشتراک بیمه درمانی متقابل به شما امکان می دهد از بازپرداخت بیش از رضایت بخش بهره مند شوید.

کدام ماده برای یک هسته داخلی؟

به طور پیشینی، هسته منبت با فلزات گرانبها شکل گرفته است. متخصصان دیگر آلیاژ نیکل کروم را توصیه نمی کنند. اغلب باعث ایجاد حساسیت در بیماران می شود و دوام زیادی ندارد. هسته منبت سرامیکی بیشترین استفاده را دارد. اما هسته‌های زیرکونیایی و همچنین مدل‌های نقره‌ای نیز وجود دارند که دوام بیشتری دارند.

اینله به طور فزاینده ای محبوب می شود و بسیاری از دندانپزشکان آن را توصیه می کنند. آنها با جنبه زیبایی شناختی و بادوام خود مشخص می شوند. شما می توانید شکل آناتومیکی دندان های خود را بازسازی کنید. دیگر نیازی به انجام درمان های عمده مانند کاشت ایمپلنت نخواهید داشت. و در صورت داشتن بیمه درمانی، بدون در نظر گرفتن قیمت اینله، خطر خراب شدن را ندارید.

مزایای Inlay و Onlay

اینله و آنله علاوه بر مقاومت در برابر جویدن و ماندگاری طولانی، دارای نکات مثبت بسیاری است که ترجیحات متخصصین دندانپزشکی، جراحان دندان و بیماران را به خود جلب کرده است.

اینله از تکنیک های سودمند مراقبت از دندان است. آن ها بیش از هر چیز بادوام و جامد هستند از نظر زیبایی شناختی، آن ها از تاج ها و پرکننده های سنتی بسیار فراتر می روند. همانطور که به دندان ها شکل می گیرند، نه ظاهر چهره و نه زیبایی لبخند را تغییر می دهند. اینها روش های موثری برای مراقبت از دندان ها به روشی محتاطانه هستند. هزینه آن ها نیز مقرون به صرفه است و بر خلاف نصب روکش دندان طبیعی شما صرفه جویی می شود.

دستگاه های سفارشی

پروتزهای Inlay، Onlay و Inlay-core به صورت سفارشی بر اساس برداشتی که در مطب دندانپزشکی در طول مشاوره گرفته می شود، طراحی می شوند. آن ها توسط تکنسین دندانپزشکی در یک آزمایشگاه تخصصی انجام می شوند. آن ها کاملاً با حفره دهان سازگار می شوند.

اندازه و شکل آن ها به آنها اجازه می دهد تا مانند دندان اصلی در استخوان فک قرار گیرند. نقاط تماس با دندان‌ های مجاور بیشتر است که باعث می ‌شود از پوسیدگی جدید، التهاب لثه یا جابجایی در طول زمان جلوگیری شود.

یک دندان حفظ شده

نصب Inlay یا Onlay را می توان روی دندانی که هنوز حساس است انجام داد. برخلاف نصب روکش، دندان به طور سیستماتیک از بین نمی رود. این تکنیک‌ ها بافت سالم دندان را حفظ می‌ کنند و به مراقبت ‌های تهاجمی کمتری نیاز دارند.

ظرافت‌ های دندان‌ های

هنگامی که تکنسین دندان یک Inlay-Onlay را در سرامیک یا رزین طراحی می کند، خود را به رنگ آن می چسباند. ظرافت‌ های دندان‌ های موجود را بازتولید می‌ کند تا این قطعه با بقیه دندان ‌ها مطابقت داشته باشد و قابل مشاهده نباشد.

مواد غیر سمی

مواد مورد استفاده برای قطعات پروتز Inlay و Onlay غیر سمی بوده و هیچ گونه خطری برای ایجاد حساسیت ندارند. آن ها برخلاف مواد پرکننده حاوی جیوه یا فلزات سنگین نیستند. بنابراین می توان آن ها را در زنان باردار یا شیرده و کودکان زیر 15 سال قرار داد.

Inlay، Onlay، Inlay-core: چه زمانی استفاده شده است؟

Inlays، Onlays و Inlays-core در اصل برای بزرگسالان محفوظ است. با این حال، می توان تحقق آن ها را برای درمان دندان های دائمی در کودک از 6 سالگی در نظر گرفت.

این تکنیک به ویژه برای کاهش حجم قابل توجه در دندان های خلفی مانند مولر و پرمولر نشان داده می شود. برای درمان دندان نیش یا ثنایا، دندانپزشکان پرکننده های رزین یا روکش های سرامیکی را ترجیح می دهند.

اینله و آنله زمانی توسط جراح دندانپزشک و متخصص دهان و دندان توصیه می شود که سایر راه حل های درمانی (تاج، بریج، پرکننده و غیره) امکان پذیر نباشد.

بیمار ممکن است به دلایل زیبایی شناختی درخواست On یا In سرامیکی کند.

قیمت ایمپلنت دندان Inlay-Onlay

قیمت اینله و آنله دندان به مواد انتخابی برای ایمپلنت و قیمت هایی که جراح دندان در نظر می گیرد بستگی دارد.

قیمت اینله و آنله به طور کلی به مواد مورد استفاده برای ساخت آن بستگی دارد. واضح است که هزینه خاتم کامپوزیت با هزینه منبت سرامیک یکسان نیست. این شما هستید که تصمیم می گیرید کدام ماده برای شما بهترین است. مبلغی که برای نصب دندان اینله و آنله باید پرداخت شود نیز بستگی به قیمت هایی دارد که جراح دندان در نظر می گیرد.

معایب احتمالی این پروتزها را باید در نظر گرفت؟

با وجود همه چیز، اینله یا آنله هنوز هم معایبی دارد. اول از همه، برای اینکه نتایج بی عیب و نقص باشد، باید قرار ملاقات های زیادی با دندانپزشک داشته باشید. سپس، استفاده از آنها مستلزم رعایت بهداشت دهان و دندان است. این را می توان به عنوان یک مزیت و نه به عنوان یک عیب تلقی کرد. در نهایت، اگر دندان شما بیش از حد آسیب دیده یا از بین رفته باشد، انتخاب این روش غیرممکن است.

برای رزرو نوبت جهت دریافت خدمات تخصصی دندانپزشکی می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search