قیمت عصب کشی دندان

قیمت عصب کشی دندان؛ پوسیدگی دندان در نتیجه فرآیند تخریب دندان با انحلال تدریجی پوشش خارجی جامد دندان (مینا) ایجاد می شود و به سمت داخل دندان پیش می رود.

باکتری‌ها و باقیمانده‌ها روی پوشش دندان‌ها جمع می‌شوند و باکتری‌ها اسیدهایی تولید می‌کنند که باعث ایجاد حفره می‌شوند.

دندان درد زمانی رخ می دهد که حفره به داخل دندان برسد.

دندانپزشکان می توانند با معاینه دندان ها و عکس برداری دوره ای با اشعه ایکس حفره ها را تشخیص دهند.

بهداشت دهان و دندان خوب و مراقبت منظم از دندان و همچنین رژیم غذایی سالم به پیشگیری از پوسیدگی کمک می کند.

درمان های فلوراید باعث بهبود حفره های مینای دندان می شود، اما برای حفره های عمیق تر، دندانپزشکان باید آنها را سوراخ کرده و حفره حاصل را پر کنند.

در کنار نازوفارنژیت و بیماری لثه، پوسیدگی دندان (که توسط باکتری ها ایجاد می شود) شایع ترین شرایط در انسان است. اگر توسط دندانپزشک به خوبی درمان نشوند، به رشد و رشد خود ادامه می دهند. در نهایت، حفره درمان نشده می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

عوامل خطر پوسیدگی

عوامل خطر زیادی برای حفره ها وجود دارد:

پلاک

تارتار

روکش دندان معیوب

غذاهای شیرین یا اسیدی

فلوراید بسیار کم در دندان ها

کاهش جریان بزاق (به عنوان مثال، به دلیل داروها، پرتودرمانی برای سرطان، یا اختلالات سیستمیک که باعث اختلال عملکرد غدد بزاقی می شود)

عوامل ژنتیکی

پلاک دندانی یک لایه نازک است که از مخلوطی از باکتری، بزاق و سلول های مرده تشکیل شده است که به طور دائم روی دندان ها رسوب می کند.

تارتار در واقع پلاک دندانی سخت شده است. می تواند سفید باشد، اما اغلب زرد است و در پایه دندان ها تشکیل می شود.

برای ایجاد حفره، دندان باید مستعد باشد، باکتری هایی که مواد اسیدی ترشح می کنند و همچنین غذا (مانند قند) برای تکثیر باکتری ها و تولید مواد اسیدی باید وجود داشته باشد. دندان‌های مستعد آن‌هایی هستند که فلوراید محافظ نسبتا کمی در مینای دندان دارند یا حفره‌ها، شیارها یا شقاق‌های آن‌ها مشخص است، بنابراین باعث حفظ پلاک دندانی می‌شود. بهداشت نامناسب دهان باعث تجمع پلاک و تارتار می شود و می تواند این روند را تسریع کند. اگرچه دهان حاوی تعداد زیادی باکتری است، اما فقط برخی اسید ترشح می کنند و باعث ایجاد حفره می شوند. باکتری که بیشتر درگیر است استرپتوکوک موتانس است.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

مواد مغذی مورد نیاز باکتری های ایجاد کننده حفره از رژیم غذایی فرد تامین می شود. هنگامی که نوزادان با بطری حاوی بیش از آب به رختخواب می‌روند، دندان‌های آن‌ها به مدت طولانی در تماس با شیر خشک، شیر یا آبمیوه باقی می‌ماند که باعث ایجاد حفره می‌شود. مقادیر زیاد قند در رژیم غذایی نیز غذای باکتری ها را تامین می کند.

اسید موجود در غذا روند تشکیل پوسیدگی دندان را تسریع می کند. (به عنوان مثال، نوشابه‌های گازدار، نوشابه‌های ایزوتونیک و نوشیدنی‌های انرژی‌زا، که عموماً همگی اسیدی هستند، باعث ایجاد حفره‌های دندانی می‌شوند.)

کاهش ترشح بزاق به دلیل داروها یا آسیب شناسی ها (مانند سندرم شوگرن) خطر بالایی برای پوسیدگی دندان دارد. افراد مسن اغلب داروهایی مصرف می کنند که ترشح بزاق را کاهش می دهد و آنها را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد حفره قرار می دهد.

به خصوص باکتری های فعال ایجاد حفره در دهان برخی افراد وجود دارد. والدین می توانند این باکتری ها را از طریق بوسیدن، چشیدن طعم غذای کودک یا استفاده از کارد و چنگال به کودک منتقل کنند. باکتری ها پس از رویش اولین دندان ها در دهان کودک رشد می کنند و می توانند باعث ایجاد حفره شوند. بنابراین، تمایل خانواده به پوسیدگی دندان لزوماً با بهداشت نامناسب دهان یا عادات غذایی ضعیف مرتبط نیست. این باکتری ها همچنین می توانند (در موارد نادر) از طریق تماس اجتماعی با اعضای غیر خانواده پخش شوند.

تحلیل لثه همچنین باعث ایجاد حفره ها می شود زیرا ریشه های دندان را در معرض دید قرار می دهد که توسط لایه بیرونی مینا محافظت نمی شوند. بنابراین باکتری ها می توانند راحت تر به لایه های داخلی دندان برسند. تحلیل رفتن لثه و کاهش جریان بزاق افراد مسن را مستعد پوسیدگی ریشه می کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

پیشرفت پوسیدگی

پیشرفت پوسیدگی مینای دندان کند است. پس از نفوذ به لایه دوم دندان، عاج نرمتر و مقاوم تر، حفره با سرعت بیشتری به پالپ، قسمتی که در عمق دندان قرار دارد، که دارای رشته های عصبی و عروق خونی است، گسترش می یابد. در حالی که طی 2 یا 3 سال از طریق مینای دندان پیشرفت می کند، می تواند در یک سال از عاج به پالپ حرکت کند، اگرچه فاصله آن بیشتر است. بنابراین پوسیدگی ریشه دندان که از عاج شروع می شود می تواند در مدت کوتاهی بخش زیادی از ساختار دندان را از بین ببرد.

پوسیدگی سطح صاف دندان که آسان‌ترین پیشگیری و درمان آن است، همان چیزی است که کندترین تکامل را دارد. در ابتدا به صورت یک لکه سفید ظاهر می شود که در آن باکتری ها کلسیم را از مینای دندان حل می کنند. حفره های روی سطوح صاف که بین دندان های دائمی قرار دارند، معمولاً بین 20 تا 30 سالگی شروع می شوند.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

حفره‌های حفره‌ای و فیشور که معمولاً از دندان‌های دائمی در دوران نوجوانی شروع می‌شوند، در شیارهای باریک سطح جونده روی دندان‌های خلفی کنار گونه ایجاد می‌شوند. پیشرفت آنها سریع است. بسیاری از افراد نمی توانند این نواحی مستعد حفره را به درستی تمیز کنند زیرا شیارها از موهای مسواک باریک تر هستند.

پوسیدگی ریشه از سطح ریشه (سمنتوم) شروع می شود که در نتیجه انقباض لثه که معمولاً بعد از میانسالی رخ می دهد، نمایان شده است. این نوع پوسیدگی اغلب به دلیل مشکل در تمیز کردن ریشه ها، عدم ترشح بزاق کافی، رژیم غذایی سرشار از قند یا ترکیبی از این عوامل ایجاد می شود. جلوگیری از آن به ویژه دشوار است.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

بعد از غذا، ذرات غذا و مایعات حاوی قند و نشاسته روی دندان باقی می ماند. باکتری هایی که در دهان نیز وجود دارند با مواد باقی مانده ترکیب شده و اسید تشکیل می دهند. اسید در نهایت می تواند مینای محافظی که روی دندان ها را می پوشاند (و همچنین لایه عاج زیر مینا) را از بین ببرد و باعث ایجاد سوراخ یا حفره هایی شود که به آن حفره می گویند. پوسیدگی دندان می تواند باعث عفونت شود و منجر به درد و التهاب شود. در زیر مینا و عاج دندان، پالپ دندان، بافت نرمی که حاوی اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است، قرار دارد. پالپ دندان از تاج تا ریشه دندان امتداد دارد. اگر پوسیدگی به پالپ دندان برسد، کانال ریشه ضروری است. در طول کانال ریشه، دندان و ناحیه اطراف دندان بیهوش می شود. سپس یک سوراخ در دندان ایجاد می شود و بافت پالپ از دندان خارج می شود. سپس کانال ها تمیز می شوند و با دارو پر می شوند. یک مهر و موم دائمی یا تاج روی دندان قرار می گیرد. این روش با چندین عارضه بالقوه همراه است که باید قبل از عمل با پزشکان در میان گذاشته شود.

پوسیدگی دندان مشکلی است که معمولا متخصصان دندانپزشکی با آن مواجه می شوند. در واقع، این مشکل افراد بیشتری را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث عفونت و سایر پیامدهای نسبتا فاجعه بار بر سلامت لثه می شود. در واقع، بسیاری از افراد پوسیدگی دندان خود را به این معنا درمان نمی‌کنند که دردی واقعی در هنگام ایجاد آن احساس نمی‌شود. در نتیجه در صورت عدم درمان، دندان در نهایت دچار پوسیدگی می شود که باعث پوسیدگی مداوم و آهسته دندان می شود تا جایی که ساختار دندان شکسته می شود یا قرار گرفتن در معرض و متعاقب آن عفونت پالپ دندان. برای حل این مشکل، متخصصان اغلب درمان ریشه یا چسباندن ایمپلنت های دندانی را انجام می دهند. با این حال، در بین این دو روش، مهم است که بدانید کدام یک را انتخاب کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

با درمان ریشه دندان را نجات دهید

درمان کانال ریشه بدون شک بیشترین استفاده را توسط دندانپزشکان برای التیام دندانی دارد که به دلیل پوسیدگی دندان دچار پوسیدگی شده است. در واقع، این درمان از یک اقدام اصلاحی بسیار بیشتر برخوردار است به این معنا که دندانپزشک سعی می کند دندان را نجات دهد و عفونت متحمل شده را اصلاح کند. در واقع، درمان ریشه شامل تمیز کردن پالپ دندان به منظور پر کردن آن با مواد بی اثر است تا به بازسازی کامل ساختار دندان از دست رفته با کمک پر کردن ترمیمی برسد. بنابراین، دندانپزشک می تواند پس از اثربخشی درمان، تاج جدیدی را در بالای دندان قرار دهد تا ضمن محافظت از دندان، زیبایی آن را نیز حفظ کند.

حقایق اساسی در مورد درمان ریشه

درمان ریشه (Endodontics) درمانی برای اختلالات عصبی (همچنین به عنوان پالپ) در دندان ها شناخته می شود. قبلاً معمولاً دندان‌های دارای عصب عفونی یا بیمار برداشته می‌شد. حفظ دندان هدف ما به جای بیرون آوردن آنهاست. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به شما کمک کنیم تا دندان های طبیعی خود را مادام العمر نگه دارید!

چرا ROOT CHANNEL حیاتی است؟

در اینجا مهمترین عواملی که درمان روت کانال را بسیار ضروری می کند آورده شده است:

  • تروما، مانند ضربه مداوم به دندان در فک مقابل یا ضربه به دندانی که به دندان ضربه می زند.
  • بیماری لثه.
  • تحریک فیزیکی ناشی از پر شدن بسیار بزرگ یا یک حفره بسیار عمیق.

پالپ دندان بدون توجه به علت اصلی، عفونی و تحریک می شود. رشد باکتری ها در پالپ دندان باعث درد و فشار می شود و گاهی اوقات با تورم صورت همراه است. گاهی اوقات زوال پالپ به آرامی رخ می دهد و فقط کمی درد احساس می شود. با گذشت زمان، باکتری ها باید به پالپ آسیب برسانند. هنگامی که این اتفاق می افتد، استخوان اطراف دندان می تواند دچار آبسه و عفونت شود، که می تواند منجر به تحلیل رفتن استخوان اطراف دندان شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

یک درمان موثر، اما کامل نیست

درمان ریشه مطمئناً رایج ترین راه حل مورد استفاده است به این معنا که دندان از دست رفته را حفظ می کند و در عین حال ساختار آن را بازسازی می کند و مهمتر از همه به آن محافظت و جذابیت زیبایی می بخشد. این یک راه موثر خوب برای حفظ دندان طبیعی است. با این حال، این بدان معنا نیست که این روش کامل باقی می ماند. در واقع، همه دندان ها را نمی توان با موفقیت با این روش درمان کرد. اگرچه میزان موفقیت این درمان بسیار قابل توجه است، اما باید اذعان داشت که همه دندان ها با این وضوح درمان نمی شوند. در واقع زمانی که دندان نسبتا مشکوکی از این درمان سود می برد، عود مجدد همان درد عود می کند و در این صورت نیاز به انجام مجدد درمان خواهد بود. علاوه بر این، این درمان می تواند منجر به عوارض قابل توجهی در استخوان نگهدارنده شود.

ایمپلنت، یک تکنیک تایید شده تر

حتی اگر درمان ریشه یک راه حل مفید برای آوردن راه حل به دندان شما باقی بماند. برخی از متخصصان به طور فزاینده ای از این روش درمانی دور می شوند تا کاشت ایمپلنت دندان را انتخاب کنند. در واقع، تعداد بیشتری از پزشکان ایمپلنت‌های دندانی را انتخاب می‌کنند که نسبت به پروتزهای متحرک یا ثابت قدیمی بادوام‌تر می‌شوند. در واقع، ایمپلنت‌های دندانی تکامل خاصی را تجربه کرده‌اند و اکنون از یک پیچ تیتانیومی تشکیل شده‌اند که روی فک قرار می‌گیرد و به عنوان نوعی ریشه عمل می‌کند که تاج یا پروتز جایگزین در آن قرار می‌گیرد. در نتیجه، این جایگزینی ثابت می‌شود و تصور یک دندان طبیعی کاربردی را به وجود می‌آورد که زیبایی همان دندان‌های دیگر را حفظ می‌کند. از سوی دیگر، میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی کامل نیست، بلکه به کمی بیش از 98 درصد می رسد.

هزینه های متفاوت بسته به درمان

علاوه بر این، لازم است سوالاتی که در رابطه با هزینه این مداخلات مختلف مطرح می شود، شناسایی شود. در واقع، قرار دادن ایمپلنت دندان می تواند بسیار گران باشد. با این حال، باید بدانید که هزینه های مالی در طول فرآیند درمان ریشه بسیار بیشتر است، به خصوص اگر به دنبال بروز علائم جدید مجبور به تکرار درمان دیگری شوید. علاوه بر این، در حال حاضر بسیاری از دندانپزشکان متخصص استفاده از ایمپلنت های دندانی را برای درمان دندان های مشکوک توصیه می کنند، اما اگر دندان های مشکوک وجود نداشته باشند، درمان ریشه همچنان موثر است.

درمان کانال ریشه

اگر عصب دندانی در اثر پوسیدگی، ضربه ضربه یا هر علت دیگری آسیب ببیند، بدن با درمان آن عصب غیر زنده به عنوان یک جسم خارجی، التهاب ایجاد می کند. در چنین شرایطی لازم است عصب را برداشته و آن را با مواد پرکننده بدون ایجاد شکاف پر کنید. این روش درمان ریشه نامیده می شود.

درمان ریشه چیست؟

اگر عصب دندانی در اثر پوسیدگی، ضربه ضربه یا هر علت دیگری آسیب ببیند، بدن با درمان آن عصب غیر زنده به عنوان یک جسم خارجی، التهاب ایجاد می کند. در چنین شرایطی لازم است عصب را برداشته و آن را با مواد پرکننده بدون ایجاد شکاف پر کنید. این روش درمان ریشه نامیده می شود.

آیا درمان ریشه یک روش دردناک است؟

درمان ریشه درمانی است که با بی حس کردن دندان بیمار انجام می شود، بنابراین عمل دردناکی نیست. اما برخی از دندان های بسیار دردناک یا عفونی ممکن است مشکل بی حسی داشته باشند که در این صورت می توان با استفاده از روش های پیشرفته بی حسی دندان را بی حس کرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

درمان ریشه چقدر طول می کشد؟

بسته به وضعیت دندان، درمان ریشه در یک یا دو جلسه قابل انجام است. برای یک دندان عفونی، ممکن است چندین جلسه برای اطمینان از رفع کامل عفونت لازم باشد. درمان ساده ریشه معمولا در یک جلسه تکمیل می شود.

آیا بعد از درمان ریشه دندان درد می کند؟

در طول درمان ریشه، اعصاب دندان برداشته می شود، به طوری که دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است تحت تأثیر محرک های خارجی قرار نمی گیرد. در هفته‌های اول پس از درمان، ممکن است هنگام جویدن درد یا حساسیت خفیف وجود داشته باشد، زیرا دندان نیز مانند تمام بافت‌های بدن ما برای بهبودی نیاز به زمان دارد.

اگر دردم از بین نرفت چیکار کنم؟

اگر درد بعداً همچنان ادامه داشت، ممکن است پرکردن کانال ناقص یا ناکافی باشد، در این صورت فرآیند برداشتن پرکردن از کانال ریشه، تمیز کردن و پرکردن کانال ریشه، که به طور کلی «عقب‌نشینی» نامیده می‌شود، انجام می‌شود. اگر نتیجه ای از این درمان به دست نیامد، می توان دندان را با روشی جراحی به نام «رزکسیون نوک ریشه» درمان کرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

چگونه می توانم بعد از درمان ریشه دندان خود را ترمیم کنم؟

اگر دندان ریشه یکی از دندان های جلویی باشد یا مواد کمی از دست رفته باشد، می توان دندان را با فیلر بازسازی کرد. اما معمولاً روکش روی دندان‌های عقب مورد نیاز است. برخی از دندان ها قبل از ساخت روکش نیاز به زیرساختی برای حمایت دارند. این زیرساخت “هسته” نامیده می شود. از “پست” نیز برای حفظ این زیرساخت استفاده می شود. بخشی از مواد پرکننده در کانال ریشه باید برداشته شود و مکانی برای پست آماده شود.

آیا می توان دندان هایی که به دلیل درمان ریشه تغییر رنگ داده اند را نیز سفید کرد؟

یک ماده سفید کننده توسط دندانپزشک در دندان قرار داده می شود و در فواصل 2-1 روزه، ماده سفید کننده موجود در دندان توسط دندانپزشک تعویض می شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

نتیجه به طور کلی عالی است و به طور متوسط ​​1 هفته دوام دارد. در این نوع سفید کردن معمولا زمان زیادی طول می کشد تا رنگ به رنگ قبلی خود برگردد.

در طول درمان چه اتفاقی می افتد؟

ما یک رادیوگرافی و معاینه بالینی انجام می دهیم تا بفهمیم که آیا شما به درمان روت کانال نیاز دارید یا خیر. اگر به یکی نیاز دارید، ما یک جلسه با شما ترتیب خواهیم داد. برای جلوگیری از تاخیر در انجام درمان، که می تواند مانع موفقیت شود، ضروری است که از قرار ملاقات خود صرف نظر نکنید. توصیه می شود برای کاهش تورم و تسریع بهبودی، تمام داروها و آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف کنید.

بیشتربدانید:طراحی لبخند تهرانقیمت پرکردن دندانقیمت هر واحد کامپوزیت تهرانبهترین برند کامپوزیتطرح لبخند

ابتدا، ما قصد داریم شما را از شر دردی که احساس می کنید تسکین دهیم و اطمینان حاصل کنیم که در طول درمان راحت هستید. در صورت نیاز از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه اطراف دندان استفاده می شود. می توان از یک سد لاستیکی برای جدا کردن دندان استفاده کرد. سد قسمت درمان را احاطه کرده و دهان را از عوامل شیمیایی و میکروب ها در امان نگه می دارد. دهانه ای به پالپ از تاج دندان می گذرد.

پالپ آلوده را با دقت بیرون می آوریم. کانالی که دندان آسیب دیده شما را ترک می کند، تمیز، گشاد و شکل می گیرد. بسته به شدت مشکل، محفظه پالپ و کانال ریشه را می توان به طور دائم پر و پوسته کرد. با این حال، در برخی موارد برای کاهش عفونت و کنترل رشد باکتری ها، دارو را برای مدتی در دندان قرار می دهیم.

یک پر کردن موقت در دهانه دندان قرار می گیرد تا زمانی که بیمار دوباره ویزیت کند. دندان یکباره باز می ماند تا عفونت تخلیه شود. ما متوجه خواهیم شد که چه چیزی برای شما مناسب است و مطمئن می شویم که شما راحت هستید. وقتی برای قرار بعدی می آیید، داخل دندان شما برای حذف باکتری ها استریل می شود. در طول فرآیند Root Canal، ما به صورت دوره‌ای از اشعه ایکس عکس می‌گیریم تا اطمینان حاصل کنیم که تمام پالپ‌های آلوده برداشته شده و دیواره‌های کانال صاف هستند.

برای نهایی کردن روش، محفظه پالپ و کانال آب بندی شده و به طور دائم پر می شود.

در نهایت دندان به عملکرد جونده باز می گردد.

پس از درمان، علائم یا مراقبت های قابل مشاهده چیست؟

پس از نهایی شدن درمان ریشه به موارد زیر توجه کنید: شکنندگی – دندان غیر حیاتی (دندانی که درمان ریشه شده است) شکننده تر از دندان معمولی است و همچنین مستعد شکستگی است. بنابراین، در بیشتر مواقع از تاج گذاری (درپوش) کانال ریشه دندان پس از درمان حمایت می کنیم.

تغییر رنگ – ممکن است متوجه تغییر رنگ دندان درمان شده ریشه خود شوید (مخصوصاً دندان جلو. توجه داشته باشید که این تغییر رنگ هیچ تهدید پزشکی ندارد، ممکن است تصمیم به سفید کردن دندان بگیرید. در صورت عدم قرار دادن روکش در مورد سفید کردن دندان ها پرس و جو کنید. روی دندان

یک نکته پایانی

در طول دوره درمان درمان ریشه، ممکن است نگرانی یا سؤالاتی داشته باشید که در اینجا به آنها پاسخ داده نشده است. ما حداکثر راحتی را در طول درمان ریشه شما تضمین خواهیم کرد. با خیال راحت هر سوالی دارید بپرسید. هدف اصلی ما حفظ دندان های طبیعی شما برای مادام العمر است تا بتوانید با اطمینان لبخند بزنید!

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

در قسمت داخلی دندان بسته عصبی و عروقی «پالپ» قرار دارد که وظیفه تغذیه بافت های سخت دندان را دارد. پالپ از قسمت بالایی دندان شروع می شود و تا نوک ریشه پیش می رود. این قسمتی است که در بین بیماران به عنوان عصب دندان شناخته می شود. ریشه دندان به درمان بیماری های هسته دندان می پردازد. در گذشته، زمانی که قسمت “هسته” دندان ملتهب می شد، دندان ها را کشیدند. با این حال، با استفاده از درمان ریشه دندان در تکنولوژی امروزی، تنها راه حل دیگر کشیدن دندان نیست. درمان ریشه دندان در مواردی که هسته دندان ملتهب است نیز می تواند موفقیت آمیز باشد.

بیشتربدانید:لمینت دندان در تهرانتغيير رنگ دندان تهراندندانپزشک متخصص در تهرانبهترين دندانپزشک زیبایی

درمان کانال ریشه

درمان ریشه – اندودنتیکس؛ یکی از شاخه‌های دندان‌پزشکی است که به تشخیص بیماری‌ها در دندان‌ها، ریشه‌های دندان و بافت‌های اطراف آن می‌پردازد و به علت شناسی، پیشگیری و درمان این بیماری‌ها می‌پردازد.

درمان ریشه در مواردی اعمال می‌شود که جامعه عروقی و عصبی که باعث شادابی دندان می‌شود، به نام پالپ، آسیب ببیند یا آسیب ببیند، نتواند خود را ترمیم کند، حیات خود را از دست بدهد (نکروز) و ملتهب شود.

اندودنتیست با دقت بقایای پالپ ملتهب یا عفونی را از طریق کانال ریشه تمیز می کند، کانال دندان را با محلول های آنتی باکتریال تمیز می کند، شکل می دهد و پر می کند. سپس برای محافظت از بافت باقیمانده دندان و عملکرد آن، درمان های پرکننده یا روکش روی دندان انجام می شود.

درمان کانال ریشه

درمان ریشه چگونه است؟

اول از همه، تشخیص صحیح بسیار مهم است. زیرا در مواردی که نیاز به درمان ریشه باشد معمولا بیماران با درد شدید به دندانپزشک مراجعه می کنند. از آنجایی که درد شدید به ناحیه خاصی سرایت می‌کند، تمام دندان‌های آن ناحیه می‌تواند به عنوان منبع درد در نظر گرفته شود و تشخیص دندان مربوطه را دشوار کند. برای شناسایی دندان مشکل دار رادیوگرافی گرفته می شود.

← رفع حساسیت دندان و بافت های اطراف با استفاده از بی حسی موضعی

← پاکسازی بافت های پوسیدگی شامل مینا، عاج و پالپ دندان و ایجاد فضا برای رسیدن به کانال های ریشه.

← جداسازی دندان با چسباندن بند لاستیکی

← تعیین طول کانال ریشه با استفاده از ابزار الکترونیکی و تایید با رادیوگرافی

← برداشتن بافت های آلوده، لایه های عاج، حذف میکروارگانیسم های کانال ریشه با استفاده از ابزار دستی و سیستم های ابزار چرخشی.

چرا درمان ریشه مورد نیاز است؟

حفظ دندان طبیعی مزایای زیادی دارد. اینها ؛ جویدن کارآمد، نیروی طبیعی بایت، ظاهر طبیعی، محافظت از دندان های دیگر در برابر سایش و فشار بیش از حد.

حفظ دندان طبیعی همیشه ترجیح داده می شود. یک یا چند دندان از دست رفته ممکن است موجب جابجایی دندان های مجاور و بدتر شدن وضعیت بدن شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

بخش درمان ریشه شامل چه درمان هایی می شود؟

› دلیل اصلی رسیدن پوسیدگی های عمیق و گسترده به پالپ است.

› در درمان آبسه دندان، درمان ریشه باید زمانی انجام شود که پالپ به هر دلیلی آسیب دیده و ملتهب شده باشد.

› پالپ ممکن است در شکستگی های ناشی از افتادن، آسیب یا هر گونه ضربه به دندان آسیب ببیند، به خصوص در کودکان خردسال. در چنین مواقعی باید بررسی های منظم برای بررسی زنده بودن دندان انجام شود. درمان ریشه برای دندان هایی که حیات خود را از دست داده اند ضروری است.

› تجدید درمان ریشه اولین گزینه برای التهابات ناشی از درمان های بد و نیز نادرست ریشه است. پرکردگی قدیمی برداشته می شود، التهاب برداشته می شود و درمان ریشه مجددا انجام می شود.

› درمان ریشه اولین کاری است که باید در صورت تورم و التهاب ناشی از دندان های ملتهب که مدت طولانی درمان نشده اند انجام داد.

› کاربردهای سفید کننده داخل کانال در تغییر رنگ دندان هایی که پالپ حیات خود را از دست داده است،

› می توان آن را به عنوان تقویت کننده و ترمیم کننده دندان هایی که به دلیل پوسیدگی های عمیق مواد از دست داده اند با کاربردهای پست داخل کانال (فایبر پست) نام برد.

در صورت عدم امکان درمان و محافظت از پالپ دندان زنده، با برداشتن تمام پالپ کانال ریشه. درخواست می شود که کانال تمیز، شکل داده و پر شود. همه این روش‌ها «درمان کانال ریشه» نامیده می‌شوند. شاخه علمی دندانپزشکی که به درمان ریشه دندان می پردازد “اندودنتیکس” نامیده می شود.

برای تصمیم گیری در مورد درمان ریشه باید بیمار با دقت زیادی معاینه شود، رادیوگرافی گرفته شود و یافته های معاینه بالینی و یافته های رادیوگرافی با هم ارزیابی شوند. برای موفقیت درمان، ابزار مورد استفاده باید همیشه استریل باشد. برای این درمان ها “ست های ریشه” آماده شده است. این شامل ابزار کانال مورد استفاده است.

در درمان ریشه از لاستیک دام از لحظه باز شدن اتاقک پالپ تا پایان درمان ریشه استفاده می شود. مهمترین مزیت این کار این است که از قورت دادن ابزار توسط بیمار جلوگیری می کند. همچنین مزایای زیادی برای کار راحت در یک محیط تمیز وجود دارد.

درمان های ریشه در چهار گروه بررسی می شوند:

1- درمان ریشه در دندان با پالپ زنده.

2- درمان ریشه در دندان با نکروز پالپ.

درمان ریشه در دندان عفونی حاد

درمان ریشه در دندان های مبتلا به عفونت مزمن

3- درمان ریشه در دندان با تشکیل آپکس ناقص.

در نتیجه این درمان، دو نوع رشد در نوک ریشه وجود دارد:

اوج گیری

آپکسوژنز “Apexogenesis”

4- درمان ریشه برای اعمال جراحی آپیکال.

5- درمان ریشه در بیمارانی که تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

هسته دندان (پالپ) چگونه ملتهب می شود؟

فرآیندهایی مانند پوسیدگی عمیق دندان، درمان پر کردن، برش دندان. شکستگی و ترک در دندان می تواند باعث به التهاب پالپ شود. علاوه بر این، ضربه به دندان می تواند باعث التهاب و آسیب به پالپ (پالپ دندان) شود، حتی اگر دندان هیچ ترک یا حفره ای نداشته باشد. اگر پالپ ملتهب درمان نشود باعث درد شدید و آبسه می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

چگونه درمان ریشه دندان را نجات می دهد؟

دندانپزشک شما پالپ ملتهب یا آسیب دیده (بندله عروقی-عصبی) را در کانال ریشه دندان خارج می کند، کانال های ریشه با دقت و با دقت تمیز می شوند و کانال های ریشه دندان با نوک نازک زیرین باز می شوند. سپس کانال ها را مطابق با قطر انبساط پر می کند. پس از درمان ریشه، دندان های شما را می توان با پر کردن، ونیر چینی یا پست درمان کرد. پس از تمام این روش ها، دندان شما می تواند سال ها مانند سایر دندان ها به شما خدمت کند.

زرد شدن دندان ها پس از درمان ریشه;

جدولی است که می توان انتظار داشت دندان هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند پس از مدتی زرد شوند. در طول درمان ریشه دندان ها حیات خود را از دست می دهند و به نوعی مومیایی می شوند. دندان ها ممکن است زرد شوند زیرا گردش خون و شادابی خود را از دست می دهند. با روش های سفید کننده داخلی می توان دندان های زرد شده را دوباره سفید کرد، اما این درمان ها هر از گاهی قابل برگشت هستند و ممکن است بعد از چند سال دوباره دندان ها زرد شوند.

چه عواملی باعث افزایش موفقیت درمان ریشه می شود؟

درمان ریشه یکی از حساس ترین درمان ها در دندانپزشکی است. ضدعفونی کانال ریشه، شکل دهی (انبساط) و پر کردن باید با دقت انجام شود.

برای اینکه دندان‌های درمان‌شده ریشه تا سال‌ها مشکلی ایجاد نکنند، علاوه بر درمان موفقیت‌آمیز کانال‌های ریشه، باید کانال‌های ریشه و پالپ دندان را به‌طور کامل از محیط دهان جدا کرد. برای این منظور، دندان های درمان شده با کانال ریشه نیاز به ترمیم خوبی دارند. نباید فراموش کرد که درمان‌های ریشه، درمان‌های حساسی هستند و باید دانست که حتی با درمان‌های خوب گهگاهی ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

اندودنتیکس (درمان کانال ریشه) چیست؟

ریشه دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که به درمان بیماری های بافت پالپ می پردازد که بسته عصبی عروقی است که از دندان داخل دندان محافظت و تغذیه می کند.

ریشه دندان

درمان ریشه چیست؟

بیرونی ترین لایه بالای دندان از بافت مینای دندان و پایین آن از بافت زرد عاج تشکیل شده است. در داخل دندان بافت پالپ وجود دارد که به بافت عصبی نیز معروف است که از سیاهرگ ها، اعصاب، بافت های همبند تشکیل شده و به دندان نشاط می بخشد. پالپ از طریق کانال های موجود در ریشه تا نوک ریشه گسترش می یابد و از نوک ریشه به سیستم عروقی-عصبی اصلی بدن متصل می شود. فرآیند برداشتن پالپ از ریشه دندان، توسعه کانال‌های ریشه و پر کردن این نواحی با مواد پرکننده را درمان کانال ریشه می‌گویند.

آیا باید برای دندانم درمان ریشه انجام دهم؟

اگر التهاب یا عفونت در بافت پالپ دندان شما وجود دارد، درمان ریشه باید روی دندان شما اعمال شود.

درمان ریشه در چه مواردی لازم است؟

اگر پوسیدگی دندان شما عمیق تر شده است،

اگر دندان شما در اثر ضربه، افتادن، ضربه آسیب دیده است.

اگر دندان شکسته یا ترک خورده دارید،

اگر مشکل لثه پیشرفته دارید زیرا درمان نمی شود، ممکن است نیاز به درمان ریشه دندان خود داشته باشید.

چگونه بفهمم که برای دندانم نیاز به درمان ریشه دارم؟

اگر هنگام مصرف غذاهای شیرین، گرم یا سرد دندان های شما حساس و سنگین هستند،

اگر دندان درد دارید که در شب بدون هیچ علامتی شروع می شود،

اگر هنگام غذا خوردن احساس درد به شکل گزگز در دندان های خود دارید،

اگر دندان شما شروع به تغییر رنگ کرده است، دندان شما باید در اسرع وقت درمان شود. زیرا پس از رسیدن به این مرحله، دندان شما به خودی خود نمی تواند بهبود یابد. دندانپزشک شما قطعا باید مداخله کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

درمان ریشه چگونه است؟ آیا این یک روش دردناک است؟

هیچ دردی احساس نخواهید کرد زیرا درمان ریشه درمانی است که در آن دندان کاملاً تحت بی حسی موضعی بی حس می شود. پس از اینکه دندان شما بیهوش شد، تمام بافت پوسیده روی دندان تمیز می شود و پالپ (بافت عروقی-عصبی) تا نوک ریشه تمیز می شود. پس از اینکه کانال های ریشه تمیز و منبسط شدند، آنها را با مواد پرکننده پر می کنند. در نهایت، ساختار بالایی دندان با پر کردن پرتو، آنله (پر کردن چینی) یا ونیرهای چینی ترمیم می شود.

درمان ریشه چقدر طول می کشد؟

درمان ریشه روشی است که معمولاً در حدود 1 ساعت در عرض 1 روز کامل می شود. اگر در دندان خود آبسه دارید، ممکن است لازم باشد طی چند جلسه پس از درمان دارویی تکمیل شود.

آیا بعد از درمان ریشه ی دندان درد وجود خواهد داشت؟

ایجاد حساسیت تا حدود 1 هفته پس از درمان ریشه طبیعی است. در این مدت می توانید از مسکن های توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید.

در سال های اخیر، دستگاه های تکنولوژیکی برای افزایش موفقیت درمان ریشه توسعه یافته اند. استفاده از این دستگاه ها زمان درمان را کوتاه می کند و قابلیت اطمینان آن را افزایش می دهد.

Apex Locator: دستگاهی پزشکی است که در هنگام درمان ریشه به باریک ترین قسمت نوک ریشه که باید آخرین نقطه پر شدن کانال باشد، هشدار می دهد. Apex locator (محل یاب نوک کانال ریشه) نه تنها موفقیت درمان ریشه را افزایش می دهد، بلکه نیاز به اشعه ایکس را کاهش می دهد و اطمینان می دهد که بیمار کمتر در معرض پرتو اشعه ایکس قرار می گیرد.

این یک سیستم رادیوگرافی با کمک کامپیوتر است که نمای دقیق تری از دندان هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند را ارائه می دهد.

میکروموتور ریشه; اینها ابزارهای چرخشی با سرعت بالا هستند که به طور ویژه برای شکل دادن به کانال تهیه شده اند. شکل دهی سه بعدی کانال های دندان را می توان انجام داد. امروزه با کمک ابزارهای چرخشی می توان درمان ریشه را با سرعت، عملی و موثرتر انجام داد.

دستگاه های نمایشگر دیجیتال؛ با کمک این دستگاه ها می توان تصاویر را با دوزهای بسیار کمتر تابش در مقایسه با اشعه ایکس معمولی سریعتر به دست آورد. به این ترتیب، به راحتی قابل درک است که آیا در درمان‌های کانال ریشه، پرکننده‌های کامل تا نوک ریشه به‌صورت دلخواه انجام می‌شود یا خیر. علاوه بر این، کنترل اندازه گیری طول کانال به راحتی انجام می شود

حقایقی در مورد خطرات کانال ریشه

توسط دنت سودیه

درمان ریشه که در دندانپزشکی “درمان ریشه” نامیده می شود، یکی از ایمن ترین و موفق ترین روش های دندانپزشکی است که امروزه انجام می شود. طبق یک مطالعه، این درمان بسیار مهم است و میزان موفقیت آن از 86٪ تا 98٪ متغیر است. با این حال، بسیاری از مردم از درمان ریشه می ترسند. در اینجا آنچه شما باید در مورد بی خطر بودن روش های کانال ریشه و عوارض نادری که ممکن است رخ دهد، آورده شده است.

امنیت کانال

قبل از اختراع درمان ریشه، کشیدن دندان تنها گزینه موجود برای درمان دندان های شکسته، عفونی یا آبسه بود. خوشبختانه، اکثر این عفونت‌ها یا آسیب‌ها اکنون با درمان ریشه می‌توانند با خیال راحت و راحت درمان شوند. موارد ساده تر توسط دندانپزشک خانوادگی شما قابل درمان است، در حالی که موارد پیچیده تر به متخصصی به نام اندودنتیست ارجاع داده می شود.

در طول این عمل، دندانپزشک شما یک سوراخ کوچک در دندان ایجاد می کند تا به اعصاب داخلی یا بافت پالپ دسترسی پیدا کند و آن را خارج کند و کانال را با مواد محکم ببندد تا از گسترش هر گونه عفونت جلوگیری کند.

اطلاعات نادرست در مورد خطرات کانال ریشه

به گفته متخصصان، به نظر می رسد بسیاری از ترس ها در مورد درمان ریشه ریشه در تحقیقات ضعیف انجام شده به اوایل دهه 1900 بازمی گردد. در حالی که بسیاری از این اطلاعات نادرست همچنان در اینترنت وجود دارد، کارشناسان همچنین اقداماتی را برای رسیدگی به چندین افسانه ماندگار در مورد درمان ریشه انجام داده‌اند.

این اطلاعات نادرست نباید مانع از انجام این درمان محافظ دندان در صورت لزوم شود. این روش به لطف تکنیک های مدیریت درد کانال ریشه مانند داروهای بیهوشی نسبتاً بدون درد است.

عوارض نادر کانال ریشه

مانند تمام روش‌های پزشکی و دندانپزشکی، کانال‌های ریشه نیز خطراتی دارند. برخی از عواملی که می توانند باعث عوارض کانال ریشه شوند عبارتند از:

ماندگاری باکتری ها

وجود باکتری روی دندان درمان ریشه یا اطراف نوک ریشه می تواند باعث شکست شود. به همین دلیل است که دندانپزشک شما برای تمیز کردن و استریل مناسب کانال ها در حین انجام درمان ریشه آموزش دیده است. به گفته متخصصان، ممکن است برای کنترل هر گونه عفونت به یک دوره آنتی بیوتیک نیز نیاز داشته باشید.

بیشتربدانید:درمان ریشه دندان در تهرانبهترین دندانپزشک ترمیمیطراحی لبخند تهرانلولينگ لثه در تهران

پر کردن ناکافی

مجاری ناکافی یا پر شده در برخی موارد احتمال خرابی بیشتری را نشان می دهد.

مهر و موم اشتباه

داشتن یک ترمیم نهایی که نه تنها دندان درمان شده را استحکام می بخشد، بلکه یک مهر و موم کافی برای جلوگیری از ورود باکتری ها و ایجاد مشکلات احتمالی را نیز فراهم می کند، مهم است. دندانپزشک شما ناحیه تحت درمان را ارزیابی می کند تا مطمئن شود تاج شما به درستی روی دندان شما قرار می گیرد.

ابزارهای شکسته

درمان ریشه با کمک ابزارهای بسیار ظریفی انجام می شود که به دندانپزشک کمک می کند تا باکتری ها و بافت های باقی مانده در کانال را تمیز کند و در عین حال به شکل دهی کانال برای آب بندی کمک می کند. گاهی اوقات یکی از این ابزارهای دقیق ممکن است بشکند یا از هم جدا شود. این گاهی اوقات می تواند بر موفقیت یک دندان درمان ریشه تأثیر بگذارد.

کانال های خام

دندان ها گاهی کانال های بیشتری نسبت به ریشه دارند و یافتن و حرکت در آنها می تواند دشوار باشد. اگر دندانپزشک شما کانالی را از دست بدهد، این می تواند عوارضی ایجاد کند.

متخصصان توضیح می دهند که اگر هر یک از این مشکلات در حین یا بعد از درمان ریشه شما رخ دهد، متخصص اندودنتیست برای رفع مشکل، رفع هر گونه ناراحتی و کار دوباره دندان شما درمان مجدد را ارائه می دهد.

با وجود این عوارض گاه به گاه، درمان ریشه یکی از ایمن ترین، موفق ترین و با ارزش ترین روش های دندانپزشکی موجود امروزی است. دریافت درمان مورد نیاز دهان شما را سالم و بدون درد تضمین می کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت عصب کشی دندان با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر سیمین برنگی
دکتر سیمین برنگی

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

Search