قیمت ترمیم تاج

قیمت ترمیم تاج؛ اگر دندانی شکسته، پوسیده، بدشکل یا تغییر رنگ دارید، دندانی دارید که نیاز به کانال ریشه دارد یا دندانی که دندانپزشک شما تشخیص می دهد در معرض خطر است، تاج دندان یک گزینه درمانی طولانی مدت و با ظاهر طبیعی است که می تواند از زوال بیشتر جلوگیری کنید و عملکرد و ظاهر دندان خود را به همراه اعتماد به نفس خود بازیابی کنید.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تاج ها چیست؟

تاج دندان یک کلاه دندانی شکل است که دندان را می پوشاند تا شکل و استحکام آن را بازیابی کند و ظاهر آن را بهبود بخشد. یک روکش به طور کامل تمام قسمت قابل مشاهده دندان را در بالا و در خط لثه می پوشاند و از دندان در حین استفاده محافظت می کند. روکش‌ها انواع مختلفی دارند، اگرچه رایج‌ترین آن‌ها دارای نمای خارجی چینی هستند تا با ظاهر دندان‌های طبیعی مطابقت داشته باشند.

اگرچه روکش‌ها انواع مختلفی دارند، اما روکش‌های چینی (تاج رنگی دندان) محبوب‌ترین آنها هستند. آنها بسیار بادوام هستند و سال ها دوام خواهند داشت، اما مانند اکثر ترمیم های دندانی، ممکن است در نهایت نیاز به تعویض داشته باشند. روکش های چینی به گونه ای ساخته می شوند که با شکل، اندازه و رنگ مطابقت داشته باشند یا دندان های شما لبخندی زیبا و طبیعی با ماندگاری داشته باشند.

دندانی که کانال ریشه کرده است گاهی نیاز به ترمیم دندانی به نام تاج دارد، اما همیشه اینطور نیست. روش‌های کانال ریشه اغلب بخش‌های بزرگی از دندان‌ها را برداشته یا آن‌ها را تا حدی ضعیف می‌کنند که بدون حمایت روکش در آینده خطر آسیب‌دیدگی را به همراه دارند. با این حال، بسته به دندانی که کانال ریشه دریافت می‌کند، گزینه‌های دیگری مانند پر کردن کامپوزیت برای ترمیم به خوبی کار می‌کنند. درک اینکه چگونه دندان تحت تأثیر کانال ریشه قرار می‌گیرد و روکش چه کاری می‌تواند برای آن انجام دهد، می‌تواند هرگونه عصبی بودن بیمار در مورد درمان را کاهش دهد.

نشانه های پوسیدگی

حفره نشانه شروع پوسیدگی در مینای دندان است. برخی از حفره ها را می توان قبل از عمیق شدن پوسیدگی برداشته و پر کرد و دندان را از باکتری هایی که ممکن است آن را بیشتر آلوده کنند، ببندد. اگر حفره ای کنترل نشده باشد و داخل دندان را عفونی کرده باشد، بیمار ممکن است این موارد را تجربه کند:

درد شدید هنگام گاز گرفتن آن دندان

ترک یا تراشه

حساسیت شدید به غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم

لثه ملتهب یا تیره شده است

لثه هایی که هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خونریزی می کنند

بیماری که هر یک از این علائم را تجربه می کند باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کند تا در مورد گزینه های احتمالی روش و ترمیم دندان صحبت کند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

روش کانال ریشه

کانال ریشه فرآیندی است که به خوبی تمرین شده و پالپ عفونی دندان را از بین می برد. این روش معمولاً شامل براده کردن دندان برای دسترسی به داخل ریشه است که در آن پالپ قرار دارد. هم پالپ و هم عصب دندان برداشته می شود. پس از تمیز کردن، ریشه با یک ماده کامپوزیت پر می شود و مهر و موم می شود. به طور معمول، این فرآیند قسمت زیادی از دندان را کاهش می دهد و بیمار برای بازگرداندن دندان به عملکرد کامل به روکش نیاز دارد.

مزایای تاج

تاج یک ترمیم دندان چند منظوره است و اغلب بیشتر از بستن کانال ریشه برای بیماران مفید است. روکش ها می توانند از پایداری دندان اطمینان حاصل کنند و از ترک خوردن یا شکستن آن در طول فعالیت های روزانه جلوگیری کنند. می‌توان آن را با رنگ دندان‌های طبیعی اطراف آن مطابقت داد، که به‌ویژه اگر دندان آسیب‌دیده در طول فرآیند کانال ریشه تغییر رنگ داد، بسیار مفید است. تاج همچنین احتمال عفونت و حساسیت بعدی را کاهش می دهد.

بیشتربدانید:دندانپزشک متخصص در تهرانراه های سفید کردن دندانبلیچینگاینله و آنله چیست؟

جلوگیری از انتشار عفونت

وقتی صحبت از آن می شود، آخرین چیزی که یک فرد دوست دارد تجربه کند از دست دادن یک یا چند دندان طبیعی است. با این حال، واقعیت تاسف بار این است که عدم درمان پوسیدگی دندان دقیقاً به همین نتیجه می رسد. می بینید، پوسیدگی دندان با تغذیه باکتری های دهان از قندها و تولید اسید مخرب شروع می شود که ساختار طبیعی دندان شما را می شکند.

در بسیاری از موارد، بیماران تا زمانی که این موضوع مشخص نشود، به دنبال درمان نمی روند. در حالی که، در تئوری، به نظر می رسد این کار به موقع انجام شود، زمانی که حساسیت، ناراحتی یا درد قابل توجهی را تجربه می کنید، عفونت از قبل به قسمت های داخلی دندان شما سرایت کرده است.

دندانپزشکی ترمیمی یک طرح پشتیبان ضروری در هنگام بروز مسائلی از این قبیل است، زیرا هدف آن کاهش گسترش عفونت و ارتقای بهبودی مناسب است. یکی از این گزینه‌ها که به دلیل تطبیق‌پذیری بسیار مشهور است، روکش‌های دندانی است که از کلاهک‌های توخالی تشکیل شده است که به‌خوبی روی دندان قرار می‌گیرد و از گسترش عفونت به ساختارهای مجاور جلوگیری می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرآیند امروز با تیم ما تماس بگیرید.

ارائه پشتیبانی ساختاری

علاوه بر ایمن نگه داشتن دندان در برابر باکتری ها و جلوگیری از گسترش عفونت از قبل ایجاد شده، می توان از روکش دندان برای کمک به ایجاد حمایت ساختاری استفاده کرد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، پوسیدگی که به اعصاب حساس شما رسیده است می تواند باعث شود هر چیزی از حساسیت گرفته تا درد و ناراحتی را تجربه کنید. وقتی این اتفاق می‌افتد، انجام کارهای معمولی مانند گاز گرفتن، جویدن و خوردن می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه که باید باشد به یک کار طاقت فرسا تبدیل شود.

با کمک روکش دندان، خود ترمیم به اندازه کافی محکم است که به جذب فشار نیش شما بدون تزلزل کمک می کند، بنابراین به شما امکان می دهد کارهای معمولی را به طور معمول انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرآیند و نحوه کمک تیم ما، همین امروز با ما تماس بگیرید.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

ترویج شفای کافی

در نهایت، اما مطمئناً نه کم اهمیت، می توان از روکش دندان برای کمک به بهبودی کافی پس از یک روش پیچیده تر استفاده کرد. به عنوان مثال، درمان ریشه اغلب با روکش دندان تکمیل می شود، زیرا می تواند از ساختار در حین بهبود محافظت کند.

ایجاد ترمیم تاج

هر ترمیم ایمپلنت دندانی ساختار یکسانی دارد: یک پیچ فلزی تیتانیوم که ریشه را تقلید می کند و یک اباتمنت که ایمپلنت را به تاج چینی متصل می کند. تاج تنها قسمت قابل مشاهده ترمیم ایمپلنت است زیرا پست ایمپلنت در داخل فک تعبیه شده است. اتصال ترمیم تاج به ایمپلنت یک روش ساده است.

هنگامی که زیبایی شناسی بسیار مهم است، به خصوص برای دندان های جلو، یک روکش موقت سفارشی ممکن است نصب شود تا به عنوان طرحی برای تاج دائمی نهایی عمل کند. این به دندانپزشک زیبایی زمان می دهد تا عوامل مختلفی مانند رنگ، شکل و بازسازی پاپیلاها را زودتر بررسی کند. برای ایجاد تاج کامل، دندانپزشک باید گفتار، سازگاری با خط لبخند و بافت لثه و هم ترازی بایت را در نظر بگیرد.

انتخاب مواد تاج و تطابق رنگ عناصر مکانیکی و هنری اساسی است که باید با هم کار کنند تا یک ترمیم تاج خیره کننده برای ایمپلنت دندان ایجاد شود که با دندان های طبیعی مجاور همخوانی دارد. این عوامل مهم بوده و مهارت، تخصص و تجربه دندانپزشک زیبایی را برای موفقیت می طلبد.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چسباندن ترمیم تاج

دندانپزشک می تواند بین روکش های دارای پیچ یا سیمان یکی را انتخاب کند. هر دو روش برای محکم کردن تاج موثر هستند، اما برای هر کدام مزایا و معایبی وجود دارد.

نگهدارنده پیچ: اگر روکش با پیچ به ایمپلنت متصل می شود، ضروری است که ایمپلنت را با دقت وارد کنید تا امکان قرارگیری آسان وجود داشته باشد. استفاده از پیچ باعث می‌شود تا نگهداری و تنظیم منظم پیچ آسان‌تر شود و همچنین از حداکثر ماندگاری اطمینان حاصل شود. اگرچه یک ایمپلنت در جای مناسب می‌تواند یک عمر دوام بیاورد، ترمیم تاج ممکن است اینطور نباشد. ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر تاج باشد و استفاده از پیچ به جای سیمان کار را آسان می کند.

برای هر دندانپزشک ماهری، ترمیم تاج دندان آسیب دیده به سادگی برداشتن پیچ و روکش از اباتمنت است. در هنگام تعویض یا ترمیم روکش، کمترین خطر آسیب به ایمپلنت وجود دارد. همچنین دندانپزشکان ترجیح می دهند از پیچ هایی برای روکش استفاده کنند که بلافاصله پس از قرار دادن پست ایمپلنت قرار می گیرند.

سوراخ دسترسی به پیچ به عنوان یک اشکال زیبایی شناختی. امکان پوشاندن سوراخ با پرکردگی های همرنگ دندان وجود دارد، اما ممکن است به خصوص برای دندان های ردیف جلو قابل مشاهده و غیر جذاب باشد.

از طرف دیگر روکش های سیمانی سطح صافی دارند که برای دندان های جلویی مناسب است، اما سیمان ممکن است لثه و بافت استخوانی را تحریک کند. همچنین برداشتن روکش های سیمانی برای ترمیم ایمپلنت سخت تر است. در نهایت، انتخاب به محل ایمپلنت و ترجیح دندانپزشک بستگی دارد.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

انواع روکش های دندان عبارتند از:

روکش های فولادی ضد زنگ در درجه اول به عنوان یک اقدام موقت روی دندان های دائمی استفاده می شود. روکش دندان از دندان محافظت می کند، در حالی که روکش دائمی از ماده دیگری ساخته شده است. روکش‌های فولادی ضد زنگ معمولاً روی دندان‌های شیری کودکان استفاده می‌شوند، زیرا برای قرار دادن آنها نیازی به چندین ویزیت دندانپزشکی نیست، نسبت به روکش‌های سفارشی مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده و بادوام هستند. وقتی دندان شیری بیرون می آید تا جا برای دندان دائمی باز شود، تاج به طور طبیعی بیرون می آید.

فلزات مورد استفاده در روکش ها شامل آلیاژهایی با محتوای بالای طلا یا پلاتین یا آلیاژهای فلز پایه است. تاج های فلزی به خوبی در مقابل نیروهای گاز گرفتن و جویدن مقاومت می کنند، به ندرت تراشه می کنند یا می شکنند و اغلب از نظر سایش بیشترین دوام را دارند. رنگ متالیک – و قیمت بالای طلا – اشکال اصلی هستند.

پرسلن ادغام شده با روکش های فلزی دندان می تواند با رنگ دندان های مجاور شما مطابقت داشته باشد و استحکام و دوام خوبی را ارائه دهد، اگرچه قسمت چینی روکش در صورت جویدن غذاهای سفت یا آسیب های دندانی ممکن است خرد شود یا بشکند. در کنار تاج‌های تمام چینی، روکش‌های فلزی چینی بیشتر شبیه دندان‌های طبیعی هستند. با این حال، فلز زیر چینی تاج گاهی اوقات می تواند به صورت یک خط تیره ظاهر شود، به خصوص در خط لثه، و حتی اگر لثه های شما عقب نشینی کنند.

روکش‌های دندانی تمام رزین نسبت به سایر انواع روکش ارزان‌تر هستند، اگرچه کمتر شبیه دندان‌های طبیعی هستند تا روکش‌های خارجی چینی. روکش های تمام رزین نیز به مرور زمان فرسوده می شوند و نسبت به سایر انواع روکش بیشتر مستعد شکستگی هستند.

روکش‌های دندان تمام چینی یا تمام سرامیکی تطابق رنگ طبیعی بهتری نسبت به هر نوع روکش دیگری ارائه می‌دهند و ممکن است برای افرادی که به فلز حساسیت دارند مناسب‌تر باشند، اگرچه به اندازه روکش‌های چینی به فلز قوی و بادوام نیستند.

بیشتربدانید:پر کردن دندانطرح لبخندهزینه پرکردن دندانلیفت لثه

چه زمانی از تاج ها استفاده می شود؟

یک دندان شکسته شده و یا به شدت فرسوده شده را ترمیم کنید

زمانی که دندان زیادی باقی نمانده است، یک دندان را با یک پرکننده بزرگ بپوشانید و نگه دارید

از دندانی که در اثر پوسیدگی ضعیف شده است محافظت کنید

یک دندان بد شکل یا به شدت تغییر رنگ داده شده را بپوشانید

یک بریج دندان را در جای خود نگه دارید

ایمپلنت دندان را بپوشانید

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مزایا و معایب روکش در مقایسه با ایمپلنت یا روکش دندان:

روکش ها نسبت به ایمپلنت های دندانی کمتر تهاجمی هستند و بسیار مقرون به صرفه تر هستند

تاج ها ممکن است به اندازه ایمپلنت دوام نداشته باشند

روکش ها محافظت قوی تری از دندان نسبت به روکش ها دارند

روکش ها نیاز به برداشتن دندان طبیعی بیشتری نسبت به روکش دارند

هنگام انجام یک تاج چه چیزی باید انتظار داشته باشم؟

روش تاج شامل آماده سازی دندان با کاهش سطح کل دندان است، بنابراین تاج روی آن قرار می گیرد و طبیعی به نظر می رسد. با روکش‌های سنتی، از دندان کوچک‌شده برای ایجاد قالبی استفاده می‌شود که به آزمایشگاه دندان‌پزشکی فرستاده می‌شود و تاج طراحی سفارشی ایجاد می‌کند. تا زمانی که تاج دائمی آماده شود، بیمار تاج موقت بر سر می گذارد. روکش های موقت معمولاً از اکریلیک ساخته می شوند و می توانند در مطب دندانپزشک شما ایجاد شوند. آنها توسط سیمان موقت در جای خود ثابت می شوند.

پس از آماده شدن تاج دائمی، بیمار برای ویزیت دوم باز می گردد، جایی که تاج موقت برداشته می شود و تاج دائمی در جای خود سیمان می شود.

چگونه از تاج خود مراقبت کنم؟

زمانی که تاج دندان به درستی از آن مراقبت شود، می تواند تا 15 سال دوام بیاورد. تاج ها را می توان با مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن مراقبت کرد. اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید، دندان زیر تاج همچنان مستعد پوسیدگی است – اگر دندان زیر روکش پوسیده شود، تاج باید برداشته شود تا بتوان دندان را درمان کرد.

برخی از عادات مانند دندان قروچه یا فشردن فک می تواند عمر تاج را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از دندانپزشک خود در مورد درمان این رفتارها سوال کنید. غذاهای سفت یا شکننده نیز می توانند به تاج دندان آسیب برسانند و باید از مصرف آنها اجتناب شود.

ترمیم دندان

در روش استاندارد دندانپزشکی ترمیمی، دندان ساییده یا آسیب دیده حدود 75 درصد به سمت نوک دندان آسیاب می شود. یک تاج توخالی که شبیه به دندان اصلی ساخته می شود روی نوک دندان اصلی چسبانده می شود. در آماده سازی برای این فرآیند بیهوده، ناراحت کننده و حتی دردناک، دندانپزشک ممکن است به بیمار بگوید که دندان برای پرکردن بیشتر فاصله دارد و باید با روکش جایگزین شود.

دندان طبیعی ما همیشه بهتر از مواد تاج مصنوعی می باشند. مراقبت از تاج همیشه کار بیشتری نسبت به مراقبت از دندان طبیعی نیاز دارد.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مسائل و مشکلات تاج ها

تاج دندان را می پوشاند اما نقطه ای در مرز بین دندان و دندان طبیعی وجود دارد (به نام “حاشیه”) که در آن یک شکاف نازک می تواند محل ورود ذرات غذا و سایر موادی باشد که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. همیشه نمی توان لبه را به طور کامل آب بندی کرد و بسیاری از بیماران برای جلوگیری از این پوسیدگی دندان های خود را به اندازه کافی تمیز نمی کنند.

در بسیاری از موارد، حاشیه تاج ممکن است یک عامل تحریک کننده برای لثه اطراف باشد و لثه ممکن است از لبه دندان خارج شود و باعث شلی و بیماری احتمالی لثه شود. مواد خارجی از سیمان که در زیر خط لثه باقی می ماند اغلب منجر به تحریک دائمی یا بیماری لثه می شود.

دندان طبیعی گاهی اوقات تغییر رنگ می دهد بنابراین رنگ تاج ممکن است به طور محسوسی از رنگ دندان طبیعی جدا شود.

مواد چینی در تاج ممکن است به راحتی در معرض ترک خوردن یا خرد شدن قرار گیرند که ممکن است منجر به پوسیدگی شود. بنابراین ممکن است تاج در نهایت مجبور به تعویض شود.

اگر آسیب به دندان اصلی یا پوسیدگی در حاشیه یا پوسیدگی در ترک های چینی روکش امکان عفونت پالپ یا بافت نرم داخل مینای اصلی دندان را فراهم کند، تاج از نیاز به درمان ریشه جلوگیری نمی کند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تاج ناک اوت یا شل شد

اگر سیمان کافی برای نگه داشتن آن وجود نداشته باشد، ممکن است تاج شما شل شود یا حتی بیفتد. اگر فکر می کنید تاج شما شل یا چروک شده است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک

این شایع نیست، اما برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به فلز مورد استفاده در برخی از روکش ها داشته باشند.

بیماری لثه

اگر متوجه شدید که لثه‌های اطراف تاج خود زخم یا تحریک می‌شوند، یا اگر این ناحیه شروع به خونریزی کرد، ممکن است دچار التهاب لثه یا بیماری لثه شده باشید.

ماندگاری روکش های دندان چقدر است؟

طول عمر تاج می تواند بین 5 تا 15 سال متغیر باشد. برخی از تاج ها محکم تر از بقیه هستند، بنابراین ممکن است دوام بیشتری داشته باشند.

تاج یکپارچه تاجی است که از یک قطعه جامد از مواد مانند زیرکونیا ساخته شده است.

با این حال، محققان از مدل هایی برای آزمایش های خود استفاده کردند. آنها همچنین هشدار دادند که تغییرات در قرار دادن تاج و سایر عوامل می تواند بر نتایج در یک فرد واقعی تأثیر بگذارد.

به عنوان یک قاعده کلی، تاج‌های طلا و روکش‌های چینی به فلز بیشترین دوام را دارند.

روکش‌ زیبایی دندان  تمام سرامیکی و تمام چینی ممکن است طبیعی‌تر به نظر برسند، اما معمولاً به اندازه نسخه‌های فلزی یا فلزی چینی محکم نیستند. روکش های تمام رزین نیز سریعتر از بین می روند.

در صورت مراقبت، تاج ها می توانند سال ها دوام بیاورند.

جایگزین تاج دندان

دندانپزشک شما به احتمال زیاد روکش دندان را توصیه می کند که برای شرایط خاص شما بهترین کار را دارد یا بهترین گزینه جایگزین است.

به عنوان مثال، دندان شما ممکن است خیلی ضعیف یا فرسوده شده باشد تا از یک پرکردگی معمولی پشتیبانی کند، بنابراین اگر دندان جلویی یا نوع دیگری از درمان است، روکش روکش توصیه می شود.

یا، دندان شما ممکن است حفره ای داشته باشد که برای پر کردن بیش از حد بزرگ باشد و دندانپزشک شما روکش را به عنوان بهترین گزینه درمانی جایگزین برای محافظت از دندان توصیه می کند.

عکس تاج ها

تاج ها را می توان از مواد مختلفی از جمله چینی، زیرکونیا، رزین، سرامیک، فلزاتی مانند طلا یا کروم و یا ترکیبی از مواد ساخت.

در مورد تاج انتخاب های زیادی دارید. چیزی وجود ندارد که یک تاج برای همه مناسب باشد، اما برخی از انواع ممکن است بیشتر از بقیه برای شما جذاب باشند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

گرفتن تاج شامل چه مواردی است؟

یک روش تاج معمولاً به دو نوبت نیاز دارد. اولین قرار شما شامل گرفتن چندین قالب (یا قالب) بسیار دقیق است که برای ایجاد تاج سفارشی شما استفاده می شود. همچنین از یک قالب برای ایجاد یک روکش موقت استفاده می شود که تقریباً دو هفته روی دندان شما باقی می ماند تا زمانی که روکش جدید توسط آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شود.

در حالی که دندان بی حس است، دندانپزشک دندان را با حذف هرگونه پوسیدگی و شکل دادن به سطح آن به گونه ای آماده می کند که به درستی روی تاج قرار گیرد. پس از تکمیل این جزئیات، تاج موقت شما با سیمان موقت قرار داده می شود و نیش شما برای اطمینان از درست گاز گرفتن شما بررسی می شود.

در نوبت دوم تاج موقت شما برداشته می شود، دندان تمیز می شود و تاج جدید شما با دقت قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که فاصله و بایت دقیق است.

دستورالعمل‌های مراقبتی به شما داده می‌شود و تشویق می‌شوند که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا تاج جدید خود را بررسی کنید.

در نهایت، احتمالاً به نیازهای خاص شما خلاصه می شود. با دندانپزشک خود در مورد بهترین نوع روکش برای خود و نیازهای دندانی خود صحبت کنید.

سلامت و ظاهر دندان ها از مهم ترین عوامل موثر بر زندگی روزمره است. در حالی که یک دندان سالم و زیبا مزیتی را به همراه دارد، برخی از روش ها وجود دارد که باید برای اطمینان از این امر همیشه انجام شود. در برخی موارد، دندان‌ها به دلیل کهولت سن ممکن است تحت تأثیر نامطلوب قرار گیرند، گاهی اوقات به دندان‌ها توجه کافی نمی‌شود یا در نتیجه بیماری. دندانپزشکان متخصص برای جلوگیری از این امر وجود دارند.

با دندانپزشک دکتر سیمین برنگی می توان مشکل موجود را به صحیح ترین شکل حل کرد. دندانپزشک دکتر سیمین برنگی ، مناسب ترین درمان را به دقیق ترین روش برای بیمار اعمال می کنند. با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی می توان بسیاری از مشکلات دندانی و دهانی را حل کرد و وضعیت موجود را بهبود بخشید. دندانپزشکی را می توان نه همیشه برای درمان، بلکه گاهی اوقات برای اهداف زیبایی ترجیح داد.

دندانپزشکی ترمیمی

درمان ترمیمی دندان رشته ای از دندانپزشکی است که بر ترمیم دندان های آسیب دیده، پوسیده یا شکسته تمرکز دارد. دندانپزشکان ترمیمی از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند تا لبخند شما را دوباره زیبا جلوه دهند، چه یک یا همه دندان های خود را به دلیل بیماری لثه یا سایر بیماری های دندانی از دست داده باشید.

دندانپزشکان ترمیمی با بیمارانی کار می کنند که به ایمپلنت دندان، تاج و بریج، روکش و سایر روش های زیبایی نیاز دارند. علاوه بر این، بیمارانی که به دلیل ضربه یا بیماری دندان های خود را از دست داده اند نیز توسط پزشکانی که درمان ترمیمی را انجام می دهند، مراقبت می شوند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

درمان ترمیم پوسیدگی دندان شامل درمان دندان های پوسیده یا آسیب دیده است. این نوع درمان در مواردی مطرح می شود که دندان به طور تصادفی شکسته شود یا برخی از دندان ها به دلیل بیماری لثه از بین بروند. در درمان ترمیمی دندان، دندانپزشک شما بر اساس معاینه دهان و وضعیت دندان شما تصمیم می گیرد که به چه نوع درمانی نیاز دارید. بنابراین، مدیریت روند درمان با توجه به وضعیت دندان شما امکان پذیر خواهد بود.

دندانپزشکان ترمیمی برای انجام هر دو روش زیبایی و ترمیمی مانند تاج و بریج، روکش، ایمپلنت و جراحی پریودنتال آموزش دیده اند. آنها همچنین در مورد نحوه مراقبت از دندان ها و لثه ها توصیه می کنند. هنگامی که درمان ترمیمی دندان مطرح می شود، با یک فرآیند بسیار دقیق مواجه می شویم. برای مدیریت موفقیت آمیز این فرآیند، دریافت خدمات از متخصصان در این زمینه ضروری است.

بیشتر بدانید :درمان ریشه دندان در تهراندندانپزشكي در شرق تهران

درمان ترمیمی دندان چگونه انجام می شود؟

اولین قدم در درمان ترمیمی دندان این است که مشخص شود چه چیزی باید اصلاح شود. این شامل معاینه دندان ها و لثه های بیمار و همچنین انجام آزمایش هایی مانند اشعه ایکس و سایر اسکن ها در صورت لزوم می شود. هنگامی که مشکل تشخیص داده شد، دندانپزشک شما می‌تواند بر اساس نیازها و محدودیت‌های بودجه شما در مورد یک برنامه درمانی برای شما تصمیم بگیرد.

دندانپزشکی ترمیمی شاخه ای از دندانپزشکی است که به ترمیم، تعویض و ترمیم دندان ها می پردازد. چنین درمان هایی اغلب به عنوان “دندانپزشکی زیبایی” یا “دندانپزشکی زیبایی” شناخته می شوند. در اینجا، به راحتی می توانیم بیان کنیم که درمان ترمیمی دندان شامل یک فعالیت بسیار گسترده است.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

دندانپزشکی ترمیمی

درمان ترمیمی دندان رشته ای از دندانپزشکی است که بر ترمیم دندان های آسیب دیده، پوسیده یا شکسته تمرکز دارد. دندانپزشکان ترمیمی از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند تا لبخند شما را دوباره زیبا جلوه دهند، چه یک یا همه دندان های خود را به دلیل بیماری لثه یا سایر بیماری های دندانی از دست داده باشید.

دندانپزشکان ترمیمی با بیمارانی کار می کنند که به ایمپلنت دندان، تاج و بریج، روکش و سایر روش های زیبایی نیاز دارند. علاوه بر این، بیمارانی که به دلیل ضربه یا بیماری دندان های خود را از دست داده اند نیز توسط پزشکانی که درمان ترمیمی را انجام می دهند، مراقبت می شوند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

درمان ترمیمی دندان شامل درمان دندان های پوسیده یا آسیب دیده است. این نوع درمان در مواردی مطرح می شود که دندان به طور تصادفی شکسته شود یا برخی از دندان ها به دلیل بیماری لثه از بین بروند. در درمان ترمیمی دندان، دندانپزشک شما بر اساس معاینه دهان و وضعیت دندان شما تصمیم می گیرد که به چه نوع درمانی نیاز دارید. بنابراین، مدیریت روند درمان با توجه به وضعیت دندان شما امکان پذیر خواهد بود.

دندانپزشکان ترمیمی برای انجام هر دو روش زیبایی و ترمیمی مانند تاج و بریج، روکش، ایمپلنت و جراحی پریودنتال آموزش دیده اند. آنها همچنین در مورد نحوه مراقبت از دندان ها و لثه ها توصیه می کنند. هنگامی که درمان ترمیمی دندان مطرح می شود، با یک فرآیند بسیار دقیق مواجه می شویم. برای مدیریت موفقیت آمیز این فرآیند، دریافت خدمات از متخصصان در این زمینه ضروری است.

درمان ترمیمی دندان چگونه انجام می شود؟

اولین قدم در درمان ترمیمی دندان این است که مشخص شود چه چیزی باید اصلاح شود. این شامل معاینه دندان ها و لثه های بیمار و همچنین انجام آزمایش هایی مانند اشعه ایکس و سایر اسکن ها در صورت لزوم می شود. هنگامی که مشکل تشخیص داده شد، دندانپزشک شما می‌تواند بر اساس نیازها و محدودیت‌های بودجه شما در مورد یک برنامه درمانی برای شما تصمیم بگیرد.

دندانپزشکی ترمیمی شاخه ای از دندانپزشکی است که به ترمیم، تعویض و ترمیم دندان ها می پردازد. چنین درمان هایی اغلب به عنوان “دندانپزشکی زیبایی” یا “دندانپزشکی زیبایی” شناخته می شوند. در اینجا، به راحتی می توانیم بیان کنیم که درمان ترمیمی دندان شامل یک فعالیت بسیار گسترده است.

به طور کلی، وقتی به درمان های ترمیمی دندان فکر می کنید، اولین چیزی که به ذهن شما می رسد احتمالاً روش هایی مانند روکش یا پرکردن است. با این حال، بسیاری از درمان های مختلف وجود دارد که در این دسته قرار می گیرند. تاج، دندان مصنوعی، اینله و آنله نیز در محتوای درمان های ترمیمی دندان گنجانده شده است.

روکش ها برای ترمیم دندانی که در اثر پوسیدگی یا شکستگی ضعیف شده است استفاده می شود. پروتزهای دندانی؛ اغلب برای جایگزینی دندان های از دست رفته با سینی های پلاستیکی متناسب با لثه استفاده می شود. اینله و آنله در وسط دندان قرار می گیرد تا آسیب های ناشی از پوسیدگی یا شکستگی را ترمیم کند. همه این خدمات به عنوان یک منطقه خدمات جامع ظاهر می شوند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

حوزه های کاربردی دندانپزشکی ترمیمی؟

درمان ترمیمی دندان توسط متخصصان در ترمیم دندان ها و ساختارهای مربوطه اعمال می شود. دندانپزشکان باید آموزش های پیشرفته ای در این زمینه داشته باشند. برای اینکه چنین برنامه هایی به راحتی اجرا شوند، هم تیمی از متخصصان در زمینه خود و هم به یک محیط بالینی با تجهیزات فنی سطح بالا نیاز است.

دندانپزشکان ترمیمی اغلب به بیماران مبتلا به مشکلات مربوط به پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال و تروما خدمات ارائه می دهند. علاوه بر این، دندانپزشکان ترمیمی بیشتر در اعمال زیبایی مانند روکش ها مشارکت دارند. هدف از دندانپزشکی ترمیمی ارائه عملکرد و زیبایی به دندان ها با حفظ ساختار و ظاهر طبیعی آنهاست. بنابراین، به لطف چنین خدماتی، می توان بصری زیبایی شناختی چشم نوازی نیز داشت.

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟ برای چه کسانی مناسب است؟

درمان ترمیمی دندان چیست؟

درمان ترمیمی دندان که به عنوان بیماری و درمان دندان نیز شناخته می شود، به معنای ترمیم و درمان از دست دادن بافت دندان است. این تلفات می تواند ناشی از پوسیدگی و شکستگی در بافت دندان باشد یا در نتیجه از بین رفتن مواد معدنی بافت دندان در نتیجه یک عامل شیمیایی بدون عامل باکتریایی ایجاد شود.

چه چیزی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

پوسیدگی دندان به عنوان تخریب بافت های سخت دندان توسط اسیدهای آزاد شده توسط باکتری ها در نتیجه تخمیر کربوهیدرات های غذایی تعریف می شود. پوسیدگی دندان یک آسیب شناسی است که با ترکیب بسیاری از عوامل میکروبیولوژیکی، ژنتیکی، ایمنی، رفتاری و محیطی ایجاد می شود. به عبارت دیگر، عوامل زیادی باید برای ایجاد پوسیدگی در کنار هم قرار گیرند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

آیا می شود از پوسیدگی دندان جلوگیری نمود؟

امروزه روش های زیادی برای تشخیص این پوسیدگی ها وجود دارد. در این مناطق با مورفولوژی متفاوت، پوسیدگی های دندانی نیز مناطق و سرعت های پیشرفت متفاوتی را نشان می دهد. علاوه بر این، عواملی مانند ساختار و میزان بزاق، برخی بیماری های سیستمیک و عادات غذایی بر پیشرفت پوسیدگی تأثیر می گذارد. مرحله پوسیدگی دندان به طور مستقیم بر برنامه ریزی درمان تاثیر می گذارد. دندانپزشک ترمیمی می داند که پوسیدگی در چه مرحله ای باید درمان شود و بر اساس آن برنامه درمانی را به بیمار ارائه می دهد. با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و دهانشویه دو بار در روز می توان از ایجاد حفره های جدید جلوگیری کرد. این پوسیدگی های اولیه هر 6 ماه یکبار با معاینه دندانپزشک بررسی می شود.

چگونه از سایش دندان جلوگیری کنیم؟

سایش دندان می تواند به دلیل بسیاری از عوامل اتیولوژیک رخ دهد. نوع سایش ناشی از مسواک شایع ترین علت سایش در بین بیماران است. علاوه بر این، سایش ناشی از غذاهای اسیدی و انواع سایش ناشی از تماس دندان ها نیز رایج است. در اثر سایش دندان، بافت مینای لایه بالایی دندان فرسایش می یابد و لایه ای که به آن عاج می گوییم ظاهر می شود. ظهور لایه عاج باعث ایجاد حساسیت در دندان می شود. پزشک متخصص با توجه به میزان سایش، درمانی را که باید اعمال شود، تعیین می کند. با توجه به توصیه های پزشک متخصص که تعیین می کند سایش ناشی از کدام عامل است، می توان از ساییدگی های جدید جلوگیری کرد.

مراحل درمان ترمیمی دندان چیست؟

گزینه های درمانی متعددی در درمان ترمیمی دندان وجود دارد. گزینه های ترمیم با توجه به میزان از بین رفتن بافت دندان توسط دندانپزشک تعیین می شود. درمان ترمیمی دندان شامل کاربردهای کامپوزیت مستقیم یا غیرمستقیم، طراحی لبخند، سفید کردن دندان، حذف حساسیت عاج و حیاتی، یعنی حفظ شادابی دندان است.

اهداف درمان ترمیمی دندان

هدف از درمان ترمیمی دندان، بازگرداندن فقدان زیبایی و عملکردی بیمار است. همچنین به منظور محافظت از بافت های سخت دندان ها عمل می کند. یکی دیگر از اهداف درمان ترمیمی دندان حفظ شادابی دندان است. درمان های مورد نیاز برای حفظ شادابی دندان به عبارت دیگر با توجه به نزدیکی دندان به بافت عصبی یا به عبارتی میزان بافت عاج باقی مانده در دندان متفاوت است. پزشک متخصص با انتخاب موادی که باعث تحریک بازسازی بافت سخت دندان می شود، تداوم شادابی دندان را تضمین می کند.

در مواردی که نمی توان شادابی دندان را حفظ کرد، به متخصص درمان ریشه هدایت می شود. دندان درمان شده با کانال ریشه ممکن است شکننده و ضعیف باشد. در این صورت باید ساختار بالایی دندان درمان شده را تقویت کرد تا شکسته نشود. در بین گزینه های درمانی، ماده پرکننده سفید رنگ نیز وجود دارد که با افزودن مواد مختلف تقویت می شود که می توان از آن به ویژه برای ترمیم دندان های درمان شده کانال ریشه استفاده کرد. با استفاده از این مواد خاص می توان ترمیم دندان های درمان شده با کانال ریشه را بدون روکش (روکش پروتز) نیز درمان کرد.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مواد مورد استفاده در درمان ترمیمی دندان

محصولات مورد استفاده در ترمیم مواد زیست سازگار هستند که ظاهر زیبایی را ارائه می دهند و به دندان آسیب نمی رسانند. زیست سازگاری مواد استفاده شده امکان ترمیم آسان را برای بیماران مسن یا بیماران مزمن فراهم می کند.

پر کردن دندان

بسته به میزان ضایعاتی که در بافت دندان دیده می شود، پزشک می تواند پرکردن را با روشی به نام روش مستقیم که فوراً در سر بیمار انجام می دهد یا با روشی که با استفاده از روش اندازه گیری تهیه می کند پر می کند. روش غیرمستقیم و در آن پر کردن باید رعایت شود.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پر کردن آمالگام

امروزه پرکننده های کامپوزیتی به نام پرکردن سفید به عنوان یک روش مستقیم ترجیح داده می شوند. آمالگام، یعنی پرکننده های خاکستری، دیگر ترجیح داده نمی شوند زیرا ظاهر زیبایی ایجاد نمی کنند.

پر کردن کامپوزیت (سفید)

پرکردگی های کامپوزیت، یعنی پرکننده های سفید، هم در دندان های قدامی و هم در دندان های خلفی قابل استفاده هستند. در فواصل بین دو دندان که برای افزودن خیلی کوچک هستند، یعنی در مواردی که دیاستما نامیده می‌شود، می‌توان این شکاف‌ها را با یک پرکننده سفید انتخاب شده با توجه به رنگ دندان بدون آسیب به بافت دندان، بست. علاوه بر این، در شکستگی دندان های قدامی، فرم اصلی دندان با پرکردگی سفید انتخاب شده با توجه به رنگ دندان بازیابی می شود. در دندان های قدامی با ناهنجاری، دندان متقارن با پر کردن سفید ترمیم می شود و ظاهر زیبایی به آن داده می شود.

پس از تمیز کردن بافت پوسیدگی در دندان‌های گروه خلفی، پرکردگی سفید به اندازه بافت از دست رفته دندان ساخته می‌شود و دندان دوباره عملکرد خود را به دست می‌آورد. درمان ممکن است بسته به سطح پوسیدگی در بافت دندان متفاوت باشد.

پرکننده های اینله و آنله

ترمیم های غیرمستقیم شامل پرکردگی های اینله و آنله هستند که با توجه به میزان از بین رفتن بافت دندان نام گذاری می شوند. ترمیم‌های اینله و آنله، گزینه‌های درمانی محافظه‌کارانه‌تری نسبت به ترمیم روکش در دندان‌هایی هستند که از بین رفتن مواد عمده‌ای دارند. پس از معاینه ای که توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی انجام می شود، اندازه گیری ناحیه ای که در آن پرکردن قرار می گیرد گرفته می شود و در جلسه بعد پرکردگی تهیه شده در محیط آزمایشگاه با استفاده از مواد مختلف روی دندان چسبانده می شود.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

ترمیم روکش لمینت (ترمیم برگ)

روکش های لمینت که به عنوان پرسلن برگ نیز شناخته می شود، یک روش زیبایی شناختی است که باعث می شود دندان ها سفیدتر دیده شوند و اختلالات دندانی را از بین ببرند. این فرآیندی است که شامل برداشتن یک لایه بسیار نازک از سطح دندان و چسباندن صفحات برگ شکل ساخته شده از مواد چینی خاص است. این یک درمان زیبایی است که می تواند در درمان تغییر رنگ دندان که معمولاً به دلایل ارثی یا تغییر رنگ آنتی بیوتیک ایجاد می شود، در درمان حفره های دندانی به نام دیاستما، در درمان شکستگی دندان ترجیح داده شود.

سیستم های CAD/CAM

با سیستم های دیجیتالی که امروزه محبوبیت پیدا کرده اند، این پرکردن ها را می توان در یک جلسه انجام داد. با سیستم های CAD/CAM متشکل از کامپیوتر و سیستم دوربین، پرکردگی های غیرمستقیم به سرعت ایجاد می شود و دندان بیمار در یک جلسه سریعتر عمل می کند. برای این سیستم ها از پرکننده سفید (کامپوزیت) یا پرسلانی استفاده می شود.

با از بین رفتن مینای دندان یا سیمان، بافت عاج که به محیط دهان باز می شود ممکن است به محرک های حرارتی، شیمیایی و لامسه حساس شود. این حساسیت به صورت درد کوتاه مدت و تیز است. این وضعیتی است که زندگی روزمره بیمار را مختل می کند. معمولاً در ناحیه بین دندان و لثه که بافت دندان در معرض دید قرار می گیرد، دیده می شود. با ارزیابی این نواحی، دندانپزشک ترمیمی می‌تواند حساسیت را با ایجاد یک پرکننده سفید رنگ و زیبایی و یا با استفاده از عوامل مختلفی که آن را ایجاد می‌کنند، درمان کند.

بیشتربدانید:لمینیت دندانتغيير رنگ دندان تهرانقیمت عصب کشی دندانترمیم تاج دندان

سفید کردن دندان

یکی دیگر از روش های درمانی مورد استفاده در درمان ترمیمی دندان سفید کردن دندان است. تغییر رنگ های بیرونی و درونی روی دندان ها با استفاده از عوامل مختلف قابل درمان است. در حالی که تغییر رنگ های بیرونی با استفاده از روش های مختلف اچینگ درمان می شوند، لازم است از عوامل مختلفی برای تغییر رنگ های داخلی استفاده شود. بسته به زنده یا مرده بودن دندان، روش سفید کردن ترجیح داده می شود. محصولات سفید کننده زیادی در بازار موجود است. با این حال، برای سفید کردن موثرتر و کنترل شده تر، لازم است با دندانپزشک مشورت کنید. پس از اینکه متخصص دندانپزشکی ترمیمی معاینات لازم را انجام داد و آن را برای درمان مناسب تشخیص داد، عامل و روش مورد استفاده را تعیین می کند. با اضافه کردن بلیچینگ خانگی به درمان علاوه بر سفید کردن مطب متناسب با رنگ دندان و انتظارات بیمار، دندان های بیمار را به میزان سفیدی مطلوب می رساند. بزرگترین مزیت انجام فرآیند سفید کردن دندان توسط متخصص، ارائه درمان کنترل رنگ و حساسیت است که پس از انجام فرآیند بلیچینگ قابل مشاهده است.

آیا می توانم بعد از درمان ترمیمی دندان لبخند زیبایی داشته باشم؟

با درمان ترمیمی دندان، به تقویت و ترمیم ساختار فوقانی دندان پس از درمان ریشه کمک می کند، پیش فرآیندهایی که می تواند به پروتز قبل از پروتز کمک کند یا با درمان ارتودنسی لبخند زیبایی ایجاد کند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

طرح لبخند

طراحی لبخند، فرآیند برنامه ریزی یک درمان زیبای دندانپزشکی مناسب و تجسم آن به منظور ایجاد ظاهر زیبایی مطابق با انتظارات بیمار از ناسازگاری های موجود در دهان است. در حین طراحی با در نظر گرفتن عوامل زیادی از جمله چهره بیمار، لبخند، هماهنگی دندان ها و لثه ها ساخته می شود. طراحی لبخند دیجیتال اخیراً رایج شده است. با استفاده از کاربردهای مختلف، پزشک می‌تواند لبخند جدیدی را که پس از درمان در ابتدای درمان به دست می‌آید به بیمار نشان دهد و لبخند بیمار را بر روی طرح مطابق با انتظارات بیمار تنظیم کند.

چه کسانی برای درمان ترمیمی دندان مناسب هستند؟

بیماران در هر سنی برای درمان ترمیمی دندان مناسب هستند. کار با متخصص اطفال در گروه های بیمار زیر 14 سال مناسب تر است.

درمان ترمیمی دندان چقدر طول می کشد؟

مدت زمان درمان بسته به عوامل زیادی مانند روش‌هایی که باید انجام شود، بیمار، ساختار دندان و سطح پوسیدگی متفاوت است.

آیا درمان ترمیمی دندان یک روش دردناک است؟

روش های ترمیمی مانند سایر روش های دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

بعد از درمان ترمیمی دندان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پس از برنامه های درمان ترمیمی دندان، پزشک متخصص شرایطی را که باید در نظر گرفته شود را مشخص می کند. ایجاد حساسیت در دندان پس از پر کردن بسته به عمق پوسیدگی متفاوت است. حساسیت و دردی که از بین نمی رود باید به پزشک متخصص اطلاع داده شود.

یکی دیگر از زمینه های مورد توجه در درمان ترمیمی دندان، پیشگیری از تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان با آموزش صحیح بهداشت دهان و دندان به بیماران است. پلاک دندان؛ از میکروارگانیسم هایی تشکیل شده است که به سطح دندان، پرکننده ها و دندان مصنوعی می چسبند و به تشکیل پوسیدگی کمک می کنند. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از تشکیل پلاک روی دندان ها جلوگیری کرد. در این زمینه مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، استفاده از مسواک رابط و استفاده از دهانشویه حائز اهمیت است. علاوه بر این، چک کردن پزشک هر 6 ماه یکبار از اهمیت بالایی برخوردار است. متخصص دندانپزشکی ترمیمی کنترل پلاک و تجزیه و تحلیل بزاق لازم را انجام می دهد، خطر پوسیدگی را تعیین می کند و پیشنهاداتی را ارائه می دهد که می تواند پوسیدگی و تشکیل پلاک در بیمار را به حداقل برساند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پوشش های بدون فلز (زیرکونیوم و امپرس)

روکش دندان چینی – دندان های زیرکونیومی

در دندان های بریج چینی زیرکونیومی به جای فلز از آلیاژ های زیرکونیوم به رنگ های سفید استفاده می شود.

بزرگترین مزیت سیستم دندانپزشکی بریج Full Porcelain که پل‌های بدون فلز یا پل‌های بدون پشتیبان فلزی نیز نامیده می‌شود، ارائه ظاهر زیبایی کامل در پل‌های ناحیه خلفی با دوام بسیار بالایی است که به آن رسیده است.

فرآیند کوچک کردن و پوشاندن دندان ها با شکستگی های پوسیده یا از دست دادن بیش از حد مواد به هر دلیل دیگری تاج نامیده می شود.

از طرف دیگر بریج فرآیند پر کردن شکاف ها در صورت عدم وجود یک یا چند دندان با کوچک کردن دندان های مجاور و حمایت از پوشش های ویژه ای است که به آنها می رسد.

روکش‌های دندانی زیرکونیوم به دلیل توانایی خود در انتقال نور، ظاهری بسیار زیباتر از کاربردهای روکش فلزی دندان قدیمی دارند.

علاوه بر این، سازگاری روکش های دندانی زیرکونیومی با لثه بسیار خوب است.

بر خلاف روکش های فلزی، هیچ گونه بیماری یا مشکل حساسیتی در لثه ایجاد نمی کنند.

در چینی هایی با زیرساخت زیرکونیومی به جای فلز به عنوان زیرسازی از زیرکونیوم که یک آلیاژ به رنگ سفید است استفاده می شود.

پرسلن های مبتنی بر زیرکونیوم به اندازه کافی طبیعی و زیبایی هستند که می توانند روی دندان های قدامی استفاده شوند و به اندازه کافی مقاوم هستند تا در دندان های خلفی استفاده شوند.

بنابراین، پرسلن های مبتنی بر زیرکونیوم را می توان با خیال راحت برای دندان های قدامی و خلفی ترجیح داد.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مزایای دندان چینی زیرکونیومی

به لطف خاصیت عبور نور پرسلن های مبتنی در زیرکونیوم ، می توان با سازگاری کامل با دندان های طبیعی دست پیدا کرد . به این ترتیب می توان نتیجه زیبایی شناختی کاملی به دست آورد.از آنجایی که انعکاس فلزی وجود ندارد، ظاهر مصنوعی که در چینی های پایه فلزی دیده می شود، ایجاد نمی شود.هماهنگی لثه ای بسیار بهتر از چینی های پایه فلزی کلاسیک است.

تغییر رنگ لثه، که اغلب در چینی های مبتنی بر فلز دیده می شود، در زیرکونیوم کاملاً نامرئی است و آلرژیک نیست زیرا 99٪ ماده سازگار با بافت است.

از نظر سلامت عمومی بدن نسبت به پروتزهای فلزی سودمند تر است و از آنجایی که ویژگی عایق حرارتی آن بسیار خوب است، گرمای کمتری را نسبت به پرسلن‌های پایه فلزی به دندان منتقل می‌کند.

به این ترتیب، حساسیت به گرما/سرما در دندان های دارای پرسلن بر پایه زیرکونیوم ایجاد نمی شود.

از آنجایی که آنها بسیار قدرتمند هستند، به اندازه کافی ظریف و زیبا هستند تا نور را از خود عبور دهند.

حتی در دندان‌های بسیار تیره نیز می‌توان نتایج زیبایی عالی به دست آورد، زیرا دارای ویژگی پوشاندن رنگ دندان از زیر است.

به این ترتیب از آنجایی که بین پرسلن زیرکونیوم و دندان هیچ فاصله ای وجود ندارد که باکتری ها در آن نشت کنند، اجازه ایجاد پوسیدگی را نمی دهد، مواد سالمی هستند که باعث اختلال در طعم دهان، مشکلات لثه و بوی بد دهان نمی شوند.

آن ها را می توان با خیال راحت برای هر دو از دندان های قدامی و خلفی استفاده کرد.

ترمیم تاج ونیر (ونیرهای چینی)

روکش یک نوع روکش ترمیمی است که به طور کلی در محافظت و درمان دندان هایی با از دست دادن مواد شدید استفاده می شود. این فرآیند آسیبی به دندان نمی زند، برعکس از دندان محافظت می کند و عمر دندان را طولانی می کند.

ترمیم های تاج ونیر (ونیرهای چینی) چگونه ساخته می شوند؟

در جلسه اول، دندان یا دندان هایی که قرار است ترمیم شوند، با توجه به روش درمانی که قرار است اعمال شود، کاهش می یابد، اندازه گیری دقیق کل دهان انجام می شود و بیمار با ترمیم های موقت از کلینیک مرخص می شود.

در آزمایشگاه، زیرساخت زیرکونیوم یا فلز بر روی مدل به دست آمده از اندازه گیری انجام شده تهیه می شود. در جلسه دوم سازگاری این زیرساخت با دندان و بافت نرم اطراف دندان بررسی می شود.

بعداً کار چینی روی زیرساخت انجام می شود که در آزمایشگاه کنترل می شود. در جلسه سوم، پرسلن تمرین می شود، تراز آن با دندان های مجاور و مقابل در دهان و کنترل ها انجام می شود. ایده های بیمار از نظر رنگ و زیبایی نیز گرفته می شود. برای پرداخت به آزمایشگاه ارسال می شود. این جلسه در صورت وجود زیبایی شناسی نامطلوب می تواند تکرار شود.

در جلسه آخر ترمیم که در آزمایشگاه پولیش می شود برای آخرین بار در دهان امتحان می شود. در صورت عدم وجود مشکل، پس از تایید بیمار، ترمیم با چسب مناسب برای انتخاب مواد چسبانده می شود.

آیا تا زمانی که روکش ها تمام نشود، بی دندان خواهم بود؟

تا زمانی که ترمیم شما انجام نشود، حتماً پروتزهای موقت برای اطمینان از عملکرد و جویدن شما و محافظت از دندان ها ساخته می شود.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تفاوت بین روکش های پشتی فلزی و روکش های زیرکونیومی چیست؟

امروزه روکش های سرامیکی تمام سرامیکی، زیرکونیومی یا فلزی برای انتخاب مواد روکش ترجیح داده می شوند. تاج سرامیکی با پایه فلزی دارای زیرسازی از آلیاژ فلزی (طلای سفید، تیتانیوم، کروم، کبالت، نیکل) است که به طور کامل با یک لایه سرامیکی پوشانده شده است. روکش های فلزی-سرامیکی می توانند باعث انعکاس خاکستری از بافت لثه با بیوتیپ نازک شوند.

استفاده از روکش های سرامیکی با پشتیبانی از زیرکونیوم و روکش های سرامیکی کامل مزایای زیادی نسبت به روکش های فلزی-سرامیکی دارد. زیست سازگاری، عبور نور بالا و به ندرت ایجاد واکنش های آلرژیک از اصلی ترین آنها هستند. تاج های ساخته شده از تمام سرامیک شفاف تر هستند و تقلید بهتری از دندان های طبیعی هستند.

چه مشکلاتی پس از چسباندن ونیرهای چینی ایجاد می شود؟

معمولاً پس از چسباندن روکش ها نباید حساسیت یا ناراحتی داشته باشید. ممکن است مقدار کمی حساسیت به سرما و گرما وجود داشته باشد. با این حال، اگر هنگام گاز گرفتن احساس درد کردید، باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. این مشکل به احتمال زیاد به دلیل بالا بودن تاج است و به راحتی قابل اصلاح است.

چگونه باید از ونیرهای چینی خود مراقبت کنم؟

مراقبت از تاج دندان تفاوتی با مراقبت از دندان های طبیعی ندارد. مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن، دهانشویه، دهانشویه و تمیز کردن منظم جرم و پلاک، ماندگاری آنها را افزایش می دهد.

دوام پوشش ها چقدر است؟

دوام و مدت استفاده از روکش ها به کیفیت تولید و بهداشت دهان و دندان بیمار بستگی دارد. یک بیمار با بهداشت دهان و دندان می تواند به مدت 10 تا 20 سال از روکش سرامیکی تهیه شده با مواد مرغوب و طبق قوانین علمی استفاده کند.

تاج تمام سرامیک چیست؟

افزایش تقاضای بیماران برای مواد ترمیمی زیبایی شناختی و افزایش آگاهی زیبایی شناختی و نگرانی در مورد کیفیت سیستم های سرامیکی متکی به فلز، به ویژه زیست سازگاری و خواص نوری، منجر به توسعه روکش های تمام سرامیکی شده است. ترمیم های تمام سرامیکی پیشرفته ترین روکش های زیبایی شناختی با چینی تقویت شده به جای فلز در زیر سازه هستند یا به طور کامل از چینی تقویت شده به صورت بلوک ساخته شده اند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چه موادی استفاده می شود؟

پیشرفت در مواد زیرساخت تمام سرامیکی مانند دی سیلیکات لیتیوم، اکسید آلومینیوم و اکسید زیرکونیوم، زمینه های کاربردی ترمیم های تمام سرامیکی را گسترش داده است. E-max، یک شیشه سرامیک دی سیلیکات لیتیوم، یکی از رایج ترین مواد تمام سرامیکی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تمام روکش های سرامیکی چگونه تولید می شوند؟

پس از معاینه، در صورت لزوم درمان های پرکردن و ریشه دندان ها تکمیل می شود. پس از اعمال بی حسی موضعی، دندان متناسب با فرم آناتومیک آن کاهش می یابد. قبل از انجام اندازه گیری، یک نخ انقباض در شیار لثه قرار داده می شود و چند دقیقه صبر می شود. در پایان این دوره، نخ عقب برداشته شده و اندازه گیری های دقیق با مواد قالب گیری حساس انجام می شود. ترمیم های موقت به دندان های بریده شده متصل می شوند. تمرینات موقت در صورت لزوم انجام می شود. کنترل های لازم در دهانه ترمیم انجام می شود که تولید آن در آزمایشگاه تکمیل می شود. پس از اخذ تاییدیه بیمار، با چسب های قوی روی دندان چسبانده می شود.

تفاوت بین تاج زیرکونیوم و تاج E-max چیست؟

روکش E-max و تاج زیرکونیومی هر دو از کاربردهای دندانپزشکی زیبایی هستند. همانطور که ضریب عبور نور زیرکونیوم از “تاج های چینی” بیشتر است، عبور نور تاج های E-max بیشتر از روکش های زیرکونیومی است. به همین دلیل در مواردی که از تاج های E-max استفاده می شود ظاهر طبیعی و زیبایی بیشتری به دست می آید. تاج های زیرکونیومی از دوام بیشتری نسبت به تاج های E-max برخوردار هستند. در مواردی که بیش از یک دندان از دست رفته باشد (به ویژه در ناحیه خلفی)، از پروتزهای بریج زیرکونیومی استفاده می شود زیرا پروتزهای بریج E-max به دلیل شکنندگی قابل استفاده نیستند.

تاج های E-max چه مزایایی دارند؟

 • سازگاری لثه ای برتر ایجاد می کنند.
 • از آنجایی که آن ها زیرساخت فلزی ندارند، هیچ انعکاس رنگ خاکستری ارغوانی از لثه وجود ندارد.
 • با عبور نور برتر از کیفیت زیبایی شناختی بسیار بالایی برخوردارند.
 • به دلیل رسانایی حرارتی و الکتریکی کمتر در مقایسه با سیستم های فلزی، حساسیت های حرارتی را کاهش می دهند.
 • آنها ممکن است سازگاری حاشیه ای مشابهی با سیستم های سرامیکی متداول با پشتیبانی از فلز نشان دهند.
 • خطر آلرژی به برخی فلزات (نیکل و غیره) مورد استفاده در زیرساخت در پرسلین کامل رخ نمی دهد.
 • در حالی که پرسلن های فلزی را فقط می توان به صورت مکانیکی به دندان چسباند، سرامیک های کامل را می توان هم به صورت مکانیکی و هم شیمیایی به دندان چسباند. به همین دلیل، سرامیک های فول بسیار محکم تر از سرامیک های فلزی به دندان می چسبند.
 • در برابر سایش مقاوم است.
 • جذب مایع در مقایسه با جایگزین ها بسیار کم است.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

معایب روکش های E-max چیست؟

 • اگرچه ترمیم های تمام سرامیکی الزامات زیبایی شناختی را به خوبی برآورده می کنند، اما مهمترین نقطه ضعف آنها حساسیت به شکستگی است. بر این اساس مقاومت روکش های تمام سرامیکی بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. اینها عواملی مانند ویژگی های آماده سازی، طراحی ترمیم، مواد سرامیکی مورد استفاده، شکل زیرسازی، ضخامت و طول، اتصال زیرسازی و روبنا، حاشیه تاج، تکنیک سیمان کاری هستند.
 • ترمیم های پرهزینه
 • آنها را نمی توان روی بریج هایی به جز دندان های جلویی استفاده کرد
 • غذاهای سفت را نمی توان با دندان های جلویی گاز گرفت

درمان ترمیمی دندان چیست؟
اصطلاح “درمان ترمیمی دندان” به مدیریت یکپارچه مشکلات سلامت دهان ودندان و بازگرداندن دهان به حالت عملکردی و زیبایی آن اشاره دارد.همه چیز به سختی این روش و اینکه دندانپزشک با چه چیزی راحت است بستگی دارد. بسیاری از روش‌ها در محدوده درمان پروتز دندان قرار می‌گیرند، از جمله پر کردن، روکش‌ها، روکش‌ها، بریج‌ها، پروتزهای کامل و جزئی و ایمپلنت‌های دندانی.

فقدان درمان دندان
درمان ترمیمی دندان اغلب به عنوان درمان پروتز دندان شناخته می شود. چه دندانپزشک شما از اصطلاح “درمان ترمیمی دندان” یا “درمان دندانپزشکی پروتز” استفاده کند، هدف حفظ دندان های طبیعی تا حد امکان است. جایگزینی دندان های از دست رفته با ایمپلنت های دندانی، بریج ها، پروتزهای کامل یا جزئی نیز به حمایت از سلامت دهان و دندان کمک می کند. پر کردن فضاهای خالی در دهان می‌تواند به جلوگیری از ایجاد حفره روی دندان‌های باقی‌مانده شما کمک کند، زیرا حفره‌های با شکل عجیب، نقاط بسیار آسیب‌پذیری هستند که باکتری‌های ایجاد کننده پلاک در آن تجمع می‌کنند. از دست دادن دندان ها همچنین می تواند فشار بیشتری را بر روی دندان های طبیعی باقیمانده شما وارد کند زیرا سطح زیادی برای جویدن غذا به اندازه قبل ندارید.

گزینه های ترمیم دندان
هنگام تصمیم گیری در مورد یک استراتژی برای درمان ترمیمی دندان، باید عوامل فیزیکی و مالی، یعنی سلامتی و بودجه خود را در نظر بگیرید. اکثر دندانپزشکان ترمیمی سعی می کنند در صورت امکان، قبل از استفاده از دندان مصنوعی کامل یا جزئی، دندان های طبیعی شما را حفظ کنند تا مجبور نباشید به طور مرتب دستگاه ها را درآورده و تمیز کنید. با این حال، در برخی موارد، اگر دندان های از دست رفته زیادی دارید و به دلیل سایر نگرانی های سلامتی کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت نیستید، پروتزهای کامل یا جزئی گزینه بهتری هستند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

انواع ترمیم دندان
امروزه با گزینه های بسیار زیادی برای ترمیم دندان، گزینه های زیادی برای ترمیم دندان های فرسوده، پوسیده، آسیب دیده یا از دست رفته و بازگرداندن یک لبخند سالم و زیبا وجود دارد. بسته به ماهیت مشکل شما، دندانپزشک یکی از دو نوع ترمیم دندان را انجام می دهد:

مستقیم. ترمیم مستقیم دندان به صورت پر کردن فوری حفره دندان آماده شده است. این روش را می توان در یک بازدید مطب تکمیل کرد. دندانپزشک شما بر اساس نوع و محل پرکردن، از بین گزینه های مختلف پر کردن انتخاب می کند. آینومرهای گلاس یا رزین اغلب استفاده می شود، به عنوان مثال، در نزدیکی ریشه دندان یا در مناطق دیگری که در معرض فشار شدید ناشی از جویدن قرار نمی گیرند.

غیر مستقیم. ترمیم غیرمستقیم دندان جایگزین های سفارشی دندان را در قالب روکش، آنله یا اینله پوشش می دهد. روکش تمام سطح جونده دندان را می پوشاند، در حالی که اینله در داخل کاسپ ها قرار می گیرد، در حالی که آنله یک یا چند انتهای برجستگی، از جمله بخشی از سطح جویدن را پوشش می دهد. از آنجایی که اینله یا آنله باید در لابراتوار تولید شود، برای ترمیم غیرمستقیم دندان نیاز به مراجعه متعدد به مطب خواهد بود. روکش ها، منبت ها و اینله ها را می توان از مواد مختلفی تهیه کرد. اگرچه هنوز از طلا برای برخی از اینله ها استفاده می شود، اما رزین های کامپوزیت پرسلن و همرنگ دندان برای افرادی که خواهان دندان های سفید هستند در دسترس هستند.

برای اطلاع از قیمت ترمیم تاج و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search