ترمیم تاج دندان

ترمیم تاج دندان

ترمیم تاج دندان؛ يكي از فعاليت هايي كه در رشته دندانپزشكي ترميمي به صورت تخصصي انجام مي شود ترميم و يا به اصطلاح عام پر كردن تاج دندان مي باشد، در موارد مختلفي تاج دندان نياز به ترميم پيدا مي كند.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

١_ ترميم پوسيدگي هاي دنداني

يكي از شايع ترين موارد نياز به ترميم تاج، ترميم پوسيدگي مي باشد. پوسيدگي فرآيندي پيشرونده بوده كه در صورت عدم درمان باعث تخريب بافت دندان خواهد شد. عدم رعايت بهداشت دهان و دندان، خشكي دهان (كم بودن بزاق) و يا غليظ بودن بزاق (كه باعث كاهش خاصيت شويندگي آن مي شود) و رژيم غذايي نامناسب از مهمترين علل ابتلا به پوسيدگي هاي دنداني مي باشند. پوسيدگي هاي دنداني در اغلب موارد در وهله اول از ميناي دندان شروع شده و در صوت عدم درمان به داخل عاج پيشرفت كرده و در نهايت پالپ دندان (قسمت دربرگيرنده عصب دندان) را درگير كرده كه در اين موارد دندان نياز به درمان ريشه و به اصطلاح عصب كشي پيدا ميكند، بنابراين واضح است كه بايستي در مراحل اوليه پوسيدگي، دندان ترميم شود تا از تخريب بيشتر بافت دنداني جلوگيري شود.

مقالات پیشنهادی: مراقبت از دندان ، اصلاح طرح لبخند 
ترميم پوسيدگي هاي دنداني با متريال هاي مختلفي مانند آمالگام، كامپوزيت، سراميك و …. انجام مي شود كه آمالگام و كامپوزيت شايعترين آن ها مي باشند
در مواردي كه دندان در ناحيه اي از دهان قرار گرفته است كه در حين صحبت كردن يا لبخند زدن در معرض ديد نمي باشد (دندان عاي عقبي) استفاده از آمالگام توصيه مي شود، زيرا بر اساس تحقيقات انجام شده ميزان عود پوسيدگي زير ترميم اوليه در ترميم هاي آمالگام نسبت به كامپوزيت كمتر مي باشد، همچنين در مواردي كه رعايت بهداشت دهان و دندان نزول پيدا مي كند اين موضوع از اهميت بيشتري برخوردار مي شود
اما در مواردي كه ترميم انجام شده در معرض ديد باشد مانند دندان هاي جلويي بايستي ترميم هاي كامپوزيتي مدنظر قرار گيرد، اين مواد همرنگ دندان در صورت انجام اصولي و علمي ترميم ماندگاري و زيبايي بالايي داشته و در برندهاي مختلف در دسترس مي باشند، هر چند تصميم گيري در خصوص ترميم دندان با آمالگام يا كامپوزيت به موارد ديگري مانند بافت از دست رفته دندان، ميزان گسترش پوسيدگي به زير لثه كه لبه ديواره دنداني را مشخص مي كند و… نيز بستگي دارد

 

٢_ شكستگي هاي تاج دندان

مورد ديگري كه ترميم تاج دندان ضرورت پيدا مي كند شكستگي هاي دندان در اثر ضربه و يا عوامل ديگر مي باشد، مواقعي كه دندان هاي قدامي (جلويي) دچار شكستگي مي شوند ترميم هاي كامپوزيت قابليت بازسازي بافت از دست رفته را با زيبايي و استحكام كافي دارا مي باشند، هر چند بايستي اشاره كرد هيچ ماده اي استحكام بافت طبيعي دندان را نداشته و مراقبت هاي فرد مراجعه كننده پس از ترميم لازم مي باشد

٣_ ترميم دندان پس از انجام درمان ريشه (عصب كشي)

پس از انجام درمان ريشه (عصب كشي) بر اساس ميزان بافت دنداني باقيمانده و ضخامت ديواره هاي سالم دنداني، دندانپزشك بايستي تصميم به پر كردن و يا روكش كردن تاج دندان نمايد، در مواردي كه ديواره هاي دنداني ضعيف بوده و خطر شكست آن ها وجود داشته باشد بايستي روكش هاي دنداني مدنظر قرار گيرد. اما در مواردي كه بافت تخريب شده در اثر پوسيدگي و يا درمان ريشه دندان كم باشد و استحكام ديوارهاي باقي مانده كافي باشد نيازي به روكش كردن دندان نمي باشد و ترميم با آمالگام يا كامپوزيت كفايت مي كند.

تاج چیست؟

تاج دندان مصنوعی با مرکز توخالی است. مانند یک کلاه کوچک، دندان بسیار آسیب دیده یا ضعیف را می پوشاند. این پروتز دندان ثابت است و ظاهر زیبایی را به طور کامل به دندان باز می گرداند و تمام استحکام و عملکرد آن را به آن باز می گرداند.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چرا به تاج نیاز دارم؟

به شما پیشنهاد می شود که یک تاج نصب کنید اگر:

برداشتن یک حفره اصلی روی دندان باعث ایجاد حفره ای شده است که اکنون دندان ضعیف شده است. این دیگر مواد دندانی سالم کافی برای پشتیبانی از ترمیم آمالگام یا کامپوزیت ندارد.

یک پر کردن شکسته قدیمی باید جایگزین شود.

دندان شکسته، ترک خورده یا سایش قابل توجهی دارد.

پس از درمان ریشه دندان از بین رفت.

دندان تغییر رنگ داده یا شکل ناخوشایندی دارد.

ایمپلنت دندان نصب شده است و باید با دندان مصنوعی پوشانده شود.

دو دندان به عنوان تکیه گاه برای بریج دندان عمل می کنند. سپس روی آنها با تاج پوشانده می شود.

مزایای تاج

1) زیبایی شناسی:

از آنجایی که تاج دندان را به طور کامل می پوشاند، زیبایی کاملی را به لبخند باز می گرداند. طراحی و ساخت سفارشی آن با در نظر گرفتن رنگ و شکل دندان های مجاور، ظاهری طبیعی را تضمین می کند.

2) دوام:

اگر بهداشت دهان و دندان کافی باشد و اقدامات احتیاطی برای نجویدن غذاهای سفت یا جویدن اشیایی مانند مداد انجام شود، این نوع پروتز می تواند ده سال عمر مفید داشته باشد. با این حال، بسته به مواد مورد استفاده برای ساخت پروتز، دوام آن ممکن است کمی متفاوت باشد.

3) مقاومت:

به این ترتیب دندانی که کلاهک شده است، تمام استحکام و استحکام اولیه خود را به دست می آورد.

4) راحتی:

از آنجایی که تاج یک پروتز ثابت است که بر روی ریشه طبیعی دندان، روی یک پایه نصب شده پس از درمان ریشه یا روی ایمپلنت دندان قرار می گیرد، این حس بسیار شبیه به دندان طبیعی است. دندان به گونه ای بریده و تنظیم می شود که یک اکلوژن راحت بهینه را دوباره ایجاد کند.

5) از استخراج اجتناب شود:

هنگامی که ریشه دندان هنوز سالم است، نصب روکش بهترین گزینه است. با اجتناب از کشیدن دندان نجات یافته و تعادل طبیعی دندان حفظ می شود.

مراحل نصب آن چیست؟

طراحی، ساخت و نصب روکش معمولاً در دو بار مراجعه به دندانپزشک انجام می شود.

1) آماده سازی دندان

در اولین ملاقات، دندانپزشک با برداشتن هر گونه اثر پوسیدگی یا پرکردگی های قبلی از روی دندان شروع می کند. حفره حاصل با یک ترکیب پرکننده پر می شود که دندان را می بندد و یک پایه محکم برای دریافت روکش ایجاد می کند.

سپس دندانپزشک تحت بی حسی موضعی دندان را با برداشتن لایه نازکی از مینای دندان آماده می کند. روی این سطح صاف است که تاج نصب می شود.

2) تاثیرگذاری

دندانپزشک از دندان آماده شده و همچنین دندان های مجاور آن برداشت می کند تا تاج را به طور دقیق طراحی کند. باید بتواند کاملاً تناسب داشته باشد و با لبخند هم از نظر شکل و هم رنگ هماهنگ باشد.

3) نصب تاج موقت

یک روکش موقت بلافاصله به دندان متصل می شود تا از آن تا نوبت بعدی محافظت کند.

4) ساخت تاج

تکنولوژی CEREC روند تولید را سرعت می بخشد. طراحی و نصب روکش سرامیکی از این نوع در یک نوبت انجام می شود، اما به طور کلی برای انواع روکش ها، ساخت آن در لابراتوار دندانپزشکی انجام می شود و تقریباً یک هفته هم طول می کشد.

5) نصب تاج دائمی

زمانی که زمانش فرا می رسد، دندانپزشک روکش موقت را برمی دارد و روکش دائمی را در جای خود محکم می کند. یک تنظیم دقیق برای به دست آوردن یک انسداد راحت و موثر انجام می شود. نتیجه زیبایی شناختی و کاربردی است.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

به طور عمده چهار نوع تاج وجود دارد:

  فلزی (به طلا)؛

  سرامیک-فلز;

  سرامیک-سرامیک;

  رزین کامپوزیت.

هر نوع از نظر مقاومت، زیبایی و عملکرد نیازهای خاصی را برآورده می کند. دندانپزشک شما می تواند به شما مشاوره دهد تا با توجه به موقعیت شما و محل قرارگیری دندانی که قرار است جایگزین شود، بهترین گزینه را انتخاب کنید. به عنوان مثال، دندان های آسیاب واقع در پشت قوس دندانی باید مقاومت بیشتری داشته باشند، زیرا در هنگام جویدن استرس زیادی دارند و در عین حال کمتر دیده می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روکش های دندانی از مشورت با دندانپزشک خود دریغ نکنید.

چرا تاج روی دندان بگذاریم؟

قرار دادن روکش دندان به دندان فرسوده یا ضعیف شما استحکام طولانی مدت خوبی می بخشد و زیبایی زیبایی دندان طبیعی را ارائه می دهد.

بنابراین از شما دعوت می کنیم با ما تماس بگیرید:

زمانی که دندان بیش از حد از بین رفته است که در غیر این صورت قابل ترمیم نیست (شکستگی، تصادف، شکستگی، حفره بسیار بزرگ)

زمانی که لازم است دندانی که به شدت ضعیف شده است محکم شود (با پرکردن حجیم دندان، اغلب در آمالگام)

هنگامی که یک تاج به دلایل عملکردی (شکستگی، شل شدن مکرر) یا دلایل زیبایی شناختی (سایه ضعیف، حاشیه که قابل مشاهده است) نیاز به تعویض دارد.

در هنگام سایش شدید سطوح دندانی در رابطه با دندان قروچه

در طی اصلاحات زیبایی در بخش قدامی

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی در موقعیت خود مناسب است: تاج، بریج، روکش ها، هسته اینله، پروتز، ایمپلنت دندان، برای هرگونه درخواست اطلاعاتی با ما تماس بگیرید.

ترمیم دندان یا جایگزینی دندان از دست رفته یا بازگرداندن عملکرد طبیعی به دندان فرسوده یا آسیب دیده است. به این ترتیب، دندان می تواند به نقش خود در دندان، به ویژه برای جویدن غذا و حفظ تعادل دهانی ادامه دهد.

می توان انواع مختلفی از ترمیم های دندانی را طراحی و ساخت: روکش، اینله و روکش دندان. تاج یک دندان مصنوعی خالی است که روی یک دندان فرسوده یا آسیب دیده قرار می گیرد تا آن را محکم کند و ظاهر آن را بهبود بخشد. تاج همچنین می تواند بر ایمپلنت دندان غلبه کند تا جایگزین دندان از دست رفته شود.

اینله ها ترمیم هایی هستند که برای ترمیم قسمت نسبتاً بزرگی از دندان استفاده می شوند، به عنوان مثال در مورد پوسیدگی عمیق یا زمانی که دندان شکسته شده است. زمانی استفاده می شود که پر کردن کافی نباشد. با این حال، باید به اندازه کافی از جرم طبیعی دندان باقی بماند تا بتوان آن را از این طریق ترمیم کرد. از طرف دیگر ونیرها پوسته های نازکی هستند که روی سطح خارجی دندان قرار می گیرند. از آنها برای اصلاح عیوب زیبایی دندان استفاده می شود.

گذاشتن تاج: مراحل چیست؟

در اینجا مراحل مختلف قرار دادن روکش دندان برای ترمیم دندان آورده شده است:

دندان تمیز و آسیاب می شود تا آماده سازی برای قسمت آینده ایجاد شود.

یک قالب (دوربین کلاسیک یا دیجیتال) برای ساخت تاج نهایی به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود.

در طول زمان تولید، روکش رزینی موقت روی دندان شما را می پوشاند. هنگامی که دومی از بین می رود و به شدت فرسوده می شود، می توان یک تنون (میله تقویت کننده) را در داخل آن قرار داد.

پس از تایید یک آزمایش، تاج نهایی دندان قرار می گیرد و شکل و عملکرد دندان شما را به روشی پایدار باز می گرداند.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

قرار دادن تاج دندان

چرا پانادنت را برای روکش های دندانی خود انتخاب کنید؟

در مطب های دندانپزشکی خود که توسط پزشکان-دندانپزشکی تأسیس و مدیریت می شود، ما تمام انرژی خود را بسیج می کنیم تا بهترین مراقبت را در رابطه با وضعیت شما به شما ارائه دهیم. بنابراین، با ، از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

گوش دادن فعالانه به نیازهای شما

یک رویکرد جهانی و یک چشم انداز گسترده

یک کاتالوگ مراقبت کامل که حتی فراتر از حوزه دهان گسترش می یابد

یک قرار سریع

یک نقطه تماس واحد در تمام مراحل شما

از استقبال در احسان و عدم قضاوت

بسیاری از امکانات مالی

تجهیزات پیشرفته

محیطی جادار، مدرن و رنگارنگ

تیمی که به طور مداوم در تکنیک های مختلف مراقبت از دندان (جراحی، ارتودنسی، پریودنتیکس) آموزش دیده اند.

پرکردن دندان درمانی است که از نظر ظاهری و برای اهداف درمانی نتایج خوبی به همراه دارد.

پوسیدگی باید به سرعت مداخله کند تا دندان های شکسته به طور کامل از بین نرود و دندان پوسیده با پر کردن ترمیم می شود.

قسمت کبودی و تغییر شکل یافته ی دندان تمیز می شود و فرآیند پرکردن با توجه به شکل و همچنین حفره دندان انجام می شود.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

انواع مختلفی از پر کردن وجود دارد، برخی از آنها؛

پرکننده طلا

پر کردن چینی

پرکننده نقره یا پرکننده آمالگام

پرکننده ، انواع کامپوزیت دندان (پرکننده دندان)

چگونه پر کردن دندان را انجام دهیم؟

ابتدا بیمار توسط پزشک معاینه می شود، هرگونه عفونت در دندان یا دهان، از نظر التهاب بررسی می شود.

اگر دندان ها برای درمان مناسب باشند، پوسیدگی و کثیفی های موجود در دندان تمیز می شوند و پس از آن درمان شروع می شود.

ناحیه ای که باید تحت بی حسی موضعی درمان شود بی حس می شود.

پر کردن مناسب با توجه به شکاف یا ترک در دندان انجام می شود.

زمان انجماد پر کردن بسته به نوع  عمل پر کردن ممکن است متفاوت باشد.

پر کردن دندان ، 30 دقیقه 1 بین ساعت ها انجام می شود.

بعد از عمل چه باید کرد:

از بیمار خواسته می شود به دلیل بی حسی دهان خود را باز، بسته و حرکت دهد

آنها بسیار گرم و سرد خواهند بود یا نوشیدنی نباید مصرف شود

تا زمانی که بی حسی از بین نرود چیزی نباید خورد

به مدت چند روز نباید از ناحیه ای که دندان پر شده است عمل جویدن انجام شود

ماندگاری پر کردن 3 تا 10 سال متفاوت است.

فیلینگ چینی اینلی و انلی

اگر قرار است جایگزینی دندان مخلوط پیچیده انجام شود، پر کردن پرسلن اینلی و انلی ترجیح داده می شود.

در صورت وجود حفره های بیشتر در دهان، پر کردن پرسلن توسط پزشکان ترجیح داده می شود و یک روش راحت و دائمی برای بیمار است.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

اینلی

در صورت وجود کبودی در طرفین و بالای دندان، برای به اصطلاح توبرکل های واقع در سطوح دندان انجام می شود.

فیلدهای کمتری نسبت به خودش دارد.

آنلی

اگر مشکلات بزرگتری برای دندان وجود دارد، پرکردن با آن ترجیح داده می شود زیرا بیش از نیمی از دندان از بین رفته است و سایر پشم های پرکننده نیز ناکافی هستند.

فواید:

بدون رنگ آمیزی در طول گذشت زمان نوع قوی تری از پرکننده است.

این ماده به دلیل شیارهای چینی به مواد سرد گرم حساسیت چندانی ندارد.

نوع پرسلانی نسبت به سایر پرکننده ها طول عمر بیشتری هم دارد.

Inley  و Onley دندان به دلیل آپشن اضافی بریده نمی شود.

هیچ حساسیتی وجود ندارد.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

انواع روکش های دندانی

برای افراد ناآشنا، انتخاب یک نوع تاج فلزی نسبت به دیگری همیشه خیلی ساده نیست. برای کمک به شما در تصمیم گیری، یادآوری ویژگی ها، مزایا و معایب هر نوع روکش دندان مورد استقبال قرار می گیرد.

روکش دندان فلزی (نیکل/کروم) که به عنوان مقرون به صرفه ترین از همه ارائه می شود، ویژگی خاصی دارد که می تواند خیلی سریع در جای خود قرار گیرد. این به معنای مداخله سریع برای دندانپزشک و در نتیجه هزینه کمتر است.

روکش فلزی دندان که بدون سایه یا نصب قبلی قرار می گیرد، کاملاً نامناسب و گاهی اوقات برای برخی از دندان ها نامناسب است. در موارد نادر، احتمالاً باعث ایجاد حساسیت به نیکل می شود.

روکش دندان سرامیکی که زیبایی بیشتری دارد و برای سلامتی بیماران ایمن است، بخش زیادی از افرادی را که برای قرار دادن روکش دندان دعوت شده اند را اغوا می کند. از جنبه منفی، روکش دندان سرامیکی هزینه نسبتا بالایی دارد و برای جایگزینی دندان در دراز مدت کاملا شکننده باقی می ماند.

روکش دندان نوع سوم: تاج سرامیکی – فلزی در نهایت تاج دندانی است که از نظر زیبایی و استحکام بهترین عملکرد را به نمایش می گذارد. از سوی دیگر، نصب آن به چندین اتصالات و چندین هفته انتظار (حتی چندین ماه) نیاز دارد، با قیمت هایی که می تواند به سرعت از بین برود. بنابراین در انتخاب روکش دندان باید تمام این عناصر (قیمت، مزایا، معایب) در نظر گرفته شود، بدون اینکه مسئله بازپرداخت تاج دندان فراموش شود.

راه های مختلفی برای ترمیم دندان از بین رفته وجود دارد که محبوب ترین آنها قرار دادن تاج روی دندان است. روکش ها ساختارهای دندانی به شکل “کلاه” هستند که به آنها امکان بازیابی اندازه و شکل دندان و همچنین عملکرد جویدن که به دلیل تخریب آن از بین رفته است را می دهد. بر خلاف تمام پرکردن های شناخته شده، که تنها بخشی از دندان را در طول ترمیم پر می کنند، روکش ها تمام قسمت قابل مشاهده دندان را می پوشانند و در واقع به سطح جدید آن تبدیل می شوند.

چه زمانی روکش دندان لازم است؟

علل ترمیم دندان با استفاده از روکش می تواند موارد زیر باشد:

محافظت از دندان ضعیف (به عنوان مثال، پوسیدگی) از تخریب بیشتر؛

چندین قسمت از یک دندان ترک خورده را به هم بپیوندید.

ترمیم دندان شکسته یا بسیار آسیب دیده؛

تعمیر بریج دندان؛

پوشاندن دندان با رنگ متفاوت مینا؛

زمانی که دندان زیادی باقی نمانده است، یک دندان را با پرکردگی بزرگ بپوشانید و نگه دارید.

پوشش ایمپلنت دندان؛

تغییر زیبایی شناختی

انواع تاج های موجود؟

روکش های دندان مدرن بر اساس دو معیار متفاوت هستند: مدت زمان سایش و مواد مورد استفاده برای ساخت. بسته به مدت استفاده، تاج ها می توانند موقت و دائمی باشند. تاج موقت یک راه حل کوتاه مدت است و تا زمانی که تاج دائمی ساخته شود استفاده می شود. تاج های دائمی می توانند برای 5-15 سال خدمت کنند و می توانند از طیف گسترده ای از مواد ساخته شوند.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چه موادی برای روکش دندان وجود دارد؟

بسته به مواد مورد استفاده برای ساخت تاج، می توان آن را به یکی از انواع زیر اختصاص داد: فلز-سرامیک، سرامیک، فلز. هنگام انتخاب چنین تاجی، باید نشانه های فردی هر بیمار، خواسته های او، انتظارات زیبایی شناختی و البته هزینه چنین تاجی را در نظر گرفت.

پلاستیک. از این ماده برای ساخت تاج های موقتی استثنایی استفاده می شود. از مزیت های اصلی این تاج می توان به سهولت متریال، قیمت مقرون به صرفه و زمان تولید سریع اشاره کرد.

فلزات برای این نوع روکش ها از آلیاژهایی که دارای محتوای طلا یا پلاتین بالا هستند یا آلیاژهای فلز پایه (مثلا آلیاژهای کبالت-کروم و نیکل-کروم) استفاده می شود. این روکش ها به دلیل استحکام و دوام بالا متمایز هستند، در مقابل نیروهای گاز گرفتن و جویدن به خوبی مقاومت می کنند و احتمالاً از نظر سایش بیشترین دوام را دارند. همچنین، چنین تاج هایی می توانند سایه فلزی یا پوشش سرامیکی داشته باشند.

فلز سرامیک. روکش های فلزی سرامیکی دندان امروزه تقاضای زیادی دارند. آنها با ساختاری ساخته شده از یک قاب فلزی جامد پوشیده شده با یک لایه بسیار نازک از سرامیک نشان داده می شوند. از مزایای این نوع استحکام و ظاهر طبیعی است.

سرامیک. اینها گران ترین تاج ها هستند که زیبایی شناختی ترین ظاهر را ایجاد می کنند. علاوه بر این که سرامیک‌ها با رنگ و شفافیت دندان‌های طبیعی ساخته می‌شوند، این ماده بیشترین سازگاری را با بدن انسان دارد. روکش های سرامیکی هیچ ناخالصی فلزی ندارند و بنابراین یک راه حل ایده آل برای پروتز در ناحیه لبخند می باشند.

روکش های دندان پلیمری تمام رزین قیمت کمتری نسبت به سایر روکش ها دارند. با این حال، به مرور زمان فرسوده می شوند و بیشتر مستعد شکستگی هستند.

تاج های دندان چه مدت می توانند کار کنند؟

به طور متوسط، روکش های دندانی از 5 تا 15 سال خدمت می کنند. طول عمر تاج به سایش، بهداشت دهان و دندان و عادات شخصی شما بستگی دارد (باید از جویدن یخ یا محصولات جامد، جویدن ناخن و غیره با استفاده از دندان برای باز کردن بسته خودداری کنید).

دکتر سیمین برنگی  تجربه زیادی در زمینه انتخاب و قرار دادن تاج دارند. با کمک فرم آنلاین ما یک قرار ملاقات بگیرید و ما خوشحال خواهیم شد که مشکل شما را حل کنیم!

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تاج های دندان: 5 واقعیت مهم که باید بدانید

تاج دندان پروتزی است که دندان را می‌پیچد، عمدتاً برای محافظت از آن و افزایش عمر آن. در مواد مختلف موجود است، ممکن است شبیه ظاهر طبیعی دندان باشد یا نباشد. برای دانستن همه چیز در مورد تاج دندان، در اینجا 5 واقعیت مهم وجود دارد که باید بدانید.

1) تاج دندان کل دندان را می پوشاند

برخلاف روکش دندان که در قسمت جلویی دندان قرار می گیرد، تاج تمام سطح آن را می پوشاند. به ویژه، ممکن است برای موارد زیر ضروری باشد:

از دندانی که به شدت ساییده یا شکسته است محافظت کنید.

دندانی را که تحت درمان های خاصی قرار گرفته است، مانند پرکردن بزرگ، کانال ریشه یا درمان ریشه، تقویت کنید.

ناهنجاری های دندانی یا مینای رنگ شده را پنهان کنید.

2) مواد تشکیل دهنده تاج دندان

بسته به بودجه و ترجیحات بیمار، دندانپزشک می تواند انواع مختلفی از مواد را برای ساخت روکش ارائه دهد:

در سرامیک (یا CEREC): این نسخه ضد حساسیت زیباترین است. روکش سرامیکی که توسط خود دندانپزشک ساخته شده است – و نه در آزمایشگاه – در یک جلسه مشاوره نصب می شود و بنابراین نیازی به پروتز موقت ندارد.

تاج چینی (Emax): حدود ده سال است که تاج چینی شناخته شده است، اکنون در 95 درصد موارد استفاده می شود. با قدردانی از مقاومت بالا و زیست سازگاری، راه حلی بادوام ارائه می دهد. مانند سرامیک، با یک مشاوره ساخته می شود.

سرامیک-فلز: سرامیک ضخیم و مات این روکش توسط یک لایه نازک از فلز (کبالت-کروم، طلا، نیکل-کروم، تیتانیوم، پلاتین یا حتی زیرکون) پشتیبانی می شود. این نسخه قبل از ظهور پرسلن ایمکس رایج ترین نسخه بود. از این پس برای ساخت بریج های دندانی ترجیح داده می شود.

در فلز گرانبها (طلا): حتی اگر این ماده مستحکم و بادوام باشد، کمتر مورد تقاضای بیماران قرار می گیرد و تاج هایی شبیه دندان طبیعی را ترجیح می دهند. بنابراین طلا برای دندان های آسیاب مخفی ترجیح داده می شود.

3) ساخت تاج های دندان

برای شروع، دندانپزشک دندان و لثه ای را که تاج را دریافت می کند آماده می کند. در صورت لزوم کل قسمت آسیب دیده دندان را برمی دارد. سپس با استفاده از یک ماده مخصوص که در عرض چند دقیقه سفت می شود (آلژینات یا سیلیکون) اثر دندانی را می گیرد.

بر اساس این قالب، پزشک یک پروتز رزینی موقت می‌سازد تا قبل از نصب نهایی از آن استفاده شود. این محلول “بازیابی” کاملا شکننده است و نباید بیش از چند هفته از آن استفاده کرد. در برخی موارد (به خصوص اگر تاج نهایی سرامیکی باشد)، نسخه موقت ضروری نیست.

سپس این قالب برای متخصص پروتز فرستاده می شود که پروتز سفارشی را در مواد انتخابی تولید می کند.

4) قرار دادن تاج دندان

قرار دادن روکش توسط دندانپزشک انجام می شود. برخلاف ایمپلنتی که مستقیماً در استخوان فک قرار می‌گیرد، تاج با سیمان زیست سازگار و ضد حساسیت ثابت می‌شود.

پس از قرار دادن پروتز، دندانپزشک اطمینان حاصل می کند که کاملاً با دهان بیمار سازگار است، بدون اینکه مزاحم جویدن شود. در صورت لزوم، برخی از تنظیمات را انجام می دهد.

5) اثرات پس از قرار دادن تاج دندان برای بیمار

در اینجا چند نکته برای افزایش طول عمر تاج وجود دارد:

رعایت بهداشت دهان و دندان بی عیب و نقص: انتخاب مسواک مناسب و مسواک زدن منظم، استفاده از نخ دندان، مراجعه به دندانپزشک و غیره.

از غذاهای خیلی سفت یا خیلی چسبنده که می توانند به پروتز آسیب برسانند، خودداری کنید.

دندان های خود را ساییده و ناخن های خود را با تاج نجوید.

اگر تاج از جای خود خارج شود، دندانپزشک می تواند آن را در جای خود قرار دهد، مشروط بر اینکه دندان و پروتز در شرایط عالی قرار داشته باشند. در غیر این صورت بهتر است یک تاج جدید بسازید.

روکش دندان درمان ایده آلی برای محافظت از دندان ضعیف شده است. هم از نظر زیبایی و هم کاربردی، در چندین متریال موجود است. حتی اگر نصب این پروتز محدود باشد، می توان با مراقبت از آن دوام آن را افزایش داد.

برای رزرو نوبت جهت ترمیم تاج دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search