بلیچینگ دندان چیست؟

سفید کردن دندان چیست؟ انواع آن چیست؟

سفید کردن دندان یکی از درمان های زیبایی دندان است که برای بهبود ظاهر دندان افراد استفاده می شود. دندان ها به دلایل مختلف رنگ سفید خود را از دست می دهند و تغییر رنگ جزئی یا کامل ایجاد می شود. این فرآیند را می توان به صورت حرفه ای توسط دندانپزشکان و یا با روش های سفید کننده خانگی انجام داد. اگرچه این روش که از نظر زیبایی اعمال می شود، ایمن تلقی می شود، اما ممکن است به دلیل اثرات خورنده مواد مورد استفاده، خطراتی نیز داشته باشد. در عین حال، ممکن است برای همه قابل اجرا نباشد زیرا اثرات آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان ها به دندان ها اجازه می دهد تا رنگ سفید خود را که به مرور زمان محو شده است، به دست آورند. میزان سفید شدن دندان بسته به ساختار دندان و مواد اعمال شده متفاوت است. سفید کردن دندان یک روش اختیاری است و بستگی به خواسته فرد دارد. مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن یا کاربامید اغلب به عنوان محصولات سفید کننده استفاده می شود، چه حرفه ای و چه غیر حرفه ای. با این حال، میزان این مواد شیمیایی در بین محصولات متفاوت است. این مواد که سفید کننده نام دارند از طریق لایه مینای دندان جذب می شوند و به عاج دندان که کمی نرمتر از مینای دندان است می رسند و رنگ های تیره را روشن می کنند..

چرا دندان ها سفیدی خود را از دست می دهید؟

لکه های تیره ممکن است به دلایل مختلف روی مینای دندان ظاهر شوند. این لکه ها می توانند در داخل یا خارج از مینای دندان ایجاد شوند. لکه های داخل مینای دندان را لکه های داخلی می گویند. گاهی اوقات لکه های داخلی ممکن است در دوران کودکی و قبل از بیرون آمدن دندان ها از لثه اتفاق بیفتد. علاوه بر این، لکه ها ممکن است به دلیل مصرف آنتی بیوتیک، سطوح بالای قرار گرفتن در معرض فلوراید و نازک شدن مینای دندان به دلیل افزایش سن باشد. لکه های خارجی بیرون دندان هستند. اینها به دلیل قرار گرفتن در معرض محیط با تغییر رنگ مینای دندان رخ می دهد. از دست دادن سفیدی دندان ها از بیرون می تواند به دلایل زیادی ایجاد شود. مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها به ویژه قهوه و چای، استفاده از تنباکو، افزایش سن و استفاده از برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها و شیمی درمانی موثر است.

انواع سفید کردن دندان چیست؟

اگرچه راه حل های حرفه ای توسط دندانپزشکان برای سفید کردن دندان ها ارائه می شود، اما ممکن است افراد بخواهند خود لکه های کوچک را سفید کنند. نتایج سفید کردن تقریبا تا دو هفته پس از سفید شدن به طور کامل قابل مشاهده نخواهد بود.

محصولات سفید کننده

محصولات سفید کننده به شکل خمیر دندان سفید کننده و دهان شویه موجود می باشد. محصولات سفید کننده ممکن است حاوی کاربامید یا پراکسید هیدروژن باشند. با این حال، این مواد به اندازه برنامه های سفید کننده حرفه ای غلیظ نیستند. در عین حال، ممکن است فلوراید برای به حداقل رساندن آسیب به دندان ها اضافه شود.

برای کسب اطلاعات در مورد طراحی لبخند و بهره مندی از خدمات معاینه ما می توانید به کلینیک ما مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید

کیت های سفید کننده دندان های خانگی

کیت های سفید کننده خانگی به صورت ژل یا خمیر موجود است. این محصولات حاوی مواد شیمیایی کمتری نسبت به محصولات حرفه ای هستند. بنابراین با کاربردهای بیشتر می توان به سفیدی دست یافت. با این حال، این محصولات به اندازه کاربردهای دندانپزشکی در درازمدت موثر نیستند.

سفید کردن دندان های حرفه ای

مواد شیمیایی استفاده شده توسط دندانپزشکان حاوی مقادیر زیادی کاربامید و پراکسید هیدروژن است. این مواد شیمیایی با استفاده از دندانپزشک حرفه ای برای اثر سریع و طولانی تر مورد استفاده قرار می گیرند. سفید کردن دندان های حرفه ای بسته به میزان لکه ممکن است به چندین جلسه نیاز داشته باشد. سفید کردن دندان های حرفه ای شامل شستشوی دندان ها با محلول پراکسید هیدروژن قوی به مدت 20 تا 30 دقیقه است. پس از برخی کاربردها، لیزر را می توان بر روی ماده شیمیایی اعمال کرد تا ماندگاری بیشتر شود.

آیا سفید کردن دندان بی خطر است؟

سفید کردن دندان در صورت استفاده صحیح می تواند ایمن در نظر گرفته شود. این روشی است که اگر توسط دندانپزشک حرفه ای انجام شود و توصیه ها رعایت شود، ایمن تلقی می شود. شایع ترین حالت بعد از عمل حساسیت است. حساسیت به سفید کردن بیش از یک یا دو روز طول نمی کشد، اما در برخی موارد ممکن است تا یک ماه نیز ادامه داشته باشد. اما خطرات رایج گزارش شده در مورد سفید کردن دندان شامل افزایش حساسیت دندان و تحریک خفیف لثه است. میزان این عوارض به طور مستقیم با غلظت ماده سفید کننده پراکسید، مدت زمان درمان و ترکیب غیر سفید کننده محصول مورد استفاده در ارتباط است. حساسیت دندان معمولا در طول درمان رخ می دهد و ممکن است چند روز طول بکشد. تحریک لثه در عرض یک روز پس از درمان شروع می شود و ممکن است چند روز ادامه یابد.

عوارض سفید کردن دندان چیست؟

شایع ترین عارضه جانبی روش های سفید کردن دندان، حساسیت موقت دندان است. پراکسید هیدروژن مورد استفاده در محصولات سفید کننده یکی از بزرگترین دلایل این حساسیت است. هنگامی که دندان ها سفید می شوند، لثه ها باید در طول درمان محافظت شوند تا عوارض جانبی کاهش یابد. اما در هنگام مصرف محصولات سرد و گرم، ممکن است حساسیتی به شکل گزگز در دندان ها ایجاد شود. برخی از ساینده ها در صورت استفاده زیاد یا طولانی مدت می توانند به مینای دندان آسیب بزنند. عوارض جانبی در عرض 48 ساعت پس از عمل کاهش می یابد. با این حال، در موارد نادر، اگر علائم ادامه یافت یا شدیدتر شد، باید با دندانپزشک تماس گرفت.

آیا روش های طبیعی سفید کردن دندان مضر هستند؟

روش های طبیعی سفید کردن دندان برای افراد ایمن بودن آنها تایید نشده است. محصولات طبیعی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شوند می توانند باعث تحریک جدی لثه شوند. همچنین می تواند باعث ضعیف شدن تدریجی مینای دندان و از بین رفتن آن شود. هنگامی که این لایه محافظ ضروری از بین برود، دندان ها در برابر حفره ها آسیب پذیرتر خواهند بود و در آینده بیشتر مستعد لکه شدن خواهند بود. بسیاری از مواد سفید کننده دندان خانگی فقط می توانند دندان ها را یک یا دو درجه روشن کنند. با این حال، اگر مینای دندان در نتیجه استفاده نادرست کنده شود، ممکن است لکه های دندان افزایش یابد و مشکلات جدی دهان و دندان ایجاد شود.

اثر سفید کننده دندان چقدر دوام دارد؟

اثرات سفید کننده موقتی است و می تواند از چند ماه تا 3 سال ادامه داشته باشد. اگر فردی انتخاب کند که دندان های خود را به صورت حرفه ای در مطب دندانپزشکی سفید کند، نتایج می تواند تا یک سال یا حتی بیشتر با مراقبت مناسب باقی بماند. استفاده منظم از محصولات تیره رنگ مانند قهوه، چای یا تنباکو ممکن است باعث زرد شدن مجدد دندان ها در مدت زمان کوتاه تری شود. همین امر در مورد غذاهای بسیار رنگارنگ یا اسیدی مانند میوه یا سس گوجه فرنگی نیز صدق می کند. دندان ها را باید به طور مرتب در طول روز مسواک زد و از آنها مراقبت کرد. برای طولانی ترین نتیجه، توصیه های دندانپزشک باید رعایت شود.

بیشتر بدانید: قبل و بعد جرم گیری دندانقیمت جرم گیری دندان در تهرانقیمت لمینت دندان طرح لبخندهزینه لمینت سرامیکی دندان در تهران

آیا هر فردی می تواند دندان های خود را سفید کند؟

سفید کردن دندان برای اکثر بزرگسالان مناسب است. با این حال، برخی شرایط خاص ممکن است امنیت این فرآیند را محدود کند. مخصوصاً دوران بارداری و شیردهی ایجاب می کند که از مواد شیمیایی که برای سفید کردن استفاده می شود، استفاده نشود. جدای از این، افرادی که دندان ها و لثه های حساس و دندان های ترک خورده دارند برای سفید کردن دندان مناسب نیستند. در عین حال، فرآیند سفید کردن نمی تواند پرکننده ها و تاج ها را سفید کند. دندانپزشک باید تصمیم بگیرد که آیا فرد برای سفید کردن دندان مناسب است یا خیر و در صورت لزوم باید اقدامات احتیاطی انجام شود.

آیا تاثیر سفید کردن دندان برای همه یکسان است؟

نتایج فرآیند سفید کردن دندان ها به ویژگی های دندانی فرد بستگی دارد. با این حال، میزان استفاده از مواد شیمیایی در حین سفید کردن حرفه ای دندان و تعداد جلسات قابل تغییر است. هدف دستیابی به سفیدترین دندان های ممکن برای هر دندان است. با این حال، در این مرحله، هدف آسیب رساندن به دندان ها و سلامتی نیست. در عین حال، سبک زندگی فرد ممکن است در کوتاه مدت بر ماندگاری اثرات سفید کننده تأثیر بگذارد. با این حال، گرفتن حداکثر اثر ممکن است با روش های سفید کننده خانگی امکان پذیر نباشد. حداکثر سفیدی را می توان با ترسیم یک طرح شخصی با خدمات ارائه شده توسط دندانپزشکان به دست آورد. در موارد نادر، ممکن است نتایج حاصل نشود زیرا عوامل سفید کننده نمی توانند به دندان های فرد نفوذ کنند.

برای افرادی که از رنگ دندان های خود راضی نیستند، مهم است که با دندانپزشک مشورت کنند تا مشخص شود که آیا آنها برای سفید کردن دندان مناسب هستند یا خیر. در غیر این صورت، عوارض جانبی نامطلوب ممکن است رخ دهد.

برای کسب اطلاعات در مورد طراحی لبخند و بهره مندی از خدمات معاینه ما می توانید به کلینیک ما مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search