درمان تغییر رنگ دندان

خلاص شدن از شر دندان های زرد

همه آرزوی داشتن یک لبخند سفید زیبا را دارند. از نظر جامعه شناختی، این تمایل به داشتن دندان های سفید بدون شک با این باور مرتبط است که تمیزی و بهداشت خوب دندان ها سفیدی را تضمین می کند. اما از دیدگاه بیولوژیکی، خلاص شدن از شر دندان های زرد همیشه آسان نیست. همه چیز به علت تغییر رنگ بستگی دارد. امروزه روش های زیادی برای درمان زردی دندان یا از بین بردن لکه زرد از روی دندان دائمی وجود دارد.

 

چرا دندان هایم زرد است؟

اول از همه، دو ایده از پیش تعیین شده وجود دارد که باید روشن شود :

از یک طرف، رنگ دندان ها برای هر فردی متفاوت است و از هر 20 نفر فقط 1 نفر دارای دندان های طبیعی سفید هستند. برخی دیگر دارای دندان هایی هستند که از سفید مایل به زرد تا زرد متغیر است.

از طرف دیگر، مربوط به نکته اول، فردی با دندان های زرد لزوماً بهداشت دهان و دندان ضعیفی ندارد. علل ممکن است داخلی (داشتن دندان های زرد به طور طبیعی) یا خارجی (عوامل خارج از فرد) باشد.

 

در اینجا فهرستی غیر جامع از علل زردی دندان ها آورده شده است:

تغییر رنگ زرد ذاتی : دندان‌های فرد ممکن است زردتر از حد معمول باشد زیرا مادرش از داروهایی استفاده می‌کرد که عاج را در دوران بارداری یا شیردهی لکه دار می‌کردند. همچنین ممکن است در اوایل دوران کودکی توسط درمان های آنتی بیوتیکی آلوده شده باشد (به ویژه مولکول تتراسایکلین، که اکنون برای زنان باردار و شیرده و کودکان خردسال ممنوع است).

 

تغییر رنگ خارجی : تنباکو، برخی از نوشیدنی ها (قهوه، چای)، برخی از غذاها (شیرینی های با رنگ مصنوعی، شیرین بیان)، فرسایش دندان ، بهداشت نامناسب دندان، که باعث تکثیر پلاک باکتریایی و تبدیل شدن به تارتار می شود همچنین و سن، که مینای دندان را نازک و فرسایش می کند. همه اینها دلایلی است که باعث می شود دندان ها به مرور زمان زردتر شوند.

 

 

 برای جلوگیری از زرد شدن دندان های خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

وقتی دندان های زرد دارید چه باید کرد؟ مراجعه به دندانپزشک اولین قدم برای سفید کردن دندان‌هایتان است: تلاش برای رفع مشکل خودتان با محصولات سفیدکننده معمولاً چیز زیادی را حل نمی‌کند. دندانپزشک شما ممکن است بسته به موقعیت شما و علت زرد شدن دندان ها راه حل های مختلفی را توصیه کند:

 

تمیز کردن تارتار : اگر دندان‌های شما به دلیل تکثیر پلاک باکتریایی و تارتار زرد شده است، دو بار تمیز کردن تارتار در سال باعث براق شدن دندان‌های شما می‌شود.

سفید کردن دندان : توسط دندانپزشک شما انجام می شود و برای همه بیماران قابل اجرا نیست و ماندگاری آن موقتی است.

روکش های دندانی : این استفاده از لایه های سفید کننده بر روی شکل دندان های شما برای پوشاندن لکه های زرد است.

از بین بردن لکه های تیره برروی دندان

گرایش‌ها می‌آیند و می‌روند، اما برخی استاندارد های زیبایی باقی می‌مانند: داشتن لکه ‌های سیاه روی دندان ‌ها ناخوشایند در نظر گرفته می‌شود. این بسیار ناعادلانه است، زیرا لکه های سیاه کوچک روی دندان ها لزوماً به بهداشت نامناسب دهان و دندان مربوط نمی شود. ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد. خوشبختانه در حال حاضر راه هایی برای از بین بردن این لکه های زشت وجود دارد.

 

چرا لکه های سیاه روی دندان هایم وجود دارد؟

انتظار می رود دندان ها رنگ اصلی خود را که توسط عاج داده می شود در طول زندگی خود حفظ کنند. عاج در سطح تاج دندان (بخشی از دندان که بالای خط لثه امتداد دارد) با مینای دندان پوشیده شده است. مینای دندان یک ماده معدنی است و سخت ترین ماده در بدن ما است، حتی سخت تر از استخوان. از نظر تئوری، مینای دندان باید شفاف بماند. با این حال، ممکن است به دلایل مختلف لکه دار شود. آنها همچنین می توانند انباشته شوند که این پدیده را بدتر می کند.

بیشتر بدانید:قیمت لمینت دندان طرح لبخند –هزینه لمینت سرامیکی دندان در تهران –بهترین لمینت دندان در تهرانكامپوزيت ونير

آلوده شدن با مواد غذایی

لکه های سیاه روی دندان ها اغلب در اثر مصرف غذا ایجاد می شوند. برخی از غذاها و نوشیدنی ها حاوی موادی هستند که به مرور زمان مینای دندان را لکه دار می کنند. اینها عبارتند از قهوه، چای، شیرینی ها و غذاهای حاوی رنگ های شیمیایی، آب میوه های رنگی و شیرین بیان. هر چه این مواد بیشتر مصرف شوند، خطر جوش های سر سیاه بیشتر می شود.

 

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر دندان ها به طور کامل و موثر مسواک نشوند، لکه های سیاه نیز ممکن است ایجاد شوند. از یک طرف، آنها با تارتار دندانی مرتبط هستند که در نتیجه معدنی شدن پلاک باکتریایی در طول روزها ایجاد می شود. از سوی دیگر، باکتری‌ها تکثیر می‌شوند و از کربوهیدرات‌های تامین‌شده توسط رژیم غذایی شما تغذیه می‌کنند و حفره‌هایی ایجاد می‌کنند که مشخصه آن‌ها ظاهر شدن نقاط سیاه کوچک روی دندان‌ها است. فقط مراجعه به دندانپزشک برای درمان حفره و برداشتن جرم می تواند این وضعیت را معکوس کند. البته از این پس باید بهداشت کامل دهان و دندان را رعایت کنید.

 

سن

در سنین پایین و همچنین در سنین بالا: برخی از نوزادان از ملانودنتیا نوزادی رنج می برند، بیماری که مینای دندان را از بین می برد و باعث سیاه شدن آنها می شود. در صورت عدم درمان، دندان برای همیشه از بین می رود. کودکان و نوجوانانی که عاشق شیرینی جات هستند و قبل از خواب مسواک زدن را فراموش می کنند از “حفره های گسترده” شکایت دارند. مشخصه آنها نوعی نخ سیاه است که در اطراف دندان و چند دندان پخش می شود. در این مورد، مداخله دندانپزشک ضروری است. در نهایت، دندان‌های افراد مسن اغلب لکه‌دار می‌شوند، زیرا مینای آن‌ها در طول سال‌ها نازک شده و فرسوده می‌شود. همچنین برخی داروها می توانند باعث ایجاد لکه های سیاه یا خاکستری روی دندان ها شوند.

 

چگونه لکه های سیاه را از روی دندان های خود پاک کنید؟

امروزه تکنیک های مختلفی برای از بین بردن لکه های سیاه روی دندان ها وجود دارد. همه چیز به علت بستگی دارد:

در صورت وجود حفره، دندانپزشک شما باید با توجه به شدت حفره، این حفره را درمان کرده و دندان را با درمان مناسب ترمیم کند.

اگر دندان‌های شما به‌طور جبران‌ناپذیری توسط غذا یا تنباکو لکه‌دار شده است، دندانپزشک شما ممکن است تارتار را از بین ببرد و سپس روش‌های مختلفی را برای سفید کردن دندان‌هایتان توصیه کند: سفید کردن دندان ، روکش‌های دندانی یا روکش، بسته به شرایط شما.

چند نکته برای سفید نگه داشتن دندان ها

چه کسی رویای لبخند روشن، سفید و هالیوودی را در سر نمی پروراند؟ چند نکته برای سفید نگه داشتن دندان ها و جلوگیری از ایجاد لکه وجود دارد.

 

به تغذیه خود توجه کنید

دندان ها اغلب در نتیجه خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی مواد رنگ ساز هستند، زرد یا لکه می شوند، موادی که رنگدانه های رنگی را روی مینای دندان یا روی عاج از طریق مینای فرسایش یافته رسوب می کنند. این عارضه می تواند ناشی از قهوه، چای، برخی ادویه ها (کاری)، شیرین بیان، غذاهای حاوی رنگ مصنوعی خوراکی و غیره باشد. اعمال می شود. بنابراین، یک راه حل برای داشتن دندان های سفید، محدود کردن مصرف آنها تا حد امکان است! بهتر است برای حفظ رنگ طبیعی دندان هایتان، پس از خوردن سریع آن ها را مسواک بزنید.

 

از عواملی که شرایط را تشدید می کنند اجتناب کنید

استعمال دخانیات زردی و لک شدن دندان ها را تشدید می کند. بنابراین، اگر می خواهید لبخندی درخشان داشته باشید (و کل بدنتان بهتر شود!) توصیه می شود سیگار را ترک کنید. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که می تواند به رنگ طبیعی دندان شما آسیب برساند، از جمله فلوراید اضافی. فلوراید از مینای دندان در برابر حفره ها محافظت می کند، بنابراین بهتر است از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. با این حال، گاهی اوقات ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند: فلوراید بیش از حد دندان های شما را لکه دار می کند. قبل از مصرف قرص های فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی، از میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی و نمک غذای خود مطلع شوید.

 

 

بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید

هنگامی که پلاک با باکتریایی و تارتار پوشانده می شود، دندان ها زرد می شوند.

بهترین راه برای داشتن دندان های سفید زیبا:

برای جلوگیری از آسیب رساندن به لثه ها، دندان های خود را حداقل دو بار در روز به مدت حداقل دو دقیقه با یک مسواک نرم و یک خمیر دندان حاوی بی کربنات مسواک بزنید.

دو بار در هفته خمیر دندان خود را با یک محصول سفید کننده حاوی موادی که با لکه های سیاه روی دندان مبارزه می کند جایگزین کنید.

از نخ دندان ویا یک مسواک بین دندانی برای تمیز کردن پلاک باکتریایی بین دندان های خود استفاده کنید.

 

جرم گیری دندان دو بار در سال

فراموش نکنید که دندان های خود را دو بار در سال نزد دندانپزشک خود تمیز کنید! این کار سفیدی لبخند شما را باز می گرداند، از شما در برابر پوسیدگی و التهاب لثه محافظت می کند و دندانپزشک شما می تواند راه حل های دیگری را برای سفیدی طولانی مدت دندان ها توصیه کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search