ترمیم پوسیدگی دندان در تهران

دندان درد را می توان به عنوان احساس ناراحتی روی دندان یا اطراف آن تعریف کرد. باید آگاه باشید زیرا این وضعیت اغلب می تواند نشانه ای از مشکل دندان یا لثه باشد. بنابراین دندان درد را می توان مشکلی دانست که هرگز نباید از آن غافل شد. دندان درد ممکن است در نتیجه نادیده گرفتن علل قابل درمان مانند پوسیدگی دوره شدیدتری داشته باشد.

علل دندان درد چیست؟

دندان درد علامتی است که می تواند به دلیل بسیاری از بیماری های زمینه ای رخ دهد. در بین همه این دلایل، شرایطی مانند پوسیدگی دندان، التهاب در ساختار داخلی دندان، آبسه، بدتر شدن یکپارچگی دندان، بیماری های لثه و حساسیت دندان شایع تر است:

بیماری های لثه عفونت این ساختارها توسط میکروارگانیسم های مختلف را توصیف می کنند. به خصوص اگر بیماری به نام ژنژیویت ایجاد شود، ممکن است التهاب در لثه ها ایجاد شود و این ساختارها قرمز و ادموز به نظر برسند. اگر بیماری های لثه به درستی درمان نشود، ممکن است به مرور زمان منجر به تحلیل استخوان و آسیب لثه شود. به هم خوردن یکپارچگی لثه، تکثیر باکتری ها در این نقاط را تسهیل می کند.

پوسیدگی دندان، فرسایش و پوسیدگی در لایه مینای دندان که قسمت خارجی دندان است را توصیف می کند. شایع ترین علت دندان درد است. پلاک‌ها که ساختارهای چسبنده‌ای هستند که توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند، به دلایلی مانند اسید ایجاد شده توسط باکتری‌ها که از ذرات قندی که از طریق غذا خورده شده و در دهان جمع می‌شوند تغذیه می‌کنند، تشکیل می‌شوند. محیط اسیدی ایجاد شده در طول این فعالیت متابولیکی باکتری ها باعث ضعیف شدن و آسیب مینای دندان می شود. با گذشت زمان، این آسیب پیشرفت کرده و با تشکیل حفره هایی به نام کاویتاسیون پایان می یابد. پوسیدگی در ابتدا بدون درد است، اما اگر از دست دادن دندان تا قسمت میانی دندان پیشرفت کند، ممکن است باعث شکایت از حساسیت شود.

پالپیت زمانی رخ می دهد که از دست دادن دندان به لایه های داخلی دندان پیش می رود. این لایه داخلی که شامل ساختارهای عصبی نیز می شود، منطقه ای غنی از رگ های خونی است. التهاب ایجاد شده در این قسمت ممکن است باعث افزایش فشار داخل دندان و در نتیجه شکایات مختلفی شود.

ضربه های وارده به ناحیه دهان شرایطی هستند که می توانند باعث تخریب یکپارچگی دندان شوند. در این موارد، افراد ممکن است در حین اعمالی مانند گاز گرفتن یا جویدن احساس درد شدید کنند. دندان آسیب دیده ممکن است به گرما، سرما، غذاهای شیرین و ترش نیز حساس شود.

برای اطلاعات در مورد ترمیم پوسیدگی دندان در تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

آبسه دندان به تجمع باکتری در ریشه دندان به دلیل شرایطی مانند حفره های درمان نشده یا پالپیت اشاره دارد. عفونت ایجاد شده در حفره داخلی ریشه دندان سعی می شود از ناحیه ای که نوک ریشه دندان قرار دارد حذف شود. در طول این تخلیه، فرد ممکن است احساس درد ناگهانی کند. سطح تورم و درد آبسه های درمان نشده ممکن است در طول زمان افزایش یابد.

حرکات برخی از دندان ها ممکن است توسط ساختارهای دیگر در دهان محدود شود. در چنین مواردی دندان هایی که بی حرکت و نهفته می مانند نمی توانند به موقعیت مناسب خود در دهان برسند. این شرایط که دندان ها گیر می کنند اغلب در ساختارهایی به نام دندان عقل رخ می دهد. در مواردی که استخوان فک برای این دندان های اضافی کافی نیست، ممکن است دندان عقل در داخل لثه ثابت بماند.

علائم دندان درد چیست؟

سایر شکایات ناشی از دندان درد ممکن است سیر بسیار متغیری از فردی به فرد دیگر داشته باشد. در حالی که این درد ممکن است به طور متناوب در برخی افراد رخ دهد، ممکن است در برخی دیگر به طور مداوم ادامه یابد. علائمی که ممکن است با دندان درد رخ دهد به شرح زیر است:

ادم و درد ضربان دار در ناحیه دندان یا لثه،

حس داغ بودن ناحیه ،

درد شدید هنگام گاز گرفتن یا جویدن،

ناراحتی و حساسیت اطراف دندان،

ایجاد درد و حساسیت به نوشیدنی های سرد و گرم

چه چیزی برای دندان درد مفید است؟

در صورت وجود دندان درد، تعیین علت زمینه ای برای از بین بردن این ناراحتی بسیار مهم است. در حالی که دندان درد ناشی از تحریک خفیف را می توان با کاربردهای ساده ای مانند غرغره کردن با آب نمک به دست آورد، دندان درد ناشی از بیماری های جدی نیاز به مداخله دندانپزشک دارد. به خصوص در صورت وجود شکایاتی که به مدت 1 تا 2 روز ادامه دارد، توصیه می شود دندانپزشکی رفته و درمان های لازم را دریافت کنید. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با آگاهی و توصیه پزشک خود در برابر دندان درد انجام دهید:

بیشتر بدانید: دندانپزشک زیبایی  جرم گیری دندان چیست؟  قیمت اصلاح طرح لبخند  دندانپزشكي در شرق تهران

غرغره آب نمک

بسیاری از افرادی که از دندان درد رنج می برند ترجیح می دهند برای کنترل این وضعیت ابتدا با آب نمک غرغره کنند. آب نمک یک ضد عفونی کننده طبیعی است و همچنین به تمیز کردن باقی مانده های غذا بین دندان ها کمک می کند. هنگام غرغره کردن با آب نمک، التهاب در زخم‌های دهان کاهش می‌یابد. برای این کاربرد کافی است با مخلوطی که با افزودن مقداری چایخوری نمک به یک لیوان آب تهیه شده است غرغره کنید.

برای اطلاعات در مورد ترمیم پوسیدگی دندان در تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

برنامه های کاربردی سرما

استفاده از سرما در ناحیه درد می تواند یک رویکرد موثر باشد، به خصوص زمانی که علت اصلی آن ضربه باشد. در هنگام استفاده سرما، رگ های خونی در ناحیه مربوطه به دلیل کاهش دما باریک می شوند. به این ترتیب احساس درد اندکی کاهش پیدا می کند.

سیر

سیر غذایی است که هزاران سال است که به دلیل کمک های مختلف به سلامتی، هم در دستور العمل های طب سنتی گنجانده شده است. سیر به از بین بردن باکتری های مضری که باعث تشکیل پلاک روی دندان می شوند کمک می کند و همچنین می تواند احساس درد را تسکین دهد. در برنامه های کاربردی برای شکایات دندان درد، سیر را رنده یا خرد می کنند تا به قوام خمیر برسد. سپس روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند سیر خام را مستقیماً بین دندان های آسیب دیده بجوند.

میخک

میخک نیز مانند سیر یکی دیگر از داروهای طبیعی است که سال هاست برای درمان دندان درد استفاده می شود. روغن موجود در میخک می تواند به کنترل احساس درد و کاهش التهاب در آن ناحیه کمک کند.

پونه کوهی

آویشن یکی دیگر از گیاهان دارویی است که دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی بسیار قوی است. نباید فراموش کرد که اگر این کاربردها با روغن گیاهان انجام می شود، باید آن را با آب رقیق کرده و با یک پد پنبه ای روی ناحیه آسیب دیده بمالید. روغن آویشن را می توان با ریختن یک قطره در یک لیوان آب به عنوان غرغره نیز استفاده کرد.

چگونه درد دندان را تسکین دهیم؟

پس از مراجعه به دندانپزشکان با شکایت از دندان درد، ابتدا باید علت اصلی این وضعیت مشخص شود. با تشخیص صحیح، دندانپزشکان مداخله مناسب را از طریق داروها و روش های مختلف دندانپزشکی انجام می دهند. در محدوده درمان دارویی، ابتدا از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کنترل شکایات درد استفاده می شود. در مورد دندان درد شدیدتر می توان بلوک عصبی ناحیه ای را انجام داد. داروهای آنتی بیوتیک و محلول های مختلف مراقبت از دهان نیز ممکن است در نسخه دندان درد ناشی از عفونت باکتریایی گنجانده شود.

در برخی موارد، علت زمینه ای دندان درد را می توان با روش های مختلف دندانپزشکی علاوه بر درمان دارویی درمان کرد. در موارد کاویتاسیون ناشی از پوسیدگی دندان، ناحیه آسیب دیده روی دندان تمیز می شود و سپس با استفاده از پر کردن با مواد مختلف بسته می شود. اگر مشخص شود که دندان درد ناشی از پالپیت پیشرفته است، ممکن است روش درمان ریشه در نظر گرفته شود.

دلایل متعددی برای دندان درد وجود دارد. بنابراین شکایت دندان درد را نباید نادیده گرفت. در موارد شروع ناگهانی و یا در مواردی که درد در مدت کوتاهی فروکش نمی کند، توصیه می شود با مراکز بهداشتی درمانی تماس گرفته و از دندانپزشکان متخصص حمایت کنید.

عادات غذایی ناسالم، که امروزه به طور فزاینده ای رایج شده است، پوسیدگی دندان را نیز به طور گسترده ای گسترش می دهد. به ویژه مصرف قند، کربوهیدرات و غذاهای اسیدی و رعایت نکردن بهداشت دندان باعث پوسیدگی سریع دندان های ما می شود. پس چگونه باید از سلامت دندان خود محافظت کنیم؟ چه پیشرفت هایی در درمان پوسیدگی وجود دارد؟ دکتر سیمین برنگی  به سوالاتی در مورد حفره های دندانی شما پاسخ می دهد…

پوسیدگی دندان چیست؟ چگونه رخ می دهد؟

برخی از باکتری ها در دهان ما قند و کربوهیدرات هایی را که از غذا دریافت می کنیم به اسید تبدیل می کنند. این اسیدها مواد معدنی روی سطح دندان را از بین می برند و سوراخ هایی ایجاد می کنند که در ابتدا کوچک هستند اما به سرعت رشد می کنند. به عبارت دیگر، پوسیدگی دندان در اثر فرسایش لایه مینای دندان توسط اسید اتفاق می افتد.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

افرادی که به طور منظم مسواک نمی زنند و مراقبت از دهان خود را انجام نمی دهند، کسانی که در رژیم غذایی خود بر روی کربوهیدرات ها و شکر تمرکز می کنند، کسانی که شب ها بدون مسواک زدن به رختخواب می روند و کسانی که بیش از حد غذاهای اسیدی مصرف می کنند در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چه باید کرد؟

البته می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد. در اینجا باید به نکاتی توجه کرد. می توانیم این موارد را به صورت زیر خلاصه کنیم:

– دوری از غذاهای شیرین، اسیدی و حاوی کربوهیدرات در رژیم غذایی مان

– مسواک زدن حداقل دو بار در روز، ترجیحا بعد از هر وعده غذایی اصلی

– استفاده از وسایل کمکی مسواک زدن مانند نخ دندان و دهانشویه

– معاینه دندانپزشکی هر 6 ماه یکبار را از دست ندهید

در تغذیه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مواد غذایی که برای سلامت دندان مضر تلقی می شوند، مواد غذایی شیرین و اسیدی و موادی هستند که به دندان می چسبند و به راحتی تمیز نمی شوند. رژیم غذایی توصیه شده به شرح زیر است:

– اگر قرار است غذاهای شیرین، چسبناک یا اسیدی مصرف شود، باید در سه وعده غذایی اصلی مصرف شود و بعد از غذا مسواک زده شود.

– اگر در آن لحظه امکان مسواک زدن وجود نداشت، باید دهان را با آب شستشو داد و یا یک لیوان آب نوشید.

– غذاهای سفت مانند سیب و هویج را باید برای میان وعده ترجیح داد. زیرا این غذاها دندان ها را تمیز کرده و لثه ها را ماساژ می دهند.

پوسیدگی دندان چقدر شایع است؟

پوسیدگی دندان به خصوص در کشورهای در حال توسعه مانند کشور ما شایع تر است. دلایل اصلی این وضعیت این است که غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده صنعتی بیش از حد لازم وارد زندگی ما شده است و همچنین آموزش بهداشت دهان و دندان به اندازه کافی هم از خانواده و هم از مدارس دریافت نکرده ایم.

برای اطلاعات در مورد ترمیم پوسیدگی دندان در تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

عامل مهم دیگر این است که در گذشته مردم از شکر استفاده نمی کردند و غذاها را به شکل جامدتر بدون پختن زیاد مصرف می کردند. غذاهای سفت به طور طبیعی دندان ها را تمیز می کنند. در عصر کنونی ما، پوسیدگی دندان به دلیل غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده، نوشیدنی های با اسید بالا و کربوهیدرات های پخته و نرم که همیشه در دسترس ما هستند، بسیار رایج است.

برای  درمان پوسیدگی چیکار باید کرد؟

اولین کاری که در درمان پوسیدگی باید انجام داد، جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی و حفظ شادابی پالپ، یعنی دندان است. اولین مرحله از فرآیند تخریب سطح مینا، ضایعه لکه است. درمان های سنتی برای این ضایعات شامل استفاده موضعی فلوراید و بهبود بهداشت دهان و دندان است. اگر حفره‌ای روی سطح دندان یعنی مینای دندان ایجاد شده باشد، هدف این است که پوسیدگی را قبل از پیشرفت به سمت پالپ متوقف کرده و آن را با یک روش ساده یک جلسه پر کنید.

اگر پوسیدگی به سمت پالپ دندان پیش رفته باشد، کاری که باید انجام شود برداشتن بافت پالپ (معروف به برداشتن اعصاب دندان)، پر کردن کانال ها و پر کردن قسمت بالایی دندان است.

پوسیدگی دندان را می توان به سرعت و بدون درد با تکنولوژی امروزی و ابزارهای دندانپزشکی نسل جدید درمان کرد. اگر امروز را با زمان های قدیم مقایسه کنیم که گویی دندان ها در حال پوسیدگی برداشته می شدند، اکنون هدف ما این است که دندان را به عنوان سایر اعضای بدن خود ببینیم و سعی کنیم تا زمانی که ممکن است آن را در دهان خود نگه داریم. هدف ما به عنوان پزشک این است که با استفاده از جدیدترین دستگاه های تکنولوژی و بهترین مواد و با ترکیب دانش انباشته شده در طول سال ها بهترین کار را برای بیماران خود انجام دهیم.

برای اطلاعات در مورد ترمیم پوسیدگی دندان در تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search