بهترین متخصص عصب کشی

بهترین متخصص عصب کشی؛ درمان ریشه زمانی ضروری است که عصب یا رگ خونی در دندان در نتیجه پوسیدگی یا آسیب عفونی شود. عفونت می تواند از طریق کانال های ریشه دندان گسترش یابد. در نهایت می تواند باعث ایجاد آبسه شود.

درمان ریشه یک روش خاص و زمان بر است و ممکن است نیاز به چندین مصاحبه داشته باشد. اندودنتیست های متخصص در این نوع درمان در کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی در تهران نتیجه مطلوب را تضمین می کنند.

در اولین ویزیت پالپ عفونی برداشته می شود. هر آبسه موجود را نیز می توان تخلیه کرد. بنابراین کانال ریشه تمیز می شود و برای انسداد آماده می شود. یک پر کردن موقت برای زمان بهبود قرار داده می شود. در یک ویزیت دیگر دندان چک می شود. و اگر همه عفونت ها ناپدید شده باشند، برای همیشه مهر و موم می شود.

 کانال ریشه نام روش دندانپزشکی است که حفره های پالپ و ریشه دندان را تمیز می کند. دندان ها دارای یک لایه خارجی مینا، لایه دوم عاج و یک هسته داخلی نرم هستند که تا ریشه استخوان فک امتداد دارد. هسته حاوی پالپ دندان است که از اعصاب، عروق خونی و بافت همبند تشکیل شده است. هنگامی که پوسیدگی وارد هسته نرم می شود، پالپ می تواند ملتهب یا عفونی شود یا حتی نکروز (مرده) شود. یک کانال ریشه برای تمیز کردن حفره ها ضروری است.

درمان ریشه زمانی ضروری است که بافت پالپ دندان به دلیل پوسیدگی درمان نشده، نشت پرکردگی، ضربه، ترک یا بریدگی دندان عفونی یا مرده باشد. درمان شامل برداشتن پالپ عفونی و تمیز کردن کانال ریشه دندان و پر کردن فضای کانال با پرکننده‌های بافت دوست برای نجات دندان است.

– مهم است که ریشه به طور کامل پر شود تا از شکاف هایی که در آینده می توانند باعث ایجاد التهاب توسط باکتری ها شوند جلوگیری شود. ضروری است که درمان ریشه توسط متخصصین ریشه انجام شود تا از مشکلات بزرگتر در آینده جلوگیری شود.

دکتر سیمین برنگی بهترین متخصص عصب کشی در تهران میباشد برای رزو مشاوره تماس بگیرید

کانال ریشه چیست؟

کانال ریشه یک درمان برای پالپ دندان ملتهب، آلوده یا مرده است. پالپ دندان یک ماده نرم است که شامل عصب، عروق خونی و بافت همبند در وسط دندان است. محفظه پالپ بخش توخالی در وسط دندان است که پالپ را در خود جای می دهد و به کانال های ریشه امتداد می یابد که از طریق ریشه دندان تا استخوان اطراف امتداد می یابد.

برخی از ریشه ها دارای چندین کانال ریشه هستند، اما همه آنها حداقل یک کانال دارند. درمان ریشه دندان (RCT) و درمان ریشه صحیح ترین عبارات برای روشی است که عصب دندان را درمان می کند. ریشه دندان یک رشته دندانپزشکی است که بر روی پالپ و بافت هایی که ریشه دندان را تشکیل می دهند تمرکز دارد.

مشکل کانال ریشه را می توان توسط دندانپزشک عمومی یا اندودنتیست درمان کرد. اندودنتیست دندانپزشکی است که چندین سال پس از اتمام دوره دندانپزشکی تحت آموزش های تخصصی قرار گرفته است تا منحصراً روی کانال های ریشه تمرکز کند. درمان‌های ریشه می‌تواند توسط دندانپزشکان عمومی انجام شود، اما اگر دندان پیچیدگی خاصی داشته باشد یا برای بار دوم انجام شود، بیمار به متخصص ریشه ارجاع داده می‌شود. پالپ دندان در طول درمان ریشه استخراج می شود و تمام کانال ها و محفظه پالپ دندان برای جلوگیری از ورود باکتری ها پر شده و مسدود می شود.

تاج دندان پس از درمان ریشه باید به طور دائمی ترمیم شود و به بیمار اجازه دهد تا به طور معمول از دندان استفاده کند. این ترمیم در صورتی که با استفاده از تکنیک های صحیح انجام شود، می تواند سال ها و یا حتی مادام العمر به بیمار خدمت کند.

هدف اصلی دندانپزشکی حفظ سلامت دندان های بیمار و توانایی آنها برای جویدن طبیعی است.

گاهی اوقات، پالپ دندان در کانال ریشه ممکن است به دلیل تهاجم باکتری های ناخواسته ملتهب شود. در این صورت، بافت پالپ دندان باید برداشته شود، کانال ریشه تمیز و درمان شود، و فضای کانال با یک پرکننده مناسب بافت پر شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روز، درمان ریشه یا درمان ریشه بدون درد و سریع انجام می شود و بسته به وضعیت دندان در یک یا دو بار مراجعه به کلینیک ما قابل انجام است.

درمان ریشه (آندودنتیکس) برای نجات دندانی که به شدت آسیب دیده یا برای درمان عفونت یا پوسیدگی در مرکز دندان (سیستم کانال ریشه) استفاده می شود.

ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تمام تلاش خود را می کنیم تا طول عمر دندان های طبیعی بیماران را به حداکثر برسانیم. بنابراین هر زمان که بتوانیم درمان ریشه و در صورت لزوم لیزر را به جای کشیدن دندان پیشنهاد می کنیم.

در طول درمان ریشه، پالپ عفونی (بافت داخل دندان) برداشته می شود، کانال ضد عفونی می شود و سپس دندان با پر کردن مهر و موم می شود.

دکتر سیمین برنگی بهترین متخصص عصب کشی در تهران میباشد برای رزو مشاوره تماس بگیرید

چرا باید از درمان ریشه استفاده شود؟

بدون درمان ریشه، عفونت گسترش می یابد و کشیدن دندان ممکن است ضروری باشد. در حالی که برخی از بیماران ترجیح می دهند کشیدن دندان را انتخاب کنند، با این حال ترجیح داده می شود تا حد ممکن دندان های طبیعی را حفظ کنند.

چه زمانی درمان ریشه لازم است؟

 • پوسیدگی ناشی از عفونت پالپ دندان
 • عفونت پالپ ناشی از آسیب فیزیکی
 • پوسیدگی دندان در اطراف یک پر کردن قدیمی
 • التهاب ناشی از فشار زیاد روی دندان

همه اینها می تواند منجر به ناراحتی شدید و بافت لثه ملتهب و دردناک اطراف دندان شود که نشان می دهد مداخله فوری لازم است. در کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی، دندانپزشکان مجرب ما از آخرین تکنولوژی روز برای تضمین درمان حرفه ای بدون درد استفاده می کنند.

درمان ریشه روشی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود که طی آن پالپ دندان برداشته شده و با پر کردن جایگزین می شود. مراحل پردازش به شرح زیر است:

دکتر سیمین برنگی بهترین متخصص عصب کشی در تهران میباشد برای رزو مشاوره تماس بگیرید

عصب کشی

قبل از درمان، رادیوگرافی پانورامیک یا داخل دهانی برای بررسی کانال های ریشه گرفته می شود.

دندانپزشک دندان را از طریق تاج باز می کند و پالپ عفونی را خارج می کند. همانطور که تحت بی حسی موضعی انجام می شود، درمان کاملا بدون درد است.

دندانپزشک کانال ریشه را تمیز می کند و آن را گشاد می کند تا به راحتی پر شود.

در صورتی که درمان ریشه در چند جلسه انجام شود، دندانپزشک ممکن است دارو را در کانال تمیز شده قرار دهد تا باکتری‌های باقی‌مانده را از بین ببرد و سپس دندان با یک پر کردن موقت مهر و موم می‌شود.

در ویزیت بعدی دارو و پرکردگی موقت برداشته شده و پرکردن کانال ریشه گذاشته می شود.

در نهایت، دندانپزشک بسته به میزان آسیب، دندان را با پر کردن یا روکش می‌بندد.

دکتر سیمین برنگی بهترین متخصص عصب کشی در تهران میباشد برای رزو مشاوره تماس بگیرید

عوامل موثر بر طول عمر دندان درمان شده با کانال ریشه:

 • درمان ریشه باید توسط متخصص اندودنتیست انجام شود.
 • برای جلوگیری از نفوذ بیشتر باکتری به کانال ریشه، دندان درمان شده ریشه باید روکش شود
 • افراد پس از درمان ریشه باید مراقبت ویژه ای از دندان های خود داشته باشند و از خوردن غذاهای سفت بخصوص برای محافظت از ونیرهای دندانی در برابر آسیب خودداری کنند.

چه گزینه هایی پس از درمان ریشه وجود دارد؟

انسداد کانال ریشه و فیبر پست

در مواردی که دندان‌ها به شدت آسیب دیده‌اند، ممکن است نیاز به ارائه پشتیبانی اضافی برای نگه‌داشتن ایمن روکش در محل باشد، در این صورت «پر کردن کانال ریشه و پست فیبر» مورد نیاز است. به لطف پیشرفت های تکنولوژی، فیبر پست ها اکنون در برابر نور نیمه شفاف هستند و با روکشی که از مواد مشابه ساخته شده است، دندان کاملا طبیعی به نظر می رسد. روش درمان با فیبر پست زمانی که توسط متخصص و با استفاده از تجهیزات مناسب و تکنیک های مناسب انجام شود، در 15 تا 20 دقیقه تکمیل می شود.

بیشتربدانید:طراحی لبخند تهرانقیمت پرکردن دندانقیمت هر واحد کامپوزیت تهرانبهترین برند کامپوزیتطرح لبخند

آیا کانال ریشه درد دارد؟

درمان ریشه ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما با فناوری امروزی، معمولاً تفاوت زیادی با پر کردن عمیق ندارد. در طول عمل هیچ دردی وجود نخواهد داشت زیرا دندانپزشک شما از بی حسی موضعی برای بی حس کردن دندان و لثه های اطراف استفاده می کند تا احساس راحتی کنید. هنگامی که دندانپزشک حفره را تمیز می کند، محفظه پالپ را ضد عفونی می کند و سپس آن را پر می کند، دهان شما بی حس می شود.

بیمار ممکن است چندین روز پس از درمان ریشه دندان درد خفیفی را تجربه کند که ممکن است در هنگام فشرده کردن دندان درمان شده به درد کشیده شود. این بسیار طبیعی است و مدت کوتاهی پس از درمان ناپدید می شود.

 • اشعه ایکس برای شناسایی مشکل انجام می شود
 • برای از بین بردن حسی که دندان و بافت های اطراف آن احساس می شود، باید بی حسی موضعی انجام شود.
 • پوسیدگی دندان برداشته می شود و دسترسی به پالپ دندان در کانال ریشه ایجاد می شود
 • لایه های عاج عفونی در کانال ریشه برداشته می شود.
 • سپس کانال ریشه برای حذف باکتری ها ضد عفونی می شود.
 • یک ضد عفونی کننده استفاده می شود و مدتی در کانال نگه داشته می شود تا از ریشه کنی باکتری های باقی مانده اطمینان حاصل شود و یک پرکننده موقت اعمال می شود.
 • در ویزیت دوم، قبل از ترمیم دائمی دندان، مجدداً تمیز کردن کانال ریشه انجام می شود.

چه زمانی درمان ریشه لازم است؟

کانال ریشه زمانی انجام می شود که قسمت داخلی نرم دندان که پالپ نامیده می شود، زخمی، ملتهب یا عفونی شود. تاج دندان، قسمت قابل مشاهده بالای لثه، می تواند دست نخورده باقی بماند حتی اگر پالپ مرده باشد. برداشتن پالپ آسیب دیده یا عفونی بهترین راه برای حفظ ساختار دندان است.

چگونه بافت پالپ در کانال ریشه ملتهب یا عفونی می شود؟

اسیدهای تولید شده توسط باکتری هایی که سطح دندان را مستعمره می کنند، مینا و عاج دندان را از بین می برند و منجر به پوسیدگی دندان می شوند. بدون درمان اولیه، باکتری ها می توانند به بافت های پودری دندان مهاجرت کرده و باعث التهاب کانال ریشه شوند.

چگونه دندان عفونی را تشخیص دهیم؟

اگر بیمار خود به خود درد و حساسیت به لمس را تجربه کند، یا در اثر محرک خارجی، مانند دمای شدید و جویدن، بیمار دچار التهاب یا شروع التهاب شده باشد. علائم دیگری مانند تغییر رنگ بیش از حد دندان نیز می تواند نشان دهنده التهاب باشد. عفونت پیشرفته، دویدن در طول ریشه، می‌تواند باعث ایجاد آبسه شود که می‌تواند منجر به تورم کوچک یا بزرگ گونه شود، که نشان می‌دهد درمان ریشه ضروری است.

چرا باید پالپ برداشته شود؟

هنگامی که بافت پالپ عفونی می شود؛ باکتری ها در اتاقک پالپ شروع به تکثیر می کنند (شامل رگ های خونی و بافت های همبند) که باعث عفونت یا حتی از دست دادن دندان می شود.

در صورت عدم درمان؛

*از دست دادن استخوان ممکن است رخ دهد

* تورم می تواند به سایر قسمت های صورت و حتی گردن نیز سرایت کند

دکتر سیمین برنگی بهترین متخصص عصب کشی در تهران میباشد برای رزو مشاوره تماس بگیرید

زمانی که درمان ریشه مورد نیاز است

حساسیت به غذاها یا مایعات سرد و گرم

درد شدید دندان هنگام جویدن

تورم و حساس شدن لثه های اطراف

تغییر رنگ دندان خارجی

مزایای درمان ریشه

استخوان اطراف دندان خود را نگه دارید

نیازی به کشیدن دندان نیست

شما مجبور نیستید هزینه ای برای ایمپلنت بپردازید

علل شایع آسیب پالپ عبارتند از:

 • بدتر شدن شدید به دلیل پوسیدگی درمان نشده
 • چندین عمل دندانپزشکی روی یک دندان
 • تراشه یا ترک در دندان
 • آسیب به دندان (حتی اگر آسیب باعث شکستن دندان نشود، پالپ همچنان می تواند آسیب ببیند)

شایع ترین علائم پالپ آسیب دیده شامل دندان درد، تورم و احساس گرما در لثه است. دندانپزشک شما دندان دردناک شما را معاینه می کند و برای تایید تشخیص با اشعه ایکس عکس می گیرد. دندانپزشک شما می تواند شما را به یک متخصص ریشه ارجاع دهد اگر آنها فکر کنند که شما نیاز به درمان ریشه دارید.

روش کانال ریشه

مرحله 1: بیهوشی:

دندانپزشک مقدار کمی داروی بی حس کننده را روی خط لثه نزدیک دندان آسیب دیده قرار می دهد. ممکن است احساس درد یا سوزش داشته باشید، بنابراین به راحتی از بین می رود.

مرحله 2: پالپ را بردارید:

زمانی که دندان شما بی حس است، متخصص ریشه و یا دندانپزشک عمومی یک سوراخ خیلی کوچک در بالای دندان ایجاد می کند. متخصص می تواند با دقت پالپ آلوده و یا ضعیف شده را با استفاده از تجهیزات ویژه ای به نام فایل ها تا زمانی که آشکار شود خراش دهد. آنها مراقبت ویژه ای برای تمیز کردن تمام مجاری (کانال) دندان شما خواهند داشت

مرحله 3: آنتی بیوتیک ها:

دندانپزشک ممکن است پس از برداشتن پالپ، یک آنتی بیوتیک موضعی را به ناحیه مورد نظر بمالد تا مطمئن شود که عفونت از بین رفته و از عفونت مجدد جلوگیری می کند. پس از تمیز کردن و ضد عفونی شدن کانال ها، دندانپزشک دندان را با یک بتونه و ماده لاستیکی به نام گوتاپرکا پر و مهر و موم می کند. آن ها به علاوه ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز کنند.

مرحله 4: پر کردن موقت:

دندانپزشک با پر کردن دهانه ی کوچک بالای دندان با یک ماده ی بسیار  نرم و موقت، عمل را کامل می کند. این درزگیر به جلوگیری از آسیب رساندن بزاق به کانال ها کمک می کند.

اندودنتیکس در مقابل پرکردن دندان

اگر دندان شما دارای حفره کوچکتر یا پوسیدگی جزئی باشد که به پالپ دندان نرسیده باشد، ممکن است پرکردن دندان توصیه شود. اگر دندان شکسته ای دارید و ریشه آن عفونی نشده است، دندانپزشک شما نیز ممکن است بتواند دندان شما را با پرکردن نجات دهد. در طول درمان، دندانپزشک شما هرگونه حفره را تمیز می کند و سپس سوراخ یا ترک را با رزین کامپوزیت همرنگ دندان پر می کند تا حفره یا ترک در آینده باعث مشکلات دندانی بزرگی نشود. اگر دندان بد پوسیده ای دارید که به پالپ دندان رسیده و باعث عفونت شده است، ممکن است به درمان ریشه یا درمان ریشه نیاز باشد. حفره ها و شقاق های درمان نشده اغلب می توانند منجر به عفونت های دندانی شوند که درمان ریشه را تضمین می کند. در طول درمان، دندانپزشک دندان طبیعی شما را با کشیدن پالپ آسیب دیده برای تسکین درد، عفونت و التهاب نجات می دهد. پس از آن، یک روکش دندان برای بازگرداندن عملکرد کامل دندان قرار می گیرد.

نتیجه

کانال ریشه به یک روش ترمیمی در معروف است. اکثر افرادی که تحت این روش قرار می گیرند می توانند تا پایان عمر از نتایج مثبتی برخوردار شوند. با این حال، مدت زمان نتایج شما به میزان مراقبت از دندان های خود بستگی دارد. همانطور که بقیه دندان های شما به عادات خوب بهداشت دهان و دندان بستگی دارد، دندان ترمیم شده شما نیز به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم نیاز دارد.

دکتر سیمین برنگی بهترین متخصص عصب کشی در تهران میباشد برای رزو مشاوره تماس بگیرید

درد بعد از درمان ریشه

پس از از بین رفتن اثر بی حس کننده موضعی، احساس مقداری ناراحتی طبیعی است. این به دلیل ماهیت تهاجمی درمان است اما از بین می رود. دندانپزشک داروهای ضد درد را به شما توصیه می کند که در زمان انتظار مصرف کنید.

 

اگر درد شدیدتر شد یا برای چند روز ادامه داشت، به دندانپزشک خود اطلاع دهید!

 

دندان قروچه می تواند فشار زیادی به دندان وارد کند که می تواند به پرکردگی موقت آسیب برساند. فشار همچنین می تواند باعث التهاب در ناحیه تازه درمان شده شود، بنابراین استفاده از محافظ دهان در شب توصیه می شود. در موارد نادر، التهاب می تواند به استخوان فک گسترش یابد و باعث درد شدید و تورم در گونه شود.

سوالات متداول:

 1. آیا کانال ریشه دردناک است؟

درمان ریشه دندان (و یا اندودنتیکس) یک روش در دندانپزشکی است که برای درمان عفونت  در قسمت  مرکز دندان استفاده می شود. درمان ریشه بدون درد است و می تواند دندانی را که در غیر این صورت باید به طور کامل برداشته شود نجات دهد.

 

 1. چرا کانال ریشه انجام می دهیم؟

درمان ریشه روشی است که برای حفظ دندان بد پوسیده یا مسموم استفاده می شود. حفره‌های عمیق، عمل‌های تکراری دندان‌پزشکی روی دندان، پرکردگی‌های بزرگ، یا ترک یا ترکش در دندان می‌تواند باعث تورم، التهاب و عفونت عصب و پالپ شود.

 

 1. آیا درمان ریشه باعث سردرد می شود؟

درمان ریشه معمولاً در صورت ایجاد عفونت ضروری است، اما اگر درمان به تأخیر بیفتد، عفونت ممکن است به سرعت گسترش یابد یا ریشه دندان ها وارد حفره سینوسی شوند که ممکن است منجر به سردرد سینوسی دردناک شود.

 

 1. بعد از کشیدن دندان چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که مواد داخلی دندان بسیار شکننده است، کانال های ریشه عفونی باعث درد شدید می شوند. در برخی موارد، عفونت ریشه تمایل به رشد دارد و منجر به آبسه دندان می شود.

باورهای غلط در مورد درمان ریشه

درمان ریشه می تواند طول عمر دندان های طبیعی را افزایش دهد، اما اکثر مردم فکر می کنند این روش پیچیده و دردناک است. این بسیاری از باورها، در بیشتر موارد، نادرست هستند.

 

 1. دردناک است

به لطف بی حسی موضعی، درمان کاملاً بدون درد است. اگر بعد از درمان احساس ناراحتی کردید، می‌توانید آن را با داروهای مسکن مطابق دستور دندانپزشک خود کنترل کنید.

 

 1. ارزشش را ندارد

زیرا به هر حال دندان باید کشیده شود.» اینطور نیست، زیرا هدف درمان ریشه نجات دندان ملتهب و اجازه دادن به بیمار برای حفظ دندان های طبیعی خود برای مدت طولانی تری است.

 

 1. فقط در صورت داشتن دندان درد ضروری است

برخی از افراد فکر می کنند تنها زمانی که دندان درد دارند باید به دندانپزشک خود مراجعه کنند. با این حال، معاینات منظم دندانپزشکی بسیار مهم است، زیرا حفره های ریشه می توانند برای مدت طولانی شناسایی نشوند و فقط در مراحل پیشرفته باعث درد و التهاب شوند.

 

 1. پس از آن دیگر نیازی به مراجعه به دندانپزشک نیست

این کاملا درست نیست زیرا گاهی اوقات درمان ریشه باید در چند جلسه انجام شود. تکمیل بی‌ویتالیزاسیون بسیار مهم است زیرا پر کردن موقت دندان برای مدت طولانی از دندان محافظت نمی‌کند. همچنین، حتی پس از اتمام درمان ریشه، معاینات منظم دندانپزشکی به منظور حفظ سلامت کامل دهان توصیه می شود.

دکتر سیمین برنگی بهترین متخصص عصب کشی در تهران میباشد برای رزو مشاوره تماس بگیرید

 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search