متخصص دندانپزشک زیبایی تهران

خشکی دهان ؛ خشکی دهان در شرایطی رخ می دهد که تولید و ترشح بزاق کافی امکان پذیر نباشد. بزاق برای مصرف غذا در دهان و تمیز کردن طبیعی داخل دهان لازم است. اگر بزاق به مقدار کافی تولید نشود، این شرایط برآورده نمی شود و خشکی دهان رخ می دهد. اطلاعاتی در مورد علل خشکی دهان، علائم آن و نحوه از بین بردن آن را می توان از عناوین فرعی یادگرفت.

علل مشکل خشکی دهان

دلایل مشکل خشکی دهان به شرح زیر است:

در صورت مواجهه با عوارض جانبی داروهای تجویزی مورد استفاده برای درمان اضطراب، چاقی، فشار خون بالا، آسم و افسردگی،

در صورت بروز عوارض جانبی بیماری هایی مانند آلزایمر، فیبروز کیستیک، پارکینسون، کم خونی، دیابت و اوریون،

اگر در اثر هر حادثه ای آسیب عصبی رخ دهد،

در صورت تغییرات کوتاه مدت در سلامت بدن مانند تعریق زیاد، تب زیاد و اسهال،

در صورتی که غدد با روش جراحی برای غدد بزاقی برداشته شوند،

اگر عادت به جویدن تنباکو و مصرف زیاد سیگار دارید، ممکن است دچار خشکی دهان شوید.

علاوه بر این دلایل، تنفس مداوم از راه دهان در زندگی روزمره باعث ایجاد مشکل خشکی در دهان می شود.

علائم مشکل خشکی دهان

علائم مشکل خشکی دهان به شرح زیر است:

  • احساس چسبندگی در دهان،
  • احساس تشنگی مکرر در طول روز،
  • ایجاد ترک لب،
  • مشاهده ترک خوردگی در گوشه های دهان،
  • مشکل در جویدن غذا و بلع،
  • احساس درد در گلو، احساس خشکی در گلو،
  • داشتن مشکل بوی بد دهان،
  • مشاهده خشکی و رنگ قرمز مشخص در زبان،
  • احساس درد هنگام صحبت کردن و خشکی دهان از علائم یک مشکل است.

در صورت مشاهده این علائم، با پزشک متخصص مشورت می شود و شرایط استفاده از مکمل های دارویی افزایش دهنده میزان بزاق تولید شده در دهان فراهم می شود.

چگونه خشکی دهان را از بین ببریم؟

اطلاعات مربوط به روند رفع خشکی دهان به شرح زیر است:

برای رفع خشکی دهان به عنوان داروی تقویت کننده تولید بزاق توصیه شده توسط پزشک و پس از مشورت با پزشک متخصص استفاده می شود.

علاوه بر مشاوره با پزشک متخصص، مصرف آب فراوان نیز تضمین می شود.

خشکی دهان با تمیز کردن دندان ها با خمیردندان های حاوی فلوراید کاهش می یابد.

خشکی دهان با تغییر عادات تنفسی و شروع تنفس از طریق بینی از بین می رود.

خشکی دهان با استفاده از دستگاه بخار برای افزایش رطوبت شمع در اتاق کاهش می یابد.

خشکی دهان با استفاده از داروهای بزاق مصنوعی که در داروخانه ها بدون نسخه در دسترس هستند، برطرف می شود.

نگهبانان دهان

محافظ دهان وسایل پلاستیکی است که معمولاً توسط ورزشکاران استفاده می شود و در صورت ضربه از دندان ها و دهان محافظت می کند. محافظ های دهان که از شکستن دندان ها و آسیب های داخل دهانی در برابر ضربه ها جلوگیری می کند، با چسباندن آنها به دندان های بالا و پایین استفاده می شود. آنها با ساختار پلاستیکی خود از کل ردیف دندان های بالا و پایین محافظت می کنند. محافظ های دهان که با ضخامت 3 تا 5 سانتی متر طراحی شده اند، توسط علاقه مندان به ورزش هایی مانند کشتی، بوکس، فوتبال و بسکتبال برای جلوگیری از شکستن دندان ها در صورت تصادف یا ضربه استفاده می شود. اطلاعات مربوط به انواع محافظ دهان، محافظ های دهان استاندارد، شکل دار و شخصی سازی شده را می توان از زیر عنوان ها یاد گرفت.

انواع محافظ دهان

انواع محافظ دهان به شرح زیر ذکر شده است:

محافظ دهان استاندارد و آماده

محافظ های دهانی که در داخل دهان شکل گرفته اند،

محافظ های دهانی که به صورت سفارشی ساخته می شوند انواعی از وسایل محافظ دهان هستند.

با انتخاب هر یک از این انواع شرایط برای محافظت از دهان و دندان در برابر ضربه فراهم می شود.

محافظ دهان استاندارد

محافظ های دهان کلاسیک محافظ های دهانی هستند که توسط دندانپزشکان متخصص مطابق با استانداردهای خاص قالب های دندانی طراحی و تهیه شده اند. محافظ های دهان استاندارد که از مواد پلاستیکی ساخته شده اند و ساختاری انعطاف پذیر دارند با چسباندن آنها به دندان های بالا و پایین استفاده می شود. این محافظ های دهان تمام دندان های ردیف شده در قسمت های بالا و پایین دهان را احاطه می کنند. این فرآیند تضمین می کند که دندان ها از خطر شکستگی محافظت می شوند.

قالب گیری دهان گیر

محافظ های دهان قالب گیری مانند محافظ های دهانی استاندارد طراحی شده اند. تنها تفاوت این محافظ ها این است که در آب داغ قرار می گیرند و به دندان ها متصل می شوند. محافظ های دهانی که شکل می گیرند، قبل از قرار دادن روی دهان، چند دقیقه در آب داغ نگهداری می شوند. پس از عمل، آنها به دندان های بالا و پایین متصل می شوند. محافظ های دهان گرم شده که در داخل دهان قرار می گیرند، شکل دندان ها را به خود می گیرند و به معنای واقعی کلمه با اندازه دهان فرد متناسب هستند. به لطف این محافظ ها، دندان ها با محافظ های دهانی که متناسب و با ساختار دندان فرد سازگار است، در برابر ضربه محافظت می شوند.

مقالات مرتبط : متخصص دندانپزشک زیباییکامپوزیت ونیردندانپزشک زیبایی تهراندندانپزشک زیبایی در تهران

محافظ های دهان شخصی

اطلاعات مربوط به محافظ های دهان مخصوص فرد به شرح زیر است:

محافظ های دهان شخصی شده در نتیجه معاینه دندانپزشک ایجاد می شوند.

آنها با اندازه گیری دندان های فردی که از محافظ دهان استفاده می کند توسط پزشک متخصص طراحی می شوند.

آنها با توجه به ساختار دندان و ابعاد دندان فرد ایجاد می شوند و به طور ویژه در دو تکه برای دندان های پایین و بالا ساخته می شوند.

آنها مزیت عدم ایجاد هیچ گونه ناراحتی در حین استفاده را دارند.

محافظ های دهان شخصی سازی شده که بر اساس اندازه گیری های انجام شده توسط دندانپزشک متخصص تهیه شده اند، به دندان های بالا و پایین متصل می شوند تا اطمینان حاصل شود که دندان ها در برابر ضربه محافظت می شوند.

توصیه های خانم دکتر برای داشتن دهان و دندانی سالم:

مفیدترین مواد غذایی برای سلامت دندان

سلامت دهان و دندان با یک رژیم غذایی خوب شروع می شود که حاوی قند و نشاسته کم و کلسیم و پروتئین بالا باشد تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند و دندان ها را قوی نگه دارد. در اینجا 7 ماده غذایی وجود دارد که لبخند شما را مانند بقیه سالم نگه می دارد. مهمترین غذاهایی که متخصصان بهداشت دهان و دندان توصیه می کنند به شرح زیر است:

 

فرآورده های لبنی: شیر، ماست (غیر شیرین یا کم قند) و پنیر سرشار از کلسیم و پروتئین هستند که مواد مهمی در تقویت دندان ها و حفظ آن ها هستند.

سبزیجات ترد و برگ دار: سبزیجات ترد مانند هویج و کرفس به تمیز نگه داشتن دندان ها و لثه ها کمک می کنند و بزاق بسیار مهم را روان نگه می دارند.

میوه های تازه: میوه هایی که حاوی سطوح بالایی از ویتامین C و آنتی اکسیدان هستند می توانند به خنثی کردن باکتری های دهان شما کمک کنند. سیب، توت فرنگی، کیوی و پرتقال تامین کننده خوبی از این اجزای دندانی سالم هستند.

غذاهای دریایی: از آنجایی که اقیانوس ها به طور طبیعی مملو از فلوراید سدیم هستند، ماهی های اقیانوس ها – همراه با انواع دیگر غذاهای دریایی – می توانند علاوه بر تامین کننده پروتئین، منبع خوبی از فلوراید باشند.

 

غذاهای مفید برای دندان

برای سلامت دندان چه کنیم؟

ویتامین هایی برای تقویت لثه

نوشیدنی های مفید برای دندان ها

غذاهای مفید برای پوسیدگی دندان

بیشتر بدانید:قیمت لمینت دندان طرح لبخند –هزینه لمینت سرامیکی دندان در تهران –بهترین لمینت دندان در تهرانكامپوزيت ونير

غذاهای مفید برای دندان

در فرآیند تغذیه، همه غذاها فواید متفاوتی برای متابولیسم دارند. با این حال، باید توجه داشت که آیا محصولات مصرف شده برای سلامت دهان و دندان مفید هستند یا خیر. علاوه بر محصولات لبنی، چای، آدامس و غذاهای حاوی فلوراید کمک های متفاوتی به سلامت دندان ها می کنند:

 

پنیر، شیر، ماست ساده و سایر محصولات لبنی: پنیر یکی دیگر از تقویت کننده های بزاق است. کلسیم و فسفات موجود در شیر، پنیر و سایر محصولات لبنی به بازیابی مواد معدنی که ممکن است دندان‌های شما در اثر سایر غذاها از دست داده باشند، کمک می‌کند.

چای سبز و سیاه: هر دوی این چای ها حاوی پلی فنول هایی هستند که با باکتری های پلاک تعامل دارند. این مواد یا باکتری ها را از بین می برند یا آنها را مهار می کنند.

غذاهای حاوی فلوراید: آب آشامیدنی حاوی فلوراید یا هر محصولی که با آب فلوراید درست می کنید به دندان های شما کمک می کند. این شامل آب میوه های پودر شده (به شرطی که قند زیادی نداشته باشند) و سوپ های کم آب می شود. غذاهای تجاری مانند محصولات طیور، غذاهای دریایی و غلات پودر شده نیز می توانند فلوراید را تامین کنند.

برای سلامت دندان چه کنیم؟

شما می توانید دندان های خود را برای یک عمر نیز سالم نگه دارید. در اینجا چند روش برای داشتن دهان سالم و دندان های قوی وجود دارد:

آب حاوی فلوراید را بنوشید و با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. دندان ها را دو بار در روز به طور کامل مسواک بزنید و از بین دندان ها نخ دندان بکشید تا پلاک های دندانی از بین برود.

حداقل سالی یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید، حتی اگر دندان مصنوعی ندارید.

از هیچ محصول تنباکوی استفاده نکنید. اگر سیگار می کشید، بهتر است آن را ترک کنید.

مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید.

اگر دیابت دارید، سعی کنید بیماری را تحت کنترل داشته باشید.

آدامس بدون قند بجوید.

اگر تغییرات ناگهانی در طعم یا بوی ایجاد شد، به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

ویتامین ها برای سلامت

ویتامین ها و مواد معدنی از جمله عوامل مهم پشت ساختار دندان قوی هستند. مهم‌ترین ویتامین‌ها و مواد معدنی که تأثیر مثبتی بر سلامت دندان‌ها ثابت شده است به شرح زیر است:

 

کلسیم: کلسیم فقط برای استخوان ها مفید نیست. برای دندان های شما نیز مفید است. محصولات لبنی مانند شیر و ماست حاوی نوعی کلسیم هستند که جذب آن برای بدن آسان است.

فسفر: فسفر یکی دیگر از ویتامین های ضروری برای دندان های سالم است. فسفر به جذب و استفاده از کلسیم در بدن کمک می کند و با محافظت و بازسازی مینای دندان، دندان ها را تقویت می کند. گوشت، لبنیات و غلات کامل حاوی فسفر هستند. ماهی، تخم مرغ و غذاهای غنی از پروتئین نیز منابع عالی هستند.

ویتامین D: ویتامین D نقش مهمی در حفظ سلامت دندان ها دارد. همچنین در ماهی های چرب مانند سالمون و ماهی خال مخالی یافت می شود. علاوه بر این، برخی از غذاها مانند شیر و غلات صبحانه با ویتامین D غنی شده اند.

ویتامین C: ویتامین C فقط برای دندان شما مفید نیست. همچنین یک ویتامین عالی برای لثه است. در مرکبات، فلفل، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، توت فرنگی و کلم یافت می شود.

 

نوشیدنی های مفید برای دندان ها

بهترین راه برای محافظت از دندان ها این است که به طور کلی از نوشیدنی های شیرین و اسیدی خودداری کنید. علاوه بر دوری از این موارد، به یاد داشته باشید که نوشیدنی های زیر نیز مفید هستند:

 

آب گازدار: بحث های زیادی در مورد مضر بودن آب گازدار برای دندان ها وجود دارد. خبر خوب این است که اکثر آب های معدنی بدون طعم خوب هستند. با این حال، به یاد داشته باشید که افزودنی هایی مانند طعم دهنده های میوه می توانند اسیدیته آب را افزایش دهند، حتی اگر آب یا شکری در آن وجود نداشته باشد، پس در مصرف آن زیاده روی نکنید.

شیر: شیر بعد از آب سالم ترین نوشیدنی برای دندان های شماست. از مینای دندان محافظت می کند، حاوی ویتامین و کلسیم است و در واقع می تواند پوسیدگی دندان را کاهش دهد. حتی می توانید اجازه دهید گهگاه مقداری شیر شکلات داخل آن برود (فقط مراقب مقدار شکر باشید).

آب نارگیل: اگر از نوشیدن آب خسته شده اید، آب نارگیل را امتحان کنید، یک گزینه فوق العاده با طراوت و سرشار از آنتی اکسیدان.

غذاهای مفید برای پوسیدگی دندان

ترک خوردن غذاهای شیرین مانند کلوچه ها و آب نبات ها آسان نیست. اما در مورد پوسیدگی دندان، انتخاب غذا نقش مهمی ایفا می کند. برخی از غذاها می توانند به دندان های شما آسیب برسانند، در حالی که برخی دیگر حاوی مواد مغذی ضروری برای حفظ سلامت و استحکام آن ها هستند. برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان، انتخاب های غذایی زیر را در نظر داشته باشید.

 

کلسیم: کلسیم عنصر اصلی در پیشگیری از پوسیدگی دندان به ویژه برای کودکان در حال رشد است. لبنیات یک منبع عالی است، با گزینه هایی مانند شیر، ماست و پنیر.

میوه ها، فیبر و سبزیجات: خوردن غذاهای پر فیبر باعث تحریک جریان بزاق می شود که به ایجاد دفاعی در برابر پوسیدگی دندان کمک می کند. منابع خوب فیبر میوه های خشک شده مانند خرما، کشمش و انجیر و میوه های تازه مانند موز، سیب و پرتقال هستند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search