عکس کامپوزیت دندان قبل و بعد

عکس کامپوزیت دندان قبل و بعد ؛ كامپوزيت ونير دندان یکی از روش های رایج در دندانپزشکی زیبایی است زیرا می توان آن را بدون فرسایش دندان های طبیعی اعمال کرد. این درمان که برای از بین بردن حداقل مشکلات زیبایی روی دندان ها اعمال می شود، می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی تکمیل شود. در محتوای این مقاله می توانید پاسخ این سوالات را بیابید که لمینت کامپوزیت چیست، هزینه آن چقدر است، درمان چگونه انجام می شود، آیا ضرر دارد؟

اگر به دلیل تغییر رنگ، شکستن یا کج بودن دندان‌هایتان نمی‌توانید آزادانه در مکان‌های عمومی هر زمان که بخواهید بخندید و این وضعیت شما را بسیار آزار می‌دهد، داشتن روکش می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و در نتیجه می‌توانید کاملاً لبخند بزنید. بنابراین، روکش لمینت پرسلن بهتر است یا کامپوزیت؟ اگر قصد دارید از این نوع روکش لمینت استفاده کنید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید که دندانپزشک در مورد بهترین گزینه درمان زیبایی شما را راهنمایی می کند.

لمینت کامپوزیت چیست؟

لمینت کامپوزیت; تغییر شکل و رنگ دندان های جلو و ایجاد ظاهری زیبا با پوشاندن عیوب روی سطح دندان است. این اتصال رزین های کامپوزیت به سطوح جلویی دندان است. در حالی که تنها یک نقطه خاص در کاربردهای باندینگ کامپوزیت درمان می شود، کل سطح جلویی دندان در درمان لمینت پوشانده می شود.

در این روش، از مواد بهبود یافته استفاده می شود، که به آن ذراتی که باعث افزایش عبور نور می شوند، مانند ذرات کوارتز شیشه، به کامپوزیت های سفید رنگ اضافه می شوند که در پرکردن زیبایی دندان های جلویی نیز ترجیح داده می شوند. این درمان اغلب ترجیح داده می شود زیرا می توان آن را در یک جلسه اعمال کرد و یک راه حل سریع ارائه می دهد.

 

 

ونیر کامپوزیت دندان چگونه ساخته می شود؟

روش لمینت کامپوزیت به طور کلی در عرض 1 تا 1.5 ساعت تکمیل می شود، اگرچه زمان درمان بسته به تعداد دندان هایی که باید مداخله شود متفاوت است. در حالی که هیچ آمادگی اولیه در عمل مورد نیاز نیست، روش درمان به طور کلی شامل مراحل زیر است:

ابتدا دندانپزشک پس از تمیز کردن دقیق دندان ها و آماده کردن آن ها برای درمان، عمل را آغاز می کند. ممکن است دندانپزشک مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان را بردارد تا به چسبندگی کامل مواد به دندان کمک کند. اگر کمترین تغییر در شکل یا رنگ دندان ها مورد نیاز باشد، نیازی به تراشیدن دندان ها نیست.

پزشک با توجه به رنگ دندان بیمار و نتیجه دلخواه، رنگ های کامپوزیت را با بیمار تعیین و انتخاب می کند.

برای اطمینان از چسبندگی بهتر مواد کامپوزیت لمینت به دندان ها که از جرم، باکتری و پلاک تمیز می شوند، سطح دندان با اسیدهای مخصوص زبر می شود.

محلول هایی به نام باندینگ که ارتباط اصلی بین کامپوزیت و دندان را ایجاد می کند، روی سطح زبر دندان اعمال می شود.

رزین کامپوزیت که با توجه به رنگ دندان ها ترجیح داده می شود، به کمک یک برس مخصوص روی سطح دندان ها با دقت اعمال می شود.

از نور آبی برای سفت شدن مواد اعمال شده استفاده می شود.

مواد کاملا سخت شده در مرحله بعد توسط دندانپزشک مطابق با فرم دندان شکل می گیرد.

در نهایت فرآیند پولیش انجام می شود و دندان ها ظاهر زیبایی پیدا می کنند.

لمینت ونیر (پرسلین برگ) چیست؟

لمینت ونیر یک پوسته ناخن مانند است که به صورت سفارشی ساخته می شود و به طور دائم به جلوی دندان ها می چسبد. آنها از لایه های نازک چینی یا یک رزین کامپوزیت قوی ساخته شده اند.

طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، این ونیرهای لمینت می توانند تا حدی نقایص دندانی مانند شکستگی، شکاف های جزئی، مشکلات روی هم افتادن، یا لکه هایی را که به خوبی به سفید کردن دندان ها پاسخ نمی دهند، اصلاح کنند. از آنجایی که روکش های لمینت روی دندان های طبیعی محکم می شوند، نسبت به روکش های دندانی که اغلب برای تقویت دندان های به شدت پوسیده یا شکسته استفاده می شوند، کمتر تهاجمی در نظر گرفته می شوند.

ونیر لمینت چینی

ونیرهای لمینت چینی (ونیر) بسیار طبیعی به نظر می رسند، زیرا مطابق با شکل و رنگ دندان های طبیعی شما ساخته شده اند، بنابراین پیش بینی اینکه کدام دندان روکش است و کدام دندان، مشکل است. این پوشش ها مستحکم، ماندگار و در برابر لکه شدن مقاوم هستند. برای اینکه روکش روی دندان قرار گیرد، باید قسمت کوچکی از مینای دندان برداشته شود. بنابراین، قبل از گرفتن روکش مطمئن شوید که تصمیم درستی گرفته اید.

 بیشتربدانید:انجام لمینت دندان در تهرانهزینه جرم گیری و بلیچینگ دندانقیمت لمینت دندان در تهرانبهترین متخصص لمینت دندان در تهرانبهترین لمینت دندان در تهران

ونیرهای لمینت کامپوزیت

رزین کامپوزیت ماده ارزان‌تری است که همرنگ دندان است و اغلب برای لمینت ونیر استفاده می‌شود. ونیرهای کامپوزیت را می توان در لابراتوار دندانپزشکی با مراحل فرآیندی مشابه روکش های لمینت پرسلن ساخت.

بر اساس مطالعه ای که در Journal of Dental Research, Dental Clinics, Dental Prospects منتشر شده است، این نوع ونیر لمینت نیز می تواند توسط دندانپزشک شما در یک ویزیت ساخته و نصب شود. پس از آماده شدن (برش) و تغییر شکل دندان ها، دندانپزشک رنگ دندان را انتخاب می کند و سپس مواد را مستقیماً روی دندان شما شکل می دهد. این ماده تحت نور خاصی سفت می شود که روکش را به طور ایمن به مینای دندان می چسباند. آخرین لمس، تراز و صیقل دادن رزین کامپوزیت است تا ظاهری طبیعی به آن بدهد.

انجمن دندانپزشکی بریتانیا بیان می کند که ونیرهای لمینت کامپوزیت نیاز به آماده سازی کمتری دارند، هزینه کمتری دارند و نسبت به ونیرهای لمینت پرسلن برای ترمیم آسان تر هستند. در حالی که ونیرهای لمینت چینی نیاز به روش طولانی تری دارند، ونیرهای لمینت کامپوزیت را می توان در یک نوبت نصب کرد. این عوامل باعث می شود ونیرهای لمینت کامپوزیت گزینه مفیدتری برای بیماران جوان باشد. با این حال، این روکش ها طول عمر کمتری دارند و می توانند راحت تر از دندان های چینی پوشیده شوند.

ونیرها یک راه حل دائمی هستند، بنابراین قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام ماده برای شما بهتر است، مطمئن شوید که در مورد گزینه های درمانی خود کاملاً مطلع هستید. با همکاری نزدیک با دندانپزشک خود، می توانید تعیین کنید که آیا کاندید مناسبی برای روکش هستید یا خیر و بهترین راه برای بهبود لبخند خود را بیابید.

انواع لمینت دندان

لمینت روکش دندان در 3 نوع مختلف در کلینیک اعمال می شود.

ونیر کامپوزیت مستقیم: این ترمیم ها نوعی لمینت هستند که می توانند مستقیماً روی دندان ها اعمال شوند و از مواد کامپوزیت رزین ساخته شده اند. می توان آن را در یک جلسه در کلینیک انجام داد.

ورقه کامپوزیت غیرمستقیم: بارزترین تفاوت بین پوشش های کامپوزیت غیرمستقیم و مستقیم در فرآیند اعمال است نه مواد استفاده شده. لمینت های کامپوزیتی غیر مستقیم; در لابراتوار دندانپزشکی تهیه می شود و در جلسه بعد به دندان بیمار باند می شود. لمینت های تهیه شده با این روش نسبت به کاربرد مستقیم در برابر سایش و شکستگی مقاومت بیشتری دارند. با این حال، از آنجایی که به چندین عملیات نیاز دارد، هزینه آن کمی بالاتر است.

روکش های کامپوزیت پیش ساخته: این روکش ها در اندازه ها و فرم های استاندارد تولید می شوند. پس از انتخاب روکش مناسب برای دندان بیمار، اعمال با کامپوزیت انجام می شود.

پرسلن برگ: این پوشش ها را می توان از زیرکونیوم و چینی تولید کرد. این زیباترین، بادوام ترین و گران ترین لمینت است.

 بیشتربدانید:انجام لمینت دندان در تهرانهزینه جرم گیری و بلیچینگ دندانقیمت لمینت دندان در تهرانبهترین متخصص لمینت دندان در تهرانبهترین لمینت دندان در تهران

مقایسه ورقه کامپوزیت و پرسلن برگ

دندان های چینی برگ، پوسته های سرامیکی نازکی هستند که به سطح خارجی دندان های جلویی چسبانده می شوند. لمینت کامپوزیت ماده ای بر پایه رزین است که به قسمت خارجی دندان ها چسبانده می شود. هر دو روش برای بهبود زیبایی و لبخند شما انجام می شوند. به طور کلی تفاوت لمینت کامپوزیت و لمینت چینی برگ به شرح زیر است:

زمان: زمان استفاده از لمینت کامپوزیت روی دندان کوتاهتر از لمینت چینی برگ است.

ماندگاری: با مراقبت مناسب از دهان، لمینت های چینی برگ برای 10 تا 15 سال ماندگاری دارند. لمینت های کامپوزیتی معمولا بین 4 تا 8 سال عمر می کنند. اگرچه پرسلن برگ بسیار شکننده است، اما با کمک یک دندان سالم می تواند بسیار بادوام باشد. اگرچه لمینت های کامپوزیتی کاملا بادوام هستند، اما به اندازه ورقه های چینی برگ قوی نیستند. اما لمینت چینی برگ قابل تعمیر نیست، اما در صورت لزوم می توان کامپوزیت را تعمیر کرد.

زیبایی شناسی: خواص نیمه شفاف پرسلن برگ بسیار شبیه به ساختار دندان طبیعی است. اگرچه کامپوزیت لمینت زیبایی دارد، لیف چینی در این زمینه بسیار موفق تر است و خواص ضد لک دارد. از طرف دیگر، کامپوزیت می‌تواند مانند دندان‌های طبیعی لکه‌دار شود.

هزینه: کاربردهای پرسلن برگ نسبت به ورقه کامپوزیت پرهزینه تر است زیرا به مواد، آزمایشگاه، تخصص و زمان گران تری نیاز دارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search