آيا كامپوزيت دندان ضرر دارد؟

آيا كامپوزيت دندان ضرر دارد؟؛ روکش دندان یک لایه نازک از پرسلن یا رزین کامپوزیت است که توسط دندانپزشکان بر روی سطح جلویی دندان اعمال می شود . روکش های دندانی را می توان برای اصلاح شکل، اندازه، رنگ یا هم ترازی دندان ها، پوشاندن بخش های شکسته، ترک خورده یا پوسیده دندان ها یا بهبود ظاهر دندان ها استفاده کرد.

استفاده از روکش دندان به طور کلی یک فرآیند دو مرحله ای است. در مرحله اول، دندانپزشک با برداشتن قسمتی از دندان، اندازه و شکل دندان را اندازه گیری می کند تا دندان آماده شود. سپس دندانپزشک یک نمونه رنگی از دندان می گیرد که به بیمار کمک می کند رنگ مورد نظر خود را انتخاب کند. در مرحله دوم قالب های تاج دندان در آزمایشگاه تهیه و توسط دندانپزشک به طور مناسب روی دندان قرار می گیرد.

در حالی که دندان های روکش شده به طور کلی توسط دندانپزشکان برای اهداف زیبایی استفاده می شود، می توان از آنها برای افزایش دوام دندان نیز استفاده کرد.

با این حال، نصب تاج دندان با ساختار طبیعی دندان تداخل دارد و فرآیندی غیرقابل برگشت است، بنابراین قبل از استفاده از روکش دندان ، دندانپزشک باید به طور مفصل با بیمار صحبت کند و بیمار را در مورد انتظارات و خطراتش آگاه کند.

انواع روکش دندان چیست؟

دندان های روکش شده معمولاً از پرسلن یا مواد رزین کامپوزیت ساخته می شوند. دندان های روکش شده پرسلن رنگی نزدیک به رنگ طبیعی دندان ایجاد می کنند و دوام بیشتری دارند. دندان های روکش دار با رزین کامپوزیت مقرون به صرفه تر بوده و کاربرد آنها سریعتر است. نوع دیگری از دندان های روکش شده، دندان هایی با روکش زیرکونیومی هستند. پوشش دندانی زیرکونیوم به دلیل دوام و ظاهر طبیعی یک ماده ترجیحی است.

دندان های روکش شده عموما از پرسلن یا مواد کامپوزیت ساخته می شوند. هر دو ماده مزایا و معایبی دارند و دندانپزشک و بیمار باید با هم تصمیم بگیرند که از کدام ماده استفاده کنند.

دندان های ونیر پرسلن: دندان های روکش چینی رایج ترین نوع دندان های روکش دار هستند. پرسلن یکی از موادی است که بیشتر به دندان های طبیعی شباهت دارد و گزینه رنگی نزدیک به رنگ طبیعی دندان ها را ارائه می دهد.

مزایای دندان های ونیر شده پرسلن عبارتند از:

ظاهر زیبایی: دندان های روکش شده چینی از نظر ظاهر زیبایی بسیار موفق هستند زیرا شبیه دندان های طبیعی هستند.

دوام: دندان های روکش شده با پرسلن ماندگاری طولانی و بادوام دارند.

تمیز کردن آسان: دندان های روکش شده چینی را می توان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم مانند دندان های طبیعی تمیز کرد.

گزینه های رنگ: دندان های روکش چینی گزینه های رنگی زیادی را ارائه می دهند و شما می توانید رنگی نزدیک به رنگ طبیعی دندان انتخاب کنید.

کامپوزیت ونیر دندان ها : دندان های کامپوزیت ونیر در مطب دندانپزشکی تهیه می شوند و برای شکل دادن به دندان طبیعی استفاده می شوند.

 مزایای کامپوزیت ونیر دندان عبارتند از:

اصلاح کم تهاجمی: استفاده از ونیر کامپوزیت دندان آسیب کمتری به ساختار طبیعی دندان وارد می کند.

سریعتر: دندان های کامپوزیت ونیر در مطب دندانپزشکی تهیه و اعمال می شوند، بنابراین راه حل سریع تری ارائه می شود.

هزینه کمتر: دندان های کامپوزیت ونیر گزینه ای کم هزینه تر از دندان های ونیر چینی هستند.

تنظیم رنگ: دندان های کامپوزیت ونیر را می توان برای هماهنگی با رنگ طبیعی دندان ها رنگ تنظیم کرد.

روکش های دندانی با پشتیبانی از فلز : نوعی روکش دندانی است که در آن سطح دندان با فلز پردازش شده و توسط پوشش های سرامیکی حمایت می شود.

تصمیم گیری در مورد اینکه دندان های روکش شده از چه موادی ساخته شده اند به عوامل زیادی مانند ساختار دندان بیمار، ترجیحات زیبایی شناختی و بودجه بستگی دارد. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دندانپزشک می تواند توصیه کند که چه موادی باید استفاده شود.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیرلمینت دندان در تهراندرمان تغییر رنگ دندانقیمت بلیچینگ دندان ۱۴۰۲قیمت بلیچینگ دندان ۱۴۰۲

مزایای روکش دندان چیست؟

دندان های روکش شده مزایای زیادی دارند. در اینجا مهمترین مزایای دندان تاج آورده شده است:

ظاهر زیبایی: از ونیرهای دندانی می توان برای اصلاح رنگ، اندازه، شکل و تراز دندان ها استفاده کرد. به این ترتیب مشکلات زیبایی در دندان ها برطرف شده و ظاهر زیباتری به دست می آید. دندان های روکش شده پرسلن بسیار شبیه به دندان های طبیعی هستند و از نظر زیبایی ظاهری نتایج بسیار موفقی را ارائه می دهند.

دوام: دندان های روکش شده ماندگاری و دوام بالایی دارند. تا زمانی که مراقبت مناسب انجام شود، می توانند تا 10 سال دوام بیاورند. دندان های ونیر چینی به ویژه بادوام هستند و برای مقابله با استرس جویدن طراحی شده اند.

تمیز کردن آسان: دندان های روکش را می توان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم مانند دندان های طبیعی تمیز کرد. علاوه بر این، دندان های روکش شده در برابر پوسیدگی و لکه شدن دندان مقاومت بیشتری دارند. 

ترمیم آسیب به دندان: دندان های روکش شده را می توان برای اصلاح شکستگی ها، ترک ها، لکه ها و تغییر شکل های روی سطوح دندان استفاده کرد. بنابراین، دندان ها را می توان به ظاهر سالم قبلی خود بازگرداند.

 حداقل تهاجمی: استفاده از روکش دندان از نظر دندانپزشکان یک روش کم تهاجمی محسوب می شود. بنابراین می توان از آن برای اصلاح زیبایی ظاهری دندان ها بدون آسیب رساندن به ساختار طبیعی دندان استفاده کرد.

 سریع و موثر: دندان های روکش شده را می توان برای حل سریع و موثر مشکلات زیبایی در دندان ها استفاده کرد. پس از اندازه گیری دندان ها، دندانپزشک دندان های تاج را در لابراتوار آماده کرده و اعمال را انجام می دهد. به این ترتیب می توان در یک جلسه ظاهر زیبایی دندان ها را بهبود بخشید.

 اعتماد به نفس بیشتر: دندان های روکش شده می توانند اعتماد به نفس افراد را افزایش دهند. زیرا ظاهر زیبایی دندان ها را بهبود می بخشد و لبخندی زیباتر ارائه می دهد. لبخند زیباتر باعث ایجاد حس اعتماد به نفس و اعتماد به نفس بیشتر می شود.

چگونه ونیرهای دندانی را اعمال کنیم؟

استفاده از روکش دندان به طور کلی یک فرآیند دو مرحله ای است. در مرحله اول دندانپزشک یک لایه نازک روی دندان را برمی دارد و به آن شکل مناسبی می دهد. سپس اندازه گیری دندان انجام می شود و روکش دندان در آزمایشگاه تهیه می شود.

در مرحله دوم تاج روی دندان قرار می گیرد و باند می شود. دندانپزشک تنظیمات لازم را برای تطبیق تاج با رنگ و شکل دندان انجام می دهد.

 قیمت روکش دندان

قیمت روکش دندان بسته به عوامل زیادی متفاوت است. این عوامل شامل نوع مواد مورد استفاده، تجربه و تخصص دندانپزشک، محل دندان و منطقه ای است که بیمار در آن قرار دارد.

دندان های روکش شده معمولا از پرسلن یا مواد کامپوزیت ساخته می شوند. دندان های روکش شده پرسلن دوام و ماندگاری بیشتری دارند، اما گران تر هستند. دندان های کامپوزیت ونیر مقرون به صرفه تر هستند، اما طول عمر کمتری دارند.با این حال، هزینه های دریافت شده توسط دندانپزشکان ممکن است بسته به منطقه مورد درمان، روش درخواست و مواد مورد استفاده متفاوت باشد.

به همین دلیل، توصیه می شود قبل از استفاده از روکش دندان، درباره قیمت آن به طور دقیق با دندانپزشک خود صحبت کنید.

برای اطلاع از جزئیات و قیمت ها می توانید از دکمه واتس اپ ما نیز پیام بدهید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینکه آیا کامپوزیت دندان ضرر دارد؟ میتوانید به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بیشتر با کامپوزیت آشنا شوید:

لامینا کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ماده ای بادوام است که از مخلوط کردن قطعات کوارتز یا شیشه با رزین اکریلیک به دست می آید. لامینا فرآیند تغییر ظاهر دندان ها با چسباندن موادی مانند پرسلن یا کامپوزیت بر روی دندان است. بنابراین، کامپوزیت لامینا چیست ؟

به این فرآیند باندینگ زیبایی گفته می شود که با مداخله خارجی روی دندان های شکسته، زرد یا جدا شده اعمال می شود.

فرآیند کامپوزیت لامینا با هدف از بین بردن عیوب ظاهری و مشکلات دندان ها انجام می شود. بیمارانی که این روش را انجام می دهند در پایان عمل به ظاهری طبیعی دست می یابند. به همین دلیل، این یک روش درمانی محبوب است که توسط بسیاری از بیماران ترجیح داده می شود.

انواع لامینای کامپوزیت چیست؟

روکش دندان کامپوزیت لامینا برای 4 نوع مختلف از بیماران اعمال می شود. این روش های درمانی با توجه به مشکلات بیمار و تصمیم دندانپزشک تعیین می شوند. بنابراین، انواع لامینا کامپوزیت چیست؟

 

1 – ونیر کامپوزیت مستقیم

به این نوع روکش لمینت می گویند که مستقیماً روی دندان اعمال می شود و از مواد کامپوزیت رزین ساخته می شود. این روش را می توان در یک جلسه در یک محیط بالینی انجام داد.

 

2 – لامینه کامپوزیت غیر مستقیم چیست؟

این نوع لمینت کامپوزیت در لابراتوار دندانپزشکی تهیه می شود. در این صورت لمینت های کامپوزیت غیرمستقیم در جلسه بعد به دندان های بیمار باند می شوند. لمینت های تهیه شده با این روش نسبت به کاربرد مستقیم در برابر سایش و شکستگی مقاوم هستند. با این حال، در مقایسه با هزینه های درمانی، می تواند یک درمان بسیار پرهزینه باشد.

 

3 – ونیر کامپوزیت پیش ساخته

ونیرهای کامپوزیت پیش ساخته در اندازه ها و اشکال استاندارد تولید می شوند. پس از انتخاب روکش مناسب برای دندان های بیمار، اعمال با کمک کامپوزیت انجام می شود.

 

4 – چینی برگ

روکش های چینی برگ از لایه چینی یا مواد زیرکونیوم تولید می شوند. این فرآیند از نظر زیبایی شناسی دلپذیرترین و گرانترین فرآیند در بین لمینت ها است. همچنین می تواند توسط برخی از بیماران ترجیح داده شود زیرا کاملاً بادوام است. بنابراین، کامپوزیت لامینا چیست ؟

بیشتر بدانید: متخصص دندانپزشک زیبایی تهرانبهترین دندانپزشک تهراننمونه کار بلیچینگ دندانبلیچینگ دندان چگونه است؟

قبل از انتخاب ورقه کامپوزیت چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگر از ظاهر دندان های خود راضی نباشید. در این مورد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که توسط دندانپزشک متخصص در دندانپزشکی زیبایی معاینه شوید. برای پزشک بسیار مهم است که بیمار خود را برای اهداف پزشکی برای دوره درمان معاینه کند. قبل از دریافت درمان، باید تمام خواسته ها و گزینه های درمانی خود را به وضوح با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

دندان ها و لثه های شما باید قبل از درمان  سالم باشند. اگر دندانپزشک شما مناسب تشخیص دهد، ممکن است قبل از روکش کردن، جرم گیری، درمان ریشه یا درمان ایمپلنت را انجام دهد.

ونیرهای کامپوزیت برای افرادی که عادت به فشردن یا ساییدن دندان های خود دارند مناسب نیست. از آنجایی که این پوشش ها ساختار نازکی دارند، خطر ترک خوردن و شکستگی در اثر فشار شدید وجود دارد.

اگر قرار باشد برای پوشش های کامپوزیتی ساییدگی انجام شود، این ساییدگی برگشت ناپذیر است. به همین دلیل توجه به این جزئیات مهم است.

در صورت شکستن، فرسودگی یا افتادن روکش ها، می توان آنها را با روکش های جدید جایگزین کرد.

 مضرات لامینای کامپوزیت چیست؟

بدون ایجاد آسیب به دندان؛ این یک روش درمانی برای تغییر شکل و رنگ دندان دندان است. از آنجایی که این یک روش زیبایی است که روی سطوح دندان با مواد پرکننده کامپوزیت اعمال می شود، تقریبا هیچ آسیبی برای دندان ها ندارد.

 تفاوت لامینا کامپوزیت و ورقه چینی چیست؟

لامینا کامپوزیت چیست ؟ تفاوت بین کاربردهای کامپوزیت لمینت و ورقه پرسلن را می توان به شرح زیر برشمرد.

لامینا کامپوزیت به سرعت رنگ می شود. بنابراین چک آپ باید هر 6 ماه یکبار انجام شود. حتی اگر اندکی باشد، می توان بافت دندان را نازک کرد.

اگر خراب شود، به سرعت و به راحتی تعمیر می شود. این فرآیندها با ورقه های چینی دشوارتر هستند. ساختاری براق و ضد لک دارد. تغییر رنگ در لمینت های کامپوزیت سریعتر است.

طول عمر لامینای کامپوزیت چقدر است؟

متوسط ​​طول عمر پوشش های لمینت کامپوزیت 5 سال است. البته این مدت بسته به توجه بیمار به سلامت دهان و دندان متفاوت است. لمینت های چینی طول عمر بیشتری دارند. با مراقبت کامل، می توان آن را برای تقریبا 10-15 سال استفاده کرد. بنابراین، لمینت کامپوزیت چیست و چقدر هزینه دارد؟

 قیمت ونیرهای کامپوزیت دندان چقدر است؟

تعرفه قیمت لمینت کامپوزیت برای هر کلینیک سلامت دندان متفاوت است. عواملی مانند روش های درمانی مورد استفاده و کیفیت مواد باعث تغییر قیمت ها می شود. بنابراین می توانید برای دریافت اطلاعات دقیق تر از تعرفه قیمت کامپوزیت با کلینیک ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search