افزایش طول تاج دندان با کامپوزیت

افزایش طول تاج دندان با کامپوزیت؛روکش های پرسلانی کامل که به عنوان یک گزینه درمانی اضافی هم به تنهایی و هم در محدوده زیبایی لبخند اعمال می شود، ظاهر و عملکرد دندان ها را بهبود می بخشد، با ساختار کریستالی خود که شبیه مینای دندان است، نفوذپذیری نوری بسیار بالایی دارند و از جمله پرکاربردترین ها هستند. که اخیراً در درمان های دندانپزشکی زیبایی مطرح شده است.

روکش های دندانی را می توان در کلی ترین اصطلاحات به عنوان کلاهکی که روی دندان ها قرار می گیرد تا ظاهر و عملکرد طبیعی آن ها را بازگرداند، تعریف کرد. روکش‌های دندانی که یک کلاهک دندانی مخصوصی هستند که برای محافظت یا بهبود زیبایی آن روی دندان قرار می‌گیرند، به دلایل مختلف می‌توانند استفاده شوند. 

روکش های دندان انواع مختلفی دارند. روکش های پرسلین کامل یکی از محبوب ترین انواع روکش های دندانی هستند. روکش های پرسلین کامل معمولاً برای ترمیم دندان های جلویی ترجیح داده می شوند زیرا شفاف و شبیه دندان های طبیعی هستند.

تاج چیست؟

روکش دندان نوعی روکش است که دندانپزشک روی کل دندان قرار می دهد و به دندان اجازه می دهد تا به شکل و اندازه اصلی خود بازگردد.  برخلاف  پروتزهای متحرک ، این پروتزهای ثابت  به دندان‌های موجود یا ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شوند و فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن هستند. روکش ها برای محافظت و تقویت ساختار دندان طراحی شده اند که با پرکردن یا سایر روش ها قابل ترمیم نیست.

چرا تاج ها ساخته می شوند؟

هدف اصلی استفاده از روکش دندانی بازیابی استحکام، عملکرد، شکل و اندازه دندان و بهبود ظاهر آن است. موقعیت هایی که ممکن است استفاده از تاج لازم باشد را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

برای محافظت از دندان ضعیف شده (مثلاً پوسیده) یا ترک خورده با نگه داشتن آن و جلوگیری از شکستن آن.

جایگزینی پر کردن دندان قدیمی، شکسته یا ناموفق.

ترمیم دندان شکسته.

بازگرداندن طول دندان های فرسوده.

برای حمایت از دندانی که نیاز به پر کردن دارد اما ساختار دندان طبیعی زیادی باقی نمانده است.

ایجاد تغییرات زیبایی برای بستن فاصله بین دندان ها یا تغییر شکل دندان ها.

نگه داشتن بریج های دندانی در جای مناسب خود

پوشاندن ایمپلنت های دندانی

برای بازگرداندن استحکام به هر دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است.

روکش فقط ظاهر دندان را بهبود نمی بخشد. همچنین از آن در برابر سایش و پارگی بیشتر محافظت می کند. در موارد از دست دادن دندان، فضاهای باقی مانده در دهان باعث می شود که دندان های اطراف به فضاهای خالی منتقل شوند و باعث مال اکلوژن شوند که می تواند بر تغذیه تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل، جایگزین هایی مانند روکش و ایمپلنت به جای ایجاد شکاف در دندان ها باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

تاج ها از چه موادی ساخته می شوند؟

تاج ها؛ آنها را می توان با استفاده از فلز، پرسلن با پشتیبانی از فلز، رزین، زیرکونیوم و مواد چینی کامل ساخت. موادی که از آنها روکش ساخته می شود توسط دندانپزشک پس از ارزیابی عوامل خاص، تعیین می شود.

از جمله این عوامل؛ متغیرهایی مانند موقعیت لثه، محل و عملکرد دندان، میزان نمایان شدن بافت دندان هنگام لبخند زدن، تن رنگ دندان و ترجیح بیمار وجود دارد.

تاج های فلزی

فلزات مورد استفاده به عنوان روکش دندان آلیاژهای طلا، پلاتین، کروم، نیکل یا پالادیوم هستند. در بین تمام مواد روکش دندان، روکش های فلزی قوی ترین و مقاوم ترین آنها در برابر خرد شدن، شکستن و سایش هستند. آنها به راحتی جدا نمی شوند و بیشترین تحمل را در برابر نیروهای گاز گرفتن و جویدن دارند.

با این حال، رنگ فلزی قابل مشاهده ای که روی دندان ایجاد می کنند و هزینه بالای آلیاژهای با کیفیت از معایب اصلی روکش های فلزی است. معمولاً برای دندان هایی که در قسمت نامرئی دهان قرار دارند استفاده می شود. امروزه تاج های فلزی با مواد ساخته شده از مواد زیبا و بادوام تر جایگزین شده اند.

تاج های چینی با پشتیبانی از فلز

تاج های چینی با تکیه گاه فلزی دارای زیرسازی فلزی هستند. روی این زیرسازی ظروف چینی وجود دارد. تاج های چینی با تکیه گاه فلزی انتخاب بهتری برای دندان های عقب و بریج های بلند محسوب می شوند.

تاج های تمام رزین

روکش های دندانی با رزین کامپوزیت، کم هزینه ترین نوع روکش ها هستند. اما در مقابل سایش نیز کمترین مقاومت را دارند. آنها راحت تر از تاج های چینی متکی بر فلز می شکنند. زیرا به مرور زمان فرسوده می شوند و در برابر شکستگی آسیب پذیر هستند. روکش های تمام رزین از مواد کامپوزیتی مشابه موادی که برای پرکردن های رنگی معمولی استفاده می شود، ساخته می شوند.

تاج های کامل چینی

روکش های فول پرسلن از انواعی هستند که بهترین رنگ طبیعی دندان را در بین تمام روکش های دندان ارائه می دهند. روکش های پرسلین کامل زمانی استفاده می شوند که قسمت زیادی از ساختار دندان از بین برود. همچنین ممکن است به دلیل از دست دادن دندان، شکستگی، پوسیدگی دندان، کانال ریشه یا شکست در یک پرکردگی بزرگ ترجیح داده شود.

تاج کامل چینی چیست؟

روکش یک ترمیم با پوشش کامل است که روی دندان مورد نظر قرار می گیرد تا ظاهر و عملکرد آن را بازیابی کند و زمانی که بیش از دو سوم دندان به دلیل شکستگی یا پوسیدگی به شدت از بین رفته باشد، لازم است. روکش ها همچنین برای ترمیم دندان هایی که قبلا تحت درمان ریشه قرار گرفته اند، استفاده می شود.

هنگامی که دندان های پوسیده، شکسته یا ترک خورده لبخند را به خطر می اندازد، نتیجه نه تنها سلامت دندان ها را بدتر می کند، بلکه به اعتماد به نفس بیمار نیز آسیب می رساند. با تاج های تمام چینی که به عنوان تاج های سرامیکی نیز شناخته می شوند، می توانید لبخند خود را به طور طبیعی احیا کنید. این روکش های بدون فلز با رنگ دندان شما مطابقت دارد و می تواند ظاهر لبخند شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.

به خصوص اگر روی دندان‌های جلویی شما آسیب یا تغییر رنگ وجود داشته باشد، می‌توان از روکش‌های کامل چینی برای ظاهر بهتر دندان‌ها استفاده کرد. از آنجایی که ونیرها عموماً از چینی بسیار نازک ساخته می شوند و فقط به قسمت جلوی دندان چسبانده می شوند، برای زیبایی بیشتر استفاده می شوند و لزوماً نیازی به استحکام دندان ندارند.

روکش های چینی کامل کل دندان را می پوشانند و نقش مهمی در محافظت از دندان های آسیب دیده و همچنین کمک به ایجاد زیبایی بهتر برای لبخند شما دارند. 

بیشتر بدانید:اطلاعات در مورد کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان قیمتانجام کامپوزیت دندانترمیم پوسیدگی دندان در تهراناصلاح خط لبخند با کامپوزیت

کدام دندان ها را می توان با روکش های پرسلین کامل نصب کرد؟

روکش های پرسلانی کامل که توانایی عبور نور را دارند ظاهری بسیار شبیه به ساختار طبیعی دندان بیمار ارائه می دهند. با توجه به این ویژگی، معمولاً روکش های پرسلنی کامل برای استفاده در دندان های جلو ترجیح داده می شود.

تاج های کامل چینی چگونه ساخته می شوند؟

برای استفاده از روکش های پرسلنی، ابتدا دندان آماده می شود. اگر پوسیدگی وسیعی در دندان وجود داشته باشد، ابتدا روش درمانی مشخص شده برای بیمار اعمال می شود. با این حال، اگر پوسیدگی یا آسیب به دندان خیلی پیشرفته نباشد، پس از کاهش سطح دندان به مقدار مناسب، می توان یک روکش کامل چینی قرار داد.

به لطف فناوری پیشرفته CAD/CAM مورد استفاده، اندازه دندان یا دندان هایی که قرار است ترمیم شوند با استفاده از اسکنرهای دیجیتال به کامپیوتر منتقل می شود. به دنبال این روش بسیار حساس، اندازه‌گیری‌های گرفته شده از دندان‌های بیمار توسط رایانه با هم ترکیب می‌شوند تا تصویری سه بعدی از فک پایین و بالا به دست آید. تاج های کامل چینی با دنبال کردن گردش کار دیجیتال روی تصویر مورد نظر تولید می شوند.

در مواردی که دندان از دست رفته باشد یا آسیب دندان شدید باشد، ممکن است تاج دندان نیاز به پوشانندگی با ایمپلنت داشته باشد.

روکشی که مطابق با اندازه گیری های گرفته شده از بیمار با اسکنرهای دیجیتال ایجاد شده است، شکلی بسیار شبیه به دندان طبیعی دارد. می توان آن را براق کرد تا با دندان های اطراف مطابقت داشته باشد. قبل از چسباندن با یک فیکساتور قوی روی دندان آماده شده قرار می گیرد.

در طی این مرحله، تاج ممکن است نیاز به صیقل دادن و کمی تغییر شکل داشته باشد تا به بهترین تناسب ممکن دست یابد. تاج نه تنها باید بین دندان‌های هر طرف قرار گیرد، بلکه باید برای جویدن و صحبت کردن با دندان‌های کناری یا دندان‌های فک مقابل، تماس مناسبی داشته باشد.

پس از اینکه تاج کامل چینی به درستی روی دندان قرار گرفت، به دندانی که از قبل آماده شده بود چسبانده شده و فیکساتور خشک می شود.

تاج های پرسلانی کامل چه مزایایی دارند؟

بزرگترین مزیت روکش های پرسلانی دوام، کیفیت برتر و ظاهر طبیعی آنهاست. در حالی که می توان آنها را پس از درمان ریشه برای اهداف زیبایی استفاده کرد، می توان از آنها برای جایگزینی دندان های از دست رفته روی ایمپلنت ها نیز استفاده کرد.

از آنجایی که آنها قوی هستند، هم برای دندان های ثنایا و هم برای دندان های آسیاب گزینه ایده آلی هستند.

آنها نفوذپذیری حرارتی ندارند، بنابراین حساسیت به گرما یا سرما ایجاد نمی کنند.

آنها با دندان یکپارچه می شوند زیرا هم از نظر مکانیکی و هم از نظر شیمیایی به دندان می چسبند.

به لطف دوام آنها، ترمیم های طولانی مدت و قابل اعتمادی هستند.

آنها ظاهری طبیعی دارند که اجازه می دهد سطح آنها با دندان های طبیعی بیمار مطابقت داشته باشد.

پرسلن کامل یک ماده تقویت شده است و ساختار بسیار نازکی دارد.

تاج های کامل چینی فاقد زیرساخت فلزی هستند. آنها باعث سیاه شدن لثه های ناشی از روکش های چینی متکی بر فلز نمی شوند.

فناوری CAD-CAM کامپیوتری نتیجه زیبایی و تناسب کامل را تضمین می کند

معایب روکش های پرسلانی کامل چیست؟

روکش های پرسلین کامل آلیاژ زیرکونیوم، ممکن است در صورت جویدن قوی ساختاری شکننده داشته باشند. بنابراین ممکن است ترک بخورد یا خرد شود. اما با برنامه ریزی صحیح می توان این ریسک را به حداقل رساند. عیب روکش های پرسلانی کامل هزینه بالای آنهاست.

کسانی که تاج های کامل چینی نصب کرده اند باید به چه نکاتی توجه کنند؟

تاج ها برای بهبود لبخند شما بسیار متنوع هستند. آنها علاوه بر کمک به اصلاح تعدادی از نقایص زیبایی، به دندان هایی که در اثر پوسیدگی یا ضربه آسیب دیده اند، استحکام می بخشند.

یکی از بزرگترین مزایای تاج ها دوام آن است. با مراقبت مناسب، تاج های جدید شما می توانند سال ها دوام بیاورند. نکته مهم در اینجا این است که بدانید چه اقداماتی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به روکش های پرسلانی کامل انجام دهید.

اگرچه روکش ها بادوام و مستحکم هستند، اما مانند دندان های طبیعی در معرض آسیب هستند. جویدن یخ یا غذاهای سفت می تواند باعث خرد شدن، ترک خوردن یا شکستن تاج ها شود.

در این حالت ممکن است تاج ها نیاز به تعویض زودتر از حد معمول داشته باشند. غذاهای چسبنده یا سخت جویدن می توانند تاج ها را ضعیف یا شل کنند یا به دلیل گیرکردن قطعات چسبنده بین تاج و لثه مشکلاتی ایجاد کنند. بنابراین توصیه می شود این غذاها را مصرف نکنید.

اگرچه روکش ها مصنوعی هستند، اما مراقبت های معمول از دهان برای سالم نگه داشتن دندان نگهدارنده زیر آنها بسیار مهم است. بنابراین دندان ها را باید به طور مرتب مسواک زد و از نخ دندان استفاده کرد. در صورت حساسیت دندان بهتر است از خمیر دندان برای دندان های حساس استفاده شود.

عاداتی مانند جویدن ناخن، جویدن مداد یا جویدن یخ یا سایر اجسام سخت می تواند باعث شکستن یا تراشه شدن تاج و دندان های طبیعی شود. بنابراین، چنین عاداتی را باید ترک کرد.

به همین ترتیب، نباید فراموش کرد که عادات دندان قروچه و فشردن دندان ها نیز می تواند به روکش ها آسیب برساند. پس از نصب تاج های چینی کامل، بررسی های معمول و تمیز کردن باید هر شش ماه یکبار انجام شود. مراجعه منظم به دندانپزشک برای سالم نگه داشتن دندان تکیه گاه و لثه بسیار مهم است.

مراقبت های پس از درمان چگونه باید انجام شود؟

پس از درمان کامل تاج چینی، باید به سلامت دهان و دندان توجه شود. دندان ها را باید به طور مرتب با استفاده از خمیر دندان و مسواک های مناسب مسواک زد و از نخ دندان استفاده کرد. علاوه بر این، معاینه معمول دندانپزشکی را نباید نادیده گرفت.

استفاده از مسواک های مخصوص و نخ دندان که امکان تمیز کردن موثر روکش ها را فراهم می کند باید به روند مراقبت روزانه اضافه شود. بنابراین می توان به تمیز کردن کامل ناحیه بین دندان ها و لثه ها دست یافت.

آیا تاج های کامل پرسلن در حین تمیز کردن سنگ دندان آسیب می بینند؟

دستگاه های مورد استفاده در جرم گیری دندان به دلیل طراحی خاص خود به هیچ وجه به دندان های طبیعی یا تاج های پرسلنی آسیب نمی رسانند. به همین دلیل تمیز کردن تارتار را می توان به طور منظم پس از درمان تاج چینی کامل انجام داد.

آیا روکش های سرامیکی کامل می ریزند؟

پیوند شیمیایی بین دندان طبیعی و روکش کامل سرامیکی در صورت استفاده صحیح آسیبی نمی بیند و روکش های سرامیکی کامل در شرایط عادی نمی ریزند.

آیا روکش های سرامیکی کامل می ترکند یا می شکنند؟

اگرچه خطر ترک خوردن و شکستن روکش های سرامیکی کامل وجود دارد، اما با برنامه ریزی صحیح قبل از درمان می توان این خطر را به حداقل رساند. رعایت نکاتی که پس از درمان باید در نظر گرفته شود تا دوام درمان افزایش یابد، برای بیماران مهم است.

آیا در روکش های چینی کامل تغییر رنگی وجود دارد؟

در روکش های تمام چینی به دلیل استفاده تغییر رنگی ایجاد نمی شود. اما اگر دندان‌های طبیعی زیر ترمیم پس از درمان بی‌جان شوند، خطر تغییر رنگ در روکش‌های پرسلنی کامل وجود دارد.

بیشتر بدانید: آيا كامپوزيت دندان ضرر دارد؟آمالگام یا کامپوزیتکامپوزیت دندان چیست؟قیمت لمینت دندانقیمت کامپوزیت دندان

ماندگاری دندان های چینی چقدر است؟

اگرچه طول عمر دندان های چینی به طور متوسط ​​10 سال شناخته شده است، اما این مدت ممکن است بسته به مراقبتی که بیمار از سلامت دهان و دندان خود نشان می دهد متفاوت باشد.

دندان چینی یا زیرکونیوم؟

زیرکونیوم ماده ای بسیار قوی تر و بادوام تر است. سطوح موجود در دندان های طبیعی را می توان با زیرکونیوم بسیار راحت تر ایجاد کرد. پرسلن ساختاری شیشه ای و در نتیجه شکننده تر دارد. با این حال، این که چه برنامه ای ساخته می شود باید به صورت جداگانه تعیین شود.

اینکه کدام ماده برای روکش ها ترجیح داده می شود را می توان با توجه به نیاز بیمار انتخاب کرد. روکش های پرسلن کامل آلیاژ زیرکونیوم طبیعی ترین و زیباترین ظاهر را روی دندان های جلویی ارائه می دهند. دندان‌های زیرکونیومی به دلیل استحکام بالایی که دارند، در قسمت‌هایی از دهان که نیروی جویدن شدید است، نتایج عالی می‌دهند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search