آیا جرم گیری کردن دندان ها درد دارد؟

آیا جرم گیری کردن دندان ها  درد دارد؛تمیز کردن دندان ها از نظر حفظ زیبایی ظاهری و جلوگیری از بیماری های لثه بسیار مهم است. باقی مانده های مواد غذایی با باکتری های موجود در دهان ترکیب می شوند و ساختاری به نام پلاک را تشکیل می دهند. اگر پلاک ها به موقع تمیز نشوند سفت شده و تبدیل به تارتار می شوند. ممکن است به دلیل لکه های قهوه ای روی سطح دندان یا تیره شدن خط لثه نگرانی های برای شما به وجود آید. در عین حال علت اصلی پیدایش بیماری های لثه تارتار است که به موقع درمان نمی شوند.

تمیز کردن تارتار؛ انجام این کار با روش های فردی بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن یا نخ دندان امکان پذیر نیست. تارتار تشکیل شده باید توسط پزشک متخصص با کمک ابزار مناسب تمیز شود. افرادی که به طور مرتب دندان های خود را مسواک می زنند خیلی کمتر با مشکل تارتار مواجه می شوند. عدم توجه به بهداشت دهان و دندان را می توان علت اصلی این مشکل دانست.

چرا باید تمیز کردن دندان انجام شود؟

جرم هایی که تمیز نمی شوند می توانند منجر به تحلیل لثه، تخریب استخوان اطراف دندان و در نتیجه از دست دادن دندان شوند. شما باید فرآیند تمیز کردن تارتار را بر اساس لکه های روی سطوح دندان انجام دهید. اگر این لکه ها و جرم های سفت شده تمیز نشوند، مشکلاتی مانند تورم و خونریزی در لثه ها ایجاد می شود. در عین حال بوی بد دهان نیز با این مشکلات همراه است.

تمیز کردن دندان یا تمیز کردن تارتار یکی از اقداماتی است که هر فردی باید هر 6 ماه یکبار انجام دهد. مواد معدنی موجود در بزاق و پلاک‌هایی که روی دندان‌ها جمع می‌شوند به مرور زمان باعث تشکیل تارتار می‌شوند. تارتار می تواند باعث بیماری های مختلف لثه شود و در نتیجه ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود. به همین دلیل، تمیز کردن منظم تارتار یکی از مهمترین پارامترهای مراقبت از دهان و دندان است. اجازه دهید این اطلاعات را نیز به شما منتقل کنیم که این روش در هر سنی قابل انجام است.

تمیز کردن دندان چگونه انجام می شود؟

متأسفانه تمیز کردن دندان با مسواک باعث از بین رفتن تارتار نمی شود. به همین دلیل تمیز کردن تارتار باید توسط دندانپزشک انجام شود. در این فرآیند می توان از دستگاه های اولتراسونیک یا برخی ابزارها استفاده کرد. پس از برداشتن تارتار، دندان ها ظاهر سفیدتر و درخشان تری پیدا می کنند. در عین حال، بیماران احساس خوبی نسبت به دندان های خود پیدا می کنند. با تمیز کردن تارتار، عناصری که می توانند باعث التهاب لثه شوند از دهان خارج می شوند. به جز موارد خاص، برای جرم گیری دندان ها نیازی به بیهوشی نیست. زیرا این روش باعث ایجاد درد در بیمار نمی شود.

بیشتربدانید:كلينيك دندانپزشكي در شرق تهرانعکس انواع کامپوزیت دنداناصلاح طرح لبخند در تهران

بعد از جرم گیری چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اغلب بیماران شکایت دارند که لثه هایشان بعد از جرم گیری حساس تر می شود. با این حال، این احساس خود به خود در عرض چند روز از بین می رود. چند روز حساسیت لثه بعد از جرم گیری از نظر پزشکی کاملا طبیعی تلقی می شود و جای نگرانی نیست. همچنین انتظار می رود که غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم باعث ایجاد درد خفیف در این دوران شوند.

چند روزی نباید از خلال دندان یا نخ دندان استفاده کند زیرا لثه ها حساس هستند. همچنین لازم است از غذاها و نوشیدنی هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها شوند، به خصوص در روزهای اول پس از تمیز کردن اجتناب کنید. در چند روز اول پس از جرم گیری از این موارد اجتناب کنید:

محصولات تنباکو

چای

قهوه

غذاها و نوشیدنی های حاوی رنگ خوراکی

نوشابه های گازدار

برای اطلاع از قيمت جرم گیری دندان در تهران با کلینیک دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی  تماس بگیرید.

آیا تمیز کردن دندان مضر است؟

متأسفانه، باورهای بسیاری در بین مردم وجود دارد که حقیقت را در مورد فرآیند جرم گیری دندان به درستی منتشر نمی کند. یکی از آنها این است که تمیز کردن تارتار می تواند به دندان آسیب برساند. برعکس، تمیز نکردن تارتار به دندان ها و لثه ها آسیب می رساند. تمیز کردن منظم تارتار هرگز به دندان ها آسیب نمی رساند.

باکتری های زیادی در دهان وجود دارد و این باکتری ها به مرور زمان روی لثه ها می نشینند. تارتار که به شکل لایه ای زبر و مات روی سطح دندان است، با کمک بزاق سفت می شود. تمیز نشدن این لایه باعث بروز مشکلات مختلفی در دندان ها و لثه ها می شود. به همین دلیل تمیز نکردن تارتار مضر است.

 بیشتربدانید:زیبایی دندانقیمت لمينيت سراميكیلمينيت سراميكیانواع كامپوزيت دندانبهترين دندانپزشک زیبایی

تمیز کردن دندان چقدر طول می کشد؟

یکی از عواملی که بیماران بیشتر در مورد آن کنجکاو هستند، مدت زمان فرآیند جرم گیری دندان است. معمولاً این فرآیند در کمتر از 20 دقیقه تکمیل می شود. تارتار که در برخی از بیماران به یک لایه بسیار متراکم تبدیل شده است، در برخی بیماران بسیار کمتر است.

بنابراین زمان برداشتن در این دو بیماران یکسان نخواهد بود. لازم به ذکر است که تمیز کردن جرم ممکن است 30 تا 40 دقیقه طول بکشد، به خصوص در مورد تارتارهای که روی سطح دندان پخش شده است. به همین ترتیب، زمان جرم گیری دندان را می توان به 10 تا 15 دقیقه کاهش داد. پزشک شما پس از معاینه زمان تخمینی جرم گیری دندان را به شما اطلاع می دهد.

برای اطلاع از قيمت جرم گیری دندان در تهران با کلینیک دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی  تماس بگیرید.

پولیش جرم گیری چیست؟

قبل از هر چیز باید توجه داشت که روش های مختلفی را می توان در فرآیند پاکسازی جرم دندان ترجیح داد. عوامل زیادی، از اندازه تارتار گرفته تا اینکه آیا بیمار به بیماری لثه مبتلا است یا خیر، در انتخاب روش پاکسازی جرم دندان موثر است. در بین این روش ها ، جرم گیری دندان ترجیح داده شده است. با این حال ، بیمار نباید سطح پیشرفته ای از بیماری لثه داشته باشد تا بتواند با این روش جرم گیری کند. در صورت مناسب بودن دندان ها و لثه های بیمار از دستگاه اولتراسونیک به نام کاویترون استفاده می شود و سطح دندان ها از تارتار پاک می شوند.

با این حال، در برخی از بیماران ، جرم بسیار متراکم تر است و برای تمیز کردن چنین جرم متراکمی نیاز به بی حسی موضعی است. در این فرآیند تمیز کردن جرم که کورتاژ نامیده می شود، تمام جرم های روی دندان ها و زیر لثه ها تمیز می شود. گاهی اوقات ممکن است نیاز به مداخله جراحی باشد، به خصوص در مواردی که تارتار زیر لثه پیشرفت کرده است. تمیز کردن جرم دندان با کورتاژ به طور کلی در بیمارانی که برای مدت طولانی از سلامت دندان و مراقبت از دهان خود غافل شده اند، مورد نیاز است.

آیا تمیز کردن دندان در خانه انجام می شود؟

در اینترنت می توانید با اطلاعات مختلف زیادی در مورد تمیز کردن جرم دندان مواجه شوید که صحیح نیست. یکی از آنها این است که جرم های دندانی را می توان با کمک برخی درمان های گیاهی پاک کرد. با این حال، جوشاندن گیاهان و غرغره کردن با آب، متأسفانه تارتار را تمیز نمی کند.

زیرا نمی توان جرم دندان را که حتی با مسواک هم تمیز نمی شود ، تنها با دهانشویه پاک کرد. از بین بردن جرم دندان با روش هایی مانند مسواک زدن با جوش شیرین یا نگه داشتن مسواک یک شبه در آب با لیمو و سپس مسواک زدن امکان پذیر نیست.

برعکس، باید در نظر داشت که تلاش برای تشخیص در خانه با در نظر گرفتن اطلاعات نادرست یا با استفاده از روش های غیر علمی می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب برساند. استفاده کزدن از روش های نادرست از بین بردن جرم  دندان در خانه با اطلاعات غیر واقعی می تواند باعث ایجاد اختلالات مختلف دندانی و لثه ای شود.

تمیز کردن دندان ها باید توسط دندانپزشک با روش های حرفه ای و پزشکی انجام شود. تمیز کردن جرم در خانه امکان پذیر نیست، اما می توان بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد، دندان ها را مرتب مسواک زد، از نخ دندان استفاده کرد و در نتیجه از تشکیل جرم جلوگیری کرد.

 بیشتر بدانید:لمینت سرامیکی –لمینیت دندان در تهرانقیمت لمینیت دندان

آیا تارتار پس از تمیز کردن سریعتر تشکیل می شود؟

یکی از عواملی که باعث می‌شود بیماران با نگرانی به موضوع جرم‌گیری بپردازند، این تصور است که جرم پس از تمیز کردن سریع‌تر تشکیل می‌شود. تمیز کردن تارتار هرگز تشکیل تارتار را تسریع نمی کند. اگر تشکیل جرم به سرعت مشاهده شود، ممکن است فرد نیاز به تجدید نظر در نحوه مسواک زدن دندان های خود داشته باشد. زیرا پاکسازی تارتار تاثیر مثبت یا منفی بر سرعت تشکیل تارتار ندارد. عدم غفلت از مراقبت و نظافت دهان و دندان باعث طولانی شدن دوره تشکیل جرم می شود.

توصیه می شود که هر فرد هر 6 ماه یک بار جرم گیری دندان انجام دهد زیرا جرم گیری معمولاً تقریباً 6 ماه پس از تمیز کردن صورت می گیرد. اما اگر بیماران به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنند، از مسواک ها و محصولات خمیر دندان با کیفیت استفاده کنند و از استفاده از نخ دندان غافل نشوند، روند تشکیل تارتار نیز کند می شود. در واقع می توان گفت که زمانی که جرم دوباره تشکیل می شود به رویکرد فرد به تمیز کردن دندان مربوط می شود. قطع نکردن معاینات روتین دندانپزشکی یکی از عواملی است که باید بر آن تاکید شود.

برای اطلاع از قيمت جرم گیری دندان در تهران با کلینیک دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی  تماس بگیرید.

آیا تمیز کردن دندان درد دارد؟

هیچ دردی وجود ندارد و همین طور نیاز به بیهوشی در طی روش های معمول جرم گیری دندان نیست. در طول عمل فقط درد خفیفی رخ می دهد. این درد هرگز به ابعادی نمی رسد که بیمار را آزار دهد. بنابراین، شما می توانید جرم دندان خود را به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی تمیز کنید.

آیا تمیز کردن دندان باعث سفید شدن دندان ها می شود؟

فرآیندهای تمیز کردن و سفید کردن دندان ها با یکدیگر متفاوت است. در هنگام تمیز کردن جرم ، هیچ فرآیند اضافی برای سفید کردن انجام نمی شود، اما دندان هایی که بدون لکه هستند، سفیدتر به نظر می رسند. در عین حال، کاربرد پولیش به نمایان شدن سطح دندان روشن تر و عاری از لکه دندان ها کمک می کند.

برای اطلاع از قيمت جرم گیری دندان در تهران با کلینیک دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی  تماس بگیرید.

نکاتی که باید بعد از تمیز کردن دندان در نظر بگیرید

بسیار مهم است که توصیه های پزشک خود را برای تمیز کردن پس از جرم گیری به شدت دنبال کنید. برخی از این توصیه ها را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

در دو ساعت اول بعد از عمل نباید چیزی بخورید یا بنوشید.

سیگار و الکل نباید تا 2 ساعت بعد از عمل مصرف شود.

تمیز کردن دندان باید مورد توجه قرار گیرد.

در طول فرآیند بهبودی، باید با محصولات توصیه شده توسط پزشک یا با آب نمک غرغره کنید.

شما باید هر چند وقت یکبار که پزشکتان توصیه می کند برای کنترل اقدام کنید.

خونریزی خفیف و حساسیت به سرما بعد از انجام جرم گیری طبیعی است. حساسیت در عرض یک هفته به پایان می رسد.

در صورت بروز درد می توان از مسکن استفاده کرد.

در 24 ساعت اول پس از جرم گیری ، به دلیل حساسیت به سرما و گرما و دندان درد باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم خودداری شود.

بیشتربدانید:كلينيك دندانپزشكي در شرق تهرانعکس انواع کامپوزیت دنداناصلاح طرح لبخند در تهران

تمیز کردن دندان ها  هر چند وقت یکبار باید توسط پزشک انجام شود؟

به طور کلی توصیه می شود که درمان جرم گیری هر 6 ماه یکبار انجام شود. به این ترتیب از پیشرفت مشکل و بروز بیماری های مختلف جلوگیری می شود. پزشک شما را به دقیق ترین روش در مورد تعداد دفعات انجام این روش راهنمایی می کند.

برای اطلاع از قيمت جرم گیری دندان در تهران با کلینیک دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی  تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search