هزینه درمان ریشه

هزینه درمان ریشه

هزینه درمان ریشه؛ در صورت وجود التهاب یا عفونت در داخل یکی از دندان ها، دندانپزشک شما ممکن است درمان ریشه دندان را پیشنهاد دهد.

آنها برای جلوگیری از آسیب بیشتر یا عفونت، داخل دندان را تمیز و پر می کنند. درمان ریشه دندان می تواند دندان شما را از بیرون آوردن نجات دهد.

اگر دندان عفونی دارید که منجر به آسیب دیدن اعصاب و پالپ شده است، عمل کانال ریشه ممکن است راه حل ایده آل دندانپزشکی باشد. اما بسته به تعدادی از عوامل پزشکی و مالی، هزینه لزوماً مقرون به صرفه نیست.

 پالپ در داخل هر دندان وجود دارد و اعصاب و مواد مغذی را برای دندان فراهم می کند. بافت پالپ گاهی اوقات در صورت آسیب یا بیماری می‌میرد. پس از برداشتن عصب و پالپ، کانال ریشه برای محافظت تمیز و مهر و موم می شود. سپس یک تاج روی دندان قرار می گیرد تا استحکام آن افزایش یابد.

در گذشته دندان هایی با پالپ آسیب دیده برداشته می شدند. امروزه درمان ریشه راه حلی مطمئن برای حفظ دندان و حفظ لبخند طبیعی شما در اختیار دندانپزشکان قرار داده است.

و اگرپس از ماه‌ها دندان دردناک و متلاطم، بالاخره برای درمان ریشه آماده می‌شوید. تنها مسئله این است که تا کنون، شما واقعا مطمئن نیستید که این روش چه هزینه ای برای شما خواهد داشت. خوشبختانه، شما به جای درست آمده اید. در زیر، ما در مورد هزینه های درمان ریشه صحبت می کنیم و به شما کمک می کنیم دقیقاً متوجه شوید که با چه چیزی روبرو هستید.

کانال ریشه چیست؟

کانال ریشه یک عمل ریشه استاندارد است که توسط دندانپزشک عمومی یا متخصص ریشه انجام می شود – متخصصی که منحصراً کانال های ریشه و سایر روش های مربوط به عصب دندان را انجام می دهد – که برای درمان عفونت عمیق دندان با برداشتن بافت عصبی عفونی طراحی شده است

دندان شما از ریشه و یک تاج تشکیل شده است. تاج قسمت قابل رویت دندان است که بالای خط لثه خود می بینید. ریشه قسمتی از دندان در زیر لثه است.

دندان های ما از یک لایه مینا در خارج، یک لایه دوم از عاج و یک هسته نرم داخلی که تا ریشه تا استخوان فک امتداد می یابد، ساخته شده است. هسته حاوی پالپ دندان است که از اعصاب، عروق خونی و بافت همبند تشکیل شده است.

وقتی چیزی گرم یا سرد می نوشید، پالپ دندان شما به گرما و سرما پاسخ می دهد. وقتی دندان شما عفونی می شود، پالپ شعله ور می شود و آن اعصاب دیوانه می شوند. این حسی است که موجب بیدار نگه داشتن شما در طول شب می شود و در سرتاسر فک شما گسترش پیدا می کند.

وقتی پوسیدگی به هسته نرم راه پیدا می کند، پالپ ممکن است ملتهب یا عفونی شود و نیاز به کانال ریشه داشته باشد. شما می توانید کانال ریشه را به عنوان یک روتوروتر کوچک در نظر بگیرید که پوسیدگی را تمیز کرده و دندان عفونی را حفظ می کند.

خوشبختانه، کانال ریشه یک راه حل طولانی مدت برای دندان آسیب دیده است در واقع، دندان ها معمولاً بیش از 11 سال پس از این روش زنده می مانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام لمينيت دندان با اصول علمي و بدون آسيب به دندان ها با مطب دکتر برنگی تماس بگیرید

چه کسی به کانال ریشه نیاز دارد؟

اگر دندانی آسیب دیده با عصب مرده یا بیمار دارید، دندانپزشک شما ممکن است یک کانال ریشه برای نجات آن پیشنهاد کند. اشعه ایکس تعیین می کند که آیا دندان پوسیدگی عمیق دارد یا خیر. در اینجا نگاهی دقیق تر به علل و علائم وجود دارد

علل

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است دندان شما آسیب ببیند و کانال ریشه را تضمین کند، از جمله پوسیدگی گسترده، اقدامات مکرر دندانپزشکی روی دندان، تاج معیوب یا ترک یا بریدگی روی دندان. آسیب به دندان همچنین ممکن است منجر به آسیب پالپ شود و نیاز به کانال ریشه داشته باشد، حتی اگر هیچ ترک یا بریدگی قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد.

علائم

ممکن است قبلاً علائمی مانند درد در دندان عفونی یا تورم اطراف لثه را تجربه کرده باشید. یا ممکن است پس از انجام عکسبرداری با اشعه ایکس توسط دندانپزشک، علائمی از خود نشان ندهند و از کشف آسیب آن متعجب شوید.بسیاری از علائم فیزیکی معمولاً تا زمانی که مشکل پیشرفته نشده است شروع نمی‌شوند و به نوبه خود، احتمالاً هزینه‌های بیشتری برای ترمیم آن‌ها وجود دارد، بنابراین مراجعه منظم به دندانپزشک برای بازدیدهای مراقبت‌های پیشگیرانه بسیار مهم است

بیشتربدانید:انواع کامپوزیت دندان ،لمينيت سراميكي،كامپوزيت ونير،طراحی لبخند،پر كردن تاج دندان

هزینه درمان ریشه چقدر است؟

در حقیقت، هزینه درمان ریشه می تواند بسیار متفاوت باشد. عوامل متعددی هزینه این روش را تعیین می کند از جمله اینکه کدام دندان آسیب دیده، نوع مطب دندانپزشکی که برای درمان مراجعه می کنید و مکان شما و میزان دشواری مربوط به این روش  وموارد دیگر.

اگر کانال ریشه را رد کنید چه اتفاقی می افتد؟

حتی اگر کانال ریشه می تواند گران باشد، مهم است که اگر دندانپزشک شما آن را توصیه کند، آن را دریافت کنید. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به درد طولانی‌مدت هنگام غذا خوردن، حساسیت به سرد و گرم [غذا و نوشیدنی‌ها] و لثه‌های حساس و ملتهب شود. از آنجایی که سلامت دهان و دندان بر سلامت کلی ما تأثیر می گذارد، دندان درمان نشده می تواند باعث گسترش عفونت به فک، مغز، خون و کل بدن شود.

اگر کانال ریشه را رها کنید، دندان در نهایت باید برداشته شود و برای ترمیم آن نیاز به ایمپلنت است. این روش بسیار تهاجمی‌تر و گران‌تر از یک روت کانال استاندارد است. به همین دلیل باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و به محض احساس درد به آنها مراجعه کنید.

درمان ریشه چیست؟

ابتدا، ممکن است از خود بپرسید که درمان ریشه در واقع چیست. درمان ریشه روشی است که در آن دندانپزشک (یا اندودنتیست) پالپ دندان را برمی دارد. با انجام این کار، او از گسترش عفونت جلوگیری می کند و درد را در مسیر آن متوقف می کند.

روش های کانال ریشه با کمک مته ها تسهیل می شود. دندانپزشک بالای دندان را سوراخ می کند و آن را تا زمانی که تمام پالپ از بین برود خالی می کند. سپس دندان را با یک ماده مصنوعی پر می کند و به دندان اجازه می دهد هم از نظر عملکردی و هم از نظر زیبایی به زندگی خود ادامه دهد.

این روش بیشتر برای افرادی که دارای ترک در دندان های خود هستند مورد نیاز است. با این حال، توجه داشته باشید که بهداشت بد دهان می تواند منجر به عمل کانال ریشه نیز شود.

تا آنجایی که عوارض جانبی درمان ریشه تنها تعداد کمی وجود دارد و در عرض چند روز پس از عمل از بین می روند. اینها شامل درد دهان، احساس نیش ناهموار و تورم در اطراف ناحیه آسیب دیده است.

گزینه های ترمیم دندان

بعد از اینکه کانال ریشه شما انجام شد، باید دندان خود را ترمیم کنید. در غیر این صورت، دندان شما دارای سوراخ بزرگی خواهد بود و مستعد پوسیدگی شدید خواهد بود.

چند گزینه مختلف ترمیم بعد از کانال ریشه وجود دارد. آنها شامل موارد زیر هستند.

بیشتربدانید:بهترين دندانپزشک زیبایی ،زیبایی دندان  ،كامپوزيت ونير ،انواع کامپوزیت دندان

پر كردن

در مواردی که پوسیدگی فقط جزئی است، پر کردن دندان می تواند به ترمیم دندان ها پس از عمل کانال ریشه کمک کند. اینها همان پرکردگی هایی هستند که هنگام ایجاد حفره دریافت می کنید.

تاج پادشاهی

در مواردی که پوسیدگی شدید است، باید تاج را در بالای دندان خود قرار دهید. این یک ماده مصنوعی است که با چسب در جای خود ثابت می شود. به حفظ زیبایی دندان کمک می کند.

آیا به کانال ریشه نیاز دارید؟

اکنون، ممکن است از خود بپرسید: آیا در حال حاضر به یک کانال ریشه نیاز دارید؟ خوب، این بستگی دارد.

آیا اخیراً یکی از دندان های خود را شکسته یا خرد کرده اید؟ آیا احساس درد دردناکی از دندان آسیب دیده دارید؟ اگر چنین است، کانال ریشه بیش از حد نیاز است.

یا شاید هر بار که یک نوشیدنی سرد می خورید، احساس لرز در دندان خود می کنید؟ باز هم، این می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که شما نیاز به عمل کانال ریشه دارید

حداقل اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. او می‌تواند منابع این علائم را تعیین کند و سپس در صورت لزوم می‌تواند یک کانال ریشه را برنامه‌ریزی کند.

عدم وجود کانال ریشه روی دندان عفونی می تواند منجر به گسترش عفونت به دندان های دیگر شود. این می تواند باعث پوسیدگی سریع شود و همچنین می تواند برای شما کمی خطرناک باشد. بنابراین، اگر به طور منظم احساس درد می کنید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

درد دندان بر بیشتر دردهای دیگر غلبه دارد. این درد به صورت یک درد مبهم یا تیز در دندان شما شروع می شود که در سرتاسر فک و گاهی به سمت گردن یا بالا به گوش شما می رسد. اگر واقعاً بدشانس باشید، درد هم بالا و هم پایین می‌رود و خواب و عملکردهای روزانه را غیرممکن می‌کند.

درمان ریشه می تواند این درد را برطرف کند اگر دردی به این شدت تجربه می کنید نوع دردی که شما را در شب بیدار نگه می دارد ، باید به دندان پزشک کانال ریشه مراجعه کنید. چنین دردی نشلن دهنده یک مشکل جدی در دندان شما ، از جمله عفونت احتمالی است.

با این حال، کلمه “ریشه کانال” انواع تصاویر ترسناک را برای مردم تداعی می کند. با این حال، داستان های والدین ما در مورد درمان وحشتناک کانال ریشه دیگر کاربرد ندارد. درمان کانال ریشه روش های رایج در قرن بیست و یکم است.

مهمتر از همه، آنها شما را با یک دندان سالم و وجودی بدون درد به جا می گذارند.

آیا کانال ریشه دردناک است؟

اگر دندانپزشک به درستی از بیهوشی استفاده کند، عمل کانال ریشه دردناک نیست. وقتی بی حسی موضعی کافی داشته باشید، احساس نمی کنید که درمان انجام می شود.

اگر در مورد درمان ریشه عصبی شدید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا به شما اطمینان دهد. بسیاری از مطب‌های دندان پزشکی آرام‌بخش‌های دندانی را نیز ارائه می‌کنند تا در طول درمان به شما کمک کنند.

ممکن است چند ساعت بعد از عمل ناراحتی خفیفی داشته باشید. در این صورت می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. برخی از افراد حتی در همان روزی که عمل انجام می شود به سر کار باز می گردند.

اگر بعد از از بین رفتن بیهوشی درد شدیدی را تجربه کردید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. ممکن است شما  نیاز به تجویز آنتی بیوتیک برای رفع عفونت یا بعضی از داروهای درد شدیدتر داشته باشید. با این حال، بیشتر اوقات، فقط ناراحتی خفیفی پس از عمل برای شما وجود دارد.

روش درمانی ریشه یک روش درمانی کاملا رایج است که امروزه توسط بسیاری از دندانپزشکان برای ترمیم دندان ها استفاده می شود. برخی از دندانپزشکان حتی در آنها تخصص دارند و آنها را تنها بخشی از عمل خود می کند. شما می توانید با درمان ریشه دندان به تسکین درد دندان و همچنین به طور کلی سلامت دهان و دندان امیدوار باشید.

چگونه باید برای درمان ریشه آماده شوم؟

درمان ریشه معمولا توسط دندانپزشک انجام می شود. اما اگر درمان دندان شما دشوار است، ممکن است دندانپزشک شما را به متخصص ریشه ارجاع دهد. این دندانپزشکی است که در درمان ریشه دندان تخصص دارد.

دندانپزشک دندان شما را معاینه می کند و در مورد علائمی ، از جمله دردی که تجربه می کنید، پرسش می کند. همچنین ممکن است از شما در رابطه با سابقه های پزشکی و هر گونه درمان قبلی که  بر روی دندان های خود داشته اید بپرسند.

علاوه بر این، دندانپزشک شما از دندان شما رادیوگرافی می گیرد. این می تواند به نشان دادن اینکه کدام دندان باعث درد می شود و نیاز به درمان دارد و تا چه حد عفونت گسترش یافته است کمک کند. اشعه ایکس برای دندانپزشک شما ضروری است تا مطمئن شود که دندان شما برای درمان ریشه آسیب زیادی ندیده است.

اگرچه برخی از درمان‌های کانال ریشه را می‌توان در یک نوبت تکمیل کرد، اما بیشتر آنها طی دو یا چند جلسه با دندانپزشک شما انجام می‌شوند.

 بیشتربدانید:كامپوزيت ونير ،انواع کامپوزیت دندان ،بهترين دندانپزشک زیبایی ،اینله و آنله

 

جایگزین های درمان ریشه چیست؟

درمان ریشه برای حفظ دندان ها استفاده می شود و به شما امکان می دهد لبخندی سالم و طبیعی داشته باشید. تنها راه جایگزین کانال ریشه برداشتن کامل دندان است، زیرا عفونت به خودی خود بهبود نمی یابد. متأسفانه، این می‌تواند روی دندان‌های اطراف تأثیر بگذارد و اغلب باعث حرکت آن‌ها و بایت بد شما شود. اگرچه کشیدن دندان شما ممکن است در ابتدا هزینه کمتری داشته باشد، فضای باقی مانده احتمالا نیاز به کاشت ایمپلنت یا بریج دارد که در نهایت می تواند گرانتر از درمان ریشه باشد. اگر حق انتخاب دارید، حفظ دندان های اصلی همیشه بهترین گزینه است.

دندانپزشک شما همیشه سعی می کند تا دندان طبیعی شما را در جایی که می تواند نجات دهد، اما ممکن است به شما پیشنهاد کند اگر دندان به شدت آسیب دیده است یا اگر به بیماری شدید لثه مبتلا هستید که از بهبودی دندان شما پس از درمان جلوگیری می کند، آن را خارج کنید.

چقد طول می کشد تا بعد از درمان ریشه بهبودی کامل پیدا کنید؟

پس از بی حسی موضعی، ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا این احساس به فک و صورت شما بازگردد. مراقب باشید که به آن ناحیه ازفک برخورد نکنید یا حتی ضربه نزنید. شما می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول و ایبوپروفن برای کمک به هر گونه ناراحتی پس از از بین رفتن داروی بی‌هوشی و تا چند روز آینده استفاده کنید. بعد از انجام عمل می توانید به سر کار خود بازگردید.

ممکن است در اطراف ناحیه کمی حساسیت داشته باشید، اما معمولاً این حالت فقط برای مدت کوتاهی طول می کشد. اطراف دندان شما نیز ممکن است متورم و کبود شده باشد. این باید ظرف دو هفته پس از درمان بهتر شود.

زمان بعدی که نیاز به مراجعه به دندانپزشک خود دارید به دلایل درمان و نحوه انجام این روش بستگی دارد. دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد که اشعه ایکس و معاینات بیشتری انجام دهید تا مطمئن شوید که دندان به خوبی بهبود می یابد.پس از درمان، مراقبت از دندان ترمیم شده بسیار مهم است.

دندان من بعد از آن چه شکلی خواهد شد؟

به طور سنتی، درمان ریشه با تیره شدن دندان ها همراه است. با این حال، تکنیک‌های مدرن به دندانپزشک شما اجازه می‌دهند تا دندان شما را دقیقاً مانند قبل از درمان باقی بگذارد. اگر در مورد ظاهر دندان های خود سوالی دارید، با دندانپزشک خود صحبت کنید تا به شما اطمینان دهد.

آیا عوارضی دارد؟

اکثر درمان‌های ریشه موفقیت‌آمیز هستند، به طور متوسط، بیش از 95 درصد از درمان های کانال ریشه با موفقیت انجام می شود. گاهی اوقات، اگر انشعابات کانال بیمار وجود داشته باشد که در ابتدا تشخیص داده نشده است، یا اگر ابزار بایگانی کانال شکسته شود، ممکن است به درمان مکرر نیاز داشته باشد، اما این بسیار نادر است. درد برگشتی از علائم کانال ریشه است که به درستی تکمیل نشده است اما مانند هر روش دیگری، ممکن است گاهی اوقات عوارضی نیز وجود داشته باشد. این شامل:

آسیب به کانال ریشه  دندان و یا بافت اطراف دندان

عفونت

آسیب به اعصاب اطراف دندان

مزایای کانال ریشه چیست؟

درمان ریشه یک روش ساده و بدون درد است که فواید زیادی دارد، از جمله:

تسکین درد و ناراحتی

جلوگیری از گسترش عفونت

یک دندان ترمیم شده سالم که می تواند تا آخر عمر باقی بماند

بدون وقفه یا تغییر در دندان های دیگر

احساس گاز گرفتن و جویدن طبیعی

شما باید لبخند طبیعی خود را حفظ کنید!

عوارض جانبی بالقوه کانال ریشه چیست؟

عفونت برگشتی یک عارضه جانبی غیر معمول درمان ریشه است. این می تواند نتیجه نادرست تمیز کردن کانال های ریشه یا ترک ناشناخته در ریشه دندان باشد. عفونت برگشتی را می توان با یک درمان مجدد ساده کمک کرد. اگر در مورد عوارض جانبی درمان ریشه نگران هستید، باید از دندانپزشک خود مشاوره بگیرید.

آیا می توانم ایبوپروفن را قبل از کانال ریشه مصرف کنم؟

ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی ممکن است به کاهش التهاب در هنگام مصرف قبل از عمل کمک کنند.

آیا می توانم بعد از کانال ریشه غذا بخورم؟

پس از درمان ریشه، بهتر است قبل از خوردن غذا صبر کنید تا بی حسی در دهان از بین برود تا گونه یا زبان خود را گاز نگیرید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به دندان درمان شده، سعی کنید تا زمانی که دندان درمان شده به طور کامل توسط دندانپزشک ترمیم نشود، آن را نجوید یا گاز نگیرید

بعد از کانال ریشه چه می توانم بخورم؟

همیشه بهتر است از دندانپزشک خود مشاوره بگیرید، اما معمولاً غذاهای نرم و سرد توصیه می شود. غذاهای نرم و سرد عبارتند از میوه هایی مانند موز، انبه، گلابی، هلو و اسموتی های میوه، ماست، سوپ و تخم مرغ.

مگر اینکه دندانپزشک شما توصیه دیگری کند، به طور کلی بهتر است از غذاهای سفت، ترد یا جویدنی دوری کنید زیرا ممکن است به دندان درمان شده شما آسیب برساند یا باعث درد شود. غذای تند یا داغ ممکن است حساسیت دندان درمان شده را افزایش دهد و مصرف الکل ممکن است باعث خونریزی در ناحیه اطراف شود. خوردن در طرف مقابل ناحیه تحت درمان نیز ممکن است به جلوگیری از ناراحتی کمک کند.

آیا می توانم چایی را بعد از درمان ریشه بنوشم؟

نوشیدن چایی داغ بلافاصله پس از درمان ریشه ممکن است حساسیت را افزایش داده و باعث ایجاد ناراحتی در دندان درمان شده شود، بنابراین بهتر است تا زمانی که بی حسی در دهان از بین برود از چایی داغ خودداری کنید. اگر بلافاصله پس از درمان مایعات می نوشید، بهتر است حداقل تا زمانی که احساس در دهانتان برگردد، از چایی داغ اجتناب کنید.

آیا بعد از ریشه دندان باید آنتی بیوتیک مصرف کنم؟

پس از درمان ریشه، داروی بی حسی از بین می رود و ممکن است درد ضربان دار را تجربه کنید که ممکن است یک یا دو روز طول بکشد. آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن می توانند کمک کنند. آنتی بیوتیک ها همچنین می توانند به سرکوب علائم دردناک آسیب عصبی کمک کنند. دندانپزشک شما می تواند یک آنتی بیوتیک را برای کمک به شما پس از درمان ریشه توصیه کند.

آیا می توانم بعد از روت کانال رانندگی کنم؟

اگر در گذشته پس از مراجعه به دندانپزشک برای پر کردن دندان مشکلی در رانندگی نداشته اید، دلیلی وجود ندارد که پس از عمل ریشه دندان با مشکل رانندگی مواجه شوید. به احتمال زیاد شما برای یک یا دو ساعت بعد از قرار ملاقات خود مانند بسیاری از روش های پر کردن بی حس خواهید بود.

آیا می توانم دندان هایم را بعد از کانال ریشه مسواک بزنم؟

می توانید دندان درمان شده را به آرامی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، اما اگر یک پرکردگی موقت در فضای بین دندان ها قرار داده شده باشد، نباید از نخ دندان استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام لمينيت دندان با اصول علمي و بدون آسيب به دندان ها با مطب دکتر برنگی تماس بگیرید

این درمان در مواردی است که پوسیدگی دندان به درونی ترین لایه پالپ زنده می رسد. درمان ریشه را می توان برای هر دندانی اعمال کرد. در مواردی که دندان عفونی شده باشد و بسته به تعداد کانال های آسیب دیده، ممکن است مدت زمان درمان افزایش یابد.

بیشتربدانید:كلينيك دندانپزشكي در شرق تهرانعکس انواع کامپوزیت دنداناصلاح طرح لبخند در تهران

درمان کانال چیست؟

درمان ریشه، فرآیند برداشتن بافت پالپی است که به دلایل مختلف ملتهب شده و یا در اثر نشست میکروارگانیسم‌ ها عفونی شده، و تمیز کردن، شکل ‌دهی و پرکردن فضای کانال با فیلرهای بافت پسند است. همه این روش ها به عنوان درمان ریشه تعریف می شوند. درمان کانال ریشه روشی است که در مواردی که ریشه دندان در اثر پوسیدگی یا تروماهای مختلف تحت تأثیر قرار می گیرد، استفاده می شود. هدف در اینجا جلوگیری از از دست دادن دندان، فعال نگه داشتن دندان در استخوان فک با انجام عملکردهای طبیعی آن است.

درمان کانال چه زمانی انجام می شود؟

دندان از 3 لایه اصلی تشکیل شده است. بیرونی ترین لایه دندان و لایه عاج زیر آن سطوح سخت دندان را تشکیل می دهند. در سطح داخلی دندان یک لایه پالپ زنده وجود دارد که حاوی عروق و اعصاب تغذیه کننده دندان است. زمانی که پوسیدگی از تمام این لایه ‌ها فراتر رفته و به سمت پالپ پایین می  ‌رود، عفونت در دندان ایجاد می‌شود. این بدان معنی است که پالپ آسیب دیده و اعصاب در اینجا مرده است. درمان ریشه درمانی برای از دست ندادن دندان است. از دست دادن دندان می تواند منجر به عدم فعالیت آن ناحیه و ذوب شدن استخوان فک شود. علاوه بر این، از دست دادن دندان می تواند بر بیمار از جنبه های زیبایی، اجتماعی و روانی تأثیر منفی بگذارد. فرآیند پاکسازی پوسیدگی ناشی از عفونتی که به پالپ و کانال ریشه دندان پیشرفت می کند، شکل دادن به کانال ها و سپس پرکردن کانال به گونه ای که هیچ راه ورودی باقی نماند را درمان ریشه می گویند. هدف در اینجا جلوگیری از عبور مواد از نوک ریشه دندان به داخل دهان و از دهان به نوک ریشه است. در جداول بسیار پیشرفته، عفونت می تواند روی استخوان فک نیز تاثیر بگذارد.

درمان ریشه چگونه است؟

اگر پوسیدگی دندان به سمت لایه پالپ پیش رفته باشد، تمام کانال ها تمیز، با دارو و روش های مختلف ضد عفونی و با روش های مختلف پر می شوند. درمان ممکن است بسته به اندازه عفونت در دندان طولانی شود. تا زمانی که عفونت در دندان درمان نشود از پر کردن موقت استفاده می شود. هر دندان دارای تعداد متفاوتی کانال است. زمانی که پوسیدگی به پالپ رسید، تمام کانال های دندان باید درمان شوند. دندان های دندانی که در قسمت قدامی دهان قرار دارند معمولا یک کانال، دندان های پرمولر می توانند 2 کانال و دندان های آسیاب 3-4 کانال داشته باشند. تعداد کانال های دندان ممکن است در افراد متفاوت مختلف باشد. هر ریشه را می توان به عنوان یک کانال در نظر گرفت، اما گاهی اوقات ممکن است کانال های اضافی وجود داشته باشد.

چگونه تشخیص داده می شود؟

هر دندان دارای پالپ است و درمان ریشه را می توان برای هر دندان اعمال کرد. دندانپزشک اغلب در نتیجه معاینه فیزیکی می تواند تصمیم بگیرد که آیا دندان نیاز به درمان ریشه دارد یا خیر. اشعه ایکس گزینه دیگری است که به تشخیص کمک می کند. در اشعه ایکس تعداد کانال دندان و طول کانال مشخص می شود.

سوالات متداول

آیا درمان کانال یک روش دردناک است؟

هنگامی که دندان پوسیده می شود، دندان در برابر عوامل خارجی آسیب پذیر می شود. پایین آمدن پوسیدگی به سمت پالپ یعنی کانال های دندان باعث عفونت می شود و نوک ریشه دندان به داخل دهان باز می شود. درمان ریشه روشی است که باید برای نجات دندان انجام شود. به صورت اختیاری بدون تغییر درمان ریشه باید قبل از پر کردن دندان عفونی انجام شود. درمان ریشه یک روش دردناک نیست. اگر دندان نکروزه نباشد و هنوز زنده باشد، درمان ریشه با بی حسی موضعی انجام می شود.

درمان کانال چقدر طول می کشد؟

مدت درمان ممکن است با توجه به تعداد کانال های دندان، محل آن در دهان و وضعیت عفونت متفاوت باشد. در صورت عدم وجود عفونت یا تشکیل کیست در پالپ، درمان ریشه را می توان در یک جلسه تکمیل کرد. از آنجایی که دندان معمولاً عفونی است، درمان 2 جلسه طول می کشد. یک جلسه درمان ریشه می تواند تا 45 دقیقه طول بکشد. کانال دندان باید در جلسه اول خیلی خوب تمیز و شکل داده شود. با استفاده از داروهای محلی در ناحیه تمیز شده، میکروارگانیسم های مضر از بین می روند. در صورت عدم وجود التهاب در کانال در جلسه دوم درمان ریشه، در صورت عدم وجود حساسیت در دندان بیمار، اگر اشعه ایکس تمیز خارج شود و هیچ نقصی در بافت اطراف دندان وجود نداشته باشد، دندان پر شده است.

در طول درمان و بعد از درمان چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

از آنجایی که دندان درمان شده با کانال ریشه حیات خود را از دست می دهد، احتمال شکستگی آن بیشتر می شود. بنابراین در طول درمان نباید غذاهای بسیار سفت مصرف شود و از آن دندان زیاد استفاده نشود. برای از بین بردن عفونت می توان از داروهای آنتی بیوتیکی استفاده کرد. در صورت درد احتمالی، ممکن است مسکن نیز توصیه شود. پس از پایان درمان، هر کاری که باید بعد از پر کردن معمولی انجام شود، باید انجام شود. تا زمانی که اثر بی حس کننده موضعی از بین نرود، چیزی نخورید و ننوشید. بیمار ممکن است برای یک یا دو روز احساس حساسیت کند. دندان درمان شده با کانال ریشه می تواند مادام العمر استفاده شود. اگر دندان در طول درمان ریشه بیش از حد مواد خود را از دست داده باشد، می توان با استفاده از پرکردگی های مختلف، ترمیم هایی را برای حمایت از دندان، اطمینان از عملکرد آن و افزایش عمر دندان انجام داد. برای حفظ سلامت دهان و دندان پس از درمان ریشه دندان باید دو بار در روز مسواک زده شود و به استفاده از برس های رابط و نخ دندان توجه شود. برای حفظ سلامت دهان و دندان مادام العمر، چکاپ دندان باید تا سن ۶ سالگی سالی یک بار و بعد از ۶ سالگی دو بار در سال انجام شود.

یک دندان چند کانال دارد؟

تعداد کانال های دندان ممکن است از فردی به فرد دیگر و با محل قرارگیری دندان متفاوت باشد. دندان های دندانی که در قسمت قدامی دهان قرار دارند معمولا یک کانال، دندان های پرمولر می توانند 2 کانال و دندان های آسیاب 3-4 کانال داشته باشند. تعداد کانال‌های دندان را می‌توان دقیقاً در نتیجه عکس‌برداری با اشعه ایکس تعیین کرد.

آیا می توان درمان کانال را تکرار کرد؟

درمان ریشه درمانی است که می توان آن را تکرار کرد. پر کردن قدیمی تمیز می شود، دندان شکل می گیرد، دارو اعمال می شود و می توان دوباره آن را پر کرد.

درمان ریشه چیست؟

دندان از یک تاج که قسمت قابل مشاهده در دهان است و یک یا چند ریشه که در استخوان باقی می ماند تشکیل شده است.

بافت مینای سفید در بیرونی ترین قسمت بالایی (تاج) دندان و بافت عاج زرد در زیر آن وجود دارد. داخل دندان پالپ (که عموماً به عنوان عصب دندان شناخته می شود) وجود دارد. برخلاف تصور رایج، پالپ فقط یک عصب نیست. پالپ؛ این بافتی است که از عروق خونی، اعصاب و بافت همبند تشکیل شده است. این بافت به نام پالپ است که به دندان نشاط می بخشد. پالپ از طریق کانال های ریشه تا نوک ریشه گسترش می یابد و از نوک ریشه به سیستم عروقی-عصبی اصلی بدن متصل می شود.

فرآیند برداشتن پالپ از تاج (قسمت فوقانی) و ریشه دندان، گسترش کانال های ریشه و پر کردن آن با مواد پرکننده کانال ریشه که از نظر بیولوژیکی با بدن انسان سازگار است، “درمان کردن کانال ریشه” نامیده می شود.

اندودنتیکس چیست؟

ریشه دندان علمی است که به درمان بیماری های پالپ دندان (بسته عروقی-عصبی داخل دندان) و بافت های اطراف ریشه دندان می پردازد.

درمان کانال ریشه

چه زمانی درمان ریشه مورد نیاز است؟

اگر التهاب یا عفونت در بافت پالپ دندان رخ دهد، درمان ریشه باید روی آن دندان اعمال شود.

عواملی که باعث درمان ریشه می شوند را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

کبودی های عمیق

تروماهای فوری (ضربه، افتادن، ضربه) یا دائمی (فشرده کردن دندان، ساییدن، پرکردن زیاد) به دندان

شکستگی یا ترک در دندان

بیماری های لثه پیشرفته

اعمال نیروهای بیش از حد کاذب به دندان در طول درمان ارتودنسی (درمان بریس)

پر کردن یا کاربردهای چینی نادرست

چگونه بفهمیم دندان ما نیاز به درمان ریشه دارد؟

حساسیت و درد در دندان ناشی از غذاهای سرد و گرم و در برخی موارد شیرین است

دردی که بدون هیچ محرکی به خصوص در شب شروع می شود

درد هنگام جویدن دندان

تغییر رنگ دندان

تورم صورت

گاهی اوقات آبسه مزمن که هیچ علامتی ایجاد نمی کند و با رادیوگرافی در حین کنترل دندان تشخیص داده می شود.

اگر یک یا چند مورد از شکایات فوق در دندان وجود داشته باشد، دندان مربوطه دیگر قادر به ترمیم خود نیست.

در این صورت دندان یا با انجام درمان ریشه به عملکرد خود در دهان ادامه می دهد و یا باید کشیده شود.

بیشتربدانید:اصلاح طرح لبخند در تهرانعکس انواع کامپوزیت دنداندندانپزشک زیبایی تهرانمتخصص دندانپزشک زیباییقيمت سفيد كردن دندان در تهران

آیا درمان ریشه یک کاربرد دردناک است؟

درمان ریشه یک کاربرد است که تحت بی حسی موضعی با بی حس کردن دندان مربوطه انجام می شود. به لطف محلول ها و تکنیک های بیهوشی که امروزه در دندانپزشکی استفاده می شود، درمان بدون احساس درد یا ناراحتی در بیمار کامل می شود.

مراحل درمان ریشه چیست؟

دندانی که در نتیجه رادیوگرافی و معاینه داخل دهانی نیاز به درمان ریشه دارد، با بی حسی موضعی بی حس می شود. پس از تمیز شدن کامل پوسیدگی در مینا و بافت عاج دندان، طول ریشه دندان ها با دستگاه های الکترونیکی اندازه گیری شده و پالپ (بافت عروقی-عصبی) تا نوک ریشه به طور کامل برداشته می شود. سپس کانال‌های ریشه با سیستم‌های مخصوص تمیز می‌شوند و با پرکننده‌های ریشه سازگار با بدن تا نوک ریشه منبسط شده و محکم پر می‌شوند.

در نهایت، ساختار فوقانی دندان با پر کردن پرتو، آنله (پر کردن چینی) یا ونیرهای پرسلن ترمیم می شود.

آیا درمان ریشه در همان روز کامل می شود؟

درمان اکثر دندان هایی که نیاز به درمان ریشه دارند در همان روز و به طور متوسط ​​در 60-45 دقیقه تکمیل می شود.

البته تجربه و دانش پزشکی که درمان را انجام می دهد از اهمیت بالایی برخوردار است.

در برخی موارد، به عنوان مثال، در مواردی که آبسه در نوک ریشه وجود دارد، ممکن است نیاز به یک جلسه دوم برای تکمیل درمان باشد. در چنین مواردی، دندانپزشک در اولین جلسه دارویی را در کانال ریشه دندان قرار می دهد و مناسب می داند که 15-10 روز صبر کند تا داروی فعلی موثر واقع شود.

در جلسه دوم، داروی موجود در کانال های ریشه دندان برداشته شده، کانال های ریشه پر شده و درمان کامل می شود.

آیا بعد از درمان ریشه در دندان درد ایجاد می شود؟

داشتن حساسیت خفیف به مدت 6-7 روز هنگام جویدن دندان مربوطه به دنبال درمان ریشه طبیعی است. در این حالت، بیماران با استفاده از یک مسکن-ضد التهاب خفیف این دوران را بدون هیچ شکایتی پشت سر می گذارند.

عمر دندان های درمان شده کانال ریشه چقدر است؟

تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد که؛ میزان موفقیت درمان های ریشه در شرایط استریل و مطابق با قوانین حدود 95 درصد است.

در حالت ایده آل، عمر دندانی که درمان ریشه انجام داده و تاج (قسمت بالایی) آن با ترمیم جامد ترمیم شده است، با دندان هایی که درمان ریشه نکرده اند، تفاوتی ندارد و می توانند برای تمام عمر در دهان باقی بمانند.

اما ترمیم قسمت بالایی دندان هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند برای عمر دندان اهمیت زیادی دارد. دندان‌هایی که نیاز به درمان ریشه دارند معمولاً دندان‌هایی هستند که در نتیجه پوسیدگی یا ترومای پیشرفته، از بین می‌روند. در این گونه دندان ها پس از درمان ریشه باید با ترمیم صحیح از دوام و آب بندی قسمت بالایی دندان اطمینان حاصل شود.

پر کردن کامپوزیت (پرکننده تیر)

آنله / منبت چینی (پر کردن چینی)

روکش چینی

اینکه چه نوع ترمیم برای دندان مورد نیاز خواهد بود به از بین رفتن ماده دندان مربوطه و موقعیت دندان در دهان مربوط می شود. تحقیقات آکادمیک نشان می‌دهد که بادوام‌ترین و زیباترین ترمیم‌ها در دندان‌هایی که تحت درمان ریشه قرار می‌گیرند، پرکننده‌ها یا روکش‌های پرسلن هستند.

پیشرفت ‌ها در دندان ‌پزشکی به کمک کامپیوتر باعث می ‌شود که ترمیم پرسلن روی دندانی که درمان کانال ریشه داشته است، در همان روز پس از درمان، در کمتر از 30 دقیقه به دندان کامل شود و (باند) شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search