بستن فاصله بین دندانها

بستن فاصله بین دندانها؛فاصله بین دندان ها می تواند ناشی از عوامل بسیاری مانند تحلیل لثه و عوامل ژنتیکی باشد. ما به راحتی می توانیم آنها را اصلاح کنیم. می‌توانیم آن را با پرکردن‌های زیبایی ببندیم و با کامپوزیت درمان کنیم یا با روش فولیاسیون ببندیم. به طور کلی، این منافذ زمانی که روی خط خنده قرار می گیرند، می توانند باعث از دست دادن زیبایی فرد شوند. ما می توانیم با بستن آن ناحیه با این سیستم ها لبخندهای زیبایی را برای بیماران خود فراهم کنیم.

برخی از افرادی که بین دندان های خود فاصله دارند نیز ممکن است در هنگام صحبت کردن با مشکلاتی روبرو شوند. هنگام صحبت کردن، صداهایی می توانند از این شکاف ها بیرون بیایند، همچنین صداهای مزاحم ممکن است به دلیل قرار گرفتن زبان بین این شکاف ها ایجاد شوند. تماس مداوم زبان با شکاف باعث می شود که فاصله بین دندان ها به مرور زمان باز شود و این می تواند وضعیت را بدتر کند.

علل مختلفی برای دیاستاما وجود دارد. اگر دندان های ثنایای جانبی نزدیک دندان های قدامی کوچکتر از حد طبیعی باشند ممکن است دیاستما ایجاد شود. اگر بافت همبند لثه (به نام فرنولوم) بین و بالای دندان های جلویی پهن تر و طولانی تر از آنچه باید باشد، می تواند باعث دیاستما شود. گاهی اوقات در ناحیه مولر ، در افرادی که دندان های دائمی آن ها هرگز تشکیل نشده است، دندان های جلویی به سمت عقب حرکت می کنند و ممکن است بین آن ها فاصله ایجاد شود.

در حالت اول، دندانپزشک با یکی از روش های روکش، روکش یا باندینگ، دندان های ثنایای جانبی را به اندازه های طبیعی می رساند. اگر فاصله بین دندان های جلویی شما خیلی زیاد نباشد، با پرکردن لمینت یا کامپوزیت می توان نتایج بسیار خوبی به دست آورد، بنابراین اختلالات نسبت ابعادی بین دندان ها نیز اصلاح می شود.

در حالت دوم، یعنی در مواردی که بافت لثه بسیار ضخیم و پهن است، بافت همبند با فرنکتومی برداشته می شود. اگر فرنکتومی انجام نشود، نمی توان نتیجه مورد انتظار از هر درمانی را به دست آورد.

در موارد نوع سوم دیاستاما سعی می شود فاصله بین دندان ها با ایمپلنت، بریج یا درمان ارتودنسی برطرف شود. در نتیجه درمان ارتودنسی، دندان های ثنایای جانبی به محلی که باید باشند آورده می شوند. قبل از شروع درمان دیاستما، باید همراه با متخصص ارتودنسی بررسی شود. سن، رشد دندان و ساختار صورت برای ارزیابی درمان مهم هستند.

اگر ارتودنتیست تصمیم به درمان بگیرد، ابتدا معاینه بالینی دقیق انجام می شود. دندان ها اندازه گیری می شوند، از دندان ها و صورت عکس گرفته می شود. مدل های کاری مناسب تهیه می شود. همزمان رادیوگرافی پانورامیک و سفالومتریک گرفته می شود و مورد بررسی قرار می گیرد.

ممکن است در پایان درمان ارتودنسی نیاز به نگهدارنده باشد. بنابراین موقعیت دندان اصلاح شده ثابت می شود. ارتودنتیست کل روند درمان را تعیین می کند.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

درمان اسپلیت دندان (بستن شکاف دندان)

دهان که انسان را از سایر موجودات زنده متمایز می کند و با آن می توانیم حرکاتی مانند صحبت کردن و خندیدن را انجام دهیم، در واقع پنجره ای از بدن ما به جهان است. در صحبت کردن یا خندیدن، اولین نکته ای که ما به آن توجه می کنیم، دهان و دندان های موجود در آن است. به همین دلیل است که باید مراقب سلامت دهان و دندان خود باشیم، سلامت دهان و دندان می تواند یک درمان پیشگام در مرحله حل مشکلی باشد که به عنوان علامت بسیاری از بیماری ها با آن مواجه هستیم، بیماری که در دهان و دندان خود نیز تجربه می کنیم. کمک می کند تا پس از کنترل دندانپزشک، بیماری زمینه ای دیگری شناسایی شود.

علت شکاف دندان عوامل ژنتیکی است

تمیز کردن دهان و دندان نیز از نظر تأثیر ظاهری دندان های سالم مهم است. بنا به دلایلی که در برخی موقعیت‌ها ایجاد می‌شود، بین دندان‌های افراد فاصله‌ای ایجاد می‌شود که اغلب در نتیجه پر نشدن جای دندان از دست رفته یا کشیده شده رخ می‌دهد و ظاهری ناخوشایند یا حتی زشت ایجاد می‌کند. به طور کلی علت شکاف دندان ها عوامل ژنتیکی، ساختاری است که دندان ها در آن قرار گرفته اند، یعنی زمانی که قوس دندانی در دندان های پهن کوچک باشد، دندان ها به مرور زمان جابجا شده و باعث ایجاد فاصله دندانی می شوند، همچنین فاصله دندانی نیز تجربه می شود.

درمان فاصله بین دندان ها

شکاف بین دندان ها می تواند از نظر شکل و عملکرد آزاردهنده باشد. معمولا بهترین راه برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده از بریس است. روش های دیگری در دسترس هستند، اما بستگی به نتیجه مورد نظر شما دارد. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که چگونه می توانیم به شما در رسیدن به لبخند ایده آل خود کمک کنیم.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

دیاستما چیست؟ (فاصله بین دو دندان)

دیاستما فضایی بین دو دندان است، معمولاً دندان های قدامی بالا (خط وسط)، فاصله بین هر دو دندان ممکن است ایجاد شود.

فاصله بین دندان ها به دلایل مختلفی ایجاد می شود. حفره ها در کودکانی که دندان های شیری دارند شایع است، اما با حرکت به سمت دندان های دائمی، فضای بین دندان ها معمولا از بین می رود. دندان های همه کامل نیست، علت شکاف ممکن است از دست دادن دندان باشد.

لثه های بزرگ یا بافت بزرگ در قسمت بالایی لثه بالای دندان های جلویی (به نام فرنوم لبی) نیز می تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. یک روش جراحی جزئی می تواند بافت مشکل ساز را کاهش دهد. برخی از افراد به دلیل بزرگ بودن استخوان فک بین دندان های خود فاصله دارند. حرکاتی مانند فشار زبان یا مکیدن شست به دندان های قدامی بالایی فشار وارد می کند و باعث جدا شدن آنها می شود.

دیاستما نوعی مال اکلوژن، ناهماهنگی دندان ها یا بایت است. سایر اشکال مال اکلوژن عبارتند از: اوربایت، آندربایت، کراس بایت، دندان های کج، دندان های کج و روی هم قرار گرفته اند.

برخی از بزرگسالان هنگام بلوغ متوجه شکاف هایی می شوند که بین دندان هایشان ایجاد می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که لثه ها حمایت خود را از دندان ها کاهش داده و دندان ها گسترش یافته اند. این همچنین می تواند در افراد جوانی که اشکال شدیدتر بیماری لثه دارند نیز رخ دهد.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

مشکل فضای بین دندان ها

مشکلات متعددی در درمان ارتودنسی با فاصله بین دندان ها وجود دارد که ممکن است باعث شود فرد به فکر بستن فضاها باشد.

سلامت لثه

شکاف بین دندان ها به دلیل فرم و عملکرد می تواند بسته شود. مشکل اصلی حفره ها این است که لثه ها هنگام جویدن غذا محافظت نمی شوند. غذاهای سفت مانند چیپس سیب زمینی و نان ترد می توانند به لثه های نرم آسیب بزنند.

مشکلات لثه

رسوبات پلاک می تواند بین دندان های فاصله دار ایجاد شود و باعث بوی بد دهان و پوسیدگی دندان شود. بیماری پریودنتال (لثه) بیشتر در لثه های محافظت نشده رخ می دهد. با گذشت زمان، بیماری پریودنتال می تواند باعث لق شدن دندان های لثه و در موارد شدید، افتادن دندان ها شود.

اگر حفره‌ها در نتیجه بیماری لثه ایجاد شوند، درمان بیماری لثه قبل از اینکه ارتودنتیست حفره‌ها را با انواع مختلف وسایل مانند بریس یا ترازهای شفاف ببندد، بسیار مهم خواهد بود.

زیبایی شناسی

برای اکثر افراد فضای بین دندان ها مشکلی ایجاد نمی کند و هیچ دلیل پزشکی برای بستن این فضا وجود ندارد. برخی از افراد ظاهر فاصله بین دندان های خود را دوست ندارند. حفره ها باعث می شوند که هنگام صحبت یا لبخند احساس ناامنی کنند و ظاهر مجاور دندان ها را ترجیح می دهند.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

چگونه دندان های مجزا بسته می شوند؟

بستن دندان های شکاف – شکاف دندان، کنجکاوی در مورد دندان های شکاف (دیاستما)

ظاهر شدن شکاف بین دندان ها بسیار رایج است. فاصله بین دندان ها معمولا بین دو دندان ثنایای جلویی است و برخی افراد بین ۶ دندان جلویی فاصله دارند. به این فواصل بین دندان ها که بیش از آنچه باید باشد، دیاستما می گویند.

اساسی ترین مشکل زیبایی شناختی ایجاد شده توسط این حفره ها، که ما آن را دیاستما می نامیم، نواحی سیاه بزرگ بین ظاهر سفید دندان است. علاوه بر این، می‌تواند در برخی افراد بر دیکشنال اثر بگذارد یا باعث خروج بزاق در حین صحبت شود. روشی که ما معمولا برای پوشش زیبایی این دندان های شکاف استفاده می کنیم، لامینات کامپوزیت (پرکننده زیبایی) یا لمینت های چینی است.

بیشتربدانید:قیمت طرح لبخندبهترین دندانپزشک عصب کشیعصب كشي مجدد دندان در تهرانقیمت عصب کشی دندان

چرا دندان ها از هم جدا می مانند؟

بیش از یک دلیل وجود دارد.

دندان ها کوچکتر از آنچه باید باشند.

رشد ناکافی دندان ها در این دوره با وجود رشد کافی فک.

اختلال رشد در دندان های ثنایای جانبی شایع تر است (هیپوپلازی ثنایای جانبی).

از نظر ژنتیکی، در هنگام تراز شدن دندان ها، کمبود عددی در دندان ها و فاصله بین آنها وجود دارد. (کمبود مادرزادی جانبی)

ارتباط عضلانی بالا بین دو ثنایای قدامی. (اتصال فرنولوم بالا). بعد از معاینه که کدام یک از این دلایل را دارید به درستی مشخص می شود، می توان روش درمان را تعیین کرد.

آیا فاصله افتادن دندان ها می تواند مشکلات دیگری در آینده ایجاد کند؟

در دهانی که تراز دندان سالم وجود دارد، باید تماس های محکمی بین دیواره های روبروی دندان ها وجود داشته باشد. این تماس های محکم را نقاط تماس دندانی می نامند. بزرگترین مزیت این نقاط تماس، جلوگیری از گیرکردن بقایای غذا در لثه در حین غذا خوردن است. در عین حال، باعث افزایش عملکرد در هنگام جویدن و خوردن با فشار بالاتر می شود. این نقاط تماس زمانی که دندان ها از هم فاصله دارند وجود ندارند یا در تماس نقطه ای بسیار کوچکی هستند. در این موارد وجود باقیمانده غذا بین دندان ها پس از جویدن اجتناب ناپذیر است.

همه اینها می تواند دو مشکل اصلی برای سلامت دهان ایجاد کند:

خونریزی، قرمزی، خارش یا سوزن سوزن شدن در لثه ها بعد از غذا. اگر نتوان از آن پیشگیری کرد، ممکن است با حساسیت و به طور کلی درد لثه افزایش یابد. می تواند باعث بوی بد دهان شود.

ایجاد پوسیدگی در سطح مشترک دندان های روبروی یکدیگر.

 البته ممکن است در هر فردی که در دندان‌هایش شکاف دارد، نتیجه یکسانی رخ ندهد، اما می‌توان شایع‌ترین مشکلات سلامتی مربوط به شکاف دندان را به این شکل خلاصه کرد.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

فاصله دندان ها چقدر باید باشد؟

اگرچه سرعت تشکیل دندان در انسان در طول دوره رشد و نمو موازی است، اما سرعت رشد فک یکسان نیست. در نتیجه طبیعی این امر، دیدن شکاف یا شلوغی در دندان‌ها در کودکانی که دندان‌های دائمی آنها در دهان بیرون نیامده است، طبیعی است. ارزیابی با تشکیل کامل لایه های مینای دندان و طول کامل آن ها در دهان، دقیق تر خواهد بود.

در یک فرد سالم که به سن بلوغ رسیده است، نباید شکافی در دندان ها مشاهده شود. البته بسته به اینکه برخی از دندان ها در زوایای مختلف در دهان قرار دارند، ممکن است در برخی از نواحی تا 1 میلی متر شکاف ایجاد شود. با این حال، اگر در هنگام لبخند زدن فضاهای سیاه آشکاری بین دندان های ثنایای قدامی وجود داشته باشد، این خیلی طبیعی نیست. در برخی موارد در افرادی که هیچ فاصله ای بین دندان هایشان وجود ندارد به مرور زمان افزایش فضا مشاهده می شود.

عواملی که باعث این امر می شوند را می توان به شرح زیر برشمرد:

نیروی محرکه ایجاد شده توسط نیروهای جویدن روی دندان های قدامی در طول زمان،

بار اضافی (تروما) روی دندان های جلو در مواردی مانند تصادف، ضربه،

تحرک در ناحیه قدامی به دلیل فشار ایجاد شده توسط دندان عقل (20) در ناحیه خلفی فک.

بستن دندان های شکاف شده چگونه انجام می شود؟

برای بستن شکاف ها می توان از دو روش استفاده کرد. یکی از این روش ها لایه چینی و دیگری لامینه کامپوزیت است. لمینت چینی همانطور که مشخص است از مواد شیشه سرامیک تشکیل شده است و چون در آزمایشگاه مطالعه می شود دو جلسه نیاز است. لایه کامپوزیت که به عنوان پرکننده زیبایی نیز شناخته می شود، در یک جلسه اعمال می شود و از مواد پرکننده مبتنی بر رزین تشکیل شده است. در هر دو روش می توان فاصله بین دندان ها را به طور کامل بسته و تصویری طبیعی به دست آورد. پس از اتمام کار، این امکان برای فرد وجود دارد که خود را با نخ دندان بین دندان ها قرار دهد. هر دندان یک تصویر جداگانه دارد، یعنی تصویری که انگار یک بلوک است هرگز رخ نمی دهد. مزیت لمینت کامپوزیت نسبت به پرسلن این است که می توان آن را در یک جلسه تمام کرد و روی دندان ها آسیاب نمی شود. به عبارت دیگر، فرآیند برش هرگز روی لایه کامپوزیت اعمال نمی شود. از طرف دیگر، لمینت چینی در نقاط خاصی نیاز به زبری دارد، البته کمی. با تصمیم دندانپزشک پس از معاینه می توان انتخاب صحیح تری از لامیناهای پرسلن یا کامپوزیت انتخاب کرد.

درمان اسپلیت دندان به سه روش مختلف انجام می شود

اگر یکی از دندان های آسیاب کشیده شود، اگر پروتز پر نشود یا ایمپلنت ساخته نشده باشد، بین دندان های سالم فاصله ایجاد می شود و این اتفاق در دو دندان جلویی بالا رخ می دهد. درمان Split Tooth Treatment (Tooth Gap Close) به سه روش مختلف مانند استفاده از دندان لمینت، استفاده از باندینگ و استفاده از بریس انجام می شود.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

درمان کاربرد لمینت دندان چیست؟

درمان کاربرد دندان لمینیت; یک لایه چینی روی سطح دندان قرار می گیرد. یک ورقه چینی بسیار نازک روی سطح جلویی قابل مشاهده دندان قرار می گیرد و دندان ها ظاهر زیبایی پیدا می کنند و همچنین درمان تغییر رنگ یا بدشکلی دندان را درمان می کند. برای قرارگیری کامل لایه چینی در صورت پذیرش بیمار می توان کمی سایش روی دندان ها انجام داد. برای اطلاع از روش اعمال شده توسط خدمات دندانپزشکی می توانید با کلینیک زیبایی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

درمان کاربردی باندینگ چیست؟

درمان کاربرد باندینگ؛ در این روش ماده پرکننده به دندان اضافه می شود. پرکردگی های کامپوزیتی سفیدی که در درمان پوسیدگی استفاده می شود، شکل دندان را به خود می گیرد، به طوری که شکاف های کوچک یا بزرگ دندان بسته می شود. درمان کاربرد باندینگ یک روش درمانی طولانی مدت نیست و باید حداقل سالی یک بار توسط پزشک معاینه شود. کامپوزیت ممکن است به دلیل وجود مایعات و مواد غذایی در دهان زرد شود.

برای رزرو نوبت جهت بلیچینگ یا سفید کردن دندان می توانید با مطب دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

درمان بریس چیست؟

درمان بریس؛ این روش درمانی است که حدود 1 تا 1.5 سال طول می کشد، اما دائمی ترین راه حل در درمان Split Tooth Treatment (Tooth Spacing) است. در عمل هیچ ماده ای به دندان اضافه نمی شود، این روشی است که به دندان اجازه می دهد به مرور زمان در فضایی که باید قرار گیرد بنشیند. تنها عیب بریس این است که روند درمان طولانی است و ظاهر آن ناراحت کننده است. اما در سال های اخیر استفاده از سیم شفاف شروع شده است، تا زمانی که بهداشت دهان و دندان رعایت شود، استفاده از بریس مشکلی ندارد و دائمی ترین راه حل در درمان درمان اسپلیت دندان (Tooth Gap Closure) است.

گزینه های درمان ارتودنسی برای حفره ها

انواع مختلفی از درمان های ارتودنسی برای بستن فضاهای بین دندان ها وجود دارد، از جمله بریس های سنتی و لینگوال (داخلی)، Invisalign و سایر گزینه های دندانی.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

نوارهای لاستیکی

براکت ها با کشیدن سیم و کش در جای خود کار می کنند. نوارهای لاستیکی کوچک متصل به براکت می توانند دندان ها را به هم حرکت داده و شکاف ها را ببندند. نوار لاستیکی به براکت های متصل به دندان ها متصل می شود.

باندهای لاستیکی می توانند شکاف ها را در کمتر از شش هفته تا شش ماه ببندند. نوارها اغلب آخرین مرحله در بریس هستند زیرا موارد دیگری مانند نامرتبی دندان ها قبل از بسته شدن شکاف ها درمان می شوند.

مدت زمانی که بیماران به بریس ها و زنجیرهای الاستیک نیاز دارند می تواند با انواع مختلف متفاوت باشد، از جمله:

اندازه شکاف

تعداد فضاها

سن بیمار

وضعیت لثه ها

جدی بودن قضیه

تراکم استخوان فک

کارهای قبلی دندانپزشکی

تعمیر و نگهداری مهاربندها و پاور زنجیر

طرح ارتودنسی

تعمیر و نگهداری از نوارهای لاستیکی

برای اطمینان از اینکه باندهای لاستیکی شما تا حد امکان مؤثر هستند و زمان درمان تا حد امکان کوتاه است، این دستورالعمل های مراقبتی را دنبال کنید:

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن طبق دستور متخصص های ارتودنسی

غذاهای سفت و چسبناک نخورید

سعی کنید ناخن جویدن یا جویدن مدادتان را متوقف کنید

گزینه های بریس های زیبایی

اگر نگران ظاهر سیم‌های فلزی هستید، می‌توانید سیم‌های شفاف یا سیم‌هایی را انتخاب کنید که پشت دندان‌هایتان ساییده می‌شوند. براکت های شفاف براکت های سرامیکی نیمه شفافی هستند که به جای براکت های فلزی با دندان ها ترکیب می شوند و مانند براکت های فلزی عمل می کنند. براکت شفاف گران تر از براکت فلزی هستند.

براکت های لینگوال به پشت دندان ها متصل می شوند تا دیده نشوند. اگرچه زیبایی شناسی آن عالی است، اما اشکالاتی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

هر یک از براکت‌ها باید به طور خاص روی دندان قرار بگیرند، بنابراین گزینه گران‌تری نسبت به سیم‌های فلزی و شفاف است. ممکن است لازم باشد از بریس های لینگوال کمی طولانی تر از بریس های سنتی استفاده کنید. آنها قدرت یکسانی برای کشیدن دندان های افراد در جای خود ندارند.

اینویزیلاین

اینویزیلاین برای برخی از بیماران مبتلا به پوسیدگی یک گزینه است، اما برای برخی دیگر نه. خیلی به اندازه شکاف بستگی دارد. شکاف های کوچک را می توان با صفحات پلاستیکی شفاف بست، اما اگر شکاف بزرگ باشد، ممکن است پلاک ها آن طور که باید دندان ها را به هم نکشند و بیمار نیاز به بریس داشته باشد.

برخی از افراد ممکن است ترکیبی از تراز کننده های Invisalign و باندینگ یا روکش ها را برای بستن شکاف بزرگ انتخاب کنند. روکش‌ها و باندینگ گزینه‌های بلندمدتی هستند، اما مانند بریس‌ها تا آخر عمر دوام ندارند.

بستن فاصله بین دندان ها یکی از موارد ساده ارتودنسی نسبت به سایر انواع مال اکلوژن است.

برای انجام بستن فاصله بین دندانها در مرکز تخصصی دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search