ترمیم پوسیدگی

ترمیم پوسیدگی؛ جایگزین آمالگام دندانی برای درمان حفره ها: با فعال کردن سلول های بنیادی پالپ، توانایی طبیعی دندان برای ترمیم خود را تحریک می کند.

عاج دندان توسط سلول های تخصصی تولید می شود: ادونتوبلاست. هنگامی که یک حفره روی دندان ایجاد می شود یا وقتی که شکسته می شود، عاج از بین می رود. سپس بافت پالپ می تواند در معرض خارج قرار گیرد و عفونی شود. یک فرآیند طبیعی ترمیم با بسیج سلول های بنیادی پالپ فعال می شود.

با این حال، این مکانیسم فقط سوراخ های کوچکی را در عاج ترمیم می کند. به همین دلیل است که دندانپزشکان از آمالگام های دندانی استفاده می کنند که سوراخ های باقی مانده از حفره ها را پر می کند و در دندان باقی می ماند. اما برای پل شارپ، از کالج کینگ لندن، «دندان فقط یک قطعه معدنی نیست، بلکه فیزیولوژی خاص خود را دارد. شما بافت زنده را با سیمان بی اثر جایگزین می کنید. پرکردن ها به خوبی کار می کنند، اما اگر دندان بتواند خودش را درست کند، این احتمالا بهترین راه حل است. در واقع، آمالگام ها معایبی نیز دارند: می توانند فرسایش، جدا شدن و عفونت دندان را افزایش دهند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پوسیدگی دندان: به سرعت درمان می شود

از دوران کودکی به ما گفته می شود که برای جلوگیری از پوسیدگی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم. تشخیص، تشخیص و درمان حفره ها بخشی از ماموریت روزانه دندانپزشک شماست. اگر او به شما پیشنهاد می کند که به سرعت یک حفره را با پر کردن دندان ترمیم کنید، به این دلیل است که درمان بدون تاخیر آن مهم است. دلیل آن را در مقاله زیر توضیح می دهیم.

شکل گیری و تکامل پوسیدگی

برای شروع، بیایید نحوه تشکیل حفره ها را به یاد بیاوریم. این باکتری در دهان است که با تغذیه از بقایای مواد غذایی شیرین، اسید تولید می کند. سپس این اسیدها خطر حمله به مینای دندان، لایه بیرونی دندان و ایجاد سوراخ کوچکی روی سطح آن را دارند. به این ترتیب یک حفره ظاهر می شود.

در صورت عدم تشخیص و درمان، این سوراخ کوچک عمیق می شود و باکتری ها به تدریج به سایر قسمت های دندان حمله می کنند. پس از سوراخ کردن مینای دندان به عاج حمله می کنند. دندانی که تحت تأثیر پوسیدگی قرار گرفته است ممکن است نسبت به تماس با گرما و/یا سرما حساس تر باشد. اگر در این مرحله، حفره درمان نشود، باکتری می تواند به پالپ دندان برسد. این قسمت مرکزی دندان عصب و رگ های خونی را در بر می گیرد. پالپ می تواند عفونی شود (پالپیت) و درد قابل توجهی ایجاد کند. این همان «دندان درد» معروف است.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

با توجه به این اطلاعات در مورد چگونگی تکامل یک حفره، می‌دانیم که بهتر است به سرعت آن را درمان کنیم، چه زمانی که فقط مینای دندان یا عاج را تحت تأثیر قرار داده است. در این مرحله معمولاً یک پر کردن برای جلوگیری از عفونت و ترمیم دندان کافی است.

بیشتربدانید:پر کردن تاج دندانترمیم تاج دندانقیمت بلیچینگقیمت روکش

چگونه از پوسیدگی پیشگیری کنیم؟

بر خلاف سایر بیماری های دندانی، حفره ها مشکل اصلی است که معمولاً برای آن به دندانپزشک مراجعه می کنیم، اغلب باعث ناراحتی و حتی دردهای طاقت فرسا می شوند، مجبور می شوند به درمان های تهاجمی متوسل شوند که می تواند کاملاً دردناک باشد، به همین دلیل است که روش های پیشگیری مربوطه به طور گسترده توسط دندانپزشکان توصیه می شود تا از هرگونه حمله این بیماری به دندان های ما جلوگیری شود. اما این روش ها چیست و واقعا چقدر موثر هستند؟ در این مقاله برخی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از پوسیدگی را مشاهده می کنیم.

 

سه روش برای جلوگیری از پوسیدگی:

اگرچه ما کمک های دندانپزشکی در دسترس داریم و برای جلوگیری از پوسیدگی باید به طور منظم به متخصص مراجعه کنیم، اما اگر عادت هایی را رعایت کنیم که بهداشت دهان و دندان کافی را تضمین می کند، باید با مراقبت از دندان هایمان همکاری کنیم و به طور موثر از پوسیدگی پیشگیری کنیم، این بدون شک دندان های ما را تمیزتر و سالم تر نگه می دارد، ظاهر بهتری به ما می دهد و از پنج روش مناسب پیشگیری می کنیم.

 

سه بار در روز مسواک زدن را جارو کنید. این روش مسواک زدن شامل قرار دادن لبه مسواک در کنار دندان ها و کشیدن آن به سمت لثه است، این کار باعث می شود که آلودگی های موجود بین پایه دندان و تاج دندان به طور کامل پاک شود. مهم است که به خاطر داشته باشید حداقل سه بار در روز با این روش مسواک بزنید تا بقایای مواد غذایی بین دندان ها و لثه ها قرار نگیرند تا باکتری های مضری تولید کنند که در درازمدت باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شوند، این در مورد کودکانی که عموماً این عادات را ندارند و بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه هستند، بسیار مهم است، به خصوص در هنگام مصرف شیرینی ها یا شیرینی هایی که می توانند به ذخیره 5 درصد قند کمک کنند.

نخ دندان کشیدن یک سلاح عالی در برابر حفره های ناخواسته است. اگرچه تا حدودی منظم به نظر می رسد، اما استفاده از این محصول می تواند به طور قابل توجهی پیشگیری از این نوع شرایط را بهبود بخشد، ساده است، فقط باید قبل از مسواک زدن برای از بین بردن بقایای مواد غذایی گیر افتاده در بین دندان ها استفاده شود و سپس مسواک زدن صحیح انجام شود و پلاک های دندانی را حتی بیشتر از بین ببرید. روش اضافی برای مسواک زدن 30 درصد کمتر در معرض این نوع بیماری است.

مراقبت از رژیم غذایی برای جلوگیری از پوسیدگی ضروری است. ما می‌توانیم باقیمانده‌های غذایی در دهان خود ایجاد کنیم که به تشکیل حفره‌ها کمک می‌کند. به عنوان مثال، غذاهای فرآوری‌شده یکی از مساعدترین مواد برای ایجاد حفره در دندان‌های ما هستند، به‌خصوص اگر غنی از قند باشند. تجمع این نوع غذا بین دندان‌ها باعث ایجاد واکنش تخمیر به دلیل قندهای گفته شده می‌شود که ظاهر باکتری‌هایی را ایجاد می‌کند که نامشخص می‌شوند و به طور دائمی باعث آسیب دائمی می‌شوند. می تواند باعث ساییدگی کل دندان شود. حذف نوشابه ها و شیرینی های پیش ساخته و شکلات ها و آب نبات ها قبل از خواب و حتی هنگام مصرف آنها در طول روز، سه مسواک زدن توصیه شده فوق را انجام دهید.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

برای جلوگیری از عوارض، حفره ها را درمان کنید

عوارض مختلفی با پوسیدگی دندان درمان نشده همراه است. اول، همانطور که اشاره کردیم، حفره ای که به پالپ دندان می رسد می تواند منجر به عفونت دردناک شود. علائم ممکن است تا آنجا پیش برود که در فعالیت های روزانه و خواب اختلال ایجاد کند. در اکثر موارد، برای جلوگیری از عفونت و نجات دندان بیمار، باید از درمان ریشه برای برداشتن بافت‌های پالپ آلوده استفاده شود.

اما اگر پالپ عفونی شود و درمانی انجام نشود، باکتری می تواند به انتهای ریشه دندان برسد. سپس عفونت می تواند منجر به تجمع چرک شود، یعنی آبسه پری آپیکال. آبسه دندان نشان دهنده یک اورژانس دندانی است، زیرا دندانپزشک باید آن را تخلیه کند و اغلب برای از بین بردن عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

برای جلوگیری از درمان های گران تر، حفره ها را درمان کنید

درمان یک حفره زمانی که فقط به مینای دندان یا عاج رسیده باشد بسیار ساده تر است، زیرا در اکثر موارد پرکردن کافی است. با این حال، زمانی که حفره عمیق‌تر می‌شود و به پالپ دندان می‌رسد، ممکن است برای نجات دندان آسیب‌دیده، درمان‌های پیچیده‌تر و گران‌تری لازم باشد.

در طول ویزیت های معمول شما در کلینیک، دندانپزشک شما یک معاینه کامل دندانی را برای تشخیص حفره هایی که ممکن است در دندان های شما ایجاد شده باشد انجام می دهد. بنابراین، به لطف معاینات منظم، می‌توانیم هرگونه پوسیدگی را قبل از گسترش به سایر قسمت‌های دندان درمان کنیم. به این ترتیب از عوارض ناشی از پوسیدگی دندان درمان نشده جلوگیری می کنیم!

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پر کردن سفید – درمان پوسیدگی

پرکردگی های سفید که پرکننده های کامپوزیتی نیز نامیده می شوند، یک درمان رایج دندانپزشکی برای ترمیم حفره ها هستند.

مزایای ترمیم کامپوزیت

پر کردن کامپوزیت با رنگ ساختار دندان اطراف مطابقت دارد و در نتیجه ظاهری طبیعی دارد.

از آنجایی که پرکننده‌های رزین کامپوزیت مستقیماً به دندان می‌چسبند، از دندان حمایت بیشتری می‌کنند و دندان را تقویت می‌کنند تا از آسیب‌های احتمالی محافظت کنند.

آماده سازی دندان برای ترمیم به آسیاب کمتری نسبت به پرکردگی های خاکستری (آمالگام) نیاز دارد. پر کردن کامپوزیت حاوی جیوه نیست.

پرکننده های سفید جزیره غربی مونترال

در کلینیک دندانپزشکیدکتر سیمین برنگی می‌تواند پرکردگی‌های کامپوزیت را در صورتی که شروع به شکستن یا به طور تصادفی در اثر جویدن بیش از حد یا دندان قروچه آسیب ببینند، ترمیم کند.

حفره چیست؟

حفره‌ها که حفره‌های دندانی نیز نامیده می‌شوند، حفره‌های کوچکی هستند که وقتی باکتری‌های موجود در پلاک دندانی (ماده چسبنده روی سطح دندان ناشی از ترکیب باکتری‌ها و باقی‌مانده غذا/بزاق در دهان) روی دندان‌ها ایجاد می‌شوند. اسید بخورید که ساختار دندان را ضعیف می کند.

حفره ها باید درمان شوند تا از آسیب بیشتر، دندان درد و از دست دادن احتمالی دندان جلوگیری شود. دندانپزشک می تواند حفره دندان شما را با پر کردن یا در صورت بزرگ بودن حفره با روکش دندان درمان کند.

حفره ها می توانند برای مدت طولانی مورد توجه قرار نگیرند مگر اینکه معاینه دندان با اشعه ایکس انجام دهید.

چگونه یک حفره ایجاد می شود؟

پوسیدگی از سطح خارجی شروع می شود و باعث از بین رفتن کلسیم و فسفات در مینای دندان می شود و می تواند بین دندان ها یا در ترک های آنها پنهان شود. این بیماری به لایه بعدی (عاج) حمله می کند و حفره ای ایجاد می کند که به تدریج دندان را از بین می برد. زمانی که دندان ها در معرض فرورفتگی لثه قرار می گیرند و بیماری پریودنتال مشخص تر می شود، می تواند به ریشه دندان ها برسد. این وضعیت در افراد مسن بیشتر دیده می شود.

هر کسی ممکن است دچار پوسیدگی شود، اما اگر مرتباً مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، یا اگر مرتباً شیرینی جات یا نوشیدنی های شیرین مصرف می کنید، خود را در معرض خطر بیشتری قرار می دهید. به همین دلیل است که والدین باید اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان یک رژیم غذایی متعادل با مصرف محدود قند داشته باشند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

علائم پوسیدگی چیست؟

هنگامی که حفره ها ایجاد می شوند، اغلب بدون درد هستند. بنابراین، ممکن است برای مدتی ندانید مگر اینکه معاینه دندانپزشکی انجام دهید و رادیوگرافی انجام دهید.

با عمیق‌تر شدن دندان‌ها، ممکن است حساسیت دندان‌ها به گرما و سرما را تجربه کنید. اگر یک حفره عمیق به عصب برسد، می تواند باعث درد دندان ضربان دار شود که ممکن است نیاز به درمان ریشه یا کشیدن دندان داشته باشد.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تشکیل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان شایع ترین و شایع ترین بیماری بعد از سرماخوردگی است.

در فلور طبیعی دهان باکتری وجود دارد. باکتری ها تمام مواد مغذی (قند و نشاسته) را به اسید تبدیل می کنند. باکتری ها، اسیدها، بقایای غذا و بزاق با هم ترکیب می شوند و پلاکی را تشکیل می دهند که به دندان می چسبد.

اسیدهای موجود در پلاک باکتریایی باعث حل شدن سطح مینا و ایجاد شیارها، فرورفتگی (حفره) روی دندان می شود. حفره ها معمولاً قبل از اینکه به اندازه کافی عمیق شوند که به ساختارهای داخلی دندان برسند بدون درد هستند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

20 دقیقه بعد از غذا شدیدترین زمان برای فعال شدن پلاک و باکتری است. قندها و غذاهای نشاسته ای (کربوهیدرات ها) خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. غذاهای چسبنده به دلیل ماندن روی سطح دندان مضر هستند. تنقلات مکرر خطر پوسیدگی را افزایش می دهد، زیرا زمان تماس سطح دندان با اسیدها را افزایش می دهد.

علائم ناشی از عمل دندان

پوسیدگی دندان

دندان درد – به خصوص بعد از غذاها و نوشیدنی های شیرین، گرم، سرد

ایجاد حفره و شیار روی دندان

آبسه دندان

شکستن دندان

حساسیت دندان

ناتوانی در جویدن دندان

برخلاف تصور عموم، ما باید حداقل نیم ساعت بعد از غذا یا نوشیدنی های اسیدی دندان های خود را مسواک بزنیم، نه بلافاصله. زیرا غذاهای اسیدی و شیرین سطوح دندان را برای سایش مناسب می کند. در حالی که دندان ها این حساسیت را دارند، نباید سایش سطح دندان را با ضربه های مسواک افزایش دهیم.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تشخیص و درمان دندانپزشکی

تشخیص زودهنگام پوسیدگی دندان را می توان در معاینه معمول دهان و دندان انجام داد. فیلم اشعه ایکس دندان به تشخیص پوسیدگی رابط کمک می کند.

درمان دندانپزشکی

پس از از دست رفتن، بافت دندان بازسازی نمی شود، اما می توان پیشرفت آن را با درمان متوقف کرد و بافت از دست رفته را با مواد پرکننده ترمیم کرد. هدف اصلی درمان محافظت از دندان و بهبود شکایات است. درمان زودهنگام پوسیدگی دندان نسبت به درمان پوسیدگی پیشرفته آسان تر و کم هزینه تر است. برای اینکه در حین تمیز کردن پوسیدگی احساس درد نکنید، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد. . در حالت ایده آل، بهترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی، یادگیری بهداشت دهان و دندان است.

حفره چگونه درمان می شود؟

ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی از رزین های کامپوزیت برای درمان پوسیدگی دندان استفاده می کنیم. گزینه اصلی درمان حفره برداشتن قسمت پوسیده و قرار دادن پر کردن (ترمیم) است.

ترمیم کامپوزیت به صورت لایه‌هایی انجام می‌شود که هر کدام با استفاده از نور مخصوص پخت می‌شوند. اغلب پر کردن در کمتر از یک دقیقه کاملاً سفت می شود. مرحله بعدی این است که کامپوزیت را متناسب با دندان خود شکل دهید. مرحله آخر پولیش است که به جلوگیری از سایش و لکه شدن زودهنگام کمک می کند. در برخی موارد، حساسیت خفیف دندان ممکن است بلافاصله پس از عمل ایجاد شود.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

دندانپزشکی جراحی حوزه ای از دندانپزشکی است که در درجه اول با پوسیدگی دندان و دندانپزشکی زیبایی سروکار دارد. رایج ترین اصطلاحات در مورد دندانپزشکی جراحی عبارتند از: پر کردن و پر کردن.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی  که تیمی از دندانپزشکان عمومی است، می تواند این نوع خدمات را به شما ارائه دهد زیرا این حوزه دندانپزشکی یکی از وسیع ترین حوزه ها است.

بنابراین، دندانپزشک عمومی فردی است که می تواند شما را در مواقع ضروری به شما توصیه کند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

ابتدا معاینه دندانپزشکی برای تشخیص ضروری است. این کار در اکثر مواقع به لطف اشعه ایکس و با معاینه بصری در دهان که توسط دندانپزشک شما انجام می شود، انجام می شود. اغلب معاینه در اتاق بهداشتی انجام می شود که احتمالاً از قبل با متخصص بهداشت دندان که تمیز کردن دندان شما را انجام می دهد ملاقات کرده اید. پس از آن، دندانپزشک تشخیص های مختلفی را انجام می دهد.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تشخیص های اصلی مربوط به دندانپزشکی جراحی عبارتند از:

پوسیدگی دندان.

ترمیم های معیوب (پر کردن) به دلایل مختلف، در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم: عود پوسیدگی، مهر و موم، پایان عمر پر کردن (پر کردن)، شکستگی.

شکایت بیمار از زیبایی دندان هایش در موضوعات مختلف: رنگ، موقعیت، فضا و غیره.

پوسیدگی دندان یک بیماری شایع با منشاء چند عاملی است و در طول زندگی با آن مواجه می شود.

هنگامی که تشخیص داده شد، دندانپزشک مواد مختلفی را برای ترمیم حفره به شما پیشنهاد می کند. از این میان می‌توان به آمالگام (خاکستری)، کامپوزیت (مواد زیبایی)، گلاس آینومر اشاره کرد. سپس می توانید با دندانپزشک خود در مورد مزایا و معایب هر ماده صحبت کنید تا تصمیم خود را بگیرید.

تا آنجا که به زیبایی شناسی مربوط می شود، درمان های مختلفی می تواند ارائه شود: بلیچینگ، روکش (کامپوزیت یا چینی)، بسته شدن فضا یا جایگزینی پرکننده های “پرکننده” که تغییر رنگ داده اند. درمان های ذکر شده در بالا تنها نمونه ای از خدمات ارائه شده است، بنابراین در گفتگو با دندانپزشک خود تردید نکنید.

آنچه مهم است این است که رابطه ای که با دندانپزشک خود دارید رابطه اعتمادی باشد. با کمال میل و صداقت از شما در کلینیک دندانپزشکی لویس مراقبت خواهیم کرد. بدانید که ما اینجا هستیم، آماده مراقبت از شما و پاسخگویی به سوالات شما هستیم.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

الکل و تنباکو، دشمنان سلامت دهان و دندان

می دانیم که الکل و تنباکو عواقب متعددی بر سلامتی دارند و مصرف آن ها، به ویژه زمانی که به طور منظم و فراوان باشد، در افزایش بروز برخی بیماری ها نقش دارد. در مورد الکل می توان به بیماری های گوارشی و کبدی و در مورد تنباکو به بیماری های ریوی فکر کرد. به قسمت هایی از بدن که به دلیل این عادات در معرض خطر قرار می گیرند، اضافه کردن دهان و دندان ها مهم است. آنها در واقع می توانند از اثرات مصرف الکل و تنباکو (بیماری ها، مشکل در درمان، اثرات زیبایی شناختی) رنج ببرند، به ویژه زمانی که این دو با هم ترکیب شوند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

افزایش خطر ابتلا به سرطان

با تجزیه آن، ذرات الکل باقی مانده در دهان پس از مصرف به یک ماده شیمیایی تبدیل می شود که می تواند باعث التهاب سلول های دهان شود. در دراز مدت، این التهاب می تواند ساختار سلول ها را تغییر دهد و در نتیجه باعث ایجاد تومور شود. میزان مصرف الکل و دفعات مصرف آن بر این پدیده ها تاثیر دارد، بنابراین بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهان، مصرف الکل خود را به حد توصیه شده محدود کنید.

به نوبه خود، سیگار کشیدن به طور قابل توجهی (تا 20 برابر)، خطر ابتلا به سرطان دهان (سرطان دهان، گلو یا زبان) را افزایش می دهد، در حالی که سلول های سرطانی می توانند در تمام سطوحی که با ذرات تنباکو تماس دارند تشکیل شوند. از آنجایی که سرطان های حفره دهان و گلو اغلب در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده می شوند که شانس بهبودی را محدود می کند، اجتناب از مصرف دخانیات مهم است.

توجه به توسعه بیماری های پریودنتال

تاثیر مصرف الکل بر روی لثه و پریودنتیم (مجموعه بافت هایی که دندان ها را در جای خود نگه می دارند) در دو سطح بازی می کند. اول از همه، قند و اسیدیته موجود در نوشیدنی های الکلی به تکثیر باکتری های پایه پوسیدگی دندان و همچنین بیماری هایی مانند التهاب لثه و پریودنتیت کمک می کند. سپس، مولکول های الکلی که تجزیه می شوند یک اثر التهابی دارند که می تواند تحریک لثه را افزایش دهد.

به نوبه خود، سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی به لثه ها می شود که آسیب پذیری آنها را در برابر حملات باکتریایی افزایش می دهد، به خصوص اگر مصرف بیش از حد الکل نیز وجود داشته باشد.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

سایر اثرات الکل و تنباکو بر سلامت دهان چیست؟

مصرف منظم الکل و تنباکو علاوه بر تداخل در جراحی های دندان، می تواند در بهبود بیماری های دهان و دندان نیز اختلال ایجاد کند. همانطور که گفته شد، سیگار با اکسیژن رسانی بافت های دهان تداخل می کند، که می تواند روند بهبودی را کندتر و دشوارتر کند. از طرف دیگر الکل دارای اثرات رقیق کننده خون است که می تواند باعث خونریزی شود که کنترل آن دشوار است. همچنین توانایی کبد برای متابولیسم آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهد، که می تواند اثرات آنها را کاهش دهد و عفونت ها را سرسخت تر کند. در نهایت مشخص است که مصرف الکل و سیگار می تواند عامل بوی بد دهان باشد.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

در هنگام مراجعه به دندانپزشک چه انتظاری باید داشته باشم؟

اگر بسیاری از افراد از ویزیت های معمول به عنوان “تمیز کردن دندان” یاد می کنند، تصادفی نیست. در واقع، اولین کاری که در طول یک ویزیت معمول انجام می شود، تمیز کردن کامل دندان توسط متخصص بهداشت است. به لطف ابزارهای تخصصی، این دومی می‌تواند تمام پلاک‌های دندانی را که در مکان‌هایی که تمیز کردن روزانه آن‌ها سخت‌تر است، جمع‌آوری کند. همچنین متخصص بهداشت، تارتار ایجاد شده در نتیجه کلسیفیکاسیون پلاک دندان را از بین می برد. توجه به این نکته ضروری است که تارتار فقط توسط متخصصان دندانپزشکی و با استفاده از دستگاه اولتراسونیک قابل برداشتن است.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پس از تمیز کردن، معاینه کامل دندان انجام می شود که توسط دندانپزشک انجام می شود. او مطمئن می شود که هیچ مشکلی در دندان ها، لثه ها و سایر ساختارهای دهان وجود ندارد. اگر علائم و نشانه‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد، دندانپزشک می‌تواند تشخیص دهد تا شما را بدون تاخیر به مراقبت‌های مورد نیاز راهنمایی کند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چه علائمی باید مرا به مراجعه به دندانپزشک سوق دهد؟

وجود علائم و نشانه‌های زیر بی‌اهمیت نیست و باید شما را وادار کند که با دندانپزشک مشورت کنید، زیرا این علائم با آسیب‌شناسی‌هایی مرتبط هستند که می‌توانند سلامت دهان و دندان یا حتی سلامت عمومی شما را تحت تاثیر قرار دهند:

درد دندان (درد مداوم، درد شدید و ناگهانی و غیره)؛

حساسیت بیش از حد دندان ها به غذاهای گرم، سرد یا شیرین یا اسیدی؛

خونریزی که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن رخ می دهد.

قرمزی و تورم در لثه؛

بوی بد دهان مداوم؛

وجود یک ضایعه دهانی (شبیه به زخم)، یا یک نقطه مایل به قرمز/سفید که پس از 2 هفته ناپدید نمی شود.

وجود توده در ناحیه دندانی صورت؛

تورم در صورت، فک یا گردن.

من متوجه علائم غیر طبیعی نمی شوم، آیا باز هم باید به ویزیت روتین خود بروم؟

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

همیشه به یاد داشته باشید که فقط به این دلیل که هیچ علامتی در دندان ها و بافت های دهان خود مشاهده نمی کنید به این معنی نیست که آنها سالم هستند. در واقع، چندین آسیب شناسی دهان در مراحل اولیه رشد خود موذیانه هستند، یعنی علائم کمی ایجاد می کنند یا بدون علائم هستند. بگذارید به طور خاص به پوسیدگی دندان یا سرطان دهان فکر کنیم…

دندانپزشک شما به لطف صلاحیت های خود و فناوری هایی که در طول معاینات استفاده می کند، قادر است ضایعات و سایر مشکلات نوظهور را تشخیص دهد تا به سرعت مراقبت های لازم برای درمان آنها را به شما ارائه دهد. اگر از مراجعه منظم به دندانپزشک خود اجتناب کنید، این خطر را دارید که اجازه دهید مشکلی که چشمان شما متوجه آن نشده است تکامل یابد و به سلامت شما آسیب برساند!

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

تعداد دفعات توصیه شده برای بازدیدهای معمول چقدر است؟

  دفعات توصیه شده برای بازدیدهای روتین یک بار در هر 6 تا 12 ماه است. بسته به عادات بهداشتی شما، سبک زندگی شما (سیگار کشیدن، مصرف الکل و غیره)، سلامت عمومی شما و مشکلاتی که در گذشته متحمل شده اید، به ویژه، دندانپزشک شما فرکانس مناسب را برای وضعیت شخصی شما توصیه می کند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی بر این باوریم که پیشگیری و معاینه خوب دندان ها زمینه ساز سلامت دهان و دندان است. مراجعه به دندانپزشک برای معاینه خوب دهان و دندان ها، حداقل سالی یکبار ضروری است.

بنابراین به دنبال این معاینه دقیق و شخصی دندانپزشکی است که دندانپزشک شما می تواند شما را به سمت درمان(های) مناسب برای وضعیت شما راهنمایی کند.

دندانپزشک تنها کسی است که می تواند معاینه دندان شما را انجام دهد. این معاینه امکان ایجاد یک یا چند تشخیص را بر روی عناصر زیر فراهم می کند:

مفصل گیجگاهی فکی

لب

غشاهای مخاطی دهان: داخل گونه ها، کام، زبان، غشای مخاطی زیر زبان.

کیفیت و جریان بزاق

پروتز یا پروتز در صورت وجود

استخوان فک

لثه ها و البته دندان ها.

بعدش میاد بهداشت!

متخصصین بهداشت کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی صلاحیت دارند تا درمان های تجویز شده توسط دندانپزشک را به بیمار توضیح دهند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

همچنین این متخصصان بهداشت هستند که می توانند جرم گیری کامل و همچنین پولیش دندان ها و ایمپلنت های موجود در دهان (بهداشت دندان) را انجام دهند. جرم گیری عمل از بین بردن تارتار تشکیل شده روی دندان ها (روی و زیر لثه) است.

این یک اقدام پیشگیرانه برای حفظ سلامت استخوان و بافت لثه است که دندان های شما را قوی نگه می دارد. همچنین متخصص بهداشت ممکن است پس از جرم گیری و در صورت نیاز، فلوراید غلیظ را روی دندان ها بمالد. فلوراید برای تقویت و حساسیت زدایی مینای دندان و مقاوم کردن آن در برابر پوسیدگی استفاده می شود. به طور معمول تا سن 16 سالگی استفاده می شود، سپس در صورت نیاز پس از آن.

برای اطلاعات بیشتر درباره لمینیت دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

جلوگیری

یکی دیگر از روش های پیشگیری عالی که در کلینیک دندانپزشکی لویس استفاده می شود، استفاده از “سیلانت های دندانی” است. سیلانت های دندانی را سیلانت پیت و فیشور (spf) نیز می نامند. این در واقع یک رزین سفید مایع است که در شکاف های موجود در اکثر دندان های خلفی سالم گیر کرده است.

این ترک ها به دلیل باریک و عمیق بودن، تمیز کردن کامل آنها حتی با مسواک زدن کافی غیرممکن است. بنابراین باکتری ها در آنجا لانه ای برای ایجاد پوسیدگی دندان پیدا می کنند. بنابراین قبل از تشکیل حفره ها، اگر ترک ها را آب بندی کنیم، از ایجاد حفره اجتناب می کنیم! سیلانت ها به محض ظاهر شدن اولین مولرهای دائمی در حدود سن 6 سالگی استفاده می شود. این روش نیازی به بیهوشی ندارد و انجام آن بسیار ساده است.

درک این نکته بسیار مهم است که این روش سیلانت از سطوح صاف مانند سطح بین دندان ها محافظت نمی کند. بنابراین، نخ دندان کشیدن و استفاده از روش های خوب مسواک زدن هر روز ضروری است.

ما خوشحال خواهیم شد که اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم!

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پرکننده آمالگام

پرکننده آمالگام چیست؟

پرکننده های آمالگام به عنوان پرکننده های نقره نیز شناخته می شوند. آمالگام; از مخلوط نقره، قلع و آلیاژ مس با جیوه به دست می آید. جیوه فلزات را به هم متصل می کند و یک ماده پرکننده بادوام ایجاد می کند. آنها سابقه 150 ساله دارند.

آیا جیوه موجود در آمالگام برای بدن مضر است؟

جیوه موجود در پر کردن آمالگام سمی نیست. هنگامی که جیوه با فلزات دیگر ترکیب می شود، ساختار شیمیایی آن تغییر می کند و بی ضرر می شود. مقدار جیوه ای که در نتیجه استفاده از پرکننده های آمالگام در دهان آزاد می شود بسیار کمتر از مقدار مصرف شده در آب، هوا و غذا است. با این حال، هنگام برداشتن و جایگزینی مواد پرکننده و کار با یک آسپیراتور قوی باید مراقب بود.

چرا دندانپزشکان پرکردن آمالگام را ترجیح می دهند یا نه؟

آمالگام ماندگارترین و ارزانترین ماده پرکننده است. آنها را می توان در زمان بسیار کمتر و به راحتی در مقایسه با سایر پرکننده ها اعمال کرد. روش های اعمال بسیار ساده تر از سیستم های چسب هستند. با این حال، توسعه سیستم‌های چسب، سهولت استفاده از پرکننده‌های کامپوزیت در نواحی خلفی که نیروی جویدن زیادی دریافت می‌کنند و موفقیت پرکننده‌های کامپوزیت در نواحی قدامی که انتظارات زیبایی‌شناسی بالاست، امروزه استفاده از پرکننده‌های آمالگام را محدود کرده است. . همچنین امروزه؛ این واقعیت که پرکردگی های کامپوزیتی که نه تنها به صورت مکانیکی، بلکه به صورت شیمیایی روی دندان قرار می گیرند، مانند پرکردن های آمالگام نیازی به برداشتن از روی دندان ندارند و این که پرکردگی های بسیار موفق و زیبایی با کمترین ضرر مواد ایجاد می شود، دندانپزشکان و بیماران را نگه داشته است. دور از پر کردن آمالگام پرکردگی های آمالگام ممکن است در طول سال ها رنگ دندان ها را تغییر دهند و سطح ممکن است در اثر واکنش های شیمیایی و الکتریکی خراب شود.ممکن است جریانی بین پرکردن آمالگام و بزاق ایجاد شود و طعم باتری یا فلز را در دهان ایجاد کند. همچنین در افرادی که حساسیت قطعی به جیوه دارند نباید از آمالگام استفاده شود.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پس از پر کردن آمالگام بیمار باید به چه نکاتی توجه کند؟

از بیماران خواسته می شود که حداقل یک ساعت از سمتی که در آن استفاده می شود استفاده نکنند و با احتیاط در 24 ساعت بعد، چیزهای سفت را در آن ناحیه نجوند. پس از 24 ساعت، بیمار باید یک نوبت دوم برای فرآیند پولیش داده شود.

ماندگاری پر کردن آمالگام چقدر است؟

عوامل زیادی وجود دارد که طول عمر پر کردن آمالگام را تعیین می کند. عواملی مانند میزان از بین رفتن مواد در دندان، ناحیه ای که پوسیدگی در آن قرار دارد و اینکه بیمار به بهداشت دهان و دندان توجه می کند یا خیر، عمر پرکردگی را تعیین می کند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

آیا پرکننده آمالگام قابل حذف است؟

در صورت عدم وجود پوسیدگی در زیر پرکردن و به هم نخوردن هارمونی پرکردگی و دندان، پرکردگی های آمالگام نباید برداشته شوند. زیرا هم هزینه های غیرضروری به همراه دارد و هم احتمال آسیب دیدن دندان را افزایش می دهد. علاوه بر این، تنها خطر پر شدن آمالگام با جیوه، خطر آسپیراسیون توسط بیمار در حین برداشتن است. به همه این دلایل، پرکننده های آمالگام را نباید حذف کرد مگر در موارد ضروری.

پرکننده آمالگامم افتاد، چیکار کنم؟

فردی که پرکننده آمالگام دارد باید از ورود قطعه افتادن به گلویش یا ماندن آن در دهان جلوگیری کند. زمانی که پرکردگی می افتد خطراتی مانند درد و شکستن قسمت های بدون تکیه گاه دندان وجود دارد که برای از بین بردن این خطرات در اسرع وقت باید با مراجعه به دندانپزشک پرکردگی را تجدید کرد.

آیا پر شدن آمالگام باعث بوی بد دهان می شود؟

تا زمانی که پر کردن آمالگام به خوبی توسط پزشک انجام شود و بیمار به خوبی از آن مراقبت کند، باعث بوی بد دهان نمی شود.

پر کامپوزیت (پر سفید)

پرکردگی هایی به رنگ دندان هستند که در بین مردم به پرکردگی سفید نیز معروف است. آنها از مواد کامپوزیت بر پایه رزین ساخته شده اند. هنگامی که آنها در قوام خمیر هستند، روی دندان قرار می گیرند و با یک منبع نور هالوژن یا LED به قوام سختی می رسند. آنها از نظر شیمیایی به دندان متصل می شوند. تشخیص وجود یک پرکننده کامپوزیت خوش ساخت دشوار است.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

دوام در پر کردن کامپوزیت

با فناوری در حال توسعه، محتوای پرکننده های کامپوزیتی که ما استفاده می کنیم تقویت شده است. پس از تمیز کردن پوسیدگی، از نظر شیمیایی به بافت دندان باقی مانده متصل می شود و باعث می شود دندان در برابر شکستگی مقاوم تر شود.

پرکننده کامپوزیت چه مدت دوام می آورد؟

با توجه به مواد انتخابی، حساسیت کاربرد، بهداشت دهان و عادات تغذیه ای بیمار متفاوت است، معمولاً می تواند 10 تا 15 سال و گاهی بیشتر در دهان بماند.

سوالات و پاسخ های دیگر در مورد پرکننده های کامپوزیت به شرح زیر است.

آیا می توان از پرکننده های کامپوزیت در تمام حفره های دندان استفاده کرد؟

از آنجایی که پرکننده های کامپوزیت نمی توانند سطوح وسیع را تحمل کنند، استفاده از پرکننده های کامپوزیت در صورت وجود شکاف های بزرگ در دندان ها چندان مناسب نیست. ایده آل برای شکاف های کوچک (آنها در برابر نیروهای شدید آسیب پذیر هستند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پر کردن کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

پرکننده های کامپوزیت اگر تحت فشار بیش از حد قرار نگیرند بادوام هستند.

قبل از اینکه پر کردن کامپوزیت ساخته شود، سطح دندان به طور کامل تمیز می شود، برای افزایش سطح باند پرکننده، پدهای پنبه ای در اطراف دندان قرار داده می شود یا برای جداسازی آن با یک سد لاستیکی پیچیده می شود، برای اطمینان از باندینگ، باندینگ انجام می شود. بین دندان و پر کردن کامپوزیت باندینگ تحت تابش و پخت قرار می گیرد، سپس با قرار دادن لایه های نازک پرکننده کامپوزیت، با پرتو پخت می شود. این عمل تا پر شدن حفره پوسیدگی تکرار می شود.

آیا می توان از پر کردن کامپوزیت برای هر دندان استفاده کرد؟

زمانی که پرکننده های کامپوزیت برای اولین بار استفاده شد (در دهه 60) فقط در دندان های قدامی استفاده می شد و با پیشرفت ها در دندان های خلفی نیز استفاده می شود زیرا در برابر فشار جویدن مقاوم بوده و خاصیت سایش کمتری دارند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

مزایا و معایب پر کردن کامپوزیت چیست؟

بزرگترین مزیت پرکننده کامپوزیت زیبایی آن، رنگ دندان است و فرآیند پولیش بلافاصله پس از پرکردن انجام می شود.

آنها طبیعی و زیبایی به نظر می رسند، هیچ واکنش آلرژیک ایجاد نمی کنند و با بافت های دهان سازگار هستند.

معایب؛ هیچ آسیب جدی وجود ندارد. آنها می توانند باعث ایجاد حساسیت موقت در دندان ها شوند. نوشیدنی هایی مانند کولا، چای، الکل و سیگار باعث تغییر رنگ در پرکننده های کامپوزیت می شوند.

پر کردن کامپوزیت روی کدام دندان ها اعمال می شود؟

پر کردن کامپوزیت اغلب در دندان های قدامی به منظور زیبایی شناسی مورد استفاده قرار می گرفت، اکنون می توان از آن ها در هر قسمت از دهان، یعنی دندان های آسیاب استفاده کرد.

در دندان های جلو؛ آنها به عنوان ماده پرکننده در دندان های پوسیده، شکسته و فرسوده، برای اصلاح ظاهر دندان های تغییر رنگ، برای بستن فاصله بین دندان ها (دیاستما) استفاده می شوند.

درد پر کردن کامپوزیت؟

دندان‌ها ممکن است پس از مدتی به گرما و سرما حساس شوند، ممکن است هنگام جویدن درد ایجاد کنند، دندان‌های پر شده دندان‌های آسیب دیده هستند و برای بهبودی نیاز به زمان دارند. تمام این ناراحتی ها در عرض 1-2 ماه از بین می روند.

رزین کامپوزیت چیست؟

رزین هایی که می توانند با چسب به بافت های مینا و عاج متصل شوند، اولین بار در سال 1962 ساخته شدند. اگرچه این سیستم ها در طول سال ها دستخوش تغییرات ساختاری شده اند، اما امروزه به توسعه خود ادامه می دهند.

آیا می توان پرکننده های آمالگام را با پرکننده های کامپوزیت جایگزین کرد؟

از آنجایی که پرکننده های آمالگام سیاه رنگ هستند، دیگر انتظارات زیبایی شناختی را برآورده نمی کنند. در صورت تشخیص پزشک، پرکردگی های آمالگام موجود را می توان با پرکردگی های سفید جایگزین کرد.

چرا Inlay-Onlay؟

پس از تمیز کردن پوسیدگی بزرگ در دندان یا پس از درمان ریشه، بافت جامد دندان باقیمانده ممکن است همیشه برای پر کردن ساده کافی نباشد.

در چنین حالتی، ساخت روکش (روکش) مستلزم کاهش کمی بیشتر بافت سالم باقی مانده دندان است، در حالی که ترمیم های اینله/آنله از این بافت باقی مانده محافظت می کنند و قسمت های از دست رفته دندان را تکمیل می کنند. بنابراین دندان بادوام تر و کاربردی تر می شود. از آنجایی که آنها بر روی یک مدل در محیط آزمایشگاهی تهیه می شوند، نسبت به پرکردگی های سنتی که مستقیماً در دهان ساخته می شوند، بسیار سازگارتر با دندان ها و بافت های مجاور هستند و مشکلاتی مانند تجمع غذا بین دندان های مجاور به حداقل می رسد.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

فرسایش و سایش دندان چیست؟

فرسایش از بین رفتن بافت دندان در اثر برخی مواد شیمیایی است. معمولاً در افرادی که مشکلات معده دارند و مقادیر بیش از حد نوشیدنی های اسیدی مصرف می کنند دیده می شود.

سایش از بین رفتن بافت دندان به دلایل مکانیکی است. عاداتی مانند مسواک زدن سخت با مسواک سخت و گاز گرفتن سوزن می تواند منجر به آن شود.

بسته به میزان فرسایش و سایش دندان، می توان آن را با پر کردن کامپوزیت یا ترمیم پرسلن درمان کرد.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چرا حساسیت در دندان ها ایجاد می شود؟

به طور معمول، لایه مینا از دندان ها در برابر اثرات خارجی مانند گرم، سرد، ترش و شیرین محافظت می کند. اگر مینای دندان در اثر فرسایش، ساییدگی یا پوسیدگی از بین برود، لایه داخلی عاج حساس نمایان می شود. عاج دارای انتهای عصبی است که محرک ها را منتقل می کند و بنابراین حساسیت احساس می شود.

حساسیت چگونه درمان می شود؟

در مراحل اولیه، خمیردندان‌های محافظ و حساسیت‌زدای موجود در بازار می‌توانند مفید باشند. آنها باید برای مدت طولانی استفاده شوند تا به اثر کافی دست یابند. در صورت وجود حفره فرسایشی / سایش / پوسیدگی، پر کردن ضروری است.

ترمیم دندان Inlay و Onlay

اینله و آنله ترمیم هایی هستند که بر روی دندان های عقبی اعمال می شوند که خیلی پوسیده یا شکسته شده اند و نمی توانند پرکردگی طبیعی ایجاد کنند. در بیشتر مواقع نسبت به روکش (روکش) مواد کمتری را از دندان وارد می کنند. آنها را به عنوان پر کردن غیر مستقیم نیز می شناسند زیرا در محیط آزمایشگاهی با اندازه گیری دندان تهیه می شوند. آنها از یک ماده پرکننده کامپوزیت خاص یا پرسلن تولید می شوند.

inlay_onley

منبت چیست؟

درمان هایی به نام اینله و آنله برای دندان هایی اعمال می شود که از دست دادن مواد بسیار زیادی دارند و با درمان های ترمیمی قابل درمان نیستند و اگر بیمار ونیرهای چینی را ترجیح ندهد. اینله و آنله راه حلی بین پرکننده ها و روکش ها هستند. با استفاده از بافت دندانی موجود، اندازه گیری ها انجام می شود و انله های پرسلن در مدت زمان کوتاهی آماده شده و به سطح دندان می چسبند. به این ترتیب لثه ها نیز محافظت می شوند و تطابق رنگ بین دندان ها بهتر می شود. از آنجایی که سطح قابل جلاپذیری بهتری نسبت به پرکننده های استاندارد دارد، تجمع باقی مانده مواد غذایی بسیار کمتر است.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

چگونه اینله و آنله را اعمال کنیم؟

کبودی یا شکستگی دندان های بیمار تمیز می شود و پس از به دست آمدن سطوح صاف، از دندان های بیمار قالب گرفته می شود، در اینجا اندازه گیری به دو صورت انجام می شود یا با گذاشتن قاشق در دهان و اندازه گیری با مواد سیلیکونی. و یا با استفاده از تکنیک های دیجیتال دندانپزشکی با دوربین های سه بعدی داخل دهانی قالب گرفته شده و به محیط کامپیوتر منتقل می شود. سپس برای پرکردن حفره دهان بیمار در محیط آزمایشگاهی یا کامپیوتری، مواد چینی را توسط کامپیوتر شکل می دهند و پرکننده های چینی تهیه شده برای پرکردن کمبود سطح دندان به دندان بیمار می چسبند.

چرا منبت و آنله ترجیح داده می شود؟

اینله ها و آنله های چینی نسبت به سایر پرکردگی ها زیبایی بیشتری دارند و در چنین کاربردهایی، سطح دندان و ترمیم حداقل است. اینله و آنله برای بیمارانی که خواهان کیفیت بسیار بالا از نظر زیبایی و راحتی هستند توصیه می شود. اینله و آنله در مواردی که نمی خواهیم مواد زیادی در دندان از بین برود (به جای روکش روکش) ترجیح داده می شود.

ماندگاری اینله و آنله چقدر است؟

طول عمر اینله ها و اقدامات احتیاطی به مواد مورد استفاده در پر کردن، بهداشت دهان و دندان بیمار، مهارت پزشک معالج و شدت نیروهای جویدن روی دندان بستگی دارد.

مزیت منبت و آنله چینی چیست؟

بزرگترین مزیت آن تماس عالی آن با دندان های مجاور است که به غیر از استفاده راحت از نخ دندان در طولانی مدت، اطمینان می دهد که باقی مانده های غذا بین دندان ها وارد نمی شود و سلامت لثه در طولانی مدت حفظ می شود. مزیت دیگر این است که کمتر با مشکلاتی مانند افتادن یا شکستن مواجه می شویم و همچنین به نتایج بسیار زیبایی نیز می رسیم.

آیا اینله و آنله خطراتی دارند؟ چه چیزی را باید در نظر گرفت؟

اگرچه اینله و آنله خطرات زیادی ندارند، اما اگر بزاق نتواند به اندازه کافی در حین استفاده توسط پزشک جدا شود، ترمیم به خوبی به دندان نمی چسبد و ممکن است در آینده بیفتد. پر کردن های دیگر

کاربرد باندینگ (سیستم چسب)

باندینگ یک عمل زیبایی برای اصلاح ناهنجاری های دندان و بستن فاصله بین دندان ها است.

باندینگ در انگلیسی به معنای چسبیدن است. در کاربرد باندینگ، دندانپزشک ماده پرکننده کامپوزیت را در مناسب ترین رنگ با چسب های مخصوص (چسب) به دندان می چسباند. در طی این فرآیند هیچ آسیب جبران ناپذیری به دندان های شما وارد نمی شود. در بیشتر مواقع، مواد بدون هیچ گونه سایشی از روی دندان به دندان می‌چسبند.

کاربرد باندینگ چگونه انجام می شود؟

باندینگ نوعی درمان برای اهداف زیبایی در بیماران مبتلا به پوسیدگی، شکستگی یا باز شدن (دیاستما) در دندان های قدامی است. در مواردی که بافت دندان از بین نمی رود، برای ظاهر زیبایی به بیمار اعمال می شود.

در حین اعمال باندینگ ابتدا مواد مناسب با رنگ دندان انتخاب می شود، سپس پوسیدگی های دندان تمیز می شود و با ماده ای مناسب با ساختار دندان پوشانده می شود تا پرکردگی به دندان بچسبد. کامپوزیت سازگار با رنگ دندان بر روی دندان اعمال می شود و با نور لیزر سفت می شود و پس از فرآیند قرار دادن دندان فرم داده و براق می شود.

آیا تغییر رنگ در دندان های باند شده اتفاق می افتد؟

کاربرد باندینگ جایگزینی برای کاربردهای لمینت است، به دلیل اینکه در یک جلسه انجام می شود، بسیار مقرون به صرفه تر است و یک روش کاربردی ترجیح داده شده است. ترجیحاً بیماری که تصمیم به اعمال باندینگ داریم، چای، قهوه یا سیگار مصرف نکند، زیرا چنین مواد خارجی باعث تغییر رنگ در دندان می شود، اما این تغییر رنگ را می توان به راحتی با فرآیند پولیش هر 5 تا 6 ماه یکبار ترمیم کرد.

آیا درخواست باندینگ برای همه قابل انجام است؟

باندینگ را می توان برای هر فردی در هر سنی اعمال کرد، می توان آن را برای بستن شکافی که ممکن است بین دندان ها با افزایش سن ایجاد شود، اغلب در شکستگی های دوران کودکی اعمال کرد. سایش و ترک ممکن است در سنین بعدی در دندان فرد شروع شود که برای ترمیم چنین مواردی استفاده می شود.

بعد از درخواست چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پس از پیوند، فرد می تواند با خروج از کلینیک پزشک به زندگی روزمره خود ادامه دهد. از آنجایی که مواد فوراً سبک و سفت می شوند، خوردن و آشامیدن مشکلی ندارد، زمان انتظار ندارد. فرد می تواند هر عملکردی را که یک دندان طبیعی انجام می دهد انجام دهد.

هر گونه شکستگی در قسمت باندینگ پس از باندینگ بلافاصله قابل ترمیم است و ترمیم آن بسیار آسان است. پس از استعمال، نباید از قهوه، چای و سیگار استفاده کرد زیرا مانند دندان های معمولی باعث تغییر رنگ روی دندان ها می شوند.

آیا این روش گرانی در مقایسه با سایر برنامه هاست؟ چرا باید ترجیح داده شود؟

در مقایسه با سایر برنامه ها اپلیکیشن ارزان تری است و به دلیل اینکه در زمان کوتاه تری و در یک جلسه نسبت به سایر برنامه ها انجام می شود، ترجیح داده می شود.

آیا باندینگ یک روش دردناک است؟

معمولاً نیازی به بیهوشی نیست. در برخی از بیمارانی که در دندان های خود احساس حساسیت می کنند، بیهوشی بسیار کم کافی است.

بیشتربدانید:بهترین متخصص درمان ریشهقیمت پرکردن دندانكشيدن دندان در تهرانلولينگ لثه در تهران

سوالات متداول در مورد ویزیت دندانپزشکی

ویزیت های روتین از دندانپزشک که به آن “تمیز کردن دندان” نیز می گویند، برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است. این بازدیدها بخشی جدایی ناپذیر از مراقبت های عمومی دندانپزشکی ارائه شده در کلینیک دندانپزشکی ما در تهران است. این مراقبت کلی به لطف رعایت بهداشت کافی، پیشگیری از مشکلات دهان و دندان و همچنین درمان آنها را در هنگام ظهور ممکن می سازد. از جمله ویزیت های معمولی است که برای پیشگیری از بسیاری از آسیب شناسی ها ضروری است.

ما می‌خواستیم به سوالاتی که اغلب بیمارانمان درباره ویزیت‌های معمول می‌پرسند پاسخ دهیم.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

پوسیدگی دوران کودکی: علائم و درمان

پوسیدگی دوران کودکی باید زودتر درمان شود، قبل از اینکه لثه و دندان های دائمی را تحت تاثیر قرار دهد. در مورد علائم و درمان های این بیماری و اینکه چرا باید سلامت دندان های کودکان خود را از زمان شروع دندان درآوردن تحت نظر داشته باشید، آشنا شوید.

پوسیدگی دندان در کودکان چیست و چگونه ایجاد می شود؟

پوسیدگی شایع ترین بیماری دندانی در کودکان است و می تواند از همان لحظه رویش اولین دندان ظاهر شود. آنها به این دلیل به وجود می آیند که باکتری های موجود در دهان، قندها را به اسید تبدیل می کنند. و این ماده است که شروع به تخریب مینای دندان می کند.

اگر به موقع درمان نشود، حفره ای در دندان ایجاد می شود که می تواند به عاج و پالپ برسد. پوسیدگی دندان های شیری به سرعت گسترش می یابد و باید مانند دندان های دائمی درمان شود. این به این دلیل است که آنها می توانند آسیب طولانی مدت ایجاد کنند.

عدم رعایت بهداشت و مصرف شیرینی جات و نوشیدنی های شیرین از عوامل اصلی پوسیدگی کودک است. با این حال، آنها تنها نیستند.

رژیم غذایی ناکافی، کم کلسیم، ویتامین ها و مواد معدنی؛ اجازه دادن به کودکان خردسال با بطری به خواب رفتن یا استفاده طولانی مدت از آن، افزودن عسل یا شکر به بطری یا پستانک نیز بر ظاهر حفره های اولیه تأثیر می گذارد.

فلوراید به تقویت دندان ها کمک می کند و کمبود آن باعث می شود که باکتری ها به مینای دندان آسیب بزنند.

باکتری هایی که باعث ایجاد حفره می شوند می توانند از طریق بزاق وارد دهان کودکان شوند. مثلا وقتی روی غذای آنها باد می کنیم.

سایر شرایطی که باعث ایجاد حفره در کودکان می شود، خشکی دهان یا ناتوانی های جسمی و ذهنی است. دومی، زیرا مانع از رعایت بهداشت دهان و دندان کودک می شود.

علائم پوسیدگی دوران کودکی

از زمانی که اولین دندان ظاهر می شود، کودکان مستعد پوسیدگی هستند. این بیماری به طور پنهانی ظاهر می شود و در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

به همین دلیل لازم است والدین نسبت به علائم پوسیدگی که ممکن است فرزندانشان نشان دهند، دقت کنند.

اولین علامت پوسیدگی ظاهر شدن لکه های سفید روی دندان است. اینها نشانه وجود دمینرالیزاسیون در مینای دندان است. آنها به سختی دیده می شوند، بنابراین باید دندان های بچه های کوچک را مرتب چک کنید.

آن نقطه سفید می تواند تا زمانی که حفره ای در دندان ایجاد شود تیره شود. با گذشت زمان، آسیب به لایه های داخلی دندان می رسد و در آن زمان است که درد ظاهر می شود.

لثه های قرمز و خونریزی بعد از مسواک زدن نیز نشان می دهد که باکتری وجود دارد و ممکن است شروع به آسیب رساندن به دندان ها کرده باشد.

مهم است که، هنگامی که اولین علائم آسیب دندان ظاهر می شود، فرزندان خود را نزد دندانپزشک اطفال در سالامانکا ببرید تا درمان مناسب را اعمال کنید. درمان زودهنگام آسیب برای جلوگیری از گسترش یا از بین رفتن قطعه کلیدی است.

بیشتربدانید:قیمت ترمیم دندانقیمت ترمیم پوسیدگیقیمت ترمیم تاجقیمت هر واحد کامپوزیت تهرانقیمت عصب کشی دندان

 

چگونه پوسیدگی دندان کودکان را تشخیص دهیم؟

بررسی منظم دندان ها به شما این امکان را می دهد که تشخیص دهید کودک کوچک دارای حفره است یا خیر. در حین مسواک زدن، لب کودکان را بلند کنید و ببینید آیا لکه های سفید یا تیره روی دندان ها وجود دارد یا خیر.

قطعاتی که بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند، دندان های ثنایای بالایی هستند، هر دو طرف دندان ها را به دقت بررسی کنید. همچنین به لثه های خود از نظر تورم یا قرمزی نگاه کنید. این علائم ممکن است به این معنی باشد که باکتری های پوسیدگی زا در آن ناحیه تجمع یافته اند.

تشخیص ظاهر یک حفره به موقع در خانه می تواند دشوار باشد. ضایعات می توانند در مکان هایی ظاهر شوند که ما به خوبی نمی بینیم. به همین دلیل است که مراجعه به دندانپزشک کودکان بسیار مهم است.

متخصص دندان های کودکان را در جستجوی حفره های اولیه یا حفره های از قبل تشکیل شده به دقت بررسی می کند. در صورت لزوم، آنها برای رد هر گونه آسیب پنهان درخواست یک صفحه می کنند.

درمان پوسیدگی کودک

حفره های دوران کودکی حتی اگر در دندان های شیری ظاهر شوند باید درمان شوند. درمان های مختلفی برای این آسیب ها وجود دارد و دندانپزشک اطفال بسته به شدت آن، مناسب ترین را اعمال می کند.

دندان پوسیده اگر در مراحل اولیه باشد قابل ترمیم است. اما در جدی ترین موارد حذف آن ضروری خواهد بود. بیایید ببینیم که چه درمان هایی برای حفره های دوران کودکی وجود دارد.

کاربرد فلوراید

اگر پوسیدگی در مرحله اول تشخیص داده شود، زمانی که هنوز یک نقطه سفید است، درمان ساده است. دندانپزشک اطفال برای ترمیم مینای دندان و جلوگیری از پیشرفت بیشتر ضایعه، فلوراید را در ناحیه آسیب دیده اعمال می کند.

خمیردندان های حاوی فلوراید به معدنی شدن مجدد دندان کمک می کنند، اما ممکن است کافی نباشد. به همین دلیل است که دندانپزشک درمان های فلوراید را در مطب انجام می دهد. اینها می توانند به صورت ژل، فوم، مایع یا لاک باشند.

پر کردن ترمیم ها

هنگامی که پوسیدگی پیشرفت می کند و حفره ای در دندان ایجاد می شود، استفاده از فلوراید کافی نیست. در این مورد، دندانپزشک اطفال به ترمیم با پر کردن متوسل می شود.

درمان شامل تمیز کردن ناحیه ای است که آسیب دیده است تا عاری از باکتری باشد و سپس آن را با مواد پرکننده ببندید.

رایج ترین مواد پرکننده برای پر کردن حفره ها رزین و چینی هستند. هر دو ظاهر دندان را تقلید می کنند، بنابراین شما متوجه وجود آن نخواهید شد.

پالپوتومی

آنها دو روش درمانی متفاوت هستند که زمانی که پوسیدگی به سمت پالپ دندان پیش رفته است، اعمال می شود. استفاده از یکی یا دیگری بستگی به میزان آسیبی دارد که به پالپ دندان وارد شده است.

پالپوتومی زمانی انجام می شود که آسیب فقط در بخشی از پالپ رخ داده باشد. و کاری که انجام می شود استخراج قسمت آسیب دیده است.

از طرفی پالپکتومی زمانی انجام می شود که به دلیل پوسیدگی نیاز به استخراج تمام پالپ باشد.

کشیدن دندان

اگر پوسیدگی پیشرفت کند و آسیب زیادی به دندان شیری وارد کند، متخصص آن را انتخاب می کند. این کار باید قبل از تاثیر باکتری روی دندان دائمی که هنوز بیرون نیامده انجام شود.

هنگامی که این درمان اعمال می شود، معمولا یک نگهدارنده فضا قرار می گیرد. به طوری که بقیه قطعات در محل دندان از دست رفته حرکت نکنند و فضایی برای دندان دائمی اشغال نکنند.

بردن به موقع کودکان به دندانپزشک باعث می شود هر گونه آسیب به موقع تشخیص داده شود. و با این کار از رسیدن به کشیدن دندان پوسیده خودداری کنید.

چرا باید پوسیدگی دندان های شیری را درمان کرد؟

افرادی هستند که حفره های کودکان را نادیده می گیرند زیرا در دندان های شیری قرار دارند. با این حال، انجام این کار اشتباه است، زیرا آسیب می تواند به لثه ها و دندان های دائمی گسترش یابد.

پوسیدگی درمان نشده می تواند باعث ضعیف شدن دندان ثانویه یا لکه دار شدن مینای دندان شود.

علاوه بر این، ایده آل این است که دندان های کوچک را سالم نگه دارید و از کشیدن آنها خودداری کنید تا عملکرد خود را انجام دهند. دندان ها به آن ها کمک می کند هنگام صحبت کردن صداها را بجوند و به خوبی تلفظ کنند.

دندان های آسیب دیده نه تنها باعث درد می شوند، بلکه بر اعتماد به نفس کوچولوها نیز تاثیر می گذارند.

از طرفی اگر کودک به دلیل پوسیدگی دندان خود را از دست بدهد، در دراز مدت ممکن است دچار مال اکلوژن شود. چه اتفاقی می افتد زیرا دندان شیری مسئول حفظ فضایی است که دندان دائمی باید رویش پیدا کند.

چگونه از پوسیدگی در کودکان جلوگیری کنیم؟

اگرچه درمان های به موقع و بدون درد برای درمان پوسیدگی های دوران کودکی وجود دارد، اما بهتر است از بروز آنها جلوگیری شود. این توصیه هایی که در زیر به شما می دهیم، احتمال ایجاد حفره در کودکان را کاهش می دهد.

آنها باید حداقل دو بار در روز و بعد از خوردن هر نوع خوراکی دندان های خود را مسواک بزنند.

روش صحیح مسواک زدن را به او آموزش دهید، دندانپزشک می تواند در این مورد به شما کمک کند.

برای او خمیردندان فلوراید مخصوص کودکان بخرید.

اجازه ندهید با شیشه بخوابد و شکر یا عسل را به آن یا پستانک اضافه نکنید.

اگر می خواهد قبل از خواب چیزی بنوشد، ترجیح می دهد به جای شیر، آب میوه یا نوشیدنی های دیگر به او آب بدهد.

همچنین به یاد داشته باشید که همیشه باید دندان های خود را قبل از خواب شب ها مسواک بزنید.

مصرف شیرینی ها، غذاها و نوشیدنی های شیرین یا اسیدی را کاهش دهید.

مصرف غذاهای خام و غنی از فیبر مانند هویج یا سیب را تشویق کنید. اینها تولید بزاق را افزایش می دهند و بنابراین به تمیزی دندان ها کمک می کنند.

بهتر است کودک خود را دو بار در طول سال نزد دندانپزشک ببرید.

پوسیدگی دوران کودکی چیست؟

پوسیدگی زودرس یا پوسیدگی اوایل دوران کودکی پوسیدگی هایی است که در کودکان زیر پنج سال ظاهر می شود. ما می دانیم که از ابتدای رویش دندان نوزاد، در صورت عدم مراقبت مناسب، مستعد ایجاد حفره است.

به همین دلیل باید از مکیدن طولانی مدت شیشه شیر یا پستانک خودداری کنیم. و همچنین باید دندان ها و لثه های کودک را با گاز مرطوب یا پارچه نرم مسواک بزنید. این بقایای مواد غذایی را از دهان شما خارج می کند که می تواند باعث ایجاد حفره شود.

بهتر است از حفره های دوران کودکی قبل از ظهور جلوگیری شود. بنابراین امکان رشد کودک با دندان های سالم وجود خواهد داشت. به طور مکرر به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا هر گونه آسیب را به موقع تشخیص دهید.

تاثیر نوشیدنی های اسیدی موجود بر روی دندان ها

در این مقاله به بررسی حقیقتی که در پس اثر نوشیدنی های اسیدی بر روی دندان ها وجود دارد و خطرات احتمالی آنها برای سلامت دهان و دندان ما می پردازیم. همچنین راه‌های کاهش خطر پوسیدگی و سایر مشکلات دندانی ناشی از مصرف بیش از حد این نوشیدنی‌ها را مورد بحث قرار خواهیم داد.

نوشیدنی های اسیدی رایج و سطح pH آنها

نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه، ورزشی و نوشیدنی های انرژی زا به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند. اما چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که آنها می توانند اثرات جدی بر سلامت دندان ما داشته باشند.

سطح اسیدیته در نوشیدنی ها می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت ما داشته باشد. دانستن سطح pH نوشابه‌ها، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، قهوه و آب میوه‌ها می‌تواند به ما در تصمیم‌گیری بهتر در مورد نوشیدنی‌ها کمک کند.

این نوشیدنی ها حاوی سطوح بالایی از اسیدیته هستند و زمانی که به مقدار زیاد یا مکرر مصرف شوند، می توانند به مینای دندان آسیب رسانده و خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

ما هر روز غذاها و نوشیدنی هایی مصرف می کنیم که به دندان های ما آسیب می زند. از جمله آنها می توان به:

نوشابه های گازدار: مضر هستند زیرا حاوی آب گازدار، شیرین کننده ها و سایر اجزای موثر بر مینای دندان هستند.

نوشیدنی های انرژی زا: در بین ورزشکاران و افرادی که سبک زندگی بسیار فعالی دارند، محبوب هستند. اما ترکیبات آن شامل اسیدهای سیتریک و فسفریک است.

قهوه: همچنین یک نوشیدنی اسیدی است و به همین دلیل روی مینای دندان تأثیر می گذارد. به آنها نفوذ می کند و باعث ایجاد لکه و در نهایت ایجاد حفره می شود.

آب‌میوه‌های مصنوعی: آنها خطراتی مشابه نوشابه‌های غیرالکلی دارند زیرا حاوی اسیدها، شیرین‌کننده‌ها و طعم‌دهنده‌های مصنوعی هستند.

اسیدهایی که به دندان ها آسیب می رسانند نه تنها از نوشیدنی ها، بلکه از غذاهایی مانند کیک یا آب نبات نیز به دست می آیند. به همین ترتیب اسیدهای معده که مثلاً با استفراغ به دهان می‌رسند، باعث آسیب می‌شوند.

تاثیر نوشیدنی های اسیدی بر روی دندان ها

مصرف منظم نوشیدنی های اسیدی می تواند عواقب جدی برای سلامت دندان ها داشته باشد. اسیدیته نوشابه ها و نوشابه های انرژی زا می تواند باعث فرسایش دندان شود که به نوبه خود باعث ایجاد حساسیت می شود.

مهم است که از خطرات مرتبط با مصرف منظم این نوشیدنی ها آگاه باشید تا بفهمید اسید با دندان های شما چه می کند. و از این طریق می توانید اقداماتی را برای محافظت از سلامت دندان خود انجام دهید.

نوشیدنی‌های اسیدی باعث فرسایش دندان می‌شوند، به این معنی که باعث تسریع دمینرالیزه شدن دندان‌ها می‌شوند. در نتیجه، احتمال ابتلا به حساسیت دندانی در فرد بیشتر است.

به همین ترتیب، ظرفیت رمینرالیزاسیون دندان ها کاهش می یابد. و به دلیل دمینرالیزاسیون، خطرات پوسیدگی بیشتر است.

آسیب نوشیدنی به مینای دندان نه تنها بر دندان های طبیعی بلکه بر ترمیم های رزین نیز تأثیر می گذارد. بنابراین، اگر شما یک درمان زیبایی دندان مانند روکش های رزینی دارید، احتمالاً آنها نیز تحت تأثیر مصرف نوشیدنی های اسیدی قرار می گیرند.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

عواملی که آسیب دندان را تسریع می کنند

خطرات سلامتی ناشی از نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های اسیدی توسط عوامل متعددی افزایش می یابد. از جمله آن ها می توان به مواردهای  زیر اشاره کرد:

میزان اسید موجود در نوشیدنی ها و نوع اسید آن. این جزء مسئول حل کردن مینای دندان است، فرآیندی که به دلیل میزان قند موجود در این نوشیدنی ها تسریع می شود.

قابلیت چسبندگی نوشیدنی ها نیز بر آسیب هایی که ایجاد می کنند تأثیر می گذارد. هر چه اسیدی که مینای دندان را از بین می برد بیشتر در تماس با دهان بماند، سایش آن بیشتر می شود.

از سوی دیگر، میزان قند موجود در نوشیدنی ها نیز تأثیرگذار است. نقش قندها این است که طعم بهتری بدهد و اسیدیته نوشیدنی را بپوشاند. اما این نیز مسئول تغذیه باکتری هایی است که باعث ایجاد حفره می شوند.

مقدار نوشیدنی های انرژی زا که مصرف می کنید و زمان مصرف آنها می تواند آسیب دندان را تسریع کند. در اینجا مدت زمانی که اسیدها در تماس با قطعات دندانی صرف می کنند نیز دخالت می کند.

زمان مصرف نیز مهم است. به عنوان مثال، فرسایش دندان ناشی از نوشیدنی های انرژی زا اگر آنها را در زمان ورزش مصرف کنید، بیشتر می شود. این امر به این دلیل است که تولید بزاق هنگام ورزش کمتر است. بنابراین، بزاق نقش خود را به عنوان یک مانع در برابر اسیدها ایفا نمی کند.

با توجه به موارد فوق، افرادی که از خشکی دهان یا عدم تولید بزاق رنج می برند نیز در برابر اسیدهای موجود در نوشیدنی ها آسیب پذیرتر هستند.

نکاتی برای محدود کردن آسیب به دندان ها در اثر نوشیدن نوشیدنی های اسیدی

نوشیدنی های اسیدی می توانند برای دندان های شما مضر باشند، اما راه هایی برای محدود کردن آسیب وجود دارد. خوردن غذاهای خنثی کننده اسید و استفاده از تکنیک های خاص برای کاهش اسید در دهان پس از نوشیدن نوشابه به حفظ سلامت و استحکام دندان ها کمک می کند.

در اینجا چند نکته برای محدود کردن آسیب به دندان های شما در اثر نوشیدن نوشیدنی های اسیدی وجود دارد.

اولین کار کاهش مصرف نوشیدنی های اسیدی از جمله آبمیوه های مصنوعی است.

هنگامی که نوشیدنی های اسیدی مصرف می کنید، این کار را در یک جلسه انجام دهید. یعنی اگر قرار است نوشابه یا نوشابه بخورید، به جای مصرف مقادیر کم در طول روز، آن را در یک زمان مشخص انجام دهید.

از ریختن نوشیدنی ها خودداری کنید زیرا این کار دندان های شما را در معرض تماس بیشتر با اسیدها قرار می دهد. ترجیحا از نی استفاده شود.

مصرف آب را افزایش دهید که به آبرسانی و تولید بزاق بیشتر کمک می کند.

عادات بهداشتی سالم دندان را در پیش بگیرید، در صورت امکان از مسواک برقی استفاده کنید.

از غذاها و نوشیدنی هایی استفاده کنید که به خنثی کردن اسیدها کمک می کنند، مانند شیر.

پس از مصرف هر گونه نوشیدنی اسیدی، حداقل یک ساعت برای مسواک زدن صبر کنید. اگر بلافاصله این کار را انجام دهید اصطکاک همراه با اسیدها باعث تسریع سایش می شود.

مسواک زدن را با دهانشویه فلوراید تکمیل کنید.

برای جلوگیری از تأثیر نوشیدنی های اسیدی موجود بر روی دندان ها، باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و توصیه های آنها را دنبال کنید. می توانید از کلینیک ما وقت بگیرید و ما به پرونده شما رسیدگی می کنیم.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

هالیتوزیس: منشا، علل و درمان برای مبارزه با آن:

بوی بد دهان، مشکلی است که تقریباً 30 درصد از جمعیت بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. این یک مشکل ناخوشایند با تأثیر قابل توجه بر عزت نفس کسانی است که از آن رنج می برند. توجه به این نکته ضروری است که در 60 درصد موارد بوی بد دهان منشأ دهانی دارد که معمولاً نشانه و اثر بیماری های دهان مانند حفره یا پریودنتیت است. بنابراین، کنترل آن و جستجوی راه حل ضروری است، اما اجازه دهید به بخش هایی بپردازیم…

هالیتوزیس چیست؟

به عنوان مجموعه ای از بوهای نامطبوع که به طور موقت یا دائم از دهان منتشر می شود، تعریف می شود. این بیماری با وجود باکتری در دهان و سطح زبان ایجاد می شود. این باکتری ها تجزیه می شوند و در نتیجه بوی بد و آزاردهنده ای تولید می کنند.

 

همانطور که قبلاً گفتیم، این یک مشکل گسترده در بین مردم است. با وجود این، بسیاری از افرادی که آن را ارائه می دهند، به دلیل انطباق حس بویایی خود، بی اطلاع هستند.

علل هالیتوزیس چیست؟

بوي بد دهان مي تواند ناشي از عوامل متعددي باشد، هرچند به طور كلي مي توان آنها را با توجه به منشأ آنها به دو جنبه تقسيم كرد: از يك سو، هاليتوز داخل دهاني، يعني آن كه در خود دهان به دليل مشكل بهداشت دهان و دندان توليد مي شود و دوم، هاليتوز با منشا خارج دهاني كه ناشي از مشكلات معده، سيستم تنفسي و غيره است.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

 

هالیتوز داخل دهانی:

بهداشت نامناسب دهان: شاید این شایع ترین علت ایجاد بوی بد دهان باشد. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و برخورد خوب با مسواک منجر به تکثیر باکتری‌ها در دهان و زبان می‌شود که تجزیه آنها منجر به بوی بد دهان می‌شود.

حفره ها: این مشکل مهم دندانی می تواند عوارض جانبی مانند بوی بد دهان ایجاد کند.

التهاب لثه و پریودنتیت: التهاب لثه همچنین باعث ایجاد طعم بد در دهان و بوی بد دهان می شود.

خشکی دهان و کم آبی دهان: خشکی دهان در نتیجه کمبود آب بدن نیز می تواند باعث این مشکل شود.

تنباکو: نیکوتین به مخاط دهان، زبان و دندان می‌چسبد و در نتیجه بوی نامطبوعی دارد.

هالیتوز خارج دهانی:

مشکلات تنفسی: سینوزیت، پولیپ بینی، لارنژیت یا برونشیت می تواند منجر به بوی بد دهان شود.

مشکلات معده: رژیم غذایی نامناسب یا سایر فرآیندهای گوارشی نیز می تواند منجر به هالیتوز شود.

سایر بیماری ها: چگونه هپاتیت یا دیابت باعث بوی بد دهان می شود.

داروها: مصرف برخی داروها باعث ایجاد تغییراتی در تنفس می شود

درمان هالیتوزیس

تقویت بهداشت دهان و دندان: داشتن بهداشت خوب دهان برای جلوگیری از هر نوع مشکل یا بیماری دهان و دندان ضروری است. هیچ چیز بهتر از تقویت عادات بهداشت دهان و دندان با یک مسواک زدن دقیق روزانه، نه تنها دندان‌ها، بلکه زبان، جایی که باکتری‌ها نیز تجمع می‌کنند، وجود ندارد. علاوه بر این، استفاده از نخ دندان برای حذف ذرات غذا در فضاهای بین دندانی توصیه می شود.

رژیم غذایی خود را کنترل کنید: از غذاهایی که بیشتر مستعد بوی بد دهان هستند اجتناب کنید و میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

الکل مصرف نکنید و سیگار نکشید: هر دو برای سلامتی ما مضر هستند و باعث بوی بد دهان می شوند.

آب کافی بنوشید: داشتن هیدراتاسیون خوب به پایان دادن به خشکی و توقف بوی بد دهان کمک می کند.

معاینات دوره ای با دندانپزشک: برای پیشگیری و تشخیص مشکلات احتمالی ضروری است.

برای اطلاع از ترمیم پوسیدگی و رزو نوبت با دندان پزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید.

 
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search