قبل و بعد جرم گیری دندان

قبل و بعد جرم گیری دندان؛ جرم گیری دندان روشی است که به عنوان تمیز کردن عمیق دندان نیز شناخته می شود. جرم گیری دندان و برنامه ریزی ریشه روشی عمیق تر از تمیز کردن معمولی دندان است و به درمان بیماری مزمن پریودنتال (بیماری لثه) کمک می کند.

جرم گیری دندان چیست؟

در محدوده تمیز کردن عمیق دندان توسط دندانپزشکان به طور کلی به عنوان جرم گیری لثه ، فضای بین دندان ها و لثه ها تا ریشه تمیز می شود.در تمیز کردن استاندارد دندان، جلو، پشت و کناره‌های دندان بالاتر از خط لثه تمیز می‌شود.

در افراد مبتلا به بیماری لثه، فضا لثه ها باز، گشاد و عمیق می شود و شروع به به دام انداختن جرم و پلاک می کند. دندان ها و مجموعه های لثه سالم دارای فضای 3 میلی متر یا کمتر هستند. در موارد التهاب لثه یا سایر مشکلات لثه، فضا ممکن است بزرگ شود. در مواردی که لثه 5 میلی متر یا بیشتر از دندان ها و ریشه آنها فاصله گرفته باشد، معمولاً تمیز کردن عمیق دندان توصیه می شود.

جرم گیری دندان برای چه کسانی مناسب است؟

جرم گیری دندان اغلب برای رفع نگرانی در مورد بیماری لثه یا کند کردن پیشرفت آن انجام می شود. این روشی است که برای بیماران پریودنتیت مزمن مفید است. علاوه بر این، افرادی که التهاب لثه‌ای با شدت کمتر از پریودنتیت را تجربه می‌کنند، ممکن است از درمان جرم‌گیری دندان نیز بهره ببرند.

جرم گیری دندان چگونه انجام می شود؟

تمیز کردن عمیق دندان یک روش دو قسمتی است. اولین مورد آن صمغ یا پوسته پوسته شدن و دیگری تمیز کردن سطح ریشه نامیده می شود.

تمیز کردن عمیق دندان ها با ابزار الکتریکی یا اولتراسونیک، ابزار جرم گیری دستی دندانپزشک یا ترکیبی از هر دو انجام می شود.

اندازه فضای بین دندان ها و لثه ها کاهش می یابد. اتصال مجدد با لثه تضمین می شود. تمیز کردن عمیق روشی است که برای درمان بیماری های لثه مانند التهاب لثه و جلوگیری از بدتر شدن آنها طراحی شده است. در این زمینه، جراحی یا سایر روش های گسترده ممکن است مورد نیاز باشد.

مواردی که بعد از جرم گیری دندان باید در نظر بگیرید

پس از تمیز کردن عمیق دندان ها، باید نسبت به دندان ها و لثه ها رفتار ملایم و با دقت بیشتری داشت. دندان ها باید تا حد امکان تمیز نگه داشته شوند و استفاده منظم از داروهای توصیه شده توسط دندانپزشک بسیار مهم است.

از آنجایی که تمیز کردن عمیق دندان ها یا تمیز کردن لثه روند التهاب لثه را معکوس نمی کند، ممکن است در مواردی که پریودنتیت ایجاد می شود، به فرآیندهای درمانی و جراحی گسترده تری نیاز باشد.

چند ساعت پس از تمیز کردن دندان ها ، لایه نازکی از رسوبات دندانی روی دندان ها ظاهر می شود. اجتناب از این امر دشوار است حتی اگر به طور مرتب دندان های خود را تمیز کنید. با این حال، در این مورد، باقی مانده این رسوبات بسیار مضر نیست، زیرا زمان کافی برای چسبیدن به دندان های شما را ندارد. تمیز کردن دندان های ناهموار می تواند باعث شود که باقی مانده های دندانی به دندان های شما بچسبند و به تارتار تبدیل شوند. دندان ها را خیلی سفید نمی کند و می تواند باعث پوسیدگی، بیماری های پریودنتال شود. در نهایت، تارتار می تواند باعث از دست دادن دندان شود. تارتار دندان باعث می شود که پرکردن و پروتز موثر و با کیفیت کمتر امکان پذیر باشد. قبل از انجام این روش ها، تارتار دندان باید برداشته شود.

آمار نشان می دهد که تقریباً 65 درصد از جمعیت بزرگسالان تارتار دارند. برای جلوگیری از تبدیل شدن به یکی از آنها، به وضعیت دندان های خود توجه کنید. اگر بقایای دندانی دارید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید:کامپوزیت چیستعکس انواع کامپوزیت دندانقیمت ونیر کامپوزیت

اگر تارتار دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورت برداشتن تارتار دندان در کلینیک دندانپزشکی موارد زیر باید انجام شود:

حذف تارتار با کمک ابزار دستی یا ابزار مخصوص.

صاف  کردن سطح دندان.

گاهی اوقات می توان صاف کردن را با استفاده از خمیر دندان محافظ مخصوص انجام داد. روش های مختلفی برای تمیز کردن تارتار دندان وجود دارد. روشهای اصلی:

روش مکانیکی برای از بین بردن تارتار دندان

این روش مستلزم استفاده از مجموعه ای از ابزارهای خاص. یکی دیگر از روش های مکانیکی برای از بین بردن جرم دندان، جریان هوا است. این شامل اعمال یک مخلوط درمانی بر روی دندان ها با کمک یک ابزار خاص است. ثانیاً به صورت مکانیکی باقی مانده های نرم دندان و تارتار را از بین می برد. روند بسیار سریع است.

روش فیزیکی برای از بین بردن جرم دندان

امروزه این روش بسیار محبوب است. در این حالت دندانپزشکان از دستگاه های مخصوص برای برداشتن جرم استفاده می کنند. ارتعاشات تولید شده توسط دستگاه های خاص روی دندان ها تاثیر می گذارد. این روش به مینای دندان آسیب نمی رساند. این به لطف فرکانس انتخابی خاص و دامنه ارتعاش دستگاه داده شده به دست می آید. تارتار دندان بدون درد برداشته می شود.

یکی دیگر از مزایای این روش این است که جرم گیری با مقداری سفید کردن دندان همراه است. همه بیماران خوشحال خواهند شد که بدانند این روش کاملاً بدون درد و بدون خون است. با این حال، اگر دستگاه را برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی استفاده می کنید، باید بسیار مراقب باشید. اگر بیمار دارای ضربان ساز باشد نمی توان از دستگاه ها استفاده کرد.

روش شیمیایی برای از بین بردن جرم دندان.

از این روش زمانی استفاده می شود که استفاده از روش های دیگر برای از بین بردن جرم دندان برای دندانپزشکان غیرممکن باشد. روش شیمیایی شامل استفاده از مواد شیمیایی (اسیدها و قلیاها) است که تارتار دندان را حل می کند.

از گلوله های پنبه ای برای استفاده از تارتار بر روی دندان ها استفاده می شود. سپس توده های پنبه برداشته می شوند. سپس بیمار باید دهان خود را بشویید. به این ترتیب تارتار دندان نرم می شود تا به راحتی از سطح دندان جدا شود.

به یاد داشته باشید که مواد شیمیایی می توانند به مینای دندان آسیب برسانند. می تواند علت حساسیت مفرط و گاهی دیگر بیماری های دندانی باشد. روش مدرن دیگری برای از بین بردن تارتار وجود دارد اما هنوز رایج نشده است زیرا بسیار گران و کاملاً جدید است. منظور ما استفاده از لیزر است. این روش دندان های شما را ایمن نگه می دارد زیرا با مینای دندان تماس پیدا نمی کند. همچنین اگر از لیزر برای از بین بردن رسوب و جرم دندان استفاده کنید، مواد مفید موجود در غذا و خمیردندان راحت تر به مینای دندان نفوذ می کند. توصیه می شود سالی یک بار جرم دندان برداشته شود. در بیشتر موارد، این روش بدون درد است.

آیا تمیز کردن عمیق دندان ضروری است؟

به طور معمول، دندانپزشک شما پس از معاینه دندان ها و لثه ها و گرفتن عکس اشعه ایکس برای کمک به ارزیابی سلامت کلی دهان، تمیز کردن عمیق دندان ها را توصیه می کند.

اگر التهاب لثه ‌تان به حدی پیشرفت کرده است که از دندان‌ها جدا شده و فضاهایی به طول 5 میلی ‌متر یا بیشتر ایجاد می ‌کند که استخوان را در معرض دید قرار می‌دهد، تمیز کردن عمیق دندان اغلب به عنوان مرحله بعدی توصیه می‌شود.

توجه داشته باشید که اگر التهاب لثه یا سایر مشکلات لثه شما برطرف نشود، می‌تواند به پریودنتیت تبدیل شود که می‌تواند باعث عمیق شدن بیش از حد فاصله  بین دندان‌ها و لثه‌ها شود و باکتری‌ها روی استخوان و ساختارهای نگهدارنده دندان‌های شما تأثیر بگذارند.

اگر این مشکل درمان نشود، می تواند دندان های شما را به اندازه ای لق کند که بیفتد یا نیاز به کشیدن داشته باشد

تمیز کردن عمیق دندان می تواند به کاهش یا توقف پیشرفت بیماری لثه کمک کند.

بیشتر بدانید:قیمت کامپوزیت کل دندان هاقیمت کامپوزیت دندان جلوعکس کامپوزیت دندان قبل و بعد

آیا تمیز کردن عمیق عوارض جانبی دارد؟

تمیز کردن عمیق دندان ها یک روش نسبتا کم خطر است، به ویژه زمانی که توسط یک دندانپزشک مجرب یا متخصص بهداشت دندان انجام شود.

با این حال، به دلیل فرآیند تمیز کردن، تراشیدن لثه و تراشیدن تارتار روی دندان‌ها، این احتمال وجود دارد که اگر پرکردگی دارید، شل شده یا بیرون بیاید (اما دندانپزشک شما می‌تواند بعداً آن را ترمیم کند).

همچنین اگر یک قطعه کوچک تارتار بین دندان و لثه گیر کند، ممکن است خطر آبسه وجود داشته باشد.

ممکن است بعد از عمل حساسیت بیشتری نسبت به دندان‌ها و لثه‌های خود داشته باشید، اما معمولاً با مراقبت‌های مناسب و بهداشت دهان و دندان در عرض ۲ هفته از بین می‌رود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search