آمالگام یا کامپوزیت

آمالگام یا کامپوزیت؛ بنابراین، کدام پرکردن دندان واقعا بهتر است ؟ آیا هر ماده پرکننده ای می تواند برای هر بیمار مناسب باشد؟ یا باید برخی از ناتوانی ها را در نظر گرفت، حتی اگر نامطلوب باشند؟ در این مقاله اطلاعاتی کلی در مورد انواع پرکننده ارائه می کنیم و مقایسه ای کوچک انجام می دهیم.

بهترین پرکردن دندان چیست ؟ برای پاسخ صحیح به سوال باید به انواع پرکننده ها و خواص آنها توجه کرد. قبل از هر چیز، اجازه دهید به این نکته اشاره کنیم که هر نوع درمان  ممکن است برای هر بیمار مناسب نباشد.

بهترین پرکردن دندان چیست؟

پاسخ به این سوال که بهترین پرکردن دندان کدام است برای همه یکسان نیست. یک نوع پر کردن برای هر بیمار مناسب نیست. زیرا؛ دندانپزشکان متخصص پس از معاینه بیمار به دندان ها و ساختار زیر دندانی بیمار نگاه می کنند و با در نظر گرفتن فاکتورهای خاصی به همراه بیمار در مورد نوع پرکردن تصمیم می گیرند. انتخاب نوع پرکننده توسط بیمار و پزشک و با در نظر گرفتن عوامل خاصی انجام می شود. هر نوع پرکننده ای که برای بیمار مناسب باشد ترجیح داده می شود.

کدام پرکردن دندان بهتر است؟

پیشرفت های فناوری و دانش پزشکی همچنان به ارائه نوآوری به بیماران در زمینه بهداشت دهان و دندان ادامه می دهد. با این پیشرفت ها، بیماران ما می توانند از سلامت دهان و دندان خود در حداکثر سطح محافظت کنند و در عین حال زیباترین روش درمانی را برای خود انتخاب کنند. بنابراین، فرآیندهای پر کردن نیز با این نوآوری ها متنوع شده است. با توصیه دندانپزشک، بیماران می توانند گزینه های پرکننده ماندگار و زیبایی شناختی بهتر را خودشان انتخاب کنند. تنها کسی که می تواند به سوال ” بهترین پرکردن دندان ” پاسخ دهد دندانپزشک شما است. زیرا هر گزینه پر کردن ممکن است برای شما مناسب نباشد.

اساساً سه نوع پرکننده وجود دارد. اینها:

پر کردن کامپوزیت (پر کردن سفید)

پرکننده سرامیکی

پر کردن آمالگام

گزینه های پر کردن :

پر کردن آمالگام

پرکننده‌های آمالگام پرکننده‌های رنگی فلزی هستند که از ترکیب فلزاتی مانند نقره، قلع، مس و جیوه ایجاد می‌شوند که سال‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مخلوط که در گذشته به طور معمول استفاده می شد، در حال حاضر به دلیل نگرانی های زیبایی شناختی ترجیح داده نمی شود. پر کردن آمالگام دیگر در بسیاری از روش ها به دلایل مختلف انجام نمی شود. با این حال، پرکننده های کامپوزیت و سرامیکی راه حل زیبایی شناختی تری ارائه می دهند.

پر کردن کامپوزیت

پر کردن کامپوزیت با مخلوط خاصی از ذرات سرامیکی به دست می آید.  می توان آن را به شکل پلاستیک درآورد و با نور ماوراء بنفش (UV) سخت می شود. به همین دلیل در جامعه به پرشدن تابشی نیز معروف است. این ماده پرکننده است که امروزه به طور معمول استفاده می شود. درصد موفقیت زیبایی به خصوص در دندان های جلویی بالایی دارد. 

پرکننده سرامیکی

پرکننده های سرامیکی موادی هستند که به طور غیرمستقیم بر اساس اندازه گیری دیجیتال یا کلاسیک تولید می شوند.

پر کردن شکاف ایجاد شده پس از برداشتن بافت آسیب دیده دندان  بیمار با این روش پرکننده سرامیکی نامیده می شود. در مواردی که برجستگی هایی به نام توبرکل آسیب دیده و از بین می روند، روش پرکردن که با ایجاد مجدد ساختار دندان از دست رفته انجام می شود، آنله نامیده می شود. پرکردن پرکننده سرامیکی کاربردهایی هستند که به طور قابل توجهی به ترمیم و محافظت از دندان بیمار کمک می کنند. امروزه کامپوزیت و چینی بیشتر برای پرکردن های اینله و انله کاملا شخصی ترجیح داده می شود. این پرکردن ها به عنوان راه حل مناسبی در مواردی که با روش های پرکننده کلاسیک قابل ترمیم نیستند استفاده می شود.

در مواردی که آسیب وسیع دندان وجود دارد، اطمینان از تماس کامل پرکردگی های کلاسیک با دندان های مجاور بسیار دشوار و اغلب غیرممکن است. بنابراین، گیر کردن غذا بین دو دندان با پر کردن، می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی در بیماران شود. از آنجایی که پرکننده سرامیکی در آزمایشگاه تولید می شوند، این مشکل برطرف می شود. این به این دلیل است که روش‌های پر کردن کلاسیک فرصت ایجاد اشکال محدود در دهان را فراهم می‌کند. اما برای پرکردن با پرکننده سرامیکی باید در شرایط آزمایشگاهی با کار روی آن شکل مورد نیاز تهیه شود. پرکردگی های سرامیکی ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به پرکننده های کلاسیک دارند.

پرکننده آمالگام یا کامپوزیت؟

امروزه با توسعه سایر مواد پرکننده، پر کردن آمالگام دیگر ترجیح داده نمی شود. پرکننده های سرامیکی و کامپوزیت هم از نظر زیبایی و هم از نظر سلامت برتر هستند. اثرات آمالگام که سال ها پیش ماده موفقی بود، بررسی شده است. مشکلات مختلفی ممکن است برای برخی از بیماران رخ دهد. پر کردن آمالگام برای بیمارانی که واکنش های آلرژیک به فلز دارند توصیه نمی شود.

یکی دیگر از معایب پرکردگی های آمالگام این است که ظاهری زیبایی به خصوص در صورت اعمال روی دندان های جلویی نمی دهند. در این مرحله، گزینه های پرکننده کامپوزیت و سرامیکی برجسته می شوند.

حال بیایید نگاهی به مزایا و معایب هر سه نوع پرکننده بیاندازیم.

مزایا و معایب پر کردن کامپوزیت

انواع مواد  خاصی را می توان به عنوان ماده اتصال استفاده کرد اما از آنجایی که همرنگ دندان ها هستند، به چشم نمی آیند و زیبایی لبخند را بر هم نمی زنند.

با کامپوزیت همان زیبایی و رنگ دندان را می توان به دست آورد. در صورت شکستگی دندان، ترمیم دندان با پر کردن کامپوزیت به راحتی امکان پذیر است. سایر پر کردن ها برای این روش ترجیح داده نمی شوند.

معایب پر کردن کامپوزیت

آنها نسبت به پر کردن آمالگام طول عمر کمتری دارند.

آنها گران تر از پر کردن آمالگام هستند.

مزایا و معایب پرکننده آمالگام

هنوز هم در برخی از بیمارستان های دولتی و مطب های خصوصی انجام می شود.

مقرون به صرفه تر از پر کردن کامپوزیت است.

آنها می توانند با سرعت بیشتری اجرا شوند.

از آنجایی که دوام بیشتری دارند، می‌توان آن‌ها را روی دندان‌های آسیابی که در معرض فشار بیش از حد هستند نیز اعمال کرد.

یشتر بدانید : کامپوزیت ونیرلمینت دندان در تهراندرمان تغییر رنگ دندانقیمت بلیچینگ دندان ۱۴۰۲قیمت بلیچینگ دندان ۱۴۰۲

 معایب پرکننده آمالگام

دیگر در بسیاری از تمرین ها انجام نمی شود.

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد آزاد شدن جیوه در بیمارانی که دندان های خود را به هم فشار می دهند ادامه دارد.

آنها ظاهر زیبایی را ارائه نمی دهند.

با گذشت زمان، آنها می توانند باعث تغییر رنگ قسمتی از دندان اطراف پرکردگی شوند.

ممکن است در افرادی که به فلز حساسیت دارند، واکنش های آلرژیک ایجاد کنند.

 مزایا و معایب پرکننده سرامیکی

آنها می توانند در رنگ و شکل نزدیک به دندان تولید شوند.

اتصال بسیار قوی با چسب های مخصوص به دست می آید.

دوام مواد بسیار بالاست.

هیچ واکنش آلرژیکی وجود ندارد.

این یکی از بهترین گزینه ها برای دندان هایی است که از بین رفتن عمده بافت دندانی دارند.

 معایب پرکننده سرامیکی

حساسیت رویه، پزشک و آزمایشگاه بالاست.

نسبت به سایر گزینه های پر کردن پرهزینه تر است.

آماده سازی ممکن است 1 روز طول بکشد یا می تواند در همان جلسه انجام شود.

امالگام یا کامپوزیت

پرکننده آمالگام چیست؟

پرکردن آمالگام نوعی پرکردگی است که در دندانپزشکی به ویژه برای درمان پوسیدگی و ترمیم ترک‌های کوچک دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً از مخلوطی از فلزاتی مانند نقره، قلع، مس، روی و جیوه تشکیل شده است. پر کردن آمالگام پس از تمیز کردن و سفت شدن نواحی پوسیده در دندان قرار می گیرد و به دندان کمک می کند تا عملکرد قبلی خود را بازیابد.

پرکننده آمالگام چیست؟

آیا جیوه موجود در پرکننده آمالگام مضر است؟

وجود جیوه در پر کردن آمالگام ممکن است برخی از نگرانی ها را ایجاد کند. مطالعات نشان می دهد که استفاده از پرکننده های آمالگام به طور کلی بی خطر است. با این حال، گزینه های پرکننده جایگزین را می توان برای افرادی که به جیوه حساسیت دارند، در نظر گرفت.

فواید پرکننده آمالگام چیست؟

پرکننده آمالگام به دلیل بی ضرر بودن، استفاده طولانی مدت، دوام و هزینه مقرون به صرفه، یک نوع پرکننده ترجیحی است. به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر نیروهای جویدن، به طور مکرر به خصوص در دندان های عقبی استفاده می شود. پس مزایای پر کردن آمالگام ممکن است به شرح زیر باشد:

دوام

هزینه مقرون به صرفه

قابلیت اجرا سریع

استفاده موثر بر روی دندان های عقب

معایب پر کردن آمالگام چیست؟

اگرچه برای مدت طولانی ترجیح داده می شود، اما نوعی پرکننده است که به دلیل مضرات آن دیگر ترجیح داده نمی شود. محتوای این پرکننده عمدتاً از عنصر جیوه تشکیل شده است. پرکننده آمالگام، همراه با موادی مانند نقره، مس و قلع، به جیوه کمک می‌کند تا فلزات دیگر را ببندد تا ماده پرکننده‌ای بادوام ایجاد کند. معایب پر کردن آمالگام ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ظاهر نقره ای زیبایی

حساسیت به گرما و سرما

نگرانی های مربوط به محتوای جیوه

عکس العمل های آلرژیتیک

خطر ترک خوردگی

در انتخاب پرکننده های آمالگام باید این معایب را نیز در نظر گرفت. دندانپزشک شما را راهنمایی می کند تا مناسب ترین نوع پر کردن را بر اساس نیازها و ترجیحات خود تعیین کنید.

علائم مسمومیت پرکننده آمالگام چیست؟

علائم مسمومیت مرتبط با پر کردن آمالگام نادر است. با این حال، برخی از علائم ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض مقدار بیش از حد آن، رخ دهد. این علائم شامل موارد زیر باشد:

طعم فلز

مشکلات لثه

ضعف و خستگی

تهوع و استفراغ

درد معده

سردرد

مشکلات حافظه

می تواند باعث علائم عصبی مانند تحریک پذیری و لرزش شود.

آیا پر کردن آمالگام در دوران بارداری مضر است؟

به طور کلی استفاده از پرکننده های آمالگام در دوران بارداری بی خطر است. با این حال، برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که بهتر است مواد پرکننده جایگزین به جای پرکننده های آمالگام در دوران بارداری ترجیح داده شوند. مهم است که در دوران بارداری با دندانپزشک خود مشورت کنید.

سلامت و ایمنی در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری مهم است. بنابراین، تصمیمات پزشکی گرفته شده در دوران بارداری باید با احتیاط زیاد انجام شود. مداخلات پزشکی مانند پرکردن آمالگام نیز می تواند باعث نگرانی در دوران بارداری شود.

آیا پرکننده های آمالگام باید جایگزین شوند؟

ممکن است نیاز به تعویض پرکننده های آمالگام بعد از مدت زمان معینی داشته باشد. زمان تعویض ممکن است بسته به ماندگاری پر کردن و تغییرات در سلامت دندان متفاوت باشد. دندانپزشک شما به طور منظم وضعیت پرکردگی های شما را ارزیابی می کند.

پر کردن آمالگام چقدر دوام دارد؟

طول عمر پر کردن آمالگام به طور کلی بین 10-15 سال است. با این حال، بسته به عوامل فردی و محل پر کردن، طول عمر ممکن است متفاوت باشد. معاینات منظم دندانپزشک و رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند عمر پرکردگی را افزایش دهد.

پر کردن کامپوزیت رایج ترین نوع برای  پر کردن زیبایی است که توسط دندانپزشکان استفاده می شود. پر کردن کامپوزیت به عنوان پرکننده سفید نیز شناخته می شود. این یک مخلوط پلاستیکی متشکل از ذرات دی اکسید سیلیکون در یک پرکننده کامپوزیتی است. پر کردن کامپوزیت روی دندان های پوسیده، دندان های شکسته و دندان های آسیب دیده برای افراد اعمال می شود. این عمل را می توان برای دندان های جلو و عقب نیز انجام داد، همچنین می توان از آن برای تقویت دندان ها و بستن فاصله بین دندان ها هم استفاده کرد.

تعیین پرکننده مرکب برای اعمال به شخص

ابتدا هنگام معاینه فرد، باید نوع از دست دادن دندان و شکل دندان مشخص شود. سپس پرکننده کامپوزیت با توجه به ساختار دهان تعیین می شود. هنگامی که پر کردن مناسب برای شکل دندان مشخص شد، روند درمان می تواند آغاز شود.

پر کردن کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

این فرآیند با تعیین رنگ دندان توسط دندانپزشک شروع می شود. پر کردن کامپوزیت روشی است که می تواند در یک جلسه اعمال شود. برای انجام این عمل، پوسیدگی و بافت نرم شده دندان در ناحیه دندان باید تمیز شود. پس از این فرآیند می توان اسید را به دندان زد و فرآیند شکل دهی دندان آغاز می شود. پرکردگی های کامپوزیتی آماده شده (پرکردگی های پرتودهی شده) با دستگاه تشعشع سخت شده و در لایه هایی که بیش از 2 میلی متر نباشد در قالب دندان قرار می گیرند. پس از انجام مراحل، فرد می تواند در طول روز به محل کار خود بازگردد و از دندان های خود در زندگی روزمره خود استفاده کند. فرآیند پر کردن کامپوزیت به طور متوسط ​​30 دقیقه طول می کشد. با این حال، اگر پر کردن کامپوزیت روی بیش از یک دندان اعمال شود، این دوره ممکن است برای شما متفاوت باشد.

بیشتر بدانید: اطلاعات در مورد کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان قیمتاصلاح خط لبخند با کامپوزیتترمیم پوسیدگی دندان در تهرانانجام کامپوزیت دندان

مزایای پر کردن کامپوزیت چیست؟

شکستگی دندان و فاصله بین دندان ها را می توان با پر کردن کامپوزیت از بین برد. به این ترتیب می توان لبخندی سالم و زیبا به بیمار هدیه داد. پر کردن کامپوزیت از نظر زمان یک روش سودمند است زیرا پر کردن آن در یک جلسه انجام می شود. این روش را می توان به راحتی روی دندان های جلو و عقب اعمال کرد. این پرکننده دارای رنگ‌های متنوعی است، بنابراین پر کردن با رنگ دندان مناسب روی فرد اعمال می‌شود. پس از انجام پرکردن کامپوزیت، دندان ها را می توان بدون هیچ گونه انتظاری استفاده کرد.

معایب پر کردن کامپوزیت

با استفاده از این روش ممکن است حساسیت موقتی در دندان ها ایجاد شود. پر کردن کامپوزیت گرانتر از پر کردن از نوع  آمالگام است . مصرف چای، قهوه و سیگار ممکن است باعث تغییر رنگ در پرکننده های کامپوزیت شود.

قیمت پر کردن کامپوزیت

پر کردن کامپوزیت چیست؟ در حالی که این یک موضوع تحقیقاتی است، یکی از روش های پرکردن دندان که در پوسیدگی دندان استفاده می شود، پر کردن کامپوزیت است. این روش پر کردن زمانی ترجیح داده می شود که ظاهر زیبایی شناسی مورد نظر باشد. به لطف این روش پرکننده که از بیرون قابل رویت نیست زیرا می توان آن را مطابق با رنگ دندان ساخت، می توان به ظاهر دلخواه دست یافت.

یکی از مهم ترین ویژگی های پرکننده کامپوزیت که بیشتر در دندان های جلویی استفاده می شود، عدم ایجاد مشکل در تطابق رنگ است. قیمت پرکننده کامپوزیت نیز برای بسیاری از افراد موضوع کنجکاوی است. هنگام تعیین قیمت، به عوامل زیادی بستگی دارد.

اندازه پوسیدگی و برند مواد پرکننده مورد استفاده، عوامل اصلی در تعیین قیمت هستند. سیاست قیمتی که دندانپزشکان به صورت جداگانه اعمال می کنند، عامل موثری در این فرآیند است. کیفیت موادی که پزشک استفاده می کند نیز در طول قیمت گذاری مهم است.

پرکننده کامپوزیت

پر کردن کامپوزیت چیست؟ برای بیمارانی که می‌خواهند دندان‌های خود را درمان کنند، سوال عجیبی است. این پرکردن نوعی پرکردگی است که عموماً در دندان های جلویی استفاده می شود و از نظر زیبایی می تواند با دندان ها سازگار باشد. به دلیل جنبه زیبایی شناختی آن، غالباً ترجیح داده شده است.

وقتی صحبت از پرکردن کامپوزیت می شود، به نظر می رسد که تفاوتی بین این نوع پرکردن ها و سایر پرکننده ها وجود ندارد. بنابراین، به طور کلی برای استفاده طولانی مدت مناسب است. با این حال، برای پرکردگی های کامپوزیت که در اطراف لبه های پرکننده تغییر رنگ دارند، باید در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تغییر رنگ پرکننده کامپوزیت

پر کردن کامپوزیت چیست؟ آدم تعجب می کند که این نوع پرکردن چیست که در میان انواع پرکننده هایی است که در مورد پوسیدگی دندان مطرح می شود. مشاهده می‌شود که این پرکردگی‌ها که برای دندان‌های جلویی ترجیح داده می‌شوند و با رنگ دندان سازگار هستند، می‌توانند در درمان دندان‌های پوسیده نیز اعمال شوند.

به منظور جلوگیری از تغییر رنگ پرکننده کامپوزیت، پولیش در طول روش‌های کاربرد مهم می‌شود. به لطف پولیش اعمال شده بر روی پرکننده، از باقی ماندن لکه های رنگی روی دندان جلوگیری می شود.

با این حال، برای پرکردگی های کامپوزیتی که در اطراف لبه های پرکننده تغییر رنگ دارند، باید در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید . تغییر رنگ در محل اتصال پر کردن کامپوزیت با دندان ممکن است به پزشک نشان دهد که پوسیدگی ممکن است در زیر یا اطراف لبه های پرکننده رخ دهد.

پرکننده کامپوزیت دندان های جلو

پر کردن کامپوزیت چیست؟ این سوال را بیمارانی می پرسند که با دندان های خود مشکل دارند. به لطف این پر کردن، امکان از بین بردن پوسیدگی دندان وجود دارد. هنگامی که صحبت از دندان های جلویی به میان می آید، پرکننده های کامپوزیت به دلایل زیبایی ترجیح داده می شوند.

پر کردن کامپوزیت دندان بیشتر برای نگرانی های زیبایی استفاده می شود. در روشی که کامپوزیت نامیده می شود، پس از تمیز کردن پوسیدگی دندان، پرکننده کامپوزیت قرار می گیرد، دندان زبر می شود و مواد مختلفی روی سطح آن اعمال می شود. پرکننده قرار داده شده در حفره از طریق یک منبع نور، پلیمریزه می شود. این روش که به طور کلی پر کردن سفید نامیده می شود، در نواحی قابل رویت دندان ترجیح داده می شود.

تمیز کردن منظم دندان در صورت تغییر رنگی که ممکن است در حین استفاده در این پرکردگی ها رخ دهد، مهم است. تغییر رنگ ممکن است در این پرکردگی ها به دلیل سیگار کشیدن، مصرف زیاد چای یا قهوه رخ دهد. به نظر می رسد که این لکه ها با تمیز کردن منظم دائمی نیستند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search