دندانپزشكي در شرق تهران

دندانپزشكي در شرق تهران؛طراحی لبخند شامل اقداماتی است که توسط دندانپزشک انجام می شود تا تصویر لبخند شما را مطابق با دستورالعمل ها ارائه دهد. هنگام تعیین طرح لبخند؛ ویژگی های صورت فرد، جنسیت، سن، تقارن لبخند، ردیف دندان ها، رنگ ها، ظاهر لب ها و ظاهر لثه ها ارزیابی می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

نقش پوشش زیرکونیوم در طراحی لبخند

در پوشش های زیرکونیوم که در درمان های زیبایی دندان استفاده می شود بسیار مهم است. پوشش های زیرکونیوم آلیاژهای فلزی با رنگ سفید هستند. دلیل اینکه به ویژه در کاربردهای زیبایی ترجیح داده می شود این است که به دندان های طبیعی نزدیک است و نگرانی های زیبایی در ترک های عمیق و دندان های آسیب دیده را از بین می برد. حتی اگر زمانی که دندان زیرکونیومی رد شده، لثه ها برداشته شوند، تصویر بدی ایجاد نمی کند زیرا مواد زیر آن همرنگ دندان است.

می‌توانیم برخی از مزایای روکش‌های چینی با پشتیبانی از زیرکونیوم را به شرح زیر فهرست کنیم. از آنجایی که با سیستم های CAD CAM به کمک کامپیوتر ساخته شده است، کاملاً با دندان مطابقت دارد و زیبایی بسیار بیشتری نسبت به پرسلن های فلزی دارد زیرا نور را به خوبی منعکس می کند. روکش زیرکونیوم به دلیل سازگاری با لثه و دندان معمولاً باعث ایجاد مشکلات لثه (برخوردگی لثه) نمی شود. اگرچه ممکن است به دلیل اینکه روکش زیرکونیومی است، هزینه آن برای شروع کمی بالا به نظر برسد، اما با در نظر گرفتن استفاده طولانی مدت، سازگاری با بافت، دوام و ظاهر زیبایی، می توانید به نتایج بسیار کارآمدتری دست پیدا کنید.

ظاهر لثه در طراحی لبخند چگونه تعیین می شود؟

تمایل به فرم دادن به لثه یکی از مراحل مهم دندانپزشکی زیبایی است.

اگر لثه‌های شما بیشتر از دندان‌هایتان جلب توجه می‌کنند و مشکلاتی مانند التهاب در لثه‌هایتان دارید، باید قبل از انجام مراحل دیگر طراحی لبخند، این مشکلات برطرف شود.

مخصوصاً از روش های gingivectomy یا gingivoplasty برای زیبایی لثه استفاده می شود. Gingivetomy نامی است که به فرآیند برداشتن بخشی از لثه با برش داده می شود. با این روش اگر لثه های شما بیش از حد بزرگ باشد کاهش حاصل می شود. یا اقدامات لازم برای برداشتن لثه های رشد بیش از حد به دلیل درمان دارویی انجام می شود.

Gingivoplasty نامی است که به شکل دادن به لثه های سالم در داخل و اطراف دندان داده می شود. این روش معمولاً به تنهایی قابل انجام است، اما در برخی موارد باید همراه با جراحی لثه انجام شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

کاربردهای باندینگ چیست؟ چه چیزی را پوشش می دهد؟

کاربردهای باندینگ فرآیند ترمیم دندان با مواد رزین کامپوزیت برای اصلاح وضعیت ساختاری پوسیده، شکسته و خراب است.

رنگ آن سفید است و نمی تواند چیز زیادی از دندان تشخیص دهد، بنابراین اغلب در کاربردهای زیبایی استفاده می شود. استفاده از باندینگ فرآیند آسانی است که هزینه زیادی ندارد، بنابراین معمولاً ترجیح داده می شود فاصله بین دندان ها را ببندید.

اگرچه طول عمل بین نیم ساعت تا 1 ساعت متغیر است، اما تعداد دندان‌ها و تعداد جلسات می‌تواند بیش از یک بار باشد.

درمان زیبایی دندان شامل بیش از یک بخش است که نیاز به ارزیابی بسیاری از شرایط زیبایی با هم دارد. طراحی لبخند، تنظیمات زیبایی لثه (ژنژیوکتومی یا gingivoplasty)، کاربردهای باندینگ و روکش های چینی زیرکونیومی برخی از این موارد هستند.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

یکی از پیشرفت های تکنولوژیکی که روز به روز در حوزه سلامت کاربردهای بیشتری دارد، دندانپزشکی دیجیتال است. با این سیستم ها که از دهه 1980 شروع به توسعه کرده اند، می توان ترمیم دندان را در عرض 1-2 ساعت به پایان رساند. به لطف دستگاه مخصوصی که در دهان قرار می گیرد، اندازه دندان گرفته می شود و مناسب ترین پروتز برای ساختار دهان فرد تولید می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

ceredcam سیستم های Cad/Cam Cerec چیست؟

Cerec Cad Cam Systems، که سیستم‌های طراحی به کمک کامپیوتر هستند، برنامه‌ای است که به طور خاص برای دندانپزشکی توسعه یافته و با پشتیبانی از رایانه سه بعدی کار می‌کند. با این سیستم تصاویر گرفته شده از دوربین های داخل دهانی با نرم افزار کامپیوتری مناسب پردازش شده و با ارسال آن به دستگاه، ترمیم های زیبایی از بلوک های چینی به دست می آید.

دوره اجرای سیستم دیجیتال سرک چیست؟

سیستم های بادامک Cad از نظر کوتاه کردن زمان درمان بسیار سودمند هستند. در شرایط بالینی، این روش را می توان در یک جلسه انجام داد و عمل را می توان در عرض 2-3 ساعت خاتمه داد. این وضعیت برای دندانپزشک و بیمار بسیار سودمند است. این یک امتیاز مثبت برای جلوگیری از اتلاف وقت غیر ضروری است. دوری از روش‌های اندازه‌گیری سنتی در کوتاه‌تر کردن این فرآیند فوق‌العاده مؤثر است، همچنین به لطف اندازه‌گیری دیجیتال، بیمار با مشکلاتی مانند حالت تهوع مواجه نمی‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

آیا سیستم دیجیتال سرک روشی مناسب برای زیبایی دندان است؟

دندانپزشکی دیجیتال که در آن طراحی ها با استفاده از یک سیستم دوربین خاص در محیط کامپیوتر انجام می شود، به معنای یک مزیت جدی از نظر زیبایی است. دلیل این امر این است که می توان آن را به طرق مختلف طراحی کرد. به عبارتی هر بعد از دندان های دهان به کامپیوتر منتقل می شود، سپس با در نظر گرفتن کاربرد و فرم صورت و فک بیمار، طرح نهایی می شود. خطر خطا در این کاربردها بسیار کم است.عدم وجود فلز در ترمیم های کامل چینی تولید شده با سیستم سرک نیز از نظر زیبایی باعث نتایج بسیار موفقی می شود.

آیا روش سرک گران است؟

برخلاف تصور رایج، قیمت‌های روش سرک در مقایسه با روش‌های استاندارد بسیار گران نیستند. طبیعی است که با توجه به صفر بودن حاشیه خطا، موفقیت زیبایی شناختی و تفاوت تجهیزات فنی، کمی گران تر از بازسازی انجام شده با روش های سنتی باشد.

آیا پوشش های سرک باعث ایجاد بو می شوند؟

در قالب تولید که از خطاهای انسانی اجتناب شود، ابتدا اندازه گیری های بیمار در ناحیه دیجیتال انجام می شود. سپس طرح ساخته شده و پروتزها با دستگاه مخصوص سازنده تکمیل می شود. بنابراین پروتزهایی که کاملا با دندان ها هماهنگی دارند و فلز ندارند، بو نمی دهند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

آیا از روش اندازه گیری سنتی استفاده می شود؟

روش های قالب گیری سنتی در دندانپزشکی دیجیتال استفاده نمی شود. با کمک دوربین های میکرو، اندازه گیری از دهان انجام می شود و اندازه گیری های انجام شده با روش سنتی از بروز مشکلاتی مانند حالت تهوع در بیماران جلوگیری می کند.

چگونه پالپ ملتهب می شود؟

اگر کبودی های موجود در مینای دندان درمان نشوند، به لایه عاج زیر لایه مینای دندان وارد می شوند. اگرچه لایه عاج از طریق درد به ما هشدار می دهد، اما اگر پوسیدگی تشکیل شده دوباره درمان نشود، این بار میکروارگانیسم ها به سمت پالپ حرکت می کنند. در همین حال، پالپ راه های مختلفی را برای محافظت از خود فعال می کند. یکی از این راه ها هشدار دادن به ما از طریق درد است.

راه دیگری که در آن التهاب در پالپ ایجاد می شود ضربه است. ضربه ای که به دندان وارد می شود می تواند باعث پارگی سیاهرگ ها و اعصابی که از نوک ریشه وارد ریشه دندان می شود، شود و در نتیجه باعث از بین رفتن نشاط دندان شود. در این حالت افزودن میکروارگانیسم ها به هر وسیله ای باعث التهاب پالپ می شود.

مقالات پیشنهادی: مراحل کامپوزیت دندان ،متخصص دندانپزشکی زیبایی ، انتخاب مسواک مناسب

چگونه می توان تشخیص داد که دندان عفونی شده است؟

التهاب و شروع التهاب را می توان در درد ناشی از غذا و نوشیدنی سرد و گرم در دندان ذکر کرد. باز هم، تغییرات رنگ بیش از حد در دندان ها می تواند به عنوان نشانه ای از التهاب تلقی شود.

جدای از این موارد، در دندان های درمان نشده که پوسیدگی به پالپ می رسد، عفونت از نوک ریشه به استخوان فک می رسد و ممکن است تورم های کوچک یا بزرگی روی صورت ایجاد کند. در مبارزه با عفونت، استفاده از آنتی بیوتیک ها و همچنین اقدامات انجام شده توسط دندانپزشک مناسب است.

باور عمومی این است که دندانی که باعث تورم صورت می شود باید پس از پایین آمدن تورم خارج شود. با این حال، این یک ایده بسیار قدیمی است. حتی دندان هایی که باعث چنین عفونت های بزرگی می شوند را می توان با درمان ریشه در دهان نگه داشت و این دندان می تواند سال ها مانند یک دندان سالم در دهان به شما خدمت کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

ونیرهای لمینت برای چه کسانی اعمال می شود؟

روکش های لمینت، همانطور که نام آن از نام لمینت گرفته شده است، یک فرآیند پوشش زیبایی است که در یک لایه بسیار نازک در جلوی دندان ساخته می شود. به جای بریدن و کوچک کردن کل دندان از سطح جلویی دندان، با رویکرد محافظتی تر، یک لایه بسیار نازک سایش فقط روی سطح جلوی دندان اعمال می شود و این فرآیند پوشش با یک پلاک چینی ریز است. . روکش لمینت برای چه کسانی مناسب است؟ موارد بسیار خاصی در این مورد وجود دارد، مخصوصاً برای از بین بردن ظاهر باز و بد بین دندان ها که به آن دیاستما می گوییم انجام می شود. در مواردی که تغییر رنگ در دندان ها، دیاستم بین دندان ها و کجی خفیف در دندان ها وجود دارد استفاده می شود. هر کسی که توسعه رشد را تکمیل کرده باشد می تواند از این برنامه بهره مند شود

دوره درمان لمینت ونیر چقدر است؟

ونیر لمینت به طور متوسط ​​در 2-3 جلسه تکمیل می شود. این زمان تخمین زده شده 1 هفته و 10 روز است، زمانی که بیمار برای اولین بار می آید، سطح جلویی دندان ها را با خراش های خفیف برش می دهند، سپس اندازه گیری می شود، لمینت ها بر اساس این معیار آماده می شوند، سپس در جلسه 2 این چینی های برگ روی دندان ها قرار می گیرند و هماهنگی زیبایی تضمین می شود و فرآیند پولیش انجام می شود. 3. و در جلسه آخر فرآیند باندینگ انجام شده و درمان کامل می شود.

مزایای آنالوگ های چند لایه؟

از آنجایی که ونیرهای لمینت حداقل ساییدگی را روی بافت دندان ایجاد می کنند، حفظ بافت های سالم را تضمین می کنند. این امکان مداخلات کمتر تهاجمی را در مقایسه با ترمیم های چینی کلاسیک فراهم می کند. پاسخ بافت بسیار عالی است و خواص سطحی آن بسیار نزدیک به دندان های طبیعی است.لمینیت های پرسلن نیز نتایج زیبایی شناسی خوبی را ارائه می دهند زیرا انتقال نور مشابه دندان های طبیعی را فراهم می کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

مراقبت از ونیر لمینت؟

پوسیدگی دندان لمینت شده یا روکش شده در طول زمان می تواند به صورت زیر باشد؛ همانطور که از دندان های خود مراقبت می کنیم، باید به دندان لمینت شده یا روکش شده نیز به همین صورت نگاه کنیم، احتمال پوسیدگی لمینت وجود دارد. دندان مانند دندان معمولی است.

چرا باید روکش های لمینت را ترجیح داد؟

به طور معمول، برش ها از هر چهار طرف دندان در روکش های روکش در برش دندان ایجاد می شود. در کاربردهای لمینت، برش بسیار کمی انجام می شود. به همین دلیل، روکش ها بیشتر از تاج ها ترجیح داده می شوند. مزایایی مانند زیبایی بسیار خوب بودن، سازگاری با دندان به دلیل نازک بودن بسیار و عادت کردن سریع بیمار به آن، ترجیح آن را بیشتر می کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

آیا روکش های لمینت باعث بوی بد دهان می شوند؟

مانند سایر کاربردها تا زمانی که توسط پزشک به خوبی انجام شود و بیمار به بهداشت دهان و دندان توجه داشته باشد باعث بوی بد دهان نمی شوند.

عفونت های پریودنتال

آبسه لثه (چرا آبسه ایجاد می شود؟ آبسه را چگونه باید درمان کرد؟ آیا خود شخص می تواند در دندانی که دارای آبسه است مداخله کند؟

این التهاب در بافت همبند لثه ناشی از ورود باکتری ها به بافت از شکاف های ساختار لثه به هر دلیلی است. به عنوان مثال، در هنگام ضربه برس، جویدن غذاهای سفت، یکپارچگی بافت ممکن است مختل شود و میکروارگانیسم های بسیار خطرناک ممکن است به داخل لثه رانده شوند. این یک ضایعه لثه است، معمولاً به اندازه سر سوزن، کمی دردناک و کمی بالاتر از سطح است.

در ابتدا رنگ آن قرمز است و سپس به رنگ زرد در می آید. هنگامی که تخلیه می شود، درد ناپدید می شود و به راحتی بهبود می یابد. در دوره اولیه، یک مایع برآمده به شکل تورم روشن، سطح صاف و قرمز رنگ در عرض 1-2 روز جمع می شود و نوسان می شود، عمدتاً خود تخلیه می شود. ناحیه با بافت گرانوله پر می شود و بهبودی رخ می دهد. به بیمار توصیه می شود با آب نمک گرم غرغره کند.

چگونه می توان لثه سالم را از دندان آبسه تشخیص داد؟

یک آدامس سالم باید پوست پرتقال (صورتی روشن) باشد. در لثه های سالم هیچ شکایتی مانند خونریزی، التهاب، تورم، قرمزی وجود ندارد، اما در افرادی که به هر دلیلی دچار آبسه هستند، شکایاتی مانند التهاب، تورم و درد در لثه وجود دارد. در آبسه های پیشرفته تر، ممکن است باعث خونریزی جزئی در لثه ها و ایجاد بوی بد در دهان شود.

افرادی که دارای آبسه در لثه خود هستند معمولا از درد در دندان های نزدیک به آبسه شکایت دارند.

گاهی ممکن است بسته به افزایش حجم آبسه، آبسه ترکیده و اگزودا خارج شود. اگر افراد با چنین علائمی مواجه شدند باید به دندانپزشک مراجعه کنند و با رفع علت این وضعیت درمان لازم انجام شود.

آیا در هر درمان پریودنتال از آنتی بیوتیک استفاده می شود؟

استفاده از آنتی بیوتیک های سیستمیک فقط در شرایط خاص و بیماران در درمان بیماری های پریودنتال توصیه می شود. اگر افراد مبتلا به بیماری پریودنتال به همین دلیل احساس درد می کنند و با درمان آنتی بیوتیکی مشکل برطرف می شود، باید از درمان آنتی بیوتیکی استفاده کرد، اما در مواردی که مصرف آنتی بیوتیک منع مصرف دارد، فرد باید از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کند. در برخی بیماران، آنتی بیوتیک هایی که به تنهایی و بدون درمان مکانیکی استفاده می شوند، به دلیل وجود میکروارگانیسم های بیماری زا در یک لایه بیوفیلم به خوبی سازماندهی شده، بی اثر هستند.

آنتی بیوتیک ها را می توان قبل از شروع درمان مکانیکی، با یا بدون درمان مکانیکی، زمانی که درمان پریودنتال کامل شد و در مرحله نگهداری است، استفاده کرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

زیبایی شناسی صورتی

زیبایی صورتی (زیبایی لثه) چگونه ارائه می شود؟

برای داشتن یک لبخند زیبا و دندان های زیبا، ظاهر لثه ها به اندازه دندان ها مهم است. فرم، سطح و رنگ لثه با مداخلات جراحی کوچکی به نام زیبایی صورتی اصلاح می شود و آن را با دندان ها و لب ها سازگارتر و سالم تر می کند. در برخی از افراد، لثه ها در هنگام گفتار و عملکرد خنده بیش از حد ظاهر می شوند (لبخند لثه ای)، در این حالت که زیبایی لبخند را مختل می کند، لثه ها کوتاه می شوند تا کمتر دیده شوند و بیشتر روی دندان ها قرار بگیرند.

بیشتربدانید:قیمت طرح لبخندبهترین دندانپزشک عصب کشیعصب كشي مجدد دندان در تهرانقیمت عصب کشی دندان

روش های زیبایی شناسی صورتی چیست؟

1) برداشتن لثه: هنگامی که برخی افراد لبخند می زنند، لثه های آنها بسیار نمایان است، در چنین مواردی می توان با اندازه گیری لثه، سطح لثه را بدون به خطر انداختن سلامت لثه بالا کشید. بدین ترتیب دندان های فرد بلندتر دیده می شود و لبخند زیباتری خواهد داشت. این که قله های لثه در هر دندان در یک سطح نیستند نیز مشکل زیبایی ایجاد می کند. بافت اضافی با برداشتن لثه برای ایجاد تقارن و ایجاد همان سطح لثه برداشته می شود.

2) جراحی لثه: برای داشتن ظاهری سالم و زیبایی لثه، لثه باید با نازک شدن روی دندان به پایان برسد. در مواردی که لثه تغییر شکل می دهد، اصلاح با جراحی لثه در درمان تغییر رنگ لثه انجام می شود.

3) اکستنشن طول تاج: در برخی موارد قسمت های قابل مشاهده روی لثه به دلیل سایش دندان ها بسیار کوتاه می مانند. برای این نوع دندان ها روکش یا روکش توصیه می شود. با این حال، طول تاج بسیار کوتاه است و ممکن است پشتیبانی کافی برای ساخت پروتز ایجاد نکند. افزایش طول تاج یک روش است که برای بلند کردن این دندان ها استفاده می شود. در این فرآیند، مقداری از لثه و بافت استخوانی اطراف دندان برداشته می‌شود و در نتیجه دندان‌ها به اندازه کافی بلند می‌شوند تا پس از تکمیل ترمیم، پروتز ساخته شود.

4) استفاده از بوتاکس: لبخند لثه ای به زمانی گفته می شود که لثه ها با کشیدن لب در اثر حرکت ماهیچه ها بیش از حد نمایان شوند. وقتی این وضعیت مشخص شد، فرد حتما باید به دندانپزشک مراجعه کند. در صورتی که دندانپزشک صلاح بداند، در این نرم افزار هدف شل کردن دو گروه از عضلات اطراف دهان به صورت بسیار نرم است. دو تزریق کوچک تقریباً تا نقطه وسط بین بینی و لب انجام می شود و بعد از 15 روز مشاهده می شود که لب بالا به اندازه قبل کشیده نشده و حتی ضخیم شده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

کاربردهای آدامس برای اهداف زیبایی شناختی

لثه های ناسالم: در یک فرد سالم طبیعی، لثه باید صورتی روشن (پوست پرتقال) باشد. زمانی که فرد به سلامت لثه ها توجهی نداشته باشد، زمانی که بهداشت دهان و دندان مناسب نباشد، التهاب، رشد و خونریزی در لثه ها دیده می شود. چنین موقعیت هایی به طور قابل توجهی بر زیبایی شناسی فرد تأثیر می گذارد. اگر فرد نتواند بر این مشکل غلبه کند، باید به دندانپزشک مراجعه کند. پس از تشخیص، دندانپزشک درمان لازم را انجام می دهد تا فرد لثه های زیبایی قدیمی را به دست آورد.

با لثه لبخند بزنید (لبخند لثه ای): وقتی لبخند می زنیم، معمولاً به لثه هایی که بیش از حد خود را نشان می دهند، لبخند لثه ای یا لبخند لثه ای می گویند. اگر دلیل این امر زیاد بودن لثه بر روی دندان باشد، با مداخلات کوچک روی لثه، می توان با مرتب کردن لثه ها چنین شرایطی را از بین برد. اما اگر به دلیل رشد عمودی استخوان فک بالا یا قوی بودن بیش از حد ماهیچه های لب، کوتاه بودن لب باشد، مداخلات مختلفی لازم است و فقط اعمالی که باید روی لثه ها انجام شود، وضعیت را نجات نمی دهد. در این صورت باید از بالا کشیدن لب در لحظه خندیدن جلوگیری کرد.

تحلیل رفتن لثه: تحلیل لثه یکی از شایع ترین بیماری های لثه است. رکود لثه به دو دلیل ممکن است رخ دهد. ممکن است در نتیجه گسترش التهاب لثه، که ما آن را پریودنتیت می نامیم، به بافت های عمیق تر، یعنی سطح استخوان و ریشه رخ دهد، یا ممکن است به دلیل مسواک زدن زیاد و مسواک زدن نادرست باشد. با این حال، ممکن است در نتیجه عاداتی مانند دندان قروچه یا مداد جویدن که ما آن را عادات پارافانکشنال می نامیم نیز رخ دهد. در نتیجه تحلیل لثه، شکایت بیمار حساسیت دندان و مشکلات زیبایی است و در صورت وجود حساسیت دندان، داروهای شیمیایی برای درمان آنها استفاده می شود. حساسیت سطح ریشه را می توان با این خمیردندان ها یا مواد شیمیایی که در کلینیک داریم برطرف کرد. مشکلات زیبایی، اگر خیلی رایج نباشند، با روش های جراحی قابل حل هستند.

رنگدانه لثه: رنگدانه لکه های روی لثه است. اینها ممکن است مربوط به رنگ پوست باشد، افراد تیره تر رنگدانه بیشتری دارند. علاوه بر این، افراد سیگاری دارای رنگدانه های زیادی هستند. آنها را می توان با چندین روش حذف کرد. پیگمانتاسیون با لیزر، رنگدانه به روش انجماد یا به روش اسپری.

لبه های لثه نامنظم: برخی از افراد دارای لبه های لثه نامنظم هستند که ممکن است باعث مشکلات زیبایی شود. در چنین مواردی ممکن است حاشیه های لثه ای که دندان ها را احاطه کرده اند بیش از حد بالا باشد یا تاج دندان را بیش از حد لازم بپوشاند. در چنین مواردی درمان های لازم برای به دست آوردن زیبایی شناسی بر روی بیمار اعمال می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

چرا از مسواک برقی استفاده کنیم؟

سلامت دندان های شما با رعایت بهداشت و استفاده از ابزار مناسب آغاز می شود. امروز در کلینیک دکتر سیمین برنگی دلیل استفاده از مسواک برقی و مزایای آن را توضیح می دهیم. همچنین می آموزید که تکنیک صحیح استفاده از این ابزار چیست.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

مسواک برقی چیست؟

مسواک برقی وسیله ای الکترونیکی است که از ارتعاشات یا نوسانات برای تمیز کردن دندان ها با دقت بیشتری نسبت به مسواک دستی استفاده می کند.

مسواک های برقی طوری طراحی شده اند که به مکان هایی برسند که مسواک دستی نمی تواند. بنابراین به شما در حفظ بهداشت بهتر دندان و جلوگیری از پوسیدگی و بیماری های لثه کمک می کند.

آنها همچنین دارای ویژگی هایی مانند تایمر و سنسور فشار هستند که مسواک زدن را آسان تر و کارآمدتر می کند. بنابراین اگر می خواهید دندان های خود را سالم نگه دارید، یک مسواک برقی ارزش توجه دارد.

انواع مسواک برقی

مسواک های برقی با درک مزایای بسیاری که ارائه می دهند، محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. استفاده از آن‌ها آسان است، برای تمیز کردن دندان‌ها به تلاش کمتری نیاز دارند، و در سبک‌های مختلفی عرضه می‌شوند.

در میان انواع مسواک برقی موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فناوری سونیک: ارتعاشاتی که این برس ها در حین استفاده از خود ساطع می کنند قابل درک است.

اولتراسونیک: برخلاف مورد قبلی، کاربر لرزش را احساس نمی کند.

برس های با باتری: از باتری ها به عنوان منبع تغذیه استفاده کنید. بنابراین زمانی که آنها تمام شدند، باید آنها را جایگزین کنید تا به استفاده از آن ادامه دهید.

قابل شارژ – برای کسانی که نمی خواهند نگران تعویض باتری ها باشند عالی هستند. با این حال، باید مراقب باشید و اجازه ندهید آن را به طور کامل دانلود کنید تا هر زمان که لازم بود بتوانید از آن استفاده کنید.

بسته به حرکت سر: بسته به حرکتی که برای از بین بردن کثیفی انجام می دهند، می توانند نوسانی، چرخشی یا هر دو باشند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

چرا از مسواک برقی استفاده کنیم؟

امروزه مسواک‌های برقی محبوب‌تر شده‌اند و بسیاری از مردم آن را ترجیح می‌دهند زیرا استفاده از آن‌ها آسان است. اما اینها چه مزیتی نسبت به دفترچه راهنما دارند؟

اگرچه عملکرد آنها یکسان است، اما اگر به درستی از مسواک های برقی استفاده شود، کارایی بیشتری دارند. به لطف حرکات نوسانی و ارتعاشی خود، پلاک های بیشتری را نسبت به نمونه های معمولی از بین می برد. علاوه بر این، به دلیل شکلی که دارند، سطح دندانی بیشتری را نسبت به برس های دستی می پوشانند.

با توجه به موارد فوق، آنها به طور موثرتری از بیماری هایی مانند پوسیدگی و التهاب لثه جلوگیری می کنند.

مسواک های برقی نیز به شما در بهبود عادات بهداشتی کمک می کند. این به دلیل فناوری هایی است که آنها استفاده می کنند، مانند تایمر که زمان لازم برای تمیز کردن دندان های شما را مشخص می کند.

استفاده از آنها آسان است و به تلاش کمی نیاز دارند. فرد فقط باید برس را هدایت کند و فشار مناسب را حفظ کند. همان برس است که تمام تمیز کردن را از طریق حرکات خود انجام می دهد.

فناوری دیگری که آنها دارند سنسورهایی هستند که نشان می‌دهند آیا فشار زیادی وارد می‌کنید یا خیر. به این ترتیب آنها به جلوگیری از مشکلاتی مانند ابفرکسیون یا تحلیل لثه کمک می کنند.

در نهایت، آنها می توانند برای بزرگسالان و کودکان استفاده شوند. اگرچه لازم است قبل از توصیه های استفاده برای کوچکترها بررسی شود. در هر صورت مهم این است که مسواک زدن با مسواک های دستی را نیز یاد بگیرند.

استفاده از مسواک برقی باید با عادات بهداشتی خوب ترکیب شود تا موثر باشد. به همین ترتیب، رفتن به مشاوره عمومی دندانپزشکی در سالامانکا برای تمیز کردن سالانه دندان بسیار مهم است.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

چگونه با مسواک برقی مسواک بزنیم؟

تکنیک مسواک زدن بین مسواک های دستی و برقی متفاوت است زیرا مسواک های دوم به تنهایی کار دشوارتر را انجام می دهند. با این حال، مراحلی که باید دنبال کنید کاملاً مشابه هستند.

با استفاده از خمیر دندان روی مسواک شروع کنید. برای یک بزرگسال مقدار مناسب به اندازه یک نخود است.

برای شروع باید مسواک برقی را نسبت به لثه در موقعیت 45 درجه قرار دهید. هنگامی که در موقعیت قرار گرفت، می خواهید دستگاه را فعال کنید.

ابتدا پشت دندان های خود را مسواک بزنید، سپس جلو و در نهایت روی آن را مسواک بزنید. حتماً هر دندان را مسواک بزنید.

پس از مسواک زدن تمام دندان ها، زبان را تمیز کنید تا بقایای غذا و باکتری هایی که روی آن جمع شده اند پاک شوند.

در نهایت، دهان خود را بشویید و تمیز کردن را با دهانشویه تمام کنید.

پس از هر بار استفاده به یاد داشته باشید که سر مسواک را بشویید. قبل از اتصال مجدد به دستگاه آن را خشک کنید. از طرفی سرها نیز باید هر سه یا چهار ماه یکبار تعویض شوند.

همه چیز را در مورد رزین دندان بدانید

مواد و عناصر زیادی برای دستیابی به لبخندی زیبا و سالم بسیار عالی هستند. ما می خواهیم همه چیز را در مورد رزین دندان بدانید، زیرا این یک گزینه پرکاربرد در درمان های متعدد است. این یک جایگزین اقتصادی، کاربردی و بسیار همه کاره است.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

رزین دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

رزین دندان که به عنوان رزین کامپوزیت دندان یا کامپوستیت نیز شناخته می شود، ماده ای مصنوعی است که عمدتاً برای ترمیم ساختار دندان ها استفاده می شود. و همچنین برای بازسازی آن.

دندانپزشکان در صورت آسیب ناشی از پوسیدگی دندان، شکستگی، جراحت یا ترک از آن استفاده می کنند. اما همچنین زمانی که شکل یا ابعاد دندان باید اصلاح شود تا زیبایی و عملکرد آن بسیار بیشتر شود. یعنی از رزین کامپوزیت در درمان های زیبایی به عنوان ماده پرکننده یا پرکننده استفاده می شود.

رزین های دندان از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

رزین های دندانی از یک جزء آلی پلیمری به نام ماتریکس آلی و یک جزء غیر آلی تشکیل شده اند. دومی به عنوان یک ماده معدنی پرکننده عمل می کند و می تواند کوارتز، زیرکونیت یا مقداری سیلیکات آلومینیوم باشد.

در برخی موارد، وجود یک عامل اتصال نیز برای جفت شدن موثر هر دو جزء ضروری است.

از مواد مصنوعی مختلف که به طور ناهمگن مخلوط شده اند ساخته شده است. دارای اجزای منسجم و تقویت کننده است. اولی وظیفه پیچیده کردن استحکام را بر عهده دارد تا موقعیت و استحکام خود را حفظ کند، در حالی که دومی برای انجام وظایف ترکیب، استحکام و مقاومت لازم را فراهم می کند.

موارد استفاده از رزین دندان

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که رزین های دندان چه کاربردهایی دارند؟ این ماده را می توان برای اهداف متعدد در درمان های مختلف دندان استفاده کرد. برخی از محبوب ترین کاربردهای آن عبارتند از:

محلول آرایشی

رزین یکی از پرکاربردترین مواد برای رفع مشکلات زیبایی در قطعات دندانی است. متداول ترین آنها عبارتند از:

دندان های شکسته یا شکسته: رزین یک جایگزین عالی برای ترمیم دندان های فرسوده، ترک خورده یا شکسته است. برای این کار لعاب تهیه می شود، سپس رزین روی قطعه قرار می گیرد و دقت می شود که رنگ مناسبی داشته باشد. شکل داده می شود و سپس نور با شدت بالا اعمال و صیقل داده می شود. نتایج طبیعی هستند، زیرا مواد با دندان ترکیب می شوند و تقریباً نامحسوس هستند.

برای پوشاندن لکه ها: روش استفاده از کامپوزیت برای پوشاندن لکه های دندانی بسیار شبیه به روشی است که برای بازسازی استفاده می شود. در این حالت از رزین های سبک و کم ویسکوزیته استفاده می شود که قابلیت نفوذ و چسبندگی بهتر به سطح دندان را دارند. این روشی برای داشتن دندان های سفیدتر بدون قرار دادن روکش های زیبایی است.

کاهش فاصله بین دو قطعه (دیاستم): در این درمان دندانپزشک از رزین برای اصلاح ابعاد قطعات و در نتیجه کاهش فضای بین آنها استفاده می کند. تناسب دهان و سایر دندان ها همیشه برای به دست آوردن بهترین نتیجه در نظر گرفته می شود.

بهبود لبه دندان ها: از رزین برای بهبود فرم دندان ها نیز استفاده می شود. اغلب برای بازسازی یا بهبود لبه های انسیزال استفاده می شود و بنابراین از استفاده از روکش های دندانی و سایر درمان های گران تر که می تواند سلامت مینای دندان را به خطر بیندازد، خودداری شود.

استفاده از کامپوزیت به متخصصان اجازه می دهد تا عملکرد را به قطعات آسیب دیده برگردانند و هر حفره، سوراخ یا شکستگی را از بین ببرند. علاوه بر این، رنگ این عنصر بسیار شبیه به رنگ قطعات دندانی است، بنابراین یک راه حل بسیار زیبایی است.

رزین پرمصرف ترین ماده پرکننده برای پر کردن حفره های ایجاد شده توسط پوسیدگی است. اگرچه برای بستن شیارهای بسیار عمیق در دندان های آسیاب و جلوگیری از تجمع باکتری در آنها نیز استفاده می شود.

برای درمان حفره با رزین، ناحیه مورد نظر باید تمیز شود و باکتری ها از بین بروند. سپس پرکننده اعمال می شود. با این کار پوسیدگی غیرفعال می شود، اما اگر در آینده پرشدگی پاره شود، می توان دوباره باکتری را فیلتر کرد. به همین دلیل مراقبت مناسب از آن ها بسیار مهم می باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

انواع رزین دندان

انواع مختلفی از رزین دندان وجود دارد. از جمله ی محبوب ترین ها عبارتند از:

Microfill: برای پر کردن حفره ها در مکان های مختلف ایجاد شده توسط پوسیدگی استفاده می شود. همچنین برای اصلاح رنگ یا شکل در نواحی خاصی از قطعه دندان استفاده می شود. پتانسیل زیبایی شناسی بالایی دارد. دارای ذرات بین 0.01 تا 0.05 میکرومتر است.

هیبرید: مقاومت بالایی در برابر استرس دارد. بیشتر برای ترمیم قطعات دندانی خلفی و گاهی اوقات برای بازسازی برخی از قطعات استفاده می شود.

نانو پر شده: حاوی ذرات کوچکتر از 0.01μm، یعنی کوچکتر از ذرات رزین میکرو پر شده است. این روکش زیبایی شناختی بسیار خوبی ایجاد می کند و مقاومت آن در برابر سایش مشابه مقاومت هیبریدی است.

هیبرید مدرن: دارای خواص مکانیکی عالی مانند مقاومت بالا در برابر سایش است. اما صیقل دادن آنها دشوار است و پس از تنظیم براق به سرعت محو می شود.

Macrofill: به رزین های معمولی نیز معروف هستند. این ماده دارای ذرات با اندازه بین 10 تا 50 میکرومتر است. این یک اندازه معمولی در نظر گرفته می شود. این عنصر با کارایی بالینی پایین است که نتایج زیبایی شناختی ضعیفی ایجاد می کند. در حال حاضر کم استفاده شده اند.

بسته به درمانی که دندانپزشک قرار است اعمال کند. شما باید انتخاب کنید باید یکی را انتخاب کنید که مناسب شماست.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

مزایا و معایب رزین دندان

متخصصان دندانپزشکی در بسیاری از درمان های خود از رزین کامپوزیت استفاده می کنند. این به این دلیل است که فواید متعددی دارد. آنها در بین آنها برجسته هستند:

به زیبایی دندان احترام می گذارد: کامپوزیت دارای رنگ و بافتی بسیار شبیه به دندان های طبیعی است. این باعث می شود آن را پنهان و تقریبا نامحسوس نشان دهد.

ظرفیت چسبندگی خوب: رزین به دلیل ویژگی های اجزای آن، بهتر از سایر مواد به دندان می چسبد.

اجزای مضر را آزاد نمی کند: قبل از توسعه رزین دندان، از مواد پرکننده حاوی برخی فلزات مانند جیوه استفاده می شد. اینها با عمل بزاق و جویدن، ذراتی را که برای بیمار سمی بود، فرسوده و آزاد می کردند. برعکس، رزین با ارگانیسم زیست سازگار است.

استفاده از آن آسان است: رزین یک ترکیب بسیار کاربردی و آسان برای دندانپزشکان است. از آنجایی که برای کاربرد آن نیازی به استفاده از ابزارهای پیچیده نیست.

مقاومت خوبی دارد: رزین کامپوزیت ماده ای با مقاومت بالا در برابر سایش، شکستگی و کشش است. این بدان معنی است که می تواند عملکرد خود را برای چندین سال بدون مشکل انجام دهد.

برای همه نوع افراد مناسب است: رزین یک درمان دندانپزشکی برای کودکان، جوانان و بزرگسالان است.

نمی توان گفت که استفاده از رزین دندان دارای معایبی است. اما باید یک سری عوامل مانند رطوبت محل یا قطعه دندانی را در نظر گرفت تا مواد به درستی بچسبد. علاوه بر این، مینای دندان یا عاج باید قبل از استفاده از رزین حالت دهند.

در موارد بسیار نادر، پر کردن یا بازسازی رزین می تواند باعث حساسیت شود. اما احتمال کمی وجود دارد. این باید ظرف چند روز پس از اتمام درمان ناپدید شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

ماندگاری رزین روی دندان چقدر است؟

این رزین می تواند بین 5 تا 7 سال روی دندان دوام بیاورد. اما این زمان می‌تواند بسته به مراقبت‌هایی که از آنها می‌کنید، عادات غذایی شما، در صورت ابتلا به دندان قروچه و سایر جنبه‌ها متفاوت باشد.

چگونه از رزین دندان مراقبت کنیم؟

اگر می خواهید پرکننده ها و ترمیم های دهان ساخته شده با رزین برای مدت طولانی تری در شرایط خوبی باقی بمانند، این نکات را دنبال کنید:

از گاز گرفتن چیزهای خیلی سفت خودداری کنید: گاز گرفتن مواد غذایی یا اقلام سفت می تواند باعث کنده شدن رزین یا حتی دندان های خودتان شود. یخ را نجوید یا اشیا یا بسته ها را با دندان باز نکنید.

مصرف غذاهای دارای رنگدانه بالا را تعدیل کنید: نوشیدنی ها و غذاهایی مانند قهوه، شراب قرمز و میوه های قرمز را در حد اعتدال مصرف کنید. اینها می توانند رزین را لکه دار کنند و آن را بیشتر نمایان کنند و رنگ آن را تغییر دهند.

از کشیدن سیگار پرهیز کنید: مواد شیمیایی سیگار ساختار رزین دندان را تغییر می‌دهد و مقاومت آن را بسیار کمتر می‌کند. حتی می تواند رنگ خود را به رنگ های زرد یا قهوه ای تغییر دهد.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، از دهانشویه، نخ دندان استفاده کنید و به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

از محافظ استفاده کنید: اگر از دندان قروچه رنج می برید یا ورزش ضربه ای مانند بوکس را انجام می دهید. توصیه می کنیم از روکش یا محافظ برای دندان استفاده کنید. به این ترتیب از آسیب، شکستگی یا فرسودگی قطعات بازسازی شده با رزین جلوگیری می کنید.

به دندانپزشک خود مراجعه کنید: شما باید حداقل سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید. به این ترتیب، آنها وضعیت دندان های شما و پرکردگی ها یا بازسازی های با رزین را بررسی می کنند تا تشخیص دهند که آیا لازم است، آنها را تقویت کنند، تغییر دهند یا همه چیز خوب است.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

چه زمانی رزین دندان باید تعویض شود؟

مدت زمان پر کردن و بازسازی رزین بسته به عوامل متعددی متفاوت است. اما یکی از سوالات متداول بیماران این است که چه زمانی این عناصر باید جایگزین شوند.

توصیه می کنیم به محض مشاهده اولین نشانه نشتی، رزین دندان را تعویض کنید. اگر این امر به سرعت اصلاح نشود، باکتری های موجود در دهان و بقایای غذا در این ناحیه جمع می شوند که باعث ایجاد حفره ها می شود.

روش قرار دادن رزین دندان چگونه است؟

رزین از طریق یک فرآیند باندینگ قرار می گیرد که مراحل زیر را دنبال می کند:

هنگامی که دندانپزشک حفره دهان شما را معاینه کرد، نوع رزینی را که مناسب شماست انتخاب می کند. سپس رنگی را که بیشتر شبیه به تن دندان هایتان می دانید انتخاب می کنید.

قبل از قرار دادن رزین کامپوزیت، باید دندان را با قرار دادن مایع حالت دهنده آماده کنید. این به چسبندگی بهتر مواد هم کمک می کند.

دندانپزشک اقدام به قرار دادن رزین دندان کرده و شروع به قالب گیری آن می کند. این رنگ باید مشابه رنگ قطعه باشد. سپس مواد را به طور مساوی پخش کنید. و شکل دلخواه را به آن بدهید، نور فرابنفش را بمالید تا سفت شود.

در نهایت، تکه‌های اضافی بریده می‌شوند و سطح براق می‌شود تا درخشندگی بسیار شبیه به سطح دندان‌های شما به دست آید.

فرآیند قرار دادن رزین هیچ دردی ایجاد نمی کند. اما در مواردی که درمان به عاج می رسد، از بی حسی موضعی استفاده می شود.

این امکان وجود دارد که پس از انجام درمان، حساسیت دندانی ایجاد شود، به خصوص اگر یک حفره بسیار بزرگ درمان شده باشد. در این موارد درد باید در مدت کوتاهی کاهش یابد و در غیر این صورت با دندانپزشک خود مشورت کنید.

درد بعد از پر کردن دندان

پرکردگی دندانی که به خوبی قرار گرفته باشد نباید باعث درد یا ناراحتی شود و اگر رخ دهد موقتی است. با این حال، مواردی وجود دارد که در آن بیمار احساس درد می کند که به دو دلیل رخ می دهد.

اول، ممکن است پرکردن دندان بالا قرار گرفته باشد. این باعث التهاب در پالپ دندان و رباط پریودنتال می شود که از انسداد خوب جلوگیری می کند و باعث ناراحتی هنگام جویدن می شود.

برای جلوگیری از این اتفاق، دندانپزشک از شما می خواهد که پس از استفاده از رزین، یک کاغذ تیره را گاز بگیرید. به این ترتیب اگر احساس ناراحتی می کنید نشان می دهید.

دلیل دیگری که قرار دادن رزین ممکن است باعث آسیب شود این است که پرکننده نزدیک به عصب است. زمانی رخ می دهد که حفره بسیار بزرگ است و گاهی نیاز به کانال ریشه دارد.

اگر درد در دندان درمان شده تشدید شد یا بیش از چهار روز طول کشید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. در طول مشاوره، علت ناراحتی را مشخص می کند و راه حل مناسب را اعمال می کند.

وقتی روی شما رزین می ریزند چه کاری نباید انجام دهید؟

اگر به تازگی یک رزین قرار داده اید، باید بلافاصله مراقبت از آن را شروع کنید. این کار از بروز هرگونه مشکل در ساعات بعد از درمان جلوگیری می کند. سعی کنید با ناحیه ای که مداخله شده است جو نخورید.

اگر می خواهید چیزی بخورید، مطمئن شوید که آنها غذاهای نرم هستند، اما خیلی چسبنده نیستند، زیرا زمان هایی وجود دارد که خشک شدن رزین زمان می برد.

از سوی دیگر، به یاد داشته باشید که هنگام خروج از مطب، دندان‌ها حساس هستند، بنابراین از مصرف غذا و نوشیدنی در دمای شدید خودداری می‌شود.

بازسازی لبه انسیزال چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم، رزین اغلب در موارد بازسازی دندان استفاده می شود. یعنی زمانی که می شکنند یا فرسوده می شوند، مخصوصاً در لبه ها. همچنین زمانی که مقداری تغییر شکل دارند یا اندازه آنها مشخص نشده است.

برای انجام یک درمان ترمیمی لبه انسیزال، متخصصان ابتدا از دندان ها قالب می گیرند. این به عنوان الگویی برای فرآیند کنده کاری و ترمیم عمل می کند.

برای اینکه رزین بهتر به دست بیاید و تا لبه دندان ها قالب گیری کند، لازم است کمی آن را فرسوده کنید. مخصوصاً برای پشت قطعه.

سپس فرآیند بازیابی را شروع کنید. این شامل قرار دادن یک لایه نازک از رزین و قالب گیری آن تا به دست آوردن شکل و اندازه ثابت دندان است.

در مرحله بعد، ترمیم رزین صیقل داده می شود تا سطحی درخشان بسیار شبیه به مینای دندان طبیعی به دست آید.

این روش اغلب در یک جلسه انجام می شود. اما ممکن است در برخی موارد نیاز به مراجعه مجدد به دندانپزشک باشد.

آمالگام بهتر است یا رزین؟

رزین و آمالگام عملکرد بسیار مشابهی دارند. هر دو مواد پرکننده دندان و در برخی موارد بازسازی هستند.

این آمالگام از فلزات مختلفی مانند جیوه، نقره، قلع و مس تشکیل شده است که آن را بسیار مقاوم و بادوام می کند. استفاده از آن سریع و آسان است، اما به دلیل رنگ متالیک آن چندان زیبایی ندارد. علاوه بر این، برخی کارشناسان می گویند با گذشت زمان، ذرات ریز مواد سمی برای بدن آزاد می شوند.

به همین دلیل است که دندانپزشکان شروع به جایگزینی آمالگام با رزین های کامپوزیت کردند. دومی ها بیشتر به زیبایی دهان شما احترام می گذارند. و علیرغم اینکه مانند آمالگام مقاوم و بادوام نیستند، با مراقبت مناسب می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند.

علاوه بر این، آنها یک ترکیب زیست سازگار با دندان ها دارند. چه چیزی آنها را به یک عنصر غیر سمی برای بدن تبدیل می کند.

از دیگر مزایایی که رزین نسبت به آمالگام ارائه می دهد این است که دندان های ترمیم شده با این ماده نسبت به دندان های ترمیم شده با آمالگام بسیار کمتر حساس هستند. و اینکه با شکل حفره یا سطحی که در آن قرار می گیرد بهتر تطبیق می یابد.

اگر رزین دندان من بشکند چه اتفاقی می افتد؟

در صورت شکستن یا افتادن رزین، لازم است در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. ضایعه روی دندان نمایان می شود و ممکن است احساس ناراحتی کنید. به علاوه، فضایی برای تجمع غذا و باکتری باقی می گذارد که می تواند منجر به حفره شود.

پرکردگی ممکن است از بین برود یا بشکند زیرا مراقبت مناسبی از آن صورت نگرفته یا در اثر ضربه. اگر این اتفاق برای شما افتاد، محل را به خوبی تمیز کنید و -در صورت امکان- بقایایی که به خوبی چسبیده نیستند را بردارید.

پس از انجام این کار، برای مداخله مجدد در ناحیه به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر نمی توانید فوراً به مطب بروید، دهان خود را تمیز نگه دارید. این کار از نفوذ باکتری به داخل دندانی که رزین در آن قرار داشت جلوگیری می کند.

پرکردگی شکسته نیز می تواند باعث زخم دهان شود.

اکنون که همه چیز را در مورد رزین دندان می‌دانید، از کاربردهای متعدد آن و فوایدی که می‌تواند برای دهان شما به ارمغان بیاورد، آگاهی بیشتری خواهید داشت. اگر به دنبال متخصص دندانپزشکی هستید، برای تعیین وقت با ما تماس بگیرید. ما متخصصانی در زمینه های مختلف داریم که به شما در بهبود سلامت و زیبایی دهان کمک می کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

تارتار چیست و چگونه آن را از بین ببریم؟

چیزی که معمولا به عنوان تارتار شناخته می شود چیزی نیست جز پلاک دندانی که جامد شده است. این پلاک از تجمع بقایای مواد غذایی و کثیفی تشکیل می شود که با ته نشین شدن طولانی مدت بر روی دندان، به سختی تبدیل می شود و تارتار ایجاد می کند که روی خود دندان یا در حاشیه بین لثه و دندان دیده می شود. .

تارتار می تواند آغاز یا پایان بسیاری از چیزها باشد. به ابتدای آن اشاره می کنیم، زیرا تجمع آن می تواند منجر به التهاب لثه ها شود که در نهایت باعث قرمز شدن لثه ها می شود و حتی ممکن است باعث خونریزی خود به خودی شود.

اگر این به مرور زمان طولانی شود، حتی می تواند باعث از بین رفتن استخوانی شود که ریشه دندان را نگه می دارد و باعث حرکت دندان و حتی افتادن آن می شود.

همچنین می تواند باعث بوی بد دهان، بیماری های لثه مانند پریودنتیت و حتی مشکلات گوارشی یا بیماری های قلبی عروقی شود.

ما در مورد پایان آن صحبت می کنیم، زیرا اگر به دلیل بی توجهی به تارتار مبتلا شده اید، متوجه خواهید شد که با رعایت این نکاتی که در زیر به شما می دهیم، دندان های شما زندگی جدیدی را آغاز می کنند، زیرا در نهایت سلامت و سلامتی را خواهند داشت. زیبایی شناسی که شایسته آنهاست.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

چگونه از دندان هایم مراقبت کنم تا از تارتار جلوگیری کنم

  1. تمیز کردن حرفه ای دندا

بهترین کار این است که برای ارزیابی وضعیت خاص تارتار خود به کلینیک دندانپزشکی ما مراجعه کنید و اقدام به تمیز کردن عمیق تمام قطعات دندان خود کنید.

ماده سخت شده را فقط می توان با ابزار مکانیکی جدا کرد، به ویژه با دستگاه اولتراسوند، که با ارتعاش باعث شکستن پلاک های ایجاد شده و رها شدن دندان می شود.

زمانی که تارتار زیر لثه است، یعنی تارتار زیر لثه ای دارید، از کورت ها استفاده می شود که مانند قلاب های کوچکی هستند که داخل لثه می روند تا تارتار را به بیرون بکشند.

  1. 2. عادات بهداشتی دندان

مسواک زدن کلید جلوگیری از ظهور تارتار است. توصیه ما به شما این است که این کار را بعد از هر وعده غذایی حداقل دو بار در روز و همیشه آگاهانه انجام دهید، یعنی زمان و مراقبتی که شایسته آن است را اختصاص دهید.

ما مسواک های برقی را توصیه می کنیم به این معنا که حرکت نوسانی و چرخشی شدیدتری نسبت به مسواک دستی انجام می دهند. ما همچنین باید از مسواک های بین دندانی و نخ دندان استفاده کنیم، که اجازه می دهد تا نزدیک تر به باقی مانده های مواد غذایی که منجر به ظاهر تارتار بین لثه و دندان می شود، نزدیک شویم.

توصیه ما به شما این است که حداقل یک بار در روز از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید، زیرا نقش آن به عنوان یک نابود کننده باکتری بیش از حد ثابت شده است و در کنار سایر عادات پاکسازی، بهترین ابزار برای مقابله با تارتار است.

بیشتربدانید:لمینیت دندانتغيير رنگ دندان تهرانقیمت عصب کشی دندانترمیم تاج دندان

آیا درمان های خانگی برای از بین بردن تارتار وجود دارد؟

حتما شنیده اید که جوش شیرین می تواند به طور طبیعی تارتار را از بین ببرد، ارزان است و می توانید آن را در خانه مصرف کنید. اکثر متخصصان دندانپزشکی این نوع شستشو را توصیه نمی کنند، زیرا کاری که انجام می دهد سوزاندن مینای دندان است که در طولانی مدت عاج را در معرض عوامل خارجی قرار می دهد و سلامت آن را تضعیف می کند.

لیمو یکی دیگر از درمان های طبیعی کلاسیک در برابر تارتار است که به دلیل قدرتی که در برابر باکتری ها و قدرت سفید کنندگی دارد، ذهن همه را به خود مشغول کرده است. با این حال، مطالعات زیادی وجود دارد که این ماده غذایی را از بین می برد زیرا اسید سیتریک آن می تواند باعث فرسایش دندان شود.

ما نمی‌توانیم پراکسید هیدروژن را فراموش کنیم، یکی دیگر از افسانه‌های شهری که کاربردهای زیادی دارد، اما برای جلوگیری از ظهور تارتار نیست. اگرچه دهانشویه هایی وجود دارند که حاوی آن هستند، اما این کار را با درصد مناسبی انجام می دهد و هدف آن بهبود رنگ زرد دندان ها ات.

به طور خلاصه، چیزی را که توسط دندانپزشک مشخص نشده است مصرف نکنید و هر سوالی در مورد نحوه حفظ سلامت دهان و دندان دارید تا از ظاهر شدن تارتار جلوگیری کنید، از ما بپرسید.

چگونه خونریزی لثه را درمان کنیم

لثه ها فراموش شده بزرگ دهان ما هستند و با این وجود، بدون شک پیشگام هستند که به ما می گویند چیزی در سلامت دهان و دندان ما درست نیست. اگر هنگام مسواک زدن لثه هایتان خونریزی می کند، توجه کنید! این می تواند ناشی از یک بیماری لثه باشد که حتی می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

ما نباید علائم دهانمان مانند خونریزی لثه، ملتهب لثه یا مشکلات بوی بد دهان را نادیده بگیریم، زیرا ممکن است بیماری‌های دهان و دندان بسیار جدی پشت این علائم ظاهر شوند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

را لثه هایم خونریزی می کند

در بیشتر موارد، خونریزی لثه معمولاً مربوط به پلاک دندانی است که یک فیلم چسبنده از باکتری است که روی، اطراف و بین دندان ها تجمع می یابد، مگر اینکه در حین مسواک زدن با مسواک بین دندانی یا نخ دندان برداشته شود.

دلایل دیگری که باعث خونریزی لثه ها می شود عبارتند از: مسواک زدن با نیروی زیاد، مسواک زدن با مسواک جدید، اولین باری که نخ دندان می کشید یا حتی برخی داروها نیز می توانند باعث خونریزی شوند.

شایع ترین بیماری های لثه

بیماری لثه به پریودنتیت معروف است و با خونریزی، التهاب، گوشه گیری و حساسیت در این ناحیه خود را نشان می دهد. این بیماری فاز اولی به نام ژنژیویت دارد که در آن لثه ها قرمز شده و هنگام مسواک زدن دچار خونریزی می شوند.

اگر این بیماری دهان و دندان درمان نشود، می تواند منجر به پریودنتیت شود که مرحله دوم ژنژیویت است و با افزایش التهاب مشخص می شود که با عقب نشینی لثه ها و حتی با احتمال از دست دادن دندان ها بدتر می شود.

اگر لثه هایم خونریزی کرد چه کنم؟

به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید

اگرچه ممکن است تصور کنید که علل آن موارد ذکر شده در بالا هستند، اما بهتر است به کلینیک دندانپزشکی ما مراجعه کنید تا علائم را به خوبی بررسی کنید و راه حل های ممکن را ببینید. اجازه دادن به خونریزی لثه ها می تواند منجر به بیماری های جدی دندان و حتی از دست دادن دندان ها شود. ویزیت منظم بهترین راه برای جلوگیری از خونریزی لثه و داشتن سلامت دهان و دندان قوی است.

دندان های خود را صحیح مسواک بزنید

بهداشت دهان و دندان را حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه رعایت کنید تا از بروز هر گونه بیماری دندانی از جمله خونریزی لثه جلوگیری کنید. علاوه بر استفاده از مسواک مناسب، استفاده از خمیر دندان های حرفه ای به شما کمک می کند تا بهداشت کاملی داشته باشید.

مراقب مسواک خود باشید

مسواک شما، چه دستی و چه برقی، باید دارای سر کوچک و موهای نرم و گرد باشد. لحظه ای که آنها را باز کرده اید و با رنگ تیره شده باید آن را تغییر دهید.

از نخ دندان و برس های بین دندانی استفاده کنید

آنها موثرترین ابزار برای روشن کردن کثیفی در فضاهای بین دندان ها و شکاف های دشواری هستند که مسواک نمی تواند به آنها برسد و از تجمع کثیفی در این مناطق صعب العبور جلوگیری می کند.

دهانشویه

حداقل یک بار در روز از لثه ها محافظت می کند و از بوی بد دهان و تجمع باکتری ها جلوگیری می کند. استفاده از آن را به خصوص بعد از مسواک زدن قبل از خواب توصیه می کنیم.

اکنون کمی بیشتر در مورد چگونگی تشخیص زودهنگام بیماری لثه و نحوه رفع آن حتی قبل از وقوع می دانید. در صورت شک، همیشه در بازدیدهای دوره ای خود، از طریق متخصصان ما از سلامت دندان ها و لثه های خود مطلع خواهید شد. با ما تماس بگیرید!

برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشكي در شرق تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

شکاف دندان؛ این نام به موقعیتی است که در آن شکاف زیادی بین دو دندان وجود دارد. مشکل شکافتن دندان ها نیز می تواند مادرزادی باشد. همچنین ممکن است بیماران بعداً در دندان های جلویی خود شکاف ایجاد کنند. این مشکلی است که افراد در هر سنی می توانند آن را تجربه کنند. مشکل دندان های جدا شده در کودکان در دوره‌ای دیده می‌شود که دندان‌های دائمی همراه با از دست دادن دندان‌های شیری شروع به رویش می‌کنند. برای انجام درمان اسپلیت دندان ابتدا باید علت شکاف دندان بررسی شود. دردی که ممکن است پس از درمان شکاف دندان ایجاد شود، بسیار کم است. این دردها را می توان با استفاده از مسکن هایی که توسط دندانپزشکان تجویز می شود، تسکین داد.

دلایل مشکل شکاف دندان چیست؟

دلایل جدا شدن دندان در زیر طبقه بندی می شوند:

علت ناراحتی بیماران که در سنین پایین دچار مشکلات دندان شکافی شده اند معمولا ژنتیکی است. مشکل شکاف دندان که در اعضای خانواده وجود دارد به نسل های دیگر منتقل می شود.

اگر مشکل جدا شدن دندان دیرتر رخ دهد. ممکن است در نتیجه مشکلات لثه ایجاد شود.

اگر بیماران دچار از دست دادن زودرس دندان شوند. با از دست دادن پشتیبانی تماس مجاور، ممکن است مشکل شکاف دندان رخ دهد.

روش های درمان اسپلیت دندان چیست؟

روش های درمان جداسازی دندان به شرح زیر است:

دندان های شکاف را می توان با استفاده از لمینت کامپوزیت درمان کرد.

درمان لمینت چینی مشکل شکاف دندان را از بین می برد.

راه حلی برای مشکل شکاف دندان با درمان ارتودنسی پیدا می شود.

چگونه می توان روش درمان دندان شکاف را تعیین کرد؟

هنگام تعیین روش درمانی برای جداسازی دندان، دندانپزشکان ابتدا تجزیه و تحلیل لازم را انجام می دهند. در صورتی که برنامه ریزی درمانی به درستی انجام شود و کاری که باید انجام شود با انتظارات بیماران سازگار باشد. می توان به موفقیت در درمان دست یافت.

قبل از تعیین روش درمان، معاینه دقیق انجام می شود. اشعه ایکس و آنالیز مدل برای بررسی مشکلات بیماران استفاده می شود. پس از مشخص شدن منبع مشکلات، به دنبال راه حل می گردند. سپس مزایا و معایب راه حل ها مشخص می شود. در این فرآیند، بیماران و دندانپزشکان تصمیم مشترکی می گیرند. در صورت لزوم، ظاهری که بیماران پس از درمان به دست خواهند آورد، با روش‌های مدرن نشان داده می‌شود. این فرآیند همچنین توسط برنامه های کاربردی طراحی لبخند دیجیتال به منظور افزایش انطباق انتظارات و نتایج پشتیبانی می شود.

چگونه با لامینای کامپوزیت دندان شکاف را درمان کنیم؟

در طول درمان کامپوزیت لامینا نیازی به بی حسی موضعی نیست. درمان را می توان در یک جلسه بدون ساییدگی در بافت ها کامل کرد. نتیجه استفاده از لمینت کامپوزیت؛ به رنگ طبیعی دندان است. با پولیش دقیق می توان به ظاهری غیرقابل تشخیص از دندان های طبیعی دست یافت.

هنگامی که درمان لمینت کامپوزیت برای دندان شکاف استفاده می شود، میزان موفقیت بسیار بالا است. با این حال، اقدامات مراقبت از دهان و دندان نباید پس از درمان قطع شود. برای بیماران که مشکلات جدی از دست دادن مواد در دندان‌های خود دارند، درمان مناسبی نیست و درمان لمینت کامپوزیت برای بیمارانی که فاصله بین دندان‌هایشان بیشتر از مقدار قابل بسته شدن است ترجیح داده نمی‌شود.

چگونه می توان درمان اسپلیت دندان را با لامینای چینی انجام داد؟

در درمان لمینت چینی هیچ سایشی روی دندان اعمال نمی شود. زیبایی شناسی بالا را می توان با حداقل ساییدگی مطابق با اندازه گیری های انجام شده به دست آورد. ماده مورد استفاده در درمان لمینت پرسلن، شیشه سرامیک است.

لازم است در فرآیند درمان لایه چینی بسیار حساس بود. آنها با استفاده از چسب های مخصوص به دندان ها چسبانده می شوند. طول عمر آن بسیار طولانی است. درمان مناسبی برای کجی، جدا شدن دندان و تغییر رنگ غیر قابل جبران دندان است.

برای از بین بردن جدا شدن دندان، ممکن است لازم باشد لثه ها بلندتر شوند تا نسبت ابعاد دندان ها تنظیم شود. لثه ها را می توان با روش هایی به سطح مطلوب رساند.

درمان اسپلیت دندان با بریس چگونه است؟

سیستم های بریس کلاسیک یا زیبایی را می توان در درمان بریس ها اعمال کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، رایج ترین درمان بریس، درمان صفحه شفاف است یک مرحله آماده سازی قبل از درمان وجود دارد. با تجزیه و تحلیل دقیق، پاسخ به سوالاتی مانند نحوه توزیع فضاها، نحوه پایان دندان ها و نتایج زیبایی شناختی به دست می آید.

پس از اعمال بریس، دندان ها نمی خواهند به موقعیت قبلی خود بازگردند. برخی از مشکلات میزان عود بالایی دارند و شکاف دندان یکی از آنهاست. بنابراین از ریتینر برای جلوگیری از بازگشت دندان های بیماران به حالت قبلی استفاده می شود. نتایج درمان با محافظی که روی سطح پشتی دندان های خود استفاده می کنند پشتیبانی می شود.

درمان با بریس یک راه حل دائمی است. با این حال، این روند نسبت به سایر درمان ها بیشتر طول می کشد. بیماران با مشکلات دندان قروچه باید برای معاینه منظم پس از درمان بریس به دندانپزشک مراجعه کنند.

درمان اسپلیت دندان چقدر طول می کشد؟

فرآیند درمان جداسازی دندان بسته به روش درمانی اعمال شده متفاوت است. اگر تصمیم به اعمال لمینت کامپوزیت گرفته شود. درمان را می توان در یک جلسه کامل کرد. مدت زمان جلسه بسته به تعداد دندان ها متفاوت است. با این حال، درمان در عرض 1-3 ساعت کامل می شود. در مورد درمان لمینت چینی؛ درمان طی 5-7 روز کامل می شود. درمان بیماران که تحت درمان بریس های ارتودنسی قرار می گیرند بین 1 سال تا 18 ماه طول می کشد.

بیشتر بدانید:قیمت لمینت دندان طرح لبخند –هزینه لمینت سرامیکی دندان در تهران –بهترین لمینت دندان در تهران

قیمت های درمان دندان اسپلیت چگونه متفاوت است؟

تقسیم هزینه های دندان؛ بسته به تعداد دندان هایی که باید درمان شوند و روش درمان متفاوت است. برای تعیین قیمت خالص در درمان اسپلیت دندان باید مرحله معاینه و آنالیز کامل شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search