کشیدن دندان

کشیدن دندان یک گزینه دندانپزشکی است که در آن دندان یا ریشه دندان با حداقل آسیب به بافت های اطراف از آلوئول یا حفره دندانی خود خارج می شود. کشیدن دندان در درجه اول توسط جراح دهان انجام می شود. با این حال، دندانپزشکان عمومی و پریودنتیست ها نیز کشیدن دندان را به عنوان بخشی از مهارت های اصلی خود به عنوان ارائه دهندگان خدمات دندانپزشکی انجام می دهند.

اغلب اوقات، یک جراح دندان راهنمای بیماران را در مورد نحوه مراقبت از دهان خود پس از کشیدن دندان ارائه می دهد. هنگامی که دندان کشیده می شود، پیروی از دستورالعمل های مراقبت پس از آن تضمین می کند که هیچ مشکل یا تاخیری در بهبود وجود ندارد. علاوه بر این، رعایت دستورالعمل‌های پس از کشیدن به کاهش خطر عفونت یا خشکی حفره بعد از آن کمک می‌کند.

شما می توانید برای رزرو نوبت جهت مشاوره و ویزیت توسط دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی که امور تخصصی درمان و زیبایی و البته کشیدن دندان را انجام می دهد با 9 سال سابقه با ما تماس بگیرید.

دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دارای مهارت و تجربه بالایی در انجام کشیدن دندان است. هدف ما این است که دندان های شما را دست نخورده نگه داریم زیرا این بهترین و ارجح ترین گزینه دندانپزشکی است.

دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی قبل از کشیدن دندان، دندان ها، لثه ها و دهان شما را به طور کامل بررسی می کند. بهتر است دندان های خود را حفظ کنید، اما اگر نمی توان از آن اجتناب کرد، مطمئن می شویم که عمل کشیدن دندان تا حد امکان بدون درد باشد.

قبل از کشیدن دندان مطمئن می شویم که ناحیه ای که قرار است دندان کشیده شود کاملا بی حس شده باشد. راحتی بیمار اولین نگرانی ماست.

مقالات پیشنهادی: پر کردن دندان ، پر کردن تاج دندان ،بهترین دندانپزشک ترمیمی ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران

قبل از کشیدن دندان چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک شما دندان آسیب دیده و لثه های اطراف شما را ارزیابی می کند. دندانپزشک شما همچنین برای بررسی سطح استخوان و تعیین میزان آسیب از دندان با اشعه ایکس عکس می گیرد. حتماً در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می کنید به دندانپزشک خود اطلاع دهید. پس از جمع آوری تمام اطلاعات، گزینه های درمانی و آرامبخشی به طور مفصل با شما صحبت خواهد شد.

 مقالات پیشنهادی: اصلاح طرح لبخند ، بهترین دندانپزشک زیبایی ، طراحی لبخند،مراقبت از دندان 

آرام بخش های مورد استفاده در دندانپزشکی

بسیاری از دندانپزشکان در طول کشیدن دندان و سایر درمان های دندانپزشکی آرام بخش ارائه می دهند. آرام بخش برای افرادی که اضطراب دندانپزشکی دارند – یا برای کسانی که می خواهند در طول درمان راحت تر باشند، گزینه ای عالی است. داروهای آرام بخش مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از:

اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن که به عنوان “گاز خنده” شناخته می شود، گازی است که از طریق ماسک یا دستگاه بینی تنفس می کنید. این یک گزینه خوب برای افرادی است که نیاز به آرامبخش سطح سبک دارند.

آرامبخش خوراکی

 این نوع آرامبخش از طریق دهان، معمولاً به شکل قرص، حدود یک ساعت قبل از انجام درمان دندانپزشکی داده می شود. داروهای رایج مورد استفاده برای این منظور شامل دیازپام، میدازولام، تریازولام و لورازپام است. آرامبخش خوراکی را می توان به تنهایی یا در ترکیب با اکسید نیتروژن یا آرامبخش داخل وریدی استفاده کرد. دوزها با توجه به نیازهای خاص شما تنظیم می شوند. افرادی که آرام‌بخش خوراکی آگاهانه را انتخاب می‌کنند، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نیاز دارند تا آن‌ها را به محل ملاقاتشان برسانند.

آرام بخش داخل وریدی (IV)

این برای افرادی که اضطراب دندانی قابل توجهی دارند یا برای کسانی که تحت درمان طولانی هستند توصیه می شود. داروهای آرام بخش و مسکن – مانند میدازولام و مپریدین – مستقیماً با استفاده از IV به جریان خون شما تزریق می شوند. آرام بخش IV بالاترین سطح آرام بخشی است که می توان در مطب دندانپزشکی به دست آورد. افرادی که آرام‌بخش IV را انتخاب می‌کنند باید در روز عمل خود از رانندگی پرهیز کنند.

 

در حین کشیدن دندان چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا بی حسی موضعی برای بی حس شدن دندان آسیب دیده و بافت لثه اطراف شما داده می شود. با استفاده از ابزارهای تخصصی دندانپزشکی، دندانپزشک شما به آرامی دندان شما را شل می کند و با احتیاط آن را از حفره بیرون می آورد. گاهی اوقات، دندانپزشک شما ممکن است نیاز به ایجاد برش هایی در لثه های شما داشته باشد تا به دندان شما دسترسی پیدا کند – به خصوص اگر دندان شما به شدت پوسیده باشد یا در خط لثه شکسته شده باشد. پس از برداشتن دندان، حفره تمیز و ضد عفونی می شود. در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است پیوند استخوان دندانی نیز قرار دهد که به جلوگیری از تحلیل استخوان در فک شما کمک می کند. در نهایت، ممکن است بخیه‌هایی برای کمک به بهبودی گذاشته شود.

 

بعد از کشیدن دندان چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که این روش کامل شد، دندانپزشک شما یک تکه گاز استریل را روی محل حفره قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد با فشار محکم و ثابت ببندید. این به کاهش خونریزی کمک می کند تا لخته خون تشکیل شود. (لخته شدن یک جنبه طبیعی بهبودی است. باعث بهبودی می شود و خطر خشکی حفره ها را کاهش می دهد.) هنگامی که خونریزی به اندازه کافی کاهش یافت، گاز را بیرون می آورید. ممکن است در 24 ساعت اول خونریزی خفیف داشته باشید.

مزایای کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان فواید زیادی دارد. مهمتر از همه، باکتری های مضری که می توانند به دندان ها و لثه های شما آسیب برسانند را کاهش می دهد. اگر دندان پوسیده یا آسیب دیده درمان نشود، می تواند لبخند شما را خراب کند و باعث ایجاد مشکلات دومینویی شود. برداشتن دندان آسیب دیده بهترین شانس را برای سلامت دهان و دندان به شما می دهد. علاوه بر این، کشیدن دندان می تواند تقریباً بلافاصله به کاهش درد دندان کمک کند – به خصوص اگر دندان شما به شدت شکسته یا عفونی شده باشد.

 

خطرات یا عوارض کشیدن دندان چیست؟

مانند هر روش جراحی، کشیدن دندان خطر کمی از عوارض دارد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • عفونت بعد از جراحی
  • حفره خشک.
  • آسیب عصبی.
  • سوراخ شدن سینوس ماگزیلاری.
  • تاخیر در بهبودی

 

بازیابی و چشم انداز

مدت زمان بهبودی پس از کشیدن دندان چقدر است؟

این بستگی به پیچیدگی پرونده شما دارد. با این حال، اکثر مردم تنها در چند روز احساس می کنند به حالت عادی باز می گردند. در حالی که می‌توانید ظرف 48 تا 72 ساعت به فعالیت‌های معمول خود بازگردید، معمولاً چندین هفته طول می‌کشد تا استخوان فک به طور کامل بهبود یابد. بنابراین، اگر قصد دارید دندان را با ایمپلنت دندان جایگزین کنید، احتمالاً باید چند ماه صبر کنید تا امکان بهبودی کامل فراهم شود.

مقالات پیشنهادی: قیمت طرح لبخند ، انواع لمینیت سرامیکی ، بهترین دندانپزشک زیبایی در شرق تهران

2 نوع روش کشیدن دندان وجود دارد که به شرح زیر است

 

کشیدن ساده

کشیدن های ساده معمولاً روی دندان هایی که در دهان قابل مشاهده هستند انجام می شود و معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود.

کشیدن همراه با جراحی

جراحی کشیدن دندان زمانی انجام می شود که دسترسی به دندان به راحتی امکان پذیر نباشد. این زمانی اتفاق می افتد که دندان به طور کامل بیرون نیامده باشد یا زمانی که دندان زیر خط لثه شکسته شده باشد.

در این روش، دندانپزشک ممکن است برشی را برای بالا بردن بافت های نرم پوشاننده دندان انجام دهد. در برخی موارد، دندان ممکن است به چند قطعه تقسیم شود تا برداشتن آن آسان شود. جراحی کشیدن معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

کشیدن دندان آخرین گزینه ای است که ممکن است به عنوان یک راه حل دندان در نظر گرفته شود. مشاوره با دندانپزشک می تواند به شما در درک دلیل نیاز به کشیدن دندان کمک کند.

818dbebf2d_1200_webp

5 دلیل برای اینکه ما به کشیدن دندان متوسل می شویم

بیمار دارای دو دسته دندان است – دندان های شیری و دندان های دائمی. دندان های شیری اولین مجموعه دندان هایی هستند که بدن تولید می کند. وقتی این دسته از دندان ها می افتند، دسته دوم دندان ها که دندان های دائمی هستند جایگزین دندان های شیری می شوند. دندان‌های دائمی برای تمام عمر ماندگار هستند. با این حال، کشیدن دندان ممکن است برای موارد زیر ضروری باشد:

 

1. آسیب غیرقابل جبران دندان در اثر پوسیدگی شدید

این زمانی اتفاق می افتد که پوسیدگی دندان به مرکز دندان که پالپ است می رسد. باکتری تکثیر شده توسط پوسیدگی می تواند به پالپ حمله کرده و باعث عفونت شود.

در این صورت، درمان کانال ریشه ممکن است به درمان عفونت کمک کند. با این حال، اگر عفونت شدید باشد، ممکن است برای جلوگیری از گسترش عفونت، کشیدن انجام شود.

دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان آسیب دیده شما را معاینه می کند و بهترین گزینه دندانپزشکی را به شما پیشنهاد می کند. چه درمان ریشه یا کشیدن دندان، مطمئن‌ترین، راحت‌ترین و بی‌دردترین روشی را ارائه می‌کنیم که متناسب با نیاز دندان شما باشد.

 

2. راه حل مناسب برای بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال عفونت لثه، رباط‌های پریودنتال، استخوان آلوئول و سایر ساختارهای اطراف دندان است. اولین مرحله بیماری پریودنتال، التهاب لثه است که عفونت لثه است. نوع شدیدتر بیماری پریودنتال بر رباط های پریودنتال و استخوان آلوئول تأثیر می گذارد.

بیماری پریودنتال توسط باکتری موجود در پلاک دندانی ایجاد می شود که یک ماده چسبنده است که چندین ساعت پس از خوردن غذا و بدون مسواک زدن روی دندان ها ایجاد می شود. مسواک زدن منظم دندان ها و مراجعه به دندانپزشک می تواند به پیشگیری از بیماری پریودنتال کمک کند.

دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی درمان‌های پریودنتال را ارائه می‌کند که سلامت لثه‌ها و دیگر ساختارهای دندانی را بازیابی می‌کند. برنامه های درمانی پریودنتال پیشرفته ما می تواند به جلوگیری از مشکلات دندانی در آینده کمک کند.

در برخی موارد، بیماری پریودنتال ممکن است منجر به لق شدن دندان شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، کشیدن دندان یک گزینه دندانپزشکی احتمالی است.

 

هدف دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی بازگرداندن سلامت دهان و دندان بیمار است، چه توصیه برای درمان پریودنتال یا کشیدن دندان باشد.

 

3. کشیدن ممکن است به دندان نهفته کمک کند

دندان زمانی نهفته می شود که مسیر بیرون آمدن آن مسدود شده باشد، یا زمانی که لثه ها به طور کامل رویش نکرده و مانع از بیرون آمدن دندان می شوند. این معمولا در مورد دندان عقل صدق می کند.

دندانپزشک شما ممکن است کشیدن دندان نهفته را برای جلوگیری از آسیب رساندن به دندان های دیگر توصیه کند. کشیدن دندان نهفته نیز ممکن است به کاهش خطر عفونت کمک کند.

دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی متعهد به ارائه درمان های استثنایی در کشیدن دندان نهفته است. قبل از توصیه به کشیدن دندان و انجام عمل، مطمئن می شویم که ناحیه آسیب دیده را به طور کامل بررسی کرده ایم.

 

4. برای رفع تراکم دندان ها

کشیدن یک یا چند دندان ممکن است برای از بین بردن شلوغی دهان ضروری باشد. همچنین زمانی که بیمار باید تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد و جایی برای حرکت و تراز مجدد دندان ها وجود ندارد، این کار توصیه می شود.

یک متخصص ارتودنسی بررسی می کند که چقدر دندان های شما شلوغ هستند و آیا فضای کافی برای حرکت آنها وجود دارد و به مجموعه دندان های شما همراستایی بهتری می دهد. کشیدن دندان زمانی توصیه می شود که فضای کافی برای صاف کردن ردیف دندان های شما وجود نداشته باشد.

 

5. بعد از تصادف

هنگامی که تصادفی مانند تصادف اتومبیل رخ می دهد و بیمار نیاز به درمان دندانپزشکی دارد، همیشه اولین گزینه حفظ دندان است. ممکن است باندینگ دندان، روکش، بریج یا روکش دندان توصیه شود. با این حال، اگر مشکل دندانی وحشتناک باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی درمان دندانی با کیفیتی را برای روکش‌ها ارائه می‌کند تا از هر گونه از دست دادن دندان جلوگیری شود. روکش ها گزینه های دندانپزشکی برای درمان دندان های شکسته، ترک خورده و تغییر رنگ هستند.

دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی راه حل های روکش دندانی درجه یک را ارائه می دهند که از کل دندان در برابر شکستن مجدد محافظت می کند. ما اطمینان حاصل می کنیم که روکش با رنگ دندان های موجود شما مطابقت داشته باشد تا بتوانید لبخند زیبای خود را بدون نگرانی در مورد ظاهر دندان های خود بزنید.

اینها دلایلی است که باعث می شود کشیدن دندان به شما توصیه شود. با این حال، همیشه هدف این است که دندان های موجود خود را تا زمانی که ممکن است حفظ کنید.

مقالات پیشنهادی: ترمیم دندان ، راه های سفید کردن دندان ، دندانپزشک زیبایی در تهران

آیا می توانید دندان های خود را بکشید؟

از نظر فنی، شما می توانید دندان های خود را بکشید، اما هرگز ایده خوبی نیست. موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث نیاز به کشیدن دندان شود. ترک، پوسیدگی پیشرفته دندان، عفونت و موارد دیگر می تواند منجر به نیاز به کشیدن دندان شود. با این حال، کشیدن دندان خود می‌تواند منجر به نیاز به کارهای دندانپزشکی بسیار گران‌تر شود.

 

شکستن دندان

تلاش برای درآوردن دندان خودتان می تواند باعث شود ریشه دندان در جای خود باقی بماند و سطح بیرونی آن شکسته شود. به طور بالقوه می تواند به دندان های اطراف آسیب برساند. این نه تنها برای لبخند شما مضر است، بلکه می تواند مشکلات مهم (و گران قیمت) ایجاد کند.

 

عفونت

احتمال زیادی وجود دارد که به دلیل عفونت دندان خود را از دست بدهید. وقتی آن دندان را می کشید چه اتفاقی می افتد؟ شما با یک عفونت و یک زخم باز مانده اید. بدیهی است که این بهترین ترکیب نیست. دندانپزشک می تواند اقدامات لازم برای کمک به عفونت را انجام دهد و می تواند آنتی بیوتیک هایی را برای جلوگیری از عفونی شدن زخم باز ارائه دهد.

 

رفع مشکل

به جز آسیب های ناشی از ضربه، دلیلی برای از دست دادن دندان وجود دارد. این می تواند ناشی از چندین چیز باشد. عفونت و پوسیدگی دندان فقط پس از کشیدن دندان از بین نمی رود. ممکن است اقدامات بهداشت دهان و دندان کافی نداشته باشید. دندانپزشک قادر خواهد بود مشکل زمینه ای را که باعث از دست دادن دندان می شود، برطرف کند. علاوه بر این، دندان ممکن است قابل نجات باشد! تا زمانی که به دندانپزشک خود مراجعه نکنید، متوجه نخواهید شد.

کار دندانپزشکی ممکن است گران باشد، اما گزینه های جایگزین ممکن است بسیار پرهزینه تر باشند. در اینجا در کلینیک دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی، ما گزینه های زیادی را برای کمک به شما برای انجام تمام کارهای دندانپزشکی ضروری ارائه می دهیم. اگر فکر می کنید نیاز به کشیدن دندان دارید، سعی نکنید خودتان این کار را انجام دهید. امروز با ما تماس بگیرید!

 

 

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک فهرست دقیقی از دستورالعمل های بعد از جراحی را به شما می دهد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای بهبودی سریع آورده شده است:

محل کشیدن دندان را تمیز نگه دارید. به آرامی ناحیه مورد نظر را با دهانشویه ضد میکروبی دو تا سه بار در روز شستشو دهید. تا زمانی که دندانپزشک به شما بگوید که انجام این کار بی خطر است، از مسواک زدن مستقیم روی محل استخراج خودداری کنید. سایر نواحی را به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید. دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک و مسکن تجویز کند. مهم است که همه این داروها را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. همچنین می توانید مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کنید.

حداقل به مدت دو روز از فعالیت های شدید خودداری کنید. افزایش ضربان قلب می تواند باعث افزایش خونریزی و ناراحتی بعد از عمل شود. 48 تا 72 ساعت اول باشگاه را رها کنید. از دندانپزشک خود بپرسید که چه زمانی از سرگیری روال عادی بی خطر است.

مقالات پیشنهادی: کامپوزیت ونیر ، لمینیت سرامیکی ، لمینیت دندان ، روکش دندان

کشیدن دندان

آیا می توانم بعد از کشیدن دندان غذا بخورم؟

البته می توانید، اما با چند نکته. در مورد چیزهایی که می توانید بعد از کشیدن دندان بجوید و نمی توانید بجوید بیشتر بیاموزید.

مراقبت از دهان برای سلامت و رفاه کلی شما حیاتی است و کشیدن دندان برای حفظ این سلامت ضروری است. طبق اعلام فدراسیون جهانی دندانپزشکی، پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری مزمن در جهان است. به دلیل افزایش مصرف قند، این مشکل به یک مشکل بهداشتی جهانی تبدیل شده است.

اگرچه عوامل زیادی وجود دارد که می تواند منجر به کشیدن دندان شود، اما بهداشت نامناسب دندان یکی از دلایل اصلی آن است. خوشبختانه کشیدن دندان می تواند سلامت دهان و دندان شما را به مسیر درست بازگرداند. اما هنگامی که کشیدن دندان شما کامل شد، مراقبت های پس از آن مورد نیاز است.

آیا از خود می پرسید: “آیا می توانم بعد از کشیدن دندان غذا بخورم”؟ خوب، ما این پاسخ ها را برای شما و بیشتر داریم!

ممکن است از خود بپرسید “چقدر بعد از کشیدن دندان می توانم غذا بخورم”؟ خوب، شما هنوز هم می توانید بخورید، اما غذاهای خاصی وجود دارد که باید در مدت 24 ساعت یا بیشتر از آنها اجتناب کنید. در اینجا غذاهای مناسب برای مصرف آورده شده است:

پوره سیب زمینی

پوره سیب زمینی یک گزینه غذایی عالی برای خوردن بعد از جراحی کشیدن دندان است. نه تنها نرم است، بلکه سرشار از مواد مغذی است که می تواند به بهبودی کمک کند.

به علاوه، سیب زمینی یک سبزی ریشه ای دلچسب است که به سرعت شما را سیر می کند. فقط مطمئن شوید که آنها را در دمای ولرم بخورید تا از تحریک ناحیه ای که دندان شما کشیده شده است جلوگیری کنید.

تخم مرغ

یکی از بهترین غذاهایی که بعد از جراحی کشیدن دندان مصرف می شود، تخم مرغ است. آنها سرشار از پروتئین و سایر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای بدن شما مفید هستند. همچنین، سعی کنید تخم مرغ غنی شده با امگا 3 بخورید زیرا چربی های امگا 3 به بهبودی کمک می کنند.

خوشبختانه جویدن و قورت دادن تخم مرغ های همزده آسان است. می توانید پنیر و آووکادو را روی آن اضافه کنید تا غذا کامل شود.

اسموتی ها

اسموتی ها برای صبحانه، میان وعده یا دسر خوب عمل می کنند. یک پیمانه پودر پروتئین اضافه کنید تا به خودتان روحیه بدهید و اسموتی را با مقدار زیادی میوه و سبزیجات سالم پر کنید.

اسموتی ها روشی خوشمزه برای دریافت تمام ویتامین های مورد نیاز و همچنین تضمین عدم ایجاد اختلال در روند بهبودی هستند.

سوپ

سوپ های مخلوط مانند گوجه فرنگی، کدو تنبل یا پیاز فرانسوی گزینه های غذایی مناسبی برای خوردن بعد از عمل کشیدن دندان هستند. آنها نه تنها خوشمزه هستند، بلکه مملو از سبزیجات غنی از مواد مغذی هستند که شما را قوی نگه می دارند و به شما کمک می کنند تا سریعتر التیام پیدا کنید.

سوپ های مخلوط همچنین آبرسانی می کنند که پس از کشیدن دندان بسیار حیاتی است. از خوردن سوپ با تکه های بزرگ سبزیجات پرهیز کنید و سوپ را در دمای ولرم بخورید تا زخم خود را تحریک نکنید.

ماست یونانی

ماست یونانی یک میان وعده خوشمزه است که سرشار از پروتئین و کلسیم است. غذاهایی که پروتئین بالایی دارند به بهبودی کمک می کنند، بنابراین تا حد امکان از آن بخورید. ماست همچنین دارای بافت کرمی است که پس از کشیدن دندان به راحتی قابل مصرف است.

 

نحوه غذا خوردن بعد از جراحی کشیدن دندان: غذایی که باید از آن اجتناب کنید

غذاهای خاصی وجود دارند که پس از کشیدن باید کاملاً از آنها دوری کنید. دهان شما از شما تشکر خواهد کرد! در اینجا غذاهایی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

غذاهای ادویه دار

پس از کشیدن دندان، اجتناب از غذاهای تند ضروری است. ادویه هایی مانند فلفل هندی یا پاپریکا می توانند وارد زخم شده و باعث تحریک شوند. اگر ناحیه تحریک شده باشد، بهبودی بیشتر طول می کشد.

غذاهای جویدنی

غذاهای جویدنی پس از کشیدن دندان گزینه مناسبی نیستند. غذاهای جویدنی معمولاً چسبنده هستند و می توانند به ناحیه ای که دندان شما در آن کشیده شده است فرو روند. باز هم، این می تواند منجر به تحریک و تأخیر در بهبودی شود.

گوشت

اگر گوشت خوار هستید، ممکن است از خود بپرسید “چه زمانی می توانم بعد از کشیدن دندان غذای جامد بخورم”؟ اما این پاسخ بستگی به سرعت بهبودی این ناحیه دارد.

گوشت جویدنی است و غذایی است که در حین خوردن نیاز به خرد کردن و ساییدن دندان ها دارد. اما از آنجایی که زخم استخراج شما در حال بهبود است، می‌خواهید تا حد امکان از آن اجتناب کنید. ممکن است بعد از 24 ساعت بتوانید گوشت بخورید، اما ممکن است چند روز طول بکشد.

نوشیدنی های الکلی

پس از کشیدن دندان به طور کامل از الکل خودداری کنید. نوشیدنی های الکلی می توانند بهبودی را به تاخیر بیندازند و با داروهایی که دندانپزشک تجویز کرده اند، تداخل منفی داشته باشند.

تا زمانی که داروهای شما تمام نشده و زخم شما به طور کامل بهبود یافته است، هیچگونه شراب، آبجو یا مشروب ننوشید.

غذاهای ترد

وقتی نمی توانید بعد از کشیدن دندان غذای جامد بخورید، خوردن تنقلات وسوسه انگیز است، اما مراقب باشید. مواد غذایی مانند چیپس یا پفک می توانند در ناحیه دندان کشیده گیر کرده و روند بهبودی را کند کنند. از آجیل و سایر غذاهای ترد نیز دوری کنید.

 

مراقب لبخند خود باشید

امیدواریم به سوال شما پاسخ داده باشیم که “آیا می توانم بعد از کشیدن دندان غذا بخورم؟” البته می توانید، اما لطفا مراقب باشید. شما نمی خواهید چیزی به سادگی کشیدن دندان به مشکلات بزرگتری منجر شود!

 

چه زمانی می توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

اکثر مردم می توانند ظرف یک یا دو روز به محل کار یا مدرسه بازگردند. اگر شغلی دارید که به وزنه برداری یا کار فیزیکی زیادی نیاز دارد، ممکن است لازم باشد چند روز دیگر از کار خود مرخصی بگیرید.

 

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

هر زمان که دچار دندان درد شدید، مهم است که برای ملاقات با دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید. آنها می توانند به تعیین علت و طراحی یک برنامه درمانی شخصی کمک کنند.

اگر قبلاً دندان کشیده اید، اگر تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر، زهکشی (چرک) در اطراف محل کشیدن دندان یا درد شدیدی که با دارو بهبود نمی یابد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

شنیدن اینکه باید دندان بکشید هرگز جالب نیست. اما گاهی اوقات کشیدن دندان بهترین راه برای از بین بردن عفونت و بازگرداندن شما به مسیر لبخند و زندگی سالم است. اگر دندانپزشک شما کشیدن را توصیه کرد، حتماً گزینه های جایگزینی را نیز با آنها در میان بگذارید. ترمیم های دندان مانند ایمپلنت های دندانی، بریج های دندانی یا پروتزهای جزئی می توانند ظاهر، عملکرد و سلامت کلی دهان را بازیابی کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search