مقایسه کامپوزیت و لمینیت دندان

مقایسه کامپوزیت و لمینیت دندان؛ لبخند زیبا یکی از مولفه های اصلی زیبایی است. ظاهر دندان های شما تاثیر قابل توجهی بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در عین حال، شما را جذاب تر و جوان تر می کند. اگر به دلیل فضای ناهموار بین دندان‌هایتان در لبخند زدن احساس راحتی نمی‌کنید، دیگر یک مشکل حل نشدنی نیست. با دندانپزشکی زیبایی مدرن، می توانید در حین احوالپرسی با افراد دیگر از لبخندی زیبا لذت ببرید.

شما می توانید برای رزرو نوبت جهت مشاوره و ویزیت توسط دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی که امور تخصصی درمان(پر کردن دندان، عصب کشی، ترمیم تاج دندان و …) و زیبایی (کامپوزیت، لمینیت، روکش و سفید کردن دندان) انجام می دهد با بیش از 8 سال سابقه با ما تماس بگیرید

 کامپوزیت ونیر و لمینت دندان روشی در دندانپزشکی زیبایی و راه حلی پیشرفته است که از طریق آن می توانید از دندان های سفید مرواریدی و سالم لذت ببرید. آنها مواد نازک و همرنگ دندان و سفارشی هستند که به جلوی دندان های شما چسبانده می شوند و انواع مختلفی از ناهنجاری های دندان را برطرف میکنند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام تکنیک برای شما مناسب است به مجموعه ای از معیارهای متفاوت بستگی دارد. پس از بررسی دقیق مزایا و معایب ونیرهای دندانی، می توانید هر نوع را بررسی کنید تا به یک نتیجه معقول برسید.

مقالات پیشنهادی: قیمت طرح لبخند ، انواع لمینیت سرامیکی ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران

کامپوزیت ونیر و لمینت به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

قبل از انتخاب نوع خاصی از ونیر، ابتدا باید دریابید که آیا کامپوزیت ونیر و لمینت دندان راه حل مناسبی برای شما هستند یا خیر. ونیرها برای همه یا هر دندانی مناسب نیستند. بنابراین، انتخاب درست یک عامل بسیار مهم در موفقیت این تکنیک است.

کامپوزیت ونیر و لمینت در موارد زیر بسیار موثر هستند:

  • اصلاح دندان های کج یا بد شکل
  • ترمیم دندان های شکسته یا آسیب دیده
  • دندان‌های لکه‌دار یا دچار تغییر رنگ وقتی که درمان سفیدکننده دندان جواب نمی‌دهد
  • دندان هایی که در اثر سایش کوتاه شده اند
  • دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند

مزایای ونیرهای کامپوزیت

هزینه

ونیرهای کامپوزیت مزایای زیادی نسبت به لمینت دارند که مهمترین آنها هزینه است. به طور متوسط، لمینت ها دو برابر گران تر از کامپوزیت ها هستند، که برای برخی افراد بسیار مهم است، با توجه به اینکه بیشتر درمان ها تحت پوشش بیمه نیستند، به این معنی که شما برای درمان از جیب خود پرداخت می کنید.

درمان یک روزه

ونیرهای کامپوزیت را اغلب می توان در یک جلسه تکمیل کرد. دندانپزشک شما دندان های شما را برای رزین آماده می کند و سپس روکش ها را مستقیماً روی جلوی دندان های شما تراش می دهد. سپس رزین با استفاده از نور شدید سخت می شود و در نهایت روکش های شما صیقلی می شوند.

ونیرهای کامپوزیت مستقیم (که به آن باندینگ کامپوزیت نیز گفته می شود) در واقع به جای آزمایشگاه خارج از مطب دندانپزشک شما، روی دندان های شما حجاری می شوند. رزین به‌طور مستقیم روی دندان‌ها اعمال می‌شود  و توسط دندانپزشک شکل داده می شود. رزین با استفاده از نور با شدت بالا چسبانده می‌شود، پس از آن می‌توان لایه‌های اضافی رزین را اعمال کرد و در صورت نیاز برای به دست آوردن نتیجه زیبایی شناختی مورد نظر، حالت داد. پس از اتمام، رزین باید پولیش داده شود تا ظاهری طبیعی تر و شبیه دندان به دست آورد. بنابراین روش کامپوزیت بسیار کمتر تهاجمی و به طور قابل توجهی سریعتر از پرسلن است.

پروسه لمینت طولانی‌تر می‌شود، زیرا ونیرهای شما باید در آزمایشگاه دندانپزشکی آماده شوند و قبل از قرار بعدی به دندانپزشک شما تحویل داده شوند. همچنین قبل از نصب ونیرها، دندان های شما به آمادگی بیشتری نیاز دارند.

مقالات پیشنهادی: مراقبت از دندان ، اصلاح طرح لبخند، بهترین دندانپزشک زیبایی در شرق تهران

برگشت پذیری

مسلماً بزرگترین مزیتی که ونیرهای کامپوزیت نسبت به پرسلن دارند برگشت پذیری است. روکش پرسلن نیاز به تغییر شکل دندان‌های طبیعی شما دارد. وقتی صحبت از کامپوزیت ها می شود، حداقل کار آماده سازی روی دندان های طبیعی شما لازم است، به این معنی که آنها به طور دائم تغییر نمی کنند تا حدی که مواد کامپوزیت را نتوان برداشته و در صورت نیاز جایگزین کرد.

مزایای استفاده از لمینت دندانپزشکی

ماندگاری

اگرچه ونیرهای کامپوزیت دارای چندین مزیت هستند، اما یک نکته وجود دارد که در آن نمی توانند با لمینت رقابت کنند: دوام. لمینت ماده ای بسیار قوی تر از رزین کامپوزیت است (حتی با بهبود مواد رزین در طول سال ها).

لمینت ها به طور متوسط ​​10 تا 15 سال دوام می آورند، اگرچه زمانی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می کنید و دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال می کنید، می توانند حتی برای مدت طولانی تری دوام بیاورند. ونیرهای کامپوزیت تقریباً نیمی از طول عمر لمینیت را دارند، معمولاً 5-7 سال.

اگر به فکر قرار دادن ونیر هستید، مهم است که این معامله را در نظر بگیرید. یعنی، در حالی که کامپوزیت ها ممکن است نصف پرسلن قیمت داشته باشند، فقط نیمی از آن دوام دارند. بنابراین کدام بهتر است؟

اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینت ها طبیعی ترین حالت زیبایی دندان را ارائه می دهند. لمینت دارای کیفیت شفافی است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود، در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است. از سوی دیگر، ونیرهای کامپوزیت متخلخل‌تر هستند و بنابراین مستعد لک هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از برخی مواد غذایی لکه‌زا اجتناب کنید. کامپوزیت برای دستیابی به زیبایی دندان مانند باید پولیش شود. و حتی پس از آن نیز کاملاً قابل مقایسه نیست.

روش لمینت بیشتر پیچیدگی دارد و اغلب نیاز به روکش موقتی در زمانی دارد که منتظر ساخت روکش ها در آزمایشگاه هستید. با این حال، تعداد بیشتری از دندانپزشکان از فناوری‌های CAD/CAM استفاده می‌کنند که به سرعت بخشیدن به فرآیند با امکان ساخت در محل کمک می‌کند. اگر به دنبال راه حل لمینت هستید، مهم است که نوع فناوری هایی را که دندانپزشک شما در دسترس دارد، ارزیابی کنید. ممکن است در نهایت زمان کلی درمان را به شدت کاهش دهید.

مقالات پیشنهادی: ترمیم دندان ، راه های سفید کردن دندان ، دندانپزشک زیبایی در تهران

راه حل درمانی قابل اجرا

در نهایت، ونیرهای پرسلن یک راه حل درمانی مناسب برای همه موارد ساییدگی مینای دندان، ساییدگی و پارگی، نقص ژنتیکی، دندان های ناهموار و غیره ارائه می دهند کامپوزیت ها ممکن است گزینه مناسبی برای نگرانی های شدید نباشند. به عنوان مثال، تغییر رنگ یا مسائل مربوط به فاصله ممکن است به اندازه کافی با ونیرهای کامپوزیت قابل درمان نباشد و پرسلن را تنها گزینه شما می کند. دندانپزشک شما یک ارزیابی کامل از سلامت دهان را به عنوان بخشی از مشاوره شما برای تعیین گزینه های شما انجام می دهد.

چه زمانی ونیر کامپوزیت و لمینت دندان گزینه خوبی نیستند؟

در برخی موقعیت ها، دندان ها یا افراد خاصی کاندیدای مناسبی برای روکش دندان نیستند. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دندان هایی با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه. این شرایط باید قبل از ساخت و چسباندن ونیرهای دندانی درمان شوند

دندان های ضعیف شده. اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد یا با یک پرکننده بزرگ جایگزین شده باشد، دندان ها به اندازه کافی قوی نخواهند بود تا با کامپوزیت یا لمینیت دندان پوشانده شوند. روکش های دندان در این مورد راه حل های مناسب تری دارند.

بهم ریختگی شدید دندانی ، اوربایت و آندربایت. درمان ارتودنسی برای اصلاح این مشکلات پیچیده تر مورد نیاز است.

فشردن و ساییدن معمولی دندان ها می تواند به راحتی باعث خرد شدن ونیرهای دندان شود. دندان قروچه  باید قبل از شروع هر گونه قرار دادن ونیرهای دندانی درمان شود. نایت گاردهای دندانی ممکن است در برخی موارد راه حلی برای این موضوع باشند.

هنگامی که متوجه شدید که کامپوزیت ونیر و لمینت دندان می تواند گزینه خوبی برای شما باشد (اینها معمولاً پس از تجزیه و تحلیل کامل زیبایی انجام می شود)، باید بر اساس تعدادی از عوامل در مورد ونیرهای پرسلن در مقابل کامپوزیت تصمیم بگیرید. بودجه، نوع کار مورد نیاز و غیره).

ترمیم و نگهداری لمینت و کامپوزیت

ترمیم و نگهداری کامپوزیت ونیر و لمینت دندان شما نسبتا ساده است. با این حال، چند پیشنهاد مورد توجه است:

  • لطفاً برای جلوگیری از مشکلات بهداشت دهان و دندان مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. با نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن به روکش‌های خود آسیب نمی‌رسانید. هرگونه خمیر دندان غیر ساینده قابل قبول است. یک رژیم خوب مراقبت در منزل، موفقیت ترمیم لمینت شما را برای سال‌های آینده تضمین می‌کند.
  • ممکن است پس از قرار دادن ونیرها، مقداری حساسیت به گرما و سرما ایجاد شود. مقداری حساسیت کاملاً طبیعی است و معمولاً پس از یک تا دو هفته از بین می رود. اگر این حساسیت باقی بماند یا شما را نگران کند، لطفاً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
  • پس از قرار دادن لمینت های شما بسیار قوی هستند و در برابر اکثر نیروهایی که توسط یک رژیم غذایی معمولی بر روی آنها قرار می گیرد مقاومت می کنند. با این حال، باز کردن مغز پسته با دندان، جویدن استخوان یا سیب احتمالا ایده خوبی نیست. مانند بسیاری از چیزها، عقل سلیم باید غالب باشد.
  • اگر در هنگام خواب دندانهایتان را بهم می فشارید لطفاً به دندانپزشک خود اطلاع دهید. او یک محافظ شب نرم برای شما می‌سازد تا فشارهای وارده بر دندان‌هایتان را هنگام خواب به حداقل برسانید.
  • اگر تغییرات اساسی در شکل دندان‌های شما ایجاد شده باشد، گاهی اوقات ممکن است یک بیمار نوک زبانی صحبت کند که این موضوع حدود یک هفته طول می‌کشد. در موارد نادری که خود به خود برطرف نمی شود، دندانپزشک شما می تواند تنظیماتی را برای حذف آن انجام دهد.

کدام ونیر ها طبیعی تر به نظر می رسند؟

ونیرهای دندان به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند و تا حد امکان به دندان‌های طبیعی شما نزدیک شوند و در عین حال مشکلاتی را که می‌خواهید اصلاح میکنند.

با این حال، لمینت ها دارای پوشش طبیعی تری هستند، زیرا نور را به روشی بسیار مشابه با مینای دندان منعکس می کنند. ونیرهای کامپوزیت وقتی پولیش می شوند هنوز طبیعی به نظر می رسند.

کدام یک برای مشکلات شدیدتر مناسب هستند؟

اگر دندان‌های شما به شدت لکه‌دار، آسیب دیده، نامرتب یا شکاف بزرگ‌تری دارند، ممکن است دندانپزشک ونیرهای پرسلن را به شما توصیه کند.

ونیرهای کامپوزیت برای مشکلات خفیف تا متوسط مناسب هستند. اگر مشکل شما برای درمان با ونیر خیلی شدید است، ممکن است دندانپزشک شما گزینه هایی مانند روکش یا درمان ارتودنسی را به جای آن توصیه کند.

کدام یک قوی تر هستند؟

لمینت ها بسیار قوی تر از رزین های کامپوزیت هستند، به این معنی که کمتر در معرض خرد شدن قرار دارند.

با این حال، آنها را نمی توان مانند ونیرهای کامپوزیت ترمیم کرد. اگر پرسلن آسیب ببیند، باید تعویض شود. این می تواند نسبتاً پرهزینه باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search