كامپوزيت ونير؛ چگونه زیباترین ترین دندان را داشته باشیم؟

کامپوزیت ونیر، یکی از روش های اصلاح طراحی لبخند با هدف اصلاح فرم و رنگ دندان ها با قرار دادن لایه ای از کامپوزیت روی سطح دندان ها است. رنگ کامپوزیت انتخاب شده تاثیر بسیاری در زیبایی نتیجه کار خواهد داشت، قبل از شروع انجام کار با قرار دادن نمونه های مختلف کامپوزیت و بررسی هماهنگی آن بارنگ پوست و سایر عوامل مراجعه کننده، دندانپزشک رنگ مناسب را انتخاب خواهند کرد. بازسازی فرم طبیعی و نسبت طبیعی دندان ها و ارتباط آن ها با سایر اجزای دهان و انتخاب کامپوزیت مناسب از نکات کلیدی در اصلاح طراحی لبخند می باشد که با علم و مهارت بالای دندانپزشک قابل دستیابی است.

ونیر کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ونیر، یک لایهٔ نازک از مواد همسان و با ویژگی‌های مینای دندان است که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و باعث پوشاندن تغییرات رنگ، لکه‌های دندانی و فضاهای بین دندانی می‌شود. این روش یکی از روش‌های مقرون به صرفهٔ زیبایی در دندانپزشکی است که برای بهبود ظاهر، شکل و لبخند می‌توان از آن استفاده کرد.

روکش کامپوزیت از رزین های کامپوزیت، یک ماده مصنوعی ساخته شده است. رزین در بالای دندان قرار می گیرد که ظاهر و شکل آن باید بهبود یابد و در همان کلینیک دندانپزشکی شکل می گیرد. این درمان برای رفع ترک های کوچک ایده آل است، زیرا نیازی به پوشاندن کل دندان با رزین نیست. آنها تمایل دارند ارزان تر باشند.

چه مشکلاتی را می توان با کامپوزیت ونیر درمان کرد؟

کامپوزيت ونیر يك درمان زيبایی است كه طرفداران زيادی داشته و به منظور اصلاح طرح لبخند انجام می شود، در درمان زيبايی کامپوزیت ونير سطح دندان ها به وسيله لايه ای از کامپوزيت توسط دندانپزشک جهت اصلاح رنگ و فرم پوشانده می شود.

اصلاح رنگ و فرم دندان ها، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح بدرنگی های مادرزادی و اکتسابی، اصلاح اندازه دندان ها، اصلاح قوس دندانی، اصلاح نامرتبی های مختصر دندانی، سفید تر کردن و روشنتر کردن رنگ دندان ها و… از مواردی هستند که می توان با کامپوزیت ونیر اصلاح کرد.

انجام کامپوزیت ونیر چقدر زمان میبرد؟

انجام این درمان با توجه به اینکه تماما توسط دندانپزشک و بدون دخالت لابراتوار انجام می شود به ظرافت و دقت بالایی نیاز دارد، که در یک جلسه قابل انجام است، توجه داشته باشید در انجام درمان های زیبایی بهترین نتیجه زمانی حاصل میشود که درمان در فرصت مناسب و بدون عجله قابل انجام باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک تهران

مراحل انجام کامپوزیت ونیر چیست؟

در این روش بعد از امتحان کردن نمونه رنگ های مختلف کامپوزیت روی سطح دندان، رنگ مورد نظر توسط فرد مراجعه کننده انتخاب می شود، سپس مرحله آماده سازی سازی دندان (در صورت لزوم) انجام شده و بعد از آن کامپوزیت موردنظر روی سطح دندان باند می شود، انجام این درمان کاملا بدون درد بوده و نیاز به تزریق بی حسی نیز ندارد، پس از اتمام کار اصلاحات لازم و مورد دلخواه فرد انجام شده و سپس مرحله نهایی که مرحله پالیش می باشد جهت صاف، براق و صیقلی شدن سطح و کاهش رنگ پذیری انجام خواهد شد.

نمونه کار قبل و بعد کامپوزیت ونیر دکتر سیمین برنگی

عکس قبل و بعد کامپوزیت ونیر
عکس قبل و بعد کامپوزیت ونیر

مواردی که توصیه نمی شود کامپوزیت ونیر کنید!

در موارد ناهنجاری های فکی که نیاز به اصلاح اسکلت فک و صورت می باشد، در موارد به ریختگی های شدید دندانی که نیاز قطعی به درمان ارتودنسی دارند، در مواردی که انجام کامپوزیت ونیر نیاز به تراش بیش از حد دندان داشته باشد، در مواردی که نیروی جویدن و یا فشرده شدن دندان ها بسیار زیاد می باشد در حدی که منجر به شکستن ها ی مکرر کامپوزیت خواهد شد، در مواردی که رعایت اصول بهداشت دهان و دندان ضعیف باشد، در مواردی که التهاب لثه وجود داشته و بافت لثه ها از سلامت کافی برخوردار نباشند و در موارد ابتلا به پوسیدگی های شدید دندانی بایستی از انجام این درمان خودداری شود.

چه مشکلاتی را نمیتوان با کامپوزیت ونیر درمان کرد؟

در مواردی که فرد مراجعه کننده دچار اختلالات اسکلتال، ناهنجاری های فکی، به هم ریختگی و نامرتبی شدید دندانی، اختلالات شدید قوس فکی، بدرنگی های شدید مادرزادی، نیروهای شدید واردشونده به دندان حین جویدن، عادات دندان قروچه (سابیدن و فشار دادن دندان ها حین خواب)، روابط فکی خارج از حالت نرمال و… باشد بایستی از انجام کامپوزیت ونیر خودداری کرد.

مزایای داشتن کامپوزیت ونیر برای کل دهان

  • استفاده از کامپوزیت ونیرها در درمان دندان مزایای متعددی دارد که یکی از اصلی ترین ونیرهای کامپوزیت این است که می توان آنها را بدون نیاز به تراش دادن به دندان اضافه کرد.
  • ونیرهای کامپوزیت در صورت شکستگی به راحتی قابل ترمیم هستند، زیرا در همان کلینیک ترمیم می شوند
  • درمان در یک جلسه انجام می شود.

چه تعداد از دندان ها باید کامپوزیت ونیر شوند؟

تصمیم گیری در خصوص اینکه چه تعدادی از دندان ها نیاز به انجام درمان کامپوزیت ونیر دارند بستگی به عرض لبخند فرد و به اصطلاح میزان نمایش دندان ها حین خنده دارد. در افرادی که دهان کوچکی دارند ممکن است صرفا ٨ دندان بالا حین لبخند و ٦ دندان پایین حین صحبت کردن دیده شوند، و بالعکس در افراد با لبخند عریض انجام ونیر برای ١٠ دندان بالا و ٨ یا ١٠ دندان پایین لازم می باشد، در اکثر موارد انجام بیشتر از این تعداد دندان لزومی نداشته و بهتر است از انجام آن خودداری شود.

جلوگیری از ترک دندان با کامپوزیت ونیر

در موارد زیادی شاهد ترک هایی روی سطح دندان ها می باشیم که به علل مختلفی ایجاد می شوند که با چشم غیرمسلح نیز دیده می شوند، کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی که به منظور زیبایی انجام می شوند از گسترش این ترک ها نیز جلوگیری می کنند، هر چند در مواردی که این ترک ها گسترش پیدا کرده باشند و عمق زیادی پیدا کرده باشند به نحوی که احتمال شکست دیواره دندان وجود داشته باشد بایستی روکش های دندانی را مدنظر قرار داد، و بالعکس اگر عمق این ترک ها کم باشد نیاز به اقدام خاصی نبوده و صرفا بایستی از فشار آوردن به دندان جهت جلوگیری از گسترش ترک خودداری کرد

کامپوزیت ونیر چه نقاط ضعفی دارد؟

ونیرهای کامپوزیت شکننده‌تر از ونیرهای چینی هستند، بنابراین احتمال تراشه‌دار شدن آن‌ها بیشتر است. به همین دلیل، هنگام اعمال فشار (که باید حداقل باشد) باید بسیار مراقب باشید. البته ورق های کامپوزیت همیشه قابل تعمیر هستند.
علاوه بر این، زمانی که روکش ها از کامپوزیت ساخته می شوند، در صورتی که در هنگام قرار دادن این پروتز از چسب بسیار کمی استفاده شده باشد، این ماده می تواند از دندان طبیعی شما جدا شود. یک دندانپزشک با تجربه نباید این اشتباه را انجام دهد. برای همین توصیه می شود به بهترین دندانپزشک لمینت دندان در تهران برای این کار مراجعه شود.

آیا می توان برای کامپوزیت ونیر رنگ دلخواه خود را انتخاب کنیم؟

در درمان کامپوزیت ونیر انتخاب رنگ کامپوزیت و میزان سفیدتر شدن دندان ها کاملا به دلخواه فرد مراجعه کننده می باشد، هر چند دندانبزشک توضیحات لازم در خصوص انتخاب رنگ متناسب با رنگ پوست، مو و چشم بیمار را ارائه داده و در نهایت با توجه به این نکات فرد مراجعه کننده رنگ کامپوزیت را انتخاب می نماید.

برای کامپوزیت ونیر باید به چه کسی مراجعه کنیم؟

در طول سال ها، بسیاری از بیماران برای حل مشکلات دندانی و زیبایی دندان خود به مطب ما مراجعه کرده اند تا به لطف ونیرهای کامپوزیت، لبخند خود را دوباره طراحی کنند. برای درمان شما، ما به تجربه بیش از چندین ساله خود در مورد ونیرهای کامپوزیت دندان تکیه می کنیم، آیا آنها را می شناسید؟ این خمیر از رزین اکریلیک ساخته می شود که با ذرات سرامیکی مخلوط می شود و در تماس گرفتن با نور هالوژن شباهت زیادی به سختی دندان انسان ها می شود.

اگر پس از خواندن این مقاله همچنان سوالی در مورد درمان دندان بر اساس ونیر کامپوزیت دارید، با ما تماس بگیرید! ما تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهیم و به شما یادآوری می کنیم که می توانید بدون تعهد از طریق وب قرار ملاقات بگذارید. منتظر شما هستیم.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search