طراحی لبخند

طراحی لبخند

طراحی لبخند؛ لبخند هر فرد يكي از مهمترين فاكتورهاي زيبايي صورت به شمار رفته و تاثير بسزايي در اعتماد به نفس افراد خواهد داشت، به گونه اي كه در برخي موارد حتي با ايجاد تغييرات جزيي در فرم لبخند فرد تفاوت قابل ملاحظه اي در چهره نمايان مي شود.

وقتي که صحبت از بازسازي و اصلاح طرح لبخند می شود، منظور قرار دادن ساده روکش یا لمينيت يا كامپوزيت ونير سفيدتر يا درخشان تر روی دندان های موجود بیمار نیست. لبخند انعکاس و انتقال احساسات مختلف به اطرافیان بوده و برای هر فرد منحصر به فرد است. در واقع عوامل زیادی وجود دارد که باید در ایجاد لبخندی که از نظر فاكتورهاي زیبایی براي بیمار خوشایند باشد، به دقت بررسی و ارزیابی شود. و حتی با وجود تأثیر گسترده فناوری دیجیتال بر روی بسیاری از موارد، از جمله دندانپزشکی ترمیمی، و همچنین امکان شبیه سازی دیجیتالی لبخند نهایی بیمار، در بسياري موارد شاهد نتيجه نامطلوب در درمان هاي زيبايي هستيم.

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید قبل از شروع هر درمانی در نظر گرفته شود این است که پزشک باید زمانی را برای بحث و بررسی شکایت و نگرانی‌های اصلی بیمار و اینکه آیا می‌تواند به نتیجه نهایی مطلوب بیمار برسد یا خير اختصاص دهد. پس از بررسی کامل تاریخچه پزشکی و دندانپزشكي بیمار، یک معاینه جامع دندانی شامل رادیوگرافی مناسب، ارزیابی عضلات و مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) تکمیل می شود. وقتی صحبت از دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زيبايي می شود، وجود مستندات مناسب برای دستیابی به تشخیص مناسب ضروری است. این مستندات شامل عکس‌های مناسبی است که با یک دوربین SLR دیجیتال با لنز ماکرو گرفته شده‌اند که شامل: عکس‌های تمام چهره می‌شود. لبخند فرد در حالت استراحت،عکس های قدامی و جانبی و یا فیلمی از لبخند زدن طبیعی و همچنین لبخند اغراق آمیز بیمار.
پس از یک ارزیابی کامل وبررسی گزینه های درمانی، نتایج مورد انتظار با بیمار در ميان گذاشته مي شود تا بتواند تصمیمی آگاهانه در مورد انتخاب های درمانی داشته باشد. این كار به بیمار اجازه می دهد تا در صورت تصمیم گیری برای انتخاب درمان کمتر از حد ایده آل، پذیرش هر نتیجه ای را به عهده بگيرد.

طراحی لبخندچیست ؟

طراحی لبخند فرآیندی است که طی آن فرآیندهای خاصی تا حصول نتیجه ای که بیمار از نظر زیبایی شناختی به دنبال آن است، انجام می شود. درمانی که باید انجام شود به ویژگی های اولیه و در نتیجه نتایج بستگی دارد، زیرا ممکن است برای به دست آوردن نتایج مورد انتظار، سفید کردن یا همراهی آن با رزین، ارتودنسی یا حتی ایمپلنت دندان کافی باشد.

 برای انجام طراحی لبخند باید تشخیص های دقیق و کاملی انجام داد که شرایط اولیه دقیق هر بیمار را مشخص کند، جایی که ویژگی های طبیعی صورت، موقعیت، شکل، اندازه و رنگ دندان ها در نظر گرفته شود.


زیبایی شناسی صورت

ارزیابی کلی اولیه لبخند باید از یک رویکرد بیرونی شروع شود و بنابراین، باید برخی از ویژگی‌های کلی صورت بیمار، از جمله نسبت‌های صورت و ارزیابی زیبایی‌شناسی صورت در سطوح عمودی و افقی، انجام شود. ارزیابی یک سوم صورت بیمار و اینکه آیا هیچ گونه تناسبی بین یک سوم فوقانی، میانی و تحتانی وجود دارد یا خیر، همچنين مهم است که به دنبال عدم تقارن در ویژگی های صورت باشيم.
ارزیابی عدم تقارن از قسمت های نیمه صورت راست و چپ و همچنین ارزیابی خط بین مردمکی بیمار و سطوح اکلوزال و همچنین ارتباط با افق مهم است. نگرانی های قابل توجه در این زمینه ها می تواند نشانه ای از مشکلات اسکلتی یا رشد و نمو باشد که ممکن است بر لبخند بیماران تأثیر بگذارد. یک مثال خوب، بیماری است که ممکن است نگران لبخند بیش از حد لثه ای باشد، در حالی که در واقع، ممکن است به این دلیل باشد که بیمار دارای یک سوم میانی بیش از حد بلند صورت و ارتفاع صورت بلندتر است، که نشان دهنده بیش از حد عمودی فک بالا مي باشد. افزایش عمودی فک بالا یک مشکل اسکلتی است و از این رو، برای درمان موفقیت آمیز نگرانی بیمار به روش درمانی متفاوتی نیاز دارد.

لب ها نقش مهمی را در زيبايي لبخند ایفا می کنند. متوسط ​​طول لب بالایی در مردان 23 میلی‌متر و در زنان 20 میلی‌متر است که به‌طور میانگین 1.5 میلی‌متر خط لب بالاتری دارند و بنابراین در حالت استراحت ميزان نمايش دندان ها در خانم ها بيشتر است. میانگین تحرک لب ها به طور کلی 7-8 میلی متر است. تقارن کلی حرکت لب بیمار نیز بايستي در طراحي لبخند ارزیابی شود، زیرا بخش قابل توجهی از افراد دارای عدم تقارن در حرکت لب‌های بالا و پایین هنگام لبخند زدن هستند. این موضوع می تواند منجر به نمایش بیشتر دندان ها و یا لثه در یک طرف شده و بنابراين باعث ناهماهنگی در لبخند کلی بیمار شود.
خوشبختانه با گسترش درمان هاي زيبايي دندانپزشكي در بسياري موارد اصلاح طرح لبخند و يا طراحي لبخند افراد قابل انجام مي باشد، بسته به شرايط اسكلتال و دهاني هر فرد اين درمان ها ممكن است در كوتاه مدت و با درمان هاي ساده قابل انجام باشد و يا نياز به صرف زمان، هزينه و انجام درمان هاي پيچيده تري باشد.

درمان های رایج برای طراحی لبخند

لمينيت سراميكي، كامپوزيت ونير، ارتودنسي، جراحي افزايش طول تاج دندان و جراحي هاي فك از جمله اقداماتي هستند كه در رشته هاي مختلف دندانپزشكي جهت بهبود و اصلاح طرح لبخند انجام مي شوند و هر كدام زمان، هزينه، مراقبت بعد از درمان و دوره درمان مخصوص به خود را دارند.
برخي از اين درمان ها مانند جراحي فك از جمله درمان هاي دائمي به شمار آمده و برخي ديگر ممكن است نياز به ترميم، تعويض و يا تجديد درمان داشته باشند.
توجه داشته باشيد امكان انجام هر كدام از اين درمان ها جهت اصلاح طرح لبخند و يا طراحي لبخند ايده آل ممكن است در همه افراد وجود نداشته باشد، اين مورد پس از مراجعه به دندانپزشك و معاينه حضوري و بررسي شرايط دهان و دندان ها مشخص خواهد شد.

یکی از روش های اصلاح طرح لبخند لمینیت های سرامیکی می باشند لمينيت  پوسته نازکی از جنس سراميك است که به منظور اصلاح رنگ و فرم دندان و جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر دندان ها انجام مي شود. با قرار گرفتن اين ورقه هاي سراميكي روي سطح دندان  رنگ، فرم و یا طول دندانها قابل اصلاح خواهد بوده و تا حد امكان تناسب ايده آل و وضعیت دلخواه فرد قابل دسترسي مي باشد.

لمينيت سراميكي بهتر است يا كامپوزيت ونير؟

در جواب بايستي اشاره كرد كه هر دو اين درمان ها مزايا و معايب خود را داشته و با در نظر گرفتن شرايط داخل دهاني، زمان و هزينه هر كدام ميتواند در جاي خود به عنوان بهترين انتخاب در نظر گرفته شود
به طور كلي لمينيت هاي سراميكي در مقايسه با كامپوزيت ونيرها استحكام بالاتري داشته و در صورت وارد شدن فشار كمتر در معرض خطر شكستن هستند، اما با توجه به اين كه قسمتي از مراحل انجام كار توسط تكنسين و در لابراتوار انجام مي شود اين پروسه مستلزم صرف هزينه و زمان بيشتري مي باشد، به گونه اي كه به طور متوسط تعداد جلسات ويزيت ٣ يا ٤ جلسه اي بايستي در نظر گرفته شود
در درمان لمينيت سراميكي علاوه بر مهارت دندانپزشك، مهارت تكنسين لابراتوار نيز تاثير بسيار بسزايي در زيبايي و نتيجه درمان خواهد داشت
از مزاياي ديگر لمينيت هاي سراميكي مي توان به رنگ پذيري حداقل در طول ساليان نسبت به كامپوزيت ونيرها اشاره كرد به گونه اي كه نياز به پاليش مجدد دوره اي ندارد، هر چند امروزه با پيشرفت چشمگير ابزار پاليش كامپوزيت در دندانپزشكي زيبايي، كامپوزيت ونيرها نيز يكي از بهترين انتخاب ها به عنوان روش هاي اصلاح طرح لبخند به شمار مي روند و حتي ممكن است از لحاظ زيبايي ظاهر و صيقلي بودن سطح هيچ تفاوتي با لمينيت هاي سراميكي نداشته باشند
همانطور كه پيشتر اشاره شد از مزاياي كامپوزيت ميتوان انجام درمان در يك جلسه، هزينه كمتر و ترميم راحت در صورت شكستگي ونير را نام بود
نكته بسيار مهم و اصلي انتخاب درست دندانپزشك جهت انجام اصولي اين درمان ها به دور از وارد كردن آسيب به دندان ها و دهان مي باشد
برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام لمينيت دندان با اصول علمي و بدون آسيب به دندان ها با مطب دکتر برنگی تماس بگیرید

هدف ما افزایش پایدار کیفیت زندگی بیماران با ایجاد عملکرد جویدن سالم و زیبایی شناسی کامل است. دندان های زیبا و صاف بحث سن نیست.

در درمان های ما، بر اساس آخرین یافته های علمی، یک مفهوم درمانی متناسب با خود فرد اعمال میشود.

ما از مواد با کیفیت بالا و پیشرفته استفاده می کنیم تا دندان های شما را به آرامی و در صورت تمایل به صورت نامرئی در موقعیت صحیح حرکت دهیم. موقعیت مرکزی و بسیاری از خدمات در محل کار ما طیف وسیعی از خدمات ما را تکمیل می کند.

تیم ما با توجه به جزئیات در انتظار شما به صورت فردی و حرفه ای از شما مراقبت می کنند و همیشه گوش باز برای خواسته ها و نیازهای شما خواهند داشت. رضایت و اعتماد بیماران در اولویت قرار دارد.

تاثیر لبخند زیبا بر اعتماد به نفس افراد و انتقال حس نشاط و شادی او به دیگران را نباید دست کم گرفت. طراحی لبخند هالیوودی عبارتی است که امروزه اکثر مردم سعی در دستیابی به آن با صرف هزینه برای سفارشی سازی طرح لبخند دارند. با پیشرفت های سریع علم دندانپزشکی و روش های مختلف تنظیم طرح لبخند، لبخند زیبا و جذاب دیگر یک رویا نیست و به راحتی می توان به آن دست یافت. یک راه حل ساده، ایمن و ارزان برای این کار سفید کردن دندان است.

برای اینکه بتوانیم از طرح لبخند برای شما استفاده کنیم ابتدا به تعدادی عکس از دندان های شما نیاز داریم. تکنسین های دندانپزشکی ما این کار را مستقیماً در کلینیک انجام می دهند. با این تصاویر برنامه تصویر کاملی از دندان های شما ایجاد می کند. سپس محاسبه می‌کند که چه چیزی برای یک لبخند کامل وجود ندارد. این بدان معنی است که دندانپزشک دقیقاً می داند که شما به کدام درمان نیاز دارید. اما این فقط نیمی از داستان است. به همراه دندانپزشک خود می توانید لبخند رویایی خود را روی کامپیوتر طراحی کنید. سپس بلافاصله نتیجه را روی صفحه نمایش خواهید دید. بنابراین می توانید مطمئن باشید که لبخند آینده خود را دوست خواهید داشت.

از آنجایی که همه افراد متفاوت به نظر می رسند، صورت گرد، صورت لاغر، پیشانی بلند و غیره، مهم است که عکس های صورت بیمار در طرح لبخند گنجانده شود. بنابراین می توانید مستقیماً ببینید که چگونه لبخند جدید برای شما مناسب است.

هنگامی که شما و دندانپزشک طراحی لبخند جدید خود را به پایان رساندید، گزینه های درمانی مورد بحث قرار می گیرند و دندانپزشک برنامه درمانی را ترسیم می کند. سپس یک مدل سه بعدی ایجاد می شود که با آن می توانید نسبت ها را بهتر تصور کنید. ممکن است احساس کنید برخی از دندان ها خیلی کوچک هستند و مناسب شما نیستند. اکنون می توان چنین تردیدهایی را مطرح کرد و در عین حال به راحتی تغییر داد. بعد از اینکه در نهایت تصمیم به طراحی گرفتید، می توانید برای درمان وقت بگیرید و اجازه دهید لبخند برنامه ریزی شده شما به واقعیت تبدیل شود.

بیشتربدانید:لمینیت دندانتغيير رنگ دندان تهرانقیمت عصب کشی دندانترمیم تاج دندان

طرح لبخند

طراحی لبخند کاربرد دندانپزشکی و هنر در کنار هم برای ایجاد لبخندی منحصر به فرد برای صورت است. ابتدا برنامه ای برای لبخند سالم بر اساس خواسته های شخصی شما و توصیه های پزشک ایجاد می شود.

طراحی لبخند; بر اساس سن، جنسیت، شکل صورت، حرفه و شخصیت برنامه ریزی شده است. مهمترین نکته در طراحی لبخند این می باشد که لبخند شما با حفظ سلامت و طبیعی بودن شما بازسازی می شود. هنگامی که طراحی لبخند را شروع می کنید، اولین قدم این است که تعیین کنید خط صورت شما با چه شکل هندسی مطابقت دارد. زیرا خطوط روی صورت فرد به رمزهای عبور می دهد که دندان چه شکلی باید داشته باشد. آناتومی زن و مرد کاملاً متفاوت است. در حالی که جابجایی ها در خانم ها صاف تر است، قوس های بینی و ابروها نیز ضعیف تر هستند. در مردان، ویژگی های صورت واضح تر و برجسته تر است. نسبت پیشانی، بینی و نوک چانه در صورت زنان متفاوت است. در خانم‌ها گوشه‌های دندان‌ها نرم‌تر و دو دندان میانی بلندتر از دندان‌های کناری هستند. همچنین بین گوشه های دندان های مجاور شکاف های کوچکی وجود دارد. علاوه بر این، خط لبخند نیز منحنی رو به بالا را نشان می دهد. در مردان، خطوط دندانی مشخص تر می باشد و دندان های مجاور صاف تر به نظر می رسند. علاوه بر این، خط خنده در مردان صاف تر از زنان است. به لطف طراحی لبخند، می توانید دندان های سالم تری از هر نظر داشته باشید.

ویژگی های طرح لبخند زیبا

ارتودنتیست ها برخی از ویژگی های اساسی برای یک لبخند زیبا را نام می برند. منظم بودن دندان ها، سفیدی دندان ها، فرم دندان ها، رعایت اصول آناتومیکی طرح لبخند، سلامت لثه ها و دندان ها از مهم ترین عوامل در تنظیم طرح لبخند هستند. اگر هر یک از این عوامل مشکل ساز هستند، طرح لبخند شما باید تنظیم شود.

حتما به یک متخصص ارتودنسی پیشرو برای شناسایی مشکلات احتمالی مراجعه کنید. هنگامی که مشکلات شما به طور کلی تشخیص داده شد، روش های مناسب برای درمان و اصلاح آنها پیشنهاد می شود. در زیر با درمان های رایج سفارشی سازی تم لبخند آشنا می شویم.

سفارشی سازی طرح لبخند با لمینت

راه های مختلفی برای حل مشکل نامنظم دندان ها وجود دارد. ارتودنسی و لمینت مهم ترین و پرکاربردترین روش ها هستند. ارتودنسی روشی طولانی است و اگر می خواهید مشکلات دندانی خود را به سرعت برطرف کنید می توانید از روش لمینت استفاده کنید. در این روش از مواد های کامپوزیتی استفاده می شود. این روکش ها به گونه ای بر روی دندان ها قرار می گیرند که هرگونه مشکل در فرم دندان ها و ظاهر نامنظم آنها را پنهان می کنند. به این روش لبخند هالیوودی نیز می گویند.

لمینت نه تنها می تواند مشکلات احتمالی را پوشش دهد، بلکه دندان ها را سفید نشان می دهد. اما عیب اصلی لمینت موقتی بودن آن است و در درجه اول به مینای دندان آسیب می رساند. همانطور که می دانید مینای دندان تنها یک بار تشکیل می شود و تراشیدن مینای دندان را برمی گرداند.

ارتودنسی و تم لبخند زیبا

زمانی که شکل دندان نیاز به ترمیم و اصلاح دارد، یکی از بهترین گزینه ها ارتودنسی است. یک متخصص ارتودنسی پیشرو می تواند مشکلاتی را در مورد شکل دندان های شما تشخیص دهد، مانند: ب- ازدحام دندان ها، دندان های اضافی و دندان های نامرتب. پس از تشخیص این مشکلات، روش های متعددی برای درمان ارتودنسی وجود دارد که می توانید با مشورت متخصص ارتودنسی یکی از آنها را انتخاب کنید.

درمان ارتودنسی بیشتر از لمینت طول می کشد، اما روش موثرتر و قابل اعتمادتری است. اینجوری مشکلات واقعا برطرف میشه. همچنین ارتودنسی در بسیاری از موارد لازمه لمینت است. زیرا دندان های نامنظم ابتدا باید به درستی شکل گرفته و سپس پوشانده شوند. ارتودنسی می تواند لبخندی زیبا و بدون مشکل را برای شما تضمین کند.

پیوند یا جراحی لثه برای تنظیم طرح لبخند

لثه برای زیباتر شدن لبخند بسیار مهم است. افرادی که می خواهند طرح لبخند خود را شخصی سازی کنند، گاهی اوقات مشکلات زیادی در لثه های خود دارند که باید اصلاح شوند. لثه های بزرگ یا افتادگی لثه می تواند زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این موارد از گرافت برای افزایش بافت لثه و پوشاندن کف دندان استفاده می شود. یا بخشی از حجم لثه با مداخله جراحی برداشته می شود. لثه ها باید یک خط ظریف در انتهای دندان ها تشکیل دهند. در این صورت زیبایی لبخند شما دو چندان می شود.

تاثیر سن بر تطابق طرح لبخند با ارتودنسی

قبل از بلوغ بهترین سن برای مراجعه به متخصص ارتودنسی برای داشتن طرح لبخند زیبا و شروع درمان نامرتب دندان ها است.

بهترین سن برای شروع معاینه نامرتب دندان ها و فک ها 8 سالگی است و مهم ترین نکته مراجعه زودهنگام به متخصص ارتودنسی است. اما هر زمان که بخواهید یک طرح لبخند زیبا داشته باشید، می توانید از درمان ارتودنسی استفاده کنید.

دلیل اهمیت مراجعه به متخصص ارتودنسی در سنین پایین این است که ناهنجاری ها را می توان با موفقیت تر اصلاح کرد و بیماران در این سن معمولاً نیازی به جراحی فک ندارند، در حالی که بزرگسالان ممکن است برای اصلاح کاج نیاز به جراحی فک داشته باشند.

تنظیم طرح لبخند با درمان ناهنجاری های فک و دندان

درمان های معروف به ارتودنسی با هدف اصلاح مشکلات دندان و فک انجام می شود. برای درمان ارتودنسی توصیه می کنیم با بهترین متخصص ارتودنسی مشورت کنید که با توجه به نوع ناهنجاری و سن بیمار مناسب ترین روش را برای شما تجویز خواهد کرد.

یکی از مشکلاتی که افراد را از داشتن طرح لبخند زیبا محروم می کند، بیرون زدگی دندان های بالایی است که توسط متخصص ارتودنسی قابل اصلاح است.

برای داشتن طرح لبخند زیبا باید به دندان های کج و نامرتب دندان ها توجه زیادی کرد. موارد دیگری که در ارتودنسی قابل اصلاح است، ناهنجاری های مختلف در موقعیت فک بالا و پایین است. البته امروزه این ناهنجاری ها عملا توسط متخصص ارتودنسی قابل اصلاح و درمان است و افراد در سنین مختلف می توانند با درمان ارتودنسی سعی در ایجاد طرح لبخند زیبا داشته باشند.

بیشتربدانید:لمینیت دندانتغيير رنگ دندان تهرانقیمت عصب کشی دندانترمیم تاج دندان

هزینه طرح لبخند هالیوودی

اگر تصمیم دارید طرح لبخند خود را اصلاح کنید، مهم است که با یک متخصص ارتودنسی معتبر و با تجربه مشورت کنید. دندانپزشکی زیبایی گاهی یک عمل کاملا اختیاری است، یعنی از نظر پزشکی ضروری تلقی نمی شود. به همین دلیل، اکثر شرکت‌های بیمه هزینه طراحی لبخند یا انجام عمل‌های زیبایی دندان را پوشش نمی‌دهند. در زیر متوجه خواهید شد که چه عواملی بر هزینه انجام این عمل های زیبایی تأثیر می گذارد.

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری فک، شدت ناهنجاری، مدت زمان درمان، شیب دندان ها، موقعیت فک، نمای جانبی بیمار، تعداد دندان های شلوغ و … وضعیت اشعه ایکس بیمار و غیره. بنابراین، علاوه بر درمان ارتودنسی ثابت برای تراز کردن دندان ها، ممکن است بیمار به یک دستگاه ارتودنسی متحرک نیز برای اصلاح فک نیاز داشته باشد. در این موارد ارتودنسی هزینه بیشتری برای بیمار خواهد داشت. زیرا بیمار به دو دستگاه مختلف نیاز دارد و مطمئناً زمان درمان بیشتری خواهد داشت.

همانطور که قبلا ذکر شد، برآورد هزینه دقیق به نوع ناهماهنگی فک و عوامل ذکر شده در بالا بستگی دارد. از سوی دیگر تورم در جامعه و گرانی تجهیزات دندانپزشکی و مواد مصرفی ارتودنسی نیز بر قیمت تمام شده اثرگذار است. تجربه و مهارت متخصص ارتودنسی و کیفیت مواد مورد استفاده در درمان نیز بر هزینه کلی ارتودنسی برای تنظیم طرح لبخند تاثیر می گذارد.

مزایای سفارشی سازی تم لبخند

در واقع، هزینه شخصی سازی طرح لبخند با توجه به تغییرات قابل توجهی که در زندگی بیمار ایجاد می کند، ناچیز است و فواید سلامت و زیبایی بی شماری را به همراه دارد.

از مزایای سلامتی این روش می توان به کاهش حفره ها یا پرکردن دندان و سهولت مراقبت و تمیز کردن آن اشاره کرد. مطمئناً دندان هایی که صاف، ترمیم یا درمان ارتودنسی شده اند، بسیار کمتر در معرض پوسیدگی و عفونت هستند. اصلاح طرح لبخند می تواند به بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس بیمار، بازگرداندن زیبایی و جوانی چهره وی و حتی بهبود وضعیت بدن کمک کند.

درمان مشکلات عمده دندانی باعث سلامت و حفظ سلامت دهان و دندان بیمار می شود که به نوبه خود زیبایی دندان ها و صورت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

تنظیم طرح لبخند مزایای بلندمدتی برای سلامت کلی بیمار دارد. اکثر بیماران می توانند در موقعیت های مختلف اجتماعی یا حرفه ای با اعتماد به نفس لبخند بزنند و در نتیجه از استرس، اضطراب و افسردگی اجتناب کنند.

سوالات متداول در مورد هزینه اصلاح طرح لبخند

1-هزینه اصلاح طرح لبخند بالاست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند بستگی به میزان و نوع ناهنجاری‌های فک و دندان، مدت درمان، شیب دندان، وضعیت فک، مشخصات بیمار، تعداد دندان‌های شلوغ، وضعیت رادیوگرافی بیمار، سن بیمار و غیره دارد. اگر طرح لبخند شما با سفید کردن دندان یا ترمیم دندان ساده تکمیل شود، هزینه زیادی ندارد. اما با ناهنجاری های شدید فک بالا و دندان، هزینه اصلاح طرح لبخند بالاست.

  1. اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی گرانتر است یا با روکش و کامپوزیت؟

ظاهر دندان های شما را می توان با پوشاندن یک یا دو دندان با روکش یا کامپوزیت اصلاح کرد. در این موارد هزینه اصلاح طرح لبخند با روکش و کامپوزیت کمتر از ارتودنسی است. اما این کار به صرفه نیست، زیرا پس از چند سال به دلیل عدم اصلاحات اساسی فک و دندان، بیمار با مشکلات فک و دندان مواجه خواهد شد. مشکلاتی مانند تون در فک و مفصل گیجگاهی فکی و ساییدگی دندان ها از عوارض اصلاح نامناسب طرح لبخند در یک جلسه است.

  1. اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت یا روکش گرانتر است؟

هزینه اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندان بیشتر از روکش است. توجه داشته باشید که تا زمانی که ریشه دندان بیمار سالم و قابل درمان باشد، دندانپزشک دندان را کشیده و ایمپلنت را با دندان قبلی جایگزین نخواهد کرد.

روکش های ایمکس

روکش های eMax

eMax 100% پرسلن کامل است. زیرساخت را می توان به عنوان چینی بالا استفاده کرد یا به صورت تک تکه ساخت. این یک پرسلن با دوام افزایش یافته است که از پخت شیشه سرامیک بر روی یک هسته کریستالی سرامیکی فشرده تحت فشار بدون استفاده از زیرساخت فلزی یا زیرکونیوم به دست می آید. تماما از سرامیک ساخته شده است. می توان آن را دندان پرسلنی کامل نیز نامید.

روکش های eMax: از سرامیک های ویژه در دندانپزشکی استفاده می شود تا لبخندی واقعی و طبیعی به بیماران بدهد. برخلاف سایر ترمیم های دندان، IPS eMax یک ماده سرامیکی است که استحکام و زیبایی را با هم ترکیب می کند.ترمیم های دندان تمام سرامیکی فاقد فلز هستند. بنابراین، نور می تواند مانند دندان های طبیعی از طریق آنها بتابد.

زیبایی شناسی بالا و ظاهر طبیعی،

کیفیت بادوام،

تنوع رنگ،

سازگاری با بدن انسان.

در چه مواردی از ونیرهای eMax استفاده می شود؟

دندان های زرد شده با روکش های eMax با دندان های زرد شده خود خداحافظی کنید. از آنجایی که روکش‌های E-Max شفاف هستند و در برابر شکستگی و خم شدن بسیار مقاوم هستند، به جای دندان‌های موجود، دندان‌های جدیدی با زیبایی عالی به شما ارائه می‌دهند.

دندان‌های خمیده: eMax یک نوع درمان ترجیحی برای دندان‌های زیبایی، به‌ویژه برای ناحیه قدامی، برای بازیابی ساختار و شکل دندان‌های کج است. هنگام طراحی زیبایی لبخند در ناحیه دندان جلو، نتایج زیبایی بهینه را ارائه می دهد.

دندان های درمان شده با کانال ریشه: دندان های درمان شده با کانال ریشه معمولا شکننده و شکننده هستند. ونیرهای eMax علاوه بر کمال زیبایی، گزینه مناسبی برای ترمیم دندان های ضعیفی هستند که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند و ساختاری شکننده دارند.

دندان های شکسته: دندان هایی که به دلیل پوسیدگی یا ضربه های شدید شکسته شده اند نیز می توانند با ونیرهای E-Max درمان شوند.

دلایل ترجیح دادن ونیرهای eMax چیست؟

ونیر eMax به ویژه برای دندان های جلویی ترجیح داده می شود. در بین مواد پوششی مورد استفاده برای زیبایی دندان، رتبه اول را دارد.

روکش های تمام سرامیکی به عنوان یک ماده منعکس کننده زیبایی شناسی استفاده می شوند که به ظاهر طبیعی نزدیک تر است و هماهنگی ایده آلی را با دندان های خود ارائه می دهد. حتی با وجود منابع نوری مختلف، شبیه دندان به نظر می رسد.

هنگام استفاده از ونیرهای eMax، هیچ چارچوب فلزی در مواد وجود ندارد. رنگ خاکستری فلز با لثه‌های من تداخل ندارد و بنابراین می‌توان ظاهر طبیعی آن را حفظ کرد. با این خاصیت همان مواد روکش دندان زیرکونیومی است.

ونیر E-Max از جنس شیشه و سرامیک است. این ماده در برابر نیروهای جویدن مقاومت کافی دارد. پوشش های لیتیوم دی سیلیکات در برابر نیروهای جویدن مقاوم هستند. آنها را می توان بدون هیچ مشکلی در برنامه استفاده کرد.

از آنجایی که این ماده می تواند بسیار نازک اعمال شود، امکان برش دندان کمتری را فراهم می کند. به این ترتیب دندان ها حساسیت کمتری دارند. اگرچه مواد نازک است، اما ماندگاری آن بالا است.

چرا پروتزهای زیرکونیوم و E-max زیباتر از پروتزهای فلزی به نظر می رسند؟

زیرساخت پروتز تاج/پل چینی که به طور معمول استفاده می شود، یک آلیاژ فلز خاکستری است. این پروتزهای تاج/پل چینی متکی بر فلز، رفلکس خاکستری را در ناحیه لثه ایجاد می‌کنند، به خصوص زمانی که روی دندان‌های جلویی استفاده می‌شوند. لثه ها خاکستری به نظر می رسند. دلیل این ظاهر تجمع آلیاژهای فلزی در چارچوب روکش های سرامیکی است که به مرور زمان در ناحیه لثه حل می شوند.

علاوه بر این، از آنجایی که زیرساخت فلزی است، شفافیت پرسلن کاهش می یابد و این ترمیم ها (ونیرها) به رنگ مات ظاهر می شوند. به دلیل این مسائل زیبایی شناختی، استفاده از پروتزهای تاج/پل زیرکونیا/E-Max در سال های اخیر افزایش یافته است.

در مورد پروتزهای تمام سرامیکی، روکش ها را می توان به طور کامل از مواد سرامیکی بدون چارچوب یا با پایه سفید ساخت. علاوه بر این، به دلیل اینکه شفافیت ترمیم های تمام سرامیکی به مینای طبیعی دندان نزدیک است، ظاهر طبیعی و زیبایی بیشتری ایجاد می کنند.

مزایای پرسلن E-Max:

یکی از جنبه های مفید این است که ظاهر زیبایی دارد. با این حال، از آنجایی که حاوی فلز نیست، واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند. هیچ تغییر رنگ بنفش در لثه و لبه دندان وجود ندارد.

ویژگی دیگر این است که به ساختار دندان آسیب نمی رساند. ترکیبات موجود در آن ساختارهایی هستند که بیشترین سازگاری با دندان را دارند.

چون شفافیت داره ظاهر مات نداره.

گزینه های رنگی زیادی وجود دارد. ساختار بیرونی آن لغزنده و صاف است. حساسیت دندان را به حداقل می رساند.

سطح لغزنده آن تقریبا از تشکیل تارتار جلوگیری می کند. این از بروز بیماری لثه جلوگیری می کند.

معایب ونیرهای E-max

از آنجایی که از مواد فلزی استفاده نمی شود، برای تراشیدن دندان های خلفی ترجیح داده نمی شود. کمی گرانتر از پوشش های فلزی است. با این حال، این مقدار برای کسانی که در درجه اول بصری را حفظ می کنند، زیاد نیست.

 

بیشتر بدانید:متخصص درمان ریشه دندانقيمت سفيد كردن دندان در تهراندندانپزشک طرف قرارداد با بیمه حکمت

 

چرا پرسلن E-max برای همه دندان ها اعمال نمی شود؟

استفاده از E-Max در بیماران با از دست دادن طولانی مدت دندان ترجیح داده نمی شود. به این دلیل است که؛ برای ساختن حفره های بلند دندان مناسب نیست. پوشش‌های حاوی فلز ترجیح داده می‌شوند، مخصوصاً زیرا استحکام مربوط به تراشیدن دندان‌های پشتی است.

eMax به دلیل ساختاری که دارد برای ساخت دندان های ثنایای جلو مناسب تر است. این دارو برای دندان های جلویی و قابل مشاهده بیمارانی که به دلایل زیبایی E-Max از نظر بینایی انجام داده اند اعمال می شود.

چه مدت از ونیرهای eMax استفاده می شود؟

پاسخ صریح به این سوال دشوار است. با این حال، با تمیز کردن منظم و مراقبت از دهان، می توانید سال ها بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید. بررسی وضعیت دندان ها دو بار در سال نیز دوره استفاده را طولانی می کند. لمس هایی که نیاز به مداخله اولیه دارند بسیار مهم هستند.

تفاوت بین روکش های eMax و زیرکونیوم چیست؟

برای روشن شدن تفاوت بین روکش ایمکس و زیرکونیوم، لازم است خواص هر دو ماده به طور جداگانه مورد توجه قرار گیرد.

بیشتربدانید:قیمت طرح لبخندبهترین دندانپزشک عصب کشیعصب كشي مجدد دندان در تهرانقیمت عصب کشی دندان

ایمکس و زیرکونیوم در طراحی لبخند و کاربردهای زیبایی شناسی لبخند نیز کاربرد دارند. در یک مطالعه دقیق، هر دو ماده نتایجی را ارائه می‌دهند که بسیار نزدیک به دندان‌های طبیعی است. به طور کلی، زیرکن ها در مناطق پل ترجیح داده می شوند. Emax برای پل های طولانی مخصوصا از نظر تعادل نیرو مناسب نیست.

روکش های ایمکس و روکش های زیرکونیومی هر دو از مواد بدون فلز هستند. با این حال، هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را برای موقعیت های مختلف قابل تعویض می کند. ایمکس از نظر زیبایی نسبت به زیرکونیوم برتری دارد. همچنین می توان آن را با سایش بسیار کمتری نسبت به دندان اعمال کرد.

برای اینکه بتوانید بین ایمکس و زیرکونیوم یکی را انتخاب کنید، معاینه دقیق دندانپزشکی ضروری است.

در کلینیک دکتر سیمین برنگی انواع طرح های لبخند موجود را توضیح می دهیم که می تواند شما را به هارمونی که در صورت خود به دنبال آن هستید به دست آورید:

 

طراحی لبخند غیر تهاجمی:

این رایج ترین و سریع ترین روش طراحی لبخند است که حداقل ناراحتی را برای بیماران ایجاد می کند. برای لبخندهایی که نیاز به تغییر زیادی ندارند ایده آل است، زیرا فقط نیاز به اصلاح در تراز دندان ها دارند، دارای لکه های سطحی و تغییرات کوچک در اندازه هستند.

 

انواع طرح لبخند دکتر سیمین برنگی

برای این مورد، برخی از درمان های زیر انجام می شود:

بازسازی لثه، یکسان کردن اندازه دندان ها.

سفید کردن دندان.

طراحی رزین.

میکرو پولیش کردن لبه های دندان

میکروابریژن مینا برای از بین بردن لکه های سطحی.

 

طراحی لبخند ارتودنسی

ارتودنسی روشی است که به تصحیح محل دندان ها با کمک براکت ها کمک می کند تا آنها را تراز کنند و زیبایی و عملکرد آنها را بهبود بخشد. مدت زمان این درمان به نوع نیاز هر بیمار بستگی دارد.

 

یکی از مزایای آن این است که به دندان قروچه یا تغییر اندازه، شکل و رنگ دندان نیاز ندارد. پس از برداشتن براکت ها، فرآیند تمیز کردن و حذف لکه های دندانی انجام می شود که می تواند با طرح لبخند غیرتهاجمی تکمیل شود.

 

ارتودنسی یا روکش دندان

طرح لبخند با روکش

بی نام

این روش برای بیمارانی که به دنبال نتایج سریع هستند و همچنین دارای ساییدگی بیش از حد، لک هستند و می خواهند از ارتودنسی اجتناب کنند، ایده آل است. در اینجا یک حکاکی روی دندان ها انجام می شود در حالی که سفید کردن دندان های آسیاب برای یکنواخت شدن و بهبود تون انجام می شود. پس از انجام حکاکی و سفید کردن، ورقه های نازکی از پرسلن نصب می شود که به جلوی دندان ها چسبانده می شود که به عنوان روکش شناخته می شود.

 

طرح لبخند پیچیده

طرح لبخند پیچیده ترکیبی از انواع دیگر طراحی لبخند است، فقط در این مورد باید یک گروه کامل از متخصصان مداخله کنند که تشخیص کامل را با توجه به تخصص خود و نیاز بیمار انجام دهند، این روش با تمیز کردن عمیق دندان ها شروع می شود که در صورت نیاز با جراحی های دهان برای تغییر شکل استخوان و دندان شروع می شود.

 

طراحی لبخند دیجیتال

همانطور که از نام آن مشخص است، این یک طرح لبخند دیجیتالی است که شامل گرفتن عکس از بیمار، مدل ها و انتقال همه اینها به یک برنامه کامپیوتری است که بسته به دهان بیمار، روکش ها را متناسب با آنها طراحی می کند.

 

هنگامی که دندان ها توسط کامپیوتر طراحی می شوند و با رنگ سفید انتخاب شده، شکلی انتخاب می شود که به آناتومی هر بیمار بستگی دارد. پس از آن به بیمار آموزش داده می شود و در صورت موافقت به آزمایشگاه منتقل می شود و در آنجا روکش ها طراحی می شود و یک ماکت ایجاد می شود تا بیمار بتواند نتیجه نهایی را انتخاب کند.

 

در نهایت، پس از انجام اندازه‌گیری‌های قطعی، تغییرات ایجاد شده و به آزمایشگاه منتقل می‌شوند تا در نهایت در بیمار کاشته شوند.

 

در کلینیک دکتر سیمین برنگی ما درمان های مختلفی مانند سفید کردن دندان، روکش، تاج دندان و کلاهک دندان را ارائه می دهیم.

سایش دندان: علائم و علل

سایش دندان یک آسیب شناسی است که مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث از بین رفتن پیش رونده آن می شود. اگرچه این وضعیت با از بین رفتن یا آسیب مینای دندان شروع می شود، اما در نهایت می تواند ناحیه گردنی دندان را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین توصیه می شود در اسرع وقت آن را درمان کنید تا از ضعیف شدن سطح دندان جلوگیری کنید و در نتیجه باعث آسیب هایی مانند عقب نشینی لثه یا حساسیت بیش از حد شود.

 بیشتر بدانید:متخصص پروتز دندان در شرق تهرانقیمت اصلاح طرح لبخندلمینت سرامیکیعکس انواع کامپوزیت دندان

علائم سایش دندان:

علائم به تدریج ظاهر می شوند، واقعیتی که تشخیص آن را در ابتدای مشکل دشوار می کند. با این حال، در زیر برخی از علائم را توضیح می دهیم که بسته به درجه شدت می توانیم آنها را تشخیص دهیم:

 

عقب رفتن لثه ها در اثر مسواک زدن شدید.

ظاهر شدن شقاق در مینای دندان.

حساسیت دندانی، به ویژه هنگامی که غذاهای بسیار سرد یا گرم مصرف می شود.

تغییر رنگ مینای دندان با ظاهر مایل به زرد.

 

علل سایش دندان

در اصل، ممکن است به دلیل یک تکنیک اشتباه در تکنیک بهداشت دهان باشد، یا به دلیل مسواک زدن نامناسب یا به دلیل استفاده از یک برس با موهای نسبتاً سفت. اعمال نیروی بیش از حد لازم هنگام مسواک زدن برای بهداشت بهتر نیست، بلکه برعکس اثرات منفی دارد.

 

یکی از مزایای آن این است که به دندان قروچه یا تغییر اندازه، شکل و رنگ دندان نیاز ندارد. پس از برداشتن براکت ها، فرآیند تمیز کردن و حذف لکه های دندانی انجام می شود که می تواند با طرح لبخند غیرتهاجمی تکمیل شود.

 

از طرفی گاهی اوقات از برس های بین پروگزیمال استفاده می شود که ضخامت آنها برای فضای موجود مناسب نیست و یا در وضعیت نامناسبی قرار دارند.

 

استفاده از چاپستیک های چوبی برای از بین بردن بقایای غذا نیز می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

 

سایش دندان

عواقب سایش دندان

به دلیل این آسیب، ضایعات اغلب در سمت قابل مشاهده دندان های نیش گوه ای شکل، پرمولرها و همچنین روی دندان های مولر اول مشاهده می شود. وجود سایش دندان بستگی به ناحیه ای دارد که ساییدگی در آن بیشترین میزان بروز را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

به یاد داشته باشید که مسواک زدن بعد از غذا به سلامت دهان و دندان کمک می کند، اما اگر به درستی انجام نشود می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب برساند.

 

در کلینیک های دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی  اگر در مورد سایش دندان سوالی دارید یا می خواهید وقت بگیرید، می توانیم به شما کمک کنیم. از تماس گرفتن با ما دریغ نکنید.

مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری

بارداری یک مرحله کلیدی در زندگی یک زن است، بنابراین مراقبت از سلامت او بسیار مهم است. به طور معمول، بسیاری از زنان بر معاینه های زنان، تحلیلی و سونوگرافی تمرکز می کنند اما از اهمیت مراجعه به دندانپزشک در این دوره بی اطلاع هستند.

 

دلیل اصلی توصیه به دندانپزشکی این است که چرخه ای با تغییرات زیادی است که از جمله آنها اغلب بدتر شدن سلامت دهان و دندان است. به همین دلیل، ارزیابی وضعیت هر بیمار برای جلوگیری از بروز بیماری ها و جلوگیری از عواقب منفی که ممکن است بر روند بارداری یا سلامت جنین تأثیر بگذارد، ضروری است.

 

عمده ترین مشکلات دهانی که می تواند ظاهر شود، ترشح بیش از حد بزاق در طول سه ماهه اول، سایش دندان به دلیل استفراغ، ظاهر شدن بوی بد دهان و خونریزی لثه است. از سوی دیگر، سایر آسیب شناسی های رایج در زنان باردار، پریودنتیت (بیماری لثه)، اپولیس (کیست خوش خیمی است که در لثه ایجاد می شود و در سه ماهه اول به دلیل تغییرات هورمونی در آن زمان می تواند ایجاد شود) یا رشد برخی از باکتری ها که باعث التهاب لثه می شوند (می تواند بین ماه دوم تا هشتم بارداری ظاهر شود).

 

به همین ترتیب، پس از تعیین وقت، لازم است بدانید که هنگام معاینه، صندلی دندانپزشکی باید در حالت نیمه نشسته باشد، یعنی از خوابیدن کامل به پشت خودداری کنید. دلیل اصلی این امر جلوگیری از ایجاد سندرم فشار خون به پشت به پشت و سرگیجه احتمالی ناشی از آن است.

 

بنابراین، اگر باردار هستید، مهم است که از توصیه‌ی مراجعه به دندانپزشک آگاه شوید تا او بتواند به نیازهای شما رسیدگی کند و شما را از نوع درمان مورد نیازتان و اینکه کدام محصولات بهداشت دهان برای شما مناسب‌تر است، آگاه کند.

 

در کلینیک ما می توانیم به شما کمک کنیم.

تماس

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search