دندانپزشک متخصص در تهران

دندانپزشك متخصص در تهران

دندانپزشك متخصص در تهران ؛ تفاوت انجام درمان توسط دندانپزشك متخصص و عمومي چيست؟

خدمات درماني و زيبايي دندانپزشكي امروزه در زمينه هاي تخصصي و توسط دندانپزشكان متخصص انجام مي گيرد.

در سال هاي گذشته دندانپزشكان پس از گذراندن دوره عمومي شش ساله تمامي خدمات دندانپزشكي را انجام داده و ارجاع به دندانپزشك ديگر جهت انجام تخصصي يك درمان كمتر مرسوم بود.

برای رزرو نوبت جهت مشاوره و ویزیت توسط دکتر سیمین برنگی با ما تماس بگیرید.

دندانپزشك متخصص در تهران پس از اتمام دوره شش ساله با شركت در آزمون تخصص، وارد يكي از رشته هاي تخصصي شده و به مدت معمولا سه سال صرفا در آن رشته به كسب علم و مهارت بيشتر مشغول مي شوند. انجام درمان هاي مختلف براي تعداد زيادي از افرادي كه به مراكز آموزشي مراجعه مي كنند، استفاده از روش هاي و متريال هاي متنوع، تجربه پيچيدگي هاي گوناگون حين انجام اين درمان ها و برطرف كردن اين پيچيدگي ها، همكاري با لابراتوار هاي مختلف دندانپزشكي، مطالعه مقالات و آشنايي به روش ها و تجهيزات نوين و… منجر به آگاهي و مهارت زياد اين دندانپزشكان شده كه مزيت هاي متعدد مراجعه به آن ها را توضيح مي دهد.

رشته هاي تخصصي دندانپزشكي باليني شامل دندانپزشكي ترميمي و زيبايي، درمان ريشه، دندانپزشكي اطفال، پروتزهاي دنداني، بيماري هاي لثه، جراحي فك و صورت، ارتودنسي راديولوژي مي باشد.

دندانپزشكان متخصص هر كدام از اين رشته ها، با مطالعه و كسب تجربه در انجام درمانهاي مختلف از آگاهي و تخصص بسيار بالاتري نسبت به دندانپزشكان عمومي برخوردار بوده و طبيعتا كيفيت درمان انجام شده توسط آن ها بالاتر خواهد بود.

از مزاياي انجام درمان هاي دندانپزشكي توسط دندانپزشك متخصص در تهران، اطمينان بيشتر فرد مراجعه كننده به روند انجام درمان و نتيجه و دوام درمان مي باشد.

يكي از مهمترين و اساسي ترين مراحل درمان، تشخيص مناسب و انتخاب مناسب درمان مي باشد، در موارد زيادي انتخاب نامناسب نوع درمان ممكن است زمان و هزينه بيمار را هدر داده و همينطور سبب وارد شدن آسيب جبران ناپذير به سلامت دهان و دندان شود، مثلا در بسياري موارد لازم است براي پيش بيني بهتر نتيجه درمان و يا افزايش دوام و ماندگاري درمان و همينطور جلوگيري از آسيب به سلامت دهان و دندان و صرف هزينه هاي غيرضروري در آينده، ارجاع به دندانپزشك متخصص ديگر لازم باشد.

براي مثال فرض كنيد دندان فردي در اثر پوسيدگي هاي وسيع و يا شكستگي ديواره هاي دنداني نياز به درمان ريشه داشته باشد. در موارد بسياري ممكن است دندان قابل نگهداري نبوده و يا دوام بسيار پاييني داشته باشد، به گونه اي كه صرف هزينه براي نگهداري آن معقول نباشد، در اين موارد پيش بيني ماندگاري به عهده متخصص ترميميى يا متخصص پروتز و متخصص لثه مي باشد. اگر تشخيص اين متخصصين مبني بر عمر بسيار پايين تاج دندان باشد، قاعدتا انجام درمان عصب كشي صرف هزينه اضافه اي بوده كه به فرد متحمل مي شود.

در اين شرايط انتخاب انجام درمان توسط دندانپزشك متخصص در تهران ممكن است در نگاه اول طولاني تر و زمانبرتر به نظر برسد، اما در نهايت منجر به دوام بالاتر و انجام دقيق درمان خواهد شد.

زيرا دندانپزشك متخصص در تهران علاوه بر دارا بودن علم بيشتر و مهارت و تجربه بالاتر، نسبت به پيحيدگي هاي مراحل درمان تسلط بيشتري داشته، از علم روز دنياي دندانپزشكي آگاه بوده و با به كارگيري تكنيك هاي نوين، درمان را به نحو بهتري انجام خواهد داد. ضمن اينكه معمولا اين دندانپزشكان دقت بيشتري در انجام درمان خواهند داشت.

براي مثال تصور كنيد فردي دچار پوسيدگي دنداني بوده و قصد ترميم تاج دندان را دارد. برداشت پوسيدگي هاي دندان و ترميم پس از آن بر خلاف تصور عموم درماني مي باشد كه نياز به دقت و آگاهي بالايي مي باشد. برداشت ناكامل پوسيدگي و باقي گذاشتن آن منجر به عود پوسيدگي زير ترميم انجام شده خواهد شد، از طرفي برداشت بيش از حد بافت دندان نيز منجر به از دست رفتن استحكام ديوارهاي دنداني مي شود، بنابراين دندانپزشك بايستي علم كافي در خصوص تشخيص بافت پوسيده داشته باشد تا از عود پوسيدگي جلوگيري شود، از طرفي بايستي دقت كافي جهت جلوگيري از تخريب ديواره هاي سالم دنداني را نيز داشته باشد. در مرحله ترميم و قرار دادن ماده ترميمي نيز دقت و آگاهي كافي داشته باشد، عدم تطابق ماده ترميمي (كامپوزيت يا آمالگام) با دندان، منجر به ايجاد فاصله شده كه باعث نفوذ عوامل پوسيدگي زا به داخل ديواره دندان و عود پوسيدگي خواهد شد، عود پوسيدگي ممكن سبب درگيري پالپ (بافت حاوي عصب دندان) شده و نياز به درمان ريشه يا عصب كشي را به ضروري كند. فرم نامناسب ترميم هم به ايحاد گير غذايي، آسيب به بافث لثه و التهاب و درد خواهد شد.

بنابراين واضح است از جهات مختلف ممكن است انجام نامناسب اين درمان توسط دندانپزشك ناآگاه، انجام مجدد درمان را در آينده نزديك و صرف هزينه اضافه ضروري سازد.

به کدام دندانپزشك متخصص در تهران بايد مراجعه كنيم؟

معمولا افراد در مورد اينكه براي انجام هر كار دندانپزشكي به كدام متخصص بايستي مراجعه كنند سوال ميپرسند. برخي اقدامات دندانپزشكي واضحا متخصص مشخصي داشته و افراد در مورد آن آگاهي لازم را دارند، براي مثال در خصوص نامرتبي هاي دنداني مراجعه به متخصص ارتودنسي لازم است، يا براي انجام خدمات درماني كودكان بايد به دندانپزشك متخصص اطفال مراجعه نمود، اما توجه كنيد متخصصين اطفال صرفا به انجام اقدام درماني در خصوص دندان هاي شيري ميپردازند و براي درمان دندان هاي دائمي بايد مانند بزرگسالان به متخصصين ديگر مراجعه كرد.

اما در برخي موارد هم ممكن است فرد دچار سردرگمي شود، مانند درمان ريشه و روكش كردن دندان.

براي درمان ريشه و به اصطلاح اندو يا عصب كشي دندان بايد ابتدا به متخصص درمان ريشه، سپس به متخصص دندانپزشكي ترميمي و يا متخصص پروتز براي روكش مراجعه كرد. در اين بين ممكن است به علت نياز به افزايش طول تاج دندان مراجعه به متخصص بيماري هاي لثه نيز نياز شود. توجه كنيد در اين موارد، ارجاع به متخصص ديگر و هماهنگي هاي لازم توسط دندانپزشكان انجام شده و راهنمايي هاي كامل توسط آن ها صورت ميگيرد، بنابراين نگراني در اين خصوص براي شما وجود نخواهد داشت.

در شهرهاي بزرگي مثل تهران خوشبختانه دسترسي به دندانپزشك متخصص در رشته هاي مختلف آسان بوده و ميتوان انواع خدمات دندانپزشكي را دريافت كرد. دسترسي دندانپزشكان متخصص به مواد مختلف دندانپزشكي در برند هاي متنوع و همچنين لابراتوار هاي دندانپزشكي در اين شهرها نيز بسيار آسان مي باشد. اما متاسفانه در شهرهاي كوچك، ممكن است حتي فرد براي دريافت اين خدمات دچار مشكل شود، ضمن اينكه ساير امكانات لازم براي انجام اين خدمات توسط دندانپزشكان نيز ممكن مشكل جدي باشد.

براي مثال در بسياري شهرها دندانپزشكان ناچار هستند براي همكاري با لابراتوار مناسب، قالب تهيه شده از فرد را به تهران و يا شهرهاي بزرگ اطراف ارسال نمايند.

هزينه انجام خدمات دندانپزشكي توسط دندانپزشك متخصص در تهران چقدر مي باشد؟

قاعدتا همواره يكي از مسائل بسيار مهم براي دريافت خدمات دندانپزشكي توسط هر فردي هزينه آن مي باشد.

به طور كلي هزينه انجام اقدامات دندانپزشكي به چندين عامل مختلف مثل كيفيت متريال مصرف شده، زمان صرف شده براي انجام درمان و همينطور دقت و ظرافت انجام درمان دارد. اما واضح است با توجه به توضيحات داده شده تا كنون، هزينه انجام اين درمان ها توسط دندانپزشك متخصص بيشتر مي باشد.

اما توجه كنيد انجام يكباره درمان به صرف هزينه بالاتر، اما با ماندگاري بيشتر معقولتر از مراجعه چندين باره به علت انجام نادرست درمان و صرف هزينه اضافه دارد.

مطب دكتر سيمين برنگي متخصص دندانپزشكي ترميمي و زيبايي واقع در شرق تهران، با كادر مجرب، با پاسخگويي مناسب، در كوتاهترين زمان هماهنگي هاي لازم جهت مراجعه را انجام داده و خدمات زيبايي از قبيل لمينيت سراميكي، كامپوزيت ونير، بليچينگ يا سفيد كردن دندان، انواع روكش هاي زيبايي و خدمات درماني مثل ترميم تاج دندان، روكش زیبایی دندان، جرمگيري و… را ارائه مي كند.

تخصص ها و فوق تخصص های دندانپزشکی

در اکثر کشورهایی که تخصص های دندانپزشکی را به رسمیت می شناسند، متخصص محدود به انجام همان تخصص است و نمی تواند عمل دندانپزشکی عمومی را انجام دهد. بنابراین، در مواردی که تخصص محدود است، دندانپزشک عمومی ممکن است بیماران را ارجاع دهد و کار متخصص عمدتاً بر اساس ارجاع است. در بریتانیا و در استان های خاصی در کانادا، متخصصان ممکن است یک عمل عمومی را انجام دهند. در ایالات متحده نه تخصص توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا به رسمیت شناخته شده است: ارتودنسی و ارتوپدی دندان و صورت. دندانپزشکی کودکان؛ پریودنتیکس؛ پروتزهای دندانی؛ جراحی دهان و فک و صورت؛ آسیب شناسی دهان و فک و صورت؛ ریشه دندان؛ دندانپزشکی بهداشت عمومی؛ و رادیولوژی دهان و فک و صورت.

ارتودنسی و ارتوپدی دندان و صورت

هدف ارتودنسی پیشگیری و اصلاح مال اکلوژن دندان ها و ناهماهنگی های دندانی-صورتی مرتبط با آن است. ارتودنسی از زمان های قدیم انجام می شده است، اما روش های درمانی شامل استفاده از باندها و وسایل متحرک تنها از آغاز قرن بیستم برجسته بوده است. ایالات متحده انگیزه ای برای توسعه ارتودنسی ایجاد کرد که با تشکیل انجمن آمریکایی ارتودنتیست ها در سال 1900 به عنوان یک تخصص شناخته شد.

تقاضا برای این خدمات از کودک تا بزرگسالان بالغ گسترش می یابد، اگرچه استخوان انسان به حرکت دندان در افراد زیر 18 سال بهترین پاسخ را می دهد، و به طور کلی توافق بر این است که کودکان از درمان بیشتر از بزرگسالان سود می برند. به طور کلی سلامت دهان و ظاهر فیزیکی دو دلیل مهم برای انجام یک دوره مراقبت ارتودنسی است.

دندانپزشکی کودکان

مراقبت روتین از دندان در کودکان در پیشگیری از پوسیدگی دندان مهم است، به ویژه هنگامی که دندان های دائمی جایگزین دندان های شیری می شوند و استخوان ها و سایر ساختارهای اطراف دندان بالغ می شوند.

دندانپزشکی اطفال، مشابه با اطفال در پزشکی، به مراقبت از دندان کودکان و نوجوانان می پردازد.

بیشتر تمرینات معمول بر کنترل پوسیدگی (پوسیدگی دندان) متمرکز است و شامل استفاده از فلوراید و دستورالعمل های غذایی و بهداشتی است. نیاز به تأثیر گذاشتن روی موقعیت دندان ها مشکل بعدی است که اغلب با آن مواجه می شود. اصلاح ناهنجاری های اولیه در تراز دندان ممکن است نیاز به درمان طولانی را برطرف کند. بسیاری از دندانپزشکان اطفال از تکنیک های تأثیرگذار بر رشد برای تصحیح ترازهای فک استفاده می کنند. صبر و دانش کاری از الگوهای رفتاری کودکان و بیماری های جسمی و روانی دوران کودکی و پیامدهای بیماری از شرایط مهم متخصص اطفال است.

مقالات پیشنهادی: مراحل کامپوزیت دندان ،متخصص دندانپزشکی زیبایی ، انتخاب مسواک مناسب

پریودنتیکس

پریودنتیکس به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های بافت های پریودنتال – بافت هایی که دندان ها را احاطه کرده و حمایت می کنند – می پردازد. این بافت ها عمدتاً از لثه و فک و ساختارهای به هم پیوسته مربوط به آنها تشکیل شده است.

شایع ترین بیماری پریودنتال پریودنتیت است که معمولاً پیوره نامیده می شود، یک بیماری التهابی که معمولاً توسط محرک های موضعی ایجاد می شود. پریودنتیت در صورت عدم درمان، بافت های پریودنتال را از بین می برد و عامل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان است.

پیشرفت های پریودنتیکس بیشتر در تکنیک های درمانی بوده است. اعتقاد بر این است که پلاک باکتریایی، لایه نرمی از مواد غنی از باکتری که به دندان می‌چسبد، عامل اصلی تخریب لثه‌ها و بافت‌های اطراف دندان است. پریودنتیست ها از حذف چنین پلاکی با یک رژیم خاص بهداشت کنترل شده حمایت می کنند.

پروتزهای دندانی

پروتز به بازیابی و حفظ عملکرد، راحتی، ظاهر و سلامت دهان با جایگزینی دندان های از دست رفته و بافت های مجاور با جایگزین های مصنوعی یا پروتزها می پردازد.

متخصصین پروتز در ساخت و قرار دادن وسایل ثابت (ایستا) و متحرک برای جایگزینی دندان های از دست رفته آموزش های ویژه ای دارند. آنها همچنین انسدادها را می سازند، دستگاه های مصنوعی که برای رفع نقص سقف دهان در موارد شکاف کام طراحی شده اند. یکی از تخصص های فرعی پروتز، پروتز فک و صورت است که شامل ساخت وسایلی متشکل از لاتکس، سیلیکون یا سایر مواد مدرن است که برای جایگزینی بخش هایی از صورت و فک هایی که به دلیل جراحی، بیماری، اختلالات مادرزادی یا از بین رفته اند طراحی شده است. تصادف.

آماده سازی مناسب پروتزهای دهان مستلزم دانش دقیق آناتومی سر و گردن، فیزیولوژی سیستم عصبی عضلانی و علم انسداد و حرکات فک است. همچنین نیاز به مهارت در برنامه ریزی، آماده سازی دهان، ایجاد قالب، ثبت روابط فک، مراحل آزمایش، قرار دادن پروتزها و مراقبت های بعدی دارد.

جراحی فک و صورت

فک پایین انسان

جراحی دهان با تشخیص و جراحی مورد نیاز بیماری ها، صدمات و نقایص فک انسان و ساختارهای مرتبط سروکار دارد. هم دندانپزشکان و هم پزشکان طیف وسیعی از مشکلات خاص دندانی را به جراح دهان ارجاع می دهند. اینها ممکن است شامل برداشتن دندان های نهفته و عفونی و درمان کیست ها، تومورها، ضایعات و عفونت های دهان و فک باشد. علاوه بر این، مشکلات پیچیده تری مانند آسیب های فک و صورت، شکاف کام و شکاف لب وجود دارد.

آسیب شناسی دهان و فک و صورت

پاتولوژی دهان مطالعه علل، فرآیندها و اثرات بیماری دهان، همراه با تغییرات ناشی از ساختار و عملکرد دهان است. پاتولوژیست دهان تشخیص هایی را ارائه می دهد که درمان سایر متخصصان به آن بستگی دارد.

ریشه دندان

ریشه دندان با درمان بیماری های داخل دندان از جمله محفظه پالپ، کانال پالپ و ساختارهای به هم پیوسته سروکار دارد. درمان ریشه و بلیچینگ دندان های غیر حیاتی درمان های استانداردی هستند که توسط اندودنتیست ها ارائه می شوند.

دندانپزشکی بهداشت عمومی

دندانپزشکی بهداشت عمومی به عنوان یک تخصص در کانادا و ایالات متحده شناخته می شود. انجمن دندانپزشکی آمریکا در صورتی که دارنده مدرک فوق لیسانس به مدت یک سال ادامه تحصیل دهد و در آزمون هیئت آمریکایی بهداشت عمومی دندانپزشکی موفق شود، بهداشت عمومی دندان را به عنوان یک تخصص می شناسد. آموزش بهداشت عمومی دندان در بریتانیا نیز موجود است. این تخصص در سایر نقاط جهان به همان میزان مورد تاکید قرار نمی گیرد.

رادیولوژی دهان و فک و صورت

رادیولوژی دهان و فک و صورت به استفاده از اشعه ایکس برای تشخیص و درمان بیماری ها یا اختلالات دهان و فک می پردازد. این نه تنها اشعه ایکس استاندارد، بلکه اشعه ایکس پانوگرافیک، و همچنین استفاده از اشعه و مواد رادیواکتیو در درمان بیماری های دهان و فک را در بر می گیرد.

مقالات پیشنهادی: مراقبت از دندان ، اصلاح طرح لبخند ، سفید کردن دندان و بلیچینگ

دندانپزشکی زیبایی

چهره قابل تشخیص ترین ویژگی یک فرد است. دهان که شامل لب‌ها، گونه‌ها، فک‌ها، دندان‌ها و لثه‌ها می‌شود، یک سوم پایینی صورت را تشکیل می‌دهد. دندانپزشکی زیبایی (یا زیبایی) ممکن است مزایای عمیقی برای کیفیت زندگی برای افرادی که به آن نیاز دارند ارائه دهد.

دندانپزشکی زیبایی ممکن است به دو دسته استخوانی یا دندانی طبقه بندی شود. تغییرات اسکلتی ممکن است از طریق جراحی دهان حاصل شود، که می تواند موقعیت فک ها را تغییر دهد. تغییرات دندانی ممکن است با افزودن، برداشتن یا حرکت دادن دندان ها به دست آید. متداول‌ترین موادی که برای تغییر ظاهر دندان‌ها اضافه می‌شود، باندینگ، پلاستیک همرنگ دندان یا پرسلن، نوعی سرامیک است. برداشتن ساختار دندان با مته انجام می شود. اگر فقط مقدار کمی از دندان برداشته شود، به آن تغییر شکل می گویند و متعاقباً چیزی اضافه نمی شود. اگر مقدار قابل توجهی از دندان برداشته شود، ممکن است پرسلن در موقعیت جدیدی اضافه شود. حرکت دندان ها با بریس انجام می شود که می تواند ثابت یا متحرک باشد.

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی شامل هر گونه بازسازی اساسی دهان، به طور معمول با پرسلن و فلز است. دندانپزشکی ترمیمی ممکن است برای افرادی که دارای حفره های شدید زیاد هستند، بیماری عمومی لثه شدید یا تصادف کرده اند مورد نیاز باشد. دندانپزشکی ترمیمی اغلب شامل ترکیبی از تمام تخصص های دندانپزشکی است. بیماران ممکن است به درمان تاج ، درمان لثه، درمان ریشه، بریس یا جراحی دهان، از جمله ایمپلنت دندان نیاز داشته باشند.

بازسازی ها برای جلوگیری از ادامه بیماری فعال و سپس ترمیم آسیب ، برنامه ریزی شده است. مؤلفه های عاطفی درمان، مانند ترس، اغلب وجود دارند و دندانپزشک باید مراقب باشد و درک روانشناسی داشته باشد. منابع بالقوه اصلی درد پس از عمل اغلب در اوایل درمان با انجام درمان ریشه در صورت نیاز از بین می روند. ساخت بریج های چینی نهایی معمولاً 6 تا 12 هفته پس از اتمام هر عمل جراحی ضروری آغاز می شود. برای بیماران بسیار مهم است که بدانند دندان های بازسازی شده نیاز به تمیز کردن و نگهداری مکرر دارند.

دندانپزشکی ایمپلنت

ایمپلنت دندان یک ریشه دندان مصنوعی است. این برای چسباندن دندان های مصنوعی به استخوان فک زیرین عمل می کند. ایمپلنت های دندانی ممکن است به صورت پیچ در نظر گرفته شوند و استخوان فک ممکن است یک تکه چوب در نظر گرفته شود. بر اساس این قیاس، یک پیچ به نصف طول خود به یک تکه چوب تبدیل می‌شود و یک دندان مصنوعی به قسمتی از پیچ که بالای چوب بیرون زده می‌چسبد. دندان به طور محکم به پیچ وصل می شود که به نوبه خود محکم در چوب گیر می کند. یک ایمپلنت دندانی ممکن است برای یک دندان از دست رفته استفاده شود. ممکن است چهار تا هشت ایمپلنت دندانی در فکی که تمام دندان‌های آن از دست رفته است قرار داده شود.

ایمپلنت های دندانی باید در مقدار کافی استخوان بدون عفونت قرار داده شوند. گاهی اوقات روش‌های جراحی ابتدا برای پاک کردن عفونت موجود یا ایجاد استخوان بیشتر برای روش‌های کاشت، مانند افزایش برجستگی استخوان یا بالا بردن سینوس بینی ضروری است. عمل جراحی برای قرار دادن خود ایمپلنت های دندانی مشابه جراحی برداشتن دندان است.

بازسازی ایمپلنت دندان می تواند 6 تا 12 ماه طول بکشد تا کامل شود، بیشتر به دلیل زمان لازم برای بهبود بین جراحی ها. از آنجایی که استخوان یک بافت زنده است، به زمان نیاز دارد تا به ایمپلنت های تیتانیوم زیست سازگار پاسخ دهد. بیوفیزیک پاسخ سلولی اولیه بافت‌های سخت (استخوان) و نرم (پوست و رباط) به کاشت دندان، حوزه‌ای از تحقیقات است. مزایای این تحقیق به ارتوپدی نیز منتقل می‌شود – برای مثال، با جایگزینی میله‌های نخاعی و بهبود استخوان‌های شکسته ، که هر دوی آنها برای بی‌حرکتی فوری به پیچ نیاز دارند.

دندانپزشکی ایمپلنت به یک گزینه درمانی بسیار قابل پیش بینی برای بسیاری از افراد تبدیل شده است.

مقالات پیشنهادی: قیمت طرح لبخند ، انواع لمینیت سرامیکی ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران

میکروبیولوژی دهان

میکروبیولوژی دهان که به اثرات بیش از 600 گونه مختلف باکتری دهان بر روی دندان ها، لثه ها، دهان و سایر قسمت های بدن که از طریق سیستم گوارش و گردش خون به دهان متصل می شوند، می پردازد، بخش مهمی است. از مطب دندانپزشکی بیماری دندان و لثه عموماً منشا باکتریایی دارد و می تواند تأثیر عمیقی بر سلامت عمومی داشته باشد. به عنوان مثال، وجود گونه های خاصی از باکتری ها در لثه ها می تواند بر سلامت قلب و سایر اندام های مهم تأثیر منفی بگذارد.

حجم قابل توجهی از تحقیقات در دندانپزشکی بر روی میکروبیولوژی دهان متمرکز است. واکسن‌هایی برای پیشگیری از پوسیدگی در حال مطالعه هستند و آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان بیماری پریودنتال (لثه) استفاده می‌شوند. واکسن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها با سرکوب یا کشتن گونه‌های خاصی از باکتری‌ها که به‌عنوان عوامل ایجادکننده بیماری شناسایی شده‌اند، کار می‌کنند.

دندانپزشکی سالمندان

دندانپزشکی سالمندان به سلامت دهان و دندان افراد مسن می پردازد که معمولاً مشکلات پزشکی قابل توجهی دارند و چندین دارو مصرف می کنند. علاوه بر این، ممکن است مشکلات روانی و اجتماعی-اقتصادی داشته باشند که به مدیریت دندانپزشکی پیچیده نیاز دارد. یک فرض اساسی دندانپزشکی سالمندان این است که افراد مسن اغلب علائم پوسیدگی دندان و اختلالات لثه (لثه) را تجربه می کنند که با علائم تجربه شده توسط افراد جوان متفاوت است. بنابراین درمان دندانپزشکی برای سالمندان با هر گونه محدودیت جسمی و روحی که ممکن است داشته باشند تنظیم می شود.

بهداشت نامناسب دهان و دندان در سالمندان می تواند منجر به از دست دادن اشتها، سوء تغذیه، اختلالات متابولیک و حتی در موارد تغییر شکل صورت، شروع افسردگی شود. بیماری پریودنتال با بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، پوکی استخوان و سایر بیماری ها مرتبط است. با رسیدن تعداد افراد مسن در سنین بالا (85 سال یا بیشتر) با اختلالات روانی مانند بیماری آلزایمر به ابعاد همه گیر، مدیریت دندانپزشکی افراد مبتلا به یک چالش بزرگ در عمل بالینی دندانپزشکی تبدیل شده است. سالمندان اغلب داروهای زیادی مصرف می کنند که دارای عوارض جانبی نامطلوب مانند خشکی دهان است که یکی از دلایل اصلی پوسیدگی دندان است. اثرات پیری باعث تغییر در وضعیت لب، کارایی جویدن و توانایی بلع و چشایی و افزایش بیماری‌های بافت‌های سخت و نرم دهان می‌شود.

اگرچه اکثر سالمندان دندان های طبیعی خود را حفظ می کنند، پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان در افراد بالای 65 سال به نسبت قابل توجهی رسیده است. این انبوه اختلالات دهان نیازمند آموزش، تحقیق و آموزش بالینی پیشرفته در دندانپزشکی سالمندان است.

مقالات مرتبط: بهترین دندانپزشک زیبایی در شرق تهران ، اصلاح طرح لبخند در شرق تهران ، طراحی لبخند

سایر رشته ها

چندین رشته دیگر در دندانپزشکی وجود دارد که اگرچه تخصص ها یا فوق تخصص های واقعی نیستند، اما با این وجود، زمینه اصلی تخصص دندانپزشکان مختلف هستند که تمام یا بخش عمده ای از فعالیت خود را به این رشته ها اختصاص می دهند. از جمله آنها می توان به پزشکی دهان و دندان پزشکی قانونی اشاره کرد.

طب دهان یا دهان‌شناسی انواع بیماری‌هایی را که هم پوست و هم غشاهای مخاطی دهان را درگیر می‌کنند درمان می‌کند. برخی از این بیماری ها، مانند پمفیگوس ولگاریس، می توانند اولین آلودگی خود را در دهان ایجاد کنند و می توانند تهدید کننده زندگی باشند. سرطان دهان همچنین نرخ مرگ و میر بالایی دارد، تا حدی به این دلیل که در نزدیکی بسیاری از ساختارهای حیاتی رشد می کند و به راحتی آنها را درگیر می کند. با تمام این بیماری‌های حفره دهان، برداشتن بخشی از ضایعه برای بررسی زیر میکروسکوپ (بیوپسی) توسط پاتولوژیست دهان یک روش ضروری است و بسیاری از روش‌های آزمایشگاهی دیگر نیز اغلب برای تشخیص بیماری‌های مخاطی دهان مورد نیاز است.

دندانپزشکی قانونی مطالعه و انجام جنبه های دندانپزشکی است که با مشکلات قانونی مرتبط است. این یک تخصص است که توسط افراد کمی انجام می شود و معمولاً بخشی از آموزش دندانپزشکی نیست. با این حال، دندانپزشکی قانونی به دلایل متعددی از اهمیت قانونی قابل توجهی برخوردار است، یکی از مهمترین آنها این واقعیت است که دندان ها ساختارهای بدن هستند که بیشترین مقاومت را در برابر آتش یا پوسیدگی دارند. علاوه بر این، آرایش دندان‌ها یا هر ترمیم در آنها تقریباً یا کاملاً منحصر به فرد است و در صورت یافتن سوابق دندان‌پزشکی، ممکن است شناسایی با قطعیت مشابه با انگشت نگاری امکان‌پذیر باشد. به عنوان مثال، شناسایی بقایای انسان پس از سوانح هواپیما اغلب فقط از این طریق انجام می شود. بی‌نظمی‌های جزئی دندان‌ها نیز می‌تواند در علائم گزش ایجاد شود، که به فرد مظنون امکان می‌دهد اگر فرد دیگری را گاز گرفته است، شناسایی شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search