بهترین دندانپزشک متخصص تهران

بهترین دندانپزشک متخصص تهران ؛ دندانپزشکان متخصص در حفظ سلامت لثه و دندان هستند. در طول معاینه، آنها دهان، دندان ها و لثه های شما را برای تشخیص هر گونه مشکلی معاینه می کنند و اغلب می توانند اولین راه حل در برابر بیماری لثه باشند. بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که فقط در صورتی نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارند که درد داشته باشند. ویزیت دندانپزشکی به معنای معاینه شدن توسط یک پزشک بهداشت دهان و دندان است که قادر به تشخیص و درمان شرایطی است که می تواند از معمول تا بسیار پیچیده باشد.

شما می توانید برای رزرو نوبت جهت مشاوره و ویزیت توسط دکتر سیمین برنگی متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی که امور تخصصی درمان(پر کردن دندان، عصب کشی دندان، ترمیم تاج دندان و …) و زیبایی (کامپوزیت ونیر، لمینیت دندان، روکش دندان و سفید کردن دندان) انجام می دهد با بیش از 8 سال سابقه با ما تماس بگیرید.

چگونه بهترین دندانپزشک متخصص تهران را انتخاب کنیم؟ بهترین متخصص زیبایی دندان کیست؟

رشته های تخصصی دندانپزشکی که می توانند درمان های لمینت دندان ، کامپوزیت ونیر و اصلاح طرح لبخند را انجام دهند، متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است. برای انتخاب دندانپزشک زیبایی در تهران باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران باید داشته باشد، بیمار محوری است. یعنی خواسته ها و اهداف شما باید اولویت بندی شوند. کارکنان کلینیک باید به صحبت های شما گوش دهند و رضایت شما را در نظر بگیرند. به این ترتیب، دستیابی به نتایج بهتر و زیباتر احتمال بیشتری خواهد داشت.

سابقه و تخصص بهترین دندانپزشک متخصص تهران

از بیمارانی که به بهترین دندانپزشک متخصص تهران مراجعه می کنند، در مورد نتایج درمان زیبایی دندان و میزان رضایت از مراقبت های بهداشتی که دریافت کرده اند، سوال کنید. همچنین می توانید در سایت ها، وبلاگ ها و انجمن ها در مورد دندانپزشک زیبایی جستجو کنید.

استفاده از فناوری های نوین توسط بهترین دندانپزشک متخصص تهران

برخی از کلینیک های دندانپزشکی خوب در استفاده از فناوری های پیشرفته برای درمان آسان تر بیماران وافزایش دقت و کاهش طول مدت درمان سرمایه گذاری کرده اند. به عنوان مثال، اگر دندانپزشک به جای قالب گیری دستی از اسکن دیجیتال استفاده کند، هیچ مشکلی مانند تحمل خمیر قالب گیری در دهان و گرفتگی و ناراحتی ناشی از آن وجود نخواهد داشت. همچنین می توان تصاویر را به صورت دیجیتالی ذخیره و ضبط کرد و بنابراین، تنها در چند ثانیه به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود.

چرا سلامت دهان اهمیت دارد

بسیاری از مطالعات علمی اخیر، ارتباط بین سلامت دهان و انواع شرایط عمومی سلامت – از جمله دیابت و بیماری قلبی را نشان می‌دهند. سازمان بهداشت جهانی، بهداشت دهان و دندان را در تلاش‌های خود برای پیشگیری کردن از بیماری‌های مزمن ادغام کرده است، زیرا با خطرات سلامتی ارتباط دارند.

توصیه می شود که ویزیت های دندانپزشکی توسط بهترین دندانپزشک در تهران پس از تولد کودک برای ایجاد یک “پرونده دندانپزشکی” آغاز شود. دندانپزشکان به کودکان و والدین راهنمایی می کنند، خدمات پیشگیرانه بهداشت دهان و دندان  به آن ها ارائه می دهند و بیماری های دندانی را در مراحل اولیه آن تشخیص و درمان می کنند. این مراقبت کردن مداوم از دندان به کودکان و بزرگسالان کمک می کند تا سلامت دهان و دندان و کیفیت آن را در طول زندگی خود حفظ کنند.

بهترین نقش بهترین دندانپزشک متخصص تهران

بهترین دندانپزشک متخصص تهران ، پزشکانی هستند که در بهداشت دهان و دندان تخصص دارند. مسئولیت های آنها عبارتند از:

  • تشخیص بیماری های دهان.
  • ترویج بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری های آن.
  • طراحی برنامه های درمانی برای حفظ یا حتی بازگرداندن سلامت دهان و دندان بیمارانشان.
  • تفسیر اشعه ایکس و تست های تشخیصی.
  • اطمینان از تجویز ایمن داروهای بیهوشی.
  • نظارت بر رشد و تکامل یافتن صحیح  دندان ها و فک ها.
  • انجام عمل های جراحی بر روی دندان ها، استخوان ها و بافت های نرم حفره دهان.

نظارت بهترین دندانپزشک متخصص تهران بر تیم بالینی برای اطمینان از مراقبت ایمن و موثر از دهان بسیار مهم است. حتی روش‌هایی که ظاهرا معمولی هستند از جمله : کشیدن دندان، آماده‌سازی و گذاشتن پرکننده‌ها یا تجویز داروهای بی‌حس کننده، خطرات بالقوه‌ای از عوارضی مثل عفونت، آسیب موقت یا حتی دائمی عصبی، خونریزی طولانی‌مدت، هماتوم و درد دارند.

فراتر از دندان و لثه

نواحی مراقبتی دندانپزشکان نه تنها شامل دندان ها و لثه های بیماران می شود، بلکه شامل عضلات سر، گردن و فک، زبان، غدد بزاقی، سیستم عصبی سر و گردن و سایر نواحی می شود. در طول یک معاینه جامع، دندانپزشکان دندان‌ها و لثه‌ها را معاینه می‌کنند، اما به دنبال توده‌ها، تورم‌ها، تغییر رنگ‌ها، زخم‌ها – هر گونه ناهنجاری هستند. در صورت لزوم، آنها روش هایی مانند بیوپسی، آزمایش های تشخیصی برای بیماری های مزمن یا عفونی، عملکرد غدد بزاقی، و آزمایش های غربالگری سرطان دهان را انجام می دهند.

علاوه بر این، دندانپزشکان می توانند علائم هشدار دهنده اولیه را در دهان تشخیص دهند که ممکن است نشان دهنده بیماری در سایر نقاط بدن باشد. آموزش دندانپزشکان  آنها را قادر می‌سازد تا موقعیت‌هایی را بشناسند که ارجاع بیماران را برای مراقبت توسط دیگر متخصصان دندانپزشکی یا متخصصین دیگر رشته ها تضمین می‌کند.

 مقالات پیشنهادی: اصلاح طرح لبخند ، بهترین دندانپزشک زیبایی ، طراحی لبخند ، ترمیم تاج دندان

در زیر توضیحاتی درباره برخی از درمان های رایج دندانپزشکی آورده شده است:

خرابی دندان

برای درمان پوسیدگی دندان، دندانپزشکان باید قسمت های پوسیده را از بین ببرند. پس از بی حس کردن ناحیه و ارائه داروی ضد درد به بیمار، دندانپزشک از یک مته دندان برای برداشتن قسمت پوسیده دندان استفاده می کند، ناحیه را تمیز می کند و سپس یک پرکننده دندان همرنگ دندان قرار می دهد تا ترمیم کامل شود. این را می توان نسبتاً سریع انجام داد، اگر چندین دندان دچار پوسیدگی وجود داشته باشد، دندانپزشک ممکن است بیش از یک قرار ملاقات بگذارد تا بیمار مجبور نباشد برای مدت طولانی بنشیند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله پر کردن دندان را مطالعه کنید.

عفونت های دندانی

درجات مختلفی از عفونت دندان وجود دارد. برای رفع این مشکل، دندانپزشکان تهران ممکن است نیاز به تجویز آنتی بیوتیک هایی داشته باشند که می توان آن را برای یک هفته یا بیشتر مصرف کرد. این می تواند به از بین بردن عفونت کمک کند، اما منبع عفونت نیز باید حذف شود. این ممکن است نیاز به یک کانال ریشه داشته باشد تا تکمیل شود. با این حال، از آنجایی که کودکان توانایی محدودی برای نشستن دارند، گاهی اوقات دندانپزشکان هنگام انجام چنین درمان مهمی باید آنها را بیهوش کنند.

باندینگ

باندینگ درمانی است که می تواند برای ترمیم دندان پوسیده، شکسته یا تغییر رنگ یافته یا برای کاهش فاصله بین دندان ها استفاده شود. برای این روش، دندانپزشک کامپوزیت رزین را با یک خمیر مخلوط می کند، سپس مخلوط را رنگ می کند تا سفید شود یا با رنگ دندان های شما مطابقت داشته باشد. برای این  کار چندین لایه رزین روی هر دندان اعمال می شود. هر لایه زیر نور فرابنفش یا لیزر سخت می شود. مراحل نهایی این کار شامل شکل دادن و صیقل دادن مواد رزینی است تا دندان باندینگ شده طبیعی و صاف به نظر آید.

باندینگ همچنین می تواند برای ساختن دندان های مسن تر استفاده شود تا آنها را جوان تر نشان دهد. باندینگ یک گزینه برای افراد در هر سنی، از جمله کودکان است، زیرا رزین می تواند با رشد دندان ها جایگزین شود.

بریس ها

بریس دندانی وسیله ای است که برای اصلاح ردیف دندان ها و مشکلات مربوط به بایت (از جمله آندربایت، اوربایت و غیره) استفاده می شود. بریس ها با فشار مداوم بر روی دندان ها، دندان ها را صاف می کنند.

بریج ها و ایمپلنت ها

بریج و ایمپلنت دو راه برای جایگزینی دندان از دست رفته هستند. بریج ها دندان های مصنوعی هستند که توسط دندان های کناری در جای خود محکم می شوند. ایمپلنت های دندانی ریشه های مصنوعی هستند که از دندان های جایگزین حمایت میکنند.

روکش

روکش دندان پوششی است که بر روی دندانی که در اثر پوسیدگی آسیب دیده، شکسته، بد رنگ شده یا بدشکل شده است، قرار می گیرد. این توسط دندانپزشک شما تهیه شده است و معمولاً برای تکمیل به بیش از یک جلسه ویزیت نیاز دارد.

یک روکش را می توان از اکریلیک، فلز، پرسلن، یا پرسلن – فلز ساخت. روکش‌های تمام پرسلن بیشتر شبیه دندان‌های طبیعی شما هستند و بنابراین معمولاً برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شوند، در حالی که پرسلن – فلز قوی‌تر و برای روکش‌های پشت دهان بهتر است. گاهی اوقات به دلیل استحکام فلز از روکش های تمام فلزی برای دندان های خلفی استفاده می شود.

برای آماده سازی دندان برای روکش، ابتدا دندان با بیهوشی منجمد می شود و سپس سوهان می شود تا روکش روی آن قرار گیرد. اثری از دندان‌ها و لثه‌ها ایجاد می‌شود و یک روکش موقت روی دندان قرار می‌گیرد تا زمانی که روکش دائمی آماده شود. در ویزیت بعدی شما، دندانپزشک روکش موقت را برمی دارد و روکش را روی دندان می چسباند. روکش چسباده شده  کاملاً با رنگ و شکل دندان های طبیعی مطابقت دارد.

کشیدن دندان

دندانی که به شدت آسیب دیده ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشد. همچنین ممکن است برای درمان ارتودنسی نیاز به برداشتن دندان های دائمی باشد.

دندان مصنوعی

پروتزها دستگاه های مصنوعی هستند که برای دندان های از دست رفته جایگزین می شوند. دو نوع پروتز وجود دارد – پروتز جزئی و کامل.

پر کردن و ترمیم

 دندانپزشکان برای پر کردن و ترمیم دندان از مواد ترمیمی استفاده میکنند که برای ترمیم دندان هایی که به دلیل حفره یا ضربه آسیب دیده اند کارایی دارند.

جراحی لثه

بیماری پریودنتال یا لثه عفونتی است که بر لثه و استخوان فک تأثیر می گذارد و می تواند منجر به از دست دادن لثه و دندان شود. دو مرحله اصلی وجود دارد – ژنژیویت و پریودنتیت. ژنژیویت فرم خفیف تر و برگشت پذیر است. بیماری پریودنتال اغلب شدیدتر است. اگر دندانپزشک شما التهاب لثه را تشخیص دهد، ضدعفونی را در دستور کار قرار خواهد داد. این کار می تواند توسط دندانپزشک یا یک متخصص بهداشت انجام شود و برای از بین بردن تجمع باکتری های پلاک طراحی شده است تا دندان های شما واقعاً تمیز شوند.

دندانپزشک یا متخصص بهداشت شما همچنین می تواند در مورد چگونگی کمک به درمان و پیشگیری از بیماری لثه در خانه توصیه هایی ارائه دهد.

معاینه سرطان دهان

سرطان دهان از سلول های دهان، زبان یا گلو شروع می شود. غربالگری سرطان دهان معمولاً بخشی از معاینه دندانپزشکی است. در این معاینه، دندانپزشک شما برآمدگی یا تغییرات نامنظم بافتی را در گردن، سر، صورت و داخل دهان شما احساس خواهد کرد. دندانپزشک شما همچنین به دنبال زخم یا بافت تغییر رنگ در دهان شما خواهد بود.

کانال ریشه (Root Canal)

هنگامی که یک دندان آسیب دیده، ترک خورده یا پوسیده شد، لازم است دندان را باز کنید و بافت عفونی را در مرکز تمیز کنید. سپس این فضا پر می شود و دهانه مهر و موم می شود. نگه داشتن دندان کمک می کند تا دندان های دیگر شما از خط خارج نشوند و باعث مشکلات فک شوند. حفظ دندان طبیعی از جایگزینی آن با دندان مصنوعی جلوگیری می کند. در مورد هر گونه نگرانی یا سوالی که ممکن است داشته باشید با دندانپزشک یا متخصص ریشه خود صحبت کنید.

سیلانت ها

سیلانت‌های دندانی که معمولاً روی سطح جویدنی دندان‌ها استفاده می‌شوند، به‌عنوان سدی در برابر باکتری‌های عامل پوسیدگی عمل می‌کنند. بیشتر اوقات، سیلانت ها روی دندان های پشتی، به عنوان مثال، دندان های پرمولر و مولر استفاده می شود.

سفید کردن دندان

دندان‌ها به طور طبیعی با افزایش سن تیره می‌شوند، اما ممکن است رنگی شدن توسط غذاها و نوشیدنی‌های مختلف مانند قهوه، چای و انواع توت‌ها، برخی داروها مانند تتراسایکلین، سیگار کشیدن یا ضربه به دندان ایجاد شود. گزینه های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد، از جمله بلیچینگ در مطب و در خانه. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راه های سفید کردن دندان را مطالعه کنید. 

روکش ها

ونیرها قطعات محکم و نازکی از پرسلن هستند که به دندان ها چسبانده شده اند. آنها برای ترمیم دندان های شکسته، پوسیده یا لکه دار استفاده می شوند و ممکن است به بستن شکاف بین دندان ها کمک کنند. با کمی کانتورینگ، ونیرها ممکن است دندان‌های کمی شلوغ یا روی هم را نیز اصلاح کنند. اگر دندان های شما با افزایش سن تغییر رنگ داده اند، روکش ممکن است ظاهر آنها را بهبود بخشد.

ونیرها همچنین می توانند برای دلایل زیبایی به جای روکش استفاده شوند، که بیشتر برای دندان های آسیب دیده یا پوسیده استفاده می شود. مینای دندان باید اندکی ساییده شود تا بتواند روکش را در خود جای دهد.

آماده سازی ونیر اغلب به استفاده از بی حس کننده موضعی نیاز دارد و بسته به رنگ و سایه، ممکن است بیش از یک نوبت تکمیل شود.

چند وقت یکبار باید به بهترین بهترین دندانپزشک متخصص تهران مراجعه کنم؟

پاسخ این است: هر شش ماه جهت خدمات پیشگیرانه – در غیر این صورت، هر زمانی که در مورد سلامت دندان و  دهان خود نگرانی برایتان به وجود آمد. ممکن است یک سیگنال واضح (مانند دندان درد یا خونریزی لثه) دریافت کنید که مشکلی در دهان  نیاز به توجه دارد. یا ممکن است در مورد یک عمل زیبایی شنیده باشید که مایلید درباره آن بیشتر بدانید. در هر صورت، هیچگاه از تماس با مطب دندانپزشکی دچار تردید نشوید.

از نظر قرار ملاقات های معمول دندانپزشکی، یک برنامه زمانی وجود ندارد که برای همه بیماران مناسب باشد. بسته به شرایط فردی شما، دندانپزشک شما ممکن است بخواهد شما را دو بار در سال، هر سه ماه یا فاصله زمانی دیگر ببیند. هر چه هست، آن قرارها را عقب نیندازید! پیروی از برنامه توصیه‌شده درمان‌های پیشگیرانه و رعایت بهداشت مؤثر دهان در خانه، بهترین راه برای پیشگیری از بیماری‌های دندانی هستند – و لبخندتان را تا آخر عمر درخشان و سالم نگه دارید.

بهترین دندانپزشک متخصص تهران حتما به شما توصیه می کند که چه زمانی باید برای معاینه دهان و دندان مراجعه کنید. اگر هر گونه مشکلی را در بین بازدیدها تجربه کردید، باید فوراً یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود بگیرید.

 مقالات پیشنهادی: بهترین دندانپزشک ترمیمی ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران ، مراقبت از دندان ، متخصص دندانپزشکی زیبایی

هزینه های درمان دندان پزشکی چگونه تعیین می شود؟

هزینه درمان دندان ها بستگی به عوامل زیادی متفاوت می باشد. عوامل موثر بر هزینه درمان دندان به شرح زیر است.

نوع درمان دندانپزشکی

اولین چیزی که هزینه خدمات دندانپزشکی را متغیر می کند، نوع درمان است. به عنوان مثال، درمان های ساده مانند کشیدن دندان در مقایسه با درمان های پیچیده تر مانند درمان ریشه، هزینه کمتری دارند. درمان ممکن است به دلیل نیاز به دقت بالا و مهارت بالا یا زمان بر بودن هزینه بر باشد. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد درمان های دیگری به درمان دندان اضافه شود. به عنوان مثال، زمانی که می خواهید دندان عقل خود را بکشید، دندانپزشک ممکن است متوجه عفونت لثه اطراف آن یا پوسیدگی دندان مجاور شود که در موارد دندان عقل نیمه نهفته نسبتاً رایج است. در چنین شرایطی علاوه بر کشیدن دندان عقل باید درمان های دیگری نیز وجود داشته باشد که هزینه آن به هزینه درمان دندان عقل اضافه می شود. همچنین نوع درمان ممکن است در یک گروه کلی قرار گیرد، اما نحوه کار آنها متفاوت است و در نتیجه هزینه متفاوتی دارد. به عنوان مثال، جای دندان از دست رفته را می توان با روش های مختلفی مانند کاشت، قرار دادن بریج یا پروتز پر کرد و بسته به روش درمان، هزینه آن بسیار متفاوت خواهد بود.

مدت درمان دندانپزشکی

مدت زمان که برای درمان صرف میشود  تاثیر مستقیمی بر هزینه درمان خواهد داشت. درمان هایی که زمان زیادی از دندانپزشک می گیرد، مطمئناً گران تر هستند. به عنوان مثال، براکت پشتی دارای سیستم مشابه یک براکت فلزی معمولی است، با این تفاوت که در پشت دندان ها ثابت می شود. در براکت های پشتی، حتی اگر از مواد مشابه با سیستم براکت معمولی استفاده می کنید، باید پول بیشتری بپردازید زیرا مدت زمانی که دندانپزشک برای تعمیر یا تنظیم سیستم براکت نیاز دارد، بسیار بیشتر است.

مهارت و تجربه دندانپزشک

برخی از درمان های دندانپزشکی نیاز به تخصص خاصی دارند و اگر به متخصصی در همان زمینه مراجعه کنید، ممکن است نیاز به پرداخت بیشتر از دندانپزشک عمومی داشته باشید. به عنوان مثال، جراح دندانپزشکی که عمل جراحی دندان را انجام می دهد، علاوه بر دندانپزشکی عمومی، چند سالی را برای آموزش های ویژه در جراحی های دندان گذرانده و در این زمینه تخصص خاصی کسب کرده است.

 بنابراین، هنگامی که برای جراحی ریشه یا جراحی لثه به یک جراح دندان مراجعه می کنید، از تخصص او بهره مند می شوید، بنابراین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه بیشتری داشته باشید. بسیاری از درمان های تخصصی دندان باید فقط توسط متخصص دندانپزشکی در همان زمینه انجام شود. به عنوان مثال، درمان های پیچیده ارتودنسی باید توسط متخصص ارتودنسی انجام شود و درمان های زیبایی دندان باید توسط دندانپزشک زیبایی انجام شود.

بیهوشی در دندانپزشکی

استفاده از بیهوشی در طول درمان دندان نیز به هزینه آن می افزاید. برخی از درمان های دندانی مانند پاکسازی یا جرم گیری ممکن است نیازی به بیهوشی نداشته باشند. همچنین برخی از درمان ها به بیهوشی کمتری نیاز دارند و برخی دیگر به بیهوشی بیشتر و برخی دیگر به داروهای دیگر مانند آرامبخش نیاز دارند.

در صورت استفاده از بیهوشی عمومی برای درمان دندان، هزینه درمان افزایش می یابد. به عنوان مثال، ممکن است برای جراحی ارتوگناتیک فک یا در برخی افراد برای کاشت ایمپلنت و پیوند استخوان به بیهوشی عمومی نیاز باشد.

مواد ترمیمی دندان

مواد ترمیمی مورد استفاده در دندانپزشکی زیبایی تاثیر زیادی در هزینه درمان دارد. به عنوان مثال، زمانی که به روکش دندان نیاز دارید، دندانپزشک شما ممکن است بسته به بودجه شما، انتخاب های مختلفی را به شما پیشنهاد دهد. برای مثال روکش‌های طلایی گران‌ترین نوع روکش دندان و روکش‌های فولادی ارزان‌ترین نوع روکش دندان هستند.

همچنین ممکن است دندان های بیشتری نیاز به ترمیم داشته باشند. برای مثال ممکن است هنگام لمینت تصمیم بگیرید که بیش از یک دندان را لمینت کنید که در این صورت لمینت هر دندان جداگانه در نظر گرفته می شود. هرچه کیفیت مواد بالاتر باشد و طراحی پیچیده تر باشد، هزینه آن بیشتر می شود. با این حال، هر ماده ای مزایا و معایب خاص خود را دارد و هنگام در نظر گرفتن نوع متریال استفاده شده، علاوه بر هزینه، باید موارد دیگری را نیز در نظر بگیرید.

تجهیزات

برخی از کلینیک های دندانپزشکی زیبایی هزینه زیادی را صرف خرید فناوری های جدید و در واقع سرمایه گذاری بیشتر برای راحتی بیماران می کنند. طبیعی است که برای جبران این هزینه هنگفت ،هزینه بیشتری را برای درمان از بیمار دریافت کنند، زیرا فناوری های جدید به کار رفته باعث می شود بیمار در هنگام بهبودی راحت تر، زمان نشستن مکرر روی صندلی دندانپزشکی را کاهش دهد. مراجعه به دندانپزشک و در بسیاری از موارد باعث افزایش دقت و کیفیت ترمیم می شود. به همین دلیل، با وجود افزایش هزینه ها، ممکن است استفاده از تجهیزات و فناوری جدید در بلندمدت مقرون به صرفه باشد.

موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی

یکی از عواملی که ممکن است بر هزینه درمان تاثیر بگذارد، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی است. این بدان معناست که در برخی شهرها هزینه های درمانی کمتر از شهرهای دیگر است و یا در برخی کشورها هزینه برخی از درمان ها ارزان تر است، به همین دلیل بسیاری از افراد برای درمان های گران تر یا پرهزینه تر به شهرها یا کشورهای دیگر سفر می کنند. به این می گویند گردشگری سلامت که امروزه در جهان در حال گسترش است.

برای رزور نوبت با بهترین دندانپزشک زیبایی تهران با شماره های ما تماس بگیرید.

سفید کردن دندان چیست، چگونه انجام می شود و انواع آن چیست؟

سفید کردن دندان شامل یک روش درمانی کاملا غیر تهاجمی است که ظاهر دندان های شما را بهبود می بخشد، آن ها را شفاف می کند و همچنین سفیدتر می کند.

یک سفید کردن خوب دندان همیشه باید توسط دکتر دندانپزشک انجام شود. رویه‌های مورد استفاده کنترل‌شده‌تر هستند و همچنین عواملی که معمولاً از کیت‌های سفیدکننده معمولی فروخته شده در داروخانه‌ها قوی‌تر هستند.

با قرار دادن خود در دست یک متخصص بهداشت دندان، اثربخشی نتایج را با یک درمان سفید کننده دندان تضمین خواهید کرد که همچنین هیچ گونه منع مصرفی برای بیمار نخواهد داشت.

تصور چیزی جذاب تر از یک لبخند سفید روشن دشوار است. به ندرت پیش می‌آید که دندان‌ها به همان اندازه که ما می‌خواهیم سفید بمانند. خوشبختانه می توانند آن را در مطب دندانپزشکی در اختیار ما قرار دهند.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان تکنیکی است که با آن می‌توانیم دندان‌ها را سفید کنیم، لبخندی سفیدتر با نتایج بسیار ماندگار به دست آوریم.

سفید کردن دندان‌ها در محیطی حرفه‌ ای یک راه مطمئن و موثر برای بهتر کردن لبخند شماست. همچنین شاید ارزان ترین روش دندانپزشکی زیبایی باشد. بسته به روشی که انتخاب می کنید، نتایج می تواند چشمگیر باشد: به عنوان مثال، سفید کردن در مطب می تواند دندان ها را تا 10 درجه در یک ساعت روشن کند.

سفید کردن با نظارت حرفه ای سریعتر عمل می کند و از لثه های حساس و ریشه دندان نسبت به محصولات سفید کننده بدون نسخه محافظت می کند. قبل از شروع هر فرآیند سفید کردن، معاینه دهان اولین قدم مهم است تا اطمینان حاصل شود که تغییر رنگ دندان به دلیل بیماری دندانی نیست که نیاز به درمان دارد. همچنین باید بدانید که استفاده از محلول های سفید کننده روی دندان ها برای پرسنل آموزش ندیده در مراکز خرید خطرناک است. اگر در مورد اینکه کدام روش برای شما بهترین است، سؤالی دارید، لطفاً ابتدا با ما صحبت کنید.

سفید کردن دندان یک درمان زیبایی است که به آن اجازه می‌ دهد تا رنگ اصلی دندان‌ها با چندین سایه روشن ‌تر شود تا سفید تر و روشن ‌تر به نظر برسند. این امر به لطف عملکرد ژلی با خاصیت سفید کنندگی امکان پذیر است که به لایه داخلی دندان نفوذ کرده و آن را سبک تر می کند.

سفید کردن، ستاره درمان های زیبایی دندان است، زیرا برای دندان ها کاملا بی ضرر است و تغییرات بسیار قابل مشاهده ای را ایجاد می کند. از روز اولی که سفید کردن خود را شروع می کنید، می توانید مشاهده کنید که چگونه لبخند خود زیباتر می شود.

چرا سفید کردن دندان انجام شود؟

زیبایی دندان خود را از طریق یک فرآیند سریع و آسان بهبود بخشید

نتیجه بسیار طبیعی است

این یک تکنیک کم تهاجمی است که برای سلامت دهان شما کاملا بی ضرر است.

این یک درمان بسیار راحت است، زیرا بخشی از آن در خانه انجام می شود، بنابراین می توانید آن را در هر زمانی انجام دهید

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین دندانپزشک متخصص تهران و رزرو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید .

روش های حرفه ای سفید کردن

سفید کننده حرفه ای از ژل های سفید کننده با غلظت بالا استفاده می کند که بدون نسخه در دسترس نیستند.

انواع سفید کردن دندان

درمان های انجام شده توسط متخصصین ما برای اصلاح تراز و بایت دندان ها به شرح زیر است:

لیزر

این بر اساس استفاده از لامپ لیزر در کلینیک برای تشدید عمل عامل سفید کننده است که بر روی دندان اعمال می شود.

نور سرد یا LED

سفید کردن لیزر را جابجا کرده است. روند مشابه است، اما ما از نور سرد یا لامپ LED استفاده می کنیم که عملکرد ژل را بیشتر می کند.

آتل ها

این شامل استفاده مستقیم از ژل روی دندان ها با استفاده از اسپلینت های سفارشی است که بیمار باید در خانه از آن استفاده کند.

درمان ترکیبی

این درمان ترکیبی از اثر یک لامپ led (همچنین به نام لامپ نور سرد) با سفید کردن سرپایی است که بیمار در خانه انجام می دهد.

در کلینیک ما یک درمان ترکیبی را انجام می دهیم که در مجموع یک ماه طول می کشد و شامل توسعه بخشی از درمان در مطب و بخشی دیگر در منزل بیمار است.

علاوه بر این، شامل بهداشت حرفه ای و پیگیری برای تضمین اثربخشی نتایج است. به لطف این درمان، لبخندی بسیار زیبا و طبیعی خواهید داشت که سالیان دراز ماندگار خواهد بود.

سفید کردن در مطب دندانپزشکی

سفید کردن در مطب: این تکنیک سریع ترین نتایج را درکنار قوی ترین راه حل های سفید کننده موجود در بازار برای شما ارائه می دهد. ابتدا سطوح صمغ و ریشه برای ایمنی بیشتر با یک م محافظ پوشانده می شود. یک دستگاه از جنس پلاستیک نازک به عنوان یک جداکننده برای لب ها و نیز گونه ها عمل می کند، چرا که از یک ژل پراکسید هیدروژن با درجه حرفه ای قوی استفاده می شود. این ژل حدود یک ساعت بر روی دندان ها باقی می ماند. زمانی که آن را حذف کنید، نتایج بلافاصله قابل توجه خواهد بود.

چرا دندان ها تیره می شوند؟

اغلب دندان ها تیره می شوند و با گذشت زمان رنگ زرد بیشتری هم به خود می گیرند. با این حال، غذاها و نوشیدنی های خاصی نیز وجود دارند که به دلیل قدرت رنگ دهی بسیار بالا، این تیره شدن قطعه دندان را تسریع می کنند.

این امر در مورد چای، قهوه، غذاهایی مانند کاری و سس سویا صادق است.

نوشابه ها و نوشابه های شیرین، آب نبات، سرکه و … نیز بر تن دندان ها تاثیر می گذارند.

و البته بزرگترین عامل زردی در دندان ها تنباکو است.

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین دندانپزشک متخصص تهران و رزرو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید .

سفید کردن دندان برای چه کسانی توصیه می شود؟

سفید کردن دندان توسط هر کسی که تیرگی یا زردی در دندان های خود نشان می دهد می تواند انجام شود.

نکته مهم این است که شما به کلینیک های تخصصی دندانپزشکی مانند کلینیک دندانپزشکی ما در مادرید مراجعه کنید تا یک متخصص بتواند پرونده را بررسی کرده و بهترین راه حل را برای درمان مذکور بیابد.

از چه سنی می توانم درمان را انجام دهم؟

قبل از انجام سفید کردن دندان، باید دهان را بررسی کرد تا مشخص شود که هیچ نوع آسیب دیگری وجود ندارد.

با توجه به سنین، معمولاً تصور می شود که سفید کردن بعد از نوجوانی نیز قابل انجام است.

با این حال، همیشه ممکن است موارد خاصی وجود داشته باشد که نیاز به سفید کردن دندان قبل از آن سن داشته باشد، اما این امر باید توسط متخصص تجویز شود، بنابراین همیشه توصیه می کنیم که با دندانپزشک تماس بگیرید تا در مورد مورد صحبت کنید و او ارزیابی کند که آیا انجام این کار مناسب است یا خیر. انجام دهید.

سفید کردن دندان چگونه انجام می شود؟

قبل از شروع سفید کردن دندان های بیمار، لازم است که دهان خود را به طور کامل تمیز کنید و نحوه عمل سفید کردن دندان را به بیمار توضیح دهید.

سپس باید رنگی که ابتدا دندان ها داشتند و علت ظاهر فعلی آنها مشخص شود. به این ترتیب می توانید نوع سفید کردن را که باید انجام شود و نتایجی که انتظار می رود حاصل شود را تعیین کنید.

مهمترین چیز این است که درمان توسط متخصصان متخصص در این تکنیک در مرکزی انجام می شود که تمام تضمین ها و اطمینان مورد نیاز بیمار را به شما ارائه می دهد.

انواع مختلفی از سفید کردن دندان وجود دارد و بسته به اینکه کدام یک انتخاب شود، روش یکی یا دیگری خواهد بود. به همین دلیل، اگر می خواهید همه آنها را بشناسید، توصیه می کنیم به خواندن ادامه دهید زیرا در قسمت “انواع سفید کردن دندان” همه آنها را به شما خواهیم گفت!

آیا همه دندان ها سفید می شوند؟

هنگامی که از قبل بدانید سفید کردن دندان چگونه کار می کند، می توانید این ایده را به دست آورید که هنگام انجام آن، تمام قطعات سفید می شوند، اگرچه مطالعه هر مورد همیشه مهم است.

به عنوان یک قاعده کلی، سفید کردن دندان در تمام دندان ها انجام می شود. با این حال، اگر قطعه‌ای وجود دارد که بسیار زردتر از بقیه است، درمان می‌تواند کمی بیشتر روی آن متمرکز شود تا رنگ آن با رنگ بقیه مطابقت داشته باشد. به این ترتیب به این می رسیم که تن تمام دندان ها یکنواخت باشد.

سفید کردن دندان چگونه انجام می شود؟

چه زمانی سفید کردن دندان را انجام دهیم؟

سفید کردن دندان برای بیماران بالای 18 سال که مایل به شفاف سازی تن دندان های خود هستند توصیه می شود.

بسیاری از افراد پس از انجام سایر درمان ها مانند ارتودنسی، زیبایی لبخند خود را بهبود می بخشند.

در هر صورت، قبل از شروع سفید کردن، ضروری است که مشکلات دهان مانند حفره ها، بیماری های پریودنتال یا شقاق دندان را رد کنید.

 بیشتربدانید : عکس انواع کامپوزیت دنداناصلاح طرح لبخند در تهرانكلينيك دندانپزشكي در شرق تهران

زغال فعال برای سفید کردن دندان؟ ما شک شما را برطرف می کنیم

آیا می خواهید دندان های خود را با استفاده از زغال فعال سفید کنید؟ شاید ندانید، اما برای دهان شما بسیار مضر است. 

آیا می توانم در صورت داشتن کانال ریشه دندان سفید کنم؟

سفید کردن داخلی به شما این امکان را می دهد که رنگ دندان هایی را که قبلا تحت درمان ریشه یا درمان ریشه قرار گرفته اند، روشن کنید.

سفید کردن دندان با پراکسید هیدروژن: آیا برای دندان های من مفید است؟

این یکی از پرمصرف ترین درمان های خانگی برای سفید کردن دندان است، اما حقیقت این است که برای دندان ها و لثه ها بسیار مضر است.

مزایای سفید کردن دندان ها چیست؟

سفید کردن دندان برای بیمارانی که تصمیم به انجام آن می‌گیرند مزایای زیادی دارد:

لبخند سفیدتر: با این روش تون دندان ها را پایین می آوریم تا زیبایی آن ها بهبود یابد

نتایج بلندمدت: سفید کردن ترکیبی موثرترین است و می تواند سال ها دوام بیاورد

درمان کوتاه مدت: سفید کردن ترکیبی تنها در 1 ماه کامل می شود

نتیجه بسیار طبیعی

کاملا بی خطر: درمان تحت نظارت یک متخصص است

بهبود تصویر شخصی: بیماران با نشان دادن یک لبخند هماهنگ تر، درک بهتری از خود دارند

مراقبت های بعد از انجام سفید کردن دندان ها

مهم است که تا 72 ساعت پس از مرحله درمان با لامپ مراقب باشید زیرا دندان نفوذپذیری بیشتری دارد. به همین دلیل است که توصیه می شود از یک «رژیم غذایی سفید» پیروی کنید، یعنی از محصولاتی که بیش از حد رنگدانه ندارند یا رنگ های قوی دارند بخورید و بنوشید. این در مورد چای، شکلات، میوه های قرمز، قهوه، سویا و غیره است.

پس از گذشت 72 ساعت، دیگر نیازی به مراقبت های ویژه پس از سفید کردن دندان ها برای شما  نیست و می توانید یک زندگی عادی داشته باشید.

نتایج در درازمدت پایدار هستند اما باید در نظر گرفت غیر قابل تغییر نیستند. با گذشت سن دندان پیر و تیره می شود. درجه و نیز سرعت پیری دندان به عادات بیمار بستگی دارد.

 بیشتر بدانید: لمینت سرامیکی لمینیت دندان در تهرانقیمت لمینیت دندان

آیا سفید کردن دندان دائمی است؟

سفید کردن دندان قطعی وجود ندارد زیرا به هر فرد و نحوه مراقبت از دندان های خود بستگی دارد.

واقعیت این است که سفید کردن دندان، به طور کلی و بدون پرداختن به جزئیات در مورد تکنیک ها، یک روش درمانی غیرتهاجمی است که با استفاده از یک محصول سفید کننده، رنگ دندان های افراد را روشن می کند. با این کار می‌توانیم لبخند خود را جوان کرده و زیبایی آن را به طرز چشمگیری بهبود ببخشیم.

از آن لحظه باید توجه داشته باشیم که صرف نظر از اینکه چقدر هم بخواهیم در عادات بهداشتی خود دقیق باشیم و مراقب غذایی که می خوریم باشیم، این امر اجتناب ناپذیر است که صرفاً با زندگی کردن، با گذشت سال ها، دندان هایمان به دست بیاید.

بنابراین در کلینیک دکتر سیمین برنگی ما همیشه با بیماران خود بسیار صمیمانه هستیم. همه ما دوست داریم یک سفید کردن دندان قطعی داشته باشیم و به همین دلیل است که با بهترین محصولات و وسایل کار می کنیم .

اما آیا راهی برای سفید کردن دندان های دائمی وجود ندارد؟

نه تنها با تکنیک سفید کردن دندان. کاری که معمولا برای قطعی شدن کامل آن انجام می شود، قرار دادن روکش های سرامیکی است.

این ورقه های سرامیکی ظریف به رنگ دلخواه ساخته شده و روی دندان قرار می گیرند و از آنجایی که متخلخل نیستند رنگ آنها تغییر نمی کند.

تفاوت اصلی این است که این روش درمانی تهاجمی تر از سفید کردن استاندارد است، زیرا در بیشتر موارد برای اصلاح اساسی رنگ دندان ها، تراشیدن دندان های اصلی، حتی به حداقل، ضروری است.

اما معمول این است که تنها زمانی روکش های سرامیکی را انتخاب می کنید که علاوه بر رنگ، بخواهید تغییرات شکل یا اندازه دندان ها را نیز اصلاح کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین دندانپزشک متخصص تهران و رزور نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید .

سفید کردن دندان چقدر طول می کشد؟

دندان های زرد می توانند جذاب نباشند و باعث از دست دادن اعتماد به نفس شما شوند. خوشبختانه راه های مختلفی برای سفید کردن دندان ها و از بین بردن لکه های روی دندان وجود دارد. یکی از محبوب ‌ترین، مؤثرترین و حرفه ‌ای‌ ترین راه‌ ها، روش‌های سفید کردن دندان است.

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین دندانپزشک متخصص تهران و رزور نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان تنها در یک نوبت، لبخند شما را تا هشت درجه روشن و درخشان می کند. این فرآیند به قدری آسان است که می توانید در ساعت ناهار دندان های خود را سفید کنید! سفید کردن دندان ها شامل استفاده از یک ماده سفید کننده بر روی سطح دندان ها برای روشن و روشن شدن آنها است.

اگرچه بسیاری از محصولات سفید کننده دندان بدون نسخه وجود دارد، اما آن ها توصیه نمی شوند زیرا ما نمی توانیم ترکیب هر یک از آنها را بدانیم، اما موثرترین و با کیفیت ترین آنها در مطب دندانپزشک شما موجود است. در مورد محصولات سفید کننده دندان، دندانپزشکان به بهترین ها دسترسی دارند. این محصولات توسط متخصصان دندانپزشکی تجویز می شوند، زیرا آنها عوامل قوی هستند که باید توسط متخصصان رسیدگی شود و در غیر این صورت، خطر آسیب به سایر قسمت های دهان مانند زبان و لثه ها را تهدید می کند. هنگامی که یک درمان سفید کننده دندان را در مطب دندانپزشک انجام می دهید، عملاً بلافاصله نتایج را ترک می کنید. اما هنگامی که یک درمان سفید کننده دندان در خانه انجام می دهید، ممکن است هفته ها طول بکشد تا نتایج قابل تشخیصی به دست آورید. برای نتایج سریع و موثر، با دندانپزشک در مورد سفید کردن دندان های خود به صورت حرفه ای صحبت کنید.

نتایج سفید کردن دندان چقدر ماندگار است؟

سفید کردن دندان یک درمان دائمی نیست. با این حال، می توان اقداماتی را برای لذت بردن از دندان های سفید برای مدت زمان طولانی انجام داد. اگر بعد از درمان به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید، سفید کردن دندان های حرفه ای می تواند سال ها دوام بیاورد. این بدان معناست که شما باید روزی سه بار مسواک بزنید، روزی یک بار نخ دندان بکشید و روزانه از دهانشویه استفاده کنید. همچنین به این معنی است که شما باید هر 6 ماه یکبار برای تمیز کردن حرفه ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

یکی دیگر از مواردی است که باید تصمیماتی را برای تغییر شیوه زندگی در نظر بگیرید که دندان های شما را سالم، قوی و بدون لک نگه دارد. به عنوان مثال مصرف قهوه، چای و نوشابه را محدود کنید. این نوشیدنی ها برای لکه دار کردن دندان ها شناخته شده اند. اگر آنها را مصرف می کنید، توصیه می شود بلافاصله پس از آن دهان خود را بشویید. این می تواند به کنترل اثر لکه بر روی دندان ها کمک کند. در نهایت، یکی از بدترین کارهایی که می توانید برای رنگ دندان های خود انجام دهید دود است. اگر به سیگار کشیدن ادامه دهید، حفظ رنگ دندان‌ها، حتی پس از درمان سفید کردن دندان، بسیار دشوار خواهد بود.

چرا دندان ها را سفید کنیم؟

اگر از رنگ دندان های خود راضی نیستید، سفید کردن دندان ها ایده خوبی است. اگر لبخندتان روشن نیست و دندان‌هایتان کمی زرد شده است، در مورد سفید کردن دندان‌های حرفه ‌ای با دندانپزشک صحبت کنید. شما تعجب خواهید کرد که چقدر آسان، سریع و ارزان است که به لبخندی که می خواهید برسید.

بیشتر بدانید: مراحل کامپوزیت دندان ،متخصص دندانپزشکی زیبایی ، انتخاب مسواک مناسب

پوسیدگی بین دندانی، دشمن نامرئی

وقتی از حفره ها صحبت می کنیم، معمولاً یک ضایعه قابل مشاهده روی تاج دندان را تصور می کنیم، اما گاهی اوقات ممکن است در مکان هایی که دسترسی به آن ها مشکل است، مانند فضای بین دندان های ما ایجاد شود.

حفره های بین دندانی چگونه تشکیل می شوند؟

اول از همه مهم است که بدانید حفره های بین دندانی چگونه ایجاد می شوند و اصلی ترین آن حذف نخ دندان در روال بهداشت دهان و دندان ما است. هنگامی که ما غذا می خوریم، بقایای این غذا می تواند بین دندان های ما جمع شود، پس از چند ساعت، مواد زائد شروع به تجزیه می کنند و چیزی را که ما پلاک باکتریایی می نامیم تشکیل می دهند. پس از قرار گرفتن در معرض پلاک، حفره هایی در ناحیه بین پروگزیمال دندان ایجاد می شود و سریعتر از پوسیدگی معمولی پیشرفت می کند، زیرا مینای دندان در این ناحیه ظریف تر از ناحیه جویدن است. معمولاً افرادی که دارای حفره های بین دندانی هستند، زمانی متوجه می شوند که پوسیدگی در حال حاضر بسیار پیشرفته است و پالپ دندان در معرض خطر قرار گرفته است.در این موارد تنها راه نجات دندان استفاده از کانال ریشه است.

علائم پوسیدگی بین دندانی چیست؟

مهم است که علائمی را که دندان‌هایتان هنگام ایجاد حفره به شما می‌دهند، شناسایی کنید، بنابراین می‌توانید از درمان ریشه اجتناب کنید، این علائم عبارتند از:

-دندان به محرک هایی مانند گرما یا سرما و همچنین به غذاهای شیرین حساس می شود.

– وقتی نخ دندان می کشید، می سایید یا بین دندان هایتان گیر می کند و برداشتن آن دشوار است. بهترین راه برای تشخیص حفره های بین دندانی، عکس برداری با اشعه ایکس است، بنابراین اگر هر یک از این ناراحتی ها را دارید، مهم است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بتوانید درمان را به موقع شروع کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین دندانپزشک متخصص تهران و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

درمان پوسیدگی بین دندانی

درمان بستگی به پیشرفت پوسیدگی دارد، اگر در مراحل اولیه باشد، ممکن است برای برداشتن مواد پوسیدگی و بازسازی دندان با رزین کافی باشد، اگر پوسیدگی قبلاً به پالپ رسیده باشد، تنها درمانی است که دندان شما را نجات می دهد، این یک کانال ریشه است در هر صورت، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید، زیرا او تنها فردی است که می تواند حفره های بین دندانی را درمان کند.

جلوگیری

پیشگیری در ادنتولوژیک ما معتقدیم که پیشگیری بهترین ابزار برای جلوگیری از عوارض در دندان‌هایمان است، بنابراین توصیه می‌کنیم این اقدامات را برای جلوگیری از ایجاد حفره انجام دهید:

-دندان های خود را 3 بار در طول روز مسواک بزنید.

-از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

– نخ دندان را در بهداشت روزانه خود بگنجانید.

-حداقل دو بار در طول سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید

خمیر دندان از چه چیزی ساخته شده است؟

قدمت خمیردندان به قدمت تمدن بشری است، اگرچه به وضوح همیشه آنطور که ما اکنون می شناسیم نبوده است. یکی از اولین رکوردهای خمیردندان با قدمت 4000 سال، این مخلوط از پوکه پودر شده، نمک، فلفل، آب، چنگال گاو، پوسته تخم مرغ و مر تشکیل شده بود. با توجه به ترکیبات، می توان فرض کرد که ایده این خمیر، فرسایش دندان ها برای از بین بردن لکه ها بوده است، اما اکنون می دانیم که این کار می تواند عواقب بیشتری نسبت به فواید داشته باشد.

منشا خمیردندان ها

در اوایل قرن نوزدهم، خمیردندان با آب استفاده می‌شد و خمیردندان‌های خانگی دارای گچ، آجر پودر شده و نمک بودند. اگرچه ضد عفونی‌کننده‌ها بعداً رایج شدند، اما تا قرن بیستم شروع به ساختن خمیرهایی کردند که امروزه می‌شناسیم.

5 ماده ای که خمیر دندان شما دارد

فلوئور

این ماده اولیه در هر خمیردندانی است که هدف آن معدنی کردن مجدد مینای دندان است و در نتیجه مقاومت آنها در برابر اسیدها و مواد معدنی کلیدی برای مبارزه با پوسیدگی است. در داخل خمیرها می‌توان به ترکیبات آن نگاه کرد، سدیم فلوراید، سدیم مونوفلورو فسفات یا فلوراید قلع، که تنها سه شکل فلوراید هستند که برای پیشگیری از پوسیدگی شناخته شده‌اند.

گلیسرین

هدف از این ماده حفظ بافت ثابت خمیر، جلوگیری از خشک شدن و لغزش صاف آن از لوله است. گلیسرول علاوه بر اینکه بخشی از خمیر دندان است، می تواند به غذاهای فرآوری شده مانند ماست، برنج آب پز و کره بادام زمینی نیز اضافه شود و کاملا خوراکی و غیرسمی باشد.

سوربیتول

سوربیتول دو عملکرد دارد، یک عامل شیرین کننده و همگن نگه داشتن خمیر دندان. سوربیتول برخلاف شکر باعث ایجاد حفره نمی شود و همچنین می تواند به عنوان جایگزین قند در افراد مبتلا به دیابت استفاده شود.

کربنات کلسیم

این ماده در خمیر دندان یافت می‌شود و اگرچه مواد دیگری نیز وجود دارند که عملکرد مشابهی دارند (سیلیکاژل‌های آب‌گیری شده، اکسیدهای آلومینیوم هیدراته، کربنات منیزیم، نمک‌های فسفات و سیلیکات‌ها) این رایج‌ترین ماده است. عملکرد آن این است که به عنوان یک ساینده عمل می کند، به از بین بردن پلاک، کثیفی و لکه ها از سطوح کمک می کند اما به مینای دندان آسیب نمی رساند. همراه با حرکت مسواک، سطح دندان ها را تمیز می کنند. به همین دلیل است که بعد از مسواک زدن دندان هایتان کمی نرم تر می شوند.

سدیم لوریل سولفات

فوم همیشه آن احساس تمیزی را ایجاد می کند و درست مانند صابون یا شامپو، خمیر دندان به لطف سدیم لوریل سولفات مشابه، کفی با حباب ایجاد می کند. در برخی موارد این ماده می تواند باعث تحریک در دهان و آفت شود. اگر فکر می کنید که پس از استفاده از خمیر دندان خود احساس سوزش می کنید، بهتر است به دنبال جایگزینی باشید که حاوی سدیم لوری سولفات نباشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین دندانپزشک متخصص تهران و رزور نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید .

حساسیت دندان

حساسیت دندان یک مشکل بسیار شایع است و تخمین زده می شود که حدود نیمی از مردم از حساسیت دندان رنج می برند. اگر هنگام مصرف غذاهای سرد یا گرم دندان‌هایتان درد می‌کند، ممکن است مشکل حساسیت دندانی نیز داشته باشید.

عاج بافت معدنی است که در زیر مینای دندان در ریشه و تاج دندان وجود دارد. حساسیت دندان زمانی رخ می دهد که ناحیه عاج نمایان شود. در شرایط عادی، عاج زیر لایه مینا قرار دارد. منافذ کوچکی در ناحیه عاج وجود دارد. در داخل این دهانه ها دسته های عصبی از ناحیه پالپ وجود دارد. هنگامی که ناحیه عاج در معرض دید قرار می گیرد، بسته های عصبی تحت تأثیر گرما، سرما و فشار قرار می گیرند. این باعث ایجاد حساسیت می شود. قرار گرفتن در معرض ناحیه عاج به این معنی است که لایه مینای دندان ساییده یا آسیب دیده است.

مسواک زدن دندان ها: مسواک زدن بیش از حد ؛ شدید و سخت مینای دندان را از بین می برد و باعث عقب نشینی لثه ها می شود که باعث حساسیت دندان ها می شود.

بیماری های لثه: زمانی که التهاب لثه یا بیماری ها درمان نشوند، باعث تحلیل لثه ها و نمایان شدن ناحیه عاج می شوند. این باعث حساسیت دندان می شود.

دندان قروچه: دندان قروچه و فشردن دندان در هنگام خواب باعث می شود که لایه مینای دندان از بین رفته و ناحیه عاج نمایان شود.

پوسیدگی دندان

برخی از خمیردندان های سفید کننده دندان نیز باعث ساییدگی یا آسیب به لایه مینای دندان می شوند.

ترک یا شکستگی در پرکردگی های قدیمی

مصرف مداوم غذاها و نوشیدنی های اسیدی

توجه زیاد به بهداشت دهان و دندان

دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

استفاده از مسواک های مناسب برای حساسیت دندان

استفاده از نخ دندان با تکنیک صحیح

مسواک نکردن دندان های سفت و قوی

تا حد امکان از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی خودداری کنید

اگر مشکل ساییدن یا فشردن دندان دارید، از پلاک شبی که دندانپزشک برای شما تهیه کرده است استفاده کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشک هر شش ماه یکبار

تمیز کردن دندان

تمیز کردن تارتار فرآیند تمیز کردن تارتار انباشته شده در دهان به دلیل مراقبت ناکافی از دندان است.

هنگامی که دندان ها مسواک نمی شوند، در اثر باقی مانده مواد غذایی در دهان، لایه ای روی دندان ها ایجاد می شود. این لایه ترکیبی از تعداد زیادی باکتری است و به آن پلاک باکتریایی می گویند. تارتار از سخت شدن این پلاک باکتریایی با مواد معدنی بزاق تشکیل می شود.

اگر تارتار تمیز نشود باعث التهاب لثه می شود. اولین و مهمترین علامت التهاب لثه خونریزی لثه است. اگر التهاب لثه در زمان مناسب درمان نشود، می تواند مشکلات جدی برای دندان ها و لثه ها ایجاد کند.

 بیشتر بدانید:لمینت سرامیکی –لمینیت دندان در تهرانقیمت لمینیت دندان

چگونه می توان از تشکیل جرم بر روی دندان جلوگیری کرد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، دلیل اصلی تشکیل تارتار سخت شدن بقایای مواد غذایی انباشته شده در دهان با مواد معدنی بزاق است. به همین دلیل برای جلوگیری از جرم دندان باید به بهداشت دهان و دندان اهمیت داده شود. مسواک زدن منظم و صحیح دندان ها و همچنین استفاده از نخ دندان و دهان شویه روشی صحیح برای جلوگیری از تشکیل تارتار است. جدا از مراقبت از دهان و دندان، ساختار بزاق و عادات بزاق افراد نیز تاثیر زیادی در تشکیل تارتار دارد. مصرف مکرر سیگار، قهوه، الکل، چای و نوشیدنی های رنگی باعث تسریع تشکیل تارتار می شود. جدای از این، برخی از داروهای مورد استفاده می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث تشکیل تارتار شوند.

تارتارها در محل برخورد دندان با لثه تشکیل می شوند. خونریزی معمولا اولین علامت در بیماری لثه است. پایان این مشکل به حدی می رسد که دندان می افتد. قبل از ایجاد چنین مشکلات بزرگی باید دندان را تمیز کرد و از این مشکل جلوگیری کرد.

خونریزی لثه مرحله اولیه تارتار و مشکلات لثه است. در برخی موارد مشاهده شده است که لثه ها حتی بدون مسواک زدن نیز خونریزی می کنند.

تارتارها اغلب به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا نگهداری نادرست ایجاد می شوند. این مراقبت نادرست می تواند باعث بوی بد دهان شود و همچنین بوی لثه های ملتهب اضافی مشکل بزرگی خواهد بود.

واکنش بدن در برابر التهاب و آسیب ناشی از تارتار، برداشتن لثه از آن ناحیه است.

به دلیل ناکافی بودن تراکم استخوان در اثر بیماری‌های لثه و به‌ویژه تحلیل رفتن، دندان‌ها تکان می‌خورند و از جای خود خارج می‌شوند.

تمیز کردن دندان چگونه انجام می شود؟

در تمیز کردن به روش جرم گیری، روش درمان و مدت زمان ممکن است بسته به اندازه جرم، وجود بیماری لثه متفاوت باشد. اگر بیمار،  بیماری لثه خیلی پیشرفته نداشته باشد، جرم گیری به راحتی و بدون درد توسط دندانپزشک تمیز می شود. تجهیزاتی که هنگام تمیز کردن به روش جرم‌ گیری استفاده می‌ شود، دندان‌ ها را فرسایش نمی ‌دهد و به لثه آسیب نمی ‌رساند.

انجام تمیز کردن تارتار قبل از سفید کردن دندان توصیه می شود.

قیمت تمیز کردن دندان

تمیز کردن به روش جرم گیری استاندارد هزینه ثابتی دارد. علاوه بر این، برنامه درمانی که باید انجام شود توسط پزشکان تعیین می شود. برای اطلاع از قیمت تمیز کردن جرم دندان می توانید با ما تماس بگیرید.

10 اشتباهی که در حین مسواک زدن انجام می شود

مسواک زدن ساده ترین، بی دردسرترین و مقرون به صرفه ترین راه حل برای محافظت از سلامت دهان، دندان ها و لثه ها است. اگر روزی دو بار مسواک بزنید و از انجام اشتباهات زیر اجتناب کنید، علاوه بر همه آنها، اگر هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید، دندان هایتان مادام العمر با شما خواهند ماند.

← استفاده طولانی مدت از یک  مسواک

در نتیجه استفاده منظم، عمر متوسط ​​مسواک 3 ماه است. در پایان ماه سوم، موهای برس فرسوده می شوند. در این صورت نمی تواند دندان ها را به درستی تمیز کند. علاوه بر این، باکتری ها و بقایای غذا در این مدت روی مسواک جمع می شوند. به همین دلیل لازم است هر 3 ماه یکبار مسواک را تعویض کنید.

← مسواک نکردن به مدت کافی

زمان توصیه شده مسواک زدن 2 دقیقه است. هنگامی که مسواک زدن در کمتر از ۲ دقیقه انجام می شود، فلوراید موجود در خمیر نمی تواند روی مینای دندان تاثیر بگذارد. زمانی که زمان مسواک زدن کوتاه باشد، معمولاً سطوح جلویی دندان‌ها مسواک زده می‌شود، در حالی که پشت دندان‌ها نادیده گرفته می‌شوند. این باعث می شود که دندان های عقب به راحتی پوسیده شوند.

← شستشوی دهان با آب بعد از مسواک زدن

اگر بعد از مسواک زدن دهان خود را با آب بشویید، اثر فلوراید موجود در خمیر دندان را از بین خواهید برد. پس از مسواک زدن به عنوان یک عادت، ممکن است نیاز به شستشوی دهان ایجاد شود. در این صورت استفاده از دهانشویه حاوی فلوئور مفید خواهد بود.

 بیشتربدانید : متخصص دندانپزشک زیباییقيمت سفيد كردن دندان در تهراندندانپزشک طرف قرارداد با بیمه دانا

← نگه داشتن مسواک در کنار حمام

این یک اشتباه رایج است که تقریباً همه مرتکب می شوند. هر بار که مسواک نشسته روی لبه سینک شستشو داده می شود، باکتری ها و میکروب های زیادی از کاسه توالت وارد هوا می شوند. اجتناب ناپذیر است که اینها به مسواک شما نیز بچسبند. به همین دلیل باید مسواک خود را در جای بلندی نگهداری کنید تا با مسواک های دیگر تماس نداشته باشد و با پوشیدن روکش محافظ. فراموش نکنید که قبل از کشیدن پارچه ابریشمی، درب توالت را ببندید.

← عدم استفاده از نخ دندان

اگر هنوز استفاده از آن را شروع نکرده اید، حتما باید آن را به یک عادت تبدیل کنید. استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز به تمیز کردن باقی مانده مواد غذایی و پلاک هایی که مسواک شما نمی تواند به آنها برسد کمک می کند. اگر پلاک ها از روی دندان برداشته نشوند، به جرم دندان تبدیل می شوند.

← تمیز نکردن زبان

پس از مسواک زدن، تمیز کردن زبان نیز باید انجام شود تا از ایجاد بوی بد در دهان جلوگیری شود. با فرآیند تمیز کردن زبان، اطمینان حاصل می کنید که باکتری های چسبیده به زبان شما تمیز می شوند. مانند تجهیزات تمیز کردن دندان، برخی از مسواک ها نیز دارای یک قسمت پلاستیکی در پشت هستند که به تمیز کردن زبان کمک می کند. فراموش نکنید که هر بار که دندان های خود را مسواک می کنید، زبان خود را تمیز کنید.

← استفاده از مسواک سخت

مسواک های سخت به لثه های شما آسیب می رساند. علاوه بر این باعث سایش لایه محافظ دندان شما می شود. در چنین مواردی حساسیت دندان و بیماری لثه رخ می دهد. به همین دلیل باید مسواک های نرم را ترجیح داد.

← استفاده از روش اشتباه مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن مانند  کشیدن دایره است. حرکت برس به جلو و عقب نیست. حرکات دایره ای بین دندان ها را با ملایمت تر و موثرتر تمیز می کند. مسواک باید هم با دندان ها و هم با لثه ها در تماس باشد. باید خیلی فشار داده شود نه خیلی سریع. مسواک را به صورت عمودی پشت دندان های جلو و پایین خم کنید و فقط با استفاده از نیمه جلویی برس، حرکات دایره ای ملایم را اعمال کنید.

← مسواک زدن با زاویه نامناسب

همیشه باید مسواک خود را در زاویه 45 درجه نگه دارید و از حرکات دایره ای کوتاه استفاده کنید. این زاویه کارآمدترین تمیز کردن دندان ها را تضمین می کند.

← تغییر نکردن روال مسواک زدن

بیشتر اوقات ما فرآیند مسواک زدن را خودکار انجام می دهیم. به عنوان یک عادت، ما همیشه یک مناطقه را مسواک می زنیم و مکان های دیگر را فراموش می کنیم. همه چیز را تغییر دهید، از یک منطقه دیگر شروع کنید و از ترتیب نامنظم پیروی نکنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین دندانپزشک متخصص تهران و رزرو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید .

بارداری و دندان ها

ارتباط بین بارداری و دندان باعث می شود که دندان ها در دوران بارداری حساس تر از شرایط عادی باشند. در دوران بارداری حساسیت دندان ها، گزگز، درد و خونریزی خفیف در لثه مشاهده می شود. در چنین مواقعی شرایط مراقبت از دندان ها و فراهم آوردن شرایط نظافت رعایت می شود. اطلاعات مربوط به محافظت از سلامت دندان در دوران بارداری، مصرف مواد غذایی برای بارداری و دندان ها، بارداری و از دست دادن دندان را می توان از زیر عنوان ها یاد گرفت.

حفظ سلامت دندان در دوران بارداری

جزئیات در مورد محافظت از سلامت دندان در دوران بارداری به شرح زیر است:

برای حفظ سلامت دندان هایی که در دوران بارداری حساس هستند و در معرض پوسیدگی هستند، پس از مصرف شیرینی، زبان ها را مسواک می زنند.

در صورت بروز استفراغ در دوران بارداری، دندان ها را باید مسواک زد و برای سلامت دندان ها از نخ دندان استفاده کرد.

برای حفظ سلامت دندان ها روزی دو بار با کمک یک برس نرم مسواک زده می شود.

در موارد مشکلات خونریزی لثه، تمیز کردن دندان ها بدون اجتناب از مسواک زدن ادامه می یابد.

برای کاهش حساسیت دندان در دوران بارداری، با آب گرم و نمک غرغره کنید. با این روش، سلامت دندان در دوران بارداری و ارتباط دوره ای بین دندان ها محافظت می شود.

برای محافظت از سلامت دندان، مصرف آنتی بیوتیک با نظر پزشک انجام می شود.

سلامت دندان از طریق مراقبت از دندان با اجتناب از درمان دندان در سه ماه اول بارداری محافظت می شود.

مصرف مواد غذایی برای بارداری و دندان

در دوران بارداری و تغذیه دندان، غذاهای غنی از کلسیم و فسفر مصرف می شود. برای محافظت از سلامت دندان در دوران بارداری، ماهی، شیر، تخم مرغ و محصولات غلات باید به طور منظم مصرف شود. به طور خاص، غذاهای غنی از ویتامین های A، D و C و غذاهای ارگانیک مصرف می شود. در دوران بارداری، مصرف سبزیجات برگ سبز و نوشیدن روزانه یک لیوان شیر از سلامت دندان کودک و مادر محافظت می کند. مشکلات حساسیت لثه و دندان با مصرف غذاهای غنی از کلسیم پیشگیری می شود.

بارداری و از دست دادن دندان

بارداری و از دست دادن دندان دو موضوعی هستند که با یکدیگر مرتبط هستند. ترس از خطر از دست دادن دندان به دلیل حساسیت لثه در دوران بارداری وجود دارد. اگر از دندان ها به درستی مراقبت شود و مادر غذاهای غنی از کلسیم مصرف کند، از خطر از دست دادن دندان جلوگیری می شود. به دلیل ارتباط بین بارداری و دندان، در صورت مراقبت از دندان، خطر از دست دادن دندان مشاهده نمی شود. در رابطه بین بارداری و دندان، اگر در دوران بارداری مشکلات عمده مرتبط با سلامت دندان، حفره، التهاب یا عقب‌رفتگی لثه‌ها وجود نداشته باشد، خطر از دست دادن دندان وجود ندارد.

استریل در دندانپزشکی

در دندانپزشکی روی ابزارهای دندانپزشکی استریل که با خون، استخوان و بافت دهان در تماس هستند استفاده می شود. تکمیل مراحل بهداشتی ابزار درمان برای ایجاد شرایط درمانی سالم ضروری است. در عین حال، قبل از انجام اقدامات جراحی، دست های دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی از گذراندن مراحل استریل لازم اطمینان حاصل می شود. اطلاعات مربوط به ابزار استریل شده در دندانپزشکی، ابزار استریل، ابزار اولتراسونیک و استریل را می توان از زیر عنوان ها آموخت.

ابزارهای استریل شده در دندانپزشکی

ابزارهای استریل شده در دندانپزشکی به شرح زیر است:

وسایل نقلیه آسانسور داوی،

دریل های جراحی،

فولوار آمالگام،

انواع قاشق های اندازه گیری

آینه،

اکسی متر و سرهای اشعه ایکس ابزارهایی هستند که شرایط استریل را فراهم می کنند.

در حالی که برخی از این ابزارهای مورد استفاده در طول درمان مستقیماً با دهان و استخوان ها تماس دارند، برخی از آنها فقط با پوست تماس دارند. مراحل ضد عفونی ابزارها از آنجایی که در تماس با بافت نرم قرار می گیرند با ضدعفونی کننده های دارای گواهی خالص می شوند. علاوه بر این فرآیند، فرآیندهای ضد عفونی کننده ابزارهای مقاوم در برابر حرارت با استفاده از گرما ارائه می شود.

مقالات مرتبط : هزینه لمینت سرامیکی دندان در تهراندندانپزشک زیبایی تهرانبهترین دکتر لمینت دندان در تهرانقیمت روکش زیبایی

ابزارهای استریل در دندانپزشکی

اطلاعات مربوط به ابزار استریل در دندانپزشکی به شرح زیر است:

مواد شوینده ضد عفونی کننده ویژه،

فرآیندهای تمیز کردن خودکار،

وسایل نقلیه تمیز کننده اولتراسونیک،

ماشین لباسشویی،

دستگاه های ضد عفونی کننده،

مواد ضدعفونی کننده شیمیایی ابزارهای دندانپزشکی استریل هستند.

با استفاده از این ابزار می توان ابزارهای درمان دندانی را که بیش از یک بار استفاده می شود از بین برد، با آب و مواد شوینده ضد عفونی کننده شستشو داد، مسواک زد، تمیز کرد و شرایط استریل بالایی به دست آورد. این ابزار تضمین می کند که هر ابزار در کلینیک دندانپزشکی با شرایط استریل دندانپزشکی استاندارد سازگار است.

استریل در دندانپزشکی با ابزار آلتراسونیک

اطلاعات مربوط به عقیم سازی در دندانپزشکی با تجهیزات اولتراسونیک به شرح زیر است:

شرایط استریل که با ابزار اولتراسونیک انجام می شود، رایج ترین روش های استریل ترجیح داده شده است.

با این روش ها، ابزار مورد استفاده در طول درمان نیازی به خیس شدن در محلول قبل از آن ندارد.

خطر پاشیدن مواد آلوده در اطراف با روش های استریل انجام شده با ابزار اولتراسونیک از بین می رود.

پاک کننده های اولتراسونیک که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، مراحل فرآیند استریل را با امواج فراصوت ارائه می دهند.

در حالی که تمیز کردن اولتراسونیک با استفاده از حباب های میکروسکوپی و امواج صوتی ارائه می شود، مراحل استریل ویژه ای برای جوجه کشی انواع مختلف مواد اعمال می شود.

اهمیتی که به ابزار، کلینیک دندانپزشکی و روش های استریل پزشک متخصص در مرحله درمان داده می شود، تضمین می کند که محیط لازم برای درمان بیماران در یک منطقه سالم آماده می شود. با استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی در روش های استریل، مراحل تصفیه و بهداشت مطابق با استانداردهای استریل در دندانپزشکی انجام می شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search