قيمت روكش زيبايي

انواع روکش های زیبایی دندان

انواع روکش های زیبایی دندان؛قیمت، عوارض و مراحل انجام ؛ در دندانپزشکی، روکش معمولاً به کلاهک دندانی اشاره دارد.روکش‌ها برای محافظت، پوشاندن و بازگرداندن شکل دندان‌های شما زمانی که پرکردن مشکل را حل نمی‌کند استفاده می‌شود.

روکش  نوعی ترمیم دندان است که به طور کامل روی دندان یا ایمپلنت دندانی را احاطه می‌کند. هنگامی که یک حفره بزرگ سلامت دندان شما را تهدید می کند، ممکن است به روکش نیاز داشته باشد. یک روکش به دندان چسبانده می شود.

آنها می توانند از مواد مختلفی ساخته شده باشند که معمولاً با روش های غیر مستقیم ساخته می شوند. روکش ها برای بهبود بخشیدن استحکام یا ظاهر دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی  آن ها استفاده می شوند. در حالی که روکش دندان برای سلامت دندان مفید است، روش و مواد ممکن است پرهزینه باشد.

مرسوم  ترین روش روکش‌گذاری دندان شامل برداشتن قالب دندانی از دندان می باشد  که دندان پزشک این قالب را تهیه می کند و روکش را در خارج از دهان می‌سازند. سپس روکش را می توان در ویزیت بعدی دندانپزشکی روی دندان قرار داد. در این روش غیرمستقیم ترمیم دندان امکان استفاده نمودن از مواد ترمیمی قوی را برای دندان فراهم می‌کند که نیازمند به ساخت زمان‌بر در زیر گرمای زیاد مانند ریخته‌گری فلز یا پختن پرسلن دارد که در داخل دهان امکان‌پذیر نیست. روکش های دندانی را می توان از جنس فلزات، پرسلن، رزین و سرامیک ساخت. و معمولاً در طول زمان به مراقبت خاصی جز رعایت بهداشت منظم دهان و دندان نیاز ندارند. به دلیل انبساط حرارتی سازگار، هزینه نسبتا مشابه و تفاوت زیبایی، برخی از بیماران ترجیح می دهند روکش خود را با طلا بسازند.

 مقالات پیشنهادی: اصلاح طرح لبخند ، بهترین دندانپزشک زیبایی ، طراحی لبخند ، ترمیم تاج دندان

روکش های دندان چیست؟

با گذشت زمان، دندان های شما ممکن است آسیب ببینند. این می تواند به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی دندان، آسیب دیدگی یا صرفاً استفاده در طول زمان اتفاق بیفتد. دندان های شما ممکن است شکل یا حتی اندازه خود را از دست بدهند. روکش‌های دندانی «کلاهک‌هایی» به شکل دندان هستند که می‌توانند روی دندان ها قرار بگیرند. به آن مانند یک کلاه محکم برای دندان خود فکر کنید. روکش شکل، اندازه، استحکام و ظاهر دندان را برای شما بازیابی می کند.

روکش دندان در جای خود روی دندان چسبانده می شود و قسمت قابل مشاهده دندان را می پوشاند.

چرا به روکش دندان نیاز دارم؟

ممکن است شما به دلایل مختلفی نیاز به روکش دندان داشته باشید، مانند:

محافظت از دندانی که ضعیف شده  (احتمالاً در برابر پوسیدگی) از شکستن یا نگه داشتن دندان ضعیف در صورت ترک خوردن قسمت‌هایی از دندان.

ترمیم دندان شکسته یا دندانی که خیلی فرسوده شده است.

پوشاندن و حمایت از دندان با پرکردگی بزرگ و دندان زیادی در دهان باقی نمانده است.

نگه داشتن بریج دندان در جای خود.

پوشاندن دندان های بدشکل یا تغییر رنگ شدید دندان.

پوشاندن ایمپلنت دندان

پوشاندن دندانی که با کانال ریشه درمان شده باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

روکش دندان

چگونه دندان من برای روکش شدن آماده می شود؟

شما معمولاً دو بار به دندانپزشک جهت روکش شدن دندان مراجعه خواهید کرد تا برای روکش دندان آماده شوید. در برخی موارد، ممکن است یک روکش دندان در مطب دندانپزشک خود ساخته شود.

برای اطمینان پیدا کردن از شرایط بهینه و طول عمر روکش های پیشنهادی، چندین فاکتور با انجام یک تاریخچه دقیق و هدفمند بیمار و معاینه بالینی دندان باید مورد بررسی قرار گیرد. این عوامل عبارتند از:

 • انتظارات بیمار
 • انگیزه بیمار برای پایبندی به برنامه درمانی و حفظ نتایج درمان
 • هزینه های مالی و زمانی برای بیمار
 • عوامل بیولوژیکی
 • وضعیت سلامت پریودنتال و خطر بیماری پریودنتال
 • سلامت پالپ و خطر بیماری ریشه
 • خطر پوسیدگی
 • خطر اکلوژن و مشکلات اکلوزال
 • عوامل مکانیکی
 • مقدار ساختار دندان باقی مانده
 • ارتفاع و عرض دندانی که باید آماده شود
 • سطوح چسبندگی دندانی که باید آماده شود
 • شکل ریشه و طول دندانی که باید آماده شود
 • عوامل زیبایی شناختی
 • انتخاب ترمیم

اولین ویزیت

در اولین ویزیت، دندانی که انتخاب شده تا روکش را دریافت کند، معاینه و آماده می شود. اشعه ایکس از دندان و استخوان اطراف آن گرفته می شود. در صورت وجود موارد زیر، دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود قبل از عمل روکش دندان شما یک درمان ریشه انجام دهد:

 • پوسیدگی دندان.
 • خطر عفونت.
 • آسیب به پالپ دندان

پالپ بافت نرم داخل دندان شما است که حاوی رگ های خونی، اعصاب و بافت همبند است.

دندانی که روکش را دریافت می‌کند، در بالا و کناره‌ها تراشیده می شود. با این کار فضایی برای خود روکش ایجاد می شود. مقدار دندانی که تراشیده می شود بستگی به نوع روکش شما دارد. روکش‌های ساخته شده از فلز نازک‌تر هستند و به اندازه روکش‌های تمام پرسلن یا فلز پرسلن نیازی به برداشتن زیاد دندان ندارند. اگر مقدار زیادی از دندان شما از بین رفته باشد – به دلیل آسیب یا پوسیدگی – می توان از مواد پرکننده برای “ساختن” ساختار دندان کافی برای پوشش روکش استفاده کرد.

پس از تغییر شکل دندان، از یک خمیر یا بتونه برای تهیه یک کپی (که به آن قالب نیز می گویند) از دندانی که قرار است روکش را دریافت کند، استفاده می شود. قالب‌هایی از دندان‌های بالا و زیر دندانی که روکش دندان را می‌گیرد نیز ایجاد می‌شود. این کار برای اطمینان از اینکه روکش روی جویدن و گازگرفتن شما تأثیری نخواهد داشت انجام می شود.

قالب ها به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شوند. در آزمایشگاه روکش ها را می سازند و معمولاً در عرض دو تا سه هفته به مطب دندانپزشکی تحویل می دهند. در طی اولین ویزیت مطب، دندانپزشک شما یک روکش موقت برای پوشاندن و محافظت از دندان آماده شده در حالی که روی روکش دائمی منتظر هستید، می سازد.

 مقالات پیشنهادی: بهترین دندانپزشک ترمیمی ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران ، مراقبت از دندان ، متخصص دندانپزشکی زیبایی

ویزیت دوم

در ویزیت دوم روکش دائمی روی دندان شما قرار داده می شود . ابتدا روکش موقت برداشته شده و اندازه و رنگ روکش دائمی بررسی می شود. اگر همه چیز درست باشد، گاهی اوقات از یک بی حس کننده موضعی (داروی «بی حس کننده») برای بی حس کردن دندان استفاده می شود و روکش جدید به طور دائم در جای خود چسبانده  و ثابت می شود.

روکش های دندانی یک روزه

در صورتی که دندانپزشک شما تجهیزات لازم را داشته باشد، می توان روکش دندان را در مطب دندانپزشکی نیز ساخت. این فرآیند مشابه روش سنتی ساخت روکش شروع می شود – اولین گام ها حذف پوسیدگی و شکل دادن به دندان برای تناسب کامل در داخل روکش است. بعد از این مراحل، ساخت واقعی روکش متفاوت است. در روش ساخت یک روزه، یک دستگاه اسکن برای گرفتن عکس های دیجیتالی از دندان در داخل دهان استفاده می شود. این نرم افزار کامپیوتر از روی این تصاویر یک مدل سه بعدی از دندان شما ایجاد می کند. سپس طرح دیجیتال به دستگاه دیگری در دفتر فرستاده می شود که شکل روکش را از یک بلوک سرامیکی حک می کند . در کمتر از 15 دقیقه روکش آماده چسباندن در جای خود است.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

آنله ها و روکش های 3/4 چیست؟

انواع مختلفی از روکش ها وجود دارد که می توانند روی دندان های شما استفاده شوند. روکش‌های آنله و روکش‌های 3/4 انواعی از روکش‌های دندانی هستند که به اندازه روکش‌های سنتی دندان زیرین شما را نمی‌پوشانند. روکش سنتی کل دندان شما را می پوشاند. آنله و روکش 3/4 ممکن است زمانی مناسب باشند که هنوز ساختار دندانی محکم دارید. این رویکرد محافظه کارانه تری در مقایسه با پوشش کامل روکش شما در نظر گرفته می شود. در این روش، دندانپزشک ناحیه آسیب دیده را برمی دارد و برای دریافت روکش، دندان را تغییر شکل می دهد.

روکش ها در موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرند:

 • روکش های موجود را که آسیب دیده اند جایگزین کنید.
 • شکل، عملکرد و ظاهر دندان‌های فرسوده یا شکسته را بازیابی کنید، جایی که سایر اشکال ساده تر ترمیم مناسب نیستند یا از نظر بالینی شکست خورده‌اند.
 • زیبایی دندان های نامطلوب را که نمی توان با روش های زیبایی و ترمیمی ساده تر مدیریت کرد و بهبود بخشید.
 • حفظ ثبات ساختاری و کاهش خطر شکستگی دندان هایی که به طور گسترده ترمیم شده اند، از جمله دندان هایی که درمان ریشه شده اند.
 • بخش قابل رویت یک ایمپلنت دندان را بازیابی کنید.
 • ترمیم دندان های درمان ریشه شده

دندان‌هایی که درمان کانال ریشه انجام شده اند، احتمال شکستگی بیشتری در آنها دارند و در نتیجه با ایجاد پوشش اکلوزال با ترمیم غیرمستقیم مثل روکش، نیاز به محافظت از کاسپال دارند.

مقالات پیشنهادی: قیمت طرح لبخند ، انواع لمینیت سرامیکی ، بهترین دندانپزشک زیبایی در شرق تهران

این کار منجر به تجویز روتین روکش برای دندان های درمان ریشه شد. به عنوان یک قاعده کلی، استفاده از روکش‌ها و سایر ترمیم‌های غیرمستقیم برای دندان‌های درمان‌شده ریشه زمانی توجیه می‌شود که سطح حفره دسترسی بیش از یک سوم سطح اکلوزال دندان باشد، زمانی که دیواره‌های لینگوال یا باکال تضعیف شده باشند یا زمانی که برجستگی های حاشیه ای مزیال و دیستال وجود ندارد با این حال، بررسی اخیر ادبیات نشان می‌دهد که شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد روکش‌ها برای ترمیم دندان‌های پر شده از ریشه بهتر از دیگر ترمیم‌های معمول هستند. توصیه شده است که دندانپزشکان در زمان تصمیم گیری برای استفاده از روکش باید از تجربیات خود و همین طور با توجه به ترجیحات بیمار استفاده کنند.

روکش های دندان از چه چیزی ساخته شده اند؟

روکش های دائمی را می توان از مواد مختلف ساخت. این مواد شامل موارد زیر باشد:

پرسلن – فلز

 این نوع روکش دندان را می توان با رنگ دندان های کنار روکش مطابقت داد. آنها رنگ دندان طبیعی تری دارند. با این حال، گاهی اوقات فلز زیر کلاه پرسلن روکش به صورت یک خط تیره ظاهر می شود. سایر معایب عبارتند از احتمال بریدگی یا شکستن قسمت پرسلن روکش و فرسودگی روکش دندان های روبروی آن در داخل دهان. این سایش روی دندان‌های دیگر به‌طور خاص روی دندان‌هایی که در هنگام بسته شدن دهان با روکش بالا و پایین تماس دارند، تأثیر می‌گذارد. روکش های دندانی از جنس فلز- پرسلن می توانند انتخاب خوبی برای دندان های جلو یا عقب باشند.

تمام رزین

 روکش های دندانی ساخته شده از رزین عموماً ارزان تر از سایر انواع روکش هستند. با این حال، آنها به مرور زمان فرسوده می شوند و بیشتر از روکش های پرسلن به فلز می شکنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

روکش های تمام فلزی

فلزات مختلفی وجود دارد که می توان از آنها در روکش دندان استفاده کرد، از جمله طلا، پالادیوم، نیکل و کروم. روکش های فلزی به ندرت بریده می شوند یا می شکنند، از نظر ساییدگی بیشترین دوام را دارند و فقط نیاز به برداشتن مقدار کمی از دندان شما دارند. آنها همچنین نیروهای گاز گرفتن و جویدن را می توانند تحمل کنند. رنگ متالیک اصلی ترین ایراد این نوع از روکش است. روکش های فلزی انتخاب های بسیار خوبی برای دندان های آسیاب خارج از دید هستند.

همانطور که از نام آن پیداست، این روکش ها به طور کامل در یک آلیاژ فلزی ریخته گری می شوند. آلیاژهای زیادی وجود دارد و انتخاب یک آلیاژ خاص نسبت به آلیاژ دیگر به عوامل مختلفی از جمله هزینه، جابجایی، خواص فیزیکی، زیست سازگاری بستگی دارد. انجمن دندانپزشکی آمریکا آلیاژها را در سه گروه دسته بندی می کند: آلیاژهای نجیب بالا، نجیب و فلزات پایه.

آلیاژهای پایه فلزی

آلیاژهای فلز پایه به ندرت برای ساخت روکش فلزی کامل استفاده می شود. آنها بیشتر به عنوان بخشی از روکش های فلزی-سرامیکی به عنوان آلیاژهای اتصال استفاده می شوند. در مقایسه با آلیاژهای نجیب، آنها قوی تر و سخت تر هستند. آنها را می توان در مقاطع نازکتر (0.3 میلی متر در مقابل 0.5 میلی متر) استفاده کرد، اما تنظیم آنها سخت تر است و به احتمال زیاد باعث سایش بیش از حد دندان های مقابل طبیعی می شوند. علاوه بر این، ممکن است برای افرادی که حساسیت به نیکل دارند، مشکلاتی وجود داشته باشد.

روکش های از پیش ساخته شده از جنس استنلس استیل

آلیاژهای متداول پایه فلزی مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از:

 • نقره-پالادیوم
 • نقره – پالادیوم – مس
 • نیکل کروم
 • نیکل-کروم-بریلیم
 • کبالت کروم
 • تیتانیوم
 • تیتانیوم

تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم بسیار زیست سازگار هستند. استحکام، سفتی و شکل پذیری آن مشابه سایر آلیاژهای ریخته گری مورد استفاده در دندانپزشکی است. تیتانیوم همچنین به آسانی یک لایه اکسید روی سطح خود تشکیل می دهد که به آن خاصیت ضد خوردگی می دهد و به آن اجازه می دهد تا به سرامیک ها بچسبد که این خاصیت مفید در ساخت روکش های فلزی-سرامیکی است.

مقالات پیشنهادی: ترمیم دندان ، راه های سفید کردن دندان ، دندانپزشک زیبایی در تهران

روکش های کامل سرامیکی

سرامیک های دندانی یا پرسلن ها برای ساخت روکش ها عمدتاً به دلیل خواص زیبایی شناختی در مقایسه با تمام ترمیم های فلزی استفاده می شوند. این مواد به طور کلی کاملا شکننده و مستعد شکسته شدن هستند. طبقه بندی های زیادی برای طبقه بندی سرامیک های دندانی، با ساده ترین آنها، بر اساس ماده ای که از آن ساخته شده اند، استفاده شده است، یعنی سیلیس، آلومینا یا زیرکونیا.

سیلیس

سرامیک های مبتنی بر سیلیس به دلیل محتوای شیشه بالا و خواص نوری عالی به دلیل افزودن ذرات پرکننده که باعث افزایش مادی و فلورسانس می شود که می تواند رنگ مینای طبیعی و عاج را تقلید کند، بسیار زیبا هستند. با این حال، این سرامیک‌ها از استحکام مکانیکی ضعیفی رنج می‌برند و به همین دلیل اغلب برای روکش کردن زیرساخت‌های قوی‌تر استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال می توان به شیشه آلومینوسیلیکات اشاره کرد. سرامیک های تقویت شده فلدسپاتیک، پرسلن مصنوعی و لوسیت.

خواص مکانیکی را می توان با افزودن ذرات پرکننده بهبود بخشید، به عنوان مثال. لیتیوم دی سیلیکات، و به همین دلیل به آنها شیشه سرامیک می گویند. شیشه سرامیک ها را می توان به تنهایی برای ساخت ترمیم های تمام سرامیکی یا به صورت تک (که تک لایه نامیده می شود) یا می تواند به عنوان زیرسازی برای روکش (یا لایه بندی) بعدی با پرسلن فلدسپاتیک ضعیف تر (ترمیم هایی که دو لایه نامیده می شوند) استفاده شود.

آلومینا

آلومینا (اکسید آلومینیوم) به عنوان یک زیرساخت دندانی (هسته) در سال 1989 هنگامی که مواد ریخته گری لغزنده، زینتر و با شیشه نفوذ کردند، معرفی شد. اخیراً، هسته‌های آلومینا نفوذ شده با شیشه با رسوب الکتروفورتیک، یک فرآیند نانوساخت سریع، تولید می‌شوند. در طی این فرآیند، ذرات یک لغزش توسط یک جریان الکتریکی به سطح قالب دندانی آورده می‌شوند و در عرض چند ثانیه یک هسته سبز را تشکیل می‌دهند. سپس حاشیه‌ها بریده می‌شوند و جسم سبز پخته شده و با شیشه نفوذ می‌کند. آلومینا نفوذ شده با شیشه نسبت به هسته های زیرکونیایی و آلومینا بدون شیشه تولید شده از استحکام پیوند پرسلن به طور قابل توجهی بالاتری دارد.

هسته های آلومینا بدون شیشه با آسیاب کردن بلوک های از پیش پخت شده مواد با استفاده از تکنیک دندانپزشکی تولید می شوند. هسته های بدون شیشه برای جبران انقباض زمانی که هسته به طور کامل زینتر شده است، باید بزرگ شود. سپس هسته های آسیاب شده زینتر شده و به اندازه مناسب منقبض می شوند.

همه هسته‌های آلومینا با پرسلن فلدسپاتیکی مانند بافت دندان لایه‌بندی شده‌اند تا رنگ و شکل واقعی ایجاد کنند. هنرمندان دندانپزشکی به نام سرامیست ها می توانند ظاهر این روکش ها را با توجه به نیازهای بیمار و دندانپزشک شخصی سازی کنند. هسته های آلومینا شفافیت بهتری نسبت به زیرکونیا دارند، اما بدتر از لیتیوم دی سیلیکات هستند.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

زیرکونیا

زیرکونیای تثبیت شده با ایتریا که به سادگی زیرکونیا نیز شناخته می شود، یک سرامیک بسیار سخت است که به عنوان یک ماده پایه قوی در برخی از ترمیم های سرامیکی کامل استفاده می شود. زیرکونیا در دندانپزشکی نسبتاً جدید است و داده‌های بالینی منتشر شده به نسبت محدود است.

روکش های زیرکونیایی روکش شده

زیرساخت زیرکونیا (هسته) معمولاً بر روی یک نمایش دیجیتالی از دهان بیمار طراحی می شود که با یک اسکن دیجیتال سه بعدی از بیمار، قالب یا مدل گرفته می شود. سپس هسته از یک بلوک زیرکونیا در یک حالت نرم از قبل پخته شده آسیاب می شود. پس از آسیاب، زیرکونیا در یک کوره پخته می شود که در آن 20٪ منقبض می شود و به استحکام کامل 850-1000 مگاپاسکال می رسد. اخیراً استحکام زیرکونیا برای ترمیم های دندانی به 1200 مگاپاسکال گزارش شده است.

ساختار هسته زیرکونیا را می توان با پرسلن فلدسپاتیک بافت مانند دندان برای ایجاد رنگ و شکل نهایی دندان لایه بندی کرد. زیرا استحکام پیوند پرسلن لایه ای ذوب شده به زیرکونیا قوی نیست. تراشه سرامیک روکش معمولی اغلب اتفاق می‌افتد، روکش‌ها و پل‌ها امروزه به طور فزاینده‌ای با روکش‌های زیرکونیایی یکپارچه تولید می‌شوند که از بلوک زیرکونیایی درجه‌بندی‌شده رنگ و ساختار، و با لایه نازکی از لکه‌های لعاب پوشانده می‌شوند.

 ترمیم های پروتز زیبایی، با انعکاس طبیعی، رنگ از داخل و گرادیان های رنگی تحت تاثیر آناتومی هسته داخلی عاجی به بهترین وجه می توانند با زیرکونیای روکش شده انجام شوند، نه با روکش های زیرکونیای یکپارچه. در تولید ترمیم های دندانی که به طور خاص برای یک بیمار ساخته شده است، تکنسین های دندانپزشکی با مهارت های حل مسئله، مهارت و مهارت های شناختی خود تا همین اواخر تنها راه برای ارائه زیبایی، فردیت و هنرمندی مورد نیاز با پرسلن هستند.

ترس از براده‌شدن پرسلن‌های زیرکونیایی با اجزای تک شیشه معمولی در طولانی‌مدت و فشار قیمت در استفاده دستی از پرسلن، محرک‌های احتمالی برای ترمیم‌های زیرکونیایی یکپارچه هستند. با این حال، با استفاده از تراشه پرسلن اجزای چند شیشه ای دیگر مشکلی نیست، به ویژه با ترمیم های تقلیدی پروتز که در آن روکش از مدل دندان طبیعی در دو لایه پیروی می کند: یک لایه عاج بافت آناتومیک شبیه به شکل عاج. از دندان های بیمار و یک لایه مینای دندان.

این ترمیم‌ها که ساختار دندان‌های طبیعی را با طراحی شناختی هسته عاج تقلید می‌کنند، الگوی تولید جدیدی را برای ساخت ترمیم‌های طبیعی زیرکونیای روکش شده با استفاده از پرسلن با استحکام بالا با ارائه می‌کنند. این روکش ها با هسته ای از زیرکونیای چهار ضلعی همرنگ دندان تولید می شوند که روی آن یک لایه پرسلن نیمه شفاف با استحکام بالا اعمال شده و سپس به اندازه آسیاب شده است.

در همکاری ظریف بین زیرکونیای رنگ عاج و پرسلن روکش، زیرکونیا از طریق لایه پرسلن شفاف می درخشد، به همان اندازه که لایه پرسلن نازکتر است. این امر پویایی رنگ طبیعی را با رنگ “از داخل” که در عناصر طبیعی یافت می شود، به جای رنگ “در بیرون” با زیرکونیای یکپارچه ایجاد می کند. در نتیجه دندان طبیعی از نظر زیبایی و سختی بیشتر از روکش های ساخته شده از زیرکونیای یکپارچه جامد نزدیک می شود. این بدان معناست که هسته عاج هیستو آناتومیک کلید روکش های زیبایی است.

مقالات پیشنهادی: لمینیت دندان ،پر کردن دندان ، بستن فواصل بین دندانی ، متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

زیرکونیا سخت ترین سرامیک شناخته شده در صنعت و قوی ترین ماده مورد استفاده در دندانپزشکی است، باید با استفاده از فرآیند ساخته شود، اما نه از تکنولوژی دستی دندانپزشکی مرسوم. از آنجایی که زیرکونیای یکپارچه مانند سایش عمودی طبیعی 25 تا 75 میکرون مینای طبیعی و پرسلن ساییده نمی شود، هیچ اطلاعات بالینی در مورد این واقعیت وجود ندارد که آیا در نتیجه روکش های زیرکونیایی بیش از حد بالا در طولانی مدت به دندان های مخالف آسیب می رسانند یا خیر. اگرچه در دو تست سایش بدنه زیرکونیای یکپارچه، روکش شده و لعابدار و آنتاگونیستهای مینای مربوطه آنها سایش مشابهی را نشان دادند، حداقل دوبرابر ریزترک های مینای گسترده و منشعب در نمونه های مخالف زیرکونیای یکپارچه مشاهده شد.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

زیرکونیا یکپارچه

روکش های زیرکونیایی یکپارچه از نظر ظاهری مات و ارزش بالایی دارند و فاقد شفافیت و فلورسانس هستند. برای ظاهر، بسیاری از دندانپزشکان از روکش های یکپارچه روی دندان های قدامی (جلو) استفاده نمی کنند. روکش های زیرکونیایی یکپارچه از بلوک زیرکونیایی درجه بندی شده با رنگ و ساختار تولید می شوند و با لایه نازکی از لکه های لعاب پوشانده می شوند که نوعی فلورسانس را نیز فراهم می کند. روکش زیرکونیای “درجه بندی شده” دارای ناحیه گردنی تیره تر است که از زیرکونیای چهار ضلعی، رنگ دندان اصلی در ناحیه باکال و یک لبه انسیزال نیمه شفاف متشکل از زیرکونیای مکعبی تشکیل شده است. تنها کاری که تکنسین دندان باید انجام دهد این است که از ارتفاع مناسب بلوک زیرکونیا استفاده کند تا روکش در تمام مناطق رنگی مختلف قرار بگیرد. اگرچه از نظر ظاهری، گرادیان رنگ شبیه دندان های طبیعی است، اما هنوز از ویژگی های نوری، فیزیکی، بیومیمتیک و زیبایی دندان های طبیعی فاصله دارند.

مقالات پیشنهادی: مراحل کامپوزیت دندان ، متخصص دندانپزشکی زیبایی ، انتخاب مسواک مناسب

انتخاب مواد در دندانپزشکی تا حد زیادی استحکام و ظاهر روکش را تعیین می کند. برخی از مواد زیرکونیایی یکپارچه قوی ترین روکش ها را در دندانپزشکی تولید می کنند (استحکام ثبت شده برای برخی از مواد روکش زیرکونیایی نزدیک به 1200 مگاپاسکال است)، اما این روکش ها معمولاً به اندازه کافی طبیعی برای استفاده در جلوی دهان در نظر گرفته نمی شوند. اگرچه آنقدر قوی نیستند، اما برخی از مواد جدید زیرکونیایی از نظر ظاهری بهتر هستند، اما به طور کلی هنوز به خوبی روکش های ذوب شده با پرسلن نیستند. در مقابل، وقتی پرسلن به آلومینا نفوذ شده با شیشه ذوب می‌شود، روکش‌ها ظاهری بسیار طبیعی و بسیار قوی دارند، اگرچه به اندازه روکش‌های زیرکونیایی یکپارچه قوی نیستند.

گفته می شود روکش های زیرکونیا نسبت به روکش های فلزی-سرامیکی کمتر ساینده دندان های مقابل هستند..

سایر خواص مواد روکش که باید در نظر گرفته شوند رسانایی حرارتی و شفافیت پرتو هستند. پایداری / شلی تناسب روی دندان آماده شده و شکاف سیمانی در حاشیه گاهی به انتخاب مواد مربوط می شود، اگرچه این خواص روکش نیز معمولاً به سیستم و روش های ساخت مربوط می شود.

لیتیوم دی سیلیکات

یکی دیگر از مواد یکپارچه، لیتیوم دی سیلیکات، روکش های بسیار شفاف تقویت شده با لوسیت تولید می کند که اغلب در دهان بیش از حد خاکستری به نظر می رسد. برای غلبه بر این مشکل، رنگ‌های چند ظرفیتی سایه روشن ظاهری کاملاً غیر طبیعی و سفید روشن به خود می‌گیرند.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

روکش های فلزی و سرامیک

اینها ترکیبی از روکش های فلزی و سرامیکی هستند. بخش فلزی معمولاً از یک آلیاژ فلز پایه (که به آن آلیاژ پیوند می گویند) ساخته می شود. خواص آلیاژ فلزی انتخاب شده باید با خواص سرامیک مورد اتصال مطابقت داشته باشد و در غیر این صورت مشکلاتی مانند لایه لایه شدن یا شکستگی سرامیک ممکن است رخ دهد. برای به دست آوردن یک روکش زیبایی که بتواند با فعالیت معمول جویدن عملکردی داشته باشد، حداقل ضخامت مواد سرامیکی و فلزی مورد نیاز است که باید در مرحله آماده سازی دندان برنامه ریزی شود.

اتصال سرامیکی به چارچوب فلزی به سه روش:

تناسب فشرده سازی (از طریق جمع شدگی سرامیکی هنگام پخت)

حفظ میکرو مکانیکی (از طریق بی نظمی سطح)

اتحاد شیمیایی (از طریق تشکیل اکسید)

حفظ و مقاومت

از آنجایی که در حال حاضر هیچ سیمان سازگار بیولوژیکی وجود ندارد که بتواند روکش را صرفاً از طریق خاصیت چسبندگی خود در جای خود نگه دارد، شکل هندسی این آماده سازی برای حفظ و مقاومت برای نگه داشتن روکش در جای خود حیاتی است.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

روکش های دندانی: چه هستند، چه انواعی دارند و چگونه نصب می شوند؟

روکش‌های روده یکی از رایج‌ ترین درمان‌های زیبایی برای بیمارانی است که به دنبال زیبایی لبخند خود هستند. روکش های دندانی رنگ، اندازه و شکل دندان ها را تغییر می دهند.

اگر قبلاً نام روکش دندان را شنیده اید اما دقیقاً نمی دانید چیست یا اگر سؤالی در مورد این درمان زیبایی دارید، در این مقاله همه چیز را توضیح می دهیم

روکش دندان چیست؟

بیایید با یک سوال ساده شروع کنیم: روکش دندان چیست؟ روکش‌های دندانی که از مواد مختلف ساخته شده‌اند، لایه‌های نازکی هستند که روی سطح قابل رویت دندان اعمال می‌شوند تا لبخند را دوباره تعریف کنند. روکش های دندانی برای استانداردسازی لبخند، تغییر رنگ، درخشندگی بیشتر یا اصلاح فرم دندان ها استفاده می شود.

اما به طور مشخص، روکش دندان برای لبخند چه کاری می تواند انجام دهد؟ گذاشتن روکش ها این امکان را به بیمار می دهد که با پوشاندن زیبایی شناختی عیوب، لبخندی طبیعی و هماهنگ تا حد امکان به بیمار بدهد.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

روکش های دندانی: برای چیست و چه زمانی باید روی آنها قرار گیرد؟

روکش های دندانی برای تغییر رنگ، شکل، سفیدی یا اندازه دندان ها در موارد متعددی استفاده می شوند: دندان های کج یا روی هم افتاده، کمی، دندان های شکسته، دندان های شاد یا مشکلات سایه یا سایش.

در جدی ‌ترین موارد، برخی از این مشکلات نیاز به درمان ارتودنسی دارند، اما اگر بیمار نقص دندانی خفیفی داشته باشد، می‌توان با استفاده از روکش‌های دندانی آن‌ها را پنهان کرد. روکش دندان یک راه حل زیبایی است، بنابراین توصیه می شود در مواقعی که برای درمان سلامت دهان یا مشکلات عملکردی ضروری نیست، روکش دندان قرار دهید. به عنوان مثال، زمانی که می خواهید مشکلات اکلوژن را اصلاح کنید، نباید روکش دندان قرار دهید. مواردی که در آنها می توان از روکش دندان استفاده کرد به شرح زیر است:

روکش های دندانی و دندان های آسیب دیده

روکش‌های دندانی در مواجهه با ساییدگی دندان ناشی از عوامل خاصی (سن بیمار، فرسایش ناشی از دندان قروچه یا سایش)، می‌توانند این پدیده زوال را بپوشانند، دندان آسیب‌دیده را تقویت کرده و ظاهر اولیه آن را بازیابی کنند.

روکش دندان و شلوغی دندان

قرار دادن روکش دندان زمانی قابل انجام است که شلوغی دندان حداقل باشد. در این صورت روکش های دندانی راه حلی سریع و موثر هستند که می توانند روی دندان های آسیب دیده اثر بگذارند. برای استفاده از روکش‌های دندانی روی دندان‌های روی هم، باید ساختار دندان را شکل داد، یعنی مینای اصلی دندان را کمی تغییر داد (بدون لمس عاج) برای اصلاح هم‌ترازی دندان‌ها.

روکش دندان و دیاستما

روکش دندان می تواند راه حلی برای درمان دیاستما باشد. در این صورت می توان از روکش های دندانی برای تغییر اندازه دندان ها با پرکردن شکاف های موجود برای ایجاد لبخندی هماهنگ استفاده کرد.

روکش های دندانی و دندان های کج

روکش دندان راه حلی ایده آل برای پوشاندن دندان های کج است. با این حال، این راه حل برای موارد سبک محفوظ است. در شدیدترین موارد، روکش‌های دندانی راه‌حل مناسبی نیستند، زیرا نمی‌توانند مشکلات عملکردی ناشی از پوزیشن نامناسب دندان را حل کنند.

انواع روکش دندان

انواع مختلفی از روکش های دندانی بسته به مواد مورد استفاده و شکل انتخابی وجود دارد. رایج ترین روکش های دندانی عبارتند از:

انواع روکش دندان بر اساس شکل

بسته به نوع لبخند مورد نظر، اشکال مختلفی از روکش دندان ارائه می شود. رایج ترین سبک های روکش دندان عبارتند از:

لبخند طبیعی: دندان های ثنایا شکل کمی گرد دارند و دندان های ثنایای جانبی کمی پایین تر از دندان های ثنایای مرکزی هستند. دندان های نیش نوک تیز و کمی بلندتر از دندان های ثنایا هستند. اگر خواب یک لبخند طبیعی می بینید، این نوع روکش دندان برای شما مناسب است.

شکل گرد: دندان های ثنایا و نیش شکل گردتری دارند که باعث می شود لبخند واقعی تر شود.

لبخند هالیوودی: لبخندی که با دندان های ثنایای مرکزی مربعی شکل و دندان های ثنایای جانبی مربعی کمی کوتاه تر از دندان های ثنایای مرکزی مشخص می شود.

بیمار در مطب توسط دندانپزشک معاینه می شود.

انواع روکش دندان بر اساس جنس

روکش های دندانی علاوه بر شکل خاص خود می توانند از مواد مختلفی نیز طراحی شوند. بسته به مواد مورد استفاده برای روکش دندان، قیمت، دوام یا رندر ممکن است متفاوت باشد. ما بهترین های شناخته شده و ویژگی های هر یک از آنها را می بینیم:

ونیرهای کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت از یک رزین چکش خوار ساخته می شوند که الیاف کربن، شیشه و بور را ترکیب می کند.

این نوع روکش در یک جلسه اعمال می شود و می تواند عیوب کوچک را اصلاح کند. علاوه بر این، ونیرهای کامپوزیت یک درمان برگشت پذیر (نه دائمی) هستند. از آنجایی که پزشک ساختار دندان را لمس نمی کند، می توان آنها را در هر زمانی خارج کرد.

این روکش ها طول عمر کمتری نسبت به روکش های سرامیکی دارند و مقاومت کمتری در برابر لک دارند. بنابراین آنها باید بیشتر تعویض شوند. به همین دلیل است که ونیرهای کامپوزیت نسبت به روکش‌های سرامیکی ارزان‌تر هستند.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

روکش های سرامیکی یا چینی

روکش‌های سرامیکی که به آن روکش‌های چینی نیز می‌گویند، از سرامیک ساخته می‌شوند. این روکش ها بیشترین استفاده را دارند زیرا دوام بهتر، استحکام استثنایی و به ویژه نتایج طبیعی را ارائه می دهند.

روکش‌های سرامیکی کاملاً قابل تنظیم هستند، بنابراین کاملاً با دندان‌های بیمار سازگار هستند و تقریباً نامرئی هستند. علاوه بر این، روکش های چینی بسیار مقاوم در برابر لکه هستند. همه این ویژگی ها در کنار هم (ماندگاری، استحکام، سازگاری کامل با دندان ها) قیمت بالاتر آنها را توضیح می دهد.

این روکش‌های سرامیکی در 3 دسته هستند: روکش‌های لیتیوم دی سیلیکات، روکش‌های زیرکونیا و فوق‌فاین.

روکش های لیتیوم دی سیلیکاتروکش های لیتیوم دی سیلیکات از آلیاژ شیشه و سرامیک ساخته می شوند که اغلب برای سایر کارهای دندانپزشکی مانند دندان مصنوعی یا روکش استفاده می شود. روکش های ساخته شده از این ماده از ویژگی خاصی برخوردار هستند که بسیار مقاوم و قابل حمل هستند. علاوه بر این، روکش‌های لیتیوم دی سیلیکات چسبندگی بهتری به بافت دندان ایجاد می‌کنند و آن‌ها را به یکی از بادوام‌ترین روکش‌ها تبدیل می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

روکش های فوق العاده نازک

روکش های فوق نازک از سرامیک ساخته شده اند، بنابراین دوام بهتری دارند. از آنجایی که لایه ها بسیار نازک هستند، معمولاً نیازی به سوهان دادن یا تغییر شکل اصلی دندان برای رفع آنها نیست.

روکش زیرکونیا

روکش های زیرکونیا بسیار مقاوم هستند، به راحتی قالب گیری می شوند و نتایج زیبایی بسیار خوبی را ارائه می دهند. این روکش های دندان کمی ضخیم تر از روکش های فوق نازک هستند. به طور کلی در موارد بسیار خاص استفاده می شود، زیرا نتیجه کمتر طبیعی است و آماده سازی واقعی دندان ضروری است.

پالتی از روکش های دندانی در جلوی دندان های بیمار قرار می گیرد.

بیشتربدانید:لمینیت دندانتغيير رنگ دندان تهرانقیمت عصب کشی دندانترمیم تاج دندان

روکش های دندانی چگونه قرار می گیرند؟ رویه ای که باید رعایت شود چیست؟

روش انجام روکش دندان معمولاً شامل دو یا چند مراجعه به مطب دندانپزشکی است. مراحلی که باید دنبال شود به شرح زیر است:

در اولین جلسه تشخیص داده می شود و سلامت دهان و دندان بیمار ارزیابی می شود. دندانپزشک برای ایجاد روکش های سفارشی از دندان ها قالب می گیرد.

هنگامی که روکش ها ساخته شدند، یک جلسه دوم برای آماده سازی دندان ضروری است: فرآیند تمیز کردن، پرداخت و برش به چسبندگی بهتر کمک می کند.

در ادامه دندان ها آماده دریافت روکش های دندانی می شوند. پزشک می تواند روش قرار دادن را شروع کند.

البته تعداد جلسات مورد نیاز به نوع روکش و پیچیدگی مورد بستگی دارد. نصب روکش دندان ممکن است به چندین جلسه نیاز داشته باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

روکش دندان: مزایا و معایب

همانطور که خواهیم دید، روکش های دندانی دارای مزایا و معایبی هستند. این موارد ممکن است بسته به مورد خاصی که باید درمان شود متفاوت باشد.

مزایای روکش دندان

مزایای اصلی روکش دندان عبارتند از:

این یک راه حل خوب برای پنهان کردن سریع و موثر عیوب دندان است.

این یک درمان کم تهاجمی است، زیرا قرار دادن ونیرهای دندانی سریع، ساده و بدون درد است و هیچ تاثیری روی لثه ندارد.

آنها دوام عالی را ارائه می دهند. طول عمر آنها به نوع روکشی که دارید بستگی دارد. به طور کلی، اگر بهداشت دهان و دندان خوب و نگهداری منظم رعایت شود، این درمان ها چندین سال طول می کشد.

پس از قرار دادن روکش های دندانی، نتیجه به ویژه طبیعی است، زیرا شکل، رنگ و اندازه کاملاً با دندان اصلی سازگار است. شما به سختی متوجه آنها خواهید شد.

معایب روکش دندان

ونیرهای دندانی علیرغم مزایای فراوانی که دارد، معایبی نیز نسبت به سایر روش های درمانی دارد:

در صورت ناهنجاری دندانی، هزینه روکش های دندانی می تواند به طور قابل توجهی بیشتر از ارتودنسی نامرئی (با ناودان یا حلقه) باشد.

در غیاب شرایط نگهداری خوب، روکش‌ها می‌توانند با سرعت بیشتری لکه‌دار شوند یا خراب شوند.

آنها می توانند برای پنهان کردن مشکلات کوچک ناهنجاری دندان مفید باشند، اما در موارد پیچیده، درمان ارتودنسی ضروری خواهد بود.

حساسیت بیش از حد می تواند احساس شود زیرا بخشی از مینای دندان قبل از شروع نصب برداشته شده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

ماندگاری روکش های دندان چقدر است؟

اگر مانند بسیاری از بیماران تعجب می‌کنید که روکش‌های دندان چقدر دوام دارند، بدانید که پاسخ دادن به این سوال آسان نیست. طول عمر روکش های دندانی به عوامل زیادی مانند نوع روکش انتخابی، نگهداری منظم و بهداشت دهان و دندان بیمار بستگی دارد. اگرچه روکش های دندان مادام العمر دوام ندارند، اما بسته به عواملی که در بالا ذکر شد، می توانند برای مدت طولانی بین 5 تا 15 سال دوام بیاورند.

با درمان های دکتر سیمین برنگی لبخندی بی نقص پیدا کنید

کلینیک دکتر سیمین برنگی انتخاب گسترده ای از درمان های دندانپزشکی و زیبایی را ارائه می دهند که با نیازهای هر بیمار سازگار است.

سوالات متداول در مورد روکش دندان

از چه سنی می توان روکش دندان گذاشت؟

روکش های دندانی را می توان در هر سنی قرار داد. برای روکش های سرامیکی، استفاده از ونیرهای سرامیکی از سن 18 سالگی (رشد کامل) توصیه می شود. برای بیماران جوان تر، ونیرهای کامپوزیت بهترین هستند، زیرا موقتی هستند و در هر زمانی می توان آنها را برداشت.

روکش دندان و بارداری: آیا سازگار است؟

در طول روش روکش دندان، مقدار مواد شیمیایی مورد استفاده حداقل است. بنابراین، شما به طور معمول می توانید روکش دندان را در دوران بارداری خود قرار دهید. قبل از شروع هر درمانی، از مشورت با پزشک خود دریغ نکنید.

روکش یا روکش دندان: چه تفاوتی دارد؟

این دو درمان دندانپزشکی برای اهداف زیبایی هستند، تفاوت اصلی این است که روکش دندان جلوی دندان را می‌پوشاند در حالی که روکش کل دندان را می‌پوشاند. یکی دیگر از تفاوت های روکش دندان با روکش این است که روکش ها برای اهداف زیبایی استفاده می شوند، در حالی که روکش ها می توانند مشکلات عملکردی را اصلاح کنند یا دندان ضعیف شده را تقویت کنند. بنابراین، قرار دادن روکش های دندانی یک درمان تهاجمی تر برای دندان است.

سفید کننده یا روکش دندان، بهترین درمان برای داشتن دندان های سفید چیست؟

اگر بین سفید کردن دندان و روکش برای داشتن لبخندی خیره کننده تردید دارید، انتخاب روش درمانی به میزان لکه شدن دندان شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را روشن کنید و لکه‌ها خیلی سنگین نباشد (لکه‌های سطحی) سفید کردن دندان بهترین راه حل است. از طرف دیگر، اگر لکه‌ها عمیق‌تر باشند یا مشکل ربطی به رنگ دندان‌های شما نداشته باشد، نصب روکش‌های دندانی بدون شک توصیه‌شده‌ترین درمان است.

طول عمر کامپوزیت ونیرهای دندانی چقدر است؟

ونیرهای دندانی عمر نسبتاً طولانی دارند، اما برای همیشه دوام ندارند. بسته به جنس ساخت، باید کم و بیش به طور مرتب تعویض شوند.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش های زیبایی دندان و رزو نوبت با دندانپزشکی دکتر سیمین برنگی تماس بگیرید

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search