انواع روش های سفید کردن دندان چیست؟

انواع روش های سفید کردن دندان چیست؟در بیشتر مواقع اگر دندان هایی زیبایی نداشته باشید لبخندتان  را پنهان میکنید و از ارتباط با دیگران اجتناب میکنید، این نوع مشکلات می تواند تأثیر زیادی بر رفاه و در نتیجه سلامت شما داشته باشد.

معمولا دندان های شما زرد، کدر، خاکستری هستند… که نشانه ای از گذشت زمان، وراثت یا بر اثرعوامل خارجی، تغییر رنگ داده اند. 

در واقع به لطف مراقبت های کاملا موثر و درمان های زیبایی، بدون درد و با نتایج فوری، می توان دندان های خود را سفید کرد. با مراجعه به دندانپزشک زیبایی دندان ، لبخند خود را به متخصصی می سپارید که دقیقاً می داند برای بازگرداندن سفیدی کامل آن چه باید بکند.

سفید کردن دندان یک درمان دندانپزشکی زیبایی است که رنگ دندان ها را یک یا چند درجه روشن تر می کند و لکه ها را از بین می برد تا زیبایی لبخند شما را بهبود بخشد. امروزه گزینه های زیادی برای سفید کردن لبخند شما چه در دندانپزشکی و چه در خانه وجود دارد. دریابید که درمان چگونه کار می کند و چرا مهم است که قبل از شروع از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان شامل یافتن سایه ی اصلی دندان شما یا سایه روشن تر از رنگ فعلی است.

 این فرآیند و سایه ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است در واقع هر بیمار مانند هر دندان منحصر به فرد است. به همین دلیل است که دندانپزشک ابتدا از یک نمودار رنگی برای تعیین هدف سفیدی مورد نظر استفاده می کند. این کار تضمینی است برای یافتن یک لبخند سفارشی، هماهنگ با صورت و چهره شما.

بنابراین نتایج به دست آمده پس از سفید کردن دندان در افراد مختلف متفاوت است. مهم است که بیماران قبل از بهره مندی از این درمان، یک هدف واقع بینانه داشته باشند. اگرچه اکثریت قریب به اتفاق به لبخندی سفیدتر و روشن‌تر دست می‌یابند، دستیابی به یک سایه کاملا سفید همیشه ممکن نیست. این در واقع به رنگ طبیعی مینای دندان بستگی دارد.

“بلیچینگ” یا “روشن کردن” دندان؟

اصطلاح سفید کردن مدت‌هاست که برای تعریف عمل بازگرداندن درخشندگی به دندان‌ها استفاده می‌شود. ما همچنین از “سبک شدن” برای تعیین این درمان صحبت می کنیم، که احتمالاً به واقعیت نزدیک تر است. مسئله کسب بهترین نتیجه مطابق با خواسته شما و مشاوره ماست.

سفید کردن دندان از بین رفته یا سفید کردن داخلی

بلیچینگ دندان از بین رفته (دندانی که عصب از آن جدا شده است) که به آن بلیچینگ داخلی نیز می گویند، زمانی توصیه می شود که دندان تیره شده باشد. برخلاف سایر روش های سفید کردن دندان، این روش به صورت داخلی و فقط روی دندانی که قرار است سفید شود انجام می شود.

بلیچینگ دندان یک درمان دندانپزشکی مرتبط با بخش زیبایی این تخصص است. به لطف این روش درمانی، می توان سایه دندان ها را روشن کرد و لکه ها را از بین برد تا زیبایی لبخند شما بهبود یابد.

در چه مواردی باید از سفید کننده دندان استفاده کرد؟

عوامل زیادی در تکامل رنگ دندان دخیل هستند.

قبل از اینکه بدانید سفید کردن دندان چگونه عمل می کند، مهم است که دلایل زرد شدن دندان ها را بدانید.

طبیعی یا اکتسابی، تشخیص آنها به شما می‌آموزد که چگونه پس از درمان، دندان‌های سفید خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید.

رنگ طبیعی دندان ها: همه ما رنگ متفاوتی از مینا داریم که می تواند از زرد تا سفید روشن متغیر باشد.

سن: با گذشت سال ها از ضخامت مینای دندان و یا لایه بیرونی دندان ها کاسته می شود و رنگ زرد طبیعی عاج را نشان می دهد. در طول سال ها، دندان ها به دلیل ساییدگی و تجمع لکه های روکش شده، زرد و تیره می شوند. بنابراین با گذشت زمان، سفید کردن آنها دشوارتر می شود، حتی اگر غیرممکن نباشد.

شفافیت: هرچه دندان ها ضخیم تر و مات تر باشند، سفیدتر خواهند شد. برعکس، دندان‌های نازک‌تر و شفاف‌تر ظاهر زردتری خواهند داشت و همچنین درمان آن دشوارتر خواهد بود.

بهداشت دهان نیز در زرد شدن آن ها نقش دارد.

تجمع جرم و پلاک دندانی باعث تغییر رنگ دندان ها می شود.

دلایل ژنتیکی هم در تغییر رنگ دندان ها کاملا موثر هستند.

عادات سبک زندگی: غذا (قهوه، چای، غذاهای شیرین، میوه های قرمزو غیره)، بهداشت دندان، تنباکو و غیره. علاوه بر این، غذاهای اسیدی مستقیماً به مینای دندان حمله کرده و سطح دندان را نازک‌تر می‌کنند. این کار رنگ دندان ها را بیشتر برجسته می کند.

تنباکو:سیگار دشمن شماره 1 سلامتی شما و همچنین دندان های شماست. نیکوتین به تدریج دندان ها را لکه دار می کند و آنها را تغییر رنگ می دهد.

تروما: دندانی که ضربه خورده است می تواند تیره تر از بقیه باشد.

برخی داروها، آنتی بیوتیک ها و درمان های پزشکی

یک شوک تروماتیک

دلیل دیسکرومی دندان های شما هر چه باشد، یک راه حل درمانی برای سفید تر کردن آن ها وجود دارد. به دور از تکنیک مادربزرگ مانند کربن فعال که می‌تواند برای دندان‌های شما مضر باشد، ابتدا از یک متخصص مشاوره بگیرید که بتواند تشخیص دندان‌های شما را تعیین کند و شما را به درستی در مورد روش درمانی مناسب راهنمایی کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که این درمان باید همیشه تحت نظارت یک متخصص مراقبت های بهداشتی با تجربه انجام شود. به ویژه، او دندان های شما را تجزیه و تحلیل می کند تا بفهمد آیا شما برای سفید کردن دندان مناسب هستید یا خیر.

تکنیک های مختلف برای سفید کردن دندان ها

چندین تکنیک مختلف با هدف سفید کردن دندان ها انجام می شود.با این حال، همه روش ها به یک اندازه موثر نیستند. بسته به موارد دیسکرومی می توان آن ها را با یکدیگر ترکیب کرد.

کلسیفیکاسیون دندان

جرم گیری، گام اول برای سفید کردن موثر دندان ها

قبل از هر روش سفید کردن دندان، توصیه می شود که بهداشت حرفه ای دندان را انجام دهید. جرم گیری یک مرحله بسیار مهم قبل از بلیچینگ است زیرا تجمع تارتار یکی از عواملی است که بر لکه شدن دندان تاثیر می گذارد. بنابراین باید قبل از بلیچینگ انجام شود تا نتایج بهتری حاصل شود.

پس از معاینه دهان، اگر دندان‌هایتان لکه‌ دار یا تارتار دارد، تمیز کردن دندان‌هایتان ضروری است. چرا که با وجود با پلاک و تارتار ، عامل سفید کننده در کار با مشکل مواجه خواهد شد.

به طوری که هیچ چیز مانع از آن نشود، به صورت کاملا حرفه ای اقدام به رسوب زدایی می کنند.

 در موارد خفیف دیسکرومی ممکن است برای بازگرداندن سایه دلپذیر و از بین بردن لکه های ناخوشایند کافی باشد. پس در درجه ی اول بهتر است که برای حفظ لبخند خود از بهداشت دهان و دندان بی عیب و نقص استفاده کنید.

سفید کردن دندان با روش بلیچینگ

پس از بررسی وضعیت سلامت هر دندان و انجام مراقبت های احتمالی ، دندانپزشک از ژل محافظ استفاده می کند، محصولی که برای محافظت از لثه و مخاط دهان در برابر اثر ژل سفید کننده استفاده می شود. این ژل سفید کننده بر پایه پراکسید هیدروژن با استفاده از نور لیزر فعال می شود که برای اثربخشی بهینه منافذ مینا را باز می کند.

در مطب، متخصص ابتدا یک کرم محافظ روی لب‌ها می‌مالد و سپس یک جمع ‌کننده قرار می‌دهد که دهان را باز نگه می ‌دارد. سپس محافظ هایی را روی لثه ها، غشاهای مخاطی و پوست نصب می کند. سپس می تواند ژل سفید کننده را روی دندان ها بمالد.

استفاده از لیزر:سپس یک لامپ مجهز به پرتو لیزر نور را پخش می کند. منافذ مینا را بزرگ می کند تا نفوذ محصول را که به نور حساس است تسهیل کند. تنها پس از یک ساعت، نتایج فوری و قابل مشاهده است.

استفاده از لامپ سفید کننده:یک نور آبی و سرد برای فعال کردن ژل اعمال شده روی دندان ها پخش می شود. لامپ سفید کننده توسط دندانپزشکان استفاده می شود، این علائم که چندین سال است در چندین کشور در حال رشد هستند.

سفید کردن دندان با لمینت ونیر دندان

کامپوزیت ونیر ورقه های بسیار نازکی از چینی هستند که به سطح جلویی دندان ها می چسبند. همه لیاقت یک لبخند زیبا را دارند. روکش لمینت دندان یک ترمیم زیبایی، محافظ و بادوام است که بدون انجام هیچ گونه عملی برای این لبخند می توان در بافت دندان ایجاد کرد.

برای اینکه پوشش بتواند درمان را حفظ کند، نیاز است که بافت کمی از دندان برداشته شود یا اصلاً وجود نداشته باشد. از نظر زیبایی نیز بسیار موفق است زیرا بسیار نازک است.

روکش زیبایی دندان لمینت دندان دارای توانایی منحصر به فردی است که نور را از خود عبور می دهد و باعث می شود دندان های اعمال شده کاملا واقعی به نظر برسند. انتقال نور پوشش نیز بسته به چینی مورد استفاده و تکنیک ساخت متفاوت است. زمان درمان بسیار کوتاهی دارد.

روکش دندان لمینت روشی زیبایی است که افرادی که از رنگ و ظاهر دندان خود ناراضی هستند انجام می‌شود. این فرآیند باندینگ پرسلن به ضخامت حدود 1 تا 2 میلی‌متر با ساییدن تنها سطوح جلویی دندان‌ها است.

پرسلن های لمینت شده به دلیل ساختار نازک پرسلن و عدم وجود زیرساخت مانند روکش های روکش استاندارد، رنگ دندان طبیعی زیرین را منعکس می کنند.لمینت های کامپوزیت یک بار در دهان بیمار ساخته می شود که هزینه کمتری دارد اما لمینت های کامپوزیت به مرور زمان به دلیل مصرف غذا و نوشیدنی لک می شوند. روی لمینت های چینی لکه ای وجود ندارد.

سفید کردن دندان با روش باندینگ کامپوزیت

سفید کردن دندان همیشه به این معنی نیست که شما باید یک ترکیب شیمیایی روی مینای دندان اعمال کنید که فقط آن را شکننده‌ تر و آسیب ‌پذیرتر می‌کند. اگر دندان های شما شکسته یا ساییده شده باشد، این نوع روش فقط اوضاع را بدتر می کند. آن وقت چه باید کرد؟

برای سفید کردن دندان های شکسته یا فرسوده می توان از کامپوزیت ونیر استفاده کرد. کامپوزیت ها بخش هایی از رزین هستند که می توانند ظاهر و رنگ سفید یک دندان کاملا سالم را تقلید کنند. با یک چسب ساده روی دندان ها قرار می گیرند. به طور متوسط، این گزینه یک راه حل سفید کننده عالی برای 10 سال متوالی به شما می دهد. با این حال، برای حفظ بهتر خواص کامپوزیت های قرار داده شده بر روی دندان های شما، به شما توصیه می شود مصرف تنباکو، چای یا قهوه را تا حد امکان محدود کنید. پس از پوشیدن، می توانید به راحتی آنها را با مدل های جدید جایگزین کنید.

مزایای سفید کردن دندان عبارتند از:

افزایش اعتماد به نفس:یکی از مزایای سفید کردن این است که بسیاری از بیماران شاهد بهبود عزت نفس خود با آن بوده اند. بیمارانی که به دلیل لکه یا زردی دندان ها هنگام لبخند زدن اعتماد به نفس خود را از دست داده بودند.

این روش بدون درد، کارآمد و سریع است: سفید کردن دندان یک روش بدون درد است، بنابراین لازم نیست از آن هراس داشته باشید. همچنین بسته به نوع بلیچینگی که انجام می دهید، می توان در یک جلسه به نتایج عالی دست یافت. این نتایج به طور کلی بسیار رضایت بخش هستند.

لبخند شما را بهبود میبخشد: همانطور که دندان ها در طول سال ها رنگ می گیرند، یکی دیگر از مزایای سفید کردن دندان این است که با سفید کردن دندان های خود می توانید لبخند و در نتیجه ظاهر کلی خود را جوان کنید.

خطرات و عوارض سفید کردن دندان های خانگی بدون نظارت پزشکی

بدون نظارت پزشکی مناسب، خطری مرتبط با سفید کردن دندان های خانگی وجود دارد. ما نمی توانیم به اندازه کافی تاکید کنیم که درمان دندان باید همیشه تحت نظارت یک متخصص پزشکی انجام شود. وسوسه شدن توسط کیت هایی که در اینترنت با قیمت کمتری نسبت به قیمت ارائه شده توسط دندانپزشکان به فروش می رسد، استفاده از بلیچینگ دندان است که برای شما و دندان های شما خطری ایجاد می کند. علاوه بر این، یکی از خطرات این سفید کننده های دندانی، به دست نیاوردن نتایج مورد انتظار است، زیرا هیچ متخصصی وضعیت سلامت دندان های شما را بررسی نکرده تا محصول مناسبی را به شما ارائه دهد.

طبق توصیه دندانپزشک، محصولات سفید کننده دندان باید برای مدت معینی استفاده شوند. علاوه بر این، این محصولات نباید از درصد پراکسید کاربامید توصیه شده تجاوز کنند. عوارض سفید کردن دندان در صورت خرید اینترنتی محصول شامل خراب شدن مینای دندان است. آسیب به مینای دندان می تواند منجر به حساسیت بیش از حد دندان و سایر مشکلات سلامتی شود. برای جلوگیری از خطرات و عوارض جانبی احتمالی، باید همیشه به متخصصان مراجعه کنید.

مقالات بیشتر:قیمت لمينيت سراميكیبهترين دندانپزشک زیبایی – پرکردن دندان

حساسیت بعد از سفید کردن دندان

همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است بعد از بلیچینگ مقداری حساسیت دندانی را تجربه کنید، اگرچه این روی همه بیماران تاثیر نمی گذارد.

حساسیت دندان را می توان به عنوان احساس سردی و سوزن سوزن شدن در دندان ها هنگام مصرف غذاها یا نوشیدنی های خیلی سرد یا خیلی گرم تعریف کرد. این حساسیت دندان ها احساس می شود زیرا محصولی که دندان ها را سفید می کند همان محصولی است که باعث ایجاد حساسیت می شود. از طریق مینای دندان نفوذ می کند، سپس به عاج و در نهایت به عصب می رسد و باعث ایجاد حساسیت می شود. با این حال، اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید حساسیت بعد از سفید کردن دندان را تسکین دهید، چندین راه حل برای مبارزه با آن وجود دارد:

از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید یک ماده معدنی است که به دلیل خواص بازسازی کننده و تقویت مینای دندان به مبارزه با حساسیت دندان کمک می کند. اکثر خمیردندان های موجود در بازار از قبل حاوی فلوراید در ترکیب خود هستند، بنابراین می توان از آنها برای مقابله با حساسیت دندان استفاده کرد.

اگرچه پس از سفید کردن دندان هیچ غذای ممنوعه ای وجود ندارد، اما در طول درمان باید از خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد خودداری کرد، زیرا این مواد به دلیل تغییر دمای ناگهانی باعث افزایش حساسیت دندان می شوند. لازم به یادآوری است که مینای دندان متخلخل است و این تغییرات دما را می توان در پالپ یا عصب دندان احساس کرد. از دیگر غذاهایی که باید بعد از سفید کردن دندان ها اجتناب کنید، زیرا ممکن است بر درمان تأثیر بگذارند، نوشیدنی ها یا غذاهایی با محتوای تانن بالا هستند، مانند قهوه، چای سیاه، میوه های قرمز و غیره.

از خمیر دندان های حساسیت زا استفاده کنید. خمیر دندان های مخصوص برای حساسیت دندان نیز در بازار موجود است. بنابراین می توان از این نوع خمیردندان چند هفته قبل از انجام درمان سفید کننده دندان استفاده کرد. محصولات به شکل ژل نیز برای اعمال روی سطح دندان در دسترس هستند.

از مسواک نرم استفاده کنید. این نوع مسواک برای موارد حساسیت دندانی مناسب است زیرا عملکرد آن روی دندان ها و لثه ها ملایم تر است و در نتیجه از مسواک زدن تهاجمی خودداری می شود.

آیا سفید کردن دندان ضرری دارد؟

مضرات سفید کردن دندان ها؛ ممکن است بسته به شرایط دهان و دندان بیماران ما، مواد مورد استفاده و برنامه درمانی اعمال شده متفاوت باشد. برای پاسخ به این سوال که آیا سفید کردن دندان ضرری دارد؟ این یک برنامه کاربردی بی ضرر است. فرآیند سفید کردن دندان ها باید در دوره های خاصی تکرار شود. دوره ای که در طی آن دندان ها پس از سفید کردن دندان ها سفیدی خود را حفظ می کنند

بیمارانما ممکن است پس از فرآیند سفید کردن دندان دچار مشکلات حساسیت شوند. حساسیت ممکن است در مواردی مانند مواد مورد استفاده در فرآیند سفید کردن دندان، نشت مواد به بافت‌های مجاور و زمان لازم برای انجام فرآیند سفید کردن دندان ایجاد شود. برای جلوگیری از این مشکلات؛ دندانپزشکان ما از ژل های محافظ دندان استفاده می کنند.

 

در صورتی که بیماری انتخاب شود که نمی تواند سفید کننده دندان انجام شود یا فرآیند سفید کردن دندان به اشتباه انجام شود. این احتمال وجود دارد که بیماران ما مشکلات دائمی در دندان های خود داشته باشند. بیماران باردار ما برای درمان سفید کردن دندان مناسب نیستند. مشکلات بیماران ما که قبل از بارداری با دندان های خود مشکل داشتند ممکن است با بارداری سریعتر پیشرفت کند. نمی توان در مشکلات دندانی در 3 ماه اول و آخر بارداری مداخله کرد. علاوه بر این، درمان سفید کردن دندان را نمی توان برای بیمارانی که مشکل سلامتی دارند که مانع سفید شدن دندان ها می شود، اعمال کرد.

 

آیا سفید کردن دندان مضر است؟

در نظر گرفتن مضرات سفید کردن دندان; طبق تحقیقات انجام شده، اگر فرآیند سفید کردن دندان در زمان مناسب انجام شود، هیچ عارضه‌ای بر روی بافت سخت دندان ندارد. سفید کردن دندان ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. در حالی که میزان استفاده از مواد در بیماران جوان ما 10 درصد است. برای بیماران ما که مسن تر هستند و دندان های زرد دارند، این میزان بین 16 تا 22 درصد است.

 

 بیشتربدانید:انجام لمینت دندان در تهرانهزینه جرم گیری و بلیچینگ دندانقیمت لمینت دندان در تهرانبهترین متخصص لمینت دندان در تهرانبهترین لمینت دندان در تهران

 

در مورد خمیردندان های سفید کننده دندان چه چیزهایی باید بدانید؟

توجه به نکات مهم خمیردندان های سفید کننده دندان؛ اگر بیماران ما دندان های زردی داشته باشند، خمیردندان های سفید کننده ای که استفاده می کنند ممکن است برای آن ها خطرناک باشد. خمیر دندان سفید کننده دندان حاوی مواد خورنده هستند و بنابراین می توانند به دندان های بیماران ما آسیب بزنند. بنابراین بیماران ما که مشکل زردی دندان های خود دارند بهتر است از خمیردندان های سفید کننده به طور متناوب با خمیر دندان های معمولی استفاده کنند.

 

آیا پودرهای سفید کننده دندان اثرات مضری دارند؟

با توجه به عوارض جانبی، آنها دندان های بیماران ما را در اولین استفاده سفید می کنند. با این حال، به مرور زمان باعث می‌شوند که دندان‌های بیماران ما خیلی سریع‌تر کثیف شوند. بنابراین، هنگامی که بیماران ما از محصولات مراقبت از دندان حاوی فلوراید استفاده می کنند آنها نباید از خمیرهای زبر یا محصولات تمیز کننده دندان استفاده کنند. برای پاسخ به این سوال که آیا سفید کردن دندان ضرری دارد؟ سفید کردن دندان توسط دندانپزشکان ما در کلینیک هیچ ضرری ندارد. با این حال، محصولات مراقبت از سفید کننده ممکن است مضر باشند.

 

برای سفید کردن دندان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

آنچه شما باید در مورد درمان سفید کردن دندان بدانید در زیر آورده شده است:

محصولات سفید کننده دندان باید زیر نظر دندانپزشک ما استفاده شوند. به منظور جلوگیری از آسیب به لثه و مینای دندان، بیماران ما نباید از مواد سفید کننده دندان که توسط دندانپزشکان ما توصیه نمی شود استفاده کنند.

این کاملاً اشتباه است که بیماران ما محصولات سفید کننده دندان را از داروخانه ها خریداری کنند و شروع به استفاده از آنها کنند. پس از اینکه دندانپزشکان ما در مطب ها و کلینیک ها بررسی های لازم را انجام دادند، به بیماران ما محصولاتی توصیه می شود که می توانند در خانه از آنها استفاده کنند.

اگر دندانپزشکان ما به بیماران ما توصیه می کنند که دندان های خود را در خانه سفید کنند. درمان سفید کردن دندان در خانه به طور متوسط ​​بین 2 تا 6 هفته تکمیل می شود. درمان سفید کردن دندان را می توان با اختصاص 30 دقیقه یا 1 ساعت در طول روز انجام داد.

روش های سفید کردن دندان تحت نظارت دندانپزشکان ما انجام می شود. آنها در مدت زمان بسیار کوتاهی اثرات خود را نشان می دهند. به همین دلیل حساسیت دندان ها و لثه ها کاهش می یابد و انگیزه بیماران ما نیز می تواند افزایش یابد.

 

نکاتی که پس از سفید کردن دندان باید بدانید به شرح زیر است:

اثرات پس از سفید کردن دندان در روز بعد یا در عرض چند روز از بین می رود.

حساسیت به غذاهای سرد و گرم برای چند روز طبیعی است.

یک هفته بعد از سفید کردن دندان از نظر ماندگاری رنگ بسیار مهم است. به همین دلیل بیماران ما باید به غذاهایی که مصرف می کنند توجه کنند. مواظب باشند که از مواد رنگی مانند چای، قهوه و سیگار استفاده نکنند.

درمان سفید کردن دندان باید با استفاده از خمیر دندان های سفید کننده حمایت شود.

اگر بیماران ما کارهای ترمیم روی دندان های خود مانند پرکردن، چینی، ونیر انجام دهند، دندان ها تحت تأثیر فرآیند سفید کردن قرار نمی گیرند. درمان سفید کردن دندان را فقط می توان برای بافت ارگانیک دندان اعمال کرد.

برای پاسخ به این سوال که آیا سفید کردن دندان ضرری دارد؟ درمان سفید کردن دندان با تکنیک مناسب، در زمان مناسب و با مواد مناسب برای بیماران ما هیچ ضرری ندارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search