انتخاب مسواک مناسب

انتخاب مسواک مناسب

انتخاب مسواک مناسب ؛ مسواك زدن آشناترين روش تميز كردن دندان ها براي همه افراد است، پيشينه استفاده از مسواك به چندين هزار سال قبل نيز مي رسد، حتي انسان هاي اوليه نيز با مواد موجود در طبيعت مثل برگ درختان كه طبق تجربه خاصيت سايندگي داشتند براي پاك كردن دندان ها استفاده مي كردند.

امروزه مسواك از موادي از جنس پلاستيك با ضخامت و زبري متفاوت توليد مي شود، حتي كارخانه هاي توليدكننده مسواك هايي را وارد بازار كرده اند كه قابليت تميز كردن زبان را نيز دارند، و يا مسواك هايي مخصوص افرادي كه درمان ارتودنسي انجام داده و براكت دارند، افرادي كه به دليل بيماري هاي لثه قادر به تميز كردن دندان هايشان با مسواك هاي عادي نيستند و… توليد شده است.

از چه مسواكي براي سالم ماندن بيشتر دندان ها استفاده كنيم؟

خيلي از افراد از دندانپزشكان در خصوص انتخاب مسواک مناسب سوال مي پرسند.

بايستي گفت مهمترين عامل در تاثير مسواك زدن براي حفظ سلامت دندانها، نحوه استفاده از مسواك مي باشد. بايد توجه داشته باشيد از هر نوع مسواكي كه استفاده مينماييد مهمترين نكته روش صحيح مسواك زدن مي باشد، به اين معني كه بايستي تمامي سطوح دنداني كاملا تميز شده و هيچ گونه ماده غذايي باقي نمانده باشد.

مقالات پیشنهادی: مراقبت از دندان ، اصلاح طرح لبخند ، کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران 

هر چند توصيه دندانپزشكان همواره استفاده از مسواك هايي با ضخامت موهاي متوسط در شرايط عادي مي باشد، استفاده از مسواك هاي نرم ممكن است به اندازه كافي سطوح دندان را تميز نكرده و استفاده از مسواك زبر نيز به مرور زمان منجر به سايش دندان و حتي تحليل لثه مي شود، به خصوص اگر همراه با خميردندان هاي هاي ساينده و سفيدكننده استفاده شود.

هر چند در برخي افراد ممكن است به دلايل مختلف دندانپزشك توصيه به استفاده از مسواك نرم و حتي زبر كند، مثلا افرادي كه به علت عادت وارد آوردن فشار زياد به مسواك، دچار سايش هاي دنداني شده اند بهتر است جهت جلوگيري از پيشرفت سايش از مسواك هاي نرم استفاده كنند، و بالعكس افرادي كه به علت فشار كم حين استفاده از مسواك قادر به تميز كردن دندان هاي خود نيستند توصيه به استفاده از مسواك هاي زبر مي شود.

همچنين اندازه مسواك بايد به گونه اي باشد كه متناسب با اندازه دهان فرد باشد، به گونه اي كه قادر به حركت دادن مسواك در جهات مختلف و تا نواحي انتهايي دهان باشد، همچنين دسته مسواك بايد به گونه اي باشد كه حين در دست گرفتن مشكلي براي فرد ايجاد نكند. 

روش صحيح مسواك زدن دندان چگونه است؟

بهترين روش براي پاكسازي كامل همه سطوح دنداني روش چرخشي است، به اين صورت كه با قرار دادن موهاي مسواك با زاويه ٤٥ درجه روي لثه مجاور ناحيه طوق دندان و حركت دادن دست به صورت چرخشي به سمت تاج دندان ميتوان از تميز شدن همه نواحي تاج اطمينان حاصل كرد.

هر چند وقت يكبار لازم است مسواك خود را تعويض كنيم؟

معمولا عمر مفيد مسواك به تعداد دفعات استفاده از مسواك، روش مسواك زدن و فشار دست فرد حين استفاده از مسواك دارد. وقتي ديده مي شود موهاي مسواك از رديف خود خارج شده و به اين علت ديگر كارايي لازم را نداشته و يا تغيير رنگ داده اند، بايستي تعويض شود، اين زمان در افراد مختلف متفاوت بوده و نميتوان زمان مشخصي را براي آن در نظر گرفت.

زمان مناسب مسواك زدن به طور متوسط چند دقيقه مي باشد؟

گفته مي شود براي تميز كردن كافي همه سطوح دندان لازم است حركت چرخشي روي هر سطح دندان چندين بار تكرار شود، به طور متوسط با در نظر گرفتن تمامي سطوح همه دندان ها، زمان ٨_٥ توصيه مي شود، كمتر از اين زمان معمولا نشان دهنده دقت ناكافي در تميز كردن دندان ها مي باشد.

بهترين زمان استفاده از مسواك چه زماني است؟

بهتر است در افرادي كه دچار بوسيدگي هاي متعدد دنداني هستند، بعد از هر وعده غذايي از مسواك استفاده شود، مخصوصا اگر از رژيم غذايي حاوي خوراكي هاي چسبنده و پوسيدگي زا استفاده شده باشد، اما اگر تعداد دفعات استفاده از مسواك يكبار در روز مي باشد، توصيه مي شود حتما قبل از خواب باشد، زيرا در طول خواب شب تا صبح ترشح بزاق بسيار كم شده و در اين شرايط فعاليت باكتري  هاي پوسيدگي زا روند پيشرفت پوسيدگي را شديدتر ميكند.

نحوه نگهداري مناسب از مسواك چگونه است؟

بهتر است مسواك هايي با درپوش براي جلوگيري از جذب باكتريهاو آلودگي هاي موجود در محيط، تهيه نماييد. پس از هر بار استفاده از مسواك آن را به خوبي شسته و در فضايي خشك و غير از سرويس بهداشتي همراه با درپوش نگهداري شود.   

مقالات پیشنهادی: ماندگاری کامپوزیت و لمینیت ، لمینیت دندان

آيا استفاده از مسواك برقي بهتر از مسواك معمولي است؟

مسواك برقي معمولا براي افرادي كه به دلايل مختلفي توانايي استفاده از مسواك عادي را ندارند تجويز مي شود. مثلا افرادي كه داراي ناتواني جسمي هستند، افراد با معلوليت هاي ذهني مختصر، كودكاني كه تمايلي به استفاده از مسواك ندارند و مسواك برقي به دليل ظاهر جالب و روش استفاده متفاوت ميتواند انگيزه كافي را در آن ها ايجاد كند و يا افراد سالمندي كه ديگر قادر به استفاده صحيح از مسواك نيستند.

در غير اين صورت مسواك برقي هيچ مزيتي در خصوص قابليت تميز كردن دندان ها نسبت به مسواك معمولي ندارد.

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

موهاي مسواك در بهترين حالت يعني در صورتي كه فرد با دقت كافي و با روش صحيح از آن استفاده كند قادر به تميز كردن سطوح بيروني و سطوح داخلي (به سمت كام و يا زبان) هستند. سطوح بين دنداني به هيچ صورت با مسواك تميز نشده و حتما بايستي از نخ دندان به اين منظور استفاده شود.

افرادي كه در طول روز حتي به دفعات زياد از مسواك استفاده  كرده اما نخ دندان استفاده نميكنند، دچار پوسيدگي هاي بين دنداني متعددي خواهند شد، بنابراين مسواك و نخ دندان جايگزين هم نيستند و استفاده منظم و صحيح از هر دو براي سالم ماندن دندان ها و لثه ها و جلوگيري از ايجاد پوسيدگي هاي دنداني ضروري است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search